Ito tuur £Viiisrt)f (ïwtrniii Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD BINNENLAND. BELANGRIJKE DEPARTEENÏS J^teutoe Hetttëcïje Courant ABONNEMENT; per kwartaal In Lelden en In plaat- Franco per post 2.35 Voor het Buitenland bij wekelijk- By dagelijksche zending Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 1Z3 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3939 DINSDAG 11 APRIL 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regelsL17ty Elke regel meer0.22V1 fr.gez. Mededeelingen Van 1—5 regels B 2.30 Elke regel meera 0.45 Bil contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargang bestaat uit TWEF blaoe' DE NATIONALE HULDE TE DELFT Tot morgen (Woensdag) middag 12 uur zijn aan ons Bureau verkrijgbaar goedkoope Spoorkaartjes naar Delft en insignes, toegang gevend tot de Markt te Delft. Daar de afrekening met de Spoor wegen Woensdagavond moet worden afgesloten, MOET de verkoop op ge noemd tijdstip worden beëindigd. Einde dezer week hopen we bijzonder heden mede te deelen omtrent de dienstregeling der treinen op Paasch DE RIJKSFONDSEN EN DE GEMEENTEN Het is al eenige maanden geleden, dat wij schreven over een zonderlinge positie op de ieeningsmarkt der gemeenten. Het was een kleine gemeente in Zuid- Holland gelukt om ondanks de moeilijk heden een leening aan te gaan met een Rijksfonds; doch Ged. Staten weigerden hun goedkeuring te geven toen zij het con cept-contract onder de oogen kregen. Im mers, daarin had het Rijksfonds een nieuwe bepaling opgenomen, waarbij de gemeente zich ten volle aansprakelijk zou stellen voor de gevolgen van een eventueele cou ponbelasting. We wezen toen op twee mogelijkheden; ten eerste zou het de gemeenten zeer moeilijk vallen om voortaan leeningen te sluiten; in de tweede plaats werd hierdoor op kunst matige wijze rente-verlaging tegenge houden. Ged. Staten deelden ook mee, dat zij met de Regeering in overleg waren getrediem; doch sindsdien hoorde men er niets meeer van. Blijkbaar zijn er geen pogingen meer gedaan om bij Rijksfondsen te leenen. Thans echter is de kwestie opnieuw acuut geworden. Den Haag wilde leenen bij de Rijkspostspaarbank, de Rijksveraekerings bank en het weduwen- en wezeenfonds van Europeesche burgerlijke ambtenaren in Nederlandsch-Indië; en in alle concept-con tracten was de nieuwe clausule opgenomen; maar Ged. Staten weigerden derhalve ook thans medewerking. Tijd voor beroep op de Kroon was er niet; derhalve gaan deze leeningen voorloopig niet door. Doch, wat nu? Htet standpunt van Ged. Staten van Zuid-Holland lijkt ons volko men rationeel. Stel, dat Ged. Staten van alle provincies eenzelfde houding aanne men. Dan kan geen enkele gemeente meer bij een Rijksfonds terecht. Doch dan stag neert het gemeentelijk leven in die gemeen ten, tenzij men elders slagen kan. En de Rijksfondsen lijden groote schade, doordat zij hun kapitalen niet behoorlijk beleggen kunnen. Het zal gauw een half jaar geleden zijn, dat de nieuwe clausule werd opgenomen; en de Regeering overweegt nog steeds zon der tot resultaat te komen. Zij kan o.i. niets anders doen, dan dergelijke aanvul lende bepalingen ontoelaatbaar te verkla ren. Mocht er eventueel een couponbelas ting komen, mede om te waken tegen een al te hooge rentestandaard, dan loopen de Rijksfondsen weinig kans er onder te val len; doch mocht dit wel zoo zijn; welnu, er is geen enkele reden om hief een uitzonde ring te maken. ONBEHOORLIJKE VERKIE ZINGSACTIE Het schijnt nog niet voldoende, dat vier dozijn belangengroepjes de politiek omlaag halen door een ambitieus kamercandidaat en eigem bijzondere wenschen naar voren te schuiven; de verkiezingsactie wordt boven dien nog doorkruist met vragenlijsten, welke diverse bonden aan de candidaten voor leggen. Onlangs was dat het hoofdbestuur van de Vereniging voor wettelijke Dierenbescher ming. Dit stelde o.a. aan de bekende en on bekende candidaten de vraag: „Is U bij een mogelijke verkiezing tot lid van de Tweede Kamer bereid uw medewer king to verleenen aan de totstandkoming van een hetere wettelijke regeling inzake bescherming van dieren?" Welke vraag dan nader gepreciseerd werd om algemeene antwoorden bij voorbaat af te snijden. Thans komt de afdeeling Nederland van 'den Internationalen Vrouwenbond voor vrede en vrijheid met een andere vragen lijst. Fen van de vragen die mede de andere 'karakteriseert is, of niet uit de Grond- Svet moet geschrapt worden: a..het recht van 1 Iogsverklfiring- fc. militaire dienstplicht; c. het onderhouden van een land- en" zee macht. Zijt ge voornemens heet het verder bij uw even ueele verkiezing tot lid der Tweede Kamer het initatief te nemen voor genoemde wijzigingen in de Grondwet en voor het tot stand komen vam een politie macht te land tn ter zee. Beide organisaties voegen aan hun vra genlijst een waarschuwing toe. De dieren vrienden zijn vrij barsch tegenover de can didaten en Z' ggen: „Mochten wij 14 dagen na dagteekening van dit schrijven geen antwoord van U ont vangen hebben, dan is het ons onmogelijk uw naam door onze propaganda ter kennis te brengen van de talrijke kiezers-dieren vrienden in or.9 land." De vrouwen zijn weinig zachtmoediger en dreigen met het zwarte bord: „De antwoorden zullen vóór de verkie zingen wcrucn gepubliceerd, ook zal mede- deeling worden gedaan van de namen der- genen die ons geen antwoord zonden." Wij vermoeien zoo en hopen tevens, dat het zwarte hord wel heel groot zal moeten zijn om alle namen der weigeraars te pu- bliceeren. In elk geval moet men maar plaats reser veeren voor alle rechtsche candidaten; want die gaan niet onder dit caudijnsche juk door. Die hebben de vrede en vrijheid te lief. Omdat ze voor beginselen strijden. HET SPOOR BIJSTER Eenige uit het lood geslagen kunstenaars, dichters, schrijvers en dolende of verdoolde politici, hebben, onder aanvoering o.a. van Mevr. Roland Holst, Dr. D. de Lange en Hildo Krop een Open Brief aan de Regee ring gericht inzake de muiterij en haar ge volgen. Met welke zonderlinge denkbeelden deze adressanten bezield zijn, blijkt wel uit hun oordeel over een en ander. Zij hebben geconstateerd, „dat de min dere schepelingen na hun opzienbaren- d e daad blijk hebben gegeven van zelfbe- heersching en menschelijkheid Hoe zei Mevr. Pothuis dat ook weer in de Eerste Kamer? O ja, zij probeerden alleen maar de wapens, of ze indien noodig wel bruikbaar waren! Dat is de zelfbeheersching en de menschelijkheid. Wat deed echter de Regeering? Die trad onmenschelijk op en „heeft er 23 gedood door de verdelgingsapparaten der Van waarschuwingen aan de bemanning hebben de naïve schrijvers van de Open Brief blijkbaar niets gehoord. Weshalve zij er sterk op aandringen, om nu de „nor male toestand" weer hersteld is (eigenaar- ig„ dat mn „normale toestand" tusschen aanhalingsteekens schrijft), hen, die „aan de protestakties tegen de salarisverlaging hebben deelgenomen, niet verder te straffen voorts en algemeen politieke amnestie in...... Indonesië (dat teekent weer!) uit te Schoone ligica: de muiters mogen de vuurmonden wel probeeren om zoo noodig op de overheid te mikken; het gezag mag tegen de muiterij niet met geweld optreden. Aan de vruchten kent men de boom en het verbaast dan ook niet aan het slot te lezen, „dat een gezag, dat in voorrechten van' bezit en opvoeding wortelt", niet lan ger bevredigt en ondermijnd zal worden. Die muiterij schijnt dan tóch niet zóó onschuldig te zijn geweest. DIPLOMATIE DB NIEUWE AMERIKAANSCHE GEZANT. Te Washington verluidt dat de commissa ris in openbaren dienst te New-York Gor- h a m Rice door de Amerikaansche regee ring waarschijnlijk zal worden benoemd tot gezant der Vereen. Staten in Nederland. NEDERLAND EN JAPAN HET ARBITRAGEVERDRAG. Volgens mededeeling ontvangen door den minister van Buitenlandsche Zaken worden er bij de onderhandelingen in zake een Ar bitrageverdrag tusschen Japan en Neder land gunstige vorderingen gemaakt, hoe wel eenige tijd gemoeid kan gaan (met de ondertoekening. NEDERLANDSCHE TENTOONSTELLINGSTREIN GAAT OP 15 MEI AS. RIJDEN. Onderhandelingen tusschen de Nederland- sche Spoorwegen te Utrecht, de directie der Europeesche tentoonstellingstreinen en een Nederlandsche groep hebben er toe geleid, dat in ons land een Nederlandsche tentoon- stellingstrein zal loopen. Deze zal bestaan uit 17 wagons, waarvan 15 salon wagens ge heel als expositieruimte zullen worden inge .icht, met een geraamde oppervlakte van 1000 M2. De toegangsprijzen zullen matig zijn, terwijl overwogen wordt om voor on- derwijs-inrichtingen enz. bij collectieve be zoeken een speciaal gereduceerd tarief vast te stellen, BEHOUDENS GOEDKEURING DOOR HET NIEUWE MINISTERIE Naar de Volkskrant van welingelichte zijde verneemt, zou in departementale krin gen ernstig rekening gehouden worden met een wijzigingsplan voor de departementen, welke wijziging natuurlijk voor haar be- slagkrijging de goedkeuring noodig heeft van het nieuwe kabinet, dat na de a.s. ver kiezingen zal optreden. Hoe de huidige situatie is Op 't oogenblik is de situatie van de drie departementen waarvoor belangrijke wijzi gingen schijnen voorbestemd aldus: Departement van Waterstaat. Hierbij is thans ondergebracht: de z.g. „natte" Water staat (wegen, Zuiderzee, bruggen, e.d.) en de zg. „droge" Waterstaat (P.T.T., mijnen, vervoerwezen, w.o spoorwegen) Departement van Economische Zaken en Arbeid. Hierbij zijn thans ondergebracht: Economische Zaken (6 afdeelingen), Land bouw (4 afdeelingen), Arbeid en Arbeiders verzekering. Departement van Binnenlandsche Zaken. Hierbij zijn thans ondergebracht: Binnen landsch Bestuur, Volksgezondheid, Werk- loozenzorg, werkverschafifng en steunver- leening, werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling). Gedacht wordt aan opheffing van Water staat als departement De „natte" Water staat zou dan gaan naar Binnenlandsche Zaken en de „droge" Waterstaat naar Eco nomische Zaken. Binnenlandsche Zaken zou Volksgezond heid en twee afdeelingen Werkloozenzorg af staan. Economische Zaken zou afstaan de afdee ling Arbeid en de afdeeling Arbeidersverza kering. Na deze wijzigingen zou er dan komen Departement van Binnenlandsche Zaken, bestaande uit: ten le de afdeeling Binnen- landsch Bestuur en ten 2e de „natte" Wa terstaat Departement van Sociale Zaken, bestaan de uit: le. Arbeidersverzekering, 2e. Arbeid, 3e. Werkloozenzorg, 4e. Volksgezondheid. Departement van Economische Zaken be staande uit: le. Landbouw, 2e. Economische Zaken, 3e. de „droge" Waterstaat EEN JEUGDLANDDAG TE APELDOORN OP 12 JULI AS. Op Woensdag 12 Juli zal te Apeldoorn in „Berg en Bosch" de Prov. Propaganda-Com- missie van den Geref. Meisjesbond en van de afd. Gelderland van den Bond van Jongel. Ver. op Geref. grondslag een landdag orga- niseeren. Als sprekers zullen optreden mevr. G. Kraan-v. d. Burg over: de beteekenis van den eerbied in ons leven; Ds. J. v.. Herksen van Ermelo, onderwerp: Hemelbewoners; en Dr. K. Dijk, onderwerp: Godsbestuur en we reldcrisis. Een der Geref. predikanten ter plaatse zal een slotwoord spreken. PREEKERS EN SPREKERS Toen Dr. v. d. Valk vorige week te Oolt- gensplaat sprak, kwam een communist in 't debat om even te verklaren: „Als wij een maal de baas zijn, is het met jullie preeken en spreken gedaan." Zoo'n ondubbelzinnige verklaring is haast evenveel waard als een degelijke verkie zingsredevoering. Als ons volk tenminste niet doof is. DE BEGROOTING VAN CURACAO DE MILITAIRE POLITIE Volgens de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inz. de begrooting van Curacao kan de militaire politie in haar huidige samen stelling voldoende worden geacht voor de hand having van rust en orde. Van sterke vermeer dering der criminaliteit in Curacao ie geen sprake. By de meening dat niet getreden kan wor den in het plan, voorgesteld door de commis- sie-Welter, waarbij de afschaffing van de ma riniersbezetting voor 1934 in overweging wordt gegeven, sluit de minister zich aan. Wat het conflict op St. Maarten betreft, wijst de minister erop, dat de gouverneur niet de verwachting heeft uitgesproken, dat op St. Maarten geen wrijving zou ontstaan, doch slechts, dat beide partyen zich bereid ver klaard hebben alles na te laten wat wrijving veroorzaakt. VREEMDELINGENVERKEER OP ZUID- EN NOORD-BEVELAND De vereeniging voor Vreemdelingenver keer op Zuid- en Noord-Beveland hield onder voorzitterschap van den heer J. I. van Ballegoyen de Jong haar algemeene verga dering. Daarin bracht de secretaris de heer G. Houtekamer te Kloetinge jaarverslag uit. Op uitgebreide schaal werden verspreid de folders Goes en omgeving, zoowel in bin nen en buitenland. Veel vraag vooral in den bloei tijd bestond voor het kaartje „rit door Zuid-Beveland". Connecties werden aange knoopt met diverse touringcar-ondernemers met de bedoeling Znid-Beveland ook in hun plan op te nemen. AJs bestuurslid werd herkozen de hoer Mr. dr. Mes te Heinkenszand, terwijl als zoodanig gekozen werden de heeren P. Dek ker te Wemeldinge, D. W. Lindenberg te s-Heer Arendskerke en J. Duvekot te Goes. DE NATIONALE HULDE TE DELFT 30.000 BET00GERS WORDEN VERWACHT BUITENGEWONE MAATREGELEN De huldebetooging op 17 April a.s. te Delft stelt aan de politie aldaar, zware eischen. Behalve de vete duizenden deelnemers aan de huldiging (men spreekt van bijna 30.000) is er daarnaast cm uitgaand publiek dat op den 2den Paaschdag met auto's of per fiets, op hun tochten naar de bloemen velden, etc., onze stad aandoet, of doortrekt Om deze volksverplaatsing zoo goed moge lijk te doen plaats hebben, zijn buitenge wone maatregelen getroffen. Hieronder volgt een opsomming van 't geen de Comm. van Politie, de heer U. van der Zee, aan de pers mededeelde. De stad zal vam 's morgens 10 uur worden afgesloten voor doorgaand rijverkeer Een uitzondering hierop wordt gemaakt voor leden van het Eere-Comité en speciaal genoodigden. Deze zullen, mits hun auto op de voorruit is voorzien van een afge- stemDeld rood-witblauw kenmerk, via Kal- verboschAnnastraatVoorstraat en Hv- politusbuurt de 6tad in mogen rijden. Fietsers worden* wel in de stad toege laten. Er wrdt op gerekend dat er ol- doende gelegenheid zal zijn, om bij particu lieren te stallen. Autobusdiensten komen niet in de stad. Die voor het Westland vinden hun eindpunt aan de Hugo de Grootstraat, Rich ting Vlaarddngen-Vlaerdinger Ambacht aan de Engelsche6treat (Hooikade), Wateringen en Nootdorp aan het Kalverbosch en Zoeter meer en Pijnacker aan het Oostplein. De bus H.T.M. zal niet over het Oude Delft, maar via den Oosteingel rijden. Zooveel mogelijk zal de tram van Den H tot het eindpunt (Zuidwal) rijden. Er zullen twee parkeerplaatsen zijn le. Hugo de Grootstraat met aanliggende straten voos uit het Westland komende auto's en 2e de Wippolder, voor auto's ko mende uit richting Den Haag of Rotterdam. Rijkeveldwachters zullen dit verkeer rege len en ook het toezicht houden op de afge sloten wegen. Aan particuliere bewaking zal het op de parkeerterreinen niet ontbre ken. Het doorgaand verkeer vai naar Den HaagRotterdam, wordt geleid over den Oostsingel en alles wat uit die richtingen komt, met bestemming voor het Westland, of omgekeerd, Westland naar Den Haag en Rotterdam, zal worden geleid over den Spooreingel, Wateringsche Veer, Kalverbosch, enz. De regeling voor de deelnemers is als volgt: Opmansch vam de met 20 extra treinen aangevoerde betoogers (elke trein berekend op ongeveer 1000 personen) zal gaan vanaf Station—Houttuinen—Binmen waterslootOude Delft (W.z.)Nieuwstraat via Camaretten- en Volderegracht, door Oudemanhuissteeg naar de Markt, omdat dit mee de aardigste <ntree genoemd kan worden.' Uit Oostelijke richting komende deelne mers gaan via Ooetpoort en Oosteinde naar de Markt. Persvertegenwoordigers mogen bovenstaande route volgend tot aan het Oude Delft, verder via Peperstraat, Wijn haven, brug Oude Langendijlt, het Marktter rein betreden. De opstelling, die om half elf aanvangt, maakt noodig een afzetting door de politie van de geheele Markt, Oude Langend ijs, Nieuwe Lamgen- dijk, Vrouwenregt en Voldersgracht. Zij dde ge h u u r d e plaatsen op de Makt hebben en niet tot de deelnemere be- hooren. zullen hun plaatsen voor half elf moeten bezetten. De rekening is, dat op het Marktplein 12000 personen kunnen worden opgesteld. V rder 4000 op het open terrein naast de Kerk en 12000 op den Nieuwen Langendijk. Voor de overigen, dezulken die geen toe gangsbewijs hebben, zal het IJechibterrein aan de Ooetsingel voldoende ruimte bieden. Twee luidsprekereauto's van Philips, waarvan jr één naast het Stadhuiis en de andere "naast de Kerk wordt geplaatst, zul len het gesprokene doorgeven. De Harmoniekaped van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek en St Franciscus verleenen muzikale medewerking. Beide korpsen, die gedirigeerd worden door den directeur van eerstgenoemd korps, de heer Bandel, zullen worden opgesteld voor het stadhuis. De plechtigheid in de Kerk HET DEFILE aanvangen. Dit zal ongeveer half vier be ginnen. Vanaf dien tijd zal vrijheid bestaan in alle richtingen te vertrekken. Voor de uitvoering der ordemaatregelen zullen zorg dragen: 16 bereden agenten, 50 gewone agenten, 15 men militaire politie en 30 rijksveldwachters. In de oude hoofüvvaoht op do Markt zal een hulpbureau van politie worden gevestigd. Een tweede hulpbureau komt in de stallen van Koot aan de Beesten markt. Die laatste i6 speciaal bestemd voor de bereden agenten. De militaire politie is aangewezen voor het toezicht bij het station. In dit verband vermelden wij nog de afslui ting van de Leeuwenhoeksingel vanaf 's mor gene 10 uur. Rest ons nog te vermelden, dat het Roode Kruis paraat is. De hulp van de leden van E.H.b.O. en de R.K. St Bernards, is verzekerd, terwijl 70 zusters zullen gereed staam bijstand te ver- OPROEP AAN DE CHRISTEN-VROUWEN OM DE STEMBUSSTRIJD MEE TE STRIJDEN Op initiatief van de dames M. E. Bijleveld- Dake, A. C. Diepenhorst-de Gaay Fortman, G. E. J. H. Grosheide-Schut, E. Sluis-v. d. Deure en S. Verdam-Okma, allen te Amster dam, is op ruime schaal een circulaire verspreid, waarin de Christenvrouwen van Nederland worden opgeroepen om den stem busstrijd mede te strijden. De circulaire is onderteekend door een 15-tal vooraanstaan de Antirev. vrouwen: Zij luidt als volgt: De verkiezingen naderen. Nog nooit zijn de omstandigheden zóó ernstig geweest Onze Antirevolutionaire mannen, vol geestdrift van hun toogdag teruggekeerd, spannen zich in voor den stembusstrijd. Doch heeft onze leider. Dr. COLIJN, ook niet ons, Christen-v rouwen, opgeroe pen, om dezon strijd mede te strijden? Zullen we aan dien oproep gehoor ge ven f onverschillig toeschouwer zijn? Maar immers daar i - geen keus.... want die strijd is dit keer van zulk een ont zaglijke beteekenis! Allerwegen, zoo :n als huiten ons land. heerscht schreiende nood en wordt smachtend naar uitkomst uitgezien. Van waar zal die komen? Waarachtige voor ziening kan, ook voor ons volk, slechts gevonden worden in verootmoediging voor Gods Aangezicht en een vragen naar Zijn wil. Doch moet gij het niet met diepe droef heid ontwaren, dat met steeds meer op- laaienden haat God en Zijn Recht bespot, alle gezag ondermijnd, en onder'de leuze van „wordend huwelijk" getracht wordt het Christelijk gezinsleven te ontwrich ten? Bij dezen stembusstrijd is dan ook niet het nut van een of anderen maatregel in het geding, maar het gaat in den diep- sten grond over de vraag of in de regee ring des lands Gods Wil dan welmen- schenvinding richtsnoer zij. Zóó gezien is die strijd een strijd om de eere Godsom Zijn recht over het geheele leven Ook om het leven van het Volk van Nederland. Christenvrouwen van Nederland, strijdt daarvoor bij de stembus. Hoe? D8arop is slechts één antwoord: Door te bidden en te werken. Bidden, door in üw gebed voor Over heid en Volk ook te gedenken den arbeid onzer voormannen, opdat Hij bij voort during hun wijsheid en kracht ge<ve voor hun taak in Zijn dienst; bidden, dat het Hem behage. dat in de. vertegenwoordi ging des volks mannen gekozen worden, die daar Zijn Naam belijden en naar Zijn Wil vragen. Doch: B i d den gaat altijd gepaard met werken! Vuurt dus uw mannen aan in den strijd! Komt uit voor uw beginsel! Licht zoekende vrouwen voor! Steunt haar die weifelen! Helpt overal waar vrouwelijke hulp noodig is om de huisvrouw het stemmen mogelijk te maken. Laten uw Kiesverenigingen tl voor lichten: zij staan voor u klaarl Bidt dan en wedkt. En moge Hij, die alles hoort en ziel, uw gebed verhooren en uw werk zegenenl Wij hopen, dat dit ernstige woord door onze Christenvrouwen met aandacht moge worden gelezen en betracht. SONNEHEERDT JAARVERGADERING OP 16 MEL De jaarvergadering van de Vereeniging tot Christelijk Hulpbetoon aan Blinden zal op Dinsdag 16 Mei op Sonneheerdt te Er melo worden gehouden, des namiddags twee uur. Om ongeveer één uur, na aankomst van de treinen uit beide rirhtingen, rijdt een autobus van het station Ermelo naar Son neheerdt, waar voor de gasten een eenvou dige koffiemaaltijd wordt aangericht. leenen aan hem of haar, die dit noodig modht hebben. Laten wij hopen, dat ze weinig te doen zullen hebben, deze verplegers en ver pleegsters, en de voor hen gereserveerde Waag en werkplaats van Vam Noortwijk op de Markt alsmede het Ursula-gebouw op de Nieuwe Langendijk niet veel gebruikt zal behoeven te worden. Voornaamste Nieuws* (blz 1) Het heet, dat er belangrijke departemen tale wijzigingen op komst zijn. Blz 2. Vom Papen en Goering te Rome. Von Pa pen zou met het Vaticaan onderhandelen over de oprichting van een nationale room- sche partij in Duitsohland in de pl#iats van het Centrum. De moordenaars van Eraberger zullen met vervolgd worden. Op verwensching van Hitler staat echter anderhailf jaar tuchthuis- (blz. 3) Rede van Prof. Dr A. A. van Schelven ter herdenking van Prins Willem van Oranje. Op 16 April a.s. zal Ds J. J. Knap Czn zijn 40-jarig ambtsjubileum vieren. Ds C. R. Rijnenberg, em.-pred. der Ned, Herv. Gemeente van Doetindhem. f Sproeten komen vroeg In het voorjaar koop tijdig een pot SpPUtol. BU alle Drogisten. (Adv.J DE 1 MEI-DEMONSTRATIE TE DEN HAAG THANS DEFINITIEF VERBODEN De Haagsche burgemeester heeft thans definitief den 1-Mei-optocht van de S.D.A.P. verboden, evenals de muziekuitvoeringen op verschillende pleinen. De optocht van het jaarlijksche Mei-kin derfeest zal, zoo meldt „Vooruit", waar* schijnlijk wel gehouden kunnen worden. PLECHTIGE ORANJE-HERDENKING TE DEN HAAG Naar wij vernemen zal de plechtige Oranje- herdenking, welke op Maandag 24 April, des avonds om 8 uur in de Groote Kerk te 's-Gra- venhage gehouden wordt, behalve door den Huizer-zender ook door Amerikaansche sta tions draadloos worden verbreid, zulks op verzoek van Amerikaansche radio-autoritei- Zooals bekend hopen als woordvoerdrs op te treden Z.Exc. Dr. H. C o 1 ij n, Minister van Staat; Z.Exc. Jhr. W. Röell, Com mandant van het veldleger; en Prof Dr. G. Wisse, Hoogleeraar aan de Theologische School te Apeldoorn. Hun respect onderwer pen luiden: „Prins Willem als staatsman"j „Prins Willem als veldheer en „Prins Willem als geloofsheld". Aan deze herdenking welke uitgaat van 'de beide Chr. Oranjeverenigingen, zal mede werking verleend worden door mevr. Mien Bouwmeester (sopraan), alsmede de hee ren Sam Swaap (viool; le concertmeester van 't Residentie-Orkest) en Adr. Engels (organist der Groote Kerk). Het geheel zal onder leiding staan van Ds. Is. Voorsteegh, Ned. Herv. predi kant te Den Haag, tevens voorzitter van den Bond van Chr. Oranjeverenigingen in Ne derland. Van alle Oranje-herdenkingen in ons land, die in dezen tijd worden gehouden, zal deze de eenige zijn, die ook in Amerika kan worden gehoord. Rechtzaken Mr B. M. DE VOS f In den afgeloopen nacht is in den ouder dom van 61 jaar overleden mr B. M. de Vos, vice-president van de Arrondissementsrecht bank te Amsterdam. ABONNEMENTSPRIJS NA DE VERLAGING: PER KWARTAAL f 2.35 PER WEEK 18 CENTS AANBRENGERS VAN NIEUWE ABONNÉS KUNNEN GE BRUIK MAKEN VAN HET INTEEKENBILJET IN DIT NUMMER. ZI| HEBBEN RECHT OP BOEKENPREM1ES. DEZE WORDEN HALF Mtl VERZONDEN. DE ADMINISTRATIE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1