DE LAATSTE DER TRIBUNEN DINSDAG 4 APRIL 1933 BINNENLAND- DE ZUIDERZEE-PARTIJ HET IS EEN BELANGENPARTIJ, WELKE TEGENGESTAAN MOET WORDEN. Het programma van de Zuiderzeepartij, die onder leiding van den heer E. den Her der te Harderwijk staat, zegt, dat de partij geen revolutionaire organisatie is, maar het gezag, van God geordineerd, eerbiedigt en dat zij slechts recht begeert voor de ge dupeerde bevolking om de Zuiderzee. Zij wenscht te pleiten voor een afdoende schade vergoeding, zooals in 1918 beloofd is, öf een opening met overbrugging van 4 K.M. in de afsluitdijk, waarmee de visscherij gered zou zijn. Indien de Zuiderzeepartij een vereeni- ging was, die niet aan politiek deed, doch door actie en agitatie het bovengenoemd program nastreefde, dan ware er o. i. geen enkel bezwaar tegen. Doch nu zij aan poli tiek doet en candidaten stelt, is ze niets anders dan 'n gewone belangenpartij, welke belang boven beginsel stelt en daar om onze steun niet mag hebben. Waar dan nog bijkomt, dat men op deze wijze de be langen der Zuiderzeebevolking niet dient, maar schaadt. Het voornaamste is echter, dat men ver deeldheid brengt in het Christelijke kamp en zoo de kracht der Christelijke beginselen breekt. SPOORWEGRAAD De Minister van Waterstaat heeft iot 15 Febr. 1936 in den Spoorwegraad benoemd: tot lid en voorzitter ir. Th. M. B. van Marle, inspecteur-generaal der spoor- en tramwe gen, te 's-Gravenhage; tot lid en plaatsver vangend voorzitter Ir. J. G. Ravenek, rijks hoofdingenieur bij het toezicht op de spoor wegen, te 's-Gravenhage; en aan dezen Raad toegevoegd: als secretaris ,A. J. Schapink, hoofdcommies bij het departement van wa terstaat. te 's-Gravenhage; als adjiunct- secretaris J. Uding, hoofdcommies bij het toezicht op de spoorwegen, te 's-Gravenhage. DE HOOGE VELUWE IS EEN DIEPGAAND ONDERZOEK NOODIG? Gelijk men weet, bestaat het voornemen om een bosch- en heidecomplex van ca. 6000 H.A. op de z.g. Hooge Veluwe in staatsbezit te doen overgaan. Bedoeld complex is voor een groot deel in bezit geweest van wijlen Baron van Pallandt van Roosendaal, ging over in handen van den heer Kröller en werd vervolgens op naam van diens echtge- noote Mevrouw KröllerMüller overgeschre ven. Er rust op het bezit een servituut dat zijn voortbestaan als natuurmonument' waarborgt. Het weekblad der Nat. Unie acht deze aankoop bedenkelijk, 't Heeft verwondering gewekt, dat niet' het advies van de Ver. tot behoud van Natuurmonumenten is ge vraagd en het blad vernam, dat het overgroote deel der betrokken terreinen ten eenenmale ongeschikt Is voor den aanplant van bloemhout, sier heesters en coniferen. Twee dagen nadat deze aangelegenheid in de pers aan de orde kwam, versoheen een geruststellende officieuze mededee- ling, behelzende dat de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten alsnog in deze zaak gehoord was. Nochtans: de achtergrond van deze aankoop is zóó duister; wat ons van zeer welingelichte zijde in verband met deze zaak wordt meegedeeld wekt zooveel be denking, dat een diepgaand onderzoeik naar de mérites van het .voorstel gera den voorkomt. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN VOOORTAAN WOENSDAGS UIT INDIE Naar wij vernemen, zullen met ingang van 6 April a.s. de postvliegtuigen des Woens dags in plaats van des Vrijdags uit Indië vertrekken. De Indië-vliegtuigen kome-n bij de nieuwe regeling op Woensdag op Schiphol aan. Des Donderdags vertrekt het postvliegtuig naar Indië. EEN „EET-MEER-VISCH"-ACTIE! IJMUIDEN WEERT ZICH. I-Iet bestuur der vereeniging IJmuidens Bloei heeft besloten een actie te beginnen om het verbruik van zeevisch in ons land te bevorderen. In overleg inet het bestuur der IJmuider vischhandelsvereeniging zal bij alle gemeentebesturen in ons land een on derzoek inzake het vischverbruik worden ingesteld en medewerking worden gevraagd voor den afzet van visch. HITLER HET OORDEEL VAN Dr. GUNNING In het bekende weekblad „Pniël" schrijft de bekende Dr. J. H. Gunning het volgende /er Hitier: Wij hebben dezer dagen herhaaldelijk de stem van Hitier gehoord en het geestdriftig gebrul en geloei zijner volgelingen- Dat laat ste is heel gewoon, het plebs is overal en in alle landen gelijksoortig. Maar Hitier zal nu moeten toonen of hij werkelijk boven zijn volgelingen staat en hen weet te beheer- schen. Beloften zijn goedkoop. Die krijgen wij eerlang ook bij onze verkiezingen van Kreti en Pleti hij de vleet. Hartelijk hoop ik dat Hitier de nieuwe orde van zaken zal weten te verdedigen, dat hij bij de in flatie der oude munt een nieuwe heeft om mede to betalen. Ook ik snak naar den sterken man, die de schreeuwers tot zwijgen brengt, en eerlijke, toegewijde mcnschen aan het werk zet. Exoriare aliquis! J.V. OP G.G. Men schrijft ons: De afd. Noordbrabant-Limburg van cfe Ned. Bond van J.V. op G. G. houdt op Twee de Paaschdag de jaarvergadering te Tree Het^is^een verblijdend feit dat het Geref. Jeugdwerk in Noord-Brabant en Limburg zulk een gezegenden voortgang mag hebben dat het reeds mogelijk geacht wordt om een afdeelingsvergadering te beleggen in de verre mijnstreek, waar nog maar enkele ja ren de Geref. jeugdvereenigingen tot ont staan zijn gekomen. Op deze vergadering zal door den Voorzitter, den heer J a c. G. van Oord het openinigswoord worden gespro ken, getiteld: „Een vast verbond met den oppersten Potentaat der Potentaten Voorts zal worden gerefereerd door Mr. tl. B ij 1 e v e 1 d, te Amsterdam, over: „Jong Calvinisme en Politiek", terwijl door Ds. T. J. Hagen te Delft, het slotwoord zal wor den gesproken, getiteld: „Jesaja en zijn twee zonen". Na afloop der vergadering wordt ee w zamenlijk uilstapje gemaakt naar Valken burg, ter bezichtiging van een Modelsteen kolenmijn. heerschte er een boycot, zooals spr. zelf in verschillende plaatsen kon constateeren. Volgens dr Klingen is de eenige hoop, die de Joden nog blijft, gevestigd op dat deel van het Duitsche volk, dat zich toch weer zal keeren tegen daden, zooals die thans voorvallen. WIJ SOCIAAL-DEMOCRATEN OF, DE VERMOORDE ONNOOZELHEID 't Is om medelijden te krijgen. Zooals de sociaal-democraten tegenwoordig in de hoek worden geduwd en belasterd: Hoor A. B. K. klagen: „Wij sociaal-democraten, hebben onze be- weglng altijd verre gehouden van relletjes tegen Oranje. Wie het ontkent, liegt welbe wust". Hij mag ons rekenen onder de .ybewuste leugenaars", want wij beweren, dat de so ciaal-democraten, A. B. K. ivoorop, elke ge legenheid te baat nemen om een relletje te gen Oranje op te zetten. Zooals wij ook beweren, dat de roode pers er geen been in ziet Gods Naam ijdellijk te gebruiken, al wil zij ons ihet tegendeel wijs maken. Tot staving van deze bewering verwijzen we naar het laatste verhaal voor kinderen door Willy van der Tak, waarin de jeugd herhaaldelijk vloeken wordt geleerd. Gelijk we ten slotte beweren, dat de S.D.A.P. dn hoofdschuldige is ln hot drama dor Zeven Provinciën, al wordt thans alle gemeenschap met het: inlandsche personeel geloochend en al weet de roode pers uit de eerste officieele telegrammen over het on derzoek te concludeeren, „dat de muiterij hoofdzakelijk was opgezet door een betrek kelijk klein eant'al „inlandsche raddraaiers" die eohter op het jeugdige personeel groo- ten invloed hadden, terwijl verder aan den opzet ook „enkelen" van het Europeesche machinekamer-personeel hadden „meege werkt"; zoodat „de reactionnaire hitsers re gen marinebonden en S.D.A.P. „met be schaamde kaken" staan. De „perfide leugenachtigheid" van die ltserij heet nu voor ieder die zien wil en nog een groin van objectiviteit heeft be waard, aan den dag getreden. Het „ongehoorde Dockers-regime" staat veroordeeld „aan de kaak gesteld" en de socialistische waarheid besluit het Volk beeft over de burgerlijke leugen gezege vierd". Deze pose van martelaar staat de S.D.A.P. heel slecht na de heldhaftige toejuichingen en het plezier dat men had toende Jantjes er met bet schip vandoor gingen! AMSTERDAM PROTESTVERGADERING OOST-JOODSCH VERBOND Het Oost-Joodsch Verbond heeft te Am sterdam een protestvergadering gehouden tegen de Joden-vervolgingen in Duitsch land. Door den Oberstudlenrat dr J. Klingen werd gezegd, dat wat thans in Duitsch lam gebeurt meer is dan alleen een vervolging Joden, het is volgens spr. een aanva op een vermoording van den geest. In den loop van zijn rede noemde dr Klingen ver schillende hem bekende gevallen en trok een vergelijking tussclien de ruwe Russi sche pogrom en de meer verfijnde, maar volgens hem even gruwelijke vervolgingen in Duitschland. Reeds voordat de boycot- beweging officieel was UIT DE ANTI-REV. PARTIJ Dr. tH. COLIJN TE RIJSSEN EN NIJVERDAL Dr. Colyn hoopt 15 April a.s. des middags te Rijssen en des avonds te Nqvejdal een ver kiezingsrede te houden. HULPCENTRALE „GOUDA" Zaterdagmiddag jl. kwam het bestuur der hulp-centrale Gouda in vergadering bijeen te Gouda ter bespreking der propaganda. De opkomst was uitstekend. Bijna alle kiesver- eer.igingcn waren vertegenwoordigd. Uit de besprekingen bleek, dat in vrijwel alle plaatsen óe propaganda met kracht is ter hand genomen. Bijna overal wordt enthousiast aan den verkiezingsstrijd deel genomen. Aan de enkele „zwakke plekken" zal spe ciale aandacht geschonken worden en zal bijzondere steun worden verleend. Uitvoerig werd besproken welk aanvul lend verkiezingsmateriaal vanwege de hulp centrale zal worden verstrekt A.R.JJL Bij het secretariaat der A.R.J.A., Johan Willem Frisostraat 30, Utrecht, is bericht ingekomen omtrent de toetreding der lande lijke organisaties van Antirev. Jongerenstu- dieclubs te Hillegersberg, B. Jongsma, eer ste voorzitter; L. J. van der Hooven, secr.; Sexbierum, P. Siebesma, voorzitter; J. Bruinsma, secretaris, D. Scheepsma, pen- gmeester; Stadskanaal, W. Brinkman, secretaris; R. Beuker, penningmeester; Drachten: H. van der Soheer, eerste voor zitter; S. Huisman, tweede voorzitter; G. de Roos, secretaris; J. Sybesma, penningmees ter; Leerdam, genaamd Dr H. Colijn; voor- loopig adres J. van Rijnbergen. Verschenen ia het vijfde nummer van het orgaan Arja, waarin de schets over Willem van Oranje, Vader des Vaderlands, van Dr L. W. G. Scholten. In het volgend nummer zal worden opgenomen een schets over Tatma, van de hand van den heer R. Ha- goort te Utrecht. Door de buitengewoon snelle stijging van het aantal abonnementen zijn van de num mers 1 tot. 3 geen exemplaren meer voor handen. Nieuwe abonnementen kunnen dus slechts met nummer 4 ingaan tegen 50 ct. voor Arja-leden, 60 ct voor niet-Arja-leden voor negen nummers. Van de schetson Dr A. Kuyper door Dr J. C. Rullmann en Staatsbesef van Dr Joh. Scheurer, opgeno men in de niet meer voorhanden nummers zijn nog nog wel overdrukken verkrijgbaar k 10 cent per exemplaar, na storting of over schrijving op de rekening 184519 van den administrateur der Arja, E. van Ruller, Aalten. Gemengd Nieuws. VANDALEN IN HET WESTLAND Vandalen schijnen het in de laatste dagen <xp de R.K. kerk te Wateringen gemunt te heb ben tot tweemaal toe hebben in de laatste da gen inbraken plaats gehad, met ergerlijke ver nieling. In het midden der vorige week is, zooals we gemeld hebben, door verbreking van een glas- in-loodraam toegang tot het kerkgebouw ver schaft. Hoewel toen enkele offerblokken wer den opengebroken en wat geld vermist, wer den ook verschillende vernielingen aangericht. Thans zijn, ten spijt van het verscherpte po litietoezicht, de vernielingsdaden herhaald. Het kirkgebouw ligt weliswaar vrijwel midden in het dorp, doch een zeer groot voorplein maakt, dat de inbrekers, want het zijn er ver moedelijk meer dan een, gemakkelijk werk hebben. Men is de tweede keer door verbreken van het raam, dat tijdelijk in de plaatn was aange bracht voor het eerder vernielde glas-in-lood- raam, naar binnen gegaan. De vandalen heb ben toen kruisen van den muur gerukt en ver trapt,'evenzoo eenige verguld koperen kande- labres. Een offerblok werd geforceerd, doch zonder resultaat. Verschillende vernielde krui sen en kandelabres werden later in een sloot naast het kerkgebouw, vrijwel vernield, terug gevonden. Vermoed wordt, dat de daders goed bekend zijn met d® plaatselijke situatie. Naar aanleiding van een oproep, Zondag door den pastoor der parochie, J. Goense gedaan, heb ben zich verschillende personen beschikbaar gcoteld thans een altaarwacht te vormen. Naar wij vernemen is van de daders nog gee nerlei spoor gevonden. WAARSCHUWING De burgemeester van Eygelshoven vestigt er de aandacht op, dat door colporteurs van de sectie Zevendedags Adventisten Reforma tie, waarvan de hoofdzetel is gevestigt in het Uitgevershuis van Geloof en Gewetens vrijheid tie Bucholz bij Hannover, aan de hut zen boekjes worden verkocht ter bestrijding van de tuberculose. Al wordt het bij den verkoop niet met zooveel woorden gezegd, alles heeft den schijn alsof de opbrengst ge heel bestemd is ter bestrijding van de tuber culose. Bij onderzoek is gebleken, dat de geheele opbrengst van de boekjes voor de verkoo- pers is. Elke colporteur is in het bezit van een machtliging met portret, afgegeven en onderteekend door den leider A. Rieck, wo nende te Eygelshoven. MARK BRANDENBURG In ons nummer van Zaterdag J.l. vertelde wij het een en ander over de kunstschatten Mark Brandenburg, in de omgeving van Berlijn. Men vindt echter niet alleen artistieke curiositeiten in de Mark! De talrijke Kur- gasten van het vriendelijke, zich snel ont wikkelende badplaatsje Bad Saarow aan 't Scharmïetzelmeer, ondernemen gaarne een uitstapje naar de Rauener Berge en naar de in deze bergen liggen „Markgrafensteine". Volgens de legende zijn deze steenen de over blijfselen van een kasteel, waarin eens de duivel heeft gehuisd. In werkelijkheid heeft men hier te doen met herinneringen aan het ijstijdperk. Uit de grootste van deze beide geweldige steenen isijn de groote gra nieten schaal, te Berlijn voor het „Altes Museum", alsook de Adelaarszuil van het Berlijnsche Slot en de Vredeszuil op de Belle-Allianceplatz te Berlijn vervaardigd. De resten van deze steenen, die men in de Rauener Berge vindt, zijn desondanks nog zeer indrukwekkend. Allerlei zonderlinge dingen vindt men ook in de Prignitz, het Noordwesten van de Mark. Hier staat tusschen de oeroude bisschopstad Havelberg en het dorp Fehr- bellin, dat door da aldaar in 1765 door den grooten Keurvorst behaalde overwinning be roemd is geworden de wieg van de Duit sche luchtvaart. In de Rhinower B heeft Lilienthal, de pionier van 't Duitsche vliegverkeer, namelijk in 1896 zijn eerste vliegproeven gemaakt. In de nabijheid be vindt zich de Gustav-Adolfbron, waaraan de grootsche Zweedsche Koning zich eens tij dens den Dertigjarigen Oorlog nou hebben gelaafd. Ook het grootste Duitsche Hunne- bed, het zoogenaamde Koningsgraf van Sed- din (bij Perleberg) kan in dit verband wor den genoemd. Zijn grafkamer is 100 M. lang en 10 M. hoog. Drieduizend jaar geleden lag hier een Germaansch opperhoofd begraven. Uitermate interessant is, één dag in het jaar namelijk op 23 Februari, het stille stadje Kyritz. Dien dag vieren de Kyritzers name lijk, ter herinnering aan een in 1411 met succes afgeslagen beleg, het Bassewitzfeest In het stadhuis ziet men heden nog het zwaard van den Mecklenburgschen Ridder Kurt von Bassewitz, die bij dit beleg door list gevangen kon worden genomen. In die tijden dronk men te Kyritz een bier dat .moord- en doodslagbier" werd genoemd, daar het de drinkers tot daden aanspoorde I Het bierbrouwen schijnt de bevolking van de Mark in de Middeleeuwen zeer goed te hebben verstaan. Nog heden is het „Bernauer Bier" beroemd. Op zeer eigenaardige wijze werd vroeger onderzocht of dit bier van goede hoedanigheid was, Men goot namelijk wat bier op de netels van de Raadsheeren. Als zij nu met hun leeren broeken aan hun zetels bleven kleven, bewees zulks dat het brouwsel goed geslaagd was! Dit bier werd voor het eerst als feestdrank gebrouwd om de overwinning der Bernauers op de Hus sieten (1432) te vieren. Deze ovenvinning wordt nog elk jaar op 11 Mei feestelijk her dacht met een openluchtvoorstelling en met volksspelen. Men zou nog zooveel eigenaardigheden van de Mark kunnen vertellen. Niet ver Schwedt, de stad van de negenoogen en van de taibak, Ligt de „streek der liefde". Hier bevinden zich de dorpen Sohmaohtenhagen en Henzsprung, alsook een „Dal der liefde" en ten slotte een klein, gewezen Markgrafe lijk, kasteeltje, dat den naam „Mon plal- sir" -draagt. In de omgeving van Küstrin dragen tal van gemeenten bekende geogra- phische namen, zooals Mannheim, Stuttgart Dresden, en voorts New York en Philadel phia en zelfs Jamaika, Ceylon en Sümatra' Vermelden wij nog de „Spritzkuchen" uit Eberswalde, die iedereen moet hebben ge geten, die van Berlijn naar Stettin reist de asperges van Beelitz, de komkommers uit het Spreewald! AUTO- EN MOTORONGELUKKEN Te Amsterdam is op de Oostenbur- gargraoht een man door een auto aangere den en met een hersenschudding en ernstige kwetsuren overgebracht naar het O.L. Vrou wegasthuis, waar hij ter verpleging is op genomen. Op den hoek van de Raadhuis straat en het Singel is een kind van 5 jaar door een auto aangereden. Met inwendige kneuzingen is het opgenomen in het Tessel- schadeziekenhuis. Een zesjarig kind is aan gereden door een auto. Met een hersenschud ding is het na-ar het Binnengasthuis over gebracht. Te Haarlem kwam de motorist v. d. Helm met zijn motor de Cronjéstraat uitrij den. Tegen de verkeersregels in wilde hij een auto passeeren, die rechts van hem de Spaansche Voorstraat uit het plein opreed. Met een hevi-gen slag reed de motor tegen den auto op, waarbij v. d. Helm cn de pas sagier met groote kracht tegen het trottoir werden geslingerd. De motorbestuurder -moest met een ernstige hoofdwonde en an dere kwesturen naar het SI Elisabeth-Gast- 'hu-is worden v-ervoerd. De wonden van den duorijder waren minder ernstig. DOODELIJJK AUTO-ONGELUK Van de Geldersch-Duitsche grens wordt ge meld, dat onder Gogh (Did.) een auto uit Nij megen op weg naar Dusseldorp op een zande rig gedeelte van een binnenweg was omgesla gen. De drie inzittenden, de heeren van F mevr. L. uit Nijmegen, geraakten onder den wagen. De heeren wisten zich te redden, maar mevr. L. bleek gestikt te zijn, toen men haar onder den wagen vandaan haalde. De politie te Gogh heeft de auto in beslag genomen, en een der beide heeren, die aan het stuur had gezeten, voor nader onderzoek voorloopig ir bewaring gesteld. Het slachtoffer was onge veer dertig jaar oud. BRANDEN Te Oss (N.-Br.) brak een felle brand uit in de groote landbouwerswonuig van L. Ver bruggen op den Boonakker. De geheele land bouwer-swon-ing stond in een ommezien van tijd in lichter laaie en brandde geheel af. De brandweer, die spoedig ter plaatse v kou door gebrek aan water weinig hulp ver- leenen. Van den mbo e dei kon zoo goed ais niets gered worden. Eenig vee kwain in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Te Breda ontstond 's nachts door broeiing in emballage brand in het porce- lein- en galantenënpakh-uis van de firma C. J. van Gooi, gelegen achter het winkelpand dezer firma aan de Vdsc'hmarktstiaa/t. Politie en bewoners, evenals de omwonenden werden ijlings gewaarschuwd. In enkele oogenbliktken stond niet alleen het pakhuis doch ook het winkelhu-is in feilen gloea. Vijl bewoners van een achter het pakhuis aan een slopje gelegen woning, zagen geen kans meer op de gewone wijze te ontkomen. Met een bij een café liggend biervat rammel de men een poortdeurtje open, waarop ce mensohen zich in nacht-gewaad1 konden red den. Het pakhuis en het winkelhuis van de firma van Gooi brandden in korten tijd zóó hevig, dat ook de beide naastgelegen pan den de radiohandel van de finma A. J. Vennings en Zonen en de banketbakkerszaak van A. Beerens vlam vatten. Pakhuis en winkelhuis bradden gehee terwijl de andere panden groote brand- en waterschade kregen. De brandweer wist deze panden te behouden en ook te voorkomen, dat de stallen van de Kon. Militaire Acade mie vlam vatten. Al het verbrande is verzekerd. Bij Harlingen werd tegen half tien de brandweer w voor een brand, die was uitgebroken in het founagepakhuis aan den straatweg Harlin genLeeuwarden, dat bij het publiek be kend staat als het Stroopakhuis. Het pand, dat nog in de gemeente Barradeel is gele gen, grenst onmiddellijk aan de bebouwde kom van Harlingen, doch staat op vrij ter- rein. Behalve voor de voorraden vlas, zee gras, stroo e.d. werd het pakhuis gebruik als garage voor verschillende auto's, waar van toevalligerwijze echter slechts een vier- tal in het pakhuis stond. In de licht brand bare voorraden vond het vuur een gretig voedsel, zoodat het vuur spoedig fel om zich heen greep. De -brandweer, die het vuur met twee motorspuiten aantastte, mocht er dan ook niet in slagen het pand te behouden. Het brandde tot den grond toe af. De schade bedraagt volgens schatting ongeveer f 20.000. Omtrent verzekering is niets bekend. Ook omtrent de oorzaak tast -men nog in het duister. Te Veenendaal ontstond in het Peten bosch een bsochbrand, die op zich zelf niet veel beteekende, daar genoemd bosch, bestaande uit hakhout, toch gerooid moest worden. Men schonk aan den brand echter niet genoeg aan dacht, en verzuimde handelend op te treden Ook de brandweer werd niet gewaarschuwt hoewel er vlak bq het bosch voldoende blusch water aanwezig was. Plotseling ontdekte men. dat het boerenplaats je van A. van 't Voort be gon te branden. Toen werd, maar nog niet da delijk, de brandweer gewaarschuwd. Toen de motorspuit ter plaatse kwam, was blusschen niet meer noodig, daar het gebouw met hooi- Radio Nieuws. woensdag 5 april. uizen (1875 M.} N-C.R.V. 8.00 Schriftlezing 6n meditatie. 8.15 Morgenconcert. 10.00 N.C.R.V. Dameskoor. 10 30 Morgendienst door Ds. I Groenenberg. Geref Pred to Neder horst den Berg. 11.00 Trio van der Horft 13.15 Philadelphia Symphonie-orkest. 12.30 Trio van der Hor£t. 1.15 N'CRV-orgel. 2.00 Landbouwuurtje. 3 00 Lenc-ti van Chr. lectuur. 3.30 Concert. 5.00- Kinderuurtje. 6 00 Lezing Dr. F. J. Krop. G.30 Lezing dhr t NCRV Harmonie Bekkering Jr. pirn. 10.00 Vaz Plas. 10 45 Gramofoon. wz idrijven. 11.30 Orgelspel. 1 De Notenkrakers. 12.30 Orgelspel. 1 De Notenkrakers. 1.10 Orgelspel De Notenkrakers. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Klein ork 6.00 Klein orkest. 7.00 Orgel. 8.15 C eert. 9-10 Vaz Dias. 9.20 Orkest. 1 Vocaal en instrumentaal ensemble- 1 V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. russel (Vlaamsch) (337.8 M.^ 11.20 Cor eert. 12.20 Concert. 4.20 Omroeporke 5.20 Gramofoon. l Concert. 6.35 Ds. (Fransch\ (509.3 M.) 11.20 Concert. 12.30 Omroeporkest. 5.35 Gramofoon. 6.50 Zang 6.20 Saxofoon recital. 6.35 Ds. Abel Mas- cnux: Le grain qui meurt et le blé qui élève. 7.20 Gramofoon. 9.20 Berichten en gramo- aventry (1564.4 M.^ 10.35 Morgenwijding. 12.20 Orgel. 1.05 Orkest. 2.20 Gramofoon 3.20 Piano recital. 3.35 Orkest. 5.05 Or gelspel. 6.50 De grondslagen der muziek. 10.20 BBC-orltest. 11.20 Muziek. 7.21 Concert. (1634 9 M.) 5.50 angenberg (472.4 M.) 6.25 Gramofoon. 9.35 Mensch uud Welt. 10.40 Gramofoon. 11.20 Populair onden Nat. (261.3 M.) 12.20 Orgel. 1.05 Orkest. 2.20 Gramofoon. 5.35 BBC-or- kest. onden Reg. (356.3 M.) 12.20 Concert. 1.05 Gramofoon. 1.35 Orgel. 6.50 Concert 8.20 BBC-orkesL 9.35 Concert. Midland Reg. (398.9 M.) 12.20 Concert. 1.35 Orgel. 2.35 Concert. 6.50 Concert* 8.40 Gramofoon. 12.20 Orkest. 6.40 Gramofoon. 8.20 Con- 9.35 Muziek. 10.20 Muziek berg enz. reeds in elkaar lag. Het vee en de varkens werden gered. Een broedmachine met kuikens verbrandde. Van het ameublement en de gereedschappen werd niets gered. De eigenaar is verzekerd. De brandweer bespoot de brandende over blijfselen, zoodat een schuur daarnaast kon worden behouden, en maakte ook spoedig een einde aan den bosohbrand. Te Wilnis bralk een felle brand uit in het perceel, bewoond door de gezinnen Soets en Faber. Spoedig stond het geheele pand in lichter laaie. De. vrijwillige brandweer van Wilnis stond dan ook machteloos tegenover Aiur, dat bovendien aangewakkerd werd door den feilen wind. Het pand is totaal uit gebrand. De oorzaak van den brand is onbe kend. Persoonlijke ongevallen vonden niet Te Zandvoort ontstond 'n begin van brand, dat zich ernstig liet aanzien, door het vele licht brandbare materiaal, dat in de toon zaal en winkel aanwezig was, in de radiocen trale van Geuzendam aan de Groote Krocht. De brandweer was onmiddellijk ter plaatse en wist met twee slangen op de waterleiding het meester te worden. Door de snelle uit breiding van het vuur kon niet verhinderd wor den, dat de geheele benedenverdieping uit brandde. De bovengelegen woningen bleven gespaard. De oorzaak van den brand is vermoe delijk kortsluiting in het ontvangtoestel der centrale. VERDRONKEN Men meldt ons uit Noordwijkerhout: Zaterdagmiddag is het zoontje v-an den heer J. v. <L B. toen hij zijn vader van het 1-and ging halen, te waiter geraakt en ver dronken. De vader vond liet jongetje het eerst Een ontboden geneesheer kon niet anders dan den dood constateeren. Het ven tje was 4 jaar oud. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT Ambtenaren der belastingen uit Gouda en Wadd-inxveen hebben bij een winkelier te Moercapelle, een geheime distilleerderij ont dekt. Op een volledig goed samengesteld toe stel, dat gedeeltelijk was gevuld, werd de 'hand gelegd, terwijl een 40-tal flesschen met afgestookten drank in beslag werd geno men. Naar een onderzoek heeft uitgewezen, was het toestel nog slechts weinige keeren gebruikt. De drank had een sterkte van on geveer 70 pet. Tegen den winkelier-distilla teur is proces-verbaal opgemaakt. Cola di Rienzi, de groote Senator van Rome in de 14e eeuw Door Édw BULWER LYTTON (19 (Hij was niet vrij. van het ridderlijk bijgeloof van Rijn tijd, en het was nu het uur, waarin spoken en geesten hun macht uitoefenden. Doch vrees, voor wezens uit deze of uit de andere wereld, kon de vermetele vrijbuiter niet lang gevoelen; na een korte aarzeling besloot hij een omweg te maken en de oorzaak van het verschijnsel op te sporen. Zonder dat hij het wist, stapte hij met krijgs haftigen tred over de plaats waar do beroem de of beruchte tempel van Isis gestaan had, waar eenmaal de woeste orgiën hadden plaats gehad, door Juvenales beschreven. Eindelijk kwam hij aan een dicht, donker kreupelbosch, waaruit het geheimzinnige licht scheen tc komen. De ridder drong tus schen de struiken door en zag zich don weg versperd door een grooten bouwval, grauw en zonder dak, waaruit onduidelijke, half gesmoorde stemmen klonken. Door een scheur in den muur, een voet of tien van den grond, viel het licht op don weelderig be groeiden bodem. Zonder het te weten stond de Pronvenqaal op dezelfde plek, waar eens de tempel der Vrijheid en de eerste openbare bibliotheek van Rome gestaan hadden. De muuï .van dejj, bouwval was bedekt met klim planten ea wild struikgewas, en met behulp daarvan kostte het Montreal slechts weinig moeite, tot bij de opening te klauteren en, door het gebladerte vr*borgen, aaar binnen te kijken. Hij zag een tafel, door fakkels verlicht en daarop een crucifix, een ontbloote dolk, een geopend boek van gewijden aard en een koperen schaal. Ongeveer honderd mannen, in mantels gewikkeld en met zwarte mas kers voor, stonden onbewegdlijk' om de tafel; en een, langer dan de anderen, zonder mantel of masker wiens bleek gelaat en strenge trekken bij dat schemerlicht nog bleeker en strenger schenen richtte het woord tot de hoorders. „Ja" zeide hij, „in de kerk van het Lateraan zal ik voor het laatst een beroep doen op het volk. Waar de Vicaris van den paus mij steunt en ik zelf pauselijk ambte naar ben, zal het blijken dat godsdienst en vrijheid de heiklen en de martelaars voor dezelfde zaak een verbond gesloten hebben. Daarna zijn woorden ij del en moet er gehandeld worden. Bij dit crucifix zweer ik trouw, bij dit zwaard wijd ik mijn leven aan de wedergeboorte van Romel En gij, wanneer gij het trompetgeschal zult hooren en dien eenen ruiter zult zien, dan zult gij geen mantel of masker meer noodig hebben zweert, dat gij u dan zult verzamelen om don standaard der Republiek en dat gij mot hart en hand, met lichaam en zieft, met idoodsyejachting en, de hoop op bevrijding. zult strijden tegen de wapens van den on derdrukker!" „Wij zweren wij zweren!" riepen alle stemmen; het licht der fakkels werd ver duisterd door het opdringen der menigte het kruis en het wapen. Montreal kon niets zien van de plechtigheid en evenmin de eedsformule verstaan. Hij pegreep ech ter, da. .iaar het gebruik van dien tijd bij samenzweringen, door elk der deelnemers eenige druppels bloed werden gestort om aan te di iden, dat zij hun leven aan de zaak zonden wijden. Toen de mannep hun vorige p'oats hernamen, zag hij den gene die het woord had gevoerd, de schaal met beide bandon (ïnhoog houden, terwijl van zijn onfLJooten linkerarm het bloed druppel voor druppel op den grond viel. Hij keek omhoog en sprak op plechtigen toon: „In den bouwval van uw tempel, o Vrij heid! wijden wij Romeinen, u dit offer! Wii aanbuldm geen onware, fabelachtige afgo den, doch steunen op den Heere der leger scharen cn op Hem, die op aarde nederge daald, >;ih niet wendde tot keizere en vorsten, rr aar tot visschers en boeren en zich aan de nederigen en armen geopen baard heeft". Tr en, zich plotseling tot de schare wen dend, terwijl de plechtige uitdrukking van zijn gelaat plaats maakte voor heldhaftige gloeiende geestdrift riep hij luid: „Dood aan de tirannie! Leve de republiek!" De uit werking van dien snellen overgang was ontzettend. Als door een onweerstaanbaren drang aangespoord, grepen allen naar hun zwaard, en sommigen trokken het zelfs de scheede, als om het dadelijk te gebruiken „Nu heb ik genoeg gezien, zij zullen wei 6poedig opbreken", zei Montreal bij zichzelf- „en ik zou liever staan tegenover een leger van duizenden, dan tegen een half dozijn geestdrijvers als zij, zóó in vuur mij op spionneeren betrapten". Hij liet zich op den grond zakken en sIood zacht weg; doch nog eenmaal hoorde hij in de stilte van den nacht den gesmoordeu kreet: „Dood aaiude tirannie! Leve de repu bliek!" HOOFDSTUK XI De Prove.igaalsche ridder en zijn voorsteL Het was bijna middag, toen Adriano de poort van het paleis van Stefano Colonna binnentrad. In dien tijd waren de paleizen der edelen niet, zooals nu, bewaarplaatsen van de onsterfelijke schilderijen der Italiaan- sche en de onvergankelijke beeldhouwwer ken der Grieksche kunst; maar wel dag- teekenen uit dien tijd de zware muren, de tralievensters en ruime binnenpleinen die nog heden bestaan, en toen tot bescherming van hun ruwe bewoners moesten dienen. Boven de poort verhief zich een hooge, sterke toren, vanwaar men een ruim uitzicht had over de vernielde overblijfselen van Rome: 1 de poort was aan beide zijden versierd en tevens versterkt door zuilen van graniet, maar dorische kapiteelen (verrieden, hoe een heiligschennende hand ze had geroofd uit een der vele tempels die vroeger het gewijde Forum vulden. Van dezelfde afkomst waren de groote stukken gehouwen steen, waaruit de buitenmuren waren opgetrokken. Hot zich 1 toeëigonen van de kostbaarste gedenktee- kenen der k'inst kwam in die dagen c^oveel voor, dat de zuilen en gewelven van het oude Rome door alle standen beschouwd werden als steengroeven, waaruit iedei vrijelijk de materialen voor zijn kasteel of zijn hut mocht weghalen, een gewelde narij, veel erger dan die der Gothen, aan wie de nakomelingen gaarne al de schand daden hadden willen ten laste leggen en die misschien nog meer dan zwaardere ver grijpen, de klassieke verontwaardiging van Petrarca opwekte en hom deed deelen in Rienzi's hoop op het herstel van Rome. Nog ziet men de kerken uit dien tijd in onbehol pen stijl gebouwd op de plaats on van het marmer der tempels, gewijd nan Venus Jupiter of Minerva, zooals blijkt uit de namen die ei- op uitgehouwen z:jn. Het tegen woordige paleis van den prins van Orsini, hertog van Gravina, is gebouwd op de nog altijd zichtbare, bevallige bogen van den schouwburg van Marcellus. In die dagen was het een vesting van de Savelli's. Toen Adriano het voorplein ovorging, werd de weg \rreptru door een vrachtwagen, to- laden met groote brokken marmer, op je graven uit den nimmer uitgep.it en vc.r- ruad van het Gouden Huis van Nero: zij wa -a I imd voor een toren, waarmede .S'efano Q'cr.ma het smakeloozo, barbaar scire gebouw wilde versterken, dat aan de 1 leden van zijn gedacht tot woonplaats strekte. De vriend van Petrarca en de leerling van Rienzi zuchtte diep, toen hij deze nieuwe schennis zag en een gegroefde zuil van albast, die onopgemerkt van de kar roldo, met een harden slag op het plaveisel viel. Onder aan de trap waren een dozijn van do bandieten bijeen, die de oude Qolonna op zijn kosten onderhieiM. Zij wierpen met dobbelsteenen op een oude graftombe, waar op het zuivere en duidelijke opschrift (zoo geheel verschillend von het slordige werk onder de latere keizers) getuigde van den tijd van Rome's hoogste macht, en die nu, beroofd van haar inhoud en omver gewor pen, dezen vreemden woestelingen tot tafel diende, en reeds zoo vroeg op den dag be dekt was met brokken vlecsch en flesschen wijn. Zij bewogen zich nauwelijks, zij keken bijna niet op, toen de jonge edelman hen voorbij ging; hun ruwe vloeken en luide uitroepen in hun noordelijk dialect deden zijn ooren pijn, terwijl hij langzaam de hooge, morsige trap opging. Hij kwam in een ruime voorzaal, die half gevuld was met Colonna's aanhangers; vijf of zes pages, uit den lageren adel gekozen, stonden bij een smal, diep inloopend raam en spraken ern stig over galante avonturen en intriges; drie ondergeschikte officieren van den troep be neden met fraai glimmend borstharnas, zwaard en helm naast zich op den grond, zaten stijf en stil aan een tnfei in hot mid den van de kamor. Zonder do plecntige regelmatigheid waarmeoo zij telkens don beker aan ae lippen brachten, had men hen voor poppen kunnen houden, vooral wan neer zij na den dronk met een grijns van voldoening opnieuw in hun gepeins ver zonken. Zij vormden een eigenaardige tegen stelling met een zwerm Italiaansche cliënten opstellers van verzoekschriften en tafel schuimers, die onophoudelijk heen en weer liepen, luid met elkander pratend, met de heftige gebaren en de afwisselende ge laatsuitdrukking der zuidelijke volken. CWordt vervolgd}

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3