BEIEREN EN HET RIJK JIM, DE ZOON VAN BOBBY VRIJDAG 7 APRIL 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE PERSVRIJHEID IN DUITSCHLAND GOEBEELS EN HITLER SPREKEN. Bij een gisteravond gehouden receptie van dc huiten Berlijn verschijnende Duitsehe pers heeft minister Goebbels gezegd, dat de pers, terecht wel „de zevende proote mo gendheid" genoemd, binnen het kader van haar verantwoordelijkheid hij het vormen van de publieke meening moet gehouden worden. Een vrijheid, die zich richt tegen de vrij heid en de eer van het volk, kan echter niet geduld worden. Voor een dergelijke vrijheid van de pers is onder deze regee ring geen plaats. Geen fatsoenlijk journalist, die zich van zijn moreele verantwoordelijkheid bewust is', zal belemmerd worden in de uitoefening van zijn taak. Doch er bestaat geen plaats voor litteratoren, die op niets geworteld zijn. die niet uit het Duitsehe volk voortkomen cn de pers slechts beschouwen als een plaats, waar zij de uitingen van hun zieke hesenen kunnen onderbrengen. Na Goebbels sprak rijkskanselier Hitier, die in de eerste plaats wees op de gronden \an de nationale revolutie. Zoo de regeering thans streeft naar de vorming van een eensgezinden, geestelijken wil van de natie, kan de pers geen ander deel heiben dan hieraan mede te werken. Het recht op kritiek is de plicht, om de waarheid te betrachten en de waarheid heeft slechts ten doel het leven van het volk to beschermen door de handhaving van de levensbeschouwingen, die altijd gegolden hebben. Geen regeering kan een pers ver nietigen, die de waarheid en de levensbe langen van het volk dient Echter is het ten oenen male onmogelijk, dat onder den dek mantel van kritiek een streven wordt ge steund, dat slechts verraad aan do levens* belangen van 't volk kan worden genoemd. Het is moeilijk, de grootschheid en de historische heteekenis van hetgeen wij thans heieven te beseffen. Een grootsche taak is no onze schouders gelegd. Wij hebben fc-h- ter den moed deze taak te aanvaarden, daar v ij ons zelf ondergeschikt hebben gemaakt mn de verplichtingen tegenover de natie. Wie dat doet, zal ook begrijpen, dat on danks allen nood en alle ellende, die aan het Duitsehe volk te beurt zijn gevallen, wij toch nog met den vroegeren reformatorkun- zeggen: „Het is een lust om te leven'. HITLER OVER HET ..RASSEN- HYGIENISCHE ZUIVER1NGSWERK" TOESPRAAK TOT MEDICI Rijkskanselier Adolf Hitler ontving Woens dag vertegenwoordigers der groot® Duitsehe artsenorganisaties. De voorzitter dr. Stauder uit Neurenberg dankte den rijkskanselier voor de ontvangst en verklaarde, dat de Duitsehe medici op den „grooten dag van Potsdam" de gelofte hadden afgelegd, zich te wijden aan de vorming van een ware volks gemeenschap in den zin der nationale ver heffing. Rijkskanselier Hitier antwoordde, met een uitvoerige uiteenzetting van zijn standpunt en z'u plannen teneinde 't vok en vooral de intellectuoclc volkslagen te zuiveren van vreemde invloeden. De grootste prestaties on het gebied van het geestelijk leven waren nimmer geleverd door personen van vreemd ras, doch door de dragers der Amsche en D11 itsche geesteskracht. Bij de beperktheid van het terrein voor geestelijken arbeid in Duitschland hadden de eigen volksgenooten een natuurlijk en mo reel recht op den voorrang. Amerika, dat thans ook protesteert tegen vermeend onrecht in Duitschland, heeft m de allerlaatste plaats recht tot een dergelijke actie. Het Amerikaansche volk was het eer ste. dat uit hot verschil in aanleg en de meer of mindenvaardigheid der rassen de practi- srhe en politieke consequenties heeft getrok ken en door zijn immigratie-wetgeving de ongewensohte toelating van leden en rassen, w ier herherging het Amerikaansche volk on- v erd rage lijk zou zijn, onmogelijk heeft ge mankt. Amerika is ook geenszins bereid ge- weest, thans de poorten voor de eventueel uit Duitschland vluchtende Joden, wien in werkelijkheid in Duitschland geen haar ge krenkt werd, te openen. Rijkskanselier Hitler erkende den moei lijken toestand, waarin de Duitsehe artsen en vooral de jongeren thans verkeeren. Juist dc Duitsehe jongeren moeten werkgelegen heid krijgen door het terugdringen van de elementen van een vreemd ras. De bevorde ring der intellectueole beroepen is mogelijk door hun medewerking aan den opbouw van een gereinigd Duiitsch ras. Het rassenhy- g enische zuiveringswerk, dat thans wordt verricht zal misschien pas na eeuwen zijn uitwerking doen gelden. Doch reeds thans moet een fundament voor de toekomstige politieke ontwikkeling worden gelegd. ENGELAND EN DE DUITSCHE JODEN Men bericht ons: Onder voorzitterschap van Lord Mount Temple vond te Londen een groot e vergadering plaats tegen de religieu st vervolping der Duitsehe Joden. Als spre kers traden op Rev. Spencer Carpenter (Master of the Temple), de parlementsleden Barnett Tanner, dr. O'Donothan, Sir George Jones, Mr. Wolford Knight, uitgever van de Catholic Herald, M. C. Diamond, Rev. E. L. Marassey, die een verklaring van den bis schop van Londen overbracht, alsmede Rab bijn Abramson. De vertegenwoordigers der gezindten, evenals de parlementsleden, verklaarden, dat de redding van Europa slechts mogelijk is door den gemeensehappelijken arbeid van alle rassen en godsdiensten. In een motie werd van de Duitsehe Regee ring en het Duitsehe volk verlaagd in den geest van de ware beschaving te handelen en den Joden de religieuse, politieke en eco nomische vrijheid te hergeven. Lord Mount Temple heeft het voorzitter schap van het nieuw gevormde Noodcomité voor de Duitsehe Joden op iiich genomen. Lord Mount Temple-is eveneens voorzitter van de Anti-Communistische Vereeniging in Engeland. JOODSCHE PROTEST-DEMONSTRATIES IN LITAUEN De aangekondigde protestactie der Joden tegen het antisemitisme ia Duitschland is te Kowno en in verscheidene provinciesteden begonnen. Woensdagavond is te Kowno een door ongeveer 10.000 personen bezochte pro testvergadering eehouden, waaraan een ver vroegde winkelsluiting van alle Joodsche 2aken vooral was gegaan. In de redevoerin gen werd ia algemeene termen geprotesteerd tegen het anti semitisme. Tot boycot of an dere maatregelen werd niet opgeroepen. In cidenten hadden niet plaats, WIET BEIERSCHE REGEERDERS EEN CONFERENTIE HET LAND DEK GEMüTLICHKEIT' (Van i Duitsehen correspondent) Als een oase in de woestijn der politieke egalisatie werkte op mij de ontvangst, wel ke ons in dc Vossstrasse door den Beierschen gezant en Mevrouw Sperr werd toebereid. Hier zetelde jaren achtereen Dr Konrad von Preger, wiens doodsbericht ons juist de >rige week bereikte. Hier vergaderden op initiatief van den toenmaligen Beierschen premier Dr. Held de minister-presidenten der verschillende Duitsehe staten: Wurten- herg, Baden, Saksen, Hessen, Thurtaigcn en de vrije Hansa-steden, om overleg te plegen of men de controle van het rijk door het benoemen van rijkscommissarissen zonder meer zou aanvaarden, of eventueel de bemid deling van het staatsgerechtshof te Leipzig inroepen. Sedertdion werd generaal von Epp naar Münehen gezonden en moest T)r. Held voor het nationaal-socialistisch bewind plaats maken. Het lot. dat in Pruisen het centrum beschoren werd, bleef in Beieren de Beiersc-he Volkspartij niet gespaard Wanneer wij thans ervaren, dat Dr Held uit Lugano naar Münehen gekomen is, om nogmaals met rijkscommissaris von Fpp van gedachten te wisselen, dan kan men ver- moedon, dat de katholieke partijen ter elf der ure nauwer contact met de N.S.D.A P voor juister houden dan het isolement, waarin zij zich sedert de ineenstorting dor sociaal-democraten bevinden. Zooals men weet. hebben de Duitsehe bisschoppen hun Tere waarschuwingen tegen de NSDAP ingetrokken, ook al hebben zij de veroor deeling van bepaalde religieuse dwalingen hiermede niet herroepen. Dat de verhou ding tusschen Adolf Hitler en de katho lieke kerk nog in menig opzicht te wen- schén overlaat, bleek tijdens de godsdienst oefening, -.welke onmiddellijk voor ds ope ning van den nieuwen rijksdag werd ge houden: de rijkskanselier begaf zieh niet ter kerke, maar in gezelschap van Dr Goh bels, naar den Louisenfriodhof, om pp liet graf der gevallen S.A. mannen een krans :>er te leggen. Niet ponder tegenstand aanvaardde Beie ren de controle van generaal Franz Ritter von Eop. In een telegram deelde Dr Held aan Hitler mede, dat er in Beieren geen enkele reden voor ingrijpende verordenin gen Jet rijksregeerlng bestand, dvir de Betersehe politie dc publieke oide volko men meester was. Niettemin spoedde von l pp. een Beier van geboorte zich naar M n chen, iiet op allo officieele gebouwen .ie roodo vlag met het hakenkruis i-i.schen, alle ministers door nationaai-socialist.sche (aatscommissarisson vervangen, allo zoo genaamde „Wehrverbande" behoudens Staal helm, SA. en S.S. ontbinden en voor men het in Münehen besefte, hal ook in heel Beieren <le nationale revolutie haar in tocht gehouden. Sedertdien werd in Berlijn een wet afgekondigd, welke de „Gjoich- schftltumg der Lander mit dem Reich" be- |>gf. Deze wet omvat vier punten: vereenvou diging der landelijke wetgeving, vereenvou diging der volksvertegenwoordiging (land dagen), vereenvoudiging van het stedelijk beheer en gemeenschappelijke bepalingen Het is mij opgevallen, dat de toepassing .an deze bepalingen voor Thuringen, Hos sen, Hamburg, Mecklenburg-Schwenn, pl- deiiburg, Bronswijk, Anhalt, Bremen, Lip- pe, Ltfbeck, Mecklenburg-Strelitz en Schaum burg-Lippe nauwkeurig met cijfers worden aangegeven, terwijl Beieren, Saksen, Wur- tenberg en Baden meer vrijheid van bewe ging wordt gelaten. Ik ben dan ook over tuigd, dat deze „gelijkschakeling" van het rijk en de landen vooral in Beieren op groo- te moeilijkheden zal stooten. In verband hiermede moet erop gewezen worden, dat Beieren in tegenstelling tot haast alle andere staten nog steeds zijn eigen gezantschap in Berlijn blijft aanhou den, zoodat de besprekingen tusschen de Wilhelmstrasse en Münehen via de Voss strasse gehouden worden. Nadat een zestigtal gasten door den Beierschen gezant Sperr hartelijk verwel komd waren en deze den nadruk had ge legd op de vriendschappelijke verhouding tusschen Beieren cn het rijk, verleende hij het woord aan den door von Epp aangestel- den staatscommissivris F.sser, die in op dracht van de Boiersche staatsregeering naar Berlijn gekomen was, om ons een beeld te geven van de gebeurtenissen in zijn land. Ik ken Iïsser uit mijn vroegere bezoeken in Münehen als een der oudste leden der nationaal-socialistische partij en een der eerste redacteuren van den „Völki- schen Beobachter". Op de lijst der nationaal socialistische veteranen staat hij als num mer 2 onmiddelijk naast Adolf Hitier geno teerd. Geen wonder, dat hij het volle ver trouwen van den tegen-woordigen kanselier geniet. Staatscommissaris Esser gaf ong een dui delijk beeld van de nationale revolutie, zoo als deze zich over gansch Beieren heeft af gespeeld. De gearesteerde communisten cn sociaal-democraten werden van Münehen naar een concentratie kamp in Dachau ver voerd en men overlegt, of binnenkort en kele buitenlandsche journalisten in de ge legenheid gesteld zullen worden, om hier een kijkje te nemen. Tevens hield Esser een vurig pleidooi voor het natuurschoon van zijn land. Men moet in het buitenland niet denken dat in Beieren andere toestanden heerschen dan vroeger: alles gaat er ordelijk toe en de vreemdeling is overal hartelijk welkom. Daar ik de gezellige stemming, welke in de Voss-strasse heersehte, niet wildo beïnvloe den, vertelde ik persoonlijk, dat ik in de „National-Zeitung" pen te Bazel verschij nend dagblad een kiek heb gezien, welke toch een ecnigselns anderen indruk geeft van do gebeurtenissen te Münehen: de jood sche advocaat Dr Siegei wordt op deze foto blootsvoets in een pantalon, waarvan de pijpen zijn afgesneden, onder strenge con trole van zwaar gewapende S.A. mannen door de straten der stad gevoerd, bloots hoofds en op zijn borst het volgende plak kaat: Ich bin Jude aber ich will mlch nicht über die Nazis beschweren! Ik blijk een teer punt aangeraakt te heb ben want staatscommissaris Esser verzoekt nogmaals het woord: hij geeft toe, dat m de eerste dagen der nationale revolutie zulk een geval is voorgekomen, de door een Zu itsersch blad gebrachte kiek werd echter te Münehen reeds vervalscht, want Dr Sie gei droeg een plakkaat op zijn rug met de mededecüiiff, dat hij voortaan niet meer te gen de N S.D.A.P. wil agceren en de S.A. mannen, die hem tot deze wandeling dwon gen, werden streng bestraft Nadat ook deze kwestie tot een voor allen bevredigende oplossing is gebracht, gaan de tussehendeuren open en begeven -wij ons aan tafel. Het menu is typisch Beiersch: wij worden vergast op „Welsswürstl und Bretzl", „Leberknödelsuppe" en „Münche- ner Osterschinken", terwijl natuurlijk het. donkere Müncüicner Hofbrau de gezelligheid bevordert. Aan tafel wordt nog even liet woord ge voerd door den pers-chef Funck, die sedert dien teveng staatssecretaris in dienst van rijksminister Göbbels geworden ls. Hij zingt terecht een loflied op de Beiersehé „Gemüt- lichkeit" en citeert de uitspraak, dat Ber lijn het hoofd en Münehen het hart van Duitschland is. Hij begroet de samenwer king tusschen Beieren en het rijk en neemt een loopje met den „Unbedenklichkeits- stempel' dien de Beiersche regeering op de paspoort van iederen vreemdeling, dus ook van iederen Duitscher, die niet in Beieren gclioren werd, verlangt! Onder daverend gelach vertelt Funck ons nog, dat hij zijn spoorkaartje van Münehen naar Eprlijn dezer dagen aan een loket moest koopen met het opschrift: Auslaod! Ziedaar het zQoveelste bewijs voor mijn be wering, dat Beieren zich nog altijd zelfstan dig en onafhankelijk blijft voelen, ook al is men van beide kanten principieel bereid, een harmonische samenwerking tusschen het rijk en de landen te bevorderen. MAC DONALDS AMERIKA-RE1S VERTREK 15 APRIL a.s. Uit Londen wordt gemeld: Het staat thans vrijwel vast, dat minister president Mac Donald den 15 den April a.s. met het s.s. „Berengaria" naar Amerika zal vertrekken voor zijn bespre kingen op het Witte Hiuiis met president Roosevelt. Mac Donald gal slechts vier of vijf dagen i de Vereen. Staten blijven en kort na de hervatting van de zitting van het Lagerhuis op 25 April in Engeland terug zijn. De eerste minister zal vergezeld worden door zijn dochter Ishbcl, zijn eersten privé- secretaris cn een of twee ambtenaren van het departement van de schatkist Ook Frankrijk, Duitschl en Japan nifgenoodigd. In politieke kringen te Washington ver luidt, dat het staatsdepartement den regee ringen van Frankrijk, Duiitschland, Italië en Japan zal voorstellen voor de voorbereidende besprekingen inzake de economische we reldconferentie eveneens vertegenwoordigers Washington te zenden. Het staatsde partement wil door dc(7.e maatregel den in druk vermijden, dat de schepping van een Engelsch-Amerikaansch blok in liet voorne men zou liggen en wil tegelijkertijd door een zoo ver mogelijk gaande overeenstem ming op de voor conferentie hot succes van de economische wereldconferentie van Londen veilig stellen. Het verluidt, dat een uitnoodiging aan Frankrijk reeds is ver zonden. Nader wordt ge-meld, dat Roosevelt Mac Donald nu officieel heeft uitgenoodigd. In officieele kringen te Washington twij felt men aan de juistheid van een bericht in de Evening Standard (Londen), volgons hetwelk Roosevelt zou hebben besloten En geland een schuldenmoratorium toe te staan tot het einde der Economische wereldconfe rentie. Te Parijs denkt men, dat Herriot naar Washington zal worden gezonden. De oud premier heeft, reeds een onderhoud met Norman Davis gehad. DE NEGERS VAN SCOTTSBORO SENSATIONEELE WENDING Naar uit Decatur (Alabama) wordt ge meld, heeft de revisiebehandeling tegen dc zeven, wegens een overval op twee blanke meisjes uit Scottsboro ter dood veroordeelde negers, aan het licht gebracht, dat Ruby Bates, een dezer meisjes, bij de eerste be handeling een valsche getuigenis heeft af liet meisje trok haar beschuldigingen in en verklaarde, dat zij door haar vriendin, Victoria Price, tot de valsche getuigenis was Gelijk van zelf spreekt, wekte deze ver klaring van het meisje groote opwinding. Twee compagnieën van do nationale garde bezetten het gerechtsgebouw, daar men roesde voor een lynch-poging. Het verloop van de behandeling was bij zonder dramatisch, daar Ruby Bates, die wekenlang spoorloos verdwenen was, door 31'dediging plotseling als getuige naar i werd gebracht. Toen bleek, dat hot meisje gedurende dien tijd bij een metho distisch predikant gewoond had, wien het gelukt was, Ruby Bates over te halen tot het intrekken van haar valsche getuigenis. DE FRANSCHE RADICALEN EN DE JODENVERVOLGING IN DUITSCHLAND Het bestuur de Fransche radicaal-socialis tische partij is Herriot enthousiast bijgeval len, toen deze een voorstel besprak om Ein stein een eereplaats te geven ia de „Gran- des Ecoles". Vervolgens werd een motie aan genomen, waarin energiek wooxlt geprotes teerd tegen de Jodenvervolgingen in Dultsch- landen waarin worden geëischt, dat maat regelen zullen worden genomen, opdat een bescherming van de Duitsehe Joden in sa menwerking met de landen, die trouw zijn gebleven aan den liberalen geest, zal wor den nagestreefd. De Internationale Liga tegen het Anti semitisme organiseert op 8 April twee de monstraties te Parijs, waarna men voor nemens is een massa-demonstratie door de straten te houden. De prefect van politie deelt in dit verband echter mede, dat hij iedere optocht na de vergaderingen in over eenstemming met de bestaande bepalingen zal moeten verhinderen. 3000 JODEN ZN ZWITSERLAND Sinds verleden week zijn ongeveer 3000 Joden uit Duitschland over de Zwitsersche grens gekomen. Eén gedeelte hunner heeft eich naar Tessin begeven, anderen naar Bazel en Zurich, terwijl ten slotte groepen personen zijn doorgereisd naar Frankrijk en het Saagebded. VLIEGTUIGBOTSING EEN DOODE, TWEE GEWONDEN Donderdag heeft boven het militaire vlieg terrein Thorn een botsing plaats gehad tus schen twee jachtvliegtuigen. De vleugel van een der vliegtuigen werd vernield. Het toe stel kwam op het dak van een woonhuis te recht en vernielde twee woningen. Een vrouw en een kind werden ernstig gewond De benzinetank van het vliegtuig ontplofte •aardoor het geheele toestel binnen enkele seconden in brand raakte. De bestuurder, een officier, kwam om het leven. De hestiuoirder van het andere toestel kon nog op het laatste oogenblik dalen. Hij kwam er goed af, Naar uit Moskou wordt gemeld, hebben de stedelijke autoriteiten in de Sovjet Unie de bereiding van Russische Paaschgerechtcn en gebak verboden. Overtredingen van dit verbod zullen met opsluiting in de gevan genis worden gestraft! NORMAN DAVIS NAAR BERLIJN Norman Daves zal heden naar Berlijn ver trekken. Hij heeft daartoe besloten, nadat hij uit Berlijn bericht had ontvangen, dait de rijksminister van buitenlandsche zaken Frei herr von Neurath Zondag uit Berlijn ver trekt, zcodat de beide staatslieden nog slechts Zaterdag gelegenheid hebben, om met elkaar van gedachten te wisselen. Norman Davis heeft te Parijs voor de Agen ce Economique et Financière verklaard, dat de voorbereidende economische confe rentie reeds vóór 15 Mei zal bijeenkomen. Het schulden vraagstuk zal waarschijnlijk in het geheel niet aan de orde komen. De ver laging der douanetarieven is op die confe rentie de hoofdzaak. De belangrijkste kwestie is de ontwapening Wanneer door internationale overeenstem ming in twee maande op het punt van ont wapening niets kon worden bereikt, men het doel beperkt moest houden. Wanneer echter langer gewacht moet worden, dan dient ook de ontwapening verdergaand te zijn. Hoe lan ger het duurt, hoe meer ontwapening noo- drig is, aangezien de ernst van den toestand het eischt. Alle volken hebben den vrede noodig en wenschen, dat maatregelen worden geno men, om een niéuwen oolog, die Europa niet kan verdragen, te voorkomen. DE 30-URENWEEK IN AMERIKA DOOR DEN SENAAT AANGENOMEN De Amerikaansche senaat heeft een voor stel aangenomen, waarin de 30-uren-week wettelijk wordt vastgelegd. Slechts enkele bedrijven, zooals dagbladen, levensmiddelen fabrieken, etc., vormen een uitzondering. Het voorstel verbiedt het vervoer van waren, die in bedr ij ven zijn vervaardigd, waar meer d a n 30 uur per wordt gewerkt. ENGELAND EN RUSLAND LONDEN, 7 April. Het Engelsche Lager huis heeft da machtigingswet voor een in voerverbod van Russische goederen in derde en laatste lezing met 291 tegen 41 stemmen aangenomen. LAAGTERECORD VAN DE TARWEPRIJS PARIJS, 7 April. De tarweprijs daalde gis ter in Frankrijk tot een sedert jaren niet meer bereikt laagterecord door een notee ring op de graanbeurs van frs. 92 per cen tenaar of voor de Amerikaansche beurzen omgerekend nog geen dollar per bushel. Er is overeenstemming bereikt in het con fliot op de Noord-Iersobe spoorwegen. Eenigo groote Noord-Iersche spoorwegdiensten zijn reeds weer normaal aan het werk. In de havens is het embargo op goederen opge- MOORDAANSLAG OP DE GEBROEDERS ROTTER Uit Vaduz in Oostenrijk, vlak bij de Zwit sersche grens, wordt gemeld: De sedert hun vlucht u t Berlijn in het Waldhotel in Vaduz logeerende oud-schouw- Rotter en een zekere mej. Wolf uit België een uitstapje naar het in de omgeving van Vaduz gelegen Kurhaus Gaflei. Het liep te gen drie uur des middags, toen plotseling uit het bosch verscheidene mannen te voor schijn kwamen. Alfred Roter, zijn vrouw en mej. Wolf vluchten zoo snel mogelijke dal- waarts en stortten daarbij van de rotsach tige helling. Het Kurhaus Gaflei ligt n.l. op een hoogte van ongeveer 1400 M. Fritz Rotter werd in een auto gezet. Toen hij bemerkte, dat men hem wilde ontvoeren sprong hij in volle vaart uit de auto en vluchtte. Bij dezien sprong bekwam hij ver schillende verwondingen en brak zijn schom- der. Toch slaagde hij ei; nog in een huis in dè nabijheid te vinden en vandaar de poli tie te waarschuwen. Dcge zond onmiddellijk hulp. Tegen tien uur 's avonds was men er in gesiaagd de van de rotsen gevallenen te vinden. Alfred Rotter en zijn vrouw waren dood, mej. Wolf was levensgevaarlijk ge wond. Zij is onmiddellijk naar het zieken huis te Vaduz overgebracht De justitie is de daders.op het spoor en heeft reeds eenige arrestaties verricht. Men vermoedt, dat de overval reeds ruirncn tijd was voorbereid en dat de ge broeders Rotter naar het Kurhaus zijn ge lokt De daders zouden eenige mannen uit Duitschland en eenige uit Lichtenstein zijn. Hun namen worden nog geheim gehouden, Nader wordt vernomen dat de daders na- tionaal-socialisten waren, die de gebroeders Rotter over de grens -wilden brengen om een uitleveringsactie overbodig te maken. Met zekerheid wordt aangenomen, dat de eige naar van het Kurhaus Gaflei, die de gebroe ders Rotter uitnoodigde, in het complot was. HET NAT REGIEM IN AMERIKA In den afgeloopen nacht om twaalf uur is het drankverbod in Amerika buiten wer king gestreden. Naar nader gemeld wordt geldt de opheffing van het verbod voor Washington, Oregon, Nevada, Californië, Arizona, Montana, Wisconsin, Illinois, Mis souri, Indiana, Kentucky, New York, Penn- sylvanië, New Yersey, het district Columbia. Delaware (gedeeltel.) Maryland (gedeeltel.) West-Virginia (na 9 Mei) Wyoming (na 18 Mei) en Noord Dakota (na 1 Juli). VREUGDEBETOON Volgens berichten uit New-York is de voor avond van het vrije bier gevierd met buiten gewoon groot enthousiasme. Er werd met confetti geworpen, op toeters geblazen, ter wijl muziekcorpsen de vroolijke menigte nog meer in stemming brachten. In verband met het lager alcoholpercen tage wordt het bier verkocht voor 10 dollar cent per glas. Gevaar voor orgiën vreest men geenszins. In New-York beschikt men, om de eerste aanvallen met succes te kunnen op vangen over 400.000 vaten en 200.000 fles- schen hier. DE ENGELSCHE GIJZELAARS IN CHINA Met betrekking tot de Engelsche koopvaar- dijofficieren, die onlangs te Newchang door zeeroovers zijn gevangen genomen, verklaar de Eden dat een der officieren, F. L. Pears, op 3 April te Newchang is aangekomen met een brief van den bandientenleider waarin een aanzienlijk losgeld en een groote hoe veelheid wapenen en munitie worden ge- eisoht. Eden verklaarde dat de gevangenen niet worden mishandeld, doch sinds hun ontvoe ring in de buurt van Panshan worden vast gehouden. De plaatselijke autoriteiten zetten hun onderzoek voort. Zij zijn op de hoogte gesteld van de vrijlating van Pears. Thans wordt gehandeld in overleg met den vice consul van Groot Brittannië te Newchang, die de zaak leidt. Er zullen alle mogelijke maatregelen worden genomen om de vrij lating der gevangenen te bewerken. BIOSCOOPBRAND TE TOULOUSE 50 gewonden. In een bioscoop in de nabijheid van Tou louse is Woensdagavond tijdens de voorstel ling brand uitgebroken, daar de film vlam vatte. Het vuur greep met ontzaglijke snel heid om zich heen en sloeg snel over naar de toeschouwersruimte. Onder de bezoekers ont stond een paniek. 50 Personen, die er niet in geslaagd waren tijdig in veiligheid te komen, bekwamen, deels zware, brandwon- aan gelaat cn hadden, Weerbericht- DE ,,AKRON"-RAMP De bevelhebber van de Amerikaansche loot heeft vier hooggeplaatste officieren be noemd tot leden van den krijgsraad, welke mderzoek naar de oorzaken van de ramp van de „Akron" zal instellen. Eenige torpedojagers en een groot aantal vliegtuigen zoeken nog de plaats van de ramp af naar mogelijke overlevenden en lijken, tot nu toe echter zonder resultaat Er werden slechts eenige wrakstukken gevon- De „Falcon" heeft opdacht gekregen, de i orblijfsëlcn van het vorongeiukte schip te lichten, ten einde materiaal te verzamelen voor het onderzoek, Vrijdag begint het onderzoek De marinecommissie van hot huis van af gevaardigden heeft Donderdag de overleven den van het luchtschip Akron dn geheime zit ting uitvoerig verhoord. De geredde kapiteinltenant Wiley verklaar o.a.: „Ik kan zeggen dat de discipline aan boord can het luchtschip volmaakt was. Op het eerste alarm begaven de mannen zich naar hun posten, de meesten zoo uit hun kooi Zelfs onze beminde admiraal Moffett as terstond op zijn post. Op zaohten toon werden alle orders gegeven en .zeer snel uit gevoerd. Toen de order kwam om zich voor te bereiden op een botsing, werd niets meer gezegd. Ieder stond zwijgend gereed om ai te wachten wat zou gebeuren." Meening van Dr. Eckener In een lezing te Berlijn heeft Dr. Eckener gezegd, dat het nog nimmer is voorgekomen, dat een luohtschip door een verticaal boven komende bui tegen de aardoppervlak te ós gedrukt Die verticaal neergaande stroo men veranderen al op voldoende hoogte, door dai ze tegen de aarde stuiten, in horizontale verticale luchtstroomen kan een lucht schip het altijd uithomden.Hij vermoedt daar om, dat de „Akron" onder het neerdrukken ongelijk water-ballast heeft afgegeven en zóó, dat het luchtschip topzwaar werd dientengevolge met meer tijddg opgevangen kon worden. Dit klopt, dan ook met de mede deeling, dat de voonzijde in de golven weg dook en bet achterschip uit zee omhoog stak. Hoogste stand te Parijs 770.0. Laagste stand te Janmayen 752.8. Stand vanmorgen halltwaalf 769.6. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige N. tot W. of Z.W. wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen ■gen, waarschijnlijk iets kouder. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 9.4 8 APRIL Zonsopgang 5.21 u.; Zonsondergang 6.44 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 8 APRIL Van 'a avonds 7.14 u. tot 's morgens 4.49 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig 1.32 1.25 1.18 1.18 VREESELIJKE HONGERSNOOD IN N. W.-CHINA In de Ghtneesche provincie Sjensi, in het N.W. deel van China heerscht op het oogen blik een verschrikkelijke hongersnood ten gevolge van het feit, dat de laatste oogsten volkomen mislukt zijn. Buitenlanders, die in het geteisterde gebied trachten eenige hulp aan de slachtoffers te verleenen, deden erbarmelijke mededeelin- ggen over den den nood der bevolking. Naar schatting worden minstens twee mil- lioen menschen met den hongerdood be dreigd en bevinden vier millioen menschen ziich in een toestand van uitersten nood. De uitgehongerde Chineezcn sterven in grooten getale en diegenen hunner familie leden, die nog in leven blijven, zijn te arm, om rieten matjes te koopen ter bedekking van de lijken. De hui-en zijn.grootendeels afgebroken en het materiaal verkocht, waardoor de bewo ners in staat gesteld worden, eenig voedsel te koopen, dat zij temidden der armzalige ruines verorberen. De primitieve landbouwwerktuigen en het eemoudige kookgerei zijn reeds sedert lang verkocht en in vele dorpen hebben de be woners alle honden en ezels opgegeten. De nood is zóó hoog gestegen, dat vaders hun dochters verkoopen en mannen hun vrouwen voor slavernij. Daar werktuigen ontbreken, is het niet mogelijk, kuilen te graven voor de lijken, zoodat deze overal verspreid liggen, ten prooi aan wilde dieren. W nlsh at Biv Isach Mannheim Mainz Hingen 1.93 1.90 1.39 1.37 0.01 0.01 1.20 1.J0 Coblenz Trier Keulen Rfihrort Wesel Emmerik Dusaeldorf Maastricht Venlo 0.51 0.50 1.01 1.05 0.2a 0.25 0.58 0.58 0.71 0.72 0.47 0.50 1.73 1.75 10.88 11.90 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 8 April Delfzijl 9.56 22.03 Hellevoetalnl» 1.33 l8J0 Tersch IHng 7.1» Harlin.en 7.6U 20.15 Helder fe.f-0 17.60 lillen 1.37 13.54 H.v. Holland l.uo I3.UH Scheven ngen 1.10 13.i8 Rotterdam 2.;8 15.18 Hansweert Wl lei. stad Brouwerah. 0.45 13 02 Zlerikzee 1.06 M.39 VVeineldlngv 1.13 13.58 Vlissingen 12.16 TITULESCO TE LONDEN Titulesco, de Roemeensche minister van Binnenlandsche Zaken, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het Lagerhuis. Hij heeft een onderhoud gehad met MacDonald en Simon betreffende he«t z.g. vuermogend- hedonplan. HET TOEKOMSTIGE FRANSCHE LUCHTLEGER Onder negen divisie-generaals Volgens de Parijsche bladen heeft het wetsontwerp tot reorganisatie der Fransche luchtstrijdkrachten voor het toekomstige luchtleger, officieel „Armee de l'Air" ge noemd ,welk ontwerp dener dagen bij de Kamer zal worden ingediend, de strekking, het luchtleger een gelijkgerechtigde positie cnet het landlege, en de vloot te geven. Het Luchtleger zal bestaan uit negen divisie- generaals, veertien brigade-generaals, 55 oversten, 82 majoors, 283 commandanten, 875 kapiteins, 485 luitenants en 1783 tweede- luitenants, voorts 278 betaalmeesters en 180 technische officieren van verschillende raag. Het aantal onder-officieren en manschappen zal 35.000 bedragen. De officieren, die het vaste kader van het luchtleger zullen vormen, zullen in een na bij Marseille of Bordeaux op te richten mili taire luchtvaartschool voor het luchtleger worden opgèleid. De organisatie van het luchtleger zal erop berekend zijn, dat het ge* bruikt zal kunnen worden voor zelfstandig/ operaties of operaties in samenwerking ma het landleger en de oorlogsmarinc. NOODLANDING Men meldt ons van Schiermonnikoog: In het. Vink eg-at tusschen Ameland en Schiermonnikoog heeft gistermiddag een watervliegtuig van Marine, dat onder com' mando stond van luitenant-vlieger Woldring wegens motordefect een noodlanding moeten maken, welke met gunstig gevolg is verloo- pen. Het rijksbetonningsvaartuig heeft het vliegtuig te Oostmahorn binnengebracht. Vanmorgen hebben twee marinevliegtuigen materiaal aangebracht ter reparatie van de defecte machine. Door G. Th ROTMAN 59. Nu moet van Baren het „bezuren!" Hij krijgt de schuld van Jimmies's kuren! Terwijl mevrouw Verhoog terstond Vergoeding opeischt voor haar hond. Brult Jochem woedend: „Man, geef vlug M'n boonen of m'n geld terug!" Kortom, do ruzie overschrijdt De grenzen der wellevendheid. ikei „Als jullie ruzie maken, zeg", -»■ Roept juffrouw Kwast „dan ga weg! Meteen weerklinkt door heel de Een oorverdoovend glasgerinkel, En aan de limonadcflesschen Zal niemand ooit zijn dorst meer lesschen: Zoo zie, je m het algemeen Komt nooit een ongeluk alleen. .(wordt Maandag vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2