De hoedjes De hoedjes, die dit jaar gedragen zullen worden, hebben geen vast voor schrift We zouden bijna zeggen, 't is geheel en al een kwestie van eigen smaak. Zoowel de kleine kapjes, die heelemaal op één oor gedragen zullen worden, aLs de meer sympathieke breedgerande hoeden, vindt men in de nieuwe collecties. Daartusschcn door treft men heel veel dingetjes aan, die we regelrecht misbaksels zou den willen noemen, doen ze ook niet aan pannekoeken denken? Groentengerechten in den nawinter Een paar nieuwe ideëen De groenten, die we gewoon zijn eli ken dag in ons middagmaal te ont moeten, gaan ons nu wel is waar niet vervelen, maar we zien ze toch wel eens graag op een andere manier voor- gediend dan de van oudsher gebrui kelijke. Vooral in den tijd, die ons scheidt van den zomerovervloed, begint ons groentemenu eenigszins aan taaiheid te lijden; we hebben de kool, de wor telen, de uien en de rapen nu al zoo veel maanden achter elkaar gegeten, dat we eerlijk gezegd wel verlangen, naar iets anders. Laten wij u daarom eens helpen aan een paar nieuwe idéés die de thans min of meer versmade winter groenten beter tot hun recht doen ko- Hebt u b.v. al eens geprobeerd om bieten klaar te maken op de manier van roode kool, in samenvoeging nl» met zure appelen? We snijden op do gewone manier de gekookte bieten in dunne plakjes, doen ze dan met eenige in vierdepartjes gesneden appelen, een gesnipperd uitje, een klontje bo ter en een scheutje water in een pan en laten alles met elkaar op een zacht vuur stoven, tot de appelen in moes zijn veranderd en de bieten daardoor voldoende gebonden zijn. Met gebak ken bokking erbij vormen deze bieten een smakelijk maal. De volgende recepten toonen aan, dat ook met prei (of uien) en met zuurkool nog wel variaties mogelijk zijn, die kans hebben om in den smaak te vallen. GERECHT VAN PREI MET LEVERWORST (4 personen) 1 2 bossen prei (afhankelijk van de grootte), 2 K.G. aardap pelen, 50 Gr. (Yz ons) reuzel of boter, 400 Gr. (4 ons) baklever» worst, ongeveer 10 Gr. (1 eetle pel) zout, 2 theelepels Maggi's Aroma. Maak de prei schoon en snijd zo in niet te kleine stukjes; voeg er de ge schilde, in vierdepartjes gesneden aardappelen bij en laat beide met het zout de reuzel (of de boter) en Yz L. kokend water in een gesloten pan op een zacht vuur gaar worden (een klein half uur). Leg er na 10 minuten de gewasschen leverworst op en laat die meekoken; prik nu en dan in de worst, om te voorkomen dat het vel Roer de aardappelen en de prei losjes door elkaar (niet stampen!), druppel er de Maggi's Aroma door, breng het gerecht over in een dek schaal en presenteer er op een vlcesch schotel de worst bij. UIEN MET AARDAPPELEN EN SPEK (4 personen) 1 K.G. uien, 2 K.G. aardappelen 400 Gr. (4 ons) doorregen spek, ongeveer 10 gr. (1 afgestreken eetlepel) zout, 2 theerepels Mag gi's Aroma. Wasch het spek in lauw water en zet het op met Yz L. kokend water; met de moedermelk overeenkomt. Er blijven echter toch kleine verschil len bestaan. Overweegt men dit alles dan wordt het duidelijk waarom de zuigelingen •uit een armoedige omgeving, waar de .verpleging overigens zeer veel te wen- schen overlaat, maar die borstvoeding krijgen, er dikwijls zoo gezond uit zien, in tegenstelling met vele kunst matig gevoede kinderen, wien het Verder aan niets ontbreekt. Gelukkig is de tijd voorbij, dat de moeders, vooral die uit de zoogenaam de „betere" standen, uit gemakzucht ©f andere motieven maar nalieten, haar kinderen zelf te voeden. Het in zicht, dat borstvoeding regel moet we zen, en kunstmatige voeding alleen mag worden toegepast waar het niet anders kan, heeft zich meer en meer Verbreid. Wij kunnen hieraan toe voegen, dat volgens doctoren de mees te moeders wel in staat zijn, haar kinderen zelf te voeden. Wel doen zich in het begin daarbij dikwijls moeilijkheden voor, maar onder dea^ kundige leiding worden die bijna al tijd overwonnen, zooals ook blijken kan uit de ervaringen, welke in groote inrichtingen zijn opgedaan. Het vooi-oordeel, dat hier en daar an dit opzicht nog mocht bestaan, be hoort hoe eer hoe beter te verdwijnen! Ons wekelijksch knippatroon De mantel links is uit beige diago- naalstof; met donkerder bont gegar- Diagonale weefsels Ofschoon zo verleden jaar al gedra gen werden, zal men ook dit jaar de diagonaal-gestreepte weefsels weer te rugzien. Dit is voornamelijk te dan ken, aan het voorname cachet, dat dc gestreepte stoffen hebben. In alle weefsels zijn ze te verkrijgen, zoowel in craquelé, als in afghalaine, enz. De jurk of mantel van verleden jaar, die we er van hebben, wordt weer met plezier gedragen. Moeten we iets mo- demiseeren; dan geven we het geheel meteen een sportief tintje. De rokjes hebben geen plooien, maar loopen klokkend uit, en zijn om de heupen nauw aangesloten. neerd. De rever is slechts aan één zijde. De mouwen zijn raglanvormig geknipt en ter ellebooghoogte met kuoopen versierd. De rug heeft een pas in puntvorm; deze punten her halen zich boven de strak zittende ceintuur. Het wandelcostuum er naast ver langt een buitengewoon goed figuur. De coupe is zeer grillig en accentu eert sterk de taille. Elegant is de gar neering van astrakan. De kraag is ge drapeerd; en de uiteinden zijn losjes door elkaar geslingerd. Ook hier zijn knoopen; en wel, om het split te bedekken, dat dient om de jurk heel nauw aangesloten te krij gen. ÏPe verlangde maat op le geven; '(Lvtz horst- en heupwijdte. Toezending zal dan zoo spoedig mo gelijk geschieden. Het mantelpakje, dat een heel spor- tieven indruk maakt, heeft geen kraag maar wel breeds, vastgeknoopte re vers, en een leeren ceintuurtje ter hoogte van de taille. Het rokje heeft insteekzakjes, door een knoop geslo- De blouse, die in het rokje gedra gen wordt, heeft grappige pof mouwtjes. Evenals het manteltje heeft ze geen kraag, maar ook breede re vers. De jabot en de mouwjes zijn ge garneerd met tres in dezelfde kleur van de costuumstof. Wij bi'engen ditmaal twee aardige liuis- of opknapjaponnetjes, die spe ciaal voor zware figuren erg zullen .voldoen. Maar ook voor de minder gezette dames, zijn het aardige mo dellen, zoodat wij zo in alle maten Verkrijgbaar hebben gesteld. No. 136: een aardige huisjurk van geruite stof. De overslag met twee plooien in den rok maakt een zeer slanken indruk. Heel modern is de re- .vers aan één zijde, die als garneering een overslagje heeft Benoodigde stof: 3 M. van 130 cM. breed.. No. 133: een japon van diagonaal- gestreepte stof. Het model maakt de jurk zeer geschikt om ook als een voudig wandeljaponnetje gedragen te worden. Ook deze japon kleedt zeer slank af. Benoodigde materiaal: 3 M. stof van Ï30 c.M. breed. Prijs voor beide patronen bedraagt 50 cents per stuk. Zij kunnen worden besteld bij de „Afd. Knippatronen" .van de Uitgeversmij. „Dc Mijlpaal". Betaling van het verschuldigde be drag kan geschieden per postwissel, in postzegels, of per postgiro 41632. De lezeressen worden vriendelijk verzocht, bij bestelling niet alleen het nummer van het patroon, maar ook De mode van den dag Hoewel het nog lang niet warm is, en we ons in onze winterkleeding nog niet zoo héél erg onbehaaglijk gevoe len, is er reeds geruimen tijd achter de schermen van de groote modehui zen hard gewerkt voor het komende Het eerst komen de mantels: ver- breede schouderlijn; nauw aangeslo ten om taille en heupen; met of zon der ceintuur en onder een weinig klokkend uitloopend. Bijzondere aandacht wordt dit jaar weder geschonken aan de mouw; de manchetten zijn gebleven. De kragen zijn over het algemeen smal en meestal doorgestikt De kleuren, welke het meest gedra gen zullen worden, zijn: parelgrijs, beige en lichtbruin. De eerste Voorjaarsmantels 2J voeg er na een Yz uur zachtjes koken de in vieren gesneden uien en aardap pelen bij met het zout. Laat alles sa men verder gaar worden (nog een klein half uur), leg het spek op een Vleeschsehotei en roer de uien met de aardappelen losjes door elkaar (niet stampen); druppel er de Maggi's 'Aroma in en breng het gerecht over im een dekschaal. ZUURKOOLSCHOTEL (4 personen) 1 K..G. zuurkool, 40 Gr. (2 afge streken eetlepels) reuzel, 300 Gr. (3 ons) mager rookspek, 2 Mag gi's bouillonblokjes met 4 d.L. kokend water. Knijp na het wasschen de zuurkool goed droog uit, voeg ze bij de heete reuzel in de pan, schud ze er goed doorheen en giet er dan den Maggi's bouillon op. Laat de zuurkool zachtjes een uur koken, leg dan het gewas schen spek in de pan en zet het koken nog een uurtje voort, tot nl. alles gaar is en het vocht er zoo goed als geheel op is verkookt (de zuurkool moet er glanzend, vettig, maar niet nat uit- Breng de zuurkool over op een scho tel en leg er het in nette plakjes ge sneden spek op. Presenteer bij deze groente een schaal aardappelpuree. „Tact..." Is het niet tragisch en tegelijkertijd leekenend voor den omgang tusschen de menschen onderling, dat er zooveel menschen zijn, die een weldaad slechts daarom ongedaan laten, om dat ze de dingen niet zuiver genoeg aanvoelen, en ndet, omdat ze niet hel pen willen? Bijvoorbeeld: U hebt nog goede kleeren, die U zelf niet meer draagt, omdat ze niet meer modern zijn. U weet, dat een vriendin, die het niet zoo breed heeft, ze zou kunnen ge bruiken. Ze is zoo handig! Eu ze zou er leuke dingen uit kunnen maken! Er staan nog schoenen, die we in onze ijdelheid te klein hebben gekocht, en die zij wèl zou kunnen dragen. En dan nog de winterjas van Hans. Als de minder mooie stukken er uit ge nomen werden kon het nog een lek ker jasje voor haar zoontje worden. Dolgraag zouden we het haar geven. En tóch doen we het niet. Waarom?, Omdat men zich geneert! Ondertusschen tobt de vriendin er over, hoe het mogelijk is, haar gezin behoorlijk te kleeden. „Greta zou mij toch best iets van haar overvloed kunnen geven", denkt ze, „maar Greta is niet erg vrijgevig". Dat Greta te veel „tact" heeft, nee, 'daar denkt, ze niet aan. En hoe goed kunnen we niet helpen als we een gezin kennen, waar de kinderen jon ger zijn, dan de onze. In den loop der jaren hebben we heele stapels onder goed, kousen, schoenen en kleeren in de kast gekregen, waar de kinderen al lang uitgegroeid zijn. Och ja, we kunnen ze aan een liefdadigheids instelling schenken, natuurlijk. Maar als wij ze aan een bevriende familie geven, weten we tenminste wie we geholpen hebben. Levensmiddelen... Familie van bui ten stuurt ons af en toe zooveel, dat we niet weten, wat er mee te begin nen. Fruit en groenten bederven zoo gauw! We zouden dolgraag iets aan onze .vrienden brengen. Maar we doen het niet, omdat we het zoo pijnlijk vin den! hoe wel de kleine jongen van het gezin al weken lang kleine porties fruit heeft gekregen, omdat „Moeder zuinig moet zijn", zooals hij vroegwijs beweert Nog iets anders. Uw buurman is al maanden lang zonder werk. Zijn kranten en tijdschriften heeft hij af moeten zeggen. Misschien weet U ook, 'dat lectuur een groote behoefte is .voor een mensch, die onvrijwillig tot nietsdoen is veroordeeld. Zelf weet U niet, wat te beginnen met de pakken oude tijdschriften, die zich in enkele maanden ophoopen. Wat er mee te doen? Wel heel eenvoudig, zonder veel woorden, zonder groote gebaren, en vooral zonder valsche gevoelens: in de brievenbus van uw werklooze huur Het gebeurt maar heel zelden dat we onze vrienden kunnen helpen aan dat wat zo het vurigst wenschen: werk. Doch als we maar niet zoo „tactvol" waren, zouden we hen met bescheiden middelen veel meer kun nen helpen. Tot slot nog een paar woorden over verkeerd toegepaste „fijngevoeligheid" tegenover werklooze keimissen. Uw hart heeft reeds den juisten weg ge vonden: niet terugtrekken, nu Uw vrienden in nood zijn. Maar U praat verkeerd met ze. U praat aldoor over de slechte tijden; hoe moeilijk het is Een mooi kantje Hierbij geven wij een afbeelding op ware grootte van een mooi kantje, ge haakt van haakgaren nr. 80 met bij passenden haaknaald. Het is heel ge schikt voor zakdoekjes, kraagjes, man chetjes, en kindergoed. Rijg eerst een zeer smal zoompje. Haak er een toer op van 1 vaste, 5 losse, zoodat het boogj es vormt De tweede toer is: op een boogje 2 vaste Het maken van een donsdeken Een lezeres, die zelf een tweeper soons donsdeken wil vervaardigen, heeft ons gevraagd, hoe zij daarbij het best kan te werk gaan. De afmetingen voor zulk een deken zijn ongever 1.86 M. bij 1.54 M., de na den niet medegerekend. Als materiaal gebruikt men satinet, dat ongeveer 1.58 M. breedte moet hebben. Kan men dit niet bemachtigen, dan moet men tich met twee smalle hanen behelpen. een baantje te vinden, enz. Ta, maar waarom? Voelt u dan niet, dat uw vrienden nog meer ontmoedigd wor den? Of bent u bang, afgunst op te ■wekken, als u vertelt dat het u nog vrij goed gaat? Menschen, die een ja- loersche natuur hebben, zullen altijd wel een gelegenheid vinden o>m ja- loersah te zijn. Het moge hun nog zoo goed gaan, ze zullen altijd nog wel iemand tegenkomen, die het beter heeft. De anderen, die geen afgunst kennen, ze zullen moed scheppen uit het feit, dat U nog geen groote zorgen „Dus het komt nog voor, dat iemand een goede betrekking heeft? Wie weet komt dan voor mij óók nog eens de kans, er een te krijgen!" Zoo denkt de werklooze. Natuurlijk wil hij ook wel eens zijn hart uitstorten, maar hij wil niet altijd en altijd op zijn uitzonderingsplaats in de maatschap pij gewezen worden en direct naar het volgende boogje overgaan, waarop ook 2 vaste gehaakt worden. Vervolgens met 5 losse overgaan tot een volgend boogje, waarna hetzelfde herhaald wordt van 2 vaste, 2 vaste, 5 losse, enz. Naar verkiezing kan er nog een der de toer bij gemaakt worden, die geheel uit vaste steken bestaat. Voor kraag jes en manchetjes is dat wat steviger! Van satinet, dat 1.58 M. breed is, heeft men omstreeks 4 M. noodig. Mcn zorge daarbij voor de allerbeste kwaliteit stof, dit is vooral voor een deken, welke jaren mee moet kunnen, van zeer veel belang. De smalle reepen satinet, welke overblijven, benut men a tot het maken van een koordje, dat tot betere afsluiting tusschen de naden van het overtrek wordt genaaid. Het is natuurlijk niet noodig, dat je de omtreknaden met een koordje af werkt Je kunt even goed volstaan met ze op den rechterkant later nog eens door te stikken. En dan heb je dus iets minder stof noodig. In het laatste geval behoef je de geheele lan alleen maar dubbel te vouwen, en niet door te knippen. (Moet er wel een koordje tusschen, dan knip je de lap in twee gelijke helften, van plm. 154 bij 186 c.M.). Stik~de rafel-uitein den aan den verkeerden kant op el kaar. Keer de lap weer binnenst-bui ten, strijk hem goed glad uit Verdeel de 154 c.M. in 7 gelijke deelen van 22, c.M., zooais bijgaande afbeelding aan geeft. Dat gaat het gemakkelijkst dooi! eerst een reep papier te maken van 22 c.M. breed en 186 c.M. lang. (Des noods eenige stukken aan elkaar plak ken!). Leg die reep telkens op de stof, speld hem goed vast, en rijg de dub bele laag satinet precies langs het papier op elkaar. Neem het papier weg, en leg het dan weer precies slui tend tegèn dien eersten doorrijgdraad aan. Zoo ga je voort tot de lap zes naden gekregen heeft. Die worden op de machine gestikt, maar zorg er voor om aan hoven- en benedenkant een paar centimeters open te laten voor den inslag, die jkis later gemaakt wordt. Je kunt echter dien inslag ook wei er eerst inrijgen, voor je met het doorrijgen voor die zes naden begint Dat is nog wel zoo gemakkelijk. En dan kun je de naden natuurlijk direct geheel -van boven naar onder doorstikken. Doe je er wèl een koordje tusschen, dan.moet je de twee lappen eerst ge heel met een inslag rondom rijgen. Haak van stevig ongebleekt katoen, b.v. no. 8, een lang koord. Knip smalle reepen satinet van 4 a 5 c.M. Naai die aam elkaar, tot er voldoende lengte is om een koord rondom den deken te maken. Wees niet te zuinig, het naait altijd iets in. Leg het gehaakte koordje midden op de lange reep satinet, vouw die dubbel en stik hem met de naaima chine vlak onder het koordje op el kaar. Je kunt óók volstaan met uit de hand het fijn te njgen. Nu is voorloopig het overtrek klaar, en moet er nog voor de vulling ge zorgd worden. Echte dons is natuurlijk verre te verkiezen boven veeren, en dan is het ook niet noodig bijzondere maatrege len te nemen voor het doorstuiven. Je moet nu 7 sloopjes maken, die 186 c.M. lang zijn en 22 c.M. wijd. Er moe ten dan nog inslagjes bijgerekend. Neem de machinesteek zoo klein mo gelijk. Jo kunt ze van zeer dun katoen ma ken. Linnen zou ik niet aanraden. Dat ia te zwaar en te koud. Zijn de sloop? jes7 klaar',' dan moéten ze stevig wór den ingewreven met een stuk zuivere bijenwas om het doorstuiven te voor komen. Keer ze daarna pas binnenst buiten. De naden moeten nl. naar biiï nen zijn. Vul de sloopjes zéér luchtig met de veeren of dons; niet te weinig, maar ook niet te veel. Als de sloopjes dichtgenaaid zijn, moeten ze in het overtrek worden ge schoven. Om dit karweitje wat te ver gemakkelijken, bevestig je een reep stof of een eind band of een eind touw aan den bovemnaad van het sloopje. Duw dat eerst zoover mogelijk door de opening van het bovendek, haal het aan den anderen kant er uit en trek voorzichtig het donskussentje op z'n plaats. Het beste is het om het met z'n tweeën te doen. Zitten alle zeven nu goed op hun plaats zonder rimpels in het overtrek, dan worden de zijkan ten op elkaar geregen, en stevig met de machine dicht gestikt. Zoo er een koordje bij komt. wordt dat tusschen de zijkanten gespeld; daarna verder behandeld als hierbo- van is aangegeven. Nu de deken nog eens losje? en luchtig wat opkloppen en ze is voor 't gebruik gereed. Hoofd-eind löb c.m. Voeten-eind. Donsdeken tweepetaooos. 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10