WKUUAG dl MAAK I 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5> BINNENLAND. Burgemeester Fernhouts afscheid TWEEDE KAMER DE LANDBOUWSTEUN Ter regeling van werkzaamheden hield de fwcede Kamer gistermiddag een korte ver- paii.'i'1"-- B De Voorzitter stelde voor een aantal wetsontwerpen in de afdeelingen te behan delen, waaronder de steunmaatregelen voor den landbouw en ook de algemeene Mach- Bmwswet, Dp. Lóvin k (c.r.) maakte tegen onder dek van dit laatste ontwerp bezwaar met let oog op de bestaande omstandigheden. )e minister kan zich toch wel redden. De heer Al bar da (s.d.) zou, ondanks foote aarzeling, met het voorstel meegaan, j blijkt daaruit opnieuw hoe lichtvaardig |e Kamerontbinding heeft plaats gehad Om lal er z.i. niet zoo spoedig een nieuw kabi- iel zal zijn, was hij bereid tot afdeelings- mderzoek door de oude Kami De heer W ij n k o o p (cornm.) was niet iereid om op de wcnschcn der Regeering in e gaan. Zij is bezig om systematisch het (arïement uit te schakelen met de voor den indbouw gevraagde machtigingswet Dr. Co lijn (a.r.) wilde, nu de Regeering jo sterk aandringt op behandeling der [acbtigingsw et, aan afdeel ingsonderzoek jeewerken. Maar dat sluit niet in, dat hij ük bereid is tot openbare behandeling in Ie Kamer. De heer Knottenbelt (lib.) merkte ,p, dat het Machtigingsontwcrp een geheel liêuwe practijk inluidt Vreemd is het aarovcr te willen handelen met een Ka- ncr, die aan'het erind van haar bestaan laat Bezwaar bestond bij den heer Knot- enbelt ook tegen afdeelingsonderzoek. heer A a 1 be rse (r.k.) achtte den toe- van den landbouw zoo erg, dat het [rëemd aandoet, dat mem al pratende de loodige maatregelen maar op z'n beloop iat Wordt niet snel gehandeld, dan wordt lisschien veel kwaad gesticht en allerlei naad niet voorkomen, dat bij tijdiig ham eien wel voorkomen had kunnen worden. Onder deze omstandigheden behoort aan wensch der Regeering te worden vol- i Het is meer dan tijd om den land ouw uit één algemeen oogpunt te behan- elen en niet langer met stukwerk ons te- islen te stellen. De heer Oud (v.d.) achtte zorgvuldige oorbereiding noodrig van het voorstel Maar litstel is niet wel mogelijk en daarom wil iij zich tegem behandeling in de afdeeliin- on niet verzetten. Misschien ware de mach iging in tijdsduur te beperken. Br. Lovim k (c.h.) verklaarde zich met tfdcelingsonclerzoek alleen wel te kunnen ereemigen en trok zijn voorstel in. De heer Wijnkoop (comm.) stelde voor e Machtigingswet niet in behandeling te lemen. Dit voorstel werd v e rw orpen net 73 tegen de stem van den heer Wijn- De Voorz. deelde mede, dat hij als de iland van het afdeelingonderzoek zulks oelaat, de volgende week de Kamer zal bij enroepen. In ieder geval zal dan het op laken van een nominatie voor den Hoogen land aan de orde zijn. Te kwart voor twee werd de vergadering esloten. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING K. B. la benoemd tot ridder in de Orde van ije-NaaaflU, Jkvr. .J. W. Ortt te Rotterdam, VOOGDIJRAAD DEN HAAG I BIJ K. B. Is op zijn verzoek eervol ontslagen net dank F. M. de Charroo van Kempen :an den Voogdijraad Den Haag 1. KANTONRECHTER-PLAATSVERVANGER BIJ K. B. Is benoemd tot kantonrechter-plaata. 'erva.nger in het kanton Winschoten C. Focken lypotheekbewaardier, en Air E. Post, advocaat- is op zijn verzock_ met 1 April eervol ontsla- ITALIAANSCHE PASPOORTEN GELDIGHEIDSDATUM Het Italiaansche gezantschap deelt ons mede, dat van 1 April 1933 af, elk diploma tiek ftaliaansch paspoort zijn geldigheid heeft verloren voorzoover dit niet bevestigd of vernieuwd is door het Italiaansche mi nisterie van I uitcnlandsche zaken, sedert 1 Januari 1928. NA DEN BRAND DER P. C. HOOFT DE JOHAN DE WITT IN ZIJN PLAATS De directie der Stoomvaart Maatschappij Nederland tc Amsterdam, deelt ons mede, dat zij heeft hesloten het stoomschip Johan do Witt dofiuiliif aan te wijzen als vervart vun liet motorschip P. C. Hooft, snelheid zal wórden opgevoerd tol 15Vi> mijl behouden vaart, waarvoor een ver bouwing van het voorschip noodig zal zijn en enkelo voortstuwingsmiddelen zullen worden aangebracht. Hel schip zal hiervoor na binnenkomst tc Amsterdam op 21 Juli a.s. uit de vaart wor de genomen. Tegelijkertijd zullen dan eeni ge verbeteringen in de passagiers-inrichting worden aangebracht Welk schip de mailschipafvaart van 2 Augustus a.s. zal waarnemen is nog niet vastgesteld. ALS HOOFD DER GEMEENTE KAMPEN „KAMPEN WAS EN IS EEN BEVOORRECHTE STAD" Gistermiddag heeft Burgemeester M. tern- hout in een zitting van de gemeenteraad afscheid genomen als hoofd der gemeente Kampen, wegens vertrek naar Middelbuig. Do heer Fernhout zeide, dat het hem lot dank stemde, dat de Raad hem in staat stelde in deze zitting afscheid van haar te nemen. Eerder dan spr. gedacht had gaat hij heen. En spr. heeft menigeen hooren vragen, waar om hij heengaat Na velerlei overweging is spr. tot het be sluit gekomen Kam pen voor Middelburg te moeten verwisse len, al is deze keus hem niet gemakke lijk gevallen. Spr is met veel vertrou wen in Kampen gekomen en in datzelfde vertrouwen gaat hij thans naar Middelburg en hij hoopt, dat dit én voor de gemeente Kampen èn voor hem goede gevolgen moge hebben. 4 Juni 1919 werd spr geïnstalleerd als burgemeester. Toen waren de toestan den geheel anders De omstandigheden vva ren toen zeer opgewekt. Immers de wereld oorlog behoorde tot het verleden. En de ge volgen daarvan waren ook in ons land merkbaar, o.a. door de opheffing der dis tributie. Kampen was en is een bevoorrechte stad Eerst sedert 1918 is er plaatselijke belasting heffing, die dan nog uiterst gering is ver geleken met andere steden. Onder spr's bewind zijn er veel herzienin gen en verbeteringen tot stand gekomen Spr. wijst in dit verband op de verbetering der woningtoestanden, op de electrificatie van de gemeente Kampen, op het bouwen an een openbaar slachthuis, op de reorga nisatie van het stads-zickenhuis en op de stadsuitbreidingen. Spr dankt het college van B. en W. voor de vele steun en medewerking van haar ondervonden. Eveneens dankt spr. de Raad oor haar medewerking en de goede ver houding, die er altijd, ondanks verschillen, mocht zijn. Speciaal brengt spr. dank aan den gemeentesecretaris voor zijn grondige adviezen en zijn diepe blik in verschillende zaken. Wat de ambtenaren betreft, spr. heeft veel vertrouwen genoten van hen, maar ook veel vertrouwen gegeven. De bur gerij heeft eveneens recht op spr's dank oor haar medeleven met herh en zijn ge in in droeve en blijde dagen. Nu .het ver trek op handen is, bemerkt spr., dat ver trekken in praktijk toch wat anders is dan in theorie. Hij laat veel goeds achter, maar hij neemt ook veel goeds mee. Spr. legt er de nadruk op, dat vooral de crisis in het landbouwbedrijf hooge eischen stelt voor de gemeente Kampen. Onontkoom baar zijn de lasten en wel op een peil hier nog niet bekend. Maar spr. laat geen doode stad achter. God roept tot den arbeid en in Kampen, is arbeid genoeg. God schenke aldus eindigde spr., Zijn zegen op dit be stuur en op deze gemeente en haar burgerij Namens het college van B. en W. sprak de oudste wethouder de heer H. W. ten Kate. Deze herinnert aan de installatie van den thans aftredenden burgervader Spr. herinnert aan de vele arbeid door bur gemeester Fernhout verricht in de afgeloo- pen veertien jaren o.a. de stichting van scholen, verbetering van wegen en het pacht-vraagstuk. Spr. dankt burgemeester Fernhout hartelijk voor zijn beleid. In het college van B. en W. liepen de meeningen wel eens uiteen, maar de goede verhouding werd geen enkele keer verstoord. Wij leven thans in donkere tijden en daar zijn oorzaken voor. Reeds Da Costa sprak uit, dat de grootste oorzaak was: der wereld zondeschuld. Ondanks dit alles wil spr. burgemeester Fernhout nog hartelijk gelukwenschen met zijn benoeming als zoo danig te Middelburg. In het wapen van Zeeland staat de schoone spreuk: „Luctor et Emergo". Laat dit ook uw devies zijn, aldus spr, als ge straks het bewind over Zeelands hoofdstad zult voeren. Spr. eindigde met den aftredenden burgemeester en zijn gezin toe te bidden het eerste vers van Gezang 224: „U zeeg'ne God! Hij steil' u tot een zegen". Daarna voerde de heer J. H. Kok het woord namens de verschillende raadsfrac ties. U heeft, zeide spr. tot burgemeester Fernhout, veel werk verricht in het open baar, maar minstens evenveel werk achter de schermen. Gij waart voor bevordering van den bloei der gemeente Kampen. Dat kwam door uiv idealisme, ai zijt gij daarin niet altijd begrepen. Gij waart hoffelijk en humaan, gij hadt een groot geduld, gij ver- maandet, als het noodig was, gij waart slag vaardig in het debat. Met uw beginselen hebt gij nooit geschipperd of gelaveerd. De Raad beeft als uw officieren den kapitein altijd gehoorzaamd. Op dit schip was nooit revolutie. Spr. moet ook een woord van leedwezen uiten. Wij hadden u gaarne wil len houden. Echter wij misgunnen de stad Middelburg haar nieuwen burgervader niet en wij kunnen haar van harte feliciteeren. Wij berusten in uw vertrek, omdat wij weten, dat God ons leidt Dit is onze groote troost. Wij zijn dankbaar, dat gij roiet heen gaat, omdat gij hier niet aarden kunt Wij weten, dat. Kampen een goede plaats be kleedt in uw hart. Als een onbekende v.xir ons kvvaamt gij hier; gij gaat heen als een bekende cn een hooggezien stadgenoot. De band der vriendschap zal ons echter altijd blijven binden, ook al gaat gij u vestigen in een andere stad. Zeer diikwijls zijt gij hi r aangesproken als Mijnheer de Voor zitter Spr. zal de laatste nu zijn, die den aftredenden burgemeester als zoodanig zal aanspreken. De heer J. H. Kok eindigde met de woorden: Mijnheer de Voorzitter, Burge meester Fernhout., het ga u wel. God zegene u en de uwen en stelle u tot rijken zegen. Wees ervan verzekerd: Kampen vergeet u niet, Kampen vergeet u nooit Als laatste spreker voerde de gemeente secretaris mr J. v. d. Oever, het woord. Deze brengt dein burgemeester woorden van dank voor de goede verhouding. Waart gij, aldus spr., optimist en idealist, ik was pes simist en realist, maar dit heeft aan de goede verhouding nooit schade gedaan. Spr heeft eens gelezen, dat de gemeentesecretaris den burgemeester behulpzaam moet zijn. Spr. weet, dat hij hierin vee] te kort ge schoten is. Spr. eindigde met de wensch.dat God den burgemeester in zijn nieuwe ambts kring zegenen moge. Burgemeester F e r n ho u t heeft daarna woorden van dank gesproken. Men over schat spr's werk. Maar hij weet, dat alles wat gezegd is, uit het hart der sprekers kwam. Spr. eindigde met de wensch, dat God ook bij den voortduur met de gemeente Kampen moge zijn. Daarna was er gelegenheid om den afge treden burgemeester en zijn echtgenoote de hand ten afscheid te drukken. Hedenavond zullen verschillende corpo raties in dc Gehoorzaal afscheid nemen van den afgetreden burgemeester. Hierop hopen wij in ons blad van morgen avond nader terug te komen. DE S.D.A.P. EN MOSKOU Naar Het Volk meldt heeft het bureau van de Socialistische Arbeiders Internatio nale (S.A.I.) op 27 Maart j.l. te Parijs ver gaderd. De Duitschers waren daarbij niet aanwezig. In zake het eenheidsfront stelde het be stuur der S.A.I. zich op het standpunt, dat alleen onderhandelingen tusschen de beide Internationalen (die van Moskou en die Zurich) als zoodanig kunnen leiden tot een oprechte en eerlijke overeenkomst nopens een gemeenschappelijke actie tot verdedi ging tegen het fascisme en de kapitalisti sche reactie. Pas op 5 Maart, toen de beslis sing in Duitschland al was gevallen, heeft de Communistische Internationale geant woord op het manifest der S.A.I. van 19 Februari. De demonstratie van de Commu nistische Internationale, in antwoord opdat manifest der S.A.I..rad in het geheel niet in het door de S.A.I. aan de orde gestelde voornaamste vraagstuk. De Moskousche Internationale volgde veeleer de oude me thode. Alvorens nog onderhandelingen had den plaats gehad, stelde Moskou allerlei voorwaarden en Le *on de socialistische par tijen te beschimpen. Dit bewijst, zoo meent de S.A.I. verder, dat Moskou nog niet heeft geleerd van de tragische ontwikkeling in Duitschland, dat een eerlijk en oprechte samenwerking van alle krachten der arbei dersbeweging tot een onmisbare voorwaar de is geworden. Zoolang de Communistische Internationa le geen antwoord geeft op de principieele vraag, die gesteld blijft, en zoolang de on derhandelingen tuschen de beide Interna tionalen niet tot een resultaat hebben ge leid, adviseert de S.A.I. den aangesloten soc.-dem. partijen diingend, geen afzonder lijke besprekingen met de communistische partijen te voeren. PROF. DR. SLOTEMAKER DE BRUINE Het Tweede Kamerlid prof. dr Slotemaker de Bruine, heeft gisteren na langdurige af wezigheid wegens ziekte, de vergadering der Tweede Kamer weder bijgewoond. ROFFELRIJMEN De ontevredene Zuster Bets had een verpleging Bij een leuk stel jongelui; En nu zat ze stil te haken Aan een fijne babytrui; Baby en mevrouwtje sliepen; Zuster tuurde door het raam En ze dacht hoe overhaast ze Hier gerold was in „de kraam"; Hoe ze, op verjaarsvisite, Door een dringend telegram Werd geroepen; hoe ze haastig Haar gerede koffer nam, En zóó, op haar oude schoentjes, Naar t station was weggerend, Waar ze net de trein kon pakken Die meneer had voorgepend Met haar kamerslofje wippend Op haar rechtergrootctecn Dacht ze voort; toen zei ze: „neemaar l Die is er óók haast doorheen!" Maar dan schriJct ze op! Wat is dat? Ach, die nare hond dan ook! Straks maakt-ie de slapers wakker Met z'n dwaas lawaai, dat spook! Stil staat z? op; verdwijnt naar boven En daar ziet zedat de hond Met haar stukgebeten schoentjes Ligt te dollen op de grond! „Leelijk mormel van een ondier!" Scheldt ze en raapt de restjes leer Nijdig op, en wil de hond na Maar daar stuit ze opmeneer, Die, met ingehouden schater, Naar haar booze tronie ziet, En haar, graag, als schavergoeding Een paar nieuwe stappers biedt Onder leiding van mevrouwtje, Die vanuit haar bed beveelt, Worden 's avonds uit de zending Haar de fijnste toebedeeld Op haar kamer, vóór 't naar bed gaan Streelt ze ze met stille pret En ze denkthad ik die ouwe Sloffen er maar bij gezet (Nadruk verboden.) LEO LENS. VOOR KINDEHERSTELLINGS- EN VACANTIEKOLONIES OPBRENGST „GROOTE INZAMELING". De „groote inzameling" van het Centraal Genootschap voor Kinc'erherstellings- en Ya- cantiekolonies heeft tot heden een bedrag opgebracht van f 14.150. Het geraamd be drag aan mindere rijkssubsidie bedraagt f 18.000, zoodat het verlies nog wel niet ge heel, maar dan toch grooiendeels is inge haald. Wie nog vergeten heeft een bijdrage te zenden, kan dit alsnog doen aan het adres van den heer Ketelaar, Joh. Verhulst- straat 9, Amsterdam (Z.), girono. 1603S. Chineesche krijgsgevangenen, die in geknielde houding de bevelen van hun overwinnaars moeten aanhooren. Het voormalige anti-oorlogsmuseum Een „Torre Littoria" van 110 Meter wordt in het stads- in de Parochialstrasse te Berlijnis park van Milaan gebouwd. De voet van den toren, die ingericht als S. ATehuis, geheel uit lichte buizen wordt opgetrokken. Nog een drietal foto's van de vreese- lijke vliegramp in België, waarbij 15 personen om 't leven Jcwamen. Op de bovenste foto's ziet men wat van de „City of Liverpool" overbleef. Hier naast (links) de gendarmerie zette de wegen af en bewaakte het wrak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5