EEN BELANGRIJK VERKIEZINGSVLUGSCHRIFT TWEE GULDEN per 1000 ex. VRIJDAG 31 MAART 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE JODENBOYCOT BEGINT Naar van Nat. soc. zijde verluidt,, zal de aangekondigde" boycot zeker Zaterdagoch tend 10 uur beginnen. De actie is dus niei opgeschort. De duur is slechts afhankelijk van de vraag, of en wanneer de kringen, die verantwoordelijk gijn voor de hetze bet buitenland, hun door niets gereehtv: digde gruwelpropaganda zullen staken, al dus de nat. soc. liet Centrale Comité tot Afweer van Jood- sche gruwel en boycot-opruiming wijst er uitdrukkelijk op, dat dc boycot alleen mag worden voorbereid tegen personen en zaken, waarvan zonder twijfel vaststaat, dat zij Joodsch zijn. In dubieuze gevallen moet be slist worden geen boycot te voeren. Alle be kend gemaakte verordeningen worden eerst Zaterdag om tien uur des morgens van kracht en mogen niet eerder worden uitge- Ieder Duitscher moet zijn eer verpanden, dat in overeenstemming met de verorde ning van de rijksleiding der NSDAP geener lei gewelddaden worden gepleegd. Gewelddaden worden des te zwaarder ge straft, daar verondersteld kan worden, dat zij uitgaan van kringen, die de zaak scha den willen. De eerste boycot-maatregelen Het Centrale Comité voor de afweer van de Joodsche boycot in hot buitenland, in verband met de vervolging van Joden in Duitschland, publiceert de volgende ordonr nantie van Julius Streicher: 1. De leiders der plaatselijke comité's tot afweer van de Joodsche „hetze- en gruwel propaganda" worden onverwijld benoemd door dc bevoegde instanties der partij-orga nisatie. Het verdient aanbeveling tot leiders der gouwcomité's te benoemen de gouwlei ders van den strijdhond van den indus- trieelen middenstand, daar deze natio- naal-socialistische organisatie over de nood zakelijke middelen en ondervinding be schikt voor de afweerbeweging. 2. De comité's van actie, welker leden geenerlei relatie mt Joden mogen hebben, stellen direct vast, welke zaken, warenhui- zon, kanselarijen e.d. zich in Joodsche han den bevinden; 3. Het gaat hierbij natuurlijk om zaken, welke zich bevinden in handen van personen \an het Joodsche ras. De religie speel geen rol. Katholiek of Protestantsch gedoopte lieden zijn in dezen zin eveneens Joden; 4. Firma's waarbij Joden slechts financieel betrokken zijn, vallen onder een aog te tref fen regeling; 5. Is de „chtgenoot van een niet- Joodsche eigenares van een zaak Jood, dan wordt zulk een zaak als Joodsch beschouwd. Het zelfde is het geval, indien de eigenares Jodin is, de echt genoot daarentegen geen Jood is; 6. Eenheidsprijszaken, warenhuizen, bedrij ven niet veel filialen, welke zich in Duitsche handen bevinden, vallen niet onder deze boycott-actie. Evenmin vallen er onder de eenheidsprijszaken van Woolworth. Deze firma is Amerikaansch en bovendien niet Joodsch. De z.g. „Wohlwert"-eenheidsprijzen zaken daarentegen zijn Joodsch en moeten daarom worden geboycott; 7. De comité's van actie geven de lijst der Joodsche zaken aan SA en SS, opdat deze Zaterdag 1 April 1933 des ochtends om tien uur precies de wacht kunnen betrekken; 8. Deze wachten hebben tot taak het pu bliek bekend te maken, dat de geposte zaak Joodsch is. Zij moeten waarsch u w en voor het koop en in zulk een zaak. Handelend optreden is hun verboden. Ver boden is ook de zaken te sluiten, de ruiten tc vernielen of dergelijke materieele schade aan te richten; 9. Ten einde ter kennis te brengen, welke zaken Joodsch zijn, moeten aan den in gang plakkaten of borden wor den geplaatst met gele vlakken op zwarten fond; 10. Er mag niet worden overge gaan tot ontslag van niet-Jood se he bedie den en arbeiders. Dienstbetrekkingen mogen niet worden op gezegd. indien zulks reeds het geval is ge weest dan moet de NSBO in samenwerking met de SA er voor zorg dragen, dat deze ontslagen worden ingetrokken; 11. De comité's van actie beleggen op Vrijdag 31 Maart 1933 des avonds in alle plaatsen in overleg met de politieke leiding groote ma s s a-b ij eenkomsten en de monstratieve optochten. Daarbij moeten transparanten worden gedragen met do volgende opschriften: a. „tot afweer van de Joodsche gruwel- en boycott-hetze"; b) „Boycott van morgenochtend 10 uur af alle Joodsche zaken"; In de groote steden moeten op zoo veel mogelijk openbare plaatsen be too gin gen worden gehouden; 12. Zaterdagochtend op zijn laatst om 10 uur moeten de plakkaten met den oproep tot den boycott op alle aanplakzuilen in de sle den en dorpen zijn aangebracht. Tegelijker tijd moeten ook vrachtauto's of nog beter ver buiswagens met de volgende transparanten in de hier aangegeven volgorde door de stra ten worden gereden: „Tot afweer van de Joodsche gruwel- en boycott-hetze"; „Boycott alle Joodsche zaken"; „Koopt niet in Joodsche warenhuizen"; „Gaat niet naar Joodsche advocaten"; „Vermijdt Joodsche artsen"; „De Joden zijn ons ongeluk". 13. Voor de financiering van de af weerbeweging moeten de comité's collec ten organiseeren bij de Duitsche na- li. Voor het overige gelden voor de comi té's van afweer der Joodsche gruwel- en boycott-hetze de ordonnanties van de Rijks leiding der NSDAP (proclamatie van 29 Mrt 1933). Deze ordonnantie is geteekend door Streicher. De politiepresident te Breslau heeft be paald, dat Duitsche onderdanen van Jood sche geloofsbelijdenis of eertijds van Jood sche geloofsbelijdenis, die in het bezit zijn van een reispas deze persoonlijk ten laatste op 3 April bij de bevoegde politieautoritei ten moeten overhandigen. De paspoorten zul Jen na de beperking van hun geldigheid tot het binnenland den bezitters worden terug gegeven. De getroffen maatregelen zijn, naar wordt medegedeeld, genomen om te vermij den dat de „Hetze" tegen de nationale regec ring van het Rijk en van de landen in liet buitenland zal worden voortgezet door Rijks Uuitschers, die Jood zijn. Immigratie en Jodenvervolging In de immigratiocommlssle van het Ame- rikaansche representantenhui» wes door Samuel Dickstein een voorstel Ingediend om de immigratiebepalingen, met het oog op de godsdienstige en politieke vervolging in Duitschland te verzachten. De onderstaatssecretaris van buitenland- sche zaken, Carr, heeft zich met nadruk te gen dit voorstel verzet. Hij verklaarde, dat het publiek de aanneming van dit voorstel zou mceten opvatten als een poging van het congres om lieden in Amerika toe te laten, die in Duitschland aan vervolging <zijn blootgesteld. Ook Brown Benton, vertegenwoordiger der vaderlandsche bonden van Amerika, sprak zich tegen aanneming van dit voor stel uit. Amerikaansch-Joodscha oud- strijders bij Roosevelt. Een delegatie van Amerikaansch Jood sche oud-strijders onder leiding van George Fredmans, welke 250.000 Amerikaansch- Joodsche oud-strijders vertegenwoordigt, heeft in het Witte Huis een resolutie c handigd, waarin president Roosevelt wordt opgewekt in naam der menschelijkhcid en der civilisatie te handelen ten einde een einde te maken aan de onderdrukking van Joden door de Hitlór-regeering. De Joodsche leiders, rabbijn Weiss, Ber nard en D 'Utsch hebben getracht, door per soonlijke bezoeken het staatsdeparlcment te bewegen stappen te ondernemen bij dc Duitsche regeering om te bewerken, dat de tegen Zaterdag aangekondigde anti-Jood- selie maatregelen niet in practijk zullen wor den gebracht. New-York, den Jewish Board of Deputies te Berlijn heeft telegrammen gezonden aan het prsidium van de Joodsche gemeente te War schau, het American Jewish Committee te New-York, den Jewish oard of Deputies te Londen cn den chief-rabbij-n van Londen, Dr. Hertz, waarin er op wordt gewezen, dat de verspreiding van onjuiste berichten slechts schade kan aanrichten aan het aan zien van het Duitsche vaderland en de be- erekkingen der Duitsche Jóden mt hun me deburgers slechts in gevaar kunnen worden gebracht Het verbod van ritueel slachten. Daar in Baden en Wurtcmberg het slacht erbod is afgekondigd en de slagers zich thans voor ritueel slechten naar het Prui sische Hohenzollern begeven is de vraag van een verbod van ritueel slachten thans ook voor Hohenzollern aan de orde. Indien voor Hohenzollern een verbod, van ritueel slach ten wordt uitgevaardigd, dan zal d>it waar schijnlijk tot geheel Pruisen worden uitge breid. Onder bet opschrift „De oorlog verklaard aan de Joodsche wereldmacht" meldt de „Voelkische Beobaohter" uit München o\er de eerste ztitfng van het Centrale Comité tot Afweer van de Joodsche Gruwel en Boy cot-opruiing het volgende: De voorzitter van het comité, Streicher, legde er in een redevoering den nadruk op, dat het nationalisme, hiertoe gebracht dooi de ontzaggelijke gruwei-opruiing en de boy- lotpropaganda van pan-Juda, zich genood zaakt heeft gezien de Joodsche wereldmacht den oorlog te verklaren". Wij hebben al dus Streicher, in den wereldoorlog 'een ge weldige'moddervloe'd van leugens cn laster over ons moeten laten 'heengaan en hebben de-andere volkeren daarvoor veratriwoorde- 1 ijk gesteld, terwijl de werkelijke daders van die opruiing uitsluitend gezocht moes ten worden in de rijen der Joden. De Jood was het ook, die als overwinnaar uit den oorlog te voorschijn kwam. Het is de tragiek der mcnschheid,. dat zij nooit haar waren vijand heeft herkend*.De weinigen echter, die den moéd hadden den aanklacht tegen het Jodendom uit te sproken, zijn daaraan te gronde gegaan. Het Duitsche volk zal binnenkort gelegenheid krijgen zijn doods vijand te herkennen." Uit bovenstaande hartstochtelijke uiting van haat blijkt, dat men den rechten man aangewezen heeft als leider van de vernie tigingsactie tegen dc Joden. Boycotmaatregelen in Frankrijk. Tn Frankrijk wonende Joden hebben zich thans ook aaneengesloten voor een gemeen schappelijke hovcotbeweging tegen de Duit sche producten. Ook in Marokko Ook in Marokko is thans een campagne ineczet. Te Rabat is een commissie van Joden gevormd, welke alle Joodsche bewo ners tecen 1 April heeft bijeengeroepen ter hpspreking van middelen voor een boycot van Duitsche producten. Protest van Zwitsers De Zwitsersche vrijwilligers, die in den oorlog aan de zijde van Frankrijk streden, hebben tegen 3 April een groote vergade ring bijeengeroepen om te protesteeren te gen de Jodenvervolgingen in Duitschland. Deze vergadering zal door tal van bekende personen worden bijgewoond. De opperrab bijn van Frankrijk en die van Parijs zullen Zaterdag het woord voeren in een vergade ring, die belegd is om eveneens te protes- teeren. In Hooger- en Lagerhnis Tn het Éngelsche Hooger- en Lagerhuis is de regeering geïnterpelleerd over de Joden vervolging. In het Lagerhuis antwoordde Sir John Simon, dat de zaak niet over het hoofd was gezien en dat de regeering in verbinding staat met haar ambassadeurs In hot Hoogerhuis spraken Lord Cecil, Lord Ready, Lord Ponsonby, Lord Iddes- leigli en den aartsbisschop van Canterbury. De Minister van Oorlog, Lord Hailsham. ga de grenzen aan, binnen welke de regee- rin.g zou kunnen optreden. Hij zeidc, dat een deel van het Britsche volk van Jood sche afstamming is. Indien iemand in Duitschland zou worden gearresteerd ot mishandeld, zou de Britsche regeering het recht hehben, een klacht in te dienen en de feiten ter kennis van de Duitsche regeering te brengen. Uit de ingewonnen inlichtingen is nog niet gebleken, dat zulk een geval zich reeds in Duitschland had voorgedaan. Redevoeringen van Goebbels Dr. Goebbels zal Vrijdag en Zaterdag radio redevoeringen houden. Alle Duitsche zenders gullen ze doorgeven. Vrijdagavond om 8.50 (A.T.)) treedt hij op op den gouwdag der nazis te Berlijn. Zaterdag om 7.?0 (A.T.) zal hii een rede houden ter herdenking van den geboortedag van Otto von Bismarck. De numero* clansus op de Prui sische scholen geëlscht. De nat. soc. Pruisische landdaggroep heeft aaa den Pruisischen commissaris van onder Voor de Kiesvereenigingen in de steden van ons land heeft de Centrale leiding een zeer belangrijk vlugschrift laten saamstellen. Een krachtig wapen in den aanval en in de verdediging. De korte inhoud van dit zeer belangrijke vlugschrift; Waarom het gaat Wat de A -R. Partij Een duidelijke omschrij wino wal de A.-R. Partij wei wil en wat ze niet wil Het nut der Sociale Verzekering Een klaar betoog van het groote nut. Jacob's stem en Ezau's handen tegen gezags ondermijning Waarin front gemaakt wordt tegen de Chr. Dem. Unie. Weerzinwekkende dub belhartigheid van de Sociaal-Democraten (UI uit het vlugschrift) Dit vlugschrift is onmisbaar in den komenden verkiezingsstrijd. Dat heeft de Centrale leiding van onze Partij dan ook goed aangevoeld. Het is ons mogelijk dit rijk geïllustreerde vlugschrift, op dubbel kwarto formaat, te leveren tegen den luttelen prijs van levering niet franco. De prijs is zeer laag gesteld, ongeacht het aantal dat afgenomen wordt. De verspreiding kan dus op ruime schaal plaats hebben. De bedoeling is, dat dit vlugschrift zal dienen voor de STEDEN van ons land. Een proefexemplaar wordt U toegezonden, met begeleidend schrijven van de Dr. Kuyperstichting. Bestellingen richt men vooral spoedig, om van een tijdige levering verze kerd te zijn, aan de AFD. VERKIEZINGS- MATERIAAL DAGBLAD DE ROTTERDAMMER AOUDSCHESINGEL 105 BOTTERDAM HET INCIDENT TE BRUNSWIJK EEN OPROEP VAN MINISTER SELDTE ONVOORZICHTIGHEID GEEN KWAADWILLIGHEID Tn Tiet tijdschrift „Stahlhelm" publiceert de eerste bondsleider van den Stahlhelm, rijks minister Seldte. onder het opschrift „Kame raadschap en Discipline" een oproep naar aan leiding van de gebeurtenissen te Bronswijk, waarin hij o.a. er op wyst, dat het in Duisch- land te verrichten werk niet door één een partij of éen bord alleen kan worden richt, en waarin hij met vreugde constateert, dat rijkskanselier Adolf Hitler, evenals zjjn nationaal-socialistische kameraden, in het ka binet dezelfde opvatting over den toestand hebben. Seldte zegt, dat niet behoeft te worden ver goelijkt of verzwegen, dat toen de leiders van den Stahlhelm in de stad Brunswyk toelieten, dat gesloten Reichsbanner-informaties zich als lid van de Stahlhelm aanmeldden, zij in strijd met de bevelen van de bondsleiding hebben gehandeld. Zij hebben een politieke fout ge maakt, aangezien" zjj een onderzoek naar de be doelingen der voormalige Marxisten of nog radicaler elementen hadden moeten doen. Zy zijn te goed van vertrouwen geweest. Het verbod van de landsorganisatie van den Stahlhelm in Bronswijk acht Seldte echter niet, gerechtvaardigd. Er was onvoorzichtig, niet kwaadwillig gehandeld. Daarbjj komt nog, dat maatregelen van een Landsregeering of daaronder staande instantie tegen een bono, welks eerste leider lid van de rijksregeering is, al heel vreemd aandoen, zoo lang deze leider niet geraadpleegd is. In een bespreking met rijksminister Goering Meek de gemeenschappelijke opvatting, dat de samenwerking tusschen Stahlhelm, S.A. en S.S. door deze gebeurtenissen niet beïnvloed mag worden, doch dat de kameraadschappe lijke geest tusschen genoemde organisaties nog versterkt moet worden. Seldte besluit zijn oproep met een aanspo ring in dezen geest. Het strijdpunt van de grjjze en de bruine colonnen moet behouden blijven en voorwaarts rokken. Daarbij geldt voor ons het beginsel van gelijkgerechtigde en gelijkwaardige kameraadschappelijke samen werking. Over dit beginsel zijn rijkskanselier Adolf Hitler en ik het volkomen eens. Medegedeeld wordt, dat men er thans practisch in geslaagd is tot een oplossing te komen over de spoorwegstaking in Ier land. Er blijven nog slechts een paar onder deden waarover overeenstemming bereikt moet worden. wijs, ast, een brief gezonden, waarin zij eischt: t. dat alle Joodsche, of van Joden afstam mende personen, die verhonden zijn aan Pruisische onderwijsinstellingen, dadelijk ontslagen zullen worden; 2. dat voor Joodsche -cholieren en studen ten de numerus clausus 1 "»rdt ingevoerd, d w.z. dat niet meer dan 1 net. van de leerlii- gen van een onderwijsinstelling Jood of van Joodsche afkomst mag zijn. ZUID-AFRIKA'S NIEUW KABINET DE OFFICIEELE SAMENSTELLING. Donderdag is te Pretoria de officieèle sa menstelling bekend gemaakt van de nieuwe nationale regeering, waarvan lieden de plechtige eedsaflegging zal plaats hebben. Het kabinet bevat zeven leden uit Trans vaal, twee van de Kaapkolonie, twee uit den Oranje-Vrijstaat en één uit Natal. De samenstelling is als volgt: Eerste minister: gen. Hertzog (nationalist). Justitie: generaal Smuts (Z.-Afr. partij). Financiën: Havenga (nationalist). Mijnen en industrie: Patrick Duncan (Z.- Afr. partij). Binnenl. Zaken: Hofmeyr (Z.-Afr. partij) I.andwezen: Denys Reitz (Z.-Afr. partij). Inboorlingen: Grobler (nationalist) Landbouw: generaal Kemp (nationalist). P. T. T.: Clarkson (Z.-Afr. partij). Spoorwegen: Pirow (nationalist). Arbeid: Fourie (nationalist). Minister zonder portefeuille: Richard Stut- taford (Z.-Afr. partij). PROTEST DER SOCIALISTISCHE INTERNATIONALE WELS TREEDT UIT HET BUREAU Kaar aanleiding van de verklaring van den Duitschen Rijksminister Goering, dat de aal-democratische pers in Duitschland niet zal verschijnen zoolang de socialistische pers de overige landen haar aanvallen niet heeft staakt, heeft het bureau der derde Internatio nale in een bijeenkomst te Parijs, waarbij de Duitsche vertegenwoordiger niet aanwezig was, in een resolutie met verontwaardiging ge protesteerd tegen deze onderdrukking. Het vestigt de aandacht der openbare mee ning op het feit, dat de huidige heerschers ir Duitschland de sociaal-democraten als gijze laars beschouwen, in de hoop, op deze wijze de uitingen van het internationale geweten tot zwijgen te brengen Deze manoeuvre zal echter vergeefsch zijn. De S. A. I. weigert, haar pers onder censuur van de heeren Hitier en Goering te brengen. Zij zal voortgaan, de daden van geweld en wil lekeur, die een negatie van de beginselen van elke beschaafde regeering zijn, te gceselen. De heeren Hitier en Goering bezitten een eenvoudig en zeker middel om te bereiken, dat de socialistische pers niet meer over misbruik geweld spreekt: geen gewelddaden te De- gaan en geen gewelddaden uit te lokken. De leider der soc.-dem. partij in Duitschland, Otto Wels, heeft een telegram naar Ziirich ge zonden, waarin hy zegt: De door het bureau der sjc. arbeidersinter- natiónale zonder uitnoodiging en medewerking van den Duitschen vertegenwoordiger genomen besluiten, nope.-' my uit het bureau der soc. arbeiders internationale te treden. HET ENGELSCH-RUSSISCH CONFLICT DE BRITSCHE GEZANT NAAR LONDEN ONTBODEN. De minister van buitenlandsche zaken ver klaarde. dat de Britsche gezant in Moskou, die ter raadpleging naar Londen is geroe pen. gisteravond Moskou heeft verlaten. Het is de bedoeling, dat hij. wanneer hij >e Londen rapport zal hehhan uitgebracht n'ar Rusland zal terugkeeren Naar wordt medegedeeld. Is de aanvang van het proces tegen de Éngelsche ;nge- uieurs .vastgesteld op 9 of 10 April a.s. J CITROEN-FABRIEKEN GESLOTEN. De directie der Citroën-fabrieken heeft in verband met dc stakingen, welke de laatste dagen zijn voorgekomen, de fabrieken sloten. De arbeiders zijn ontslogen. In den loop van een bijeenkomst der beiders werd medegedeeld, dat het perso neel van de Renault-fabriel en een sympa- thiestaking „met gekruiste armen" zal af kondigen. Naar een II.N telegram nader meldt, was de aanleiding tot deze stakingen, die de laatste dagen in versrhllende afdeelingen der Citroënfahrieken plaats vonden, het be sluit der directie, cm met ingang v April de loonen te verlagen. De directii riep er zioh daarbij op. dat in de meeste Europeesche autofahrieken de loonen reeds vroeger met 15 tot 20 pet. verlaagd zijn. Door de sluiting worden 21.000 arbeiders werkloos. PARUS, 31 Maart. Door de uitsluiting bij de Citroen automobielfabrieken worden 20 000 arbeiders getroffen. Heden zullen ar bitrageonderhandelingen worden geopend met de vertegenwoordigers der arbeiders met de Citroëndirectie NORMAN DAVTS CONFEREERT MET MAC DONALD. Norman Davis heeft gistermorgen in Downingstreet het aangekondigde onder houd gehad met Mac Donald en sir John Simon. Een tweede onderhoud zou in den namid dag nlasts hebben. Da\is zal waarschijnlijk tot Maandag in Engeland blijven De besprekingen liepen vooral over de economische wereldconferentie. In diplomatieke kringen te Londen wor den de besprekingen tusschen Norman Da- vis en Mac Donald als uiterst belangrijk be schouwd, daar zij gelijktijdig niet een on derhoud tusschen Hull en Lindsay te Wash ington plaats hebben. Rechtzaken. DE ZAAK-SNEEVLIET Gistermiddag stond voor de arr. recht bank te Amsterdam de communist Snee vliet terecht wegens opruiing. Rond het gerechtsgebouw werd de straat door de politie schoongeveegd van cominu nis'.en en in de rechtzaal was de politie macht aanzienlijk versterkt, terwijl de bin- nentredenden met strenge blikken door de rijksvcldwaciit werden gemonsterd. De president van de rechtbank releveerde den inhoud van het opruiingsmanifest. Verschillende getuigen geven verklaringen omtrent het manifest, dat de muiterij op de „Zeven Provinciën" verheerlijkte. Mevr. Roland Holst meende, dat van op ruiing bij verdachte geen sprake was. Verschillende getuigen uit de N.A.S.-or- ganisaties weten mee te deelen, dal het ma nifest een elemönt uit do toonactie was De officier van justitie is van meening, dat de inhoud van het 'manifest niet is te verstaan. De ojfirier leest, het gehcele manifest voor en wijst de plaatsen aan, die volgens hem opruiend zijn, zooals b.v. de laatste zin: „de Britsche marinemai van Invergordon wezen de marinemai op de recde van Soera den weg, durft gij dien weg betreden? Het moet nu komen tot onderling beraad, waaruit sprekende daden van verzet worden geboren". Het bewijs van de tenlaste gelegde op ruiing tot muiterij achte de officier zwak Wat dit betreft refereert hij zich aan hel oordeel van de Rechtbank. Zonneklaar iF echter bewezen de opruiing tot opzettelijke ongehoorzaamheid, ook opruiing tot samen spanning tot ongehoorzaamheid is bewezen. In de straf moet tot uiting komen, dat m deze moeilijke tijden opruiing een ernstif misdrijf is. Vcrd. is een opruier van profes sie. De officier vordert dan een gevangenis straf van een jaar en zes maanden. Het pleidooi wordt uitgesteld wegens het late uur tot Zaterdag te half tien. De verdediger Mr. Stokvis houdt een kort pleidooi, waarin hij de invrijheidstelling van verd. verzoekt. Kunst en Letteren, JUBILEUM T. W. SPREY Op 1 April zai het 25 jaar geleden zyn, dat de heer T. W. Sprey werd benoemd als orga nist van de Westerkerk der Ned. Herv. Ge meente te Rotterdam. De heer Sprey heeft met grooten y'ver er nauwgezette plichtsbetrachting in dezen werk kring gewoekerd met de hem toevertrouwde gaven. Als leerling van wijlen den grooten De Vries heeft deze hem tot de liefde voor het Koraal- spel geïnspireerd. Voornamelijk ook dit koraal spel met al zyn diepte had de liefde van zijn ars van muzikalen opsmuk, met aanhan kelijkheid voor het klassieke, heeft deze musi cus, wien in alles eenvoud en bedachtzaamheid sifcx*t, zich al die jaren gegeven om leiding en stichting aan den gemeentezang te geven.' Buiten zijn kerkelijke functie heeft de jubi laris zich veel bewoc op het gebied der beoefening van den Christëlijken zang. Van verscheidene vereenigingen was en is hij de gewaardeerde leider, zoowel van gemengde als mannenkoren. Ook daarin heel't hij tot veelzijdige, gunstige prestaties kunnen jnspireeren. In bet hoofdbestuur van den Bond van Chr. zargvereenigingen in Nederland is de „eer Ki»r«y een zeer gewaardeerde kracht, vji.1. in de Afd. tot beoefening der Koorleiding. Enkele composities van zyn Jiand versche ur in den Bundel van bovengenoemden Bond, nummers, die inen steeds op de pro gramma's der uitvoerende vereenigingen aan- ECONOMIE EN FINANCIEN N.V. HAAGSCHE BOAZBANK Winstsaldo 1932 ƒ103,115 (v 111.560). Dividend 7 <v. 8) De Bank Innerlijk sterker geworden Aan he' eraiag o er 1932 van de N. V. Haago hRoazbiu't .wordt ontleend, dat de 1 Weerbericht. Pijltje geeft den vortgen stand i Hoogste stand te Toulouse 770.4. Laagste stand te Ritst 744.3. Stand vanmorgen ha if twaalf: 765.1 WEERVERWACHTING (Medegedeeld door bet Kon. Ned. Meteorol, Instituut te De Bilt) Meest matige ZW-W wind. half tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twoa>!f: S.O C. 1 APRIL Zonsopgang 5.37 u.; Zonsondergang 6.32 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 1 APRIL Van 's avonds 7.02 u. tot 's morgens 5.05 o< WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig 1.39 1.43 0.00 1.17 Watshut Rtlfiel Difdeshelm Mannheim Lolir Trier*18 1.95 1.9/ Keulen 0.00 3.51 Rührort 0.00 (1.92 Wegel 2.10 2.12 Emmerik HOOGWATER NED. ZEEHAVENS tlarl Helder 10.211 22.10 Oden R38 19.01 H.v. Holland 5.45 18.< 9 believen ngen 5.55 18.19 Rotterdam 7.45 2U.07 April Hellevoetelais 6.31 '8.59 VVi leii 8tad 7.48i9 50 Bruuwersb. 5.13 I8.u4 Zterlkzee 6.13 1829 Wemeldinge 6.38 18.'8 Vhmmigen 4.5U l7.l8 5.21 l7.il Ham ;ert 5.; 9 18.20 bank een koerswinst heeft gemaakt van f34.463.63 van welk bedrag f 25.984.86 werd overgebracht naar de rekening koersreser- ve, terwijl f8478,77 zijnde dc winst op ver kochte stukken, cp de winst en verliesreke ning is geboekt. Dit werd billijk geacht te genover aandeelhouders, omdat liet vorig jaar een bedrag van f21.000 uit de winst als koersverlies is afgeschreven, waardoor min der dividend kon worden uitgekeerd. Boven dien is de effectenportefeuille belangrijk ver minderd, zoodat ook het risico is afgeno men. Tegenover een effectenbezit van f277.857,24 staat thans een koersreserve van f25.984,86. Het beleid in het afgeloopen jaar was al lereerst gericht op het handhaven van de grootst mogelijke liquiditeit. Dit heeft, zoo als vanzelf spreekt, invloed gehad op het winstcijfer omdat het geheele jaar door van z.g. los geld (prolongatie en banksaldi) bijna geen rente was te maken. Ook werd de winst beinvloed door de groote daling der uitstaan de voorschotten, welke in hoofdzaak is ver kregen door, tegenover de aflossing der oude, bijna geen nieuwe voorschotten toe te staan. Terwijl in 1930 nog voor meer dan f600.000 aan nieuwe voorschotten werd uitgekeerd, bedroeg dit cijfer in 1931 f817.800 en in liet afgeloopen jaar slechts f37.535. Afgelost werd daarentegen f305 419.50. Ook de eerste hypotheken, waaronder de bouwcredieten zijn opgenomen, zijn belang rijk afgenomen, nl. met f291.100, terwijl slechts voor een bedrag van f48.000 aan nieuwe hypotheken werd uitgezet, tegenover in andere jaren dikwijls meer dan 5 ton. De credieten in rekening courant onder gingen eveneens een groote verandering. Dat vindt .zijn oorzaak hierin dat vroeger toe gestane credieten aan het eind van het jaar hun maximum bereikten, zoodat vergeleken met het saldo van het vorig jaar er zelfs een vermeerdering is van f24.000. Echter werden 54 credieten met een maximumbe drag van f 86S.950 afgelost, waartegenover slechts 52 credieten tot een maximaal be drag van f 460.050 werden toegestaan. Namen de uitstaande gelden af, hetzelfde was het geval bij de belegde gelden. De spaargelden, deposito's en rekening cou- rantgelden verminderden in totaal met f 381.482,14 terwijl ook de omzetten aanzien lijk daalden. Sinds den val van het Éngelsche Pond zijn de bij de Bank belegde gelden, die toen f 4.400.000 beliepen, afgeholpen met f 1.350.000 en de uitstaande credieten; voorschotten en hypotheken met f900.000. Het kapitaal en de reserves zijn evenwel toegenomen met f 350.000. Over het algemeen voldeden de debiteu- in wel aan hun verplichtingen, hoewel meer dan anders uitstel van betaling werd gevraagd en de terugbetalingen minder vlot 'm anders liepen. Afgeschreven is als totaal verlies op de debiteuren f 13.000 waarvoor f 1S.000 was ge veerd. Teneinde in de toekomst verze kerd te zijn dal eventueele verliezen door de daarvoor bestemde reserve opgevangen kun nen worden, wordt die reserve opgevoerd tot f 19.800, waarvoor uit de. winst f 15-000 wordt overgebracht naar de reserve voor dubieuse debiteuren. Na aftrek der onkosten ad. f52.765,53 be draagt de winst f 103.115,57 (v.j. til.500.70). Deze winst zou uitkeering van een gcijk dividend als het vorig jaar toelaten, Ecliter acht de directie het gewenscht de reserves te versterken in totaal met f25.000, waardoor derce, rnet inbegrip van het agio op dc nieu we uitgifte ad f13.000 en f25.984,86 koers reserve, minus een afschrijving van de re serve dubieuse debiteuren ad f 13.000 toene men met f54.900. Zij zullen dan in totaal f280.000 zijn, een bedrag, dat met het ge stort kapitaal ad f 800.000 tegenover de loco- gelden ad f3.050.000 een behoorlijke dekking genoemd kan worden. Voorgesteld wordt het dividend te bepalen op 1% (v.j 8%) v.d. betaling waarvan f 50 000 nnodig zal zijn. Na betaling van tantiemes en dividend- en tantiemebelasting blijft een bedrag van f2.013.07 over, dat op nieuwe rekening overgaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2