SCHOOL-EN KERKMEUBELEN ffii™"! ZATERDAG 1 APRIL 1933 EERSTE BLAD PAG. 3 Fascisme, Naticnaal-Socialisme en Burgerwacht CRITIEK OP DE WENSCH DER REGEERING de brief van de oud-comman- danten der haagsche burger wacht aan den minister In verband met verschillende ingekomen verzoeken om openbaarmaking van hun brief aan den minister van binnenlandsche zaken, hebben de oud-commandanten der Haagsche Burgerwacht, gep. luit.-generaal \V .H. van Tenvisga, gep. vice-admiraal G. p. van Hacking Colenbrander en de gep. hut-generaal Ph. W. Weber, tot die open baarmaking vergunning gegeven, omdat zij van oordeel zijn, dat het publiek behoort te weten, waarom het gaat. Immers, het ingrij pen der regeering beteekent een terzijde stelling van statutaire bepalingen der ver- ecniging en een negeering van bevoegd heden van het bestuur, alsook een uiting van wantrouwen in het instituut der Bur gerwacht in zijn geheel, voor welk wantrou wen, naar hun meening, geenerlei reden be- Uit de brief nemen wij het volgende over: Volgens het schrijven van den minister behooren van het lidmaatschap van de burgerwacht te worden uitgesloten personen, die lid zijn van een der door u genoemde en als fascistisch aangeduide ver- eenigingen. De aanschrijving van den wdn. inspecteur van de Burgerwacht, welke het gevolg was van 's ministers brief heeft aan het bestuur an de Haagsche Burgerwacht aanleiding gegeven om deze brief op te vatten als een bevel, dat onverwijld moest worden opge- olgd. In een met de grootste spoed uitge- ;aardigde oproep wordt uw inzicht (het welk wij beschouwen als een organisato risch voorschrift aan de verecniging) aan vaard. Immers wordt aan de leden der H. B.W. voorgehouden, dat zij thans zich ge steld zien voor de keuze tusschen het lidmaatschap van de B.W. en dat van een of meer van de door u genoemde ver- cenigingen, waarna gezegd wordt: „Blijftonze vereeniging trouw". Wij zullen nie>t betoogen, dat zeer gerechte twijfel moet worden gekoesterd aan de verwachting van w z e n 1 ij k e w ij z i- g i n g in de overtuiging of de gemoeds gesteldheid van personen van karakter en ervaring als gevolg van het bedanken voor een lidmaaischap; iemand, die besliste nei gingen heeft, legt die niet af, indien hij, om aan een bevel te voldoen, een lidmaatschap opzegt. In de H.B.W. werd (wordt) niet aan politiek gedaan, zoodat een ieder zijn vrijheid van denken behoudt, met inacht neming van hetgeen als doel der vereeni ging is omschreven in art. 1 der statuten, in hetwelk van den burgerwachter geëischt wordt, dat hij voldoet aan den oproep van den burgemeester, die den commandant de [bevelen geeft, waarnacl deze zich heeft te gedragen (art. 40 huish. regl.). De bekendmaking in de dagbladen van uw voorschrift heeft al dadelijk het gevolg gehad, dat men in de ons nog zeer goed be kende burgerwachtkringen besefte, dat iets heel ongewoons geschiedde, dat wantrouwen werd uitgesproken, hetgeen men onaange naam aanvoelde. Te onaangenamer, omdat er geen enkele reden voor kon zijn! Zoo men in eenige organisatie een vol maakt „veilig" gevoei behoeft, dan is dat zeer zeker het geval in de Burgerwacht, in welke men onder zeer moeilijke omstandig heden en in de eigen stad, een zware taak (vrijwillig opgenomen) te vervullen zal hebben. Het is niet enkel het bestuur en het commando die deze noodzaak voelen; de leden zelf voelen <Jie met vollen ernst. Ieder in de burgerwacht weet, dat het, bij werkelijk optreden er om gaat oproerige be wegingen en aanslagen op het wettig ge zag tegen te gaan, onverschillig van welke zijde die mochten komen. En dat men dan onvoorwaardelijk zal hebben te gehoorza men de bevelen, die de burgemeester aan den commandant zal geven. Het lijkt ons nuttig u er van in kennis te stellen, dat men in breeden kring van oor deel is, dat de regeering, dankbc r moeten de wezen voor den steun waarop zij van de zijde dezer vrijwillige vereeniging kan re kenen, tegenover de burgerwacht een groot onrecht en tegenover het algemeen belang een groot kwaad doet door met het wezen der vereeniginig de Haagsche burgerwacht onvoldoende rekening te houden. Het is noodig, dat u wete, dat velen werkelijk goede vaderlanders en regeeringsgetrouwen zeer onaangenaam zijn getroffen toen zij moesten ervaren, dat u hebt gemeend in de reglementaire bepalingen hunner vereeni ging te kunnen ingrijpen en dat u ver meende aan u te kunnen trekken een be voegdheid, welke de statuten hunner ver eeniging toekennen aan het bestuur het welk zich van die taak op onberispelijke wijze heeft gekweten. Indien u redenen zoudt kurmen gehad hebben om aan de vigilantie van het be stuur te twijfelen, dan zoude u het bestuu» verwijten hebben kunnen doen vernemen. Doch de leden van de B. W. zijn van oor deel, dat het nimmer aan iemand anders dan aan het bestuur kan toekomen te bepa len wanneer aan een lid het lidmaatschap moet worden ontzegd. Waar door u een aanwijzing wordt gegeven omtrent het moe ten bedanken voor eenig lidmaatschap „op straffe van verlies van het lidmaatschap der Burgerwacht", meent men dat aan on bekendheid met het wezen van de H. B.W. te moeten wijten. Naar aanleiding van de uitsluiting van de leden van een aantal fascistische en na- tionaal-eocielistische vereenigingen uit de burgerwachten, heeft de gep. hiifcenamt- genoraal K. F. E Gerth van Wijk, oud-com mandant van het leger in Ned- Indië, een Open Brief aan de Nederlandeche Regee ring gericht waaraan wij het volgende ont- leenen: Vole van de sterk nationaal-gezinden on der hen, die waarachtige belangstelling heb ben voor 's lande zaak, voelen zich niet thuis in de u welgevallige politieke par tijen. De reden van dit verschijnsel is, open hartig gezegd, niet zoo heel vleienid, noch voor u, noch voor die politieke partijen, nooh voor de leiders daarvan. De jeugd heeft nu eenmaal (nog) niet diie mildheid van beoordeeling. die slechts het resultaat kan zijn van levenswijsheid. Maar in al haar geneigdheid om uit den band te springen is zij toch uiterst gevoelig voor de tot haar verbeelding sprekende de monstratie van een sterk en zelfbewust ge zag, gedragen door een hoog ideaal, waaiin haar levensbeschouwing steun vindt. En zij reageert snel en sterk op de uitingen van dat gezag. En is het nu wel zoo vreemd, dat zoovelen van die vaderlandslievende jongeren een beetje andere opvatting hebben van een 6terk gezag, dan die, waarvan gij, regeering nu reeds zoolang getuigenis hebt afgelegd? Is dit zoo vreemd, wanneer men bedenkt, dat in de laatste zeven ja.ren uw regeer kracht. steunend op u.v beginselen, theo rieën, leuzen en programma's en op de u welgezinde politieke parti.'en, steunend ook op het beleid van de door u uitverkorenen, onze natie niet heeft weten te speren voor de geweldige kaakslagen aan ons nationaal prestige achtereenvolgens toegebracht door de ons gezag overrompelende oproerige be weging op Java en Sumatra in de jaren 1926 en 1927, door de jammerlijke vertooning van Curasao, en nu onlangs door de schok kende gebeurtenissen op de vloot in Indië? Heeft niet een uwer invloedrijkste en meest gezaghebbende geestverwanten uw beleid ten aanzien van de tucht- en gezags- handlhavimg in de weermacht nog onlange publiekelijk gekenschetst als „wat sukkel achtig"? Gij, regeering béhoordet te deellen in de rechtmatige verontwaardiging over de schier dagelijkeche vergiftiging deir natie door kwaadaardig opruiende piropoganda, welke in grondige ondermijning van uw gezag, van het wettig gezag, doeltreffend middel ziet ter bereofcing van eigen politiek ideaal. Maar juist omdat gij dat alles niet doet en omdat de daartoe aangewezen politieke partijen u niet in die richting hebben wil len of kunnen dwingen, daarom en daarom alleen keeren zooveJen aan die partijen den rug toe. Daar moest gij, regeering, die velen niet om veroordeelen, vooral niet, nu tot die velen zoo groot aantal jongeren behoort. Voor en ter na hebben zij u de oprechte verzekering gegeven, dat het hun ernst was, de wettige wegen te blijven bewandelen en het wettig gezag te willen eerbiedigen en beschermen. Zij wiillen inderdaad niets lie ver dan zich onderwerpen aan tuoht, orde en gezag. En zij blaken van geestdrift voor ons vorstenhuis. Met welk moreel recht, regeering, ont houdt gij hun dan uw vertrouwen? Land- en Tuinbouw. DE KAASPRODUCTIE BEPERKT De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat ingaande vandaag een regeling in wer king treedt, welke de strekking heeft om ge durende de maanden April, Mei en Juni de kaasprodutie in fabrieken te beperken. De bedoeling is te komen tot een totale beper king van ca. 30 pet. Een van de middelen ter bereiking van dit doel bestaat hierin, dat aan de bedrijven, welke aan deze productiebeperking medewer ken, een toeslag zal worden uitgekeerd op de ondermelk, voor die hoeveelheden, welke aan de boerderijen worden teruggeleverd, boven hetgeen in de overeenkomstige maanden van 1931 van die bedrijven naar de boerderijen terug ging. Het bedrag van den vorenbedoelden toeslag zal worden bepaald op grondslag van de kaas- waarde der ondermelk. Om voor het ontvangen van den toeslag in aanmerking te komen gelden de hieronderge- noemde voorwaarden, welke de Crisis-Zuivel- Centrale zich voorbehoudt zoo noodig nader aan te vullen. 1. belanghebbenden aanvaarden de verplich ting tot het voeren eener door de Crisis-Zuivel" Centrale voor te schrijven boekhouding; 2. de voor de veehouders bestemde onder melk wordt als zoodanig en slechts met een door de Crisis-Zuivel-Centrale aan te geven denaturatiemiddel vermengd, aan de veehou ders teruggeleverd; 3. belanghebbenden verbinden zich tot het afleveren van zoodanige hoeveelheden onder melk, dat de kaasproductie gedurende de drie genoemde maanden zooveel mogelijk met de bedoelde 30 pet. daalt, in dier voege, dat dit percentage als een gemiddelde wordt be schouwd en dat afwijkingen van 10 pet. naar beneden en naar boven zyn toegelaten ge durende onderdeelen van meerbedoeld tijdvak. Indien daartoe met het oog op den pard van het bedrijf aanleiding bestaat, kan de Crisis-Zuivel-Centrale een afwijkend gemid deld percentage goedkeuren. In dit verband zij opgemerkt, dat de Crisis- Zuivel-Centrale zich het recht voorbehoudt om het beperkingspercentage te verlagen, bijaldien zij daartoe redenen aanwezig acht; 4. de zuivelfabrieken, welke zich onder de hierbedoelde regeling wenschen te plaatsen, doen afstand van de daaruit voortvloeiende voordeelen, indien ten genoege van de Crisis- Zuivel Centrale zou blijken, dat de gestelde voorwaarden onvoldoende in acht zijn ge- MENGGEBOD MAANDAG 40 PCT. IN DE MARGARINE De C. Z. C. bericht dat mét ingang van 3 1. dat de margarine moet zijn vermengd met 40 pet boter (voorheen 25pCt.); 2. dat aan stichtingen enz., die bij de Cen trale zijn ingeschreven, toegestaan kan wor den per 6 personen een hoeveelheid van 2% K.G. zelf-uitgesmolten vet in voorraad te hebben 3. dat personen, aan wie huisslachting is toegestaan, zich tot de Centrale kunnen wen den, indien zij voornemens zijn daartoe over te gaan, onder opgave welke hoeveelheid van het uit die slachting verkregen vet zy willen smelten. Hun wordt dan toegestaan een groo- tere hoeveelheid dan 2% K.G. zelf-gesmolten vet in voorraad te hebben; 4. dat de pry's van het merk voor margarine A nader is vastgesteld op 4 cents per K.G., die van het merk voor margarine B op 7 cents per K.G.; de prys voor ritueele en plantaar dige margarine blijft op 45 cent per K.G. be- 5. dat de prys van de invoervergunning voor margarine bepaald is op 25 cents per K.G. ONZE TUINBOUWUITVOER Een "azi-dagblad ligt de lezers onjuist in. Volgens een Duitsch nationaal-socialistisch dagblad „Der Angriff" zou de uitvoer van onze tuinbouwproducten naar Duitschland in 1932 hooger zijn dan in 1981, zoodat de Ne- derlandsche tuinbouw zich niet te beklagen heeft, beweert dit blad. Immers, zoo wordt beweerd, steeg de uit voer van roode kool met 25pCt., van savoye kool met 31 pCt., van witte kool zelfs met 105 pCt., van tomaten met 28pCt., uien met 44pCt.. druiven met 46pCt. en appels met 165 pCt. Daar valt zoo oppervlakkig gezien geen speld tusschen te krijgen. „Der Angriff" heeft het heel handig in elkaar gezet. In de eerste plaats al hierdoor, dat 1932 wordt vergeleken met 1931, toen juist de uit voer zoo geweldig afnam tengevolge van de betalingsmoeilijkheden in Duitschland. In de tweede plaats door doodleuk te zwij gen over de andere door ons geregeld aan Duitschland geleverde tuinbouwproducten: peren, aardbeien, bessen, frambo^n, bloem kool en komkommers, waarvan de uitvoer in 1932 met millioenen K.G. terugliep vergele ken met 1931. Laat „Der Angriff" alle producten nemen en dan over de laatste jaren dan zal het zyn lezers moeten zeggen dat Nederland in 1929 totaal 395 mill. K.G. invoerde in Duitsch land en in 1930 nog 314 mill. In 1931 was dit door de financieele Juli-gebeurtenissen in Duitschland gezonken tot 213 mill. K.G., ter wijl het in 1932 liep tot 226 K.G. Dat wil dus zeggen, dat onze tuinbouwexport naar Duitsch land in 1932 ongeveer 28 pCt. lager was dan in 1930 en 43 pCt. lager dan in 1929. Waar blijft nu „Der Angriff" met zijn be wering dat we niet te klagen hebben? Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Kampen (vac.-M. Ottevan ger), H. A. de Geus te De Bilt (U.). Bedankt: Voor Randwyk, A. G. Ooster huis te Eemnes-Buiten. VRIJ-EVANG. GEMEENTEN iroepen: Te Nieuwvliet (Z.), cand. J. Verboom Jr. te Apeldoorn. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST De heer H. N. Ridderbos. Theol. docts., cand. tot den H. Dienst in de Geref. Kerken, heeft thans als adres wederom: Kampen, Vloed- dijk 61. AFSCHEID. BEVESTIGING, INTREDE Os. O. D. B1 e e k e r, benoemd predikant by de Prot. Kerk in Ned.-Indië, zal niet mor gen, gelijk aanvankelijk bepaald was, maar Zondag 16 April a.s., op den middag van den Eersten Paaschdag, voor de Evang. Luther- sche Gemeente te Edam zyn afscheid preeken. JUBILEA Dr F. J. F o k k e ra a, rector van de Ned. Zendingsschool te Oegetigecet, herdenkt 12 April den dag waarop hij voor 25 jaaT het predikambt opnam in de Ned Herv. Kerk en intrede deed te Westerembden (Gr.). Fokke Jans Fokkema, geboren 7 Juni 1878 te Westergeeet bij Kullosu (Fr.), bezocht het Gymnasium te Doetinohem en studeerde aan de Gronmgsche Universiteit en een winter semester aan de Univereiteit te Berlijn. In 1907 promoveerde hij cum laude in de Theo logie aan de Universiteit te Groningen op een dissertatie „Godedienetig-wijsgeerige be ginselen van Mr G. Groen van Prineterer". Van 1907—1908 was hij werkzaam aan de Chr.-Phil. Inrichtingen te DoetLnchem. Van 1908191 -i WA6 hij predikant te Weeter- embden. 10 Mei 1914 werd hij benoemd als Zendingsdlreotor van (Be Samenwerkende Zepdinrscorponaties, het N Z G, de U Z V, S en T C. Sinds 1 Aug. 1921 is hij rector van de Ned. Zendingsschool te HERDENKING Te Asperen werd door de Geref. Kerk Woensdagavond j.l. een samenkomst gehou den ter herdenking van het feit, dat zy 40 jaar geleden opnieuw tot openbaring kwam. By deze gelegenheid voerden eenst het woord ouderling Olivlier en Ds. A. Mulder, em.-pred. van Abcoude, wonende te Asperen, die inder tijd de leiding had by de reformatie der Kerk. Hierna spraken nog Ds. J. H. Mulde.r, van Giessen-Oudkerk c.a. namens de Classis Gorin- chem; Burgemeester G. R. Vonk namens de burgerlijke Gemeente; C. Ketel, hoofd eener Chr. School te Leerdam, namens de Geref. Kerk aldaar. Slotzang was Psalm 72 11. KERKELIJK HOOGLEERAAR De Commissie van Voordracht vanwege de AIg. Synode der Ned. Herv. Kerk ver gadert op 27 April a.s. (zoo noodig voort te zetten op 28 Apriil) te Den Haag tot het samenstellen van een voordradht in de vacature van kerkelijk hoogleeraar van Prof Dr L. Knappert te Leiden. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk zal op Woensdag 9 Juni d.o..v bijeenkomen voor de benoeming De gewone jearltyfesdhe zittingen van de Synode zullen aanvangen op Woensdag 19 Juli a.s. Aan den avond van dien dag vindt in de Kloosterkerk een wijdingssamcrikomst plaats. DE GESTOORDE GODSDIENSTOEFENIN6 TE HUIZEN Db. J. P. C. Poldervaart, te Naarden, heeft naar aanleiding van de ongeregeldheden, wel ke hebben plaats gehad tijdens de door hem op 19 Februari j.l. geleide godsdienstoefening te Huizen (N.-H.) in de vergadering van hel Classicaal Bestuur van Amsterdam een verkla ring afgelegd, waarin hij zegt: „Deze ongere geldheden met den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Huizen te betreuren en dat het hem tot zyn voldoening is gebleken, dat de Kerkelijke Gemeente te Huizen noch de Ker keraad daarvoor is verantwoordelijk te ach ten." De Kerkeraad van Hmzen gaat met deze verklaring volkomen accoord. Door zyn verklaring heeft de vrijzinnige predikant dus zyn vroegere beschuldiging te ruggenomen. KERK EN CRISIS Te Zuid-Scharwoude heeft bet Kerkbestuur der Ned. Hervormde Gemeente, vanwege de slechte uitkomsten in den tuin bouw, het kerkeland niet kunnen verhuren. Er is nu besloten, het land zelf in exploi tatie te nemen. GIFTEN EN LEGATEN Te Haarlem ontving Ds C. j. van Paaesen, predikant der Ned. Hervormde Gemeente aldaar, een obligatie van duizend gulden, rentende 4 Gem. Amsterdam, ten behoeve van de Zending. Schoolnieuws. Prof. Dr J. W. PONT Te Bussum aan den Stillen Meerweg, waar Prof. Dr J. W. Pont bijna 25 jaar woont en waar men vaak onder zijn gehoor in de Luthereche Kerk heeft gezeten en hem ook als voorzitter van vergaderingen op reli gieus gebied kent, is het gister een groote toeloop geweest van menschen, die den 70- jarige de hand wilden drukken, el was er dan officieel geen receptie. De Burgemeester en mevrouw De Bordes kwamen den burger, op wien de gemeente trotsch mag zijn, ge- lukwenschen; de heeren Middelbere en Proost vertegenwoordigden de Zuid-Afri- kaaneche Vereeniging; Prof J. Gunning het Studiefonds voor Zuid-Afriikaansche studen ten; er waren ook vele ond-studenten en tal rijke vrienden uit Bus&um en omstreken. De Universiteiten van Pretoria en Stellenbosch, het Cultureel Historisch Genoofschap voor Zuid-Afrika, de HollandAfrika Lijn en tal van andere instellingen hebben telegram men gezonden. De Kerkelijke Luthersche Commissie, de Zuid-Afriikaansche Vereeni ging e. a. hebben hun wenschen van bloe men of ooft vergezeld doen gaan. De teekenaar Hofker te Amsterdam heeft een uitstekend portret van Prof. Pont. ge- teekend, terwijl deze rit voor zijn bureau Prof. Dr F. A. F. C WENT Bij Kon. 3eelu.ft is met ingang van 18 September 1933, aan Prof. Dr F A F C Went, gewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, op zijn verzoek, eervol ontslag als zoodanig verleend (in verband met zijn naderend 70ste levensjaar) met dankbetui ging voor de belangrijke in die betrekking bewezen diensten. SCHOOL VOOR TAAL EN LETTERKUNDE Te Den Haag heeft het bestuur der School voor Taal en Letterkunde tot dooen- ten benoemd: Dr C. B van Haeringen te Den Haag voor Oud-Germaansche en Ne derlandeche Taalkunde, en H. Godthelp te Den Haag voor Nederlandeche Letterkunde en de didaktiek en methodiek ven het Ne- derlandsoh. ONDERWIJZERSBENO EMINGEN Goudriaan (Chr. Nat. School, hoofd E. de Graaff), mej. F. M. van der Kolk te Amersfoort. Mede op tal stonden de dames G. de Kok te Breda, E. J. J. Rijnberk te Neder- hemert en G. Jongsma te Soest. Aantal soli. 3f Ureterp (hoofd D. Agema), G. Schreiber te Dragten-Noord. Mede op tal stonden Joh. Boersma te Groningen en E. Eisraa te Drag- ten. Totaal 111 (honderd-en-elf) soil. Krimpen a. d. IJssel (School I), mej. M. I. C. W. L. Vogelesang te Voorburg. Voor tydelyk. Rotterdam (Oranje-Nassauschool, hoofd H. A. van der Hoven van Genderen), J. C. Waas, ond te Rotterdam-Zuid (hoofd J. van der Stelt). NIEUWE CHR. SCHOLEN Te Stellendam zal het nieuwe gebouw der Ned Herv. School, naar wy vernemen. Vrijdag 28 April a.s. plechtig geopend worden met een samenkomst in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente. EXAMENS PROMOTIES RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN, Gepro moveerd la tot Dootor in d« Letteren en Wija- begreerte, op proefschrift. g-etlt«üd: „Contribu- Gepromoveerd la tot Dootor In de Rechtsge leerdheid. op proefschrift. geUtold: ..De we<ta- ontduiking in het internationaal privaatrecht", de heer G. BeelaorLs van Blokland, gebort promoveerd Wijsbegeerte. <xp proefschrift: „The hooka of «he common prayer, 1549", dp, heer A. A. Print geboren te Utredht. ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gest KJaes. Letteren: oamd.ex., tnpj. E. Huish off Pol Indologie: taalk. oand.ex., èe heer J. W. Koe lewijn te Den Haag. Geneeskunde: artsex., de hoeren J. J. Junger- haus te Oesrertgeessrt, W. E. F. H. Brunat de Rochebrune te Lelden: W. V. GrUnberg te Den Veen. G. J. Smid en A. J. Versteegh. d(»r Horst te Zutpheo. i Kerk. Rechte wetenschapcand.ex.. de heer H. C. iej. J. C. SI. de Man; doet. px., de heer RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Geofl:. Class. Letteren: ea.nd.ex., mej. D. Wierda. Indisch Recht: eand.ex.. dp heeren A. de Grave F. Hartsuikei i Dr R. Narath. i N._ Ph. Onderwaiter. Radio Nieuws. (1875 M.) N.C.R.V. 9.30 GeWiJde Mi Ds. P. 1. Orgelspel. 2. Stil gebed. 3. Gemeentezang. 4. Votum en zegengroet. 5. MededeelIngen. 6. Schriftlezing. 7. Gebed. 8. Lezing Tekstwoord 9. Gemeentezang. 10 Prediking. 11. Gemeente zang. 12. Dankgebed. 13. Gemeentezang. 14. Zegen. 15. Stil gebed. IC. Orgelspel. Na den dien: 12.15 Gewijde HBVH Smink. 1. Orgelspel. Votum en zegengroet. 3. Zingen Ps. 122 vs 2. 4 Belijdenis van de 12 Art. des Geloofs. 5. Zingen Ps. 47 vs. 4 6. Lezen Zach. 12 ve. 9— 15. Zegen. 16. Oigel- 6.30 Orgelbespeling door Aart Smink. 7.00 Gewijde muilek. lerlifn (419 M.) 8.15 Klokkenspel van de Potsdammer Garnizoenskerk. Morgenwijding, klokgelui van den Dom van Berlijn. MAANDAG 3 APRIL. luizen (1875 M.) 8 00 Schriftlezing en medi tatie. 8.15 Morgenconcert. 10.30 Morgen dienst door Ds. J. Valk. 11.00 Lezing '-an Chr. lectuur. 11.30 Gramofoon. 12 15 Gra mofoon. 12.30 Orgelconcert. 2.00 School- zang. 2 35 A. j. Herwig: Praatje over planten. 3.16 Knippen en naaien. 3.30 Stofversleren en modevakoplelding. 4.0(1 Bijbellezing door Dr. C. B. Schoemakers. 5.00 Kwintet. 6.30 Vragenuurtje. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 NCRV Klelnor- kest. 8.00 Prof. Dr. A. v. Veldhuizen: Het uitspreken van de preek. 9.30 Vervolg con cert 10.00 Vaz Diaa. 10.45 Gramofoon. Vaz Dias. 9.30 Orkest. 10.00 Tooneel. - 10.30 Orkest 11.10 Gramofoon. 11.15 Or gelspel. 11.45 Gramofoon. VP.R.O. 10.00 Morgenwijding. Irussel (Vlaamsch) (337.8 Ma 11.20 Con cert 12.30 Gramofoon. 4.20 Populair concert 5.50 Klein orkest. 7.20 Gramo foon. 7.50 Concert 9.35 Gramofoon. (Franach} (509.3 M.) 11.29 Gramofoon. 12.30 9.30 Gramofoon. Kalundborg (1153.8 M.) 11.20 Concert 2.50 Omroeporkest 8.10 Concert. 9.40 Kamermuziek. Könlgswusterhausen (1634.9 M.) 6.60 Populair concert 11.20 Gramofoon. 1.20 Gramofoon. 3.50 Concert 4.05 Kwartet 5.50 Concert. 6.55 Populair concert 8.60 Concert. 10.20 Populair concert. Daventry .(1554.4 m.} 10.35 Morgenwijding, 12.20 Orgel. 1.05 Concert. 2.05 Gramo foon. 2.50 Sonate-recital. 3.20 BBC- orkest. 4.20 Schotach studio-orkest 6.60 De grondslagen der muziek. 8.20 Vlool-reci tak 8.35 Concert. 10.00 BBC-orkest Londen Nat. (261.3 M.) 12.20 Orgel. —1.05 Concert 2.05 Gramofoon. 2.60 Sonate recital. 5.36 BBC-orkest Londen Reg. (356.3 M.) 12.20 Concert. 1.05 Concert 1.50 Orkest. 2.35 Concert. 3.20 BBC-orkest 4.20 Concert. 6.50 Gra mofoon. 7.20 Concert 9.35 Variété. Midland Reg. (398.9 M.) 12.20 Concert 1.05 Orkest. 1.50 Concert 2-35 Studio- orkest 6.50 Studiokoor. 7.20 Concert. Parijs (Radio Parijs} (1724 M.) 7.05 Gramo foon. 1120 Omroeporkest. 12.25 Viool- recital. 13.55 Omroeporkest. 6.40 Omroep orkest 7.20 Opera. Warschau (1411.8 M.j 5.4S Populair concert 10.05 Muziek. EXAMENS-BOEKHOUDEN Hot prentijk-exatnen ln Boekhouden vanwege het Instituut voor Handelswetenschappen zsl op 10 Juli gehouden worden. Prospectus gratis verkrijgbaar bij het secretaj-iaat: Joh an d<> Witc straat 1 te Leiden. De inschrijving sluit op 29 Juni. EXAMENS-MACHINIST DEN HAAG. 21 Maart <Veh voor diploma C. de heeren a. Diederiks te Rotterdam. p." Lout*r te Haarlem en H. de Rood Cape 11c r. d. IJssel. EXAMENS-RADIOMONTEUR Op 4 Mei a.s. beiglnt opnieuw hot examen af genomen voor hot vorkrijgen van een zend machtiging voor radio-amateur. De examens» zullen worden gehouden te Den Hasg. Zij. dl© aan dit examen wenschen deel te n^men, moe ten hun verzoek om oen zendvergunning rich ten aan den Minister van WateraUat, uiterlijk DE LAATSTE DER TRIBUNEN Cola di Rienzi, de groote Senator van Rome in de 14e eeuw Door fidw. BULWER LYTTON „Snel, Lucia!" riep zij haastig haar kame nier toe: „snel! de touwladder! hij is het! hij is gekomen! Wat zijt gij traag! haast u toch, meisje men zou hem kunnen ont dekken! Daar, O vreugdel mijn held! mijn Rienzi!" „Mijn Nina!" zeide Rienzi, de kamer bin nentredend en zijn ariAen om haar heen slaande, „wat voor anderen nacht is, is dag voor mij!" De eerste zoete oogent likken van begroe ting waren voorbij; Rienzi zat aan de voeten eijner geliefde; zijn hoofd rustte op haar knieën, hij zag tot haar op en zijn handen omklemden de haren. „En voor mij trotseert gij de gevaren!" zeide Rienzi; „de schande der ontdekking, den toorn uwer ouders!" „Wat is dat in vergelijking met de gevaren waaraan gij blootstaat? O, als mijn vader u hier vond, zou het u het leven kosten!" „Zou hij het dan als zulk een groote ver nedering beschouwen, dat gij, schoone Nina die zoudt kunnen kiezen uit de voornaamste geslachten van Rome, uwe liefde schenkt aan een plebejer al is hij ook de kleinzoon van een keizer?" Nina's fierheid begreep den gekwetsten trots van haar minnaar; zij gevoelde welk een pijn er verborgen lag achter dit schijn baar onverschillig antwoord. „Hebt gij mij niet verteld" zeide zij, „van den grooten Marius, die geen edelman was doch dien de aanzienlijkste der Colonna's met trots onder zijn voorouders zou willen opnemen? en weet ik dan niet, dat gij eenmaal de macht van Marius zult bescha men, terwijl zijn ondeugden u niet bezoe- „Welk een streelende vleitaal, mijn Heve profetes!" zeide Rienzi met een droefgeesti- gen glimlach; „nooit waren uw vriendelijke beloften voor de toekomst mij meer welkom dan nu; want u wil ik zeggen, wat ik nie mand anders zou toevertrouwen mijn ziel bezwijkt bijna onder den zwaren last dien ik torsen moet. Ik moet nieuwen moed hebben, want het gewichtige uur nadert; en dien geven uw woorden en blikkeo mij". „O!" antwoordde Nina blozend, „heeriijk is liet lot, dat mijn liefde voor u mij schenkt: roemrijk is het te deelen in uw plannen, u op te wekken als gij aan uzelf twijfelt, u hoop te geven als het gevaar nadert! „En mij uw gratie te leenen, als 'k de overwinning behaal!" voegde R'enz. ei hartstochtelijk bij. .„Als de toekoms' mij ooit den lauwe. I-rans op het hoofd plaats, waar op hij recht heeft, die zijn vaderland redde, welk een vreugde, welk een belooning, hem aan uw voeten te mogen nederleggon! ln de lange, eenzame uren van neerslachtigheid en uitputting in de tijdruimte voor ern stig nadenken tusschen de oogcnblikken \an opwirding en handeling zou ik mis schien verslapt zijn, en zelfs afstand ge daan hebben van mijn droomen om Rome !e beheerschen, als deze niet zoo innig ver bonden wuitn geweest met mijn gedachten aan u! als ik mij niet voortdurend hot uur voor den geest had geroepen, waarin het lot mij hooger zou verheffen dan mijn geboorte gedaan had; waarin uw vader het geen schande zou achten, u aan mij af te staan; waarin ook' gij tusschen de edelvrou- wen van Rome zoudt staan, schooner en meer geëerd dan allen; en waarin pronk en praal, waarvoor mijn ziel slechts verachting koestert, mij dierbaar zouden zijn, omdat zij u schooner zouden maken! Ja, die gedachten hebben mij gesteund, als de meer' strenge denkbeelden terugdeinsden voor de spoken die zich bij den eindpaal vertoonden. En o! mijn Nina, wel moet de liefde heilig krachtig, volhardend zijn, die kan levep in de reine, hooge lucht, waar mijn hoop op vrijheid en roem vertoeft!" Dit was de taal, die, zelfs meer dan de eeden van trouw en de aanbidding, voort komend uit 's harten overvloed, de trotsche en ijdele ziel van Nina boeide met ketenen welke zij zoo gaarne droeg. Misschien stelde haar zwakker ik haar, in Rienzi's afwezig heid, den triomf voor oogen, om de hoog geboren signora's te vernederen en de bar- baarsche pracht der romeinsche edelen te verduisteren. Doch in zijn bijzijn, en luis terend naar zijn verheven en edelmoedige eerzucht, door geen zelfzucht bevlekt, trachtte haar ziel zich op te heffen tot ®ijne, en dacht zij minder aan haar eigen roem dan aan zijn ideaal. Het streelde haar trots, dat zij de eenige vertrouwde was van zijn geheimste gedachten en zijn vermetel ste ondernemingen; dat die raadselachtige geest zich voor haar ontsluierde, en zij even goed zijn weifelingen en zwakheden mocht kennen, als zijn heldenmoed en zijn kracht Groot was het verschil tusschen de liefde van Rienzi en Nina, en die van Adriano en Irene: de laatste bezat alle droomen, fan- taisieën en buitensporigheden der jeugd. Nooit spraken zij over de toekomst; hun liefde was niet vermengd met andere be geerten. Eerzucht, roem, het hoogste waar naar de wereld tracht, vergaten zij wanneer zij samen waren; hun liefde deed de wereld in het niet verdwijnen, en niets overblijven dan zichzelf. Dooh de liefde van Nina en haar minnaar was die van meer ingewik kelde karakters op rijperen leeftijd: zij was gevormd uit duizend op zichzelf staande gewaarwordingen, door de macht dier liefde saamgesmolten. Hun gesprekken vonden voedsel in de wereld die hen omringde; zij spraken en dachten over de toekomst, over de heerlijkheden die zij daarvan ver- waihtten. Hun liefde had iets meer intel lectueels dan die van Adriano en Irene; zij was meer bestand tegen de hardheid dezT wereld; zij had meer van den zuurdeesem vpn de latere, ijzeren eeuw in zich, dan v.in de poëzie de. gouden eeuw. „En moet gij mij nu reeds verlaten?" vroeg Nina, die zijn omhelzing niet meer ontweek. „De maan staat nog hoog; gij hebt mij slechts een kort uurtje geschonken". „Een uur! Helaasl" zeide Rienzi, „het" is spoedig middernacht onze vrienden wacl.ten mijl" „Ga dan, ga! Nina zal u geen oogenblik aftrekken van het hoogere doeJ dat u voor haar zoo dierbaar maakt. Wanneer zullen wij elkander weei ontmoeten?' „Niet zóó, r-iet steelsgewijze!" sprak Rien zi op trotsche.n toon, terwijl hij zijn geheele ziel in zijn Llik legde. hNeen! niet als de rutekende, verachte slaaf wil ik u ontmoe ten, zooals (ot dusverre! Als gij mij weder ziet. zal het zijn aan het hoofd van Rome o/.ojj! als Rome's kampioen en hervorm© of zeide hij op minder luiden toon. ,Ei- bestaat geen andero mogelijkheid' viel Nina in, door zijn geestdrift meege sleept en de armen om hem heen slaande; ..gij hebt uw eigen lot voorspeld!" „Nog één kusl vaarwel! over tien dagen is Rome hersteld in zijn vroegere heerlijkheid!" HOOFDSTUK X. De zonderlinge avonturen van Walter de Montreal. Dienzelfden avond, doch iets vroeger, keerde Walter de Montreal alleen terug naar het klooster, behoorende bij de kerk van Santa Maria del Priorata. Klooster en kerk waren het eigendom van de orde der Tem- pelheeren, en Montreal had zijn intrek ge- nomen in het klooster. Hij bleef een oogen blik stilstaan tusschen de woosle bouwvallen die hem omringden. Ofschoon hij slecht op de hoogte was van de klassieke herinnerin gen aan deze plek vcrlM.nden, 0 smakte hij onwillekeurig onder den indruk van de ge tuigen der vroegere macht, die daar voor hem lagen a>ls het geraamte eener doode reuzin. Hij staarde naar de afgebrokkelde zuilen en daklooze muren in de rondte, waarboven de sterren glinsterden, met de dreigende kanteelen van de paleizen der Frangipani's op den achtergrond, half verborgen door de donkere bladeren der planten, die bloeiden op de plaats der vroegere tempels, als een triomf van de natuur over de zwakkere kunst. „Hier' dacht hij, „zou een geleerde zich verdiepen in dit tafereed en onder den indruk komen der droomen en visioenen van het verleden. Doch mij brengen dezo gedenkteekenen van eerzucht en vorstelijke praai slechts beelden der toekomst voor den geest Rome met zijn zeven heuvelen kan nog als het Rome van vroeger, de buit wor den van een krachtigen 011 vermetelen krijgsman tot het leven teruggeroepen, niet door zijn eigen ontaarde zonen doch door een nieuw geslacht Misschien was voor Willem den Bastaard de veroverin- van Engeland minder moeilijk dan de over winning over de verslapte Romeinen zou zijn vooi Walter den Welgeborene. En welke verovering zou roemrijker zijn die van 5,Ia«.! der Baharen van de Hoofd stad der ereid? Kort is de afstand tussch»M generaal en podesta van podesta tot konintr »s er slechts één schrede »e doen!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3