bijzonder ook door de suikerrestrictie, meer rijst wordt verbouwd, waardoor men alleen de productie voor Java en Madoera reeds op 200.000 ton per jaar meer schat en waar voorts Britsch-Indië, Siam, China en Japan grooter oogsten verwachten, terwijl door de hoogere opbrengsten van Spanje en Italië Europa minder behoefte aan Indische rijst heeft, valt te vreezen, dat het blijven open stellen van de Indische deur voor den in voer van rijst de binnenlandsche Indische markt zal ontwrichten met alle noodlottige gevolgen daarvan. Al gaat het dan ook niet van harte, men ziet zich wel gedwongen 't open Indië te gaan afsluiten. Weliswaar is de rijstinvoer in dit rijstland niet zóó groot, maar waar Indië zulk een enorm afzetge bied kan beteekenen, lijkt het op grond van hetgeen reeds werd gezegd over de grootere oogsten, niet denkbeeldig, dat bij gebreke aan een invoerverbod, Indië met goedkoope buitenlandsche rijst zou worden over stroomd. Anderzijds weet men natuurlijk niet, welke gevolgen dit verbod kan hebben voor den rijstprijs. Het is gewenscht, dat deze niet ai te sterk zal oploopen in deze zware tijden, dan zou een ander groot deel der bevolking weer gedupeerd zijn. Vandaar de genoemde motie tot vaststellen van maxi mum-prijzen, indien de prijs sterk zou op loopen. Een tweede ordonnantie op dit gebied zal in April worden behandeld. Deze behelst de invoerregeling door een stelsel van invoer- licenties, waarbij de Regeering dus de in voer van rijst in de hand heeft en naar be hoefte kan toestaan. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij K. B. is benoemd bij bevordering tot offi cier in de Orde van Oranje-Naa&au D. A. Cas- pera, commissaris van politie te Botterdam; la toegekend de zilveren eeremedalUe der Oranje Nassau-orde aan F. A. Boterweg, bode bij het Dep. van Onderwijs. VOOGDIJRADEN Bij K. B. Is aan Mr L F. Muysken. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de betrek king van lid van den Voogdijraad Amsterdam I, onder dankbetuiging voor de als zoodanig be- zijn met ingang van 1 April benoemd; tot lid van den Voogdijraad te Amsterdam mevr. S. A. LevenbachAsscher, W. F. van Voorst, mei. A. M. Tulleners, W. H. M. A. Bahl- mann, Dr S. Simons, H. Brouwer Pzn, L. Sar- louis, J. van Asdonk, mej. Dr J. W. de Stoppe laar. F. C. M. de Bie, C. G. Wiegand, A. G. H. van Hoogenhuyze, mevr. A. KnoppersValke nier. Mr W. H. Dudok van Heel, R. Dekema, P. Hoogland, Dr G. F. Meerburg; in den Voogdijraad te Rotterdam: tot lid te vens voorzitter: Mr P. L. M. Driebeek; tot lid tevens ondervoorzitter: Mr N. J. Bink: tot lid: J. Dechner Czn, mej. Z. A. Gazan. G. Maathuis. A. van Rossen, mej. Ch. Ph. Vreede. W. M. Kavelaars. J. C. F. Margry. Mr F. A. M. Cava- dlno, mej. P. S. Gramsberg. Dr J. H, Landwehr J. G. L. Röder. T. Vleeming. C. R. A van Stolk. J. van Elzenga. Dr W. J. van der Hoven van Genderen. P. Treffers, E. J. N. Sanders. Dr K. W. Walstra. A. Stoppelenburg. M. Oudkerk. mej. G. J. E. M. Lohmeijer, N. Harmijer: In den Voogdijraad te Den Haag: tot lid tevens voorzitter: Mr J. H. Andries: tot lid tevens ondervoorzitter: Mr J. T. Goossens; tot lid: P. Ch. M. Phillppona mevr. Ch. A. M. v. d. Man dole—Stedn. B. R. H. Portheine, Mr H. W. C. J. de Jong, Mr Dr J. B. Peyrot, L. F. Dlnge- mans, P. van der Meer. mevr. A S. R. E. van Raaltev. Raalte, J. Brinkman, E. C. Brusse, Mr P. du Ry van Beest Holle. J. A Sleijffers, J. van Andel. mevr. de wed. J. E. Hartog Boller, E. H. Carpentler Altlng, mevr. L. H. A J. M. TimmermansSlstermane, Ir W. F. M. Muller, J. A Knetsch. mevr. de wed. E. Schip persDe Niet. M. Jacobos. mevr. C. M. Kantier- Heuff; is aan Mr A. Brants op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van lid tevens voorzitter van den Voogdijraad 's-Gra- venhage II, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. ZEEDIENST Bij beschikking van den minister van De fensie zijn de volgende plaatsingen gelast: met 3 April 1933: kapt.-luit. ter zee J. A. Kruys, a.b. Hr Ms Wachtschip te Willemsoord; met 4 April: de off. van adm. Ie kl. A. J. Teljer, a-b. Hr Ms Wachtschip te Vltsslngen; met 11 April 1933: de off. van adm. 2e kl. J. Bouma a.b. Hr Ms „Heemskerck"; met 13 April 193: de off. van adm. 2e kl. J. C. Meershoek, bij de Marine kazerne te Amsterdam; met 24 April 1933: de luit. ter zee le kl. J. H. van Rinkhuyzen te Vlls- singen; met 27 April 1933: de kapt.-luit. ter zee H. Ferwerda. bij het Vliegkamp „De Kooy"; met 29 April 1933: de kapt. ter zee J. P. Remijnse. eervol ontheven van het bevel over het vlieg kamp „De Kooy'1 en ter beschikking gesteld; met 1 Mei 1933: de luits. ter zee 2e kl. B. J. ten Brink a.z. Hr Ms „Douwe Aukes" en B. C. Ma- hleu, ter besohikklng gesteld. AUDIËNTIE De gewone audiëntie van den minister van Economische Zaken en Arbeid zal Donderdag 6 April niet plaats hebben. NATIONAAL VERBOND GODSDIENST. GEZIN EN GEZAG ADRESSEN AAN MINISTERS Het bestuur van het Nat. Verbond „Gods dienst, Gezin, Gezag" heeft aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken een schrijven gezonden, waarin het den Minister erop attent maakt, dat doo|r zijn beslissing in zake de fascistische vereenigingen en de burgerwacht tal van trouwe vaderlanders, die geenszins van plan zijn ooit den wettigen weg te verlat" op onbillijke wijze worden getroffen en den M'nister in overweging wordt gegeven zija beslissing nog eens rus tig te herzien. Voorts is een schrijven gericht aan den Minister van Onderwijs met het dringend verzoek zijn invloed te le ten gelden bij de gemeentebesturen om het e richting te willen leiden, dat de geboortedag van Wil lem van Oranje 24 April as. op alle scholen van Nederland in nationalen geest zal wor den herdacht. Te dezer zake is eveneens een open brief gericht a_.i alle nationaal gezin de gemeenteraadsleden in den lande hun invloed in de gemeenteraden daartoe te wil len aanwenden. DE SANEERING IN HET BAKKERS BEDRIJF COÖPERATIES DOEN NIET MEE Men schrijft ons: Op 29 Maart j.l. hield te Utrecht Jde Bondsraad van de Centrale Bond van Nederlandsche Verbruiks-Coopera- ties een vergadering, teneinde zich een oor deel te vormen en een standpunt te bepa len, ten opzichte van de saneeringspogingen die in het particulier hakkerijbedrijf worden aangewend. Aan de hand van de verschillende docu menten gaf het lid van het bondsbestuur K. de Boer een overzicht van de maatregelen, die men van die zijde had genomen in de vorm van een saneeringscontract, afgesloten tusschen meelfabrikanten en bakkersbonden en van de verhoudingen in het bakkerij- bedrijf en de maalindustrie, die tot dit sa neeringscontract hebben geleid. Vastgesteld kon worden, dat de moeilijkheden in het bakkerijbedrijf een gevolg zijn van de on matige stijging van de bedrijfscapiciteit, die eenige malen die van de bevolkingstoename overtreft. Tegen dit euv< richt zich de sa neering niet, doordat de mogelijkheid van de oprichting van nieuwe bedrijven openblijft. Zelfs cal de oprichting va»i nieuwe bedrijven worden gestimuleerd, doordat de saneering onmisk mbaar dc tendenz bevat tot verhoo ging van de broodprijs fce geraken. De bondsraad stelde zich daarom op het standpunt, waar de co perati '*e beweging in het leven is geroenen oen de belangen van de verbruikers te dienen en deze saneering van het bakkerij bed r: if niet in het belang is van e consumenten in het algemeen en niet is in het belang van georganiseerde consumenten in het bijzonder, dat 't daarom de taak is van de coöperatieve beweging tegen deze saneering zoo scherp mogelijk stelling te aemc.u Tot dit standpunt werd met algemeene stemmen besloten. COLIJN EN DE RADIO-OMROEP DOORZICHTIGE BEDOELING DER N. R. CRT. De „Nieuwe Rotterdamsche Courant" op perde bezwaar, dat dr. Colijn zich over de zendtijd-verdeeling evenmin uitliet ais over het Verdrag met België. Als Colijn werke- 1 ij k een 1 .achtfiguur aldus het liberale blad w ha 1 hij in dece verkiezings dagen niet gevreesd er zijn oordeel over ken baar te maken. In het laatste nummer van de „Omroep- gids" dien' mr. v. d. Deure, voorzitter van de Ned. Chr. Radio Vereen., de N. R. Crt van antwoord Haar bedoeling is wel zeer doorzichtig, schrijft hij. Terwijl het liberalisme geen en kele figuur heeft, welke nationale leiding kan geven en onder wiens vaandel alle goed willende burgers zich kunnen vereenigen, terwijl de eigen groep aan vele fascistische of „nationale" lijsten een groot gedeelte harer stemmen zal hebben af te staan, ter wijl zich nergens méér „splijtzwam" open baart dan in de vrijzinnige gelederen, waar iedere Einspanner met een eigen lijst uit komt, dan moet het radio-vraagstuk worden te hulp geroepen om het dreigende over- loopen van de liberale kooplieden en zaken lui naar de partij-CoIijn te voorkomen. Daar om moet de „krachtmensch" Colijn worden afgebroken en verdacht gemaakt, daarom moet h' worden geprikkeld zich over de zendtijd verdeeling te uiten om de AVRO- gecinde vrijzinnige Colijn-stemmers tegen hem op te zetten. Waarbij daa ook mis schien nog de stille hoop komt, in Anti- revolution ire kring zelf verdeeldheid in zake de radio-regeling te kuanen zaaien. Wij gelooven niet, zoo schrijft de „Omroep- gids verder, dat de redactie van de N. R. Crt. erg veel kans heeft, dat hare illusies te de zen .opzichte in vervulling zullen gaan. De Antirevolutionaire Partij heeft zich, ln de jaren welke achter ons liggen, zonder eenige reserve verklaard voor „recht in den omroep". Het is Ondenkbaar, dat de leider der Partij, welke altijd haar kracht en haar sterkte vond in haar ijveren voor de „School met den Bijbel", thans den „Omroep met den Bijbel" zou willen tegengaan en zou wenschen terug te dringen van het terrein, waarop «e met zooveel zegen en bloei werk- Wij erkennen en heseffen, dat de leiders TWEEDE BLAD PAG. '5 1 ROFFELRIJME& Laat maar waaien! Ik heb Zaterdag genoten Van den rooden leugenaar; Met z?n brallend ,Jk beschuldig" IFas het zaakje voor elkaar! Hij beschuldigtde Regeering Van het leugenachtig „feit" Dat ze zegt: 'k zal me bekeeren, Straks, na de verkiezingsstrijd! Luister: de bourgeois-regeering Liet tot nog toe alles na Wat meneer de Vararleider Eischt in zijn phüippica; De bourgeois-regeering deed niéts Voor den armen proletaar, En de Rechterzijde huivert Voor het machtig rood gebaart Van de honderden miljoenen Die de Staat heeft uitgekeerd Aan de iverkelooze makkers Weet hij niets, naar hij beweert.., „Arbeiders!" gaat Zwertbroek ver dert „Om uw godsdienst gaat het niet!" i Vraag eens hoe professor Kuiper (Ook een roode voorman!) 't ziet; Als het socialisme, zegt hij, Straks zijn vleugels uit kan slaan Zal het dogma, zal de godsdienst Als „vanzelf" wel onder gaan!1 „Hebt in ons vertrouwen, hebbersF* Zoo gaat Zioertbroek vriendlijk voortê Rijkaardsdie uit grove winstzucht j Onze arbeiders vermoordt! Ziet hoe uw kaptalen smelten Hoe de bedelstaf u dreigt! Stemt op ons! Je zult ervaren Dat je 't heerlijk bij ons krijgt1" Laat ik zwijgen, waarde lezer Van het schreeuwende schandaal Dat bij-ons de aether vrij is Voor de grofste lastertaal; Laat ik me in stilte schamen Voor het vreeselijke feit Dat de radiocontrole Aan... is 't angst-psychoselijdt. (Nadruk verboden.) LEO LENS* in onze kringen, anders dan Hitier en zijtf nationaal-socialisten, anders ook dan da S.D.A.P. ten onzent, dikwijls de invloed van den omroep op de wereld der geesten heb ben onderschat, dat z«j zich niet altijd vol* doende hebben -gerealiseerd, hoe de dage* lijksche bewerking door middel van het ge* sproken woord in breecle kringen van ons volk, vooral daar, waar weinig gelezen wordt, met name ook bij onze jongere men- schen, -naast en misschien zelfs wel boven de bearbeiding door middel van de Pera moet worden geplaatst. Maar wij weten ook, dat de N.CR.V. cicH een blijvende plaats heeft veroverd in het hart van ons Christen-volk, dat een liefde en een enthousiasme heeft doen geboren worden, welke, hechter dan wetten en mi* nisterieele bepalingen, het voortbestaan oa* zer organisatie waarborgen. k MAANDAG 3 APRIL 1933 Londensche Joden in een vurige discussie over de behan deling, die de Duitsche rasgenooten te verdragen hebben. De Prins van Wales bezocht dezer dagen de werkloozen- tehuizen van Schotland, 't Teekenen van 't bezoekregistet» Twee Noorsche zeilers, die met kun „Trade Wind een zeilboot van 25 voet, 'n wereldreis willen makent bij hun vertrek. Links: De stroom der hooggewassen Ohio trefet kokend door de hoofdstraat van New Port, een der, plaatsen bij Cincinnati, die het hevigst door dert watersnood getroffen zijn. Maart roert z'n staart en April doet, wat-ie wil, twee maanden die ons bijwijlen de vraag ingeven, of het wel óóit zomer worden zal. Maar dan komen de nieuwe aard appelen als zeker teeken dat de warme dagen er zijn. De zgon van den boer ment de ploegpaarden en de boer legt met sfn helpers de aardappelen in de voren* UIT TROPISCH NEDERLAND WATER EN RIJST Bandjir Treinongeluk en spoor baanvernieling. Eendaagsche weer tweedaagsch. Rijstinvoei- verbod. Onze correspondent te Batavia schrijft ons per luchtpost dd. 23 Maart Men heeft als Hollander, die nooit in Indië is geweest, vaak de gedachte, dat de tijd van den West-moesson een aaneenscha keling van grijze plasregcndagen beteekent. ongeveer een halfjaar lang. Gelukkig is deze voorstelling te somber. Natuurlijk hangt 't van de verschillende plaatsen en hoogten af, of er veel dan wel weinig regen valt. Zoo verheugen de bergstreken zich alge meen over meer waterval dan de lagere en met name de kuststreken, in Bamdoeng en Buitenzorg bv. ontlasten zich meer regen wolken dan in Batavia. Maair toch komt 't weinig voor, dat het weken aameen stort regent. Meestal loopen er prachtige zonne dagen tusschen de vaak onverwachte buien door en vaak regent het ook Ln weken wei nig of niet. Als evenwel de sluizen des hemels zich openen komen er hoeveelheden water naar omlaag, die de rivieren en ka nalen voor.de irrigatie niet kunnen bergen, te minder, als ook van de bergstreken door den regenval in de oerbosschen en 't overige bergland, bruisend en kolkend het water omlaag stort, steenen en slip meevoerend. Verleden week Donderdagavond begon te Batavia een onweer, dat ruim een uur aan hield en velen het slapen belette door de zware slagen, terwijl anderen door het neer gutsende water in bed werden verrast. Een yorige maal was dat ook voorgekomen, en ontmoette ik den volgenden morgen een der bewoners im zijn mooie moderne huis, met hoog opgeslagen sportbroekje en in stevige voetbalschoenen, terwijl hij bezig was meu bels en bedden te versjouwen, plassend in het groezelig bruine water, dat de kamers bijna een halven meter vulde, maar tegen iden morgen wat begon te zakken. Vrouw en kinderen waren zoo lamg bij anderen onderdak gebracht Dezelfde rij huizen moest het thans weer Ontgelden, hoewel de gemeente voor betere afwatering had gezorgd. Er wordt nog een proces over gevoerd tusschen de bezitster, de Nillmij. en de gemeente, wamt men be grijpt, dat niemand er gaarne wil blijven wonen, als de toestand niet verbetert. Er zijn immers, zoo geheel anders dan vijf jaar geleden, huizen te huur te kust en te keur. Echter deze en andere overstroomingen ïe Batavia beteekendem nog weinig bij het geen den volgenden dag bekend werd: over stroomde wegen en dessa's ten Oosten van Batavia, de spoorbaan BataviaBandoeng, die tot Tjikampek Oostelijk loopt, door het water afgevreten en zelfs op een gedeelte weggeslagen, een goederentrein, dien nacht van Batavia vertrokken, in den daar ge- vormden kuil gestort, zoodanig, dat op één plaats de wagens drie hoog over elkaar ge worpen liggen, drie menschen' verongelukt, geweldige schade, o.a. aam een wagon met splinternieuwe auto's. En in den loop van dien en den volgenden dag, wanneer de regen nog maar blijft stroomen, nog meer verzakkingen van de baam, nog meer over stroomingen, tot gelukkig het weer opklaart en eindelijk de zon de ravage beschijnt, ter wijl het water langzaam zakt In de over stroomde dessa's zijn menschen verdronken, huizen weggespoeld sawahs en andere aan plant beschadigd, men zit ergens bij een nog droog!iggend stationnetje als op een eiland bij elkaar. Triest gezicht Heel het spoorwegverkeer natuurlijk in de war. De verbinding BataviaBandoeng verbroken, zonder dat men het nog wist, toen de treinen van de stations vertrokken, zoodat ze ergens in den regen moeten blij ven staan, soms niet terug kunnen, omdat ook daar de baan onbetrouwbaar is door het vretende water. Alleen per auto of trein via Buitenzorg—Soekaboemi, of per vlieg tuig, is de verbinding nog mogelijk. De Een daagsche verbinding Batavia—Soerabaja, waarop men met recht trotsch is, keert weer terug tot het vroegere tweedaagsche tijd perk, post van Oost- en Midden-Java kornt me: vertraging te Batavia aan, het is plot selmg een totale verandering, die ons leert dat de natuur toch nog altijd sterker is dan de techniek Natuurlijk gingen onmiddellijk binnen- Iandsch bestuur en spoorwegpersoneel naar het geteisterd gebied en zoo gauw het moge lijk was begon men met het herstel, maar hoewel men met een duizend koelies (een mooie werkverschaffing in dezen tijd!) aan den arbeid trok, is thans nog niet te zeg gen, wanneer de baan weer voorloopig zal zijn hersteld. Drie weken is daarvoor niet to kort geschat Immers over een lengte van 300 meter is de spoorbaan weggeslagen en voorts over een lengte van een halve kilo meter zwaar beschadigd, terwijl er van een dubbele brug een pijler is verdwenen en een andere verzakt is. De schade van de SS beloopt naar schatting wel 1 V/i ton! Gelukkig begunstigt het weer van de laat ste dagen (en nachten!) het herstellings werk. Rijst Gister beleefde Indië de verrassing van een dienzelfden dag ingaand verbod tot 't invoeren van rijst uit het buitenland, dat vier maanden van kracht zal zijn. Den dag tevoren had het College van Gedelegeerden uit den Volksraad (het werkcollege dat permanent vergadert) de daartoe strekken de ordonnantie in geheime vergadering be handeld en het voorgestelde tijdperk van geldigheid veranderd van drie in vier maan den, terwijl het college nog een motie aan nam met verzoek aan de Regeering om prijsregelend op te treden. Door de snelle inwerkingtreding van die ordonnantie was de geheimhouding (waar van men de reden gemakkelijk kan be vroeden), gister reeds verbroken. Na de suiker is de rijst dus voorwerp van regeeringsbemoeienis geworden .Bij de sui ker is daarom verzocht voor de rijst niet Naar verluidt zijn de eerste resultaten van de werking van de N. I. V. A. S., het lichaam voor de restrictie van den sui- keruitvoer, gunsdiger dan verwacht werd, zoodat de positie van de Java-industrie zich beter laat aanzien dan de laatste jaren. Met de rijst staat het geval heel anders. Daarvoor wordt geen restrictieplan ver- eischt doch, ter bescherming van den Indi- schen landbouwer, een invoerverbod van buitenlandsche rijst, die door lage buiten landsche valuta tegen zeer lage prijzen in Indië kan worden te koop geboden. Wil men de binnenlandsche rijst dus kunnen verkoopen, dan moet men ook zijn prijzen lager stellen, hetgeen achteruitgang van den tani (landbouwer)-stand tengevolge heeft, en verarming van de landbevolking, die drie kwart van Indië's totale bevolking uitmaakt De laatste jaren is de rijstprijs al sterk gedaald. Nu door de crisis en op Java in 't Het meer de „Doodemanskisten" op Terschelling, waar de 273 opvarenden van het goudschip ,Jüutine" na de ramp begraven werden. Destijds was er echter nog geen meer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5