OVer -1-9-3.2..d-er De exp|0|tat|e WOENSDAG 29 MAART 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 1 DE TOESTAND IN BRUNSWIJK GERUSTSTELLENDE BERICHTEN OVER EEN ZEER ERNSTIGE ZAAK DE ONEENIGHEID IN HET „HARZBURGFRONT" Het gebeurde te Brunswijk, waar, volgens de berichten van gisteren, een massa-toe treding van vroegere socialistische Reichs- banier-leden tot de nationalistische organi satie van oud-front-soldaten Stahlhehn plaats vond met welk doel precies niet duidelijk blijkt nog van ernstigei aard te zijn dan het er aanvankelijk uitzag. De „Völkische Beobachter" verneemt na melijk, dat het onderzoek te Brunswijk heeft uitgewezen, dat de plaatselijke Stahl helmleiders volledig op de hoogte zouden zijn geweest van de plannen der Reichs- bannerleden en comunisten. Deze waren van plan om na de bezetting van 't gebouw van de Ziekenkas ook de regeeringsgebou- wen te bezetten en vervolgens een actie te beginnen tegen de afzonderlijke nationaal- socialistische leiders. Voorts is bij Brunswijkschen landsleider van den Stahl- helm, Schrader, zeer bezwarend materiaal gevonden, zoodat Schrader voorloopig in hechtenis blijft. Waarschijnlijk zal hij zich te verantwoorden hebben wegens hoogver- Wanneer dit bericht van het officleele nationaal-socialistische blad niet te veel ge kleurd is geworden, hebben we in het Brunswijksche incident dus te doen met een zeer gevaarlijke uiting van de inner lijke tweespalt, die er bestaat in het natio nale front Zooals gemeld, heeft de nationaal-socialis tische regeering na het gebeurde de Stahl- helm in den vrijstaat Brunswijk verboden. Ongeveer 1350 Stahlhelmers werden in het gebouw van het plaatselijk ziekenfonds, waar ze tesamen waren gekomen, gearres teerd. Na een bespreking zijn daarvan on geveer 1200 weer weer op vrije voeten ge steld .In arrest bleven de Stahlhelmleiders en 80 Marxistische functionnarissen. Aan de bespreking, waarvan hier melding wordt gemaakt, namen deel de gevolmach tigde van Rijksminister Goering, Koerner, en de leider der Stahlhelm Stephani, cn verder de ministers Klagges en Kuecken- thal, politie-officier Selle. Saucke, van de S.A. en den president van den landdag. Zoemer, zoomede door eenige landdagafgtr vaardigden. Later arriveerde ministei Seldte. de Stahlhelmleider in het Rijks ministerie. Seldte is nog voor middernacht te Berlijn teruggekeerd. Verklaring van den Stahlhelm In een mededeeling van den Rijkspers dienst van den Stahlhelm wordt gezegd, dat weliswaar Maandag de aanmeldingen v het lidmaatschap van den Stahlhelm uit de verschillende kringen der bevolking een ontzaglijke hoogte hebben bereikt, maar dai deze aanmeldingen als toelatingen werden beschouwd, is de principieele dwaling der regeering van Brunswijk. Het aannemen van gesloten formaties van welke politieke richting ook, heeft de Stalilhelmleiding in Brunswijk even prin cipieel geweigerd als overal elders in het Rijk, op grond van een beschikking van het bondsbestuur. Daarom is het uitgesloten dat een Marxist of zelfs een groep Marxisten tot den Stahlhelm is toegelaten, omdat over eenkomstig de bepalingen iedere aanmel ding zorgvuldig wordt onderzocht, terwijl de candidaten een maandenlange proeftijd moeten doormaken en ten slotte omdat zij uit Stahlhelmleden twee erkende borgen moeten opgeven. De bondsleiding wacht de opheldering van alle overige kwesties met kalmte af. Uit het onderzoek zal ongetwij feld blijken, dat in Brunswijk helaas de zenuwen zijn verloren. Uit Brunswijk werd gisteravond geseind: Na een beraadslaging, welke meer dan vijf uren heeft geduurd, werd tegen tien uur gisteravond het volgende officieele communique uigegeven: De Rijksregeering erkent, dat door den minister van binnenlandsche zaken van Brunswijk, Klagges, tegenover den Stahl- helmgouw Brunswijk genomen energieke maatregelen gerechtvaardigd zijn. Nadat do Rijksminister van arbeid, Franz Seldte, als eerste bondsvoorzitter van den Stahlhelm een disciplinair onderzoek in deze aangele genheid had toegezegd en nu het gevaai voor een illegale actie van Marxistische or ganisaties onder valscUa deknamen is ter zijde gestold, zal minister Klagges het voor het land Brunswijk uitgesproken verbod van den Stahlhelm per 1 April a.s. opheffen. controleeren, teneinde na te gaan, in hoe verre deze aan de „verduidelijkingsveld tocht" deelnemen. Doen kranten dit niet voldoende, dan mogen zulke kranten niet door advertenties of anderszins gesteund worden. Door posten moet de bevolking overal worden gewaarschuwd niet in Joodsche za ken te koopen. Verder moeten er tiendui zenden massa-vergaderingen worden belegd en door middel van plakkaten en strooibil jetten moot de bevolking worden opgewekt, aan den boycot deel te nemen. Daarbij moet ook de eisch gepropageerd worden, dat slechts een relatief aantal Joden in alle beroepen worden tewerkgesteld. Voorloopig wordt deze eisch slechts voor drie gebieden gesteld, n.l. voor het beroep van arts, dat van advocaat en 'het bezoek aan Duitsche middelbare en hooge scholen. De boycot begint des Zaterdags 1 April om 10 uur v.m. en zal worden gevoerd tot de partijleiding beveelt de actie te staken. Tenslotte wordt er nog op aangedrongen, dat deze strijd in volkomen rust en met zeer groote discipline moet worden gevoerd, zoodat ook im het gevolg geen Jood een haar meer zal worden gekrenkt De proclamatie van de Rijksleiding der NSDAP constateert, dat het Duitsche volk het „Marxistisch-Joodsohe spook" een blik semsnel einde heeft bereid. In jammerlijke lafheid helbben de Joodsch-Marxistische bonzen hun machtspositie ontruimd. Slechts aan de voorbeeldelooze discipline en rust, waarmede de omwenteling zich heeft vol trokken, hebben de bewerkers van ons on geluk het te danken, -dat zij bijna zonder uitzondering „ongeschoren" bleven. „Nu de vijanden der natie in het bin nenland door het volk zelf onschadelijk zijn gemaakt, komt, wat wij reeds lang verwacht hadden. De communistische en Marxistische misdadigers en hun Joodsch-intellectueele aanstichters, die met hun kapitalen te rech ter tijd naar het buitenland zijn uitgewe ken. ontplooien thans van daar uit een ge- wetenlooze, landsverraderlijke hetzecampag ne tegen het Duitsche volk. Daar hun het liegen in Duitschland onmogelijk is gewor den, beginnen zij van de hoofdsteden der vroegere entente uit, dezelfde hetze tegen de jonge nationale verheffing, als zij reeds bij het begin van den oorlog tegen het toen malige Duitschland hebben bedreven. Leugens en laster van een perversiteit, welke de haren doet ten berge rijzen, wor den over Duitschland losgelaten. Gruwel sprookjes van verminkte Jodenlijken. uan uitgestoken oogen en afgehakte handen wor den verspreid, met het doel, het Duitsche volk in de wereld voor de tweede maal te boycotten, gelijk hun reads in het jaar 1914 is gelukt Millioenen onschuldige menschen, volken, waarmede het Duitsche volk slechts in vrede wil leven, worden door deze ge- wetenlooze misdadigers tegen ons opgehitst De Duitsche waren, de Duitsche arbeid zou den onderhevig moeten zijn aan een inter nationalen boycot De nood in Duitschland is hun <Jus te klein, zij moet nog grooter worden. In de proclamatie wordt tenslotte aanbe volen, dat iedere plaatselijke groep direct octie-comité's zal vormen voor de practi- «che, planmatige doorvoering van den boy cot van Joodsche zaken, dokters en advo caten. Wandaden te Goettlngen Te Goettingen is Dinsdagavond een schee pe actie gevoerd tegen de Joodsche zaken. Van bijna alle Joodsche winkelzaken In de stad werden de ruiten vernield. Ook in het warenhuis Karstadt werdon tal van groote spiegelruiten vernield. De straten in het Centrum der stad werden tegen acht uur door politie en SA afgezet om plunderingen te voorkomen. Het autabusverkeer in de stad is door de gebeurtenissen geheel stil gelegd. De afweer-actle In het Ruhrgebied Uit het Ruhrgebied wordt gemeld, dat de nationaal-socialisten uitvoering hebben ge eeven aan hun voorgenomen actie tegen de zg.n. gruwel-propaganda in het buitenland. T« Essen, Duisburg, Bochum en andere ste den in het Ruhrgebied, alsmede in verschil lende steden te Westfalen zijn gistermor gen de warenhuizen, eenheidsmagazijnen en Joodsohe zaken gesloten. Tot incidenten is het bijna nergens gekomen. Alleen te Wit ten werden eenige winkelruiten van Jood sche zaken des nachts ingeworpen. Te Gleiwitz hebben verschillende Joodsche winkeliers gistermiddag evenens hun win kels gesloten. Hetzelfde wordt uit andere steden in Opper-Silezië gemeld. Ook hier deden zich geen incidenten voor. Te Wittenberg stelden SA-lieden posten op voor de Joodsohe winkels, om het publiek het koopen te beletten. Ook hier werden de Joodsche winkels toen door de eigenaars gesloten. Naar aanleiding van de gebeurtenissen in Brunswijk, die tot ontbinding van de Bruns wijksche Stahlhelm heeft geleid, wordt van nationaal-socialistisch zijde verklaard, dal door links-georiënteerde groepen reeds se dert eenige dagen geprobeerd wordt de na tionale organisaties van binnen uit te ver nieuwen. Te Brunswijk was echter voor de eerste maal door linksche groepen een po ging gedaan om door middel van provoca ties de nationale organisaties tegen elkaai in het harnas te jagen. De nationaal-socia listische partij is van meening, dat hiermee deze pogingen van linksche zijde voor goe-a ten einde zullen zijn en dat het Brunswijk sche geval het eenige zal blijven. Gistermorgen werd aan den gevel van het gebouw der plaatselijke ziekenkas te Bruns wijk een groote transparant met het op schrift „Adolf Hitler-kazerne" aangebracht. DE AFWEERCAMPAGNE TEGEN DE GRUWELBERICHTEN ELF PROGRAMMA-PUNTEN. De nationaal-socialistische „Korrespon- denz" publiceert elf programmapunten voor de afweercampagne tegen de in 'het buiten land gevoerde actie in verband met de ver volging van Joden in Duitschland. Hierin wordt o.a. verklaard, dat iedere plaatselijke groep en organisatie-geleding van de N. S. 11 A. P. direct actie-comité's moot vormen voor den boycot van Joodsche zaken, artsen, advocaten en Joodsche producten. Zij moeten er eohter zorg voor dragen dat geen onschuldigen hierdoor worden getrof fen, waarbij zij er speciaal nota van moeten nemen, dat deze maatregelen uitsluitend tegen het Duitsche Jodendom zijn gericht. De comité's moeten scherp de kranten De ex-kroonprins heeft den Amerikaan- schen schrijver Georges Sylvester Viereck een brief gezonden, waarin hij de tegen Duitschland gerichte „gruwelpropaganda behandelt In den brief staat o.m.: Indien mannen, gelijk u, die tijdens den wereldoorlog do onjuistheid der bewust jegens Duitschland verspreide laster van dichtbij hebben be leefd, uit eigen ondervinding en door hun goede relaties met de Amerikaansche open bare meening er toe zouden kunnen bijdra gen het Amerikaansche volk over de waar heid in te lichten, zou u daarmede een dienst bewijzen, niet alleen aan de Duitsche natie, wier eer de booswillige geruchtma kers thans probeeren te besmeuren, maar ook aan de wereld en de vreedzame atmos feer tusschen de volken, welke door deze „Hetzers" wordt vergiftigd. Men schrijft ons uit Leipzig, dd. 27 Maart: Over het verloop van de alhier gehouden voorjaarsbeurs zijn nu statistische gegevens beschikbaar. Van de 6292 deelnemers waren 662 buitenlanders, behoorend tot 23 vreemde naties. De Messe werd door rond 115.000 personen bezocht, waarvan 14663 uit het bui tenland, welke beide cijfers ongeveer over- e.enkomen met die van een jaar geleden. Onder de bezoekers waren tal van Israëlie ten. Een groot gedeelte van de buitenland- sche kooplieden vertoeft op het oogenblik nog in Duitschland, om de in Leipzig aan geknoopte relaties door een bezoek aan de fabrieken voort te zetten. Evenals de han del tijdens de Leipziger Messe een gunsti- gen invloed heeft ondergaan van de rust, die gedurende en na de rijksdag-veritiezin- f;en heerschte, doen ook thans de buiten- andsche bezoekers zonder onderscheid van ras of confessie ongestoord verder hum za ken af. Boycot-actie ln Palestina Naar aanleiding van de berichten over de Jodenvervolgingen en dep boycot van Joodsche zaken i.t Duitschüand fa in Pa lestina een boycot-acue tegen Duitsche goe deren begonnen. Bovendien worden heden protestvergaderingen van Joden gehouden. De Zionistische autoriteiten blijven tegen over de anti-Duitsche propaganda neutraal. De actie in Amerika De meeste. New-Yorksche dagbladen oefe nen critiek uit op de vervolging van Joden in Duitschland. Tot de gematigste bladen behoort de „New-York Evening Post' o.a. uiteenzet, dat het misschien beter zou zijn geweest, wanneer de demonstraties van Maandag niet hadden plaats gevonden, daar de toestand reeds aan het verbeteren was. Wat de represaille-maatregelen der N.S.D. AP. tegen de boycot-propaganda betreft schrijft het blad dan verder, dat uitvoering dezer maatregelen opnieuw voedsel zal ge ven aan veel haat, waarvan aan beide kan ten represailles weer het gevolg zullen zijn. In de afgeloopen dagen hebben Duitsche handelskringen van Joodsche importeurs in Amerika reeds een menigte annuleeringen van orders gekregen, Duitsche officieele in tan ties ontvangen tal van haatdragend, brieven, het scheepvaartverkeer is sterk achteruitgegaan. Poolsche gegevens. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken heeft een overzicht gepubliceerd van het aantal gevallen, waarin het Poolsche gezantschap te Berlijn stappen heeft ge daan ten behoeve van Poolsche onderdanen vap den Joodschen godsdienst, tegenover wie men zich aan mishandelingen en on rechtmatige daden heeft schuldig gemaakt Tot nu toe heeft het Poolsche gezantschap in 51 gevallen geïntervenieerd. Vijftien de zer gevallen, waarbij 4 Joden ernstig mis handeld zijn hadden betrekking op Berlijn. Fraude tijdens Braons bewind De Pruisische minister van binnenland sche zaken (rijkscommissaris) heeft het vol gende decreet gepubliceerd: Aan alle Pruisische politiedienaren! De ministers der z.g. Pruisische souvereine regeering hebben 1.4 millioen Rijkssnark, welke besteand waren voor kazerneering en uitrusting voor zuivere partij-doeleinden der regeering Braun-Severing aangewend. De meeste schuldigen hebben zich door de vlucht aan een vervolging onttrokken. Ik zal niet rusten, aleer deze gewetenlooze han delwijze veagoi'iden zal zijn. Voor de vergoe ding der u toegebrachte schade zal ik door inbeslagneming van alle inkomsten en der gelijke te achterhalen middelen van de vroegere leden der regeering zorg dragen- Goebbels over de taak der film In een rede voor de „Vakorganisatie van het filmscheppende Duitschland" heeft Rijksminister Goebbels een rede gehouden, waarin hij er den nadruk op legde, dat de rilm te grootere mogelijkheden van effect sorteert naarmate zijn „volkscontouren" uit gewerkt zijn. Tot dusverre is de film echter de geboden groote mogelijkheden voorbij gegaan, ln een tijd waarin zich een weergaloos revolution- nair drama afspeelt, ontbreekt het niet aan stof, gelijk zoo dikwijls wordt geklaard, maar aan den grooten moed den stof aan te pakken. Hier lligt de eigenlijke reden van de filmcrisis. Inplaats van zich te wenden tot de groote taak van het vormen van den tijd heeft men zich met amusement tevre den gesteld. Thans, in de nieuwe naYonale omgeving moet de film in plaats van ach ter den tijd aan te loopen vaandeldrager der rdee worden. Daarvoor moeten nieuwe krachten worden gewonnen die niet meer vast zitten in de gedachtensfeer van het oude Incidenten te Londen LONDEN, 29 Maart De Joodsche actie te gen de vervolging der Joden in Duitschland heeft gisteravond dn het Londensche West- End tot eenige incidenten geleid. Een Duit- scher, die in een restaurant nabij Picadilly- oircus in twistgesprek met eenige Joodsche bezoekers raakte, werd door het publiek uit het restaurant gezet Een venter met de Duitsche Alg. Zeitumg op Picadilly-circus werd herhaaldelijk door het publiek 1 gevallen. DE ROOMSCHE KERK MET HITLER VERZOEND De bisschoppenconferentie van Fulda heeft een verklaring afgekondigd, waarin o.a. ge zegd wordt: „De opperherders der diocesen van Duitsch land hebben om goede redenen in de laatste jaren tegenover de nationaal-socialistische beweging een afwijzende houding aangeno men door verboden en waarschuwingen. Het moet thans erkend worden dat door den hoogsten vertegenwoordiger der rijksregee ring, die tevens de gezagdragende leider van die beweging is, openlijk en plechtig ver klaringen zyn afgelegd, waardoor met de on schendbaarheid der Katholieke geloofsleer en haar onveranderlijke opvatting van rechten der Kerk rekening wordt gehouden. Zonder de in onze vroegere verklaringen veroordeelde punten, die ons aanleiding gaven tot waarschuwingen, te herroepen, ge looft het episcopaat, het vertrouwen te kun nen koesteren, dat de algemeene verboden en waarschuwingen, bovenbedoeld, niet meer als noodzakelijk beschouwd behoeven te worden. Gelden blijft de vermaning aan de poltieke en andere vereenigingen en organisaties, om fa de kerk en by kerkelijke handelingen uit eerbied voor de heiligheid daarvan datgene te vermyden, wat een politieke of party demonstratie kan schijnen en daarom aanstoot kan geven". ALLE COMMUNISTEN IN PRUISEN UIT DE GEMEENTERADEN UITGESLOTEN. De Rijkscommissaris voor het land Prui sen, vice-kanselier Von Papen, deelt door bemiddeling van den officieelen Pruisischen persdienst mede: De Pruisische Commissaris van Binnen landsche Zaken (Rijkscommissaris) heeft bij bijzonder decreet van 20 Maart bepaald, dat de vertegenwoordigers der Communistische partij in Duitschland niet mogen deelnemen aan zittingen van gemeenteraden, daar zij allen verdacht worden van hoogverraad. Zij mogen derhalve niet tot de zittingen wor den uitgenoodigd. Gisternacht werden te Fuerth ongeveer zestig communisten gearresteerd, die ver dacht worden medeplichtig te zijn aan de voorbereiding van een dynamietaanslag, die op de stedelijke gasfabriek te Fuerth zou plaats hebben. De politie is in het bezit gekomen van ge heime mededeelingen, v ^arin de aanslag aangekondigd werd. De gasfabriek werd in verband hiermede reeds Maandagavond door politie en S.A. bezet DE KPD EN DE KOMINTERN. Bela Kun controleur Naar uit Moskou wordt gemeld, is door de controlecommissie van de Komintern oen bizondere commissie gevormd onder leiding van Bela Kun, welke de werkzaamheden van Thaelmann als leider der KPD zal gaan. Behalve een onderzoek naar de poli tieke activiteit van Thaelmann zal ook de financieele toestand der KPD worden ge controleerd. De commissie heeft uitgebreide volmachten ontvangen. De nieuwe leider der KPD, Heinz Neu mann, die, naar het schijnt in Spanje blijf houdt, heeft instructie ontvangen naar Moskou te komen om daar rapport uit ie brengen over den toestand in Duitschland. In het concentratiekamp op den Heuherg zijn thans reeds 1500 politieke gevangenen ondergebracht Zij zullen eerst op het ter rein zelf te werk worden gesteld bij den aanleg van wegen. Het kamp is ingericht door den gepen siohneerden politiechef Reich uit Stuttgart, die er tot Zaterdag j.l. de leiding heeft ge had. Thans staat aan het hoofd de gepen- sionmeerde majoor Kaufmann. Naar uit Berlijn wordt gemeld, is de in de nabijheid van Berlijn woonachtige Neder- landsche literator Nico Rost Zaterdagmor gen door de Duitsche politie gearresteerd. Nico Rost is een schrijver die met commu nistische kringen in nauwe verbinding staat. DE EX-KEIZER GAAT NIET TERUG. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de gewezen Duitsche Keizer, in tegenstelling met betref fende geruchten, niet het voornemen te ken nen heeft gegeven naar Duitschland terug te keeren. In goed-ingelichte kringen wordt hieraan toegevoegd, dat de terugkeer van den keizer afhankelijk zou zijn van de toestemming van de Rijksregeering en dat in officieele kringen deze kwestie vermoedelijk hierom thans niet wordt opgeworpen, omdat, zooals rijkskanselier Hitier ook in zijn regeerings- verklaring heeft medegedeeld, al wat met de kwestie der monarchie samenhangt, voorloopig niet voor discussie in aanmerking Officieel wordt medegedeeld: De Rijkspre sident heeft Dr. Gereke uit zijn functie van Rijkscommissaris voor de werkverschaffing ontheven. JAPAN EN DE VROEGERE DUITSCHE KOLONIËN. De Japansche ministers hebben besloten den keizer van Japan een verordening voor t« stellen inzake een formeel bestuur van de vroegere Duitsche koloniën door de Ja pansche regeering. Deze verordening zal binnenkort door den keizer worden getee- RAZZIA TE BERLIJN. Gisterochtend tegen halfnegen is in het district Friedrichsheim een groote razzia gehouden. Bij het doorzoeken van woningen zijn aangetroffen en in beslag genomen: 10 geweren, ongeveer 50 pistolen, 62 bajonetten en sabels, voorts een handdrukpers, zoome de een hoeveelheid drukwerk. 9 personen WARBOEL IN BARCELONA MACIA MOET VOOR BET GEPEUPEL VLUCHTEN. Toen de president der Catalaansche genera liteit, kolonel Macia, tegen het einde van d« vorige week het volk wilde toespreken naar aanleiding van den bouw van de nieuwe Zeppelin-haven te Barcelona, moest hy zich ylings voor de dreigende houding vai gepeupel van het balcon van het paleis der generaliteit ir. zyn appartementen terug- tiekkcn. By de plechtige begrafenis van den juwe lier Gonzalez, die het slachtoffer werd van een anarchistischen roofoverval, rukte het volk den burgemeester van Barcelona den staf uit zijn handen. De voorzitter van 't Catalaansche parlement, senor Companys en de minister binnenlandsche zaken der genera'iteit, senor Selvas, die eveneens aan de begrafenis plechtigheid deelnamen, zagen nog juist kans met hun auto te vluchten en aldus aan de woede van het gepeupel te ontkomen. In Barcelona, schryft de correspondent van „El Debate", is de toestand op het oogenblik onhoudbaar geworden. Geen enkel leven en bedryf is er nog zeker. Barcelona is het ope ratieterrein van internationale benden en het meerendeel van de misdaden, die er begaan worden, blyft ongestraft. Volgens de Catalaansche bladen werden leen reeds de vorige week Donderdag en Vrijdag 74 misdrijven gepleegd, waarbij verscheiden personen van het leven werden beroofd. MIJNRAMP IN PERU 80 dooden? In het Noorden van Peru heeft, volgens een bericht uit Lima, een mijnramp plaats gehad. Tengevolge van een instorting zyn 120 mijn werkers bedolven. Tot nu toe zyn drie lijken geborgen. Volgens sommige berichten vreest men, dat in het geheel 80 personen om het leven zyn gekomen. DE GROENLAND-KWESTIE Behoudens onvoorziene omstandigheden zal het permanente hof van internationale justitie op Woensdag 5 April 1933, 'smor- tien uur, in het vredespaleis een open bare aitting houden, gewijd aan het uitspre ken van zyn arrest in de zaak betreffende het juridische statuut van sommige gedeel ten van oostelijk Groenland. Deze zaak is door de regeering van Denemarken contra de regeering van Noorwegen voor het hof gebracht. VLIEGRAMP BIJ DIXMUIDEN Passagiersvliegtuig neergestort VIJFTIEN DOODEN Een vliegtuig van de „Imperial Airways' dat gistermiddag om 1.36 uur van het vlieg veld Haeren bij Brussel met bestemming naar Londen was vertrokken en bestuurd werd door den Engelschen piloot Leleux, bijgestaan door een mécanicien en radio telegrafist, is in de buurt Poperinghe, nabij Dixmuiden, neergestort. Het vliegtuig had twaalf passagiers en 500 Kilogram bagage en poststukken aan boord. Toen het boven Roesselaere vloog, had het nog geseind, dat alles wel was aan boord. Toen echter Roeselaere gepasseerd was, geraakte het toestel onklaar en tracht te de piloot zoo spoedig mogelijk in het open veld te landen. Hef vliegtuig stortte even wel met een geweldigen smak neer. De dorpelingen die in allerijl waren toe gesneld, stonden machteloos tegenover het schrikkelijk schouwspel. Over een afstand van 300 M. vonden zij vier lijken. Men ver onderstelt', dat deze passagiers tijdens het dalen uit het vliegtuig zijn gesprongen. De piloot werd geheel verbrand. De méca nicien en de radiotelegrafist en ook de an dere passagiers zijn omgekomen. Verondersteld wordt, dat een der motoren tijdens de vlucht ontploft is en de machine spoedig geheel in brand stond. Onder de twaalf passagiers bevond zich een Belg, de anderen waren van Fransche en Duitsche nationaliteit. De „Imperial Airways" heeft terstond een vliegtuig tot hulpverleening naar de plaats des onheils gezonden. Van haar kant heeft de Belgische Oatena-luchtvaartmaatschappij twee ambulance-wagens gezonden voor het vervoer der lijken. Toen de ramp te Brussel bekend werd, heeft de Belgische minister van transport wezen een telegram aan het Britsche lucht vaartministerie gezonden met het verzoek het rouwbeklag der Belgische regeering ook nan de familie der verongelukten te willen overbrengen. Het verongelukte vliegtuig was een drie- motorig van 1200 P.K. Nader wordt gemeld: Het "neergestorte vliegtuig der „Imperial Airways" is de „City of Liverpool". Het on derhield den regelmatigen dienst Keulen- BrusselIx>ndun. Ooggetuigen, die het ongeluk zagen aan komen, verklaren, dat zij eerst aan den staart van het vliegtuig een rookwolk zagen en daarna vlammen. Het toestel ging in glijvlucht over en begon daarna plotseling m zijn eigen as te draaien. Toen het op den grond neersmakte, ver klaarde een ooggetuige, ontplofte de motor. Een der vleugels werd op een afstand van zeventig meter van de plaats, waar het toestel neerstortte, gevonden. Ooggetuigen kregen den indruk, dat de piloot getracht heeft het toestel tot het laat ste oogenblik toe te besturen. De namen der slachtoffers zijn de volgen de: Miss Thompson, de heer Roswell, de heer en mevr. Voss, de heer Deardon, de heer en mevr. Dibdin, de heer en mevr. 111- rath, de heer Roland, de heer Kreglinger uit Antwerpen, Leleu, piloot en Brown, tweede piloot. De naam van den mécanicien is nog niet bekend. Nog wordt gemeld, dat boven Gereken aan boord van het vliegtuig een explosie plaats had, waardoor, naar men vermoedt, de pi loot werd gedood, want plotseling zag men het toestel van een hoogte van 200 meter neerstorten. De snelheid bedroeg 200 KM. per uur. Over een afstand van 600 meter werden nog overblijfselen van de verbrijzelde ma chine gevonden. Ver van de plaats, waar het vliegtuig terecht kwam, werden de lij ken gevonden van Miss Valeria Thompson, die te Brussel was ingestapt, en van Aubert Voss uit Manchester, die te Keulen aan boord was gegaan. Het ongeluk moet tegen 14.27 uur hebben plaats gehad, daar het horloge van Miss Thompson op dat uur stil is gaan staan De lijken van de passagiers, die tijdens de duizelingwekkende vaart uit' de machine zijn gesprongen, waren letterlijk gerad braakt De beenderen waren in den grond gedrongen. Het parket van Deurne heeft een onder zoek ingesteld. De Belg Kreglinger, die, zooals bekend, ook om het leven is gekomen, behoort tot een familie waarvan een paar jaar geleden een lid op geheimzinnige wijze is verdwenen. Uit Oost-lndie SALARISSEN GEMEENTEPEHSONEEL. BATAVIA, 28 Maart (Aneta). De gemeente raad heeft besloten, van de salarissen der gehuwde ambtenaren een korting van 15 van ongehuwde 'n korting van 17 te heffeni WILLEM DE ZWIJGER-HERDENKING. BATAVIA, 28 Maart (Aneta). De Willem de Zwyger-herdenking in Ned.-Indië zal door uitzending van een door den voorzitter van den Volksraad, den heer Dr. Meyer Ranneft, te houden radiorede op 22 April a.s. ook in Nederland hoorbaar zyn. Gemengd Nieuws. Reuter meldt, dat te Akron ln den staat Ohio een veertienjarige scholier is gearres teerd, die beschuldigd wordt van een poging, om mevrouw Charles Lindbergh een som van 25.000 dollars af te persen. DE BESPREKINGEN TE WASHINGTON Te Washington worden de besprekingen over een spoedig bijeenroepen van de econo mische wereldconferentie ijverig voortgezet. De koninklijke commissaris voor het na tionale werk tot bescherming van moeder en kind heeft op last van Mussolini twee millioen lires uit de schatkist ontvangen, welke beslemd zijn voor het uitbetalen van premies voor brave en gezonde meisjes, die in het loopemde jaar in het liuwehik zullen treden. MOORDAANSLAG OP ZIJN VROUW Te Zeist loste dc heer L. onverwachts een schot op zijn echtgenoote, die in den lin kerschouder werd getroffen. De vrouw vluchtte in nachtgewaad de straat op. Na dat haar geneeskundige hulp was verleend werd Mevr. L. naar het St Antoniuszieken- huis te Utrecht overgebracht waar zij ter verpleging is opgenomen. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. De heer L. heeft dezen aanslag in zeer overspannen toestand be raamd. De man, die Onder curateele stond, werd gearresteerd. GROOTE BOERDERIJBRAND Dertig stuks vee in vlammen. Men meldt ons uit Oudenbosch (N.-Br.): Gisteravond omstreeks half 12 brak brand uit in de kapitale boerderij van den heer R. Rubbens in het Oudland alhier. Om half 12 kwam een buurman waar schuwen, dat de groote landbouwschuur iD brand stond. Aan redding van de schuur viel niet meer te denken. Een groote hoeveelheid graan, 25 stuks vee en 6 paarden werden een prooi der vlan oen. De vlammen sloegen over naar het woon huis, waarna ook een andere nabij gelegen eveneens eigendom yen den heer Weerbericht. s pültje geeft den vorig* Hoogste stand te Clermont 766.3. Laagste stand te Scydisfjord 737.6. Stand vanmorgen halftwaalf 763.2. WEERVERW ACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Zwakke tot matige Z. tot W. wind, toe nemende bewolking, aanvankelijk nog droog, later eenige kans op regen, 's nachts minder koud, overdag kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) In het gebied van hooge luchtdruk van het vasteland bleef de barometer dalen. Een laat ste kern ligt nog in Z.-Frankrijk cn Spanje. Het depressiegebied in het N. breidde zich ever Ierland en Schotland uit. De Z.W. tot N.O. gerichte arm verplaatste zich naar het Z., zoodat IJsalnd thans aan polaire zijde daarvan ligt met N. winden, sneeuwval en sterke afkoeling. In Engeland en Schotland was meer bewolkim. waardoor de ochtend- temperatuuy minder laag kwam. Behalve in het O. op het vasteland houdt het droge, heldere en stille weer aan. In het '1. langs de Z.-zijde van het depressiegebied regent het langs de Noorsche kust hier en daar zwaar. Het is te verwachten dat de depres- sie-bewolking zich langzamerhanad ook oper ons land zal uitspreiden en dat de atmos feer vochtiger zal worden, zonder voorloopig noemenswaardige kans op regen. De afkoe ling na het warme weer komt echter in THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 16.8 C. 30 MAART. Zonsopgang 5.42 u. Zonsondergang 6.29 vu VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 30 MAART. Van 's avonds 6.59 u. tot 's morgans 5.10 ui. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vor Walshnt Rasel -0.16 -0.14 Brelsach 0.80 0.78 Relhnweller -0.00 -0.00 1.08 1.97 Kehl Max an Diedeshelm Mannheim Mainz Blngen 3.48 3.53 0.90 1.00 2.18 2.17 1.48 1.49 0.20 0.25 Coblenz Trier Kenlen Rührort Wesel Emmerik Dusseldorf Maastricht HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 1.32 13.53 Terschelling 11.03 23.17 Harl ineen 11.45 Den Helder 9.30 21.35 IJmaiden 5.29 17.46 H.v. Holland 4.33 16.52 Scheven.ngen 4.18 17.02 Rotterdam 6.31 19.06 Heilevoetslnls 5.24 17.41 Willemstad 6.16 fa.37 Broawersh. 4.36 16.63 Zierikzee 5.05 1732 Wemeldinge 5.31 1733 Vlissingen 3.31 15.59 Terneuzen 4.08 16.33 Hansweert 4.5l 17.19 Rubbens waarin allerlei landbouwwerktui gen waren, vlam vatte. De inboedel van het woonhuis kon wor den gered. De Oudenbossche brandweer werd om half 1 gewaarschuwd, doch kan toen niets meer uitrichten- De oorzaak van den brand ls onbekend, Verzekering dekt de schade, die zeer aan zienlijk is. ECONOMIE EN FINANCIEN Halfjaarlyksche uitloting De N.V. Rotterdamsche Hypotheekbank voor Nederland deelt mede, dat gister de gewone halfjaarlijksche uitloting heeft plaats gehad van pandbrieven, waarvan de aflossing pari zal geschieden, van 1 Mei 1933 af. De losbare stukken, onverschillig van welk rente type, worden tegen 4Vz pCt. pandbrie ven tot den koers van 99 3/8 pCt. in stukken van f 1000, f 500 en f 500 ingewisseld, mits van het verlangen daartoe vóór of op 6 April ajs. schriftelyk kenmis worde gegeven a-n de Bank of aan een der agentschappen- Met het oog op de Zegelbelasting moeten de uitgelote, pandbrieven, waarvoor nieuwe stukken zyn aangevraagd, uiterlyk 13 April a.s. ten kantore of by een der agentschappen worden gedeponeerd. OUDE HAAGSCHE VAN 1836 Dividend 20% (v. J. 17) tljf^nt«n)'2f 4M76.550 (v. J. pr-omiën werd ontvangen f 1.730 231 <v' fuiUH). Een bjaraFvaor 503 IM <v. W uldlgde ultkeerlngen. Het aagt f 246 406. De Jis f9.429.388 (vo. .B wordt 20 dividend uitgekeerd VERZEKERINGSBANK DER „OUDE HAAGSCHE VAN 1836" Bevredigende resultaten ln 1932 Blükena het Jaarverslag der Verzekerii.gg. „Oude Haagsche van 1836" over 1933 1 digend. bedroeg f 536.357 (v. J. benoodlgil bank züii de De premie- 5 565.562). Voor ultkeeringen f141.610 (148 •nkosten bedroegen f214.176. ~-d op 40 pet. der voor eigen rekening (78850)de Werd gereserveerd- n l- f 69-20Z "Het winstsaldo bedraagt daarna f 82.770 Cv. f 40.809). waarvan aan vrije reserve werd toegevoegd f 40.000 en f 20.000 voor het pen sioenfonds bestemd wordt. De vrjje reserves bedragen thans X 678.000,

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2