$limm ^riiisdjr <£mrmi Dr. H. COLIJN J^teutoe Hetböcïje Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD No.1 van Lijst 33 ABONNBUENTi Per kwartna' In (.allien en In plnal- gen waar n qguitaclmp gevest iiirl Is f235 Franco per pust f 2.35 portokosten Per week f 0.18 Voor hPl Rnitpnland bij ivekelijk- iche sending 50 By dageiijksrhe sending 5.50 Alles hi) vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3935 DONDERDAG 6 APRIL 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regels.UVA Elke regel meer0.22V? Icgez. Mededeelingen Van 15 regels 2-30 Elke regel meer 0.43 Bi) contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 14e Jaargang DE NATIONALE HULDE TE DELFT Tot en met 8 April zijn aan ons Bureau verkrijgbaar goedkoope Spoorkaartjes naar Delft en insignes, toegang gevend tot de Markt te Delft. Nadere bijzon derheden en prijzen vermeldden wij reeds eerder. Oit nummer bestaat uit DRIE bladen VER BENEDEN PEIL Liberale Verkiezingspropaganda We hebben de verkiezingspropaganda dar liberalen gekwalificeerd als „ver beneden fatsoenspeil." Indien we daarvoor ter aanvul ling van hetgeen we reeds schreven, nog eenig materiaal willen aanvoeren, dan moe ten we een beperkte keuze doen uit een over stelpende overvloed. Onze vrienden van Schouwen en Duive- land hebben ons minstens een tiental exem plaren gestuurd van een liberaal verkie zingsmanifest, dat aldaar dezer dagen ver spreid is. Dit bewijst reeds voldoende, hoe zeer het de ergernis opwekte. En het is meer dan erg. Het pamflet is voornamelijk gericht tegen <3e S.D.A.P. en ook in dit opzicht gaat het over de schreef; iets, wat in deze dagen een heele kunst is. Maar, als het manifest zich keert tegen de rechterzijde, dan is het hek heelemaal van de dam en schijnt het geheu gen van den schrijver zelfs zoek. In pathos roept hij uit: Kiezers van Schouwen en Duiveland, gij zult vragen aan wien de sohuld dat het zoo ver is gekomen. Wij antwoorden daar op: Niet aan de Liberalen! De Liberale Staatspartij is sinds 1918 de eenige partij geweest, die steeds tegen het roode gevaar heeft gewaarschuwd. Wij zullen hierop niet verder ingaan, doch alleen constateeren dat de onver geeflijke slapheid van de kerkelijke par-i tijen tegenover de brutaliteit der S.D.A.P. de oorzaak is, dat we thans zoo diep in het moeras zijn verzonken. U zegt.... 1918? Troelstra, Dresselhuys, Visser van IJzendoorn, millioenenrit, af schaffing Eerste Kamer, staatspensioen, al gemeen kiesrechthet einde der beloften- reeks is niet te zien. Weet de schrijver van dat alles niets en meent hij, dat onze menschen op Schouwen en Duiveland daarvan ook niets weten? Dan vergist hij zich twee maal. Neen, politiek is de schrijver van dit pam flet niét aangelegd. Anders zou hij niet ge schreven hebben: Leeraren en Onderwijzers probeeren op Staatsscholen door allerlei partij-insignes en uiterlijk vertoon de schoolgaande jeugd door hun gezagsondermijnende denkbeel den te beïnvloeden. Want daarmee raakte hij aan de Open bare School, en die moet immers volgens het liberale verkiezingsmanifest bevoorrecht worden, al waren alle onderwijzers lid der S.D.A.P. In Zierikzee, waar Dr. Bierema sprak, moest het bestuur er dan ook heel wat over hooren. Het verdedigde zich door op te merken, dat het manifest vooral tegen de S.D.A.P. gericht was en de spreker van die avond Wist er niets anders van te zeggen, dan dit: „Dat men de woorden in verkiezingstijd gesproken, niet steeds op een goudschaaltje kan afwegen." Och arme: ue liberalen hebben zelfs geen schommelende hooi-waag gebruikt. Anders kon men b.v. de geraffineerd-insinueeren- de artikelen in de laatste Liberale Weg- vr niet geschreven hebben. Tegenover Dr. Colijn zakt men daar door het onderste plankier van het fatsoen heen. Geen onop rechter -politiek, dan die van Dr. Colijn en de zijnen. Wilt ge een paar staaltjes? lo. Zeker, de heer Colijn heeft ten aan zien van de muiters van de „Zeven Pro vinciën" uitgeroepen, dat door het af schieten van een torpedo kort en goed een einde aan het wanbedrijf behoorde te worden gemaakt, maar is dat nu een be wijs van zoo bijzondere kracht? Het is, naar onze smaak, veeleer ruw 2o. Door een ambtenarenwet, gegeven door een anti-revolutionair minister van justitie, is het reeds zoo moeilijke en log ge personeelsvraagstuk in het geheele staats- en gemeentelijk leven nog eenige graden moeilijker, stroever en ook kost baarder gemaakt Neen, de gezagspolitiek der anti-revolutionairen is ten overstaan van de naakte feiten volslagen onhoud- 3o. Voor 't overige: wie is, vier jaar lang, de steunpilaar van het slappe schip perende en langs de lijn van don minsten BINNENLAND DE BURGEMEESTERS- INSTALLATIE TE MIDDELBURG De eerste flnti-Rev. Burgemeester in Zeeland's Hoofdstad Gister heeft onder groote belangstelling de installatie plaats gehad van den heer M. F e r n h o u t, tot dusver burgemeester van Kampen tot burgemeester van Middelburg. Feestbetoon bleef echter achterwege. De heer Fernhout had zulks uitdrukkelijk verzocht, uit piëteit tegenover de familie van wijlen Mr. A. A. de Veer die destijds was benoemd tot burgemeester van Middelburg, maar eeni ge dagen na zijn benoeming overleed. Bo vendien overleed deze week ook mevr. Du- mon Tak de echtgenoote van den afgetre den burgemeester, zoodat over deze instal latie eenige schaduwen vielen. De vergadering van den Gemeenteraad stond onder leiding van den soc. dem. wet houder, den heer J. O n d e r d ij k die gedu rende eenige maanden waarnemend burge meester is geweest. Vóór de installatie deed de voorzitter mededeeling dat de heer Boas- son (v. d.) zijn benoeming tot wethouder had aangenomen. Deze mededeeling herin nerde aan de hoogst eigenaardige houding die de linkerzijde in haar geheel in de vo rige vergadering had aangenomen, toen zij (ook de z.g. bezuiniger) den vrijzinnig-de- mocraaat verkoos boven den A. R. heer Mr. L. van Andel, den candidaat der rechter zijde. De beide wethouders behooren nu tot de linkerzijde, waarmede in den bestaanden toesiand een verandering is ingetreden. Verder had de w.n.d. burgemeester bij monde van het oudste raadslid, den heer mskerk woorden van dank in ont vangst te nemen voor de correcte wijze waarop hij het loco-burgemeesterschap had nnrgenomen. Daarna had de installatie plaats. De Raads zaal bood een eenigszins 'feestelijken aanblik door dé aangebrachte sobere versiering met planten en.bouquet. Na binnengeleid te zijn door een commissie uit den Raad nam de heer Fernhout den voor hem bestemden zetel in en werd hij toegesproken door den loco burgemeester. Deze meende een'ge te leurstelling te moeten uitspreken over de benoeming van. een A. R. burgemeester. Dat de keuze was gevallen op Mr. de Veer was nog te begrijpen maar toen deze was over leden was het no? niet zoo vanzelfsprekend dat weer een A. R. zou worden jjienoemd. Evenwel meende de regeering dat. weer te moeten doen. Toen men echter eens ging informeeren te Kampen viel het mee. Er werd vol lof over den heer Fernhout gespro- en bij ziin afscheid te Kampen is wel gebleken hoezeer hij daar werd gewaardeerd door alle partijen. Spr. hoopt dat het den iven burgemeester gelukken zal de har ten der Zeeuwen te winnen en dat hij zal een hurgervader voor alle gemeentena- i. Spr. zegde daarbij den steun van dan Raad en van B. en W. toe. Spr. wees daarna op den zorgelijken toestand der gemeente en hoopte dat spoedig betere dagen zouden aan breken. Nadat den burgemeester de ambtsketen was omhangen nam hij de leiding der ver gadering over en sprak de nestor van den Raad de heer Heemskerk den heer Fern hout op hartelijke wijze toe. Snr. was ver blijd aan een geestverwant het welkom te mogen toeroepen maar ontveinsde zich ook weerstand slingerende ministerie-Ruys de Beerenbrouck geweest? Niemand anders dan de heer Colijn, met zijn anti-revolutionaire Kamerfractie. 4o. En ten slotte: de kwestie van het Belgisch Verdrag. Het komt zeker niet in de kraam van den heer Col'r? te pas daarover te spreken. We gaan niet diep op elk punt in. Dan hadden we dagwerk. We zeggen er slechts dit van: lo. Wat men daar van Dr. Colijn zegt is woordverdraai i ng. 2o. De Ambtenarenwet van minister Don- ner is zoowel in de Tweede als in de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming aange nomen; dus zonder tegenstand der liberale 3o. Die slappe, schipperende regeering heeft, ondanks verzet van liberale zijde me nige onaangename, maar noodzakelijke maatregel doorgezet 4o. Wat hier van Colijn gezegd wordt, is eenvoudig schandelijk. Doch dit' onderwerp vroeg reeds aparte behandeling. de moeilijkheden niet voor den benoemde en voor de A. R.-partij, die uit Jeze benoeming voortvloeien. De burgemeester wordt echter met goed vertrouwen tegemoet getreden. Spr. wees op het groote verschil tusschen Kam pen en Middelburg. Spr. hoopte dat de ge heele raad aangenaam met den burgemeester zou samenwerket. in het belang van Middel burg. dat in zulke beangstigende omstandig heden verkeert en dat de tijd niet over Mid delburg zal aanbreken dat er geen geld zal zijn om steunbedragen en salarissen uit te betalen. Hierna voerde de burgemeester zelf het woord. Het was een kloek betoog dat een diepen indruk maakte en waarin tevens een principieele toon werd vernomen, die zeker bil heugenis niet in de Raadzaal van Mid delburg uit een burgemeesterlijken mond werd gehoord. De heer Fernhout schaamde zich in geen enkel opzicht zijn belijdenis en sprak het openlijk uit, dat hij diep afhan kelijk is van God Almachtig, van Wien het gezag afdaalt Spr. zegde toe alle gaven en krachten te zullen wijden aan Middelburg, dat zulk een riik verleden heeft en als woon stad zooveel aantrekkelijks biedt. Zonder aanzien des persoons zal hij optreden. Op den steun van Raad en Wethouders deed hij een ernstig beroep. Met den wensch aldus eindigde burge meester Fe.*nhout, dat Middelburg door den zegen en onder de hoede Gods en onder de gelukkige, moge het ook zijn langdurige regeering van onze geëerbiedigde Vorstin, mede door Uw en miin werk een schoone toekomst moge tegemoet gaan, heb ik de eer het voorzitterschap van Uw vergadering te aanvaarden. Na afloop der vergadering waren eerst de raadsleden, daarna de hoofdambtenaren en toen de overige in de' gelegenheid met den heer en mevrouw Fernhout nader kennis te maken. Vervolgens had een receptie plaats, waar voor zic^ 115 vereenigingen en corporaties en een 50-tal particulieren hadden doen in schrijven. SANEERING VAN BAKKERIJ- BEDRIJF Te Utrecht kwamen dezer dagen de afge vaardigden van de in de Coöperatieve Groot handelsvereeniging „De Handelskamer" ge organiseerde coöperaties in een buitenge wone algemeene vergadering bijeen. Na in lichtingen van de heeren Joh. Warmolts en K. de Boer werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin directie en Raad van Commissarissen van de „Handels kamer" werd opgedragen plannen voor te bereiden, welke kunnen leiden tot oprich ting vanr-^a-eigen meelfabriek, als maat regel tegen het saneeringplan van meelfabrï kanten en bakkers. BIJ DE MARINE VAN ONTSLAGEN EN NOG WAT. Reeds vestigden we de aandacht op de wijze, waarop aan den marine-bestuurder P. S. v. d. Vaart, wethouder van Den Helder, ontslag is gegeven. In het marineweekblad, nu orgaan van korporaals en matrozen, kon men in het vergaderingsverslag lezen: ..Ten slotte werd op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan onzen vriend en medebestuurder P. S. van der Vaart, terwijl, wat de uit dit ontslag voortvloeiende finau- cieele regeling betreft, volledige overeen stemming werd verkregen. Tot het bereiken van. die overeenstemming droeg vooral bij het loyale en van groote liefde voor de or ganisatie getuigende standpunt, daarbij door onzen vriend ingenomen. Met groote waardeoring daarvan werd kennis genomen en hem daarvoor dank ge- Thans meldt het R. K Marineweekblad dat het met den heer De Nijs, burgerbe stuurder van den modernen bond van On derofficieren, ook voor elkaar is. „Dit ontslag werd dan ook op 10 Maart onmiddellijk verleend. Contractueel moest een en ander nog worden geregeld. Aan de heer de Nijs werd nu de keus gelaten on wachtgeld te worden gesteld dan wel het bedrag ineens te ontvangen. Men deelde ons mede, dat de heer de Nijs aan het laatste de voorkeur gaf en hem zal van wego de Bond van Marine Ondéroff. een bedrag worden uitgekeerd van ruim 13 duizend gulden". Men krijgt zoo de indruk, dat er beter gezorgd wordt voor hen, die de marino- menschen op 't verkeerde pad brachten, dan voor de families der misleide mariniers Tot steun van de slachtoffers der roode opruierij kwam nog geen f 200 binnen. DE BURGEMEESTER VAN AMEIDE MET ZIEKTEVERLOF. De burgemeester van Ameide en Tienho ven, de heer C. W. L u y e n d ij k, die sinds begin November 1932 ziek is geweest, heeft, volgens de Tel., thans ingevolge geneeskun dig advies, drie maanden ziekteverlof aange vraagd, tot algeheel herstel. Het aange- vraagde ziekteverlof is den burgemeester door den commissaris der Koningin ver leend. Als waarnemend burgemeester zal in de gemeente Tienhoven optreden de eer ste wethouder de heer Spek., De waarneming van het burgemeester schap der gemeente Ameide zal echter een groote verandering ondergaan. Bij besjud van den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland zijn de beide wet houders uitgeschakeld en zal het burgemees terschap gedurende de drie maanden ziek teverlof worden waargenomen door den burgemeester van Vianen a. d. Lek. Bij afwezigheid van den burgemeester van Vianen zal als loco-burgemeester optreden de heer W. A. van Kekem. Als de burge meester over drie maanden van ziin ziekte verlof zal zijn teruggekeerd, zullen ook de meergenoemde heeren als loco-burgemees ter blijven optreden, zoodat ook dan gee^ der beide wethouders daarvoor meer in aan merking komt. Het ziekteverlof is ingegaan op 1 April j.l. Als waarnemend cecretaris' is aangewezen de ambtenaar ter secretarie r,, ]---•• Langerak. LAND- EN TUINBOUW BUITENGEWONE MAATREGELEN VOOR SAMENWERKING VAN KAMER EN REGEERING Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inz. het wetsontwerp hou dende verleening van bevoegdheden tot het -nemen van buitengewone maatregelen in het belang van den landbouw ontleenen wij Met zeer vele leden deelt de regeering in het algemeen de opvatting, dat de samen werking van Kamer en regeering zich na de ontbinding binnen een bepaald kader moet begeven. Met den stijl van het nog hangende conflict is inderdaad niet licht vereenigba-ar het vragen van bevoegdheden, welke de Kamer niet zonder een groote mate van vertrouwen in het regeeringshe- leid geven kan. Ook ligt het niet in de ge wone orde van zaken, dat een scheidend kabinet aan een scheidende Kamer zoo rui me bevoegdheden vraagt Mede voelt de regeering het bezwaar, dat ook aan een nog niet bekend Kabinet zulke uitgebreide volmachten zouden worden sp geven. Doch de regeering was van mee ning, dat de groote urgentie van het ontwerp ook over deze bezwaren moest heenstappen. Nader zal de regeering omschrijven op wel ke onderdeelen van het bedrijfsleven dieper ingrijpen onverwijld geboden is. Zij stelt hier dus slechts, dat ingrijpen niet langer mag worden verzuimd. Ook stelt zij, dat de te nemen maatregelen zonder meer alge meene bevoegdheden niet te nemen zijn. Zelfs al zouden aan de regeering niet be paalde regelingen voor den geest staan, die zij binnenkort noodig acht, met andere woorden, indien slechts in het algemeen de vrees voor overrompelende gebeurtenissen ,op het gebied van den land- en tuinbouw de regeering zoude motiveeren tot het in voorraad houden van ruime bevoegdheden, dan nog zou het ontwerp reden van bestaan kunnen hebben. De regeering kwam tot het inzicht, dat bestaande regelingen veelszins aanvulling behoeven en dat een verscheidenheid van nieuwe regelingen zich in concreten vorm als noodig afteekenen. Aanvulling van be staande regelingen beeft in enkele gevallen het karakter van het beveiligën van het systeem van uitvoering tegenover hen, die er voordeel in zien, zichdaarbuiten te blij ven stellen. Onthouden van den in uitzicht fistel den steun aan hen, die buiten de „ge- ■•w^stelijke" en „plaatselijke" organisaties blijven levert reeds nu niet voldoende resub taaL Dit geldt o.a. bij de Crisis-Varkenswet, terwijl juist de uitvoering van die wet, wel ke goede gevolgen heeft, tot het punt ge naderd is. waar de afronding der organisa ties met het oog op de mesterij noodzake lijk is geworden. Bevoegdheid om de mes terij te regelen, biedt-de Crisis-Vank enswet De nooden der practijk! Behalve voor melkvee, waarover reeds gehandeld werd, en voor varkens, waar de beperljingsgedachte reeds grootendeels werd uitgevoerd, moet voor de kippenhouderij, voor de bloembollenteelt, voor de boom- kweekerij, voor de teelt van kool en andere artikelen gewaakt worden door een juiste productieregeling. Regelend optreden moet mogelijk zijn, niet alleen voor artikelen, die op eenigerlei wij ze geldelijk gesteund worden. Wanneer zonder geldelijken steun een saneering van het bedrijf en een betere prijs bereikt kun nen worden, is dat ver uit meer gewenscht. Al deze nooden zijn inde ervaring van de laatste maanden gebleken en steeds dringender komen opzetten. De regeering zet voorts uiteen, dat dit ontwerp ook tegemoet komt aan een dik wijls uitgesproken wensch om namelijk de crisisbemoeiing zoo stelselmatig mogelijk te maken. Belangen der Industrie. De regeering wijst ten sterkste het ver wijt af, dat zij de industrie zou vergeten. Onder leiding van de regeering is een krach tige beweging voor het Nederlandsch fabri kaat opgezet. In stilte speelt zich voortdu rend af een zeer belangrijke werkzaamheid der regeering ten bate der werkverruiming voor de Nederlandsche industrie. Ook bet pas ingediende ontwerp voor vervroeg den bruggenbouw is^ door het belang der Nederlandsche industrie voor een goed deel ingegeven. Gaarne zou de regeering een zoodanige omschrijving van het begrip „crisis-product" kiezen, waardoor allerlei vrees van ingrij pen in industrieën die ver van het land bouwbedrijf staan, zou worden opgeheven. Nochtans is een dergelijke definitie niet ge vonden. Het is de bedoeling niet van de ruime omschrijving een zoodanig gebruik te ma ken, dat industrieele producten, welke slechts verwijderd met de landbouwproduo tie samenhangen, zullen worden betrokken in deze regeling. Ten aanzien van de inwerkingtreding van deze wet moge opgemerkt worden, dat het in de bedoejing van de regeering ligt eerst de bepalingen van de wet in werking te doen treden, waarhij aan haar bevoegd heden worden verleend tot regeling en be perking van de productij. De artikelen be treffende onderwerpen van geldelijken aard zullen geleidelijk van kracht worden ge maakt en tegelijk met deze die artikelen, ter uitvoering waarvan bijdragen uit het fonds noodig zijn. DE MACHTIGINGSWET Voorstel van de Nederl. Industrie ën Handelsraad voor Land- en Tuinbonw. De Nederlandsche Industrie- en Handels- raad voor Land- en Tuinbouw, waarbij acht envijftig organisaties zijn aangesloten, wier ruim negenduizend leden zich bewegen op het gebied van de zich rondom land- en tuinbouw groepeerende industrie en handel, heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer der Staten Generaal, inzake het wetsont werp ter verleening van bevoegdheden tot Kiest voor Gezag, Orde en Vrijheid Dit zeldzaam mooie raambiljet, dat door de expressieve teekening van den Colijn-kop en door de frissche kleuren, waarin het is uitgevoerd, reeds van verre de aandacht trekt STELLEN WIJ VOOR ONZE LEZERS BESCHIKBAAR tegen den uiterst lagen prijs van 20 ct.i per stuk. Wij veronderstellen, dat ieder; anti revolutionair gaarne de candidatuur van zijn grooten leider zal steunen door één of meer van deze biljetten voor zijn ramen te hangen of op zijn eigendom men te plakken, Bij grootere afname dan 50 stuks wordt een belangrijke reductie gegeven. Bureau NIEUWE LEIDSCHE CRT. Breestraat 123 Leiden. Voornaamste Nieuws* (blz 1) Gister is de nieuwe burgemeester van Mid delburg de heer M. Fernhout, geïnstalleerd. Verschenen is de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp houdende verleening van bevoegdheden tot het nemen van buiten gewone maatregelen in het belang van ds landbouw. Blz 2. Hitier en de Duitsche landbouw. Mac Donald gaat met President Roosevelf spreken. De beslissing over Oost-Groenland. De overlevenden van de Akron en het lijk van den marconist te Brooklyn geland (blz. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 18 Juli 1932 te Ge- nève gesloten internationale verdrag tot vermindering van handelsbelemmeringen. (Verdrag van Ouchy.) (ibladz. 3) De Eerste Kamer heeft gister het ontwerp- Bedrij fsradenwet behandeld. Ons bijblad LAND- EN TUINBOUW be- Praatuurtje. Het gevaar der boschhranden. Verbetering van den varkensstapel. Pröeven met erwten- en schokkerras- President Roosevelt heeft een decreet uit gevaardigd waarbij het goudembargo der V, S. zoo goed als opgeheven wordt. De Deutsche Reichsbank zal vermoedelijk binnenkort tot aflossing van het herdisconto crediet ad 70 millioen overgaan. het nemen van buitengewone maatregelen in het belang van den Landbouw. De Raad stelt voor: 1. Het instellen eener Commissie van Toe zicht, welke haar veto kan uitspreken ten aanzien der uitvoering van de ingevolge de artikelen 8, 9, 10 en 11 voorgestelde maat regelen. De leden dezer Commissie zijn direct noch indirect bij de regelingen of uit voering hiervan betrokken, anders dan uit hoofde van de taak him als leden der Com missie opgelegd. 2. Geen maatregelen ingevolge de genoem de artikelen overwogen, worden vastgesteld alvorens minstens drie weken tevoren het voornemen daartoe in de Nederlandsche Staatscourant onder vermelding van den tekst is kenbaar gemaakt 3. Het publiek in den ruimsten zin, dient binnen een week daarna in de gelegenheid te worden gesteld, aan de Regeering zijn voorlichting te verschaffen, teneinde al-lus het nemen van onjuiste stappen te voorko men. Een en ander door het publiek gelegen heid te geven in een openbare bijeenkomst opmerkingen en bezwaren, voor of in die bijeenkomst schriftelijk ingediend, te venti- leeren, op de wijze gelijk dit in Amerika en elders bij de z.g. „hearings" plaats vindt. 4. In de in het ontwerp genoemde cen trale commissie, behooren naast andere per sonen, vertegenwoordgers te worden opge nomen uit algemeene organisaties van be trokkenen bij de voortbrenging, de verwer king, den handel en den in- en uitvoer van meerdere producten, welke ingevolge artikel 1 lid 4 als crisis-product kunnen worden aangemerkt UIT DE ANTI-REV. PARTIJ VERBAND VAN PROPAGANDACLUBS Kieskring 's-Hertogenbosch Het verband van Propagandaclubs in de Kieskring Den Bosch, hield te Almkerk een zeer druk bezochte vergadering met naar schatting 700 bezoekers. Deze vergadering die aanvankelijk als Openluchtmeeting was bedoeld, doch wegens het ongunstige weder in de Geref. Kerk gehouden werd, stond onder leiding van den heer C. B. v. d. W a 1 te 's-Bosch. Hij sprak een kort, kernachtig openingswoord, waarna hij den heer Chr. v. d. H e uv e 1 het woord verleende, die in boeiend woord de vergadering bezielde en opwkte te stemmen op Dr. C o 1 ij n, achter wien alle A.R. zich plaatsen. 1 Vervolgens sprak Ds. VreugdenHïï, Ned. Herv. Predikant te Gorinchem, een gloedvolle rede uit, sterk aandringende op beginselvastheid, tegenover het steeds meer oplaaiende ongeloof en tegenover de poli tieke knabbelaars als Ds. Kersten enz. Als derde -spreker trad op de heer 7. Schouten, voorzitter der Propagandaclubs, die als generaal de recruten kwam aanvu ren tot den strijd vóór het A.R. beginsel en' tégen liberalisme, socialisme en communis me en niet minder tégen het fascisme en nationaal-socialisme, daar bij deze partijen de vrijheid absoluut wordt ingeboet. De heer J a c. v a n O o r d, te Werkendam dankte de sprekers voor hun indrukwek kende en bezielende redevoeringen, waar na hij nogmaals aandrong, alle krachten in te spaanen in den verkiezingsstrijd, en ieder te overtuigen, dat Dr. Colijn, die niet werkt in eigen .kracht, maar in diep ontzag voor den Heere onze God, daarom is onze „sterke" man. Gemengd Nieuws DE MOORD IN BLUD0RP Bevestiging van het vonnis geëischt Het Haagsche Gerechtshof behandelde gister in hooger beroep de zaak tegen den 25-jarigen koperslager H. J. H., die ter zake van moord op het meisje Manetje Van Os, gepleegd op 9 Oct. 1929 in den Blijdorppol- der te Rotterdam, door de Rechtbank aldaar is veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf wegens feitelijke aanranding der eerbaar heid, den dood tengevolge hebbende. De ad vocaat-generaal Mr. J. A. de Visser, eisohte bevestiging van dit vonnis. INBRAAK Te Aarlanderveen werd gister op drie plaatsen ingebroken, nl. in de Chr. School» drukkerij Niesing en Kroon en bij den heer G. van Bemmel Voorzoover bekend wordt niets vermist. De politie stelt een onder zoek in. VERDRONKEN Personeel van een boot der Havenpolitie te Amsterdam heeft uit het water van de Dijksgracht het lijk opgehaald van een naar schatting 40-jarigen schuitenvoerder, die, waarschijnlijk door het breken van een boom, welke hij hanteerde, in het water ge raakt en verdronken is. ABONNEMENTSPRIJS NA DE VERLAGING: PER KWARTAAL f 2.35 PER WEEK 18 CENTS AANBRENGERS VAN NIEUWE ABONNÉS KUNNEN GE BRUIK MAKEN VAN HET INTEEKENBILJET IN DIT NUMMER. ZIJ HEBREN RECHT OP BOEKENPREMIES DEZE WORDEN HALF Mcj VERZONDEN. DE ADMINISTRATIE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1