DINSDAG 11 APRIL 1933 I BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD IN DEN KRUITDAMP Heel Amsterdam is een slagveld. Wij denken nu niet aan het groote aan tal verkeersongevallen, te wijtan soms aan de woestheid va.n den chauffeur, soms aan onvoorzichtigheid van den wandelaar, dik wijls aan een zekere nonchalance aan beide kanten. Ook daarover is een brief te schrijven en men kan die zoo tragisch mogelijk opzet ten. Lazen wij niet, gistermorgen het aangrijpend drama van een meisje van 1/4 jaar, voor het huis spelend, onder moeders oog, gegrepen door en vermorzeld onder den Juggernaut van ons gecultiveerde Westen? Hier is verregaande roekeloosheid in het spel. In een nauwe, kinderrijke straat, mag men geen beginners rijproeven doen afleg gen, neen erger nog, rijlessen geven. En hier zijn twee moeders ongelukkig gewor den, ook de moeder van den leerling-chauf- Wij denken evenmin aan de economische moeilijkheden, al zijn die nog immer groot en al vallen er eiken dag opnieuw slacht offers in alle rijen. Daarover komt men in onzen tijd ook niet uitgesproken. Want de zorgen vermeerderen, al mag mo menteel geconstateerd, dat in verband met voorjaarsdrukte en eenige tijdelijke opleving in bouwbedrijf en metaalindustrie, de werk loosheid onder enkele groeDen arbeiders iets schiint af te nemen. Zeker, daar is ook op dit terrein ellende, diie samenhangt met eigen zorgeloosheid of individueele gebreken en tekortkomingen. Maar voor de massa geldt dat niet Daar is arbeidsongeschiktheid en arbeidsschuwheid, maar van de overgroote meerderheid geldt, dat zij gaarne zouden werken, als er maar arbeid te vinden was. Wij schreven over deze dingen wel eens iweer. En men kan er elke week over schrij ven. Want er is zoo overstelpend veel ma teriaal en er zitten aan deze kwestie zoo veel kanten. Thans denken wij echter, allereerst aan het politieke slagveld. Wij zeggen niet, dat m Amsterdam de strijd heviger woedt dan elders. Maar ook hier wordt aan alle fron ten gevochten en is 't aantal kampvechters legio. De groote partijen hebben hun groote ver gaderingen gehouden. Men behoeft niet van partijdigheid verdacht te worden, wanneer men zegt, dat die der Antirevolutionairen het best geslaagd is. Meer dan 4000 menschen bijeen, in opge wekte geestdriftige stemming. Dat is voor een partij als de onze een prestatie. Zeker wij hadden de leider der partij in ons mid den. Maar toen de leider van de Liberale Staatspartij sprak, een partij, die in Am sterdam meer kiezers in het vuur kon bren gen dan wij, had men slechts een der za len van Bellevue gevuld, en zag daarin reeds een hoopvol teeken. Toen deze week de heer De Geer ,toch ook een partijleider, voor de Christelijk His torische Unie optrad, was de zaal van den Werkenden Stand maar amper gevuld. En tooh heeft ook deze partij een grooter kie zerscorps in Amsterdam dan de Antirevo lutionairen. Natuurlijk kan men het bij de groote centrale vergaderingen niet laten. In de ver schillende stadsdeelen worden de z.g. buurt vergaderingeme gehouden en worden met of zonder debat, de opgekomenen aangevuurd, gewaarschuwd en voorgelicht In het al gemeen schijnt de belangstelling bij deze verkiezing grooter dan de laatste jaren on der het algemeen en evenredig kiesrecht het geval was. Dat komt mischien voor een deel dioor 'de verfoeielijkie versnippering, die allerlei belangengroepen meenen zich te mogen per- mitteeren. Zij moeten immers nu allen voor den dag komen en zich aan het publiek presenteeren, als nationale herstellers of als middenstandsvrienden of desnoods als universeele partij. Zoo is het aantal vergaderingen legio, maar bovendien is de lectuur overstelpend. Heele couranten onder den hartverkwikken den naam van de P. O. R., waarin allerlei menschen van zeer uiteenloopende geestes richting hun meening geven. Strooibiljetten met veel onmenschelijk groote letters op het slechtste courantenpapier gedrukt, mooie oranjebiljetjes, geïllustreerde boekjes en traktaatjes, geschriften in allerlei vorm en uitvoering, worden dagelijks in onze brie- yenbussen gedeeponeerd. Op de meest suggestieve wij'zen worden de kiezers bewerkt, voor den één warm ge maakt en tegen den ander opgezet, dikwijls onder het voorwendsel dat dö nationale eenheid wordt bedoeld Daarbij blijft het niet. De gemeente heeft om het kalken en plakken tegen te gaan. muurvlakten ter beschikking gesteld en brugleuningen productief gemaakt om den yolke het goede voor te houden. Zoo ziet ge hier en daar, broederlijk naast elkander, de strijder tegen dé winkelslui ting op Zondag, Vos, de kampvechter voor groote gezinnen. Goseling, de man van de daad Bruinsma, de opstandeling Sneevliet en de leider van ons Anti-revolutionaire volk Colijn. Maar de anderen ontbreken niet. Pas hebt ge op een der nieuwe brug gen gelezen, dat ge uw stem moet geven aan De Geer, of een nieuwe grachtover brugging leert u, dat Marchant voor vrij beid en orde is en op uw stem rekent. Ge peinst daarover nog wat na, tot uw oog ge trokken wordt door een aanbeveling voor den C- D. U-.man Van Houten en als ge nog tusschen Marchant en Van Houten geslingerd wordt, ziet ge uw ziel opnieuw geschokt, door een aanbeveling voor den universeel en Radex. Ook in deze reclame zijn de Antirevolu tionairen niet ongelukkig geweest. Ze heb ben een goede kleurencombinatie gekozen. Zwarte letters op een oranje ondergrond, een duidelijk lettertype en een enkele op merking naast den naam van den candidaat Deze borden doen het. Dat moet ook, want er wordt niet gekalkt De Liberalen doen dit ook niet. Andere groepen echter besmeuren de straten, hoe wel erwel er artisten onder zijm die iets goeds leveren. In de veelheid gaat echter de reclame van ieder onder. Vroeger beteeken- de het wel iets, nu is de kracht weg. Het kalken zal zeker weer worden afgeschaft. Nieuwe prikkels zijn noodig. Sommige ongure elementen, meenen, dat het bekladden van de reclame der tegen standers, het werpen van de Antirevolutio naire borden in die gracht, het beplakken van gevels, waar raambiljetten voor Colijn worden aangetroffen, of ook het ingooien vaji ruiten, het publiek zal vermaken. Ons bedunkens is dit alles slechts re clame voor onze partij en onze candidaat. Hoe feller de strijd wordt, hoe meer men begrijpt dat het gaat om groote goederen, om de principieele grondslagen van onze staatsinstellingen, om de toekomst van ons Voor onze jongere menschen is het zoo goed dat ze den kruitdamp weer eens rui ken. En de actie der tegenstanders prikkelt ook ons weer tot het inspannen van al onze krachten. Zoo als God het geeft, zal het goed zijn. Mits wij getrouw zijn geweest. Ook in 1933 en ook ten opzichte van Lijst 33. Voor Am sterdam is men in dit opzicht niet zonder vertrouwen. AREND VAN AMSTEL Uit de Haagsche Raadszaal 45 opcenten op de gemeen Jondsbelasting. Liberaal voo: stel voor nieuwe salariskorting verworpen. Winkelsluiting op Scheveningen. Bedreigde Zon dagssluiting. Echecje voor wet houder Marchant. Over het voorstel van B. en W. om voor het volgend belastingjaar 45 opcenten op de Gemeentefondsbelasting te heffen is een de bat gevoerd, dat eigenlijk de perken wel wat te buiten ging. Vrijwel uitsluitend is dat te wijten aan den heer Joëls, die zich geroepen achtte tot een rede in grooten stijl, zooals hij dat wel zal noemen. Hij verviel ongeveer in nieuwe begrootingsbeschouwin- gen. Gelukkig maakten anderen het niet zoo bont, althans niet wat de lengte der redevoeringen betrof. Wel wat don aard aangaat'. Met name Prof. v. d. Bilt, als woordvoerder van den Vrijheidsbond, raak te wat erg van huis. Deze achtte zich aan de houding van zijn fractie, die in Januari tegen de begrooting stemde, verplicht om voor te stéllen het getal opcenten te ver minderen met 4. Dat beteekende een verla ging van den belastingdruk met ongeveer 3 ton, een bedrag, dat in zijn verband wei nig beteekenis heeft. Om nu toch aan hel benoodigde geld te komen, kwam hij voor den dag met een voorstel om voor het ge- meentepersoneel een nieuwe loonkorting toe te passen. Dit voorstel was even ondoor dacht als onjuist. Het ging er ditmaal om binnen het raam der reeds vastgestelde be grooting het getal der opcenten te bepalen Gaat men doen wat de heer v. d. Bilt deed, dan kan men in beginsel elke post van de begrooting weer onderhanden nemen en zou vaststelling van het opcentencijfer neer komen op een nieuwe begrootingsbehande- ling. Dat ware een dwaasheid. En toch meende de Vrijheidsbond dien weg op te moeten gaan. We hebben voor zulk een ge- dachtengang en beleid weinig bewondering. Ook in de politiek moeten de dingen met orde geschieden. Voor het naar voren bren gen van zijn stokpaard had de leide» van den Vrijheidsbond tijd en wijze slecht geko zen. De Raad was daarvan zoo overtuigd, dat buiten de Vrijheidsbondsche fractie er niemand was, die er ook maar aan dacht het denkbeeld van den heer v. d. Bilt te steunen, dat dan ook met 32 tegen 6 stem men verworpen werd. Het voorstel van B en W. werd zonder stemming aangenomen. Gelijk te vernachten viel. Het debat heeft volkomen bevestigd de opvatting, dat met zekere, niet geheel ongegronde blijmoedig heid geredeneerd is bij de toelichting der be grooting en dat optimistische verwachtin gen ruiet zijn uitgekomen. Wethouder Drees heeft kort maar duidelijk het standpunt van B. en W. nogmaals uiteengezet. Ook hij er kende, dat er nog risico's in de begrooting zijn blijven zitten en dat het zeer wel mo gelijk is, dat we met onze 45 opcenten nog niet heelemaal zullen uitkomen. Dan moe ten we op andere wijze naar het sluitend budget streven. Een beroep op de bedrijfs- reserve's kan dan opnieuw noodig worden, hoe ongewenscht het op zich zelf ook is. Want ook daarmee komen we spoedig aan het eind als het gaat zooals tot nu toe. Blijft de toestand nog langdurig ongunstig, dan is het allerminst uitgesloten, dat we er toe zullen moeten overgaan om tot inperking der bestaande verzorging van de gemeente lijke huishouding de toevlucht te nemen. Practisch staat het echter zoo, dat we met de nu goedgekeurde belastingverhoog!ng nog geen slecht figuur maken. Bij andere plaatsen vergeleken is de toestand nog gun stig en met onze 45 opcenten komen we slechts tot het belastingpeil, dat voor het intreden der crisis bestond en sindsdien door permanente verlagingen steeds was We wallen hopen, dat' er nu niet al te veel tegenslagen meer zullen komen. Met name moge de verwachting niet worden beschaamd, dat de korting op de uitkeering uit het Gemeentefonds zal vervallen. An ders zitten we weer met f 560.000 meer te tobben, dan het bedrag waarvoor we toch nog zullen moeten zorgen, ook al zijn we thans met onze begroóting heel wat dichter bij de werkelijkheid gekomen. Iets wat we reeds eerder gewenscht hadden. Na het financieel debat werd de aandacht gevraagd voor de winkelsluiting op Sche veningen. De meerderheid van de Commis sie voor de Strafverordeningen was, om de badplaats ter wille te zijn, gekomen met een voorstel om voor een aantal straten ge durende het seizoen de avondsluiting te verlaten en ook de Zondagssluiting voor een deel op te heffen. Dat was geen geluk kig voorstel. De liberale heer v. Bommel wilde zelfs nog verder gaan en diende daartoe amen dementen in. De Raad bleek daarvan ech ter niet gediend en verwierp ze met over groote meerderheid, zeer tot ons genoegen. Restte het voorstel der commissie, dat van uit den Raad bestrijding had gevonden, zoowel bij anti-rev., chr.-hist, als bij soc.- dem. Het voorstel was eer willekeurig in het trekken der nieuwe grenzen en maakle bovendien voor velen de goede resultaten der Winkelsluitingswet ongeuaan. Tal van winkeliers wenschten de verlate sluiting niet en ook niet de verslapping der Zon dagssluiting. Toen het voorstel der commis sie in stemming kwam staakten helaas de stemmen. Vele raadsleden waren reeds ver trokken. Het voorstel der commissie ver wierf de stemmen van liberalen, vrijz.-dem., R. K. en communisten; de aanwezige leden van de beide Prot.-chr. fracties en de soc.- dem. stemden er tegen. Tot de afwezigen behoorden helaas wegens ziekte de heer v. d Loo, maar voorts de heeren Duymaer v. Twist, Hartmann en de Niet en ook de heer Michon, waarvan we aannemen, dat hij te gen het voorstel der commissie zou hebben gestemd. Ware een van hen wat langer ge bleven, de aantasting van de Zondagsrust ware reeds verijdeld geweest. Als de heeren nu maar zorgen in de volgende vergadering op het appèl te zijn, dan is nog niet alle kans verkeken. Wethouder de Vries, die als voorzitter fungeerde, wenschte de agenda tot het de toe af te werken. Zoo kwam er nog eeD voorstel aan de orde, dat uitliep op een echecje voor wethouder Marchant. Soc.- dem. en liberalen bezongen hem dat. Het debat was niet meer zakelijk van de zijde der oppositie, meenen we. De heer Stokvis poseerde als leider, maar was daarbij weer niet' zeer gelukkig. Hij begon hoe langer hoe lager te zingen. De wijze, waarop de Vrijheidsbond tijdens het debat van front veranderde, leek ons voorts niet zeer be hoorlijk. Voldoende argumenten werden althans niet aangevoerd. Misschien heeft, de Raad nog wel eens spijt van deze in zeer slecht bezette vergaderingen uitgelokte be slissing. die slechts gold het maken van een ingang meer voor een groote Roomsche school. Het belang der gemeentefinanciën kan nog wel eens medebrengen er op terug te komen. Ongeveer tien over half zeven kon de ha mer ter sluiting vallen. Gemengd Nieuws* IN EEN BEERPUT VERDRONKEN Een dochtertje van Chr. v. R. te Hoeven DOODELIJK MIJNONGELUK De gehuwde mijnwerker van Lent uit Kerkrade, die vorige week in de mijn Oranje Nassau II zwaar gewond werd, is in 't zie kenhuis overleden. VERGIFTIGE HONDEN In de bosschen onder Kerkrade worden den laatster tijd tal van cadavers van ver giftigde benden gevonden. Enkele jaren ge leden had een dergelijke hondenvergifti ging op groote schaal plaats. WAT TE LOOR GING! GEHEIMEN DER OUDHEID Wij leven in een eeuw van zulk een voor uitgang als nimmer tevoren in de wereld geschiedenis is bekend geweest. Er gaat geen jaar voorbij of er worden nieuwe ont dekkingen gedaan op wetenschappelijk ter rein en de nieuwe toepassingen op tech nisch gebied zijn legio. Een niet gering deel van dit onderzoekingswerk echter is gewijd aan het opnieuw ontdekken van dingen, die onze voorvaderen reeds eeuwen geleden ge bruikten of wisten, en die tot de verloren gegane schatten van de menschheid kun nen gerekend worden. Het eerste metaal dat door den menscb in gebruik genomen werd was het koper. Later ontdekte hij lioe hij dit met tin kon vermengen en zoo ontstond het brons dat hard genoeg was om er wapens en andere gereedschappen uit te vervaardigen. Dc ouden echter kenden een methode om koper en brons tot een zoodanigen graad te ver harden, dat het aangewend kon worden voor beitels en zagen, evenzeer als voor zwaar den en speerpunten. Dit verhardingsproces had zulk een volmaaktheid bereikt in later ven, dat, terwijl het ijzer reeds aller- wege en voor allerlei doeleinden in gebruik was, de Romeinen toch nog aan bronzen scheermessen de voorkeur gaven, daar dit metaal voor een nog scherper snede ge schikt was. De oude hardingsmethode voor deze me talen is echter ten eenenmale te loor ge gaan, en jarenlang hebben geleerden pogin gen in het werk gesteld, om haar opnieuw te ontdekken. Ten laatste zijn zij er ook in geslaagd en hebben zij een koper-allooi ver vaardigd, dat harder en sterker is dan staal Dit her-ontdekken van een oud geheim zal verstrekkende gevolgen kunnen hebben, want gereedschappen, daarvan vervaardigd hebben 't voordeel, dat zij geen vonken ver- ooreaken. Worden zij derhalve in mijnen of olie-raffinaderijen gebruikt, dan wordt al daar het gevaar van brand of explosie aan merkelijk verminderd! ze legeering, welke vervaardigd wordt door toevoeging van een metaal, dat beryl lium genoemd wordt, oxydeert niet, en kan gebruikt worden voor het vervangen van anders spoedig onbruikbare ijzeren of sta len onderdeelen. Een ander oud geheim, waarnaar de we tenschap eveneens eeuwenlang gezocht hepft doch dat zij nog steeds niet heeft teruggevon den, is die wondervolle kleurstof, het Ty risch purper, dat door de groote volken der oudheid algemeen gebruikt werd, meer dan tweeduizend jaren geleden, en sindsdien verloren is gegaan. Dit Tyrisch purper werd door de Phoeniciërs vervaardigd uit de zoo genaamde stekelhorenslak of murex, die in de Middellandsche Zee werd aangetroffen. Ook thans komt de murex daarin nog in overvloed voor, maar niemand heeft ook slechts het flauwste denkbeeld ervan, oji welke wijze men daaruit deze kostbare verf bereidde. De koolteer heeft ons tallooze nieuwe kleurstoffen ter beschikking gesteld die aan de ouden onbekend waren, doch het prooedé van het vervaardigen van deze aller schoonste van alle kleuren blijft nog steeds voor ons een mysterie De hedendaagsche glasblazers zouden er bijna hun ooren voor over hebben, zoo iemand hun kon influisteren op wat voor manier de oude deskundigen een zeker schuin slijpsel vervaardigden voor de ran den der spiegels. Zoo men een spiegel be kijkt, die enkele eeuwen geleden werd ge maakt," ziet men, dat het lijkt alsof deze rondom een zeer diep schuin slijpsel heeft. Bevoelt men het g'as echter met den vin ger, dan wordt men duidelijk gewaar dat het glas nauwelijks eenige werkelijke schuinheid heeft aan den rand. Hoe bracht men dit gezichtsbedrog tot stand? Een ander vraagstuk leveren ons de Hune oedd"n en dergelijke monsterachtige bouw seis uit een ver verleden. Hoe slaagden die primitieve menschen er in, de logge steen klompen op rijen te ordenen, en de onmete lijk z.vare deksteenen daarover heen tc leg gen? Niemand die dit weet, het is een pres tatie, die zelfs voor onze hedendaagsche werktuigen van beteekenis zou zijnl Zoo heeft de historie der menschheid meer geheimen, waarnaar men nog te' geefs zoekt Hierop acht gevende, zou men geneigd zijn tot de conclusie, dat de men- schelijke ontwikkeling niet een stijgende lijn vertoont, doch zich eerder spiraalvor mig voortbeweegt, zoodat zij als het ware telkens op hetzelfde punt weder aanbe landt DE LAATSTE DER TRIBUNEN Cola di Rienzi, de groote Senator van Rome in de 14e eeuw Door Edw. BULWER LYTTON De Provencaal had het geheeLe tooneel gadegeslagen. Hij was iemand die uit klei nigheden wist op te maken, uit welken hoek de wind kwam en aan de vermetelheid van het volk zag hij duidelijk, dat allen gevoelden, welk een storm ophanden was. Hij begroette Adriano, die ernstig en zon der omzien tot aan de trappen der kerk was voortgestapt: „Die lang daar is een dappere kerel en vrienden heeft hij genoeg. Wat dunkt u?" voegde hij er fluisterend bij „is dit tooneel geen bewijs dat de edelen minder yeilig zijn, dan zij zelf wel denken?" „Het paard begint z-ich tegen de sporen 'te verzetten, heer ridder" antwoordde Adria no; „een verstandig ruiter zou <n zulk een geval wel oppassen, dat hij den teugel niet te strak hield, oomdat het beest d, n wel e<;ns kon gaan stageren en .'-em afwerpen; en dat is toch de staatkunde die gij zoudt oa:i- „Gij vergist u", hernam Montreal; -jnijn bedoeling was Rome één hoofd te geven, inplaats van vele tirannen. Maar luister eens! wat beteekent dat luiden?" „De plechtigheid zal een aanvang nemen" Zeide Adriano. „Zullen wij samen de kerk binnengaan?" Zelden had in een tempel zulk een zonder linge vertooning plaats gehad, als nu in de plechtige ruimte van het Lateraan. In het midden van de kerk waren amphi- theatersgewijze zitplaatsen gemaakt, met een spreekgestoelte aan het eene einde, dat een weinig boven de zitplaatsen uitstak; hier onder, doch hoog genoeg om door allen gezien te worden, was een groote ijzeren plaat gezet, waarop een oud opschrift was gegraveerd, en die in het midden een hoog- opgewerkte voorstelling vertoonde, welke verklaard zou worden. De zitplaatsen waren bekleed met laken en rijk tapijtwerk. Achter in de kerk hing een purper gordijn. Rondom het amphithea ter stonden de lcerkedienaars in de bont gekleurde uniform. Rechts van het spreek gestoelte zat Raimondo, bisschop van Orviet- to, in zijn staatsiegewaad. Op de banken had den alle voorname personen uit Rome plaats genomen de rechters, de geleerden, de edelen, v-.n de verheven Savelli's tot de lagergeplaatste Raselli's. De ruimte om het amphitheater vulde zich met het volk dat nu binnenstroomde, terwijl voortdurend de groote kerkklok werd geluid. Eindelijk, toen Adriano en Montreal zich op een kleinen afstand van Raimondo had den nedergezet, hield het luiden plotselin op. Het gemompel zweeg; het purperen gordijn werd weggetrokken en met lang zame, majestueuze schreden kwam Rienzi te voorschijn. Doch niet in zijn gewone don kere, eenvoudige dracht Over zijn breede borst droeg hij een wit kfleedingstuk een lang gewaad, ruim als een toga, dat op zijn voeten viel en over den grond sleepte. Op zijn hoofd droeg hij een kap van wit laken waartusschen een gouden kroon glinsterde. Doch die kroon was verdeeld, of liever ge kloofd door een zilveren zwaard, dat de algemeene aandacht trok, omdat daaruit bleek dat deze zonderlinge tooi niet gedragen werd uit ij delheid of praailtzucht, maar om aan de verzamelde menigte duidelijk te maken door een zinnebeeldige voorstel ling in welken toestand de stad zich be vond, waarover hij wilde spreken. „Ziet ge dat?" fluisterde een oude edelman zijn buurman in, „die plebejer schijnt tame lijk verwaand." „Het zal heel aardig worden" zeide een ander. „Ik denk dat de goede man in den loop van zijn redevoering wel een paar grappen zal verkoopen." „Wat zijn dat nu voor kunsten?" vroeg een derde. „Hiij is zeker gek gewordenl" sprak een vierde. „Wat is hij mooi!" zeiden de vrouwen die hier en daar tusschen het volk stonden. „Dat is een man die het volk door en door kent", merkte Montreal op tegen Adriano. „Hij weet dat hij door het oog tot het ver stand moet doordringen; een schelm maar een verstandige schelm!" Rienzi had het spreekgestoelte bestegen: en toen hij met een langen, vasten blik de vergadering overzag, deden de verheven rust van zijn majetueuze houding en zijn, diepe, plechtige ernst het gefluister ophou den. Zoowel de spottende edeflen als het ongeduldige volk kwamen onder den indruk „Signori van Rome", begon hij ten laatste „en gij vrienden en burgers, gij hebt de reden van onze bijeenkomst vernomen, gij heer bisschop van Orvietto en gij, die met mij het veld der letterkunde bearbeidt, gij ook weet dat zij in betrekking staat tot het oude Rome, welks opkomst, roem en verval wij in onze jeugd trachtten te leeren begrijpen. Maar geloof mij, dit is geen ij del raadsel, waaraan alleen de ge leerden iets hebben en dat slechts de doo- den betreft. Laat dat verledene verdwijnen! laat de duisternis het in haar schoot opnemen! laat het voor eeuwig rusten tus schen de afbrokkelende tempels en de ver laten graven van zijn vergeten zonen indien het ons door zijn opgegraven gehei men geen gids voor liet tegenwoordige en voor de toekomst kan wezen. Gij hebt toch immers niet gemeend, dat wij alleen terwilie van de oudheid onze nachten en dagen heb ben doorgebracht met te bestudeeren, wat die oudheid ons leeren kan? Dan zoudt gij u vergissen. Te weten wat wij geweest zijn beteekent niets, tenzij het verbonden is met de begeerte om te weten wat wij behooren te zijn. Onze voorouders zijn niets meer dan stof en asch, behalve wanneer zij tot het nageslacht spreken. De herinnering is wel sprekendheid, omdat zij de «oedster is van de hoop. Het verteden is heilig, doch alleen om de aanteekeningen die hjt bevat aan- teekeningen over den vooruitgang van h«b menschelijk geslacht, bewijzen van besc^a- vng van vrijheid en van knmis. Onze vaderen verbieden ons, daarvan afstand te JAREN LANG LAST VAN DUIZELIGHEID Door slechte spijsvertering In drie weken totaal veranderd „Voordat ik Kruschen nam", schrijft vrouw, „voelde ik mij steeds duizelig en op geblazen door hardlijvigheid; ik werd er zoo zenuwachtig onder, dat 't minste of gering ste me hinderde. Ik heb er geen woorden voor U te zeggen hoe blij ik ben dat ik er toe besloot, een proef met Kruschen Salts te nemen. 18 maanden lang heb ik het au ge nomen. Ik zou het geen dag willen missen. Het is een prachtig middel voor ieder die geleden heeft zooals ik. Ik voel me nu beter dan ooit tevoren. Nadat ik Kruschen Salts drie weken genomen had, was ik 't opgezet te gevoel volkomen kwijt. Kruschen Salts verhindert ook de te sterke gewichtstoename, waar zooveel vrouwen op middelbaren leef tijd last van hebben. Men voelt rzich er zoo gezond en frisch door." Mevr. J. M. Kruschen Salts is als 't ware een natuurre- cept om uw lichaam 'nwendig schoon te houden. Het verhindert dat zich in Uw in wendige organen afvalstoffen ophoopen die Uw gezondheid benadeelen. Het zorgt er voor, dat frisch bloed door Uw lichaam stroomt en ge U gezond en levenslustig voelt als nooit tevoren. Kruschen Salts is uitslui tend verkrijgbaar bij alle apothekers en dro gisten h 0.90 en 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) SNORDERSTERREUR TE AMSTERDAM In de Jan Evertsenstraat en omgeving te Amsterdam is de Zondagavond vrij rustig verloopen. Wel werden verschillende vvitban de.rs aangehouden en geverbaliseerd, doch het publiek had door het krachtig optreden der politie, op de vorige avonden blijkbaar de schrik gekregen, althans het hieM zich dezen avond rustig, zoodat het hier U 1 gi verdere incidenten is gekomen. Van de snorders-chauffeurs echter blijkt zich een stemming te hebben meester ge maakt, die tot gevaarlijke gevolgen kan leiden. Zoo trachtte in de Rijnstraat snorder een agent omver te rijden, hetgeen gelukkig mislukte doordat de agent zich door een snellen sprong in veiligheid wist le brengen. Zijn rijwiel echter werd geheel vernield. De schuldige chauffeur is tot dus verre nog niet gearresteerd Het nummer van zijn auto is vermoedelijk bekend. Op het Damrak deed zich een dergelijk geval voor. Eenige agenten constateerden daar, dat een snorder zonder achterlicht reed. Zij waarschuwden een verderop staand collega daar de auto intusschen hen reeds was gepasseerd welke agent bij de O. L. Vrou- westeeg stond. Deze gaf den chauffeur een teeken dat hij moest stoppen. Inplaats ech ter van hiep gevolg aan te geven, gaf de chauffeur vol gas en trachtte den agent te overrijden. Een vlugge sprong bracht ook dezen agent buiten gevaar. De chauffeur werd gearresteerd en overgebracht naar het politiebureau in de Warmoesstraat BLOEDIGE VECHTPARTIJ Zaterdagavond tegen middernacht werd de politie ontboden naar de Krim te Enschedé, waar een man was aangetroffen met een diepe steekwonde in de borst. Een geneesheer achtte onmiddellijke overbren ging naar een ziekenhuis noodzakelijk, daar er levensgevaar bestond. Volgens het N. v. d. D. is het een dronkemansvechtpartij. BRANDEN Te Staphorst (Ov.) is de electrische korenmolen van KL Coster afgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Met moeite heeft de brandweer met eenige stra len op de waterleidntr de belendende boeren woning kunnen behouden. Te Wagenberg, gemeente Terhey- den (N.Br.) ontstond brand in de land- bouwschuur van A. v. D Het gebouw brand de geheel af, terwijl meerdere landbouw werktuigen werden vernield en een aantal kippen oruKwamen. Niets was verzekerd. AUTO- EN MOTORONGELUKKEN Te Amster dam stond op den Haarlem merweg bij het Ringspoor een auto, waar zich spoedig nog twee wagens bij voegden. Eon vierde naderende auto reed op de drie daar staande wagens in. De inzittende van deze vierde auto vloog door den schok door den voorruit en moest met verschillende snijwonden naar het Wilhelminagasthuis worden vervoerd. Na verbonden te zijn kon de man echter huiswaarts keeren. De auto's werden beschadigd. Een 24-jarige vrouw die in de Van Wou- straat op don hoek van de Ceintuurbaan door een auto was aangereden, is met een schedeliractuur naar het Binnen Gasthuis vervoerd. Voorts zijn door motorongelukken op den .Amstelvcenscheweg voor het Station en op Rapenburg een 24 en een 23 jarig persoon resp. mt-t een gecompliceerde onderbeen- tra ctuur en een gebroken sleutelbeen naar en der ziekenhuizen vervoerd. De laatste is, na behandeld te zijn, naar zijn woning ver voerd, GEVAARLIJK SPEELGOED Het 5-jarig dochtertje van D. aan de Bik en Arn ddlcade te IJmuiden speelde met een ceiluloidpop te dicht bij een brandende kacln. 1 waardoor het speelgoed vlam vatte. De kleine moest met ernstige brandwonden naar het Antonius-ziekenhuis te IJmuiden (O.) ter verpleging worden opgenomen. doen zij leeren ons, wat onze rechtmatige erfenis is, zij bevelen ons, die op te eischen en te vermeerderen, hun deugden te bewa ren, hun dwalingen te vermijden. Dat is de ware les van het verleden. Evenals het ge wijde gebouw, waarin wij ons bevinden, is het een graf, waarop een tempel moet op gericht worden. Ik zie uw verbazing bij deze lange inleiding; gij ziet elkander aan en vraagt waarvoor die dienen moet. Ziet deze zware ijzeren plaat; zij vertoont een in schrift, en is eerst onlangs ojogedalven uit de hoopen steenen en puin, die o schand. voor Rome! eenmaal de paleizen van ee: keizerrijk waren, en de triomfteekenen van zijn macht. Het zinnebeeld in liet midden der plaat stelt een handeling der Romein- sche senatoren voor, die de keizerlijke macht aan Vespasianus opdragen. Om het opschrift te hooren voorlezen heb ik u verzocht, hier te komen! Het geeft de grenzen aan van het aan den keizer toevertrouwde gezag. keizer ltreeg.de macht om wetten te maken verbintenissen te sluiten met verschillende natiën om de grenzen van steden en distrir ten te verruimen of in te krimpen om ei let hier wel op, Signori! mannen te ver hellen tot den rang van hertog en koning en tevens om ze in rang te verlagen of af te zetten: om steden te bouwen en ze te verwoesten; kortom om alles te doen wat tot het gezag van den keizer behoort. Ja, aan den keizer werd de uitgebreidste macht toe vertrouwd. Maar door wien? Let op en luistert: laat, bid ik u, geen woord verloren gaan! Door wien zeg ik? Door den Romein- schen senaat, de vertegenwoordiging van het Romeinsche volk!" „Ik wist wel, dat het daarop zou neer- Radio Nieuws* woensdag, 12 april Huizen (1976 R!) NCRV. 8.00 Opening van den Overijsselschen dag door Ds, C. v. d, Jhr. Gem. Zangvereen, .1 1 9.30 ..Uno Animo" 9.00 Lied'...y Folkloristische lezing 10 00 Vervolg-Llede al 10.30 Morgendienst, Da C. D. van Noppen 11.00 Concert 12.15 Mid dagconcert 2.00—2.30 Dr H. B. Holsboer; „De eotsche textielindustrie" 2.303.15 Beiaaideoncert vanaf der Stadstoren te Cn- schede 3.15 „Eenige opmerkingen over het Landbouwbedrijf op de lichtere gronden, J, Hofstra 3.45 ,Het Bethel-IClnderkoor" te Enschede 4.30 J. J. van Deinse „Twent- che volksgebruiken" 5.00 Kinderuurtje sel" door J Geeslnk 7.45 Ned. Chi bureau 8.00 Spr.; Prof. Dr. J. R. Sloternaker der C. H. Unie. Verkiezings foon 9.00 Klein-Orkest 10.15 voor aibeiders in de Continubedrijven 12.01 Notenkrakers 2.00 Yi-ouwenuurtje 3. Voor de kinderen 5.30 Orgelspel 6. Joodsche uitzending 7.00 Muziek van d zen tijd 8.00 Judas Maccabeus, Oratorio RVU. 6.30 Cursus „Hoe 5.20 Gramofoon 5.50 Gramofoon j— 6.05 Saxofoonrecital 6.35 G. S. Nienaber; Zuid-Afrika (ln het Afrlkaansch) 7.20 Or gelconcerl 8.05 Declamatie 8.20 Concert 9.20 Gramofoon. (FranschJ 11.20 Concert 4.50 Johai BBC- Calundborg (1153.8 M.) 11.20 Concert. 2.20 Omroeporkest 7.20 Uurslag Raadhuis en concert 8.40 Zang 9.35 Omroep- (1634.9 m.) 6.50 Piano-recital 6.20 „Stunde der Nation" 7.20 Herdenking van Manfred Kyber.Hierna Concert 8.20 6e symphonie in A gr t. 9.35 Mensch und Welt" 11.20 Concert 12.20 Concert Jeugdconcert 3.60 Concert 7.25 Klein, orkest 8.20 Monodrama van Goethe - 9.05 „Naple" van F Schiller 9.45—11,20 ondon Reg. (355.9 M^ 9.35 Morgenwijding 12.05 Gramofoon 1.35 Schotsch Studie Orkest 5.5C Campbell's Concertina Orkes. 6.20 Concert 8.20 Radio-Militair orkest. Midland Reg. (398.9 M) 12.35 Orgelconcert 8.20 Negro Spiri- 12.25 Omroeporkest 6.00 Gra« A.s. Woensdagavond zullen Trui Stotijn (zang), Jaap Stotijn (hobo) en Max Vreden« burg (piano) van 7 tot 7.30 een programma vanuit Hilversum door de radio brengen van Nieuw-Nederlandsche muziek. De namen der uit te voeren componisten luiden: Emmy Heil, Julius Röntgen, v. d. Sigtenhorsfc- Meyer, Alex Voormolen en Max Vredenburg. Te Bussum boden eenige in uniform ge- kleede fascisten, die met brochures liepen te venten deze ook een Joodsch bloemen- koournan aan. Deze gaf hun echter te ver staan, dat hij niets met het fascisme te maken wilde hebben en gaf den fascist een slag in hcl gelaat Dadelijk ontstond een volksoploop. De politie stelde den koopman in arrest en maakte proces-verbaal tegen hem op. AANRIJDING OP DEN LEIDSCHE- STRAATWEG. Duorijder in 't ziekenhuis Men meldt ons uit Den Haag: Op den Leddschestraatweg had bij de viaduct een aanrijding plaats tussohen een auto en een motorrijwiel. De motorrijder J. H. Hf, uit de Pieter Botstraat, en de op de duo gezeten H. W. S., uit de v. Alphen- straat werden daarbij zoodanig verwond, dat hun opname in het R. K. ziekenhuis noodzakelijk bleek. De G.G.D. was ter plaat se, evenals de marechaussée uit Wassenaar, die proces-verbaal opmaakte. OP REIS katwijk a/ zee, Bondshot „de Rhln". Pr, geL fam. hot. ter pl. Riant uitzicht op zee. gr. serre, str, w. Voll. pens., f 4.f 6v. en naseiz. sterk gereduc. pr. Weekends f9. Faasoh-, Pinksterweekends 12.50, Vr. prosp, Nwe dir. D. H. Lammens, .(Adv;},' zeide de smid, die met zijn mak kers bij de deur stond, maar die toch dui delijk Rienzi's woorden verstond. „Een dapper man! En nog wel in het bij- zijn van de baronnen!" „Ja gij ziet nu, wat het volk was en hoe li ij de eenige is, die het ons leert kennen" „Stil daar, kerels!" beval een officier, dié hen hoorde fluisteren. Rienzi ging voort: „Ja, het is het volk dat over deze macht beschikte daarom behoort zij ook aan het volk. Had de trotsche keizer de kroon ver- overd? Kon hij uit zichzelf het gezag aan vaarden? Was het hem aangeboren? Ver kreeg hij het, heeren baronnen, door het he mt van kasteelen met torens door zijn xiooge afkomst? Neen! machtig als hij was, had hij alleen door de stem en het ver trouwen van het Romeinsche volk recht op zijn macht Dat, 0 landslieden! was het erkende voorrecht uwer voorvaderen, zelfs toen de vrijheid nog slechts een schaduw was, van hetgeen zij vroeger was geweest! Alle macht was een geschenk van het volk. Wat hebt gij nu te geven? Wie, wie, vraag ik welk alleenstaand persoon, welk klein opperhoofd krijgt van u het gezag dat hij - zich aanmatigt? Voor hem is zijn zwaard de senaat; rijr ambtsbrief is niit met nkt maar met bloed geschreven. He? volk? Fr is geen voik! O! gave Goi, dat wij den Beest van het verleden even gemakkelijk uit het graf konden doen opstaan als wij zijn gedenkschriften opgraven!" Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8