DINSDAG 4 APRIL 1933 TWEEDE BLAD PAG. F Kerknieuws CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor 's-Gravenzande,, L. S. den Boer te Leerdam. geref. Kerken. Beroepen: Te Wil sum (Graaseliap Bent- heim, Duitschland)G. Sohiovenwever te Campen (Oost-Frieshuid, Duitschland). AFSCHEID. BEVESTIGING, INTREDE. Men schrijft ons: D s. Joh. Gerritsen Jr. gekomen van Nieuwerkerk Z.)werd Zondagmorgen be vestigd bij de Ned. Herv. Gemeente van Zierikzee door zijn vriend, Ds. F. Visser, van Den Burg (Texel), met een predikatie over Ex. 4 20b: „En Mozes nam den staf Gods in zijn hand". In een stampvolle kerk deed de nieuwe predikant 's middags zijn intrede met een prediking, waaruit het groote doel der Evangelieprediking sterk naar voren kwam, naar aanleiding van 2 Cor. 4 5a: „Want wij prediken niet onszelf, maar Chris tus Jezus, den Heer". Hij werd toegesproken door den consulent, Ds. A. N. Pijnacker Hordijk, op wiens verzoek de Gemeente den nieuwen herder en leeraar toezong Bs. 134 3. JUBILEA. js. B. J. van Heijningen, der Ned. Hervormde Gemeente van wonende te Rijswijk (Z.-H.), heeft in ver band met zijn 50-jariig ambtsjubileum van onderscheiden deputaties en besturen te zijnen huize felicitaties en bloemstukken ontvangen. Zondagavond werd hy in het kerkgebouw te Rijswijk, waar Ds. A. B. te Winkel, van Den Haag, preekte, hartelijk toegesproken en werd hem Ps. 134 3 toegezongen. D s. P. J. S t e i n z, predikant der Ned. Eerv. Gemeente te Goes, sinds 25 jaar aan haar verbonden, heeft Zondagmorgen in de godsdienstoefening dit feit herdacht Ouderl. E. van der Zee sprak hem namens Gemeente en Kerkeraad toe en liet Ps. 134 3 toezingen. Ds. Steinz is inspecteur der Vereen, voor Chr. Volksonderwijs en voorzitter van de C.-H. Kiesvereeniging. D s. |M. B. Verkerk, predikant der Ned. Heiw. Gemeente te Oude-Tonge, heeft Zondag j.l. in verband met zijn 25-jarige ambtsbediening een gedachtenispredikatie gehouden over 1 Sam. 7 12, daarbij wijzende op: 1. den gedenksteen, en 2. wat daarbij te gedenken is. Vooraf memoreerde hij in 't kort zijn loopbaan en gedacht dankbaar de colleges van Prof. Dr. H. Visscher, die hem zijn verlangen: prediker der Geref. waarheid in de Ned. Herv. Kerk te worden, hielp verwezen lijken. Ouderling Kardux sprak namens Ker- keraad en Gemeente den jubilaris toe, dezen dankend voor zijn geschenk: loopers in de gangpaden van het kerkgebouw. Toegezongen werd Ps. 12 L 4. Een afgevaardigde van den Kerkeraad van Nieuwe-Tonge en ouderl. Van Veen, uit Mijdrecht, hielden daarna nog toespraken en deden resp. Pis. 20 1 en Ps. 121 2 en 3 toezingen. Ds. C. L. LAAN. f Te Amersfoort is Zaterdag j.l. in den ouderdom van 86 jaar overleden de bekende Ds. Christiaan Livius Laan, emeritus-predi kant der Ned. Hervormde Kerk. De thans overledene aanvaardde zijn ambt bij de Ned. Herv. Gemeente te Leerbroek, stond voorts te Meteren, Serooskerke (Wal cheren), Goes en van 1888 tot zijn emeritaat in 1896 te Rotterdam. Deze vurige en wel sprekende predikant was hier bijzonder ge liefd. In 1927, op zijn 80sten verjaardag, hebben vrienden aldaar hem nog een album aangeboden. Hij heeft uitnemend wykwerk in de omgeving van de Helmersstraat ver richt en was lange jaren eere-voorzitter van de Jongemannen vereenigïr.g ,,Obadja". Na zijn emeritaatsingang werd hy directeur van de Stads- en Landsevangelisatie te Brussel. Hy redigeerde toen „De Blijde Boodschap". Hy gaf nog uit „Geloofsverzekerdheid" (zes leerredenen en afscheidspreek te Rotterdam) en een „In Memoriam" over zyn vriend en ambtgenoot Ds. P. Huet (van Goes). Ds. Laan woonde tijdens zijn emeritaat te Amersfoort. De begrafenis is bepaald op Donderdag 6 April a.s. op de Oude Alg. Begraafplaats. Vertrek van het sterfhuis Utr. weg 129 te half één. Ds. A. NICOLAï. f Te N ij m e g e n is op 75-jarigen leeftijd overleden Ds. A. Nicolaï, em.-predikant der Ned. Hervormde Kerk. De standplaatsen van dezen vrijzinnigen predikant zijn geweest Kolhorn, Hoogebeintum, Oldeholtpade, Kollum en Mantgum. ltk KERKELIJKE EENHEID. Te Eindhoven heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk besloten langs den weg der meer dere vergaderingen het volgende voorstel aan de Generale Synode van Middelburg 1933 te doen: „De Synode doe tijdens de voorbereiding van de herdenking van de Afscheiding in 1934 een oproep uitgaan tot de Chr. Geref. Kerk er. de Gereformeerden in andere Kerken orn te komen tot een beter elkaar verstaan en te arbeiden tot een samenbrengen in één instituut". HERDENKING VAN DE AFSCHEIDING. Naar wij vernemen, zijn er bij den uitgever J. H. Kok te Kampen verschillende uitgaven in voorbereiding, welke het licht zullen zien by gelegenheid van de herdenking der Ascheiding in 1934. In de eerste plaats noemen we het breed- gedocumenteerd boekwerk, samengesteld door Dr. G. Keizer te De Steeg, waarvoor den auteur door familie-relatie ter beschikking stond het geheele archief van Ds. H. de Cock. Uit dit uitgebreide archief zullen thans voor het eerst hoogst belangrijke stukken, corres pondentie en officieele bescheiden der Regee ring, Rechtbanken, kerkelijke lichamen, enz. worden gepubliceerd, die tot dusver niet be kend waren. Naast dit hoofdwerk is nu reeds verschenen een boek van Ds. J. Bosch van üldehroek, getiteld: „Om waarheid en recht", eenige Strijdschriften, Smeekschriften en Smaad schriften uit de dagen der Afscheiding. Dr. J. Rullmann zal het licht doen zien een bosk over „Het Recht der Afscheiding". En Dr. B. Wielenga stelt een boekje samen over de Afscheiding, dat bestemd is om voor lagen prijs in getallen verspreid te worden door kerkeraden, vereenigingen, enz. KERK EN ANTI-SEMITISME. Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, voor zitter van den Raad van Nederlandsche Kerken, heeft naar aanleiding van het ver zoek van de Geref. Kerk in Herst. Verband te Amsterdam-Zuid terzake van het huidig anti semitisme in Duitschland om een protest vanwege de Nederlandsche Kerken hiertegen te doen hooren, aan de leden van den Raad voorgesteld, dat de Raad, alvorens zijn houding te bepalen, zich om inlichtingen zal wenden tot den Duitschen Raad van Kerken, met verwijzing onder meer naar de officieele gegevens inzake den boycot, die door de Nationaal-Soclalistisclie Partij zelve zijn ver strekt. Aanstonds na ontvangst van ant woord zal de Raad worden bijeengeroepen. Ondeugdelijke levensmiddelen De overheid zorgt er voor, dat de winkeliers slechts deugdelijke eetwaren kunnen verkoopen, doch hoe staat het ermee wanneer U ze gebruikt? Wanneer U muizen hebt kan in één nacht Uw voedsel vies en bedorven worden. Maakt nu direct een eind aan deze bron van schade en ergernis door Rodent te gebruiken op de voorgeschreven manier. De Heer A. te K. ondervond inzijnschuurveellastvanmuizen, die hij met allerlei middelen trachtte te verdelgen. Ten slotte probeerde hij Rodent en na twee dagen schreef hij ons met slechts één doosje 113 muizen gedood te hebben. Koop nog heden een enkele doos a 50 ct. of een dubbele doos 90 ct. en nrrgen zultU van muis en rat bevrijd zijn. Imp.: Fa. B. Meindersma, Den Haag. B 43 KERKGEBOUWEN. Te H a r d e r w ij k zal het nieuwe kerk gebouw met toren, uurwerk en luidklok der Geref. Kerk in Juni a.s. in gebruik worden genomen. Te Lichtenvoorde hoopt de ver eniging „Kerkbouw", die institueering van en zelfstandige Geref. Kerk beoogt, 20 Juli ,c. een eigen kerkje in gebruik te kunnen emen. Materiaal en arbeid voor het grond- zerk zijn dooi- de leden gratis beschikbaar ,esteld. Het bouwwerk zal even f 4000 kosten. KERKELIJKE GOEDEREN. Tot voorzitter van het Alg. College van Toezicht op het beheer der Kerkelijke goeile- an fondsen van de Herv. Gemeenten in Nederland is in de vac.-wylen Mr. A. A. de benoemd Mr. W. J. Baron van Lynden te Den Haag. DE HOOGEVEENSCHE TROMMELSLAGER De Hoogeveensche trommelslager Hendrik eijssenaar, opvolger van wijlen zijn vader Jacob Leijssenaar, zal binnenkort den dienst gaan verlaten en wordt opgevolgd door den heer Gerrit Strijker te Noord. Bleef het ambt vacamt, aldus de „N. Pr. Gron. Ct.", dan er niemand zyn en dat kan toch niet die dee Zondags te Hoogeveen den ochtend avonddienst in de Nederlandsche Hervormde kerk aankondigt door trommelslag. Want tijdig vóór den aanvang der godsdienstoefeningen stelt de Hoogeveensche trommelslager zich aan den Brink op, slaat een roffel en begeeft zich dan al trommelend langs de hoofdstraten West "ostzyde, om den volke daardoor kond te doen, dat het tijd wordt zich gereed te maken den kerkdienst. Als hij deze route heeft afgelegd, met eindpunt de Nederlandsche Her vormde kerk, bly ft hij daar nog eenige oogen- blikken doortrommelen en tegen dien tijd is de dienst aangevangen. Het is reeds een jaren lang gebruik, hetwelk nog steeds in eere wordt gehouden. HONGAARSCH OORDEEL OVER DE CHR. JEUGD IN HOLLAND Mej. Erz&óbet Németh, die kortgeleden ons land bezocht ter kennismaking met het werk der Meisjesvereenigingen op Geref. dslag, geeft in de „Kalvinsta Szcmle" een beschrijving van de organisatie van het Hollancfeöh-Gereformeerde jeugdwerk. En zij komt dan tot de volgende conclusies: „Het viel mij op, dat, hoewel men over de moeilijkste dogmatische problemen we] toe gerust debatteert, de bespreking van per soonlijke vraagstukken ontbrak Toen ik naar de oorzaak daarvan vroeg, keek men my verwonderd aam Werkelijk, al de vra gen, die men had, werden hier besproken. verklaring, aldus mcj. Németh, sdhuilt in de natuur der Hollandsche ziel. Het kind groeit op in de godsdienstige at- mospheer van het familieleven en vindt het heel vanzelfsprekend om naar de jeugd- reérügi'ngen te gaan. Men moet nooit al leenstaand strijden; en zoo komt men nooit roor zulke omstandigheden, welke men met de methode der oude goede gewoonten niet op zou kunnen lossen. De kracht van Hol land ligt in het geloof der families en de Christelijkheid daarvan. Echter, do steeds meer indringende mo derne geest, valt, terwijl hij de families niet kan belagen, de persoon buiten het gezin aan en allereerst de jongeren. De tweede en derde generatie na Kuyper, die reeds aan der vaderen meening haar eigen opinie vastknoopt, gaat den weg van het onder handelen op. Thuis leeft nog het geloof en de overtuiging der ouden, maar de meeste Hollandsohe jongens en meisjes zijn op een tweesprong gekomen. En hier zal zich cl» kracht van het Hollandsche Calvinisme moe ten toornen, of het nl. de jonge generatie kan bewaren tegen de verleidingen, die haar op het allergevaarlijkste punt, nl. door het ver stand heen. aanvallen". „STIGMATISATIE" De leider en arts van het Protestantsch- Christelijk Sanatorium „Lebenswende" in den Harz in Duitschland, de medicus Dr. Alfred Lech leu, publiceert in een klein te Eiberfeld uitgegeven geschrift, dat hij thans een Protestantsohe gestigmatiseerde, een ge lijk geval als van Therese von Konnersreuth behandelde. De patiënte kreeg de bekende sttigmaverschijnselen het eerst op Goeden Vrijdag 1932; ze verergeren zoo vaak ze zich in het lijden van Golgotha verdiept. Dr. Lechler geeft tevens de verklaring, gelijk die zijns inziens op precies dezelfde wijze van al Üefze verschijnselen geldt, nl. dat hier niets wonderlijks gebeurt en uitsluitend van ziekteverschijnselen van pathologisch-hys'c- rischen aard gesproken moet worden. De ge- stigmatiseerden zijn geen heiligen, maar patiënten en_moeten ook als zoodanig be handeld worden. Ze tot reclamedoeleinden te gebruiken is naar het oordeel van Dr. Lechler, zeer verkeerd en ook zeer immo- EVANGELISATIE. Het Zuiden roept! Men verzoekt ons p'aats voor het volgende schrijven: De Geref. Evangelisatiecommissie te T i 1- n rg heeft, daar de behoefte daartoe zich zeer sterk doet gevoelen, in haar laatste ver gadering van 24 Maart 1933 besloten tot oprichting van een Evangelisatiebibliotheek. -istitueerde daarvoor een commissie, die de taak kreeg voor de volgende wintercampagne deze zaak in orde te maken. Deze Commissie roept nu de hulp in van alle Gereformeerden in Noord-Nederland, die uitbreiding van Gods Koninkrijk ook door middel van het boek willen vooruit helpen. Laten zij dan thuis hun boekenkast nog eens nakijken, of er geen boeken, romans en stich telijke literatuur en tijdschriften zyn, die men zeer goed missen kan. Het lezen van een eenvoudig, doch waar boek kan in een menschenziel toch zulk een heele verandering veroorzaken. Zij, die niet in het bezit van romans en tijdschriften zyn, maar ons werk toch zoi'den willen steunen, kunnen dit doen door toezending van een geldelijke gift. Dit kan per jostwissel gedaan worden. Het adres voor het toezenden der boeken en gelden is: Jac, de Vries, Molerubochtplein 34, Tilburg. Bovengenoemde Commissie wordt gevormd dcor de heeren: J. van der Meer, voorzitter, Bomeostraat 26; Jac. de Vries, secr.-biblioth., IMoienbochtplein 34; J. Bogers, penningm., Lovenschestraat 16C; en P. de Vries, Molenr bochtstraat 9. GIFTEN EN LEGATEN. Te Arnhem ontving het Ned. Herv'. Diaconessenhuis van wijlen Ds. I. H. Schreu- der aldaar een legaat van f 3000. Te Vianen is door wijlen den heer B. Wiggers aan de Ned. Herv. Gemeente gelega teerd: voor de Diaconie een kamp weiland groot 2 H-A. 69 A. 10 cA.- en voor de Kerk voogdij een bedrag van f 5000. Beide legaten zijn belast met vruchtgebruik. Schoolnieuws. Bij de Erven F. Bohn te Haarlem is op gezag vain de afdeeling Nederland der Kant- Gesellschaft uitgegeven: „De Wijsbegeerte in haar verhouding tot ons Hooger Onder- Deze uitgave bevat de verhandelingen van het 29 en 30 December 1931 te Amster dam gehouden congres over genoemd on derwerp. De bedoeling is daardoor te berei ken. dat men ter bevoegder plaalse met de resultaten der besprekingen, die „een heug lijke eenstemmigheid ten aanzien van gra vamina en desiderata" aan het licht brach ten, naar vermogen rekening zal houden, daar met eenvoudige middelen een on houdbare achterstand kan worden verkleind en dan zoowel aan het Hooger Onderwijs als aan de Wijsbegeerte beter dan tot dus ver recht zal worden gedaan. De eerste Congresdag was gewijd aan „de beteekenis der Wijsbegeerte voor ons Hoo ger Onderwijs principieel genomen". Na een openingsrede van Prof. Mr. Dr. Leo Polak, treffen we hier aan redevoeringen van Prof. Dr. Ph. Kohnstamm over „De wijsbegeerte in verhand met functie en taak van de universiteit"; Prof. Dr. H. J. Jordan over „De beteekenis van.de wijsbegeerte voor die natuurwetenschappen"; Prof. R. Casimir over „De beteekenis van de wijsbegeerte voor de geesteswetenschappen" en „Criti- sche beschouwingen over en wenschen aan gaande de inrioh<dng van het wijsgeerig on derwijs aan de universiteiten in Nederland" door Prof. Dr. B. J. H. Ovink, Prof. Mr. Dr. Leo Polak, Prof. Dr. J. Clay, Dr. H. W. van der Vaart Smit, Prof. Dr. F. Sassen, e.a,, die daarna aan dé discussies deelnamen. Aan het eind van dit boekje bevindt zich een „Samenvatting" van desiderata en gra vamina aangaande de inrichting van het wijsgeerig onderwijs aan de Universiteiten in Nederland, welke het bestuur program matisch publiceert. AFZONDERLIJK FACULTEITSEX AM EN Over den waarborg, in het adres der Facul teiten aan de hand gedaan, om geschikter candidaten van de H.B.Scholen te krijgen voor not Hooger Ond-.rwyo. n.l. een dz.nderlyk toelatingsexamen voor de Academische Studie, schrijft de heer Bartels in liet „Weekblad voor Gyrun. e:i Midd. Onderwijs": „Dit denkbeeld heeft waarlijk niet de gloed van het nieuwe. Het is al meer genoemd en even zooveel maal bestreden. Dat het thans uit den kring van hoogleeraren komt. verwon dert ons, omdat jujst vsn deze zijde het nogal tegenstand ontmoette. Dit is ook wel te begrij pen als men rekening houdt met de omstan digheid, dat bij aanvaarding van dit voorstel een niet te torsen last op hun schouders gelegd zou worden: het aantal examens af te nemen door de hoogleeraren zou met 2000 2500 per jaar vermeerderd worden. Ey de behandeling van de Onderwij sbegrooting voor 1933 enkele maanden geleden is dezelfde gedachte ook uitgesproken, maar onmiddellijk door den Minister van de hand gewezen, met het motief, dat de hoogleeraren nu al dikwijls overladen zyn en klagen, over het te groot aantal examens. Een jaar te voren had zich het Kamerlid Prof. van der Bilt, hoogleeraar te Delft, ook tegen het denkbeeld verklaard met de woorden: „Het Hikt mij een vrij zwaar instituuten erg onhandig te hanteeren." „Prof. Dr. L. S. Ornstein, hoogleeraar te WEER TERUG IN ROTTERDAM De Rotterdamsohe dirigent Ed. Flipse, die met zeer veel succes te Parijs ihet Larnou- reux-orkest dirigeerde, is gisteren m de Maasstad teruggekeerd, waar hij feestelijk werd ontvangen. In'het midden de heer en mevrouw Flipse; links en rechts twee der leer lingen, die kransen overhandigden Utrecht, acht „een bijzonder toelatingsexamen tot de Universiteit met een daar noodwendig aan verbonden dril systeem uit den oooze". jVy merken hierbij tevens op, dat deze hoog leeraar met een bijna 25-jarige practijk bij het Hooger Onderwijs in hetzelfde artikel, waaruit wy bovenstaande citeeren, verklaart: Het •gehalte der studenten is voor mijn valt slech ter noch beter geworden." „Iemand met een rijke ervaring als Dr. C. J. Vinkesteyn, oud-Inspecteur der Gymnasia, keurt eveneens een faculteitsexamen naast de eindexamens Gymnasium of H.B.School af en betwijfelt of de Universiteitsprofessoren de aangewezen personen zijn voor het afnemen van 'n toelatingsexamen tot de Universiteit." ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Oud-Be ij er! and (Bylschool, hoofd K. Goverts), mej. M. van der Kolm te Woerden. Als kw. met akte. CHR. KWEEKSCHOOL TE MIDDELBURG. In de Zaterdag gehouden jaarvergadering der Chr. Kweekschool voor Zeeland te Middelburg bleek, dat de cursus in September is aangevangen met 128 leerlingen. Aan 20 van de 21 leerlingen kon de onderwijzersakte worden uitgereikt, 17 hunner slaagden voor de na-akte, 5 dames behaalden de akte nut tige handwerken. Er is door het groot aantal leerlingen tekort aan ruimte. De leerarenkamer doet reeds dienst als leslokaal. De Minister weigert echter subsidie voor een bescheiden verbou wing. De rekening sloot met een klein batig De aftredende bestuursleden werden her kozen. In de plaats van den heer J. H. Cïeschiere werd gekozen de heer Geuze, Wissekerke-, EXAMENS PROMOTIES GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Ge promoveerd Is tot Doctor im de De tteren en Wijsbegeerte, op een proefschrift getiteld: ..De onkerkelijkheid In Nederland, haar verbreiding en oorzaken. pie®^'°KruSte i Dr. W. G. klaring". Zaiundijk. Indertijd heeft het proefschrift Harrenstein over: „Het arbeidsterrein der kerk In de groote steden" en de Handelingen vam de Geref. Evangelisatiecongressen sterk de aam- dioor bij zijn studie de Inductieve methode volgen, getracht de noodige waarborgen voor objectiviteit te verkrijgen. Bij hek verstrekken van materiaal voor een onderwerp als dit acht hij. dat de sociografie (vooral in de toekomst) een belangrijke rol speelt In een inleiding gaat spr. historisch na, hoe de onkerkelijkheid als massa-verschijnsel in ons land van jongen datum is. Na zijn definitie gegeven te hebben van ..onkerkelijkheid" (te onderscheiden van „onkerksheid"). klasslficeent hij de kerkedijken en onkerkelijken in der dan 17 groepen. Het is buitengen ressant deze groepeering te volgen, pleit voor en toelichting van zijn w aat Dr. Rruyt im een zeer uitvoerig hoofdstuk de verbreiding van onkerkelijkheid en onkerks held in ons Land na, waarbij provincies, gewes- i beredeneerde „kerkelijke 'kaart" i inte rn Ige alg de onkerkelijkheid ons land. Na gen over de oorzaken bespreekt Dr Kruyt den ontevredenheid (socialisme), de rationallseering van het bedrijfsleven (ook hier worden allerlei takken van bedrijf en verschillende gebieden „beschouwd"), den invloed der verbreiding van natuurwetenschappelijke begrippen (verhouding van wetenschap en geloof, modernisme, athe ïsme), dien van de urban iseerhig (de trek naar de groote steden en de gevolgen ervan), dien van functie-verlies en -winst der kerken (o.a. vereenigingsleven, jeugddiensten, liturgie) en dien van aangeboren karakter. Dr Kruyt beziet de ontkerkelijking zuivarimgs- en als een differontleering: en meent, dat het Kerkelijk le' hoogeir peil komt te staan. Aohter deze dl; tatie, waarvoor ontzaglijk veel studiemateriaal JUBILEERENDE AFDEELING GEREF. J0NGELINGS BOND De afdeeling Zuid-Holland van den Nederl. Bond van Jongelingsvereenigingen op Go ref. grondslag hoopt as. Paaschmaandae te Rotterdam haar veertigjarig bestaan te herd^_ - het bestuur der j'ubileèrenide afdeeling - a-dpleegd. Hij kom dat doeit er niets aai Het vraagstuk is hi niet „uitgeplozen" er H. P. Bouw ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEITKTEPUTRECHT. Gesl. Godgeleerdheid: cand. ex.. de heeren K. Strijd, oofdv. Soheikumde: doet mes W. H. i heeren H. J. W. J. Oude- i W. R. :rs; id. hoofdv. D C. Vriesendorp: hoeven te Arnhem (met lof). RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Ge slaagd: Reohtswetenedhap: doet. eV., de heer H. Geneeskunde: dioat ex, de heer J. S. Flraneen Wis- en Natuurkunde (hoofdv. Scheikunde: EXAMENS-MACHINIST :amens (Art. 8 Schipperswet) vangt 1 te Den Haag, Daan van Meerdi agen om toelating (gemeld adres). AMENS-POLI wordt van weg- Chr. Folitie-ambtenaren in Nederland van 6 Juni a.s.en eventueel op^oOgende dagen) he tenaar der politie (agent van poldtie, veld wachter, enz.: met en zonder aanteekenimg). rlaat: W. de Jong, Jekenstraat^SS dam. Aangifte aan hetzelfde adres vóór 15 Mei Wetenschap. INTERNATIONAAL POOLJAAR het Hollandsche Poolstation te Angmagssalik (Oost-Groenland). (Speciale dienst). Dr. T. van Lohuizen meldt ons: Aan de laatste brief telegrammen, die van nalik zijn binnengekomen, is het ontleend: 'el de vier expeditieleden als de fa- mlie Tinbergen, die in Kumiut verblijf houdt, maken het goed. De winter heeft daar veel sneeuw gebracht. Zoo wordt be richt dat de sneeuw 4 Meter hoog lag, aan het dak van het „kasteel", da. de twee de woning waarin o.m. de radiokamer is. Om te voorkomen, dat er overstrooming zou plaats vinden als deze sneeuw ging smelten, hebben zij het kasteel en ook de magnetische paviljoens geheel uitgegraven, waarbij de sneeuwbrillen goed te pas kwa men. Van de magnetische waarnemingen wordt gemeld, dat de snelregistreering eenigen tijd onderbroken is geweest in verband met herhaaldelijk stoppen, maar dat er nu re- pararatiepogingen zijn uitgevoerd, die waar schijnlijk wel succes zullen hebben. De sprongsgewijze veranderingen, die tegelijk optreden, worden voortdurend gecontro- Over de poollichtwaarnemingen wordt gemeld, dat dank zij een nieuw procédé dat zij hebben toegepast bij het ontwikkelen van hun platen, er in den laatsten tijd een groot aantal goed geslaagde poollichtfoto's zijn verkregen, zoodat nu een vrij volledig overzicht van de in Angmagssalik voorko mende poollichtvormen is verkregen. De po gingen om met de Fransche in Scoresbv- sound radioverbinding te krijgen, om gelijk tijdige poollichtwaarnemingen te kunnen doen zijn gestaakt, daar in dezen tijd van 't jaar beide zenders onvoldoende sterk doorko men. De pogingen om met de Duitschers in Kajastalik gelijktijdige poollichtwaarne mingen te doen, hebben zich beperkt tot één mislukte poging: De telegrammen tus- sohen beide stations bleven een week derweg. Het poollichtseizoen is, nu de dagen zooveel langer worden, reeds te ver gevor derd. De radiowaarnemingen betreffende het meten van de reflecties tegen de Kennellv Heavisidelaag hebben veel succes, wat uit de uitvoerige cijfertelegrammen blijkt, die hier binnenloopen. Daar deze echter zeer kostbaar zijn, is het de vraag hoe lang die uitvoerige berichtgeving kan duren. Daar ditmaal van de aerologische waar nemingen niets gemeld werd, heeft een te- telegram uit Holland aangedrongen daar aan meer tijd te besteden. Van het gewone leven wordt alleen ge meld, dat' zij berenbiefstuk bobben gegeten, die heel lekker is, waarui1 't op te maken dat de hooge sneeuw de ijsberen ook nader bij heeft gebracht. ROFFELRIJMEN. Dat wordt wat Ik wou trouwen, zei de vader; Ik vantzelfde, zei de zoon; Ben je zestig? zei de vader Op een licht gezwollen toon; Nee, zei zoonlief, bent zestig, Ik ben dertig, als u weet; Ja, zei vader, 't is de waarheid; Nou, zei zoon, maak dan geen keet; 'k Adverteer es, zei de vader; Ik vantzelfde, zei de zoon; Ben je gaar zeg? zei de vader; Ik? zei die, nee, 'k ben gewoon; Als ive nou es samen deden, Zei papa, wat zeg je nou? Ik? nee daar komt niks van in hoor, Ik wil zelf een eigen vrouw! Ja natuurlijk, zei de vader, Ik vantzelfde deze keer, Maar 'k wou samen adverteeren Om twee vrouvjen, jongeheer; Da's in orde, zei de jongen, Dat spaart weer een beetje poen, Ja dat hebt u goed bekeken, Laat ons bot bij botje doen; Ik heb nog een klein kaptaaltje, Zei pa, krabbend op z'n kruin; Ik vantzelfde, ern we vragen Dus twee vrouwen met fortuin; 'k Wou een vrouw met zacht karakter Zei pa, die ik mannen kan; Ik vantzelfde, zei de zoon weer, Maar hoe vinden we zoo'n span? Vragen we een ma en dochter, Zei pa, één en 't zélfde bloed; Tuurlijk! zei de zoon, vantzelfde Is het immers altijd goed! En zoo kwam de advertentie Op een avond in de krant, Onrust barend onder al de Ma's-met-dochters in ons land Serieus zeg: als pa moeder En zoon dochter vinden kan Wordt het nog een echt plezierig En fortuinlijk dubbelspan! (Nadruk verboden.) LEO LENS Uit Oost-lndie SALARISVERHOOOGING JAVASCHE BANK. BATAVIA. 3 April (Aneta). De directie van de Javascbe Bank kende met ingang van 1 April, het begin van het nieuwe boek jaar, aan de daarvoor in aanmerking ko< mende personen een salarisverhooging toe, MOTORONGELUK TE PADANG. PADANG, 3 April (Aneta). Zaterdag avond is de hoofdagent van de veldpolitie te Moeara Laboeh, de heer J. Damen, met een motorfiets met zijspan, waarin gezeten waren de redacteur van de Beritha, de heer Palit en een 10-jarig dochtertje, bij de booht in den nieuwen Kampementsweg, door de duisternis misleid, in volle vaart tegen het gebouw van de Militaire Sociëteit gereden. De heer Damen was onmiddellijk dood, het dochtertje van den heer Palit werd ernstig gewond, de heer Palit lichtgewond. Het stoffelijk overschot van den beer Da men werd gisteren met politioneele hon neurs ter aarde besteld. VOLKSRAADSLID DE HOOG. BATAVIA, 3 April (Aneta). Het Volksraadslid De Hoog, voorzitter van het Indo-Europeesch Verbond, die kort' ge leden in het hospitaal moest worden opge nomen, is thans naar huis teruggekeerd, doch moet volstrekte rust houden. DE ZAAK REENS EN VRIJBURG. BATAVIA, 3 April (Aneta). De Raad van Justitie heeft de behandeling van de zaak tegen de heeren Reens en Vrijburg voortge zet met het verhoor van de getuigen a dé charge. Bij dit verhoor verklaart de heer I. Sluy- ter. hoofd van de N.I.O.G.-school, een zwa ger van den heer Reens, dat de met Kerst mis gehouden vergadering van het N.I.O.G, eigenlijk geen protestvergadering kan wor den geacht. Van de rede van den heer Vrij burg herinnert hij zich niets; van de red© van den heer Reens meer. De beer Sluyter neemt verschillende ver klaringen, door hem in het vooronderzoek afgelegd, terug, waarop de President vraagt boe dit eigenlijk komt. Getuige antwoordt onder diverse indruk ken zijn vroegere verklaringen te hebben Getuige Torreman woon-Je het congres als toehoorder bij en achtte de rede van den heer Vrijburg een wanhoopskreet, waaruit getuige de onsamenhangende zinnen ver klaart. Aangezien deze getuige niets blijkt te heb ben begrepen vraagt de President hoe hij eigenlijk in de rechtszaal komt, waarop de verdediger meedeelt, dat getuige Torreman moet worden beschouwd als een getuige die de vergadering louter als belangstellende bijwoonde en buiten het N.I.O.G.-verband staat De heer Torreman heeft van de rede van den heer Reens niets gehoord. Vervolgens wordt gehoord Mr. J. Krijger, juridisch adviseur van het N.I.O.G., die over de rede van den heer Vrijburg het advies gaf een resumé daarvan in de handelingen van het N..O.G. op te nemen, aangezien hij de redevoering verward vond. De Ambtenaar van bet Openb. Ministerie vraagt dezen getuige of hij weigerde bij het voorloopig verhoor zijn kamer binnen to gaan, opdat van zijn weigering tot antwoor den proces-verbaal kon worden opgemaakt Getuige antwoordt bevestigend. Hij geeft de toelichting dat hij geprikkeld was en niet in de zaak betrokken wilde worden. De volgende getuige a décharge, de twee- v.3 secretaris van het N.I.O.G., de heer Smits, deelt mede op Woensdag -1 Januari 1933 het stenografisch verslag der vergade ring, waarin de redevoeringen van de hoe ren Reens en Vrijburg waren opgenomen, te hebben verbrand, waarop in een taxi de asch door Batavia werd verstrooid, Getuige vreesde een administratieve straf voor bei de beklaagden. „Ik heb n.l. de overtuiging dat speciaal N.I.O.G.-ers niet mogen zeggen wat aan andere vakorganisaties blijkbaar wel geoorloofd is". Getuige verklaart nog bang te zijn geweest dat de heer Zentgraaff de redevoeringen in handen zou krijgen. Requisitoir en pleidooi werden uitgesteld tot 5 April.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5