H. COLIJN Zenuwpijnen overal? AKKER.CACHETS WOENSDAG 29 MAART 1932 DERDE BLAD PAG. 9' DE CRISIS VAN DE DEMOCRATIE Wanneer we het menschelijk gebeuren rondqmi ons in zijn geheel overzien, dan is het alsof we getuigen zijn van het afsterven van levensvormen, waarbij we zijn opge gloeid, en van de de barensweeën van nieuwe vormen, die komen. Op zichzelf ligt hierin geen reden voor mismoedigheid. Al wal leeft verandert. De levensvormen van i, ze zijn bestemd om op Gods tijd plaats maken voor andere. Het leven is in voort durende beweging. Doode takken vallen af; frisoh, jong hout neemt de functies over. Echter, veel dat in onzen tijd dreigt te vergaan, wankelt nieit uit gebrek aan levens kracht., maar omdat een geest' uit den af grond de best aan svoorwaa rden en daarmede de zaak zelf aantast en ondermijnt. Zoo is het ook met de democratie. Een demonische geest, waart sedert tientallen van jaren rond. n buiten de grenzen van ons land, om levensvoorwaarden van dit kostbaar volksgoed en daarmede dat volksgoed zelve te ondergraven. De grondgedachte van de democratie ligt _i de erkenning van de waarde der men- schelijke persoonlijkheid. Dit is een schrif tuurlijke gedachte. Calvijn en in navolging van hem, de Bèze, Hoitiman, Justus Brutus en een recks van schrijvers, tot Lobman en Kuyper toe, hebben er op gewezen, met ar gumenten ontleend aan Schrift en Historie, dat deze schriftuurlijke gedachte ook voor de Staatsinrichting van beteekenis is. Van rechtswege bezit het volk rechten en vrij heden, tot beveiliging waarvan het invloed moet kunnen uitoefenen op de openbare zaak. Dit laatste geschiedt in ons land door middel van het Parlement. Iedere medaille heeft evenwel haar keer zijde. De mensch is door de zonde verdor ven; hij is egoistisch. Aan zichzelf overge laten zal hij zijn rechten en vrijheden en zijn invloed pogen in dienst te stellen, uit sluitend ten behoeve van zijn eigen persoon lijk of groepsbelang. Zoolang wij in deze zondige wereld leven, draagt de democra tie het misbruik van de democratie in haar sohoot. Het is op dien grond dat het Calvi nisme en dus ook wij Amti-Re-volutionainen de burgerlijke rechten en vrijheden hebben omgeven met waarborgen. Zooals een rivier zonder kaden en dijken een gevaar wordt voor het omliggende land, zoo ook hebben déze rechten en vrijheden beperkingen noo- dig om de gemeenschap te beschermen tegen misbruik ervan. We hebben die volksvrijhe den dan ook steeds omkleed met twee waar borgen, waarborgen die samenhangen met onze Christelijke Staatskundige levensbe schouwing. De eerste daarvan ls de erkenning, dat die rechten en vrijheden hun grond vinden, niet in den mensch zelf, maar in God. Goü is het die deze rechten c-n vrijheden aan den mensch heeft gegeven. Hij heeft ze neerge legd in Zijn schepping. Hij heeft ze inge weven in de natuurlijke orde der dingen cri we mogen zeggen dat ze behooren tot Gods ordinantiën. Als men dit in acht neemt, heb ben wij voor ons er geen bezwaar tegen om te spreken van „de rechten van den mensch", van „les droits de Thomme". Maar uit de erkenning, dat die menschengech- len niet uit ons zelf zijn, maar van Boven, vloeit voor de Staatkundige praktijk het gewichtige gevolg voort, dat ze dan ook een godsdienstig ,een zedelijk karakter dragen. Dat zedelijk karakter komt hierin uit, dat bij de uitoefening dier rechten en vrijheden de mensch er rekening mee heeft te houden dat hij lid is van een grooter geheel, dat hij leeft in een gemeenschap. De mensch heeft behoefte aan die gemeenschap, hij kan er niet buiten. Hij zal daarom beseffen, als een voorschrift dat God hem oplegt, dat hij ze delijk verplicht is een gedeelte van zijn vrijheden en rechten op te offeren om zoo doende het maximum van vrijheid en recht voor allen te bereiken. Door dit zedelijk ka rakter wordt de waarborg geschapen, dat de burgerlijke rechten en vrijheden niet enkel mogen worden gebruikt in het particulier of groepsbelang. Integendeel. Ze worden daar uit verheven en gesteld op het hoogere plan van het algemeen belang. De tweede waarborg ligt in de erken ning, dat de burgers op Gods bevel onder worpen zijn aan de overheid. De overheid is een macht, die over de burgers gesteld is. De overheid regeert, ze voert heerschap pij. De burger heeft te gehoorzamen. Hoe we dit weten? We weten dit uit den Romeinerbrief, waar we in het bekende hoofdstuk XIII lezen: „Alle ziel zij den „machten over haar gesteld onderworpen, jwant er is gieen macht dan van God, en de „machten die daar zijn, die zijn van God geordineerd. Alzoo dat die zich tegen de „macht stelt, de ordinantie Gods wederstaat, „en die ze wederstaan zullen over zichzelve „een oordeel halen" Als dus de mensch eigen lust wil volgen en in naam van zijn rechten en vrijheden eigen gekozen wegen wil inslaan dan komt dit Goddelijk gebod hem tegemoet. Er is een Overheid, met gezag bekleed, die be voegd en verplicht is hem tot de orde te roe pen en waaraan hij heeft te gehoorzamen eenvoudig om-dat God het wil. De beide hiergenoemde waarborgen zijn an groote beteekenis om de democratie in de goede bedding te houden. Zoolang dc mensch in God gelooft en Zijn Woord aan neemt als richtsnoer van zijn handelen, zoo lang zal de mensch er naar streven dte God delijke geboden ook in dit opzicht ma te komen. Een groot deel van ons Nederlandsche volk DE KOMENDE VERKIEZING HOE DE UITSLAG ZOU KUNNEN ZIJN Men vraagt ons in een gefingeerd voor beeld aan te geven, hoe op 26 April a.s. de uitslag van de verkiezingen zou kunnen- zijn Wij meenen, dat er thans zooveel on bekende en onberekenbare factoren zijn, dat het zeer riskant is om de horoscoop te trek ken. De middenstof komt in beweging, en dan weet men zelfs onder het Evenredig Kiesrecht niet, wat er gebeurt. Maar, we kunnen wel aangeven hoe het zou kunnen gaan, als men let op de vorige verkiezingen. Onder de evenredige verte genwoordiging hadden er verkiezingen plaats in 1922, 1925 en 1929. De kiiesdeeler bedroog in die jaren resp. 29300, 30800, 33800 en zou thans wel kunnen oploopen tot 37000. In genoemde jaren werden er verspild aan lijsten, die geen prijs kregen, resp. 207000, 159000, 120000 en thans misschien 1G0000. Uit onderstaand lijstje blijkt hoeveel can- didaten er van iedere partij gekozen wer den enwat thans m o g e 1 ij k is: Aantal zetels S.D. 20 24 24 23 Lib. 10 9 8 6 V.D. 5 7 7 6 Comm. 2 12 2 Plattel. 2 2 11 S G.P. 12 3 3 H.G.S. 1 1 1 F. Vos 1 C.D.U. 1 Welvaart 1 Nat. Herstel 1 O.S.P. 1 Mocht de wijziging der Kieswet, welke thans bij de Eerste Kamer aanhangig is, worden aangenomen, dam gaan R.K. en S.D.A.P. vrij zeker-één" zetel vooruit, terwijl de S.G.P. en nog een kleine partij of de A. R. het loodje legt. Overigens moeten wij het nog zien gebeu ren, dat de SG.P. de 3 zetels behoudt: want het was een zeldzaam buitenkansje, dat zij voor 76700 stemmen 3 zetels kreeg en Floris Vos voor 40000 stemmen maar 1 zetel. Had de S.G.P. 700 stemmen minder gehad, dam ware de dorde zetel haar ontgaan. Ook zal het voor de vier -kleinste partijen een heele dobber zijn, om een zetel te be machtigen. De R.K. dissidenten hebben ge noog ï-uzie om er niets van te verwachten. De vraag, welke anti-rev. leden er stel dat er 14 gekozen worden in de Kamer komen, is niet mogelijk te beantwoorden. Het zijn de eenste 14, zooals ze op elke lijst voorkomen, zij het in verschillende volg orde. Mochten er 16 gekozen worden, zooals een „vrijpostig" lezer zich voorstelt, clan is het ook eenvoudig;.want de nummers 15 en 16 zijm op alle lijsten gelijk. Doch verder moet men niet vragen. Wamt mochten twee der 16 gekozenen stel dit fantastische geval eens tot minister wor den benoemd, dan is het thans met geen mo gelijkheid te zeggen, welke twee voor hen in de plaats komen. Dat hangt van vcrsohil- wil echter van deze waarborgen niets we ten. Ze gaan uit van de zelfstandige en ze delijke vrijheid van den memsch. Ze ontken nen het bestaan van een bovennatuurlijke macht die bevoegd zou zijm hun voorschrif ten te geven. Er zijn geen objectieve normen buitem hen zelf en zelf zullen zij beoor.!ee- len of, en in hoever, ze van hun burgerlijke rechten en vrijheden zullen gebruik maken. Het gevolg is geweest dat de rivier zich met binnen haar bedding heeft kunnen houden; dac ze haar zegenrijke werking dreigt te verliezen en gevaar loopt een natuurkracht te worden van verwoestenden aard. Dit weg cijferen van de waarborgen heeft een crisis van de democratie in het leven geroepen. Een crisis, d.w.z. een toestand waarbij de vraag rijst of die democratie in den vorm waarin wij haar thans kennen zal kunnen blijven bestaan. Immers een democratie welke niet blijft binnen haar natuurlijke grenzen, graaft haar eigen graf, ontketent een strijd van allen tegen allen en gaat ten slotte geheel of gedeeltelijk onder. Want dit éénc staat vast: rechten en vrijt.eden zijn kostbare goederen der menschheid. Maar im den staat is er één ding dat haar in uitnemendheid overtreft en dat ééne is: orde. Orde gaat boven recht en vrijheid, en wel hierom, omdat zonder orde recht en vrijheid niet kunmen bestaan. Orde is er de basis van. Orde is het bewegimgsvlak, waa - op ze alleen leven kunnen. Zonder orde d.i. zonder gezag verzinken ze beide in den af grond van anarchie. Het is dan ook geen wonder dat de anti-revolutionaire partij, een partij die in haar wezen een democrati sche partij is het Nederlandsche- volk in haar manifest oproept tot krachtige inspan ning om te verkrijgen een Tweede Kamer, die bereid is met beslistheid te weerstaan de gezagsondermijnendie invloeden, die een rus tig en ordelijk volksleven bedreigen. Want zonder gezag is vrijheid en recht, is demo cratie cmlbestaanbaar. A. REIJERS. lende loterijen af. Direct na de stemming kan vastgesteld worden, hoe de volgorde de>' plaatsvervangende leden is Thans nog niet Echter, miemand breke zich daarover het hoofd. De eerste zorg is de zetels te winnen. Het verdeelen komt van zelf. DE LIBERALEN EN COLIJN We maakten reeds één en andermaal de opmerking, dat merkwaardiger wijze alle 'liberale sprekers waarschuwen om toch niiet op Colijn te stemmen. Ook de lib. Avond post wijst daarop en zegt: „Er is blijkbaar een bepaald consigne daartoe uitgegeven. Dat men de liberale kiezers bewerkt en bewieegt, om op de liberale lijst te stem men, en niet op dr. Colijm, is volkomen begrijpelijk en gerechtvaardigd, maar men doe dat dan met piCncipieele argun- menten, aan eigen politieke beginsel ont leend, en niet door aan de beteekenis van Colijns figuur afbreuk te willen doen. Dit laatste geschiedt. En dit kunnen wij wiet toejuichen. Nog om een andere reden vinden wij deze tactiek niet gelukkig. Het is bekend, dat zoo er een kabinet komt „op breedere basis" (en dit lijkt ons inderdaad de meest waarschijnlijke oplossing) een deel der linkerzijde zal moeten meeregecren. De kansen der libe ralen daarop zijn gezien de mentaliteit aan de rechterzijde, zooals die tot dusver gebleken is niet zoo hieel groot. De ka tholieken willen er eigenlijk niet van ten. De aandrang zou van de Protestant- sche fracties moeten komen. Maar door de wijze, waarop thans de liberalen te gen dr. Colijn ageeren, maken zij den af stand tusschem zich en de rechterzijde dés te grooter en schakelen de kans op liberalen invloed in het komend kabinet hoe langer hoe mieer uit. Men zal goed doen, dit optreden eendgs zins te matigen. Er zijn bij deze stembus heel wat groo ter en ernstiger gevaren te bestrijden dan Colijn. EN EEN VERSTANDIG STEMBUSADVIES De heer ir. Mussert, hoofdman der Na- tionaal-Soeialistische Beiveging, die geen candidatcnlijst voor deze Kamerverkiezin gen heeft ingediend, zegt, dat hij op den stemdag het stembiljet, dat hij vaar het stembureau ontvangt, oningevuld op de ta fel van het stembureau zal deponeeren, den aanwezigen; heeren een fascistengroet zal brengen en zal verdwijnen. Maar dit hoeft niemand hem na te doen, zegt de hoofdman. Wie een geldig stembil jet wal uitbrengen, doe het gerust. Doch stemme hij in geen geval op een der z.g. „fascistische" of „nationaal-socialistische" lijsten. „Het ergste wat de fascistische gedachte kan overkomen in Nederland is dat één hun ner vier jaar lang de gelegenheid zou gege ven worden om zich belachelijk te maken ook in de Kamer. Daarbuiten is toch ruimte genoeg om dit te doen". Dat getuigt wel van eenige zelfkenmis en is nog niet zoo'n dom advies. DE VERDEELDE DISSIDENTEN RUZIE IN DE R.K. SPLINTERPARTIJEN In een der laatste nummers schreef Onze Vaan, het orgaan van de R.K .Volkspartij, i.m. het volgende: „Onze partij vormt een politieke eeniheid, waar liefde, discipline en geestdrift een on- dcrlingen wedstrijd houden, een voorbeeld zeggen wij in alle bescheidenheid, voor an deren Hoe het met die eenheid en bescheiden heid staat, bleek uit het laatste nummer van dit blad. Het hooge woord moet er uit, de candi- daatstelling, zooals die nu officieel is, is niet die van de partij, maar van eeai troepje in triganten; aldus schreef de redacteur, de heer Wesseling. De afdeeling Tilburg een afdeeting van het jaar nul, zegt het orgaan heeft de zaak bedorven. Daar kregen de plaatselijke favorieten" Arts en Donders resp. 2596 en 2477 punten (geen stemmen, maar punten) en Wesseling maar 321. Dat is het werk van Donders, zegt Onze Vaan. Zonder Tilburg zou de uitslag zijn ge weest: Arts 24.815 punten, Wesseling 24.561, Donders 22 653. Met Tilburg is het geworden: Arts 27.411, Donders 25.130, Wesseling 24.882. Onze Vaan zegt, dat om den een naar bo ven te dringen de ander op de meest imper tinente wijze naar beneden werd getrapt En de hoofdaanstichtcr is de betrokken can- didaat Felix Donders zelf. Het resultaat is, dat de heer Wesseling, die bijna het oud-Kamerlid Arts verdrongen had, niet de minste kans loopt om in de Ka mer te komen. Of de R.K.V.P bij zooveel verdeeldheid nog eenig uitzicht heeft op een Kamerzetel, valt te betwijfelen. En van de samenwerking met de R K.A.P., de groep van Prof. Veraart, is het ook al niets. Daarover schijft Onze Vaan: Met groot leedwezen hebben wij prof. V.'s voorthollen op den verkeerden weg aange zien. Hoe ae R.K.A P. hem beduvelde en iiu 's-Bosch op 25 Februari finaal in den steek liet en boe hij zelf dc groep-Meertens los liet en afsneed. Nog later gingen hem zijn eigen mensehen mr. Peters, mr. Buve e.a. verlaten. Zelfs toen nog waren wij bereid hem op te vangen en hebben hem laten we ten dat wij bereid waren tot een stembus- aecoord op deze basis: 1. Prof. Veraart, 2, 3, 4, de eerste drie van onze lijst, 5 groep Veraart, 6 en volgende nummers om beurt een van ons en een van den K.D.B. Zelfs heeft onze Partijvoorzitter laten we ten, dat hij bereid was, ter wille van het groote belang, met goedvinden van het Par tijcongres, het voorzitterschap èn zijn plaats op de lijst (er was toen nog niet ge nummerd) aan prof. Veraart af te staan. Kon men meer vergen?". Echter op Zaterdag 11 Maart, toen het be stuur der R.K.V.P. ter regeling der Limburg sche zaken in Maastricht bijeen was, kwam aldaar telefonisch bericht dat de uiterste concessie van prof. Veraart was: 1. Veraart, 2 en 3 R.K.V.P., 4 Kath. Dem. Bond cn dan verder om de beurt. Toen heeft de R.K.V.P. de onderhandelingen afgebroken. Dat is ook een kwaad ding. Men roemt op discipline, eenheid en be scheidenheid en ondertusschen wil iedereen de beste plaats op de lijst hebben. Nochtans vertellen u alle leiders van alle dissidente groepen, dat zij niet zich zelf, maar het algemeen belang zoeken. VERKIEZINGSVARIA DOOR GOED EN KWAAD GERUCHT De tuinder van Berkel maakt school en is overtroefd. Maar dat is geen schande, want tegen een combinatie of concern kan een particulier nu eenmaal niet op. Thans is in een weiland tusschen Berkel Rodenrijs met stevige palen en breede planken een groote reclame-stellage ge bouwd en daarop de naam Colijn, met een are roode stip er voor. Het is geen origineele propaganda meer want de tuinder had het patent reeds; maai deze strijkt gaarne de vlag wat de kwanti teit betreft. Er zit een wagenvracht hout Gruweltaal Dit was het goed gerucht: Ds. J. Fokkema, Neti. Herv. predikant te Amstelveen, die de- lagen voor de anti-rev. kiesvereeniging te Aalsmeer sprak, liet de andere zijde zien; Toen ik enkele dagen geleden in een kerk te Amsterdam optrad, - aldus ving de spreker aan stond daar voor die kerk met kalk geschreven „opiumki t" en enkele meters verder stond: „Col ijn moet naar de hel en S n e e'v 1 i e t u i t d e c e 1" We weten dus wat van dien kant is te wachten. En daarom zijn we hier saamgekomen om elkaar te verster ken in onze liefde voor de anti-rev. be ginselen en den strijd aan te binden te gen het ongeloof onzer dagen". Als men zulke dingen leest, dan is verder elk woord van aanbeveling voor een candi- daat, die naar Gods Woord vraagt, overbo dig. De geest uit den afgrond dwingt tot positie kiezen voor Gezag, Gezin en Gods dienst! Vrij van stempelen Te Zaandam is aan het communistische gemeenteraadslid D. Makkinga voor 14 da gen vrijstelling verleend van stempelen, om hem in de gelegenheid te stellen den boer op te gaan voor propagandistische doelein den. Hem is echter de verplichting opgelegd te stempelen op die plaatsen, waar hij zal ertoe ven. De commissie tot steun aam de werkloozen, tot wie de propagandist zich te voren had gewend, had het verzoek van de hand ge wezen. Schandelijk schadelijk De heer J. A. Roest Hzm. te Krimpen a d. Lek schrijft ons: Vorige week had eeai revolutionaire partij de aardigheid gehad, om de witte Brug, die de scheiding vormt tusschen Krimpen a. d Lek en Krimpen a d. [Jssel, op een geweldi ge manier eens onder te kalken Toen nu Zaterdagmorgen de heer Groene- veld van de firma Groeneveld en Noorlan- der Groentenhandel zich met paard en wa ren, beladen met groentem en fruit over de witte Brug wilde begeven, schrok het paard zoo hevig van de kalkletters dat het opeens een linksche zijsprong maakte met het ge volg, dat paard en wagen met een reuze gang tegen de brugleuning aan botste. De heer Groeneveld, die op de linksche kant van den wagen zat te sturen, kon door zijn zelfbeheersching een groot ongeval voor komen. De groenten en het fruit werden door de schok over de brugleuning gekiept en kwamen beneden in de noodsluis terecht De schade aan tuig, wagen en groenten is aanzienlijk. Door de politie van Krimpen a. d. IJssel ordt een onderzoek ingesteld naai' den kalker. i Kiest voor Orde, Gezag en Vrijheid No. 1 van Lijst Dit sprekend aanplakbiljet van den teekenaar H. Munnik, op een grootte van 45 X 72 c.M., uitgevoerd in 2-kleurendruk, zal direct na hei bekend worden van het lijstnurmner door ons worden afgeleverd. De prijs is uiterst laag gesteld, n.l. 1—50 stuks 20 ct. per stuk, 50—250 stuks 17H ct per stuk, 250 500 stuks 15 ct per s'uk, 500—1000 stuks 12 V% ct per stuk, elke 1000 meer 10 ct. per stuk, exclusief porto. Om een tijdige levering te kunnen garandeeren, verzoeken wij bestel lingen spoedig in te zenden. Dagblad DE ROTTERDAMMER Goudsche Singel 105, Rotterdam Die ligt natuurlijk niet op het kerkhof, maar wrijft zich wellicht in de handen over zijn succes. De bibberende bakker Dat kon nu die schilder-bakker van Zaan dam niet doen. De communisten daar willen zeker reclame maken voor Albert Heyn, wamt de fabrieksschoorsteen werd twee keer als reclamebord gebruikt Dezer dagen was juist de .schilder" bezng aam het bijwerken van de laatste letters, toen de politie ten tooneele verscheen. Hij wist echter nog juist met een schuitje over de Zaan te varen, niettegenstaande de po litie hem een revolverschot achterna heeft gezonden. Kort daarna ontdekte de politie ter hoogte van het Lyceum een nat spoor, dat leidde naar de bakkerij „Ons Belang" aan de Boo tenmak ersst raat Daar werd de „schilder", die zeer ontdaan was, aangetroffen, bezig met zijn natte klee ren uit te trekken. Hij bekende zich aan een en ander schul dig te hebben gemaakt Een bakker moet niet schilderen; nu krijgt hij proces-verbaal. Gemengd Nieuws. IN KOKEND WATER GEVALLEN Te Dongen is de heer A. F., adjunct- directeur der Coöp. Stoomzuivelfabriek, in een reservoir met kokend water gevallen. Met ernstige wonden overdekt, is hij naar het St Elizabethsgasthuis overgebracht. Zijn toestand is zorgelijk. BERUCHT INBREKER GESNAPT Den laatsten tijd werden te Groningen tal van inbraken gepleegd. De politie kon de daders maar niet arresteenen, tot het haar aan de Laan gelukte twee kerels op heeter- daad te betrappen. Zij kozen het hazenpad, hoewel de agenten door het lossen van eenige schoten hen tot overgave trachtten Ic dwingen. Een van de inbrekers is herkend als te zijn de 35-jarige kleermaker A. de V. Radio Nieuws. DONDERDAG 30 MAART luizen (296 M.) 10.00 Gramofoon. 10.15 Morgendienst door Ds. N. Brandsma. 10.45 Hlehurds Crooks zingt. 2.00 Fraaie hand werken. 3.00 Vrouwen halfuurtje. 4.0(1 Bijbellezing door Dm. T. G. van RceuwUk. 5.00 Vloolrectlal. 5 45 Handenarbeid voor onze Jeugd. 6.15 G. van Zeggelaar: Her- foon. 12.15 Lunchconcert. iiiversum (1875 M.j A.V.R.O. 8.01 Gramo foon. 10.01 Morgenwijding. 10.15 Gram., foon 10.30 Soliatenconcert. 11.00 Knip cursus. 11.30 Solistenconcert. 12.01 Om- roeporlcest. 2.00 Voor dc- vrouw. 2.45 Gramofoon. 3.00 Naaicursus. 3.45 Gramo foon. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen •1.30 Plano-recital. 5.00 Voor grootere kin deren. 5.30 Orgelconcert. 8.01 Vaz Dios S-05 Gramofoon. 8.15 Aansluit ncertge- bouw Amsterdam. 10.30 Kovucs Lajos. 11.00 Vaz Dlas. 11.10 Kovatb Lajos. Iruiiei (Vlaams.-h\ (SS7.8 M.) 11.20 Gramo mofoon. 12.30 Concert. 4.20 Inboorlingen muziek. 7.20 Omroeporkest. 7.50 Beiaard 8.35 Concert. 9.20 Gramofoon Van die verschietende piinen. dan hier, dan daar? Ze f weg met één of twee vs (Fransch) (509.3 M.) 11.20 Concert. 12.81) Gramofoon. 4 20 Omroeporkeat. G.S,'< Gramofoon. 6.50 Omroepklelnorkest. 7.20 ven try (1554.4 M.> 10.85 More<»nwlidin 12.20 Orgel. 1.05 Concert. 2.35 Orkest. 3.20 Vesper uit de Westminster Abdy. 4 0.1 Orkest. 5.05 Orgelspel. 6.50 De grond- Korte dienst Könlgswusterhausen (1684.9 M.) 5.6n Ochtendconcert 11.20 Gramofoon. 1.20 Gramofoon. 2.20 Muziek. 3.50 Concert. 4.50 Plano-recital. 5.50 Concert. Langnnherg (472.4 NL) 6.25 Gramofoon 11.20 Populair concert. 12.20 Concert. 4 20 Concert. 7.20 Omroepklelnorkest. 9.50 Populaire muziek. 8.35 Gramofoon. 9.20 Kwartet. Midland Reg. (398.9 M.) 12.20 Concert 6.50 Concert. 7.50 Sympho foon. 11.50 Orkest. 12.25 Pianorecital. - 1.55 Vervolg concert. 5.20 Preek door Ds M. Boegner. 6.40 Orkest. 7.20 Gramofoon 8.05 Gramofoon. 8.20 Orkes SCHOOLUITZENDINGEN VOOR HET BUITENLAND Binnenkort zal de zender Breslau regelmatig schoolultzendlngen brengen, djie bestemd zijn. voor DuJtsche scholen In he tbultenlamd. Men heeft hiervoor Breslau gekozen, omdat ddt sta- i groot god eel tv TELEVISIE Een vooruitgang sedert 1931 De Columbia Broadcasting System heeft be sloten om tot nader order het bedrijf van den televisiezender te New-York to ataken. Sede-i-i de Inbedrljfstelllng In Juli 1931 heeft de zende:- gedu rende rond 2500 uren een televisie-pro gramma gegeven. De reden voor de stopzetting Is, dat sedert 1931 de televisie geeu noemens waardige^ vooruitgang gemaakt, zood-i... schappelijk standpunt bezien, overbodig is, ter wijl ook het aantal televisie-ontvangtoestellen in Amerika nog steeds zeef beperkt is on niet, Er zijn in de Vereenlgde Staten nog SO i gi, dde de vergunning - eJe tell visie - ui tzendanj de helft in de buurt v die reeds -verscheidene jaren in de gevange nis heeft doorgebracht wegens talrijke to Groningen gepleegde inbraken. De V. werd op het stationsemplacement te Haren aangehouden. BRANDEN Te G e r k e s k 1 o o s t e r as de kapitale boerderij van P. I-I. Sijtsma geheel afge brand. Ruim 70 stuks vee en veel pluimvee zijn In de vlammen omgekomen. Ook veel landbouwgereedschap ging verloren. Verze kering dekt de schade. De oorzaak is onbe kend. DOODEUJKE VAL Een 23-jarige electricien die aan het werk was op de kap van het station der N.Z.H. Tramweg Mij. te Amsterdam, is vermoe delijk doordat hij zijn evenwicht verloor, naar beneden gevallen. Hij werd in bewuste- loozen toestand naar een gasthuis gebracht, alwaar hij aan de gevolgen is overleden. DE LAATSTE Cola di Rienzi, de groote Senator van Rome in de 14e eeuw Door fidw BULWER LYTTON (14 .Spreek harder, harder!" riep de me nigte ingeduldig. „Stil!" riepen zij die vlak bij Pandulfo stonden, „de waardige heer spreekt vol komen verstaanbaar". Eenigen die meer overleg hadden, dron gen naar een kraampje op het marktplein, haalden daaruit een ruwe tafel en verzoch ten Pandulfo daarop te gaan staan om het volk toe te spreken. De min of meer ver legen geleerde, die niet gewoon was in het openbaar te spreken, zag zich genoodzaakt aan dit verlangen te voldoen, doch toen hij den blik liet gaan over de ademloos wach tende menigte, gaf zijn innige sympathie voor hun zaak hem moed. Zijn oogen schit terden, zijn stem zette zich uit, en hij die gewoonlijk met gebogen hoofÖ liep, stond daar nu hoog opgericht en bevelend. „Op deze schilderij", begon hij opnieuw, „ziet gij vóór u een uitgestrekte, stormach tige zee: op de golven drijven vijf schepen; vier daarvan zijn reeds wrakken de mas ten zijn gebroken, het water stroomt door de gescheurde planken, er valt niets meer te helpen of te hopen; op ieder schip ligt een doode vrouw. Ziet gij niet aan het bleek TRIBUNEN gelaat en het lijkkleurige lichaam, hoe trouw de schilder de akeligheid van den dood heeft weergegeven? Onder elk schip staat oen woord, dat dc beteekenis ver klaart, Hier ziet gij den naam Carthago, de drie anderen zijn Troje, Jeruzalem en Baby ion. Deze vier vertoonen hetzelfde bij schrift: „Door onrecht werden wij ver nietigd!" Slaat nu uw blikken naar het midden van de zee, daar ziet gij het lijfde schip, door de golven geslingerd; de mast is gebroken, het roer vernield, de zeilen zijn gescheurd, maar nog is het geen wrak gelijk de anderen, al zal het misschien niet lang meer duren. Op het dek knielt een vrouw in rouwgewaad; ziet hoe de smart op haar gelaat te lezen is. Met hoeveel kunstvaardigheid heeft de schilder haar wan hopigen toestand uitgedrukt; biddend strekt zij de armen uit, om den bijstand des hemels af te smeeken. Let nu op het bij schrift „Dit is Rome!" Ja, het is uw vaderland dat zich in dit zinnebeeld tot u rich tl" De menigte geraakte in beweging en een zacht gemompel erving de stilte die tot dusver geheerscht had. „Richt nu uw blik naar den rechterkant der schilderij", ging Pandulfo voort, „en gij zoilt de oorzaak van den storm ontdekken gij z/ult zien, wat het vijfde vaartuig in gevaar brengt en do vier anderen schip breuk deed lijden. Ziet, vier verschillende soorten van dieren met afschuwelijke muilen Toen het volk deze schilderij zag, stond iedereen verbaaasd zenden de stormen en orkanen uit, die de zee teisteren. Ten eerste, leeuwen, wolven en beren. Dit zijn, zooals het bijschrift u zegt, de wettelooze, wopste heeren in den staat. J)an komen honden en zwijnen dit zijn de booze raadslieden en tafelschuimers. Vervolgens draken en vossen dat zijn oneerlijke rechters en ambtenaars, die het recht verkoopen. En ten vierde aanschouwt gij in de hazen, de geiten, de apen, die medehelpen bij het verwekken van den storm, de zinnebeelden van de dieven en moordenaars, de roovers cn bedriegers uit het volk. Zijt gij nog ajtijd verwonderd, Romeinen, of is het raadsel der schilderij u opgelost?" Van verre in hun geweldige paleizen hooi den de Savelli's en de Orsini's den weer klank der kreten, die het antwoord gaven op Pandulfo's vraag. „Hebt gij dan alle hoop verloren?" besloot de geleerde, toen het rumoer ophield, wijl het geluid van zijn stern een eind maakte aan de uitroepen en gezegden. „Hebt gij geen moed meer? Belooft do schilderij. uw treurigen toestand vertoont, u niet dr verlossing daaruit? Ziet, boven die schui mende zee zijn de hemelen geopend. Daar troont de goddelijke majesteit, als ten oor deel gereed. Uit de stralen, die den Heiligen Geest omringen, schieten twee vlammende zwaarden en bij die zwaarden staan, toorn ie doch tot bijstand bereid, de twee bescherm heiligen de twee machtige bewaarders van uwe stad! Volk van Rome, vaart wel! de gelijkenis is voltooid!" HOOFDSTUK VIII. De bezwering van een ruwen geest Terwijl dit rondom het Kapitool plaats had, zat de bewerker van al die opwinding rustig in een der zalen van dit paleis. Tc midden van zijn klerken gezeten, scheen Rienzi verdiept in do plichten van zijn j ambt Het gedruisch en gegons, het ge schreeuw en getrappel der menigte drong lot zijn kamer door, doch hij tcheen or geen acht op te slaan en liet zich geen oogen blik in zijn arbeid storen. Met werktuige lijke regelmatigheid ging hij voort, in eeo groot boek, en met liet duidelijke, fraaie schrift van dien tijd, de cijfers aan te teeke nen, die boter dan redeneeringen zouden aantoonen, hoe het volk bedrogen werd, en hem de onweersprekelijke feiten zouden verschaffen, waartegen de bedriegers niet konden opkomon. „Bladz. 2, Deel B," zeide hij, kalm als een man van zaken tot de klerken; „zoek daar de opbrengst van de zout belasting, departe ment No. 3— zeer goed. Bladz. 9. Deel D. hoeveel bedraagt de verantwoording van Vescobaldi, den ontvanger? Wat! maar twaalfduizend florijnen?' nie* meer' zoo 'n gewetenlooze schurk!" (Hier liet zicli buiter de luide kretep hooren Pandulfo! - leve Pandulfo!") „Pastrücci vriend, gi; dwaalt af, gij luistert naar het rumoer buiten hou u liever be*zig met de bere kening die ik u heb opgedragen. Santi, hoeveel heeft Antonio Trallli betaald?" F.r werd zachtjes aan de deur getikt en Fandulfo kwam binnen. De klerken gingen voort met hun werk, ois< boon zij haastig even opkeken naar den 6tillen, eerbiedwaardigen bezoeker, wiens naam, tot hun groote verbazing, eooeven door het volk met gejul>el was begroet. „Wel mijn vriend," zeide Rienzi op kal- men toon, hoewel zijn handen boefden van ontroering, „gij wilt mij alleen spreken, niet waar?- Goed. kom dan hierheen". Hij bracht den bezoeker in een kabinetje j achter het kantoor, sloot zorgvuldig de deur, en greep, aan zijn ongeduld den vrijen loop latend, Pandulfo bij de hand. „Spreek!" riep hij, „begrijpen zij de ver klaring? hebt gij het hur» duidelijk en tastbaar genoeg gemaakt? hebben eij het 'n hun harter opgenomen?" „Ja!" antwoordde Pandulfo, verrukt door de ontdekking dat ook hij een redenaar was een rijk genot voor een beschroomd man. „Zij verslonden ieder woord van de uitlegt ging; zij zijn ontroerd tot in het binnenste van hun ziel als gij hen in deze ure ten strijd eoudt voeren, zouden zij helden zijn. En die forsche smid „Wie? Cecco del Veccio?" viel Rienzi hen» in de rede; „O hij is moedig wat deed hij?", „Wel, hij greep den zoom van mijn ge waad toen ik van mijn rostrum afdaalde fik wenschte dat gij mij had kunnen zien! het was alsof uw. mantel op mij was ge vallen! ik was uw tweede ik!) Schreiend als een kind zeide hij: „O, Signor, ik ben slechts een arm mf\n en beteekon weinig: maar als elke bloeddruppel in mijn lichaam een leven was, ik gaf ze gaarne voor mijn land!" „Edele ziel" zei Rienzi aangedaan; „had Rome er zóó maar vijftig! Niemand heefi onder zijn eigen klasse meer voor ons ge daan ckin Cecco del Vecehio." „In zijn reusachtige gestalte voelen zij een bescherming" zei Pandulfo. „Zulke woor den te hooren uit den mond van zulk een man, maakt indruk." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9