Kerknieuws. Schoolnieuws. K?r Gemengd Nieuws, Radio Nieuws. JIM, DE ZOON VAN BOBBY DE LAATSTE DER TRIBUNEN VRIJDAG 31 MAART 1933 DERDE BLAD PAG. 9 NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar De Wilp (GcliL), B. C. Visser te Okkenbroek by Deventer. (Verb. ber.). Bedankt: Voor Leerbroek, J. E. Uitman te Moerkapelle. GEREF. KERKEN. Iïedankt: Voor Bozum (Fr.), cand. H. de Jong, hulppred. te Voorburg. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST De heer J. Sla g e r, Theol. cand., Kerkpad 21 te Soestdyk, die de benoeming tot hulp prediker van de Geref. Kerk te Bergen (N.-H.) aannam, kan des Zondags voorloopig geen pre dikbeurten meer vervullen, behalve die reeds vastgesteld zyn. Wel laat zijn verhouding tot de Kerk te Bergen hem de vrijheid te allen tijde een eventueel beroep in overweg.\g te nemen. JUBILEA Ds. D. E. Boeke, te Haarlem, secretaris van de afd. Binnenland van het Ned. |ïu'oel- genootschap, viert Woensdag 5 April a.s. zyn ziiveren ambtsjubileum. Ds. Boeke werd in 190S :n de Ned Her vormde Kerk bevestigd te Eierland (op Texel) in zijn eersta Gemeente. In l9lf> werd de jubilaris Evan/ elhatierpmiikant der Jnw. Zending in Noord-Holland speciaal voor Schagen en Breezand, later ook secretaris van de Frov. Vereen, voor Inw. Zending in Noord- Ilol'and. In 1924 volgde zijn benoeming tot binnenland-secretaris van het Ned. By* el- gpnootschap. Ds. Boeke is ook voorzitter van den Zakbybelbond en van de „Stichting Alle- Dag-kerk" te .Amsterdam. Van zijn hand za1 en een paar geschriften het licht. n.l. „Piofetie in de Gemeente" en „Geref. Evnn- gr'isatie". Ook was Ds. Boeke voorheen redacteur van "t weekblad ,,De Zondagsbode voor Noord-Holland". Hij is door het gansche laai door zyn spreekbeurten voor het Bijbel genootschap eer. bekend figuur geworden. Ds. Boeke zal in verband met familie-omstandig- heJtn zyn jubileum niet vieren. D s. S. Kamper, predikant der Geref. Kerk te Meerkerk, herdacht Woensdagavond zyn 25.-jarig ambtsjubileum. Het kerkgebouw was geheel gevuld. Do. Kamper hield een toe spraak, niet een gewone bediening des Woords, maar een persoonlijk woord sprekend om de weldaden des Heeren te gedenken. Hij bepaalde daarvoor de Gemeente by Genesis 33 20. Sprekende over Jakobs dankaltaar, werden drie gedachten naar voren ge bracht: 1. den man, die het altaar oprirhl; 2. hel altaar dat hij opricht; en 3. den naam van hel altaar. Hierbij vond Spr. ge legenheid een en ander te herinneren uit zijn ambtelijke loopbaan. Vele en velerlei zijn de leidingen Gods die ook in zijn le ven zijn, en die er toe hebben meegewerkt om hem te brengen op de plaats waar hij nu mag zijn. Dan, hulpe van God verkre gen hebbende, staat hij nog »ct op dez-ui dag. Zjjn slotwoorden waren een lofverhei fing en dankzegging Gode. Vervolgens sprak ouderling Van Daalen namens Kerkeraad en Gemeente hem har telijk toe. Namens de Classds sprak Ds. D. Zemel, van Vianen. Voorts sprak Ds. A Janssens, van Langerak. als oud-consulent. Ook Bur gemeester Slob sprak in hartelijke woor den den jubilaris toe. Daarna werd het woord gevoerd door af gevaardigden van de Kerken waar Ds. Kamper vroeger diende, nl. Haastrecht, Werkendam en Oldehroek. Ds. D. E. Boeke sprak namens het Ned. Bij heigen. woor den van waardeering en liefde voor don arbeid door Ds. Kamper als bestuurslid ver richt. Voorts spraken nog afgevaardigden van de Kerken yan Noordeloos, Ameide en I.exmond. Van de eerste twee heeft Ds. Kamper het consulentschap waargenomen Tcnslot'e sprak nog een broeder uit Wer kendam een persoonlijk woord en eindelijk de heer Joh. Boer, namens het Chr. School bestuur te Meerkerk. Na de toespraken, waarin vele goede woorden en wenschen zijn geuit, eindigde Ds. J. Tholcn, van Leerdam, de samen komst met dankgebed, nadat nog gezongen was Psalm 72:11. De Gemeente ging dank baar voor deze gezegende ure huiswaarts. Ds. L. C. BULIJN. Het bericht omtrent Ds. L. G. Bruyn, Ned. Henpredikant te Katwyk aan den Rijn, was wat alarmeerend. Wij vernemen nader, dat Ds. Bruyn het lichamelijk wel maakt, maar dat bepaalde omstandigheden een overspan ning hebben veroorzakt, «lie hem noopte zyn dienstwerk tijdelijk op te geven. Hij vertoeft thans met zijn gezin elders. AANKLACHT TEGEN Dr. J. L. SNETHLAGE Door den heer C. Costerus te Bodegraven, die ook reedu een aanklacht heeft ingediend bij het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland tegen Ds. J. B. Th. Hugenholtz, Ned. Herv. predikant te Ammerstol, welke aanklacht, ge grond op art. 11 van het Algemeen Reglement, ging tegen het orgaan „Kerk en Vrede", waar van Ds. Hugenholtz redacteur is, werd thans een aanklacht ingediend bij het Prov. Kerk bestuur van Noord-Brabant tegen Dr. J. L. Snethlage, Ned. Herv. predikant te Oyen. Naar men weet, heeft Dr. J. L. Snethlage een brochure geschreven, waarin hy het een groote verdienste van het Leninisme noemt, dat het een radicale schoonmaak heeft inge zet onder alle geestelijke stroomingen en v ».n Dr. Snethlage het Bolsjewisme in Rusland noemt „de levende kerk". Het officieele Chris tendom is volger/5 den schrijver niets dan on waarachtig kapitalisme, terwijl het hedendaag- sche communisme, niets dan louter religie is. Het is voor het communistisch bewustzijn het heilige, waarin het gelooft, het Lenisme ver tegenwoordigt de hoogste religie. Het is de zondeval van het Christendom te noemen, als het zich verzet tegen hen, die zich opmaken om door revolutionaire daden een nieuwe orde in het aanzyn te roepen, terwyl op het Leni nisme met een kleine wijziging het Evangelie woord van toepassing *'n: Van de dagen lynin af wordt het Koninkrijk der hemelen geweld aangedaan en de geweldenaars nemen het met geweld. Hiertegen nu heeft de heer C. Costerus, uit Bodegraven, een aanklacht ingediend by het Prov. Kerkbestuur van Noord-Brabant. Hy heeft de brochure daarbij gevoegd en ervan gezegd: „Daarin komen uitdrukkingen vc die voor een Hervormd predikant verboden ontoelaatbaar zyn. Ik laat echter den inhoud dezer brochure geheel aan uw beoordeeling over. Ik gevoel my echter gedrongen om tegen Dr. J. L. Snethlage een aanklacht in te dienen wegens grove schending van zyn ambtsbelof ten en reglementaire plichten. Deze aanklacht wordt door my gegrond op artikel 27 van het Regl. o.h. Examen, alwaar we lezen: „Ik beloof in het diep beset van myn roeping, het Evan gelie van Jezus Christus te verkondigen en de belangen van het Godsrijk in overeenstemming hiermede naar vermogen te behartigen". RECHTS EN LINKS. Te Alkmaar Is door Ds. J. H. W. War ners. (rechtzinnig) predikant der Ned. Her vormde Gemeente aldaar, aar, de vrijzinni- e predikanten in den Ring Alkmaar verzocht, hem de beurten in de vacaturo-Ds. H. J. Hak (rechtz.) af te staan. Ps. Warners zal dan zorgen, dat ze vervuld worden en daarby met de rechtzinnige nuances zooveel moge'yk rekening houden Ds. J. Deetnian (vryz.) te Alkmaar, heeft, naar het „Hbl." meldt, dit ve.zoek ingewilligd, onder bedin-', dat de rechtzinnige richtingen (ethisch, confess, - n geref.) inderdaad elk tot hun recht zullen komen. HUWELIJKSBEVESTIGING BIJ VOLMACHT Al duidelijker blijkt, dat het geval van hu welijksbevestiging by volmacht in de Geref. Kerk te Utrecht, lang niet het eerste in ons land is geweest. Gisteren vermeldden we een geval in de Chr. Geref. Kerk van Zwolle in L929. Thans bericht men ons, dat in 1922 een huwelijksbevestiging by volmacht heeft plaats gehad, in de Geref. Kerk te Culemborg, door Ds. Joh. Kwak. De bruidegom woonde in Ned.- Indië en kon de reis naar Nederland niet on dernemen. Gemachtigde was een vriend van den bruidegom. EVANGELISCFIE MAATSCHAPl'IJ. De Evangelische Maatschappij hoopt Don derdag 27 April a.s. te Rotterdam in Huize Ulrich (LeuveUaven 91-101) haar jaar vergadering te houden, 's Avonds te voren vindt in de Luthersche Kerk (Wolfshoek) een wydfngs- tevens propa^andadienst plaats, met als sprekers Ds. W. D. M. Baar te Alkmaar en Dr. J. F. Beerens te Utrecht, leden van het Hoofdbestuur, die spreken over: „De Pro- testantsche heldenfiguur Willem de Zwijger". Na afloop van dezen dienst is er in Huize Ulrich reünie. Het program der jaarvergade ring vermeldt een «aantal huishoudelijke zaken, bestuursverkiezing, afdeelingsvoorstellen, enz. Prof. Dr. D. J. KOHTEV. EG. Prof. Dr. D. J. Kortewe^, oud-hoogleeraar in de Analytische Meetkunde, Wiskunde, cterrukunde. Mechanica en Waarschymyk- hcid=berekening aan de Gemeentelijke Uni- rniteit te Amsterdam, viert hedon, 31 Maart, zijn 85sten verjaardag. Hij werd geboren te Deti Bosch, studeerde te Delft en Utrecht en promoveerde in 1K73 to Amsterdam tot Doctor in «ie \V is- en Natuurkunde cp een proefschrift: „Over icortplantingssnelheid van golden in elasti sche buizen". Zyn hoogleeraarschap duurde van J881 tot 1918. Prof. Mr. C VV. de Vries, hoogleeraar in liet Nederlandsch Staats- en Administratiel Kocht aan de Ned. Handelshoogeschool te Rotterdam, heeft het initiatief genomen tot het beleggen van een driedaagsche staat kundige studiebijeenkomst op 10, 11 en 12 April te Rotterdam. De Vereeniging vooi Staatkunde heeft de leiding op zich geno men en een voorbereidings-commissie geko zen uit de bestuursleden der bestaande stu dentenorganisaties. De bijeenkomst zal een interacadeinisch karakter dragen en door studenten van alle Universiteiten en Hoogescholen in Neder land bezocht worden. Hoewel het programma enkele voordracn ten van hoogleeraren bevat, zullen de in leidingen in hoofdzaak door studenten wur den gehouden aan de hand van stellingen, waarover telkens discussie zal volgen. U> V&eJxtaA PvuuJt iJLit d&eilwruUihl Ihuxfdm RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Roekendiefstal. De Litteraire Facul teit der Leidsche Studenten heeft wegens dc- voortdurende ontvreemding van boeken uit de leeskamer der Ncd. Phi'ologie te Leiden een strengere cortrole ingesteld <m „den gaanden en komenden man''. Er werdt een wacht ingesteld, die controleert: Dat niemand zonder vertoon van lidmant- scnapskaart de Leeskamers binnengaat. Dat geen boekentasschen of groote dames- ta. schen mede naar binnen worden genomen. Dat niemand boeken, die in de leeskamers behooren, mede naar huis neemt. GEREF. GYMNASIUM TE AMSTERDAM Met ingang van 1 April a.s. is lot cura- !or aan het Geref. Gymnasium te Amster dam de heer II. A. Höweler, leeraar Nedei- landsch aan dat Gymnasium, benoemd. Donderdag 13 April om half 3 hcopt in «le /mnastiekzaal van de Christe'ijke H.B.S. te Utrecht voor de Vereeniging van Chr. M. O. en voor de Vereeniging van Leeraren aan Chr. Gymnasia en Lycea Mr. A. de Graaf, van Zeist, op te treden. Het onderwerp luidt: .,0ni' ang tusschen jongens en meisjes". Deze bijeenkomst is toegankelijk voor allen die belang stellen in ons Christe'yk Middelbaar tn Voorbereidend Hooger Onderwijs. TOELATING NIJVERHEIDSSCHOLEN Het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van leeraren en leeraressen bij het Nijver heidsonderwijs heeft een telegram gezon den aan den Minister van Onderwijs, waai in het den Minister beleefd verzoekt, medf erband met de toezegging in de Memo rie van Antwoord aan de Eerste Kamer, ook met de organisaties van leerkrachten, hij liet Nijverheidsonderwijs overleg te ple gen in zake de voorbereiding van de wijzi ging van het Kon. Besluit betreffende ver hooging van den toelatingsleertijd voor Nij verheidsscholen. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Amsterdam (Elout van Soeterwoude- school, Spaerstraat 6, hoofd J. Bokma), mej. A._A. Adriaanse te Marken sselraonde (te openen Geref. School, ben. hoofd A. Sorber), mej. Kok te Breda. Nieuw-Weerdinge (Herv. School III), mej. H. Wessemins te Emmen. Voor tydelijk. ONDERWIJZERS WACHTGELDERS In antwoord op desbetreffende vragen deelt de Minister van Ouderwijs mee dal ook hij het wenschelijk achi dat zooveei mogelijk getracht wordt aan jonge leer krachten de gelegenheid te bieden betaal den arbeid te verrichten. Nochtans dient ook gelet te worden op de belangen van de oudere leerkrachten en van 's Rijks kas, een en ander in overeenstemming met de wettelijke voorschriften. Het is niet mogelijk te voorkomen, dat wachtgeld genietenden van 60 jaar en ouder benoemd worden, terwijl ongehuwde wachtgeld genietenden en kweekelingcn met akte beschikbaar zijn. Ook voor de eerstbedoelde wachtgelders geldt de bepa ling van art. 51 der Lager-Onderwijswet '""9, dat zij een hun aangeboden betrek king, welke hun Ln verband met hun per soonlijkheid en omstandigheden redelijker wijze kan worden opgedragen, niet kunnen weigeren te aanvaarden dan op straffe van geheel of gedeeltelijk verlies van het wacht ;ld. Met eventueel kenbaar gemaakte bezwa ren van gehuwden wegens verren afstand wordt in geval van tijdelijke benoeming zooveel mogelijk rekening gehouden. GEREF. LEERAREN IN PAEDAGOGIEK. Te Utrecht wordt Woensdagavond 19 April a.s. de jaarvergadering der Vereen an Geref. Leeraren in de Paedagogiek ge houden, waar Dr. A Kuypers, \an Amster dam, zal spieken over: „Enkele opvattingen omtrent het begrip: geest". CHRISTELIJKE VACANTIESCHOOL Te Amsterdam werd Dinsdagavond jl. in de Graaf Willem Lodewijkschool, Meeuwenlaan 130, een vergadering gehou den, teneinde een Chr. Vacantieschool te Amsterdam benoorden het IJ op te rich ten. De heer A. J. da Coéta, voorzi tter van het Bestuur de-r Vereeniging tot bevorde ring der Chr. Vacantieschoien te Amster dam, sprak het openingswoord. Spr. wees op het belang der zaak zulk een school in dit stadsgedeelte te hebben. In andere dee- len van de stad bestonden ze reeds lang, de namen „Juliana", „Emma" en „Wilhei- mina" dragende. Hei voorloopige bestuur dezer nieuwe vacantieschool had gelet op het gedenkjaar 1933 den naam „Prins-Wil- lemschool" gekozen. Voorts hield mevr. J. W. E. Duyvendak— Ligtvoet een interessante causerie met licht beelden over het praotische werk der vacan ticscholen. Verschillende werkstukjes, in deze scholen gemaakt, werden daarbij te vens ten oongestcld. Ten slotte sprak de heer J. Dijkstra over zijn ervaringen in de Chr. Vacantieschoien. EXAMENS PROMOTIES NED. HANDELSHOOGE: ^HOOL TE ROT TERDAM. Gepromoveerd !a tot Doctor 'n dt Handelswetenschappen de heer J. G. Sl ron RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gepromo vcerd ts tot Doctor in de Wis- en Natuurki do. op proefschrift getiteld: ..Llmitattes Sommaties", de heer D. N. van der Neut. ge- jerd is tot Doctor In de Rechtsgeleerd- de heer M. JJ. A. V. Koeken, referenda- is dor Provinciale Griffie te s-Hertogenbosch ip proefschrift, getiteld: .,Bl)d:age tot de ken- iln van het provinciaal financien wezen. histo rische ontwikkeling". TERDAM. Gesl.Handelsv i H. H. J. Jmhoff: de heer A. Poor rsosslstent. de dames H Kost i O. Posthumus te Hilversum. !x.,^ mej. J. Hlnrichs en de heer G. Ph. G. Apothekersassistent, mej. N. Theui R.-K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. eGsl ïermaansche Taal (Luitsch). cand. ex.. de ïeeren G. B. J. Daniels te Delft en J. Bou- vens te Nijmegen. neeskunde: artsex., de heeren W. W. Wlnt- te Veendam. leepsrudiutelegi af is EX. LICHAMELIJKE OPVOEDING Tot voorzitter en secretaris der Commissie 'oor de examens-Lich. Opv M. O. te A m s t e r de Jeerllngen der Ac. voor Lich. Op- Amsterdam. ERNSTIGE ONGEREGELD HEDEN TE HAARLEM Na afloop van een groote districtsvergadfi- riug van het Verbond van Na-iunulisten, die in Hotel „De Leeuwerik" te Haarlem weru gehouden, kwam het tot ernstige botsingen tusschen geuniformde fascisien en commu nisten, waarbij een fascist werd neergesla gen, zoodat de politie overging tot het uit eenjagen van de menigte met de blanke Voor en tijdens deze vergadering was hei voor het hotel reeds zeer druk. Politieke te genstanders zongen de Internationale, er werd geschreeuwd en gescholden en toen de geüniformeerde leden en bestuursleden van liet Verbond van Nationalisten buiten kwa men en begeleid door een groot aantal agen ten van politie en rechercheurs met politie honden in de richting van het station lie pen. trokken groote groepen communisten «ui andere tegenstanders mede onder het zin gen van de Internationale, en hevig schel dend naar de fascisten. Op het Staföonsplein raakte een aantal communisten slaags met de fascisten. Het kwam tot eencomplete vechtpartij, waarbij de fascist Van Drachten een harde klap met een stuk ijzer op het hoofd kreog, zoodat hij bewusteloos inecn- DOCHTER HAD HUILBUIEN Men dacht aan zenuwen Nu een heel ander meisje Een moeder schrijft: Drie maanden geleden was mijn 18-jarige dochter er s,echt aan toe. Ze had herhaaldelijk huilbuien en was ten zcciSte terneergeslagen. Daarom wilde ik het eens met Kruschen Salts probeeren; ik gaf haar een halve theelepel in warm water 's morgens op de nuchtere maag en de kleine dagelijksche dosis in haar thee voor 't koffiedrinken en middageten. Dat was zoo drie maanden geleden. Nu is ze flink en opgewekt en slaaDt en eet uitstekend. Ze is een ander mensch. Zij krijgt nog steeds de dagelijksche dosis. Kruschen Salts. Mijn man, mijn andere dochter en ik-zelf nemen ook geregeld Kruschen Salts; het is een wonder zooals nier zich er minder vermoeid door voelt. Ik had erge rheumatiek in mijn lin kerarm en schouder en kon niet slapen van pijn en ook dat is nu heelemaal verdwenen: ik voel me uitstekend. Mevr. M. Z. De meest voorkomende oorzaak van neer slachtigheid is hardlijvigheid; het vervelen- iep 'ivaiu uapiaz jbbui jjaz u&ui jup si ap men aan deze kwaal lijdt, 't Gevolg is een ophooping van schadelijke stof en die de gezondheid ernstig henadeelen. Kruschen Sa ts voorkomt hardlijvigheid, doordat het alle afvoerorganen aanspoort om hun func ties heter te verrichten; alle afvalstoffen worden op volkomen natuurlijke wijze uit het lichaam verwijd^'«i V>--fr:«rht «n ver nieuwd bloed stroomt door Uw aderen ge. voelt U als verjongd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar hij alle apothekers en drogisten k f 0.90 en ƒ1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) zonk. Hij werd binnengedragen in een nahij gelegen hotel en na voorloopig verbonden te zijn met een lichte hersenschudding naai liet ziekenhuis St. Johannes de Deo ver De te Haarlem woonachtige fascisten za gen, na de sprekers naar den trein gebracht te hebben, zich genoodzaakt per taxi huis waarts te begeven, daar de joelende menig te hoe langer hoe meer handtastelijk werd Het lukte hun echter eerst na veel moeite een taxi-chauffeur bereid te vinden hen te vervoeren, daar de chauffeurs het eerst niet aandurfden omdat zij hang waren dat dc ruiten van huin wagens door steenworpen en dergelijke zouden worden vernield. Een aantal geuniformde leden van de Vrijwil lige Burgewacht dat in Hotel „Lion d'Or'" een vergadoring had gehouden, werd even- pens lastig gevallen. Men smeet een der ruiten van het hctel-restaurant met eon steen in, terwijl een voorbijganger, die even min als de leden vaji de burgenvacht iets met het geval uitstaande had, een slag op het hoofd kreeg, doch gelukkig niet ern stig werd gewond. De burgenvacht-leden hadden uit zelfver dediging hun ploertendooders voor den dag gehaald, wat een hevig protest uitlokte van de opdringende menschenmassa, waarna de politie met blanke sabel en gummistok de menigte uiteenjoeg. Men keerde echter na eenigen tijd weei terug. Er werden steenen uit de Kenau straat opgenomen, waarbij de politie een nieuwe charge uitvoerde en zoo goed als ZATERDAG 1 APRIL. Hulzen (1875 M.) K.R.O. 8.00 Morgenc< s s el (Vlaamsch) (387.8 11.20 Con- t. 12.30 Omroer i bü de luit. 6.1 >rkest. 5.50 I iede- 'Fransch) (509.3 M.) 11.20 Omroeplcleinor- kest. 12.3U Concert 4.20 Omroei>o. keat 5.35 Omroepklemurkest 6.2U Vervolg con- ry (1554.4 M-ï 10.35 MorgenwtJdlng. 12.20 Orgelspel. Variété. 10.00 BBC-orkest Kalundborg (U53.8 M.) 11.20 Concert 1.60 Giamofoon. 2.20 Kinderkoor. 2.50 Concert. 7.21 Muziek. 8.3U omroeporkest 9.40 Concert Könlgswusterhaueen (1634.9 M.) 5.50 Ochtendconcert 9.50 Uit het Vatlcaan. 1.20— Gramofoon- 6.20 Piano-recital. 6.55 Cembalo-recital. 10.20 Avondconcert lofoon. 4.20 Concert. (261.3 M-l 5.35 Muziek. 7.05 Midland Reg. (398.9 M.) 5.10 Muziek. 6.50 Orkest. 8.05 Concert Par tja (Radio FaiUaj (1724 M.) 7.05 Gramo- toon. 8-20 Orkest. 11.20 Omroeporkest 3.10 Omroeporkest den geheelen Kruisweg en het Stationsplein schoonveegde. Door tot nog toe onbekenden is een twee tal ruiten mei steenen ingeworpen van het perceel Kenaupark 23, waar een Duitseha propagandiste van de Nationaal-Socialisti- sche Par.ij woont Het bleef nog lang ru moerig in de buurt, doch tot handtastelijk heden kwam het niet meer. Arrestaties wer den niet verricht De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. TWEE WOONHUIZEN AFGEBRAND Te Deurne is brand ontslaan in een blok an drie woningen op de Griebus. gelegen achter den Zeilberg aan den rand van de Peel. Twee woningen, bewoond door de fa milies H. Verbakei en T. Verbakei, gingen geheel in de vlammen op, terwijl er maar weinig kon worden gered. Alleen T. Verba kei is laag verzekerd. De derde woning, be woond door de familie Verhees, bleef be houden. De Deurnesche brandweer kon we gens den buitengewoon slechten binnenwog, die zij moest volgen, niet meer tijdig ingrij pen. De oorzaak van den brand is onbe- Dooi G Th ROTMAN 5c. Wat of het toch wel wezen mocht, Wat onze vriend zoo moeizaam wrocht? Wel, hij was, wegens slapt' in zaken Aan "t étalagekaar en maken. Toen 't klaar was, zeemde hij zijn ruit, En stalde al zijn waren uit; De kaarten werden keurig net Daar midden tusschenin gezet 54 Maar d'andren dag, vroeg opgestaan, Is Jim aan 't schilderen gegaan; Hij nam de kaarten een voor een En smeerde inkt er overheen Ach, ieder die den winkel zag Sloeg bijna dubbel van den lach! Waarom, zoo vraag je? Wel, dat blijkt, Wanneer je 't plaa:je goed bekijkt! (Wordt Maandag vervolgd.) Cola di Eienzi, de groote Senator van Rome in de 14e eeuw Door t£dw BULWEH LYTTON „Dan kan weO zijn. Ik weet niets van Nupois; muur ik weet, hoe mijn hof zou zijn als ik was, wat wat ik niet ben en mis schien nooit zal worden 1 Het tafelservies zou van goed moeten zijn; de bekers tot den rand met diamanten bezet; geen duim van den ruwen vloer zou zichtbaar mogen zijn; alles zou met goudlaken bedekt uiceten worden. De fontein op het binnenplein zou de geuren van het Oosten moeten versprei den! Mijn pages zouden geen ruwe jongens mogen zijn, blozend over hun eigen onhan digheid, doch schoone knapen, die hun twaalfde jaar nog niet bereikt hadden, uit de edelste paleizen van Rome bijeengebracht En de muziek, o, Lucia! elke muzikant zou een b.oemkrans gedragen en verdiend hebben; en wie liet best speelde, zou een bo- looning krijgen, die alle anderen naijverig zou hebben gemaakt een roos uit mijn hand. Hebt gij Signora Giulia's kleed ge zien? Welke kleuren! Om do middagzon jalcersch te maken! geel en blaüw en oranje en scharlaken! O, den volgenden dag deden mijn oogen n^g pijn er van!" „Signora Giulia heeft zeker minder smaak voor het kiezen van klleuren dan gij" zei de gewillige kamenier. „En dan haar houding! geen zweem van vorstelijkheid! Zij stapte door de zaul, alsof zij ieder oogenblik over haar sleep zou struikelen, en dan zeide zij met een dwaas lachje: „Die Zondagsche klceren zijn eigenlijk een groote last". Nu ja, voor voorname lieden .moesten er geen Zondag sche klieren bestaan; ik zou mij wiillen kleeden voor mijzelf, niet voor anderen! Eiken dag moest ik een nieuw gewaad heb ben; rij kor dan het vorige; elke dag moest een feestdag zijn!" „Het kwam mij voor", meendo Lucia, „dat Giovanni Orsini zich veel bezighield met mijn meesteres". „Die beer!" „Een beer mag hij zijn! maar zijn huid is kostbaur. Hij is onmetelijk rijk". „En de dwaas weet niet, wat hij ermee doen zal". „Was dat r.ict de jonge Adriano, die u aansprak bij do zuilen, waar de muziek ge plaatst was?" „Best mogelijk ik herinner het mij niet" ..Ik heh Wel eens gehoord dat weinig dames het vergeten, als Adriano di CasteLio 'haar het hof maakt". „Er was maar één man wiens bijzijn mij waard, scheep, het mij te .herinneren", ant woordde Nina,, schijnbaar «onder op de listige toespeling van haar kamenier te letten. „En wie was dat?" vroeg Lucia. „De oude geloerde uit Avignon". „Watl Die met dien grijzen baard? O, Signora!" „Ja" zeide Nina ernstig en droevig. „Als hij sprak, verdween al het andere uit mijn oogen want hij sprak met mij over hom!" Zij zuchtte diep en de tranen kwamen haar in de oogen. Verachtelijk trok de kamenier de lip op en zag haar meesteres verwonderd aan; zij durfde echter geen vraag doen. „Doe het tralieraam open" zeide Nina, na eenige oogenbliklien van stilte „en geef mi. dat papier aan. Neen, meisje, dat niet de verzen die mij gisteren gezonden zijn. Wat! zijt gij een Itailiaansche, en weet gij niet zon- «ler verdere aan duiding dat ik de verzen van Pe- traca bedoel?" Bij het open raam gezeten, waardoor het mianlieht zacht en helder naai Francesco Peirarca binnen viel, met (X304—1374). iamp nuast zich, de hand voor de oogen houdend alsof de vlam haar hinderde, doch inderdaad om haar gelaat te verbergen voor Lucia, scheen de jonge Signora verdiept in een der teedere bonnetten, die in dien tijd de hoofde^ en harten in Italië in vlam zetten. Nina rii Raselli, de spruit van een ver armd .ges-acht, dat zicli beroemde op zijn afstn-umiing van de Rumeinsclic consuls, doch in den tijd van dit verhaal zich nau welijks kon staande houden onder de edelen van Lugeren rang, was het bedorven kind, de algod en tevens de tiran van haar ouders. HL ar krachtig, eigenzinnig karakter deed haar heersehen, waar zij had moeten ge hoorzamen; en zooals ten allen tijde neiging de overhand heeft behouden op gewoonte, had zij, ondanks do gebruiken van haat land, die jonge, ongeliuwdo meisjes aan alle kanten in haar bewegingen belemmerden, gestreefd naai- onafhankelijkheid en die ook veroverd. Zij bezat meer kennis en meer aanleg dan de n-ceste vrouwen in die dagen; genoeg om haar door haar ouders als een wonder te doen beschouwen. Zij bezat tevens wat dezen nog hooger •.hotten, een groote schoonheid; en wat zy meer vreesden, een ontembaren trots; een trots, voor degenen uie zij liefhad vermengd met duizend liefe lijke eigenschappen of liever voor dezulken scheen hij geheel te verdwijnen. IJdel en tevens hooghartig, vastberaden en tevens hartstochtelijk, getuigden, zelfs haar ijdel- hcid en haar praalzucht van iets verhevens haar grilligheid van een zucht naar het Ideale. Haar gebreken behoorden bij haar schitterende gaven; zonder dezen zou zij minder vrouwelijk geweest zijn. En wie haar kende bezigde haar onwillekeurig als maatstaf voor alle andere vrouwen, wier zachtere eigenschappen haar niet bevulli- ger, slechts kleurloozer schenen te maken. Haar eo-.ucht was niet van de alledaagsclip soort, want tal van huwelijken had zij reeds afgeslagen, waarop de dochter van F.a-eUi nauwelijks had mogen hopen. Den onbe- schaafdeu geest en de ruwe kracht der Rumeinsche edelen beschouwde zij, wier ver heel ding poëzie aanzag als behoorencle bij een lioogen rang en rijkdom, als iets bar- taarsch en weerzinwekkends, dat zij vrees de en ei achtte tevens. Zoo had zij reeds haar tuintigste jaar bereikt, ongehuwd, uocli nbu zonder de liefde te hebben Ïeeren kennen. De eigenschappen van haar ka- ra i tfci hadden bij haar een verheven denk- beo.il \an de liefde doen ontstaan; zij gevM lelt dat haar ideaal alles in zich meest vereenigen en zij met haar heersch- aichtigen geest, moest zioh daarvoor in het stof-kui.nen ouigen. Vrouwen van zachtere» aard mochten na een korten tijd verlangen ecu ziften dwang uit te oefenen, wan neer zij liefhad, wilde zij niet meer bevelen, dan moest haar trots veranderen in toewij ding De eigenschappen die haar aantrokken m-.csh'ii aan de haren verwant, doch ver i.aari«i\en verheven zijn. De verachting die zij v« or de meeste mannen gevoelde, deed haar de vereering als een heerlijkheid be sef ouwen! En mocht het ooit haar deel worden, zich te verbinden met den man dien zy zóó liefhad, dan zou zij zich weten te verheflen tot de hoogte van dien beminde. YVat haar schoonheid betreft lezer, mocht gij ooit te Roam komen, dan zult gij in het Kapitool de afbeelding zien van de Cumae- sche Sibyile, wier liefelijkheid, hoe vaak ook nageteekënd, niet weer te geven is. Zij is danker en haar gelaat heeft een Oosterschon vorm; haar kleed en tulband, hoe rijk ook, verbleekcn voor de doorschijnende, roos kleurige tint iter wang.»n, het haar ic zwart, doch met dien goudgloed, dien men slechts vindt in het zuidm en ook daar maar heel zeldzaam; de trekken zijn onbe rispelijk, ofschoon niet Grieksch; de mond, het voorhoofd, de vorm van het gelaat zyn menschelijk en zinnelijk; de uitdrukking, het geheele voorkomen staat hooger. Het waren niet de vernuftige, schitterend uitgewerkte gedachten, waarin de groote dichter Petrarca zoo vaak geleerdheid voor hartstocht heeft gegeven, die op dat oogen blik de aandacht der schoone Nina geboeid hielden. Haar blik vestigde zich niet op het papier, maar op den tuin, die zich langs het vertrek uitstrekte. Het maanlicht viel op de oude vruchtboomen en afhangende wijn ranken; en midden op het slordig ónder- houden grasperk plaste een kleine, ronde fontein, die met haar prachtige vormen her innerde aan 'hang vervlogen tijden. Het was een rustig en schoon tafereel; doch Xina dacht aan rust noch schoonheid. Zij keek juist naar de somberste, dichtst begroeide plek van den gchoelen tuin; daar stom'en de boomen dicht op elkander. en verborgen den lagen, zwaren muur die het huis van Raselli omgaf. Zacht bewogen zich de tak ken der boon-en; docu Nina merkte e« n sterker bevang op; nu kwam lang/a.,m en voorzichtig een eenzame gedaante tus schen de Loomen te voorschijn, wier s.- in duw, lang en donker, op het grasf-rk viel. De gedaante naderde hot raam en fluister de bijna onhoorbaar Nina's naam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9