WoENSDAG 12 APRIL 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 V HERZIENING DER VERDRAGEN Drie groote internationale vraagstukken rijn de laatste weken wederom meer dan ooit actueel geworden: dat der economische samenwerking; dat der ontwapening en dat van de herziening der vredesverdragen Over de economische samenwerking zul len dezer dagen te Washington voorbespre kingen aanvangen. Men we t het Mac Do nald en Herriot gaan in de federale hoold- stad der Ver. Staten met den energieken nieuwen President Roosevelt en zijn mi nisters praten. Roosevelts buitengewone ge zant Norman Davis reist inmiddels Europa af om overal poolshoogte te nemen, niet alleen met het oog op de te houden econo mische wereldconferentie, maar ook over de andere groote vraagstukken. Da ontwapeningskwestie ós wederom meer op den voorgrond gekomen door het belijnde voorstel van Mac Donald. En dan komt het derde vraagstuk, dat door den Italiaanschen dictator Mussolini met een krachtigen ruk naar voren is ge bracht: de kwestie van de herziening der vredesverdragen bij overleg. Wij behoeven niet opnieuw uitvoerig aan te toonen bet verband, dat tusschen de drie groote kwesties bestaak Met een paar woor den komt dat verband weer levendig voor onzen geest te staan: herziening der vre desverdragen bedoelt herstel van de gelijk heid van overwonnenen en overwinnaars in Eu i Opa; deze gelijkheid beteekent op heffing van de eenzijdige bewapeningsbe perking; blijft wapeningsvermindering over ae gansche linie achterwege, dan kan het economisch vertrouwen zich in de wereld niet herstellen en blijft het ook een hope loos werk om te streven naar de verlaging der douanerechten en de opheffing van de conlingenteeringen en zal Amerika ook niet bereid zija de oorlogsschulden belangrijk te verminderen. Van al deze kwesties concentreert zich de laatste dagen de aandacht ten volle op Mus solini's plan van herziening der vredesver dragen. met het doel de internationale sfeer daardoor geschikt te maken voor de mili taire en de economische ontwapening. Mussolini heeft deze herziening willen voorbereiden door een viermogendheden- pact, een overeenkomst tusschen Engeland, Frankrijk, Italië en Duitschland ter waar borging van den vrede. Men zal zich herinneren, dat van de zijde van de Kleine Entente en Polen al dadelijk is geageerd tegen dit voorstel voor een „on deronsje" der vier groote mogendheden. Frankrijk trouwens, dat met de genoem de landen meer dan gewoon hartelijke be trekkingen onderhoudt, gaat ook zelf niet zonder voorbehoud mee met het Italiaan- sche plan. Het ziet dat in onmiddellijk ver band met Mac Donalds ontwapeningsvoor stel, dat op zichzelf wel veel sympathieks voor de Franschen heeft men denke aan de vervanging van de beroepslegers door militie-legers maar dat ze toch niet be lieven te aanvaarden zonder inwilliging van hun bekenden eisch van veiligheidswaarbor gen. Welke eisch door de andere groote mo gendheden echter slechts toegegeven zou kun nen worden op grond van een nieuwen sta tus quo, d.wjz. na herziening van het ver drag van Versailles. Tot een zuiver Pact-van-Vier zal het na tuurlijk niet kunnen komen. Het verzet van de Kleine Entente en Po len versterkt Frankrijk voldoende in zijn stroeve houding om het goedbedoelde „on deronsje" te verhinderen. Als er straks in •de Ontwapenings-Conferentie en in den Volkenbond gestemd moet worden heeft Frankrijk zijn Oost- en Midden-Europeesche vrienden hard noodig en het kan hen dus bij de herzieningskwestie niet in den steek 1-atea zonder gijn eigen positie tegenover de andere groote mogendheden te verzwakken. De landen der Kleine Entente en Polen hebben er bovendien recht op er bij te zijn wanneer over de herziening van de verdra gen gesproken zal worden, waaraan voor hen zulke ontzaglijk groote belangen ver- l>onden zijn. Men behoeft enkel de corridor- kwestie tusschen Duitschland en Polen maar te n<v>men om van de beteekenis eener herziening doordrongen te worden. Wanneer echter de bekende Fransche jour nalist „Pertinax" goed is ingelicht dan is er te Londen reeds een tegenzet in voorbe reiding, waaraan men evenmin de billijke strekking ontzeggen kan. Volgens die mede- deeling nl. zal Londen wel toestemmen in de samenwerking van de „andere" mogend heden bij de behandeling van het revisie- artikel, doch daarnaast wil het ook aan die volken in Midden-Europa, welke door de vredesverdragen hun grondgebied zagen in perken, ten bate van hun tegenwoordige bu ren, de gelijkgerechtigheid toekennen on der dezelfde voorwaarden als Duitschland. Met die volken zijn bedoeld Oostenrijk, Hon garije en Bulgarije. Daar de Italiaansche pers zich er voor heeft verklaard, de kleine mogendheden bij de herzieningsbesprekingen toe te laten, valt erop te rekenen, dat het plan-Mussolini wel de gewenschte evolutie zal ondergaan alvorens het verwezenlijkt wordt. Frankrijk zit weliswaar ook hierbij weer voor de grootste moeilijkheden. Het is geen kleinigheid voor het land, dat altijd de vei ligheidswaarborgen voorop gesteld heeft, dat het nu in de steeds verafschuwde ver dragsherziening zal moeten toestemmen juist in een tijd waarin de „nationale ver heffing" van Duitschland haar beslag heeft gekregen. Maar aan den anderen kant zullen de Fransche staatslieden toch moeten erkennen dat het beter is nu toe te tasten en de wrij ving uit de wereld te helpen, dan daarmee nog langer te wachten. Op het oogenblik kunnen de verslagen mogendheden de mili taire vuist nog niet ballen. De huidige Duitsche regeering heeft zelfs getoond, dat zij niet onredelijk is, door zich, wat de wapeningsni vel leering betreft, bereid te verklaren toe te stemmen in een overgangs tijdperk. Houdt men de herziening slepende dan zal het tijdstip aanbreken waarop de verslage nen met dreigementen zullen afpersen wat hun thans in vriendschappelijk overleg ge geven kan worden. En dat zou allerminst zijn in het belang van de vreedzame verhou dingen in Europa. GOERING PRUISISCH MINISTER-PRESIDENT Rijkskanselier Hitier heeft aan president v. Hindenburg een schrijven gericht, waarin hij meedeelt, dat v. Fepc-n met Goering over eengekomen was, af te treden, coodra door de nieuwe wet der „Gkichschaltung" van de politiek in het rijk en de landen de eenheid van leiding der regeeringszaken in het rijk van Pruisen was gewaarborgd. Dit doel as door de wet op de rijksstad houders thans bereikt, zoodat v. Papen heeft verzocht, den nieuwen Pruisischen premier te benoemen, waarbij hijzelf zich volledig beschikbaar stelt voor verdere medewerking aan de rijksregeering. Aan het slot van zijn schijven legt Hitler nadruk op de ver diensten van v. Papten voor die „Gleichschal- tung" en op de waarde van zijn medewer king in het rijkskabinet, waarover Hitier zich oprecht verheugt. Daarop heeft de rijkspresident vice kanse lier v. Papen van zijn ambt als rijkseccnmis saris voor Pruisen ontheven en hem in een naar Rome gezondicn telegram gijn diank voor de dn dit ambt bewezen diensten be- De rijkskanselier heeft voorts aan gich te Rome bevindenden rijksminister Goering een telegram gezonden, waarin hij hem benoemt tot minister-president van Pruisen en hem verzocht op 20 April te Ber lijn zijn functie te aanvaarden. Hitier betuigt Goering voorts zijn dank voor de verdiensten, voor de zaak der verhef fing van het Duitsche volk, sinds meer dan tiem jaren als strijder "der nat. soc. bewe ging en verder ook als commissorisch minis ter van binnenl. zaken dn Pruisen ver worven. In welingelichte kringen wordt aangeno men, dat de tot Pruisisch premier benoemde rijksminister Goering ook in zijn nieuwe hoe danigheid tot het rijkskabinet zal behooren Ook het rijkscommissariaat voor luchtvaart aangelegenheden zou onder leiding van Goe ring blijven. De kwestie van de samenstel ling der Pruisische regiering is nog niet op gelost, doch wel is waarschijnlijk, dat Goe ring binnenlandsche zaken in Pruisen zal blijven bezetten. BESPREKINGEN TE ROME GOERING BIJ MUSSOLINI De Duitsche Rijksminister Goering is Dinsdagmiddag door den chef der Italiaan sche regeering in het Palazzo Venezia ont vangen. Het onderhoud heeft een geer vriendschappelijk karakter gedragen. Gisteravond gaven de Duitsche -ministers een receptie in de Duitsche ambassade bij hft Quirinaal. De onderhandelingen van Goering te Rome dienen op de eerste plaats luchtvaartaange legenheden en v.*el in het bijzonder de lucht- verbinding tusschen Duitschland en Italië. Op de Duitsche ambassade bij het Quiri naal hebben aan het feestmaal deelgenomen Mussolini, Von Pap>en en Goering. GOERING OVER DE JODEN Tegenover een vertegenwoordiger van het Katholieke blad „Croix" heeft Goering o.m. verklaard: Men beschuldigt de Rijksregee ring ervan, dat zij de Joden heeft vervolgd. Dit is niet het geval. Wèl wil zij een schei ding maken tusschen het Duitsche volk en de Joden. Men wil de Joden niet verdrijven, doch hen heel eenvoudig verbieden deel te nemen aan de leiding van het Duitsche volk Duitschland, aldus vervolgde Goering, be wijst ook Europa een grooten dienst. Later zal men begrijpen, dat Duitschland de Wes- tersche cultuur heeft behouden op het oogen blik, dat deze ia den afgrond zou storten. De offioieele Pruisische persdienst deelt •mede: De Commissaris van het Rijk voor het Pruisische ministerie van Economische Za ken en Arbeid, dr. Hugenberg, heeft een nieuwe maatregel getroffen tot hervorming het beursbedrijf. Zooals de ondervinding in de laatste jaren heeft geleerd, worden de mogelijkheden, welke de wet betreffende de levering van granen biedt, geëxploiteerd om uit speculatieve overwegingen „windhan del" te bedrijven. Hierin zal een wijziging worden gebracht De afdeeling verzekering der „Getreidekreditbank A.G.", te Berlijn, heeft het verzoek ontvangen zich in de toe komst er van te overtuigen dat aan de transacties effectieve waren ten grondslag liggen. Indien zulks niet het geval is, moet zij weigeren t bemiddelen. Firma's die de bepalingen overtreden, zullen direct van den termijnhandel worden uitgesloten. De getroffen maatregelen beoogen de prodoictenmarkt te vr ij waren r speculatieve invloeden, na dat kortelings aan de effecten beurzen door middel vao vrijwil lige overeenkomsten het sluiten an premieaffadres voor de toe komst is onmogelijk gemaakt EEN BRIEF VAN EINSTEIN De Pruisische Academie van Wetenschap pen verspreidt den tekst van een brief van prof. Einsteia, op 5 April jl. uit De Haan aan Zee aan de Academie gezonden. Einstein ontkent ten stelligste deel te hebben gehad in de gruwelcampagne in Amerika en Frank rijk, doch geeft toe in verklaringen aan de pers te hebben 'uiteengezet zijn Pruisisch bur gerrecht te willen opgeven, omdat geen ge lijk recht en ook geen vrijheid van 't woord meer bestaat. Daarenboven noemt Einstein den toestand van Duitschland een toestand van psychische piekte bij de massa. Hij geeft voorts toe in een schrijven aan de Internationale Liga tot bestrijding van het anti-semitisme te hebben gewezen op de ide alen van een bedreigde civilisatie en te hebben opgewekt tegen de massa-psychose ia Duitschland. PROF. JULES PICCARD. t Op 93-jarigen leeftijd is te Lausanne over leden Prof. Jules Piccard, gedurende tO jaar hoogleeraar in de sdheikunde aan de Uni versiteit van Bazel. Prof. Jules Piccard, die ook in het buitenland bekendheid verwierf door zijn onderzoekingen op chemisch ge bied, is de vader van Prof. Aug. P.'icard, den bekenden onderzoeker van de strato- Naar de .Vossische Zeitung" meldt, is in het Grunewald op het kruispunt Koenigsal- lee Erdenerstrasse de gedenksteen verwij derd welke de plaats aangaf, waar Rathenau werd vennoordL Officieel wordt medegedeeld: De Rijksmi nister voor Volksvoorlichting en Propaganda Dr. Goebbels heeft Dinsdagmiddag de leiders der Christelijke vakvereenigingen Imbusch, Otte en Eiudenbach ontvangen. Het ging om de kwestie van deelneming der Christolijke vakvereenigingen aan de betoogingen, welke op 1 Mei raufllen worden gehouden. De minister wees er op, dat de regeering bereid is met alle tot opbouw bereide krach ten van het volk samen te werken, doch dat zij een herleving van het „Marxistisch ge vaar in geen enkelen vorm za] dulden. Na Paschen zullen de besprekingen wor den voortgezet Rijkskanselier Hitier heeft Maandag Ber lijn verlaten om korten tijd ontspanning te zoeken. Hij zal den Dinsdag na Paschen te Berlijn terugkeeren. Rijksminister Goebbels zal Woensdag uit Berlijn vertrekken. Waarschijnlijk begeeft ook deze zich naar Ziuad Duitschland. DE JOODSCHE KUNSTENAARS IN DUITSCHLAND. Een waarschuwing van Furtwang- Ier cn een antwoord van Goebbels. Generalmusikdirektor Furtwaengler heeft op 6 April tot Rijksminister Goebbels een schrijven gericht, waarin hij wijst op gijn jarenlange werkzaamheid in het Duitsche openbare leven, zijn verbondenheid met de Duitsche muziek en het herstel der nationa le waardigheid met vreugde begroet, juist omdat de kunst de beslissende scheidingslijn trekt tusschen goed en kwaad. Wanneer de strijd tegen het Jodendom zich ook richt tegen de werkelijke kunstenaars, is dat niet het belang van het kunstleven. Daarom moei openlijk worden uitgesproken, dat mannen zooals Walter, Klemperer, Reinhardt e.d. ook in de toekomst in Duitschland met hun kunst aan het woord moeten kunnen komen. Rijksminister Goebbels herinnerde in een uitvoerig antwoordschrijven aan een door Hitier drie jaar geleden in het openbaar ge sproken woord. Wanneer de Duutsche kun stenaars zouden weten, wat wij eens voor hen zullen doen, zouden zij ons niet bestrij den, maar met ons medestrijden. Goebbels zet voorts uitvoerig uiteen, dat ook de poli tiek een kunst, misschien de hoogste en meest omvattende is, welke bestaat Ik kan daarom als Duitsch politicus niet zoo maar een scheidingslijn erkennen, wat U wenscht in pake goede en slechte kunst. De kunst moet niet alleen goed zijn, maar slechts een kunst welke uit het volle „volksdom" put kan tenslotte goed zijn en voor't volk, voor hetwelk zij geschapen is, iets beteekenen. Kunst in den absoluten zin, zooals de libe rale democratie kent, mag niet bestaan. Te klagen over het feit, dat hier en daar man nen als Walter, Klemperer, Reinhardt e.d. concerten hebben moeten afzegggen, komt mij op het oogenblik van te minder be" voor, daar werkelijk Duitsche kunstenaars in de afgeloopen veertien jaren in tal gevallen geheel tot zwijgen waren veroor deeld. Ik Ten in ieder geval van meening, dat ieder werkelijke kunstenaar bij ons het veld vrij zal worden gegeven voor ongehin derde werkzaamheid. Hij moet dan evenwel zooals U zelf zegt, een opbouwend, schep pend mensch cijn. Kunstenaars die werke lijk iets presteeren en wier buiten de kunst liggende werkzaamheden niet indruischen tegen de elementaire normen van staat, po litiek en maatschappij, zullen, zooals steeds in het verleden ook in de toekomst bij ons op steun kunnen rekenen. HET TEEKEN DES KRUISES. In Duitschland wordt de bekende gerucht makende film „Het teeken des kruises" op aandringen van kerkelijke kringen verbo den. Hier en daar verboden locale politie- presidenten de film reeds. Het is .zeker, dat bijv. in Pruisen een algemeen landsverbod zal uitgevaardigd worden. Naar het oordeel der Duitsche kerkelijke kringen wordt in deze film de oude Christelijke geschiedenis op barbaarsche wijze tot sensatiedoeleinden misbruikt. WEER BOYCOT-PLAKKATEN IN LONDEN De Londensche Joden hebben in de kwestie der boycotplakkaten, waarin wordt opgewekt Duitschland en Duitsche produc ten te boycotten een overwinning bevoch ten. Overal ziet men weer de roode plak katen met de woorden: „Boycot Duitsche waren!" De bladen melden op in het oog loopende wijze, dat de Joden de overwinning behalen. In het Lagerhuis heeft de minister van Binnenlandsche Zaken, Sir John Gilmour, Maandagmiddag een verklaring afgelegd. Hij zei'de, dat de Joden plakkaten mogen uithangen, indien zij puiks wenschen, doch, aldus Gilmour, het Huis zal het met mij eens zijn, dat het niet gewenscht is, thans anti-Duitsche gevoelens te uiten. Het is ze>er zeker de bedoeling der regeering in deze aangelegenheid in het lanid de vrije mee- ningsuiting te waarborgen. DE DUITSCHE PASSEN In de passen van Duitsche onderdanen wordt, gelijk bekend is, niet het rijksonder daanschap van den pasburger vermeldt maar T staatsburgerschap. Naar de Pruisische pers dienst der NSDAP mededeelt zal hierin waarschijnlijk verandering worden gebracht. In het rijksministerie van binnenlandsche paken wordt een aanvang gemaakt met deze aangelegenheid, zoodat dan tegenover het buitenland alleen nog een Duitsch rijkson- derdaanschap en geen staatsburgerschap meer zal bestaan. DE NAT.SOC. EN DE JEUGDHERBERGEN Naar de persafdeeling van de rijksjeugd- leiding der NSDAP mededeelt, is heden bij den rijkbond der Duitsche j-eugdherbergen in Hilchenbach een huiszoeking gehouden. Daarbij werd zeer belastend materiaal ge vonden over contact van den propaganda leider. Forschepiepe met staatsvijandige ele menten. Forschepiepe werd uit de leiding van den Jeugdherbergenbond gezet terwijl in zijn plaats een vertegenwoordiger van de Hitlerjeugd werd aangesteld. Beslissende in vloed van de nat.soc. op het jeugdherberg- wezen is gewaarborgd. Op het gebouw van den rijksbond der Duitsche jeugdherbergen is hedenavond de vlag geheschen van de Hitlerjeugd. JOODSCH ADVOCAAT VERMOORD Gisternacht is de Joodsche advocaat, dr. Weiner te Chemnitz door een groot aantal •mannen die S.A. banden en bruine mutsen gen in zijn wning opgezocht en geweld dadig in een vrachtauto ontvoerd. Des och tends is bij Mittweida het lijk van dr. Weiner gevonden. De advocaat was door een schot in het hoofd gedood. Roof kan de drijfveer tot deze miisdaad niet zijn geweest, daar dr. Wei ner nog al pijn kostbaarheden alsmede 400 M'k. in baar bij zich had. De póli tie-president geeft een breedvoerige lezing van het geval, waarin o.m. wordt ge constateerd, dat dr. Weiner het slachtoffer is geworden van een misdadiger van het laag ste allooi. Van de daders zijn twee van 25 tot 28 jaar oud, de derde van 28 k 30. Voor de opsporing der daders wordt eea belooning in het vooruitzicht gesteld. De Rijkspreeident heeft op voorstel van den Rijkskanselier generaal Von Epp be noemd tot Rijksstadhouder in Beieren. JODEN ONTSLAAN JODEN Volgens de „Volkische Beobacnter" heeft het Joodsche krantenconcern Mosse dezer dagen niet minder dan 118 Joodsche bedien den, secretarissen en stenotypisten ontsla gen. „Wanneer dit zoo verder gaat zijn in dit jaar niet pas in den herfst doch reeds in de lente alle bladen bruin. Van nu af aan is ook den Joodschen fotoreporters de toegang tot het huis Mosse ontzegd". Het bekende .Berliner Tageblatt" is nu geheel in handen der Hitler-reegeering. bestuur en de landelijk* oommissie der Duitsche Volkspartij voor het gebied Ham burg in een Maandag gehouden zitting heb ben bes'oten zonder rekening te houden me>t door het centraal bestuur der partij te men maatregelen de werkzaamheden direct stop te zetten. Volgens een met de gouwleiding der NSDAP getroffen afspraak zullen de poli tieke vertegenwoordigers der partij zich in den Senaat en het 6ta departement aanslui ten bij de NSDAP. De Staatscommiis6ari6 Esser heeft bet dag blad „Ludendorffs Volikswerte" voor een maand verboden. Het blad had een bericht gebracht betref fende de openingsplechtigheid van den Rijks dag en betreffende die onderhandelingen van den Rijksdag, waarin de Rijkspreeident de Rijkskanselier bespottelijk werden ge maakt en standpunten verkondigd werden tegenover maatregelen d«r Rijksre-geeriing, welke de openbare orde en veiligheid in ge vaar zouden kunnen brengen. DE ONDERGANG DER OOSTEN- RIJKSCHE SOC.-DEMOCRATIE Innerlijke voosheid van een voorbeeldig geconstrueerd partij-lichaam STOMME GELATENHEID ONDER HET MACHTSVERLIES. Naar aan de N. R. C. uit Weenen wordt geschreven, bevatte de Groot-Duitsche Wie ner Neueste Nachrichten dezer dagen een hoofdartikel onder den titel Het eind van de Sociaal-Democratie, dat deze indrukken in heeldenden vorm weergeeft. Het artikel zegt, dat Oostenrijk dezer dagen de ineenstoning beleeft van een partij, die sinds het einde van den oorlog een overwegende factor vormde in de binnenlandsche politiek. De sociaal-democratie heeft in alle opzichten af stand gedaan, haar macht is thans vrijwel gelijk nul, hoewel zij in het parlement 72 van de 165, in den Weenschen Landdag zelfs 66 van de 100 zetels inneemt en in de ove rige Landdagen eveneens numeriek 9terk vertegenwoordigd is. Nooit voor dezen heeft zich in zoo korten tijd de innerlijke voos heid van een voorbeeldig geconstrueerd partijlichaam geopenbaard. Jarenlang is men gewend geweest het bondsleger, de po litie, gendarmerie, spoorwegen, telefoon, post, de particuliere bedrijven en vooral de straat als het uitsluitende domein van de sociaal-democraten te beschouwen. Nog den 7den October 1928 was een bijzonder sterke militaire macht noodig om te Weener Neu- stadt een eenvoudigen optocht van de bur gerwacht, die tegen den zin was der sociaal democraten, mogelijk te maken. Sinds het narlement echter terzijde is geschoven, daalt slag op slag op de sociaal-democraten neer, die op hun congres van 1926 nog aankondig den, dat zij weldra de macht in den staat in handen zouden nemen, doch op hun con- eres van verleden jaar al openlijk een ver dedigende stelling hebben betrokken. De ontbinding van den republikeinschen schut- tersbond heeft de partij van haar garde rc- roofd, zonder dat zij tegen de pen nestreek, waarmee, het ministerie deze ontbinding be krachtigd had, ook maar durfde te morren. Sinds dagen warden in heel Oostenrijk huis zoekingen gehouden in de partijlokalen, de coöperaties, de sportclubs enz. der sociaal democraten, die zich nu ook hebben uitge strekt tot het groote socialistische bolwerk Weenen, zonder dat ook maar ergens het minste teeken van verzet merkbaar wordt. Met stomme gelatenheid laat de voor kort. nog zoo machti/ge Oostenrijksche sociaal democratie de ontwapening en het machts verlies over zich heen gaan. Nu staat de laatste, beslissende slag voor de deur; men 7,egt dat te Weenen weldra een staatscom- missaris benoemd zal worden, het Bonds- land Weenen van zijn autonomie zal woi- den beroofd, gelijke richting in politiek tus schen Bond en Weenen voltrokken en het bestuur van de stad en de stedelijke spaar banken in handen van vertrouwelingen van den Bond zal worden gelogd. Als psycholo gische voorbereiding van dezen steek, die Tiaar waarheid een doodsteek voor de Oos tenrijksche sociaal-democratie zou zijn, dient klaarblijkelijk het tempo van de huiszoe kingen naar wapens te Weenen en om- 6 De Wiener Neueste Nachrichten besluit hanr artikel met de woorden: „Niemand twijfelt er aan, dat ook de ontzetting uit de macht van de huidige heerschers op he* Weensche raadhuis gesmeerd zal loopen, evengoed als niemand het dreigement ern stig opvat, dat de Weensche arbeiders op zullen staan om dezen beslissenden aanval op de voornaamste stelling van het Oosten rijksche marxisme af te weren. De tijd van de Oostenrijksche sociaal-democratie is ten einde. De sociaal-democratie verwijdert zich van het tooneel der geschiedenis in het laatste decennium had zij het hoogtepunt van haar macht bereikt en maakt plaats voor een nieuwe generatie, voor nieuwe krachten". DOLLFUSS TE ROME De Oostenrijksche Bondskanselier, dr. Dollfuss, is gistermiddag tegen vijf uur per vliegtuig op het aerodiroom Centocelle bij Rome aangekomen. Hij werd verwelkomd door den d-iplomatleken vertegenwoordiger van zijn land, zoomede door een hoogen functionaris van het Italiaansche ministerie van buiitenlandsche zaken. HULPPOLITIE IN OOSTENRIJK De Oostenrijksche ministerraad heeft in *n zitting die tot laat in den avond duurde een reeks belangrijke besluiten genomen. O.a. werd besloten tot een bepaling betreffende het instellen van hulppolitie. Deze maat regel heeft, volgens officieele mededeelingen het doel de veiligheid van den staat en de bevolking ondei alle omstandigheden te waarborgen. De manschappen voor de hulp politie zullen worden benoemd uiit de ter beschikking staande, geschikte „Selbst- sch/uitzverbande". De opleiding zal geschie den bij hei bondsleger. Gelijk bekend is, heeft de Heimwehr reeds geruimen tijd aangedrongen op de instelling van een hulppolitie. Het besluit van den ministerraad verwezenlijkt d>eze verlangens, zij het ook in een anderen vorm, daar be halve de Heimwehr ook andere Selbstschutz- verbande worden benut, o.a, naar verwacht kan worden de Bauerwehr van den Land bond en de stormscharen van de Christelijk socialen. ENGELANDS LUCHTVERBINDING MET AUSTRALIË Sir John Simon heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Portugeesche regeering alle faciliteiten heeft toegezegd voor den luchtdienst LondenAustralië. De Neder- landsche regeering heeft het gouvernement in Ned. Oost Indië verzocht dezelfde facili teiten te verleenen. DE ROODE CHAOS IN SPANJE Naar „El Debate" uit Bilbao verneemt, heeft de voorzitter van de commissie van openbaar onderwijs van deze stad medege deeld, dat op het oogenblik in Bilbao 10.000 kinderen geen school bezoeken. Om het schoolvraagstuk op te lossen, zal eon bedrag van tien millioen peseta's noo dig zijn. De religieuse orden geven op het oogen blik te Bilbao onderricht aan 7000 kinderen; welke echter krachtens de congregatiewet hinnenkort eveneens van alle onderwijs zullen verstoken zijn, zoodat dan het aantal niet schoolgaande kinderen 17000 zal bedra gen. Te Cordova is het baklkerapersoneel In staking gegaan en heeft, teneinde de taxi chauffeurs tot een sympathiestaking te be wegen, de hoofdstraten der stad bestrooid rtiet millioenen spijkertjes, waardoor alle autoverkeer vrijwel onmogelijk is geworden. Ook de postauto's kunnen niet in de stro ten riiden en dientengevolge staat de post verzending naar buiten geheel stil. De bakkerspatroons werken mot hun zinnen dag en nacht om te trachten hun bedrijf op gang te houden. De staking, die door den gouverneur der provincie voor onwettig is verklaard, is ver oorzaakt door de weigering der patroons de nieuwe door het personeel geëischte loo- nen te aanvaarden. Tengevolge van de spijkertjes hebben tal rijke auto-ongelukken plaats en vele stalkers zijn gearresteerd. De corte* verdaagd Naar de Madrilecnsche correspondent van „El Mati" meldt, hebben de cortes besloten tot 5 Mei a.s. op reces te gaan. Tevoren had Lerroux namens de opposi tie verklaard, dat hij iedere verdaging der cortes-Zittingen als een oorlogsverklaring zou beschouwen. Bij de stemming over het verdagingsvoorstel verlieten alle! leden der oppositie de zaaL HET PArT VAN VIER Officieel wordt medegedeeld, dat de chef der Italiaansche regeering Dinsdagochtend den Franschen ambassadeur de Jouvenel heeft ontvangen, die hem het memorandum en den tekst der Fransche voorstellen met betrekking tot het pact-van-vier heeft over handigd. EEN VOORSTEL VAN PRESIDENT ROOSEVELT Een groot electriciteitsproject In een boodschap aan het congres heeft president Roosevelt Maandag de goedkeu ring van een aantal wettelijke maatregelen gevraagd voor de uitvoering van een groot electriciteiitsproject in de Tennessee-val lei, waar de stroomversnellingen van de Musch Shoeils ia de Tennessee-rivier de opwekking van miillioenen kilowatts electrische energie mogelijk maken. Een der voornaamste deskundigen op dit gebied, die een belangrijk aandeel heeft ge had bij de tot stand koming van een twaalf tal groote projecten in de Vereenigde Staten, de republikeinsche senator voor Nebraska George Norris, verklaarde de boodschap van Roosevelt met goote geestdrift te begroeten omdat hij reeds twaalf jaar enet een soort gelijk plan had rondgeloopen. Wanneer alle mogelijkheden van de Tennessee-rivier geëx ploiteerd zouden worden, zouden verscheide ne staten van goedkoop© energie kumnen wordea voorzien, terwijl een dergelijk werk welvaart voor millioenen zou scheppen. DE RAMP VAN DE AKRON De Amerikaan sche kruiser „Portland" meldt, dat hij het lyk van den bij de ramp van de „Akron" om het leven gekomen admiraal Moffett heeft geborgen. Dr. Eckener heeft uit den inhoud van een door hem van den vertegenwoordiger der luchtschep© werf te New York ontvangen te legram geconcludeerd, dat het luchtschip Akroci is gebroken op de plaats waar zich de vliegtuigen bevonden. Dr. Eckener heeft deze plaats steeds als een gevaar beschouwd, daar het luchtschip hier als een brug was samen gestold. Dr. Eckener gelooft niet, dat het schip tengevol ge xvan een storm naar den zeespiegel is ge- Naar aanleiding van klachten, dat de ont vangst van politieke radio-uitzending dik wijls met opzet door buren wordt gestoord, wordt medegedeeld, dat de Berlijnsche politie in samenwerking met de Rijkspost met behulp van een speciaal toestel voortaan de schuldigen zal opsporen en dat deze ge straft zullen worden met een. maand gevan genisstraf. GEEN NIEUWE ENGELSCHE AMBAS SADEUR TE MOSKOU Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de Briteche zaakgelastigde den Volkscommissa ris voor Bui ten-la ndsche Zaken, Litwimov, medegedeeld, dat de ambassadeur Ovey bin nenkort ontslag zal verzoeken. De Britsche regeering is niet voornemens een nieuwen ambassadeur voor Moskou te benoemen. FRANSCH MARINE-VLIEGTUIG GEZONKEN Gisternacht is tijdens een oefenvlucht een groot Fransch Marine-vliegtuig van het type Farman-Goliath nabij Marseille in zee gestort en gezonken. De vijf inzittenden verdronken. 18 dooden, 100 gewonden Op de baan BogotaTunja is, in de nabij- üid van Ventaquemuda in den Columbiaan- schen staat Boyaca een gemengde trein ont spoord. Vier personenwagens derde klasse werden in elkaar geschoven. Tot dusverre zijn 18 dooden geborgen. Het aantal gewon den bedraagt ongeveer 100. Een groote red dingecolonne is op de plaats des onheils aangekomen. De regeering heeft reeds een aanvang gemaakt met een onderzoek naar de oorzaken van het ongeluk. Dit is het grootste spoorwegongel-uk, dat in Columbia ooit is voorgekomen. De spoor lijn was indertijd door Belgische onderne mers gebouwd. Weerbericht. Het dunne pUltje geeft den vorigen stand naij Hoogste stand te Warschau 767.5. Laagste stand te Thorshavn 747.0. Stand vanmorgen halitwaalf 760.3. WEER VERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Matige W. tot N.W. wind, meest zwaar bewolkt, enkele regenbuien, kouder. BUITENLANDSCB WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) De beweging van de reeks depressies en van het hoogdrukgebied op het vasteland naar het O. is in sneller tempo voortgezet en over IJsland nair. de koude luchtstroom toe. Ook op de Britsche eilanden is de tem peratuur reeds gedaald en bij het verder O.- waarts trekken dïr depressie zullen deze koelere luchtstroom en zich ook over onze omgeving uitbreiden, af en toe regenbuien veroorzakend. Regen valt aan de Noorsche kust, waar het in het Z. krachtig uit Z. waait. Tusschen IJsland en Schotland vallen sneeuw- en hagelbuien. In het Oostzeegebied en in het Kanaal valt eveneens regen. In Frankrijk en Duitschland is de temperatuur nog hoog, doch nam de bewolking toe. De aleemeene toestand duidt voor de volgende dagen op afkoeling en eenigszins buiig weer, THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 13.6 G 13 APRIL Zonsopgang 5.i0 u.; Zonsondergang 6.53 Ur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HERBEN: 13 APRIL Van 's avonds 7.23 u. tot 's morgens 4.38 r WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig 1.18 1.1» 1.15 1.16 Walshut Baael Breisarh RhHnfelden Kehl Maxan Dlfdeshelm Mannheim Mainz Hingen 1.81 136 -0.no -o.no 0.65 0.76 -1.79 -1.76 131 131 0,06 .0.07 1.12 1.14 Cohlenz Trier Keulen Ruhrort Wesel Emmerik Dusaeldorf Maastricht Venlo 0.80 0.79 0.50 0.60 084 0.84 1.7-1 1173 1094 11.84 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 13 April DelfztJl 0.65 13.21 Hellevoetslals 4.44 17.01 Terschelling te.3l 22.51 Wileiratad 5.29 17.64 Harllnuen 1130 23J0 Brouwersh. 336 .6.19 Den Helder 9.15 21.30 Zierikzee 4.29 16.;,7 IJ muiden 4.43 17.05 Wemelilinge 431 i7.90 H-v. Holland 3.49 16.10 Vllsaingen 9.46 li .14 Scheven ngen 3.69 16.20 Terneuzen 8.22 i.\6l Rotterdam 5.53 1830 Hanaweert 4.20 1632 De Britsche minister van Handel, Rund- man, heeft medegedeeld, dat hij hoopt zeer binnenkort een verklaring te kunnen afleg gen betreffende den voortgang, welke wordt gemaakt bij de economische onderhandelin gen, welke thans met verschillende landen worden gevoerd. DE NEGERS VAN SCOTTSBORO. Het negerblad uat de negerwijk Harlem (New-York) meldt, dat 50.000 negers zich in optocht naar Washington zullen bege\en om te protesteeren tegen de voltrekking van het vonnis tegen de jonge negers uit Soottsboro. Gisteravond hebben reeds dui zenden negers op Broadway gemanifesteerd, waarbij bet tot vrij ernstige botsingen met de politie is gekomen, die de betoogers met den gummistok uiteen heeft gejaagd. Een agent is ernstig gewond, zijn aanvaller kon aangehouden worden. De voor de tweede maal terdoodveroor- deelde in het proces tegen de zeven negers van Scottsboro, Patterson, is naar Birming ham overgebracht Dit is geschied om lynch- pogingen of in ieder geval inbreukstorin gen te voorkomen. De jury had, na ongeveer tien uur te 'hebben beraadslaagd, den man schuldig bevonden en des doods schuldig verklaard. Het definitieve vonnis wordt echter pas op 17 April bekend gemaakt Op dien datum wordt tevens het proces tegen een ander van de beklaagden, den neger Weems geopend. De rede van den ambtenaar van het O. M. was zeer fel. Deze, Thomas Knights, gaf te verstaan, dat het z.g. aangerande meisje, dat echter haar voor de jonge negers be zwarend getuigenis bij het eerste proces had teruggetrokken en bekend had toen te hebben gelogen, tot deze terugtrekking was omgekocht. „Zij heeft zich" zeide de amb tenaar „tegen schade gedekt voor een manteltje en een 'hoed". Ook over den beklaagde sprak de amb tenaar van het O. M. bittere woorden. „Indien gij dezen neger vrijspreekt" zeide hij tot de jury „hangt hem dan een snoer van bloemen om den hals en zendt hem naar New-York. En laat Dr. Fosdiek (de geestelijke te New-York, die zich het lot van de zeven negers in gevaar -had aan getrokken) hem dan maar een hoogen hoed opzetten, en een pandjesjas met gestreep- ten pantalon en slobkousen aantrekken". Toen de jury haar uitspraak had gegeven bleef het stil in de rechtzaal; het publiek had vrij algemeen verwacht, dal de leden van de jury het niet met elkaar eens zou den kunnen worden. In de buurt van Scottsboro en Decatur is de stemming vrij opgewonden. Er zijn al dreigementen gedaan over lynchpartijen TSJANG HSU LIANG NAAR ITALIË. De Chineesche maarschalk Tsjang Hsu Liang is naar Italië vertrokken, vergezeld van zijn twee vrouwen en 4 kinderen. Tsjang Hsu Liang wil eenige maanden in Italië blijven om er verschillende militaire zaken te bestudeeren Daarna zal hij waar schijnlijk ook nog andere Europeesche lan den en Amerika bezoeken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2