Jliruinr £>iïisri)r Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Voorlichting, die zich laat leiden door beginselen EERSTE BLAD Uit de Pers. BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwnrtnai In Leidon en In plaat sen waar n agentschap gevestigd Is f2.35 Franco per post f 2.35 portokosten Per week f 0-18 Voor hel Buitenland bij wekelijk- iche tending „4.50 Eu dagenjksche zending 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad IV» cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaai jyjQ 0028 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 29 MAART 1932 ADVERTENTIEN Van I tot 5 regel»f WV, Elke regel meer0.22% Ir.gez Mededeelingen van 1—5 regels B 240 Elke regel meera 9.45 Bil contract belangrijke korting. Voor het hevraeen aan t bureau wordt berekend f 0.10 13e Jaargang Ons zusterblad, de Nieuwe Utrechtsche Courant, in het leven geroepen door DE ROTTERDAMMER, bestond 21 Maart vijf jaar. Bij die gelegenheid waren verschillende bekende personen uit onzen kring zoo welwillend hun meening te zeggen over de Christelijke Pers. Meerdere van die uitingen zijn zoo treffend, dat het gewenscht mag zijn ze in ons blad een plaats te geven. Achtereenvolgens zullen wij sommigen dezer vrienden aan het woord laten. Wat zij te zeggen hebben, kan hun nut doen bij de Prof. Dr. J. Severijn, hoogleeraar voor de opleiding ten behoeve van Ned. Hervormde predikanten te Utrecht, schrijft: „Een Christelijk dagblad is eisch voor het Christelijk gezin. Een dagblad toch is meer dan een nieuwsblad. Het bedoelt niet alleen zijn lezers in te lichten omtrent de gebeurtenissen in binnen- en buitenland, doch het neemt een eigen standpunt in te midden van net geestelijk proces, dat wij doormaken. Daarom is het niet onver schillig, welk standpunt het dagblad, waarvan wij ons bedienen, inneemt tegenover de groote levensvragen. En aangezien zoo velen meenen te kunnen volstaan met de kennis, welke zij uit de courant putten, is het van zeer groot belang, dat men een voorlichting volgt, die niet alleen betrouwbaar is omtrent de feiten, welke worden medegedeeld, maar die zich ook laat leiden door die beginselen, welke men voor zijn levens- en wereldbeschouwing van de hoogste waarde acht. Daarom behoeft het Christelijk gezin een Christelijk Te zeer vergeet men ook in onze kringen, welk een invloed er uit gaat van het lezen jaar in jaar uit van een dagblad. Die invloed kan tot zeer ongewenschte gevolgen leiden, zoo men zijn gezin dagelijks blootstelt aan de inwerking van beginselen en beschou wingen, die met de Christelijke overtuiging in strijd zijn. En toch zijn er zoovelen, die nog steeds andere dagbladen lezen en het Christelijk dagblad geen plaats geven. Daarmede steunt men die andere bladen en de belangen, die zij willen dienen op hun wijze en naar hun beginselen, terwijl men aan zijn eigen zaak dien steun onthoudt." Mogen wij er nog even aan toevoegen, dat de propaganda voor ons blad gemakkelijk wordt gemaakt door het feit, dat nieuwe abonné's a. gratis ontvangen alle nummers tot 1 April, b. insgelijks al de reeds verschenen Zondagsbladen vanaf 1.Januari j.l., in totaal 12 nummers met 96 pagina's Aanbrengers ontvangen boekpremies. Abonnés op te geven aan DE ADMINISTRATIE, BREESTRAAT 123, LEIDEN Dit nummer bestaat uit DRIE bladen V DE EENZAME HAAGSCHE POST Wij wezen er vóór eenige dagen op, hoe de Haagsche Post het feitelijk be lachelijk vond, dat minister Ruys een wijzi ging der Drankwet wilde gebruiken, om be lemmering in den weg te leggen aan het in het openbaar dansen. Van deze zedelijk heidsmanie moest het blad niets hebben. Gisteren nu heeft de Eerste Kamer het wetje in behandeling genomen en snel af gewerkt Niemand, ook geen enkel lid van de liberale fractie, vertolkte de bezwaren van het Haagsche familieorgaan. Mevrouw Pothuis-Smit vond de moderne dans een symptoom van den ondergang der zooge naamde beschaving. Dit klonk uit dezen vrouwenmond beter, dan toen zij pas ovei de Zeven Provinciën-historie meende te moeten oreeren. Minister Ruys had het gemakkelijk. De Haagsche Post stond er zeer eenzaam. Gelukkig redden vijf sociaal-democraten onder leiding van den heer Moltmaker door tegen te stemmen nog eenigszins het figuur der Haagsche redactie. Maar zoo zal deze het niet bedoeld hebben. V VERWARRING EN ZELFBEDROG Een kleine brochure van Dr. G. J. Heering, zoogenaamd over „de les van „De Zeven Provinciën"," is een sprekend voorbeeld van de gedachten verwarring, waaraan vele dis sidenten lijden en van de eigengerechtig heid, welke hen een hard oordeel doet vel len over anderen. Het is, over dissidenten in het algemeen gesproken en dus niet over Prof. Heering, het gewone verschijnsel van renegaten, die zich tegen vroegere geestver- Wanten keeren en deze nu beschuldigen van fouten, waaraan ze zelf mank gaan. De redeneering in deze brochure is, wat de verwarring betreft, als volgt: „Muiterij zet de heele militaire machine op losse schroeven, zoodat deze niet meer aan haai doel kan beantwoorden. Daarom moet de regeering haar zoo spoedig en zoo afdoend mogelijk onderdrukken." Ja, de schrijver gaat nog verder. „Wie vrijwillig in militaire dienst treedt, gelijk deze marinemannen hebben gedaan, die heeft zich trouw aan zijn belofte en aan zijn dienst te houden." En verder; „De socialis ten zouden als anti-militaristen zuiverder staan, wanneer zij buiten militair verband bleyen." Echter, als de schrijver zoo ver gekomen is, schijnt hij zich te herinneren, dat hij (te andere kant uit moet. En dus heet het Hetze, dat een groot deel van ons volk zich keerde tegen de roode pers, die luide juichte over het geweld der muiterij; en boven dien: het is zoo begrijpelijk, dat de moderne arbeidersbeweging invloed tracht te oefenen in de marinebonden om ze bruikbaar te maken voor de klassenstrijd. We behoeven dit niet nader uit te werken. I-Iier en elders vindt men het in- en uit praten: gezag, ja, is er noodig en heel ern stig gaat men daarover redekavelen; maar zooals de anti-rev. partij het wil, zóó moet het natuurlijk niet. En altijd bij verschillen de dingen hetzelfde refrein: ja, het is noo dig, maarop een andere manier. Let maar eens op, hoe vaak we op deze verwarring stuiten. En dan komt er de eigengerechtigheid bij; we aarzelen niet, dit sterke woord te gebruiken. Men scheldt ons, die wijzen op Gods ordinantiën, zoo gaarne voor „politieke" christenen; doch bij Dr. Heering en soortgelijke geesten ontmoet men diteigengerechtige oordeel: „Ik protesteer, in naam van Christus protesteer ik". En tegelijkertijd wordt het Christendom an anderen veroordeeld met de sterkste termen: Antichrist; onmenschelijkheid; Mo loch van het militarisme. De verwarring in de geesten is wel door gedrongen als ze tot zulk een. zaam „Christendom" leidt. „ARM VOLK VAN NEDERLAND" Onder deze titel verscheen bij de N.V. H. P. Leopold's Uitg. Mij in Den Haag een lij vige brochure van Mr Dr. W. M. W e s t e r- m a n, de werkelijke lijstaanvoerder van het Verbond 'voor Natioaal Herstel. Behou dens enkele hatelijkheden over „vrijgestel den" (tot tweemaal toe), voor hun genoegen reizende arbeiders enz.; en afgedacht van het politieke gedoe van het eenigszins be ruchte Verbond, bevat de brochure zuiver zakelijk genien veel juiste gegevens, be schouwingen en conclusies. Het is trouwens deeconomischezakelijkheid welke in dit geschrift gepredikt wordt. En wanneer de schrijver bij hooge uitzondering een \voord der Schrift aanhaalt, dan is dat eer der misbruik. Zooals in deze passage: „Een van de dingen die een volk, dat zich in de wereld staande wil houden, noodig heeft is: geloof in zich zeiven, in eigen roeping! Dat geloof kan om het woord van de Schrift te gebruiken bergen ver zetten. Aan dat geloof ontleenden de oude Joden hun kracht en aan dat geloof ontleent de moderne Engelschman nóg zijn bewon derenswaardige vitaliteit." We zeggen van dit Schriftwoordgebruik niet meer; doch het is wel eigenaardig, dat iemand, die zoo schrijft, aan rechtsche krin geen sectarisme verwijt". Dr. Westerman heeft 'n zonderling begrip van sectarisme, ge lijk blijkt uit dit voorbeeld: „Men kan niet ik neem 'n willekeurig voorbeeld de eene dag in volle oprechtheid zijn plicht als lid van de vrijwillige landstorm vervullen om de daarop volgende dag op een ander gebied van het maatschappelijk leven den tot een verschillende religie behoorenden Neder lander als een gevaarlijke bacil uit de weg Deze beschrijving van het sectarisme raakt kant noch wal; is zuiver vrijzinnig-liberaal gedacht en zou eerder kunnen slaan op de houding welke „de staat der liberalen om een „lijstgenoot" van den schrijver, nl. Prof. Eigeman te citeeren tegenover wat men sectariërs noemde, te kwalificeeren. Trou wens, Dr Westerman schijnt die door Prof. Eigeman veroordeelde staat der liberalen nog zoo kwaad niet te vinden; want hij ver volgt: „Deze afschuwelijke geesteshouding, die ook op de orthodoxe protestanten haar stempel drukt (minder erg dan bij de on verdraagzame Katholieken!) grijpt als een besmetting om zich heen. Zij moet uit geroeid worden, koste wat het w i 1." Aldus de taal dernationale verdraag zaamheid. Nochtans ,we herhalen het, in de teeke- ning van velerlei misstanden: de import van vreemde arbeidskrachten; te groot in ternationalisme; te hoog opgevoerde levens- eischen; winstbejag van bankiers, die voor zoete winst secure of minder secure buiten- landsche effecten aan den man brengen; al te royale overheidsdiensten; in die cri- tiek zit naast overdrijving hier en daar, toch ook veel waars. En wat de economische nood betreft, meent de schrijver, dat C. A., nl. Colijn en Van Aalst, toch maar gevaarlijk voordeeli- ger -zijn, dan hij. Want hij ziet de toekomst nóg veel donkerder in en vreest, dat we het laagtepunt nog niet bereikt hebben. Men kan daarvan denken wat men wil: tot meerdere bezinning mag ons volk zeker aangespoord worden; maar dan ontbreke niet het woord van bemoediging en sociaal gevoel; dan make men geen cultus van mythe, élite en geweld, om met Prof. Anema te spreken. Terecht spreekt Dr Westerman van „Arm volk van Nederland!", maar het blijft zóó, wanneer men geen ander uitzicht weet te bieden dan „offervaardigheid in het mate- rieele en offervaardigheid in het geestelijke". Want die offervaardigheid zou ons volk juist berooven van het geloof het S c h r i f t geloof, dat bergen verzet EEN STUK VAN BETEEKENIS In de Maasbode (r.k.) schrijft de heer Van Wijnbergen, die helaas straks ons Par lement gaat verlaten, over den Oproep van do Anti-Revolutionaire Partij aan het Ne- derlandsche volk een merkwaardig artikel onder bovenstaanden titel. Het is waard in zijn geheel overgenomen te worden, waarom wij het hier laten volgen. Verschillenden zullen zich herinneren aan welk een felle bestrijding het Kabinet-Kuü- per aanstonds by zyn optreden ln 1901 kwam bloot te staan, een bestrijding, die de gan- sche vierjarige periode aanhield, totdat het hi £905 gelukken mocht het Kabinet ten val Het was Dr. KuUper. de leider der Antl- •evolutionare party, die de antithese had deelen had ge- men uitlatingen Het is allerminst onze bedoeling nog maals het dwaze en ongerymde van de ge- lyke stellingen aan te toonen, iets wat reedB zoo tal van malen Is geschied. Maar wèl wenschen we op een feit te wy- dat zich thans in deze verkiezingspe- Staten-Ge- do I neraal, verkiezingen die het kon wel anders gelet op den algemeenen wereld toestand. gelet op de precaire positie, waar- In het parlementair stelsel zich bevindt zyn van zeer groot belang, van zeer byzon- dere beteekeni3. En wat zien wij nu gebeu- De leiders van verschillende politieke par tyen richten zich met een manifest tot hen, icht mogen worden tot de reapectlev I-revolutlonalre party. tlgen oproep tot het Nederlandsche Volk. Do leiding der Anti-revolutlaire party roept ln deze verkiezingsdagen op. niet al leen haar partygenooten. doch het Neder landsche volk en wèl tot krachtige Inspan ning teneinde te bekomen een Tweede Ka der Staten-Generaal, die ln samenwer- in krachtig bewind zal vermogen king vier welomschreven doelein den: weerstaan gezagondermynende Invloe den; herstellen de financiën: opheffen het misch leven, bestryden de werkloos- irby biyft het echter niet. irt hel ndiger wereldoorlog, toch wel duldeiyk hebben maakt, dat niets te bereiken valt uitslui- id door menscheiyke kracht. ïoggespannen waren de vet wachtingen omtrent hetgeen de volkeren by wie door 't algemeen kiesrecht de politieke medezeg genschap tot het hoogste punt was opge- Ho< maal niet, ook niet op het terrein van Staat en Mautschappy. De gansche wereldgeschiedenis ligt daar om dat te bewtizen. En zoo doet dan do leiding der Antl-revo- zich bö de kom leiden jioor de en M« i niet verdiei oord; w(j zulle irkiezingen tot het Nederlandsche volk an kon worden, en dan ook gedaan ls. door de leiding der Anti-Revolu tionaire Party. VICE-PRESIDENT RAAD VAN NEDERL. INDIE BENOEMING VAN Dr. MEIJER RANNEFT Met ingang van 26 April a.s. is bij Kon. besluit benoemd tot vice-president van den l'.aad van Nederland-lndië de heer dr. J. W. Meijer Ranneft, thans voorzitter van den volksraad van Nederlandsch-Indië. De heer Meyer Ranneft, die den heer Bodenhausen, dien gezondheidsredenen tot repatrieeren nopen, in deze hooge functie na den G.G. de hoogste zal opvolgen, is te Magelahig geboren. Hij studeerde te Lei den, alwaar hij in 1906 't groot-ambtenaars examen aflegde. Van 1916 tot 1918 n.l. be zocht hij de Ned. Indische Bestuursacado- mie terwijl hij in 1917 slaagde voor het examen Staathuishoudkunde en Statistiek M. O. Van 19261928 was de heer Meyer Ranneft assistent-resident te Pati. Als bestuursambtenaar is hij o.m. belast geweest met een onderzoek naar den be lastingdruk op Java alsmede met dat naar de oorzaken van de onlusten in Bantam in 1927. In den Volksraad had hij in intusschen sinds lang zijn intreden gedaan en wel als gekozen lid van 20 Mei 1924 tot 8 October 1925 en later weer van 16 Mei 1927 tot 28 Mei 1928. Den vijfden Mei van laatstge noemd jaar werd hij tot lid en tevens tot voorzitter van den Volksraad benoemd. De bekwaamheid van den nieuwen vice president wordt in Indië algemeen erkend. De Regeering benoemde hem tot Officiei in de Orde van Oranje Nassau en in 1931 tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. WIJZIGING HOOGER ONDERWIJSWET BETALING DER COLLEGE-GELDEN Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging der Hooger Onder wijswet, welk ontwerp strekt tot uitvoering van de overeenkomstige voorstellen welke de commissie-Weiter in haar rapport in overweging geeft en ten doel heeft de inkom sten van het hooger onderwijs te vermeer deren. In de eerste plaats wordt voorgesteld op heffing van de vrijstelling van betaling van collegegelden, nadat dit viermaal is be taald, met dien verstande, dat de vigeeren- de bepaling, dat de verplichting tot betaling vervalt, wanneer de betrokkene het' examen met civiel effect heeft behaald, intact blijft Verder wordt voorgesteld verhooging van het collegegeld tot f 400 na verloop van een voor elke studierichting te bepalen aantai jaren sinds de betrokkene voor het eerst werd ingeschreven, welk aantal jaren den normalen studieduur voorstelt, waarin een studie kan leidem tot het examen waaraan civiel effect verbonden is. JAPAN EN NIEUW-GUINEA „SPECIAAL GEMAAKT, OM DOOR JAPAN TOT ONTWIKKELING GEBRACHT TE WORDEN" Dat er in Japan verschillende richtingen zijn, die een begeerig oog werpen op Nieuw Guinea, moge blijken uit hetgeen het Bat. Nbl. knipte uit een der groote Japansche „De Southsea Development Coy.", die in deze contrijen reeds zooveel heeft ge- praesteerdaangaande landexploitatie, heeft kort geleden „land-rights" (conces sies) gekregen in Nederlandsch Nieuw- Guinea. Men zou Nieuw-Guinea kunnen be schouwen als een „treasure island", dat speciaal gemaakt is om door Japan tot ontwikkeling gebracht te worden. Vreemdelingen beweren weliswaar dat het eiland slechts huisvesting biedt aan kannibalen en paradijsvogels, doch in werkelijkheid bloeien er slechts welrie kende bloemen, het geheele jaar door, ter wijl het land overvloeit van tropische pro ducten. Kortom: het is het land der eeuwige lonte. Terwijl men op Sumatra voortdurend gevaar loopt aangevallen te worden door wilde beesten en slangen, daar het eiland in den Aziatischen Archipel ligt, is hier van op Nieuw-Guinea. dat in den Austra- lischen Archipel ligt, geen sprake! Vroeger waren de kannibalen op het eiland een even groote plaag als thans de bandieten, in Mantsjoekwo, doch deze werden door de „beschaving" naar de binnenlanden verjaagd. Het eiland, met zijn groote oppervlakte en vele natuurlijke rijkdommen, wacht den hard-werkenden Japanner, die het zal openen voor de welvaart niet alleen van henizclven, doch van de geheele we reld!". De onjuistheden in dit bombastische stuk teekent het Bat. Nbl hierbij aan, zijn de moeite van het herstellen niet waard: de heeren weten wat zij willen, al weten zij misschien niet precies wat z:: "-ginnen! Er is alle reden, deze persstemmen met de grootste nauwgezetheid t« bi j ven volgen. DALENDE INKOMENS ACHTERUITGANG VAN HET TOTAAL IN 1930-1932 MET 161 MILLI0EN In 10 jaar een daling van 752 millioen STATISTISCHE CIJFERS VAN DE RIJKSINKOMSTENBELASTING De tweede aflevering van bet Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statieti-e-k vermeldt, naast die cijfers over de vermogensbelasting in 1931/32, ook de voor naamste cijfers van de Rijksinkomstenbe- lasting over het belastingjaar 1931/32, db in vergelijking worden gebracht met de cij fers ovr enkele voorafgaande jaren. Voor alle natuurlijke binnen het rijk wo nende belastingplichtigen te zamen volgen hier allereerst enkele cijfers betreffende een aantal achtereenvolgende jaren. Opgemerkt zij. dat bij deze gegevens geen rekening is gehouden met de in den loop der jaren gewijzigde waarde van hot geld. Bedrag v. h. Bed r. der Aantal inkomen in belast. In Jaren aange- millloenen hoofdsom slagenen guldens X f 1000 1921/1922 1,638.456 4,292 653) 130,093 1922/1923 1,690,155 4,138 154) 110.987 1923/1924 1,631.980 3,848 (-290) 94,852 1924/1925 1,62 1580 3,761 87) 90.519 1925/1926 1,657,883 3.864 103) 96,571 1926/1927 1.694,049 3.903 4- 39) 98.937 1927/1928 1,719,376 3.932 29) 100.056 1928'1929 1,746,075 4.029 97) 83,579 1929/1930 1,830,875 4.285 (+256) 90,694 1930/1931 1,892,553 4,367 82) 91.048 1931/1932 1,867,154 4,206 161) 82,670 De vermeerdering of vermindering van het lotaal der inkomens ten aanzien van het voorafgaande jaar is telkens tus6chen haakjes vermeldt. Uit deze cijfens blijkt, dat, als gevolg van de in 1920 ingetreden malaise, bet gezamen lijke inkomen der belastingplichtigen van 1921/22 tot 1924/25 is gedaald met 530 mil lioen en van laatstgenoemd jaar tot 1930/31 tengevolge van de verbetering in den alge meenen economisohen toestand wederom ie gestegen met 606 millioen gulden. Als ge volg van de in 1929 ingetreden economische crisis is daarop een vermindering ingetre den van 161 millioen van 1930/31 tot 1931/32. Dat deze terugslag eerst in het cijfer over 1931'32 tot uitdrukking komt. vindt zijn oor zaak in het feit, dat de inkomens bedragen in het algemeen betrekking hebben op de inkomsten genoten in het voorafgaande kalenderjaar, in dit geval dus 1930. Het totaal der inkomens over laatstgenoemd jaar is hierdoor wederom 85 mirtlioen lager geworden dan over 1921/22 (1.98 De be volking nam van 1 Januari 1922 tot 1 Jan. 1932 toe met 15.53 met welk percentage een vermeerdering der gezamenlijke inko mens correspondeert van 667 millioen, zoo dat, rekening houdend met de toeneming der bevolking, doch niet met de waarde verandering van het geld. het totaal der in komens over 1931/32 752 mirt li oen achter blijft bij het totaeJ over 1921/22. Op overeenkomstige wijze blijkt, dat, rekening houdend met de toeneming der bevolking, doch niet met de waardeverande ring van het geld, het totaal der inkomens over 1931/32 reeds 230 raiillioen achterblijft bij het totaal over 1930/31. De totaalcijfers der belasting doen over eenkomstige dalingen en stijgingen zien. Alleen is het cijfer over 1928/29 lager dan dat over 1927/28, zijnde een gevolg van de verlaging van het belastingtarief op 1 Mei 1928. Winst der N.V. Bij de vergelijking van het totaal der in komens van jaar tot jaar dient er rekening mee te worden gehouden, dat na de invoe ring van de wet op de dividend- en tan- tièmebela6ting op 1 Mei 1918 een aantal eigen zaken, vennootschappen onder firma e.d. zijn omgezet :in z.g. „besloten" naam- looze vennootschappen, als gevolg waarvan sindsdien slechts dat gedeelte van do be haalde winst in de inkomstenbelasting valt dat aan de naamlooze vennootschappen ont trokken wordt. De vergelijking vau jaar tot jaar wordt hiordoor onzuiver gemaakt Voor enkele van bovengenoemde jaren en wel het laatste jaar, dat nog niet beïnvloed werd door de in 1920 ingetreden malaise (1921/22) het jaar, waarn het bedrag der belaste inkomens als gevolg der malaise het laagst was (1924/25) en de laatste twee jaren volgen hieronder de totaalcijfers betreffen de hel aantal aangeslagenen. verdeeld naar de hoegrootheid van hei belastbaar inkomen in vam het totaal. 1921/22 ƒ800-/ 1.400 31,62 1.400— 2.000 31.43 2.000- 3.000 20.90 3.000— 5.000 9,47 5.000- 10.000 4,40 10.000- 20.000 1.39 20.000— 30.000 0.34 30.000— 100.000 0,37 100.000 en daarboven 0,08 6,04 0,05 Ö04 1,13 1,17 1,12 100,— 100,— 100,— 100,— Allereerst valt hierbij op, dat alleen voor de groep inkomens beneden 1400 voortdu rend een stijging van het percentage heeft plaats gevonden terwijl voor de overige in komensgroepen de cijfers van 1924/25 en 1931/32 in vergelijking met die van resp. 1921/22 en 1930/31 telkens een daling doen zien. De hoogere inkomens Slechts een zeen- klen'm deel van alle belas tingplichtigen valt in de hoogere inkomens. Over 1931/32 maakt b.v. het aantal aange slagenen met inkomens van ƒ5,000 en meer slechts 5,27 (1921/22 6.58 uit ven het totaal aantal aangeslagenen. De inkomens voor deze aangeslagenen bedragen 29.47 (1921/22 35.30 van het totaa.l, terwijl aan belasting werd bijgedra gen 68.10 (1921/22 72.86 van het totaal. De 94.73 1921/22 93.42 der aangesla- genen met inkomens beneden ƒ5,000 had den 70.53 (1921/22 64.70 van het totaal inkomen en droegen 31.90 (1921/22 27.14 tot het totaal der belasting bij. De voor deze belasting geldende progressie komt im Hato Hifone u.n.iu.,!;;!. Voornaamste Nieuws. (bli 1) Het totaal der inkomens van 1930/'31 op 1931/'32 is blijkens de statistische gegevens met 161.000.000 gedaald. Rlz 2. De ernstige gebeurtenissen in Brunswijk. De Duitsehe roomsch-katholieke bisschop pen trekken hun verboden en waarschuwin gen tegen het nationaal-socialisme in. Schaakrubriek. (blz 5) De Eerste Kamer heeft gister de begroo ting van het Zuiderzeefonds aangenomen. Blz. 9 De crisis van de democratie, door A. Reijers (blz. 10) Het drama te Belgrado is nu bijna dertig jaar geleden. 1921/1922 2,619 1927/1928 ƒ2,287 1922/1923 2,448 1928/1929 2,307 1923/1924 2,358 1929/1930 2,340 1924/1925 2,315 1930/1931 2,308 1925/1926 2,331 1931/1932 2,253 1926/1927 2,304 Uit deze cijfers blijkt dat het gemiddeld inkomen per aangeslagene van 1921/22 tot en met 1924/25 voordurend is gedaald en wel van 2,611 tot 2,315, waarop na enkele schommelingen een stijging Is gevolgd tot ƒ2,340 over 1929/30. Het gemiddeld inkomen is daarop gedaald tot f2.253 over 1931/32, waardoor het wederom ƒ366 lager i6 dan het hoogste der cijfers over de voorgaande jaren (1921/22) en nog ƒ34 lager is dan het laagste dezer cijfers (1927/28). AFGIFTE VAN CERTIFICATES GLOEILAMPEN NAAR FRANKRIJK De minister van oeconomische zaken heeft bepaald, dat voor den uitvoer van gloeilam pen van 5 tot 15 gram gewicht per stuk naar Frankrijk met ingang van 1 April certifica ten van uitvoer zullen worden afgegeven". De leider van het crisis in- en uitvoerbureau in Den Haag is belast met de uitgifte van deze certificaten. Het tijdvak bedoeld in art. 3 van het Kon. besluit van 4 Januari 1932, is vast gesteld van 1 Januari 1931 tot 1 Januari 1933. Het bedrag ter bestrijding van de kosten, aan het afgeven der certificaten verbonden, is vast gesteld op f0.50 per 100 stuks met een mini mum van f0.50. GEEN INTERNATIONALE WAT DE MARINEMENSCF1 E\ NIET MEER MOGEN ZINGEN. De vice-admiraal, commandant der Marine te Willemsoord, heeft bij order bekend ge maakt, dat het verboden is om de wjjs van „De Internationale" te zingen. Ook het ten gehoore brengen van de beide landsliederen van den Bond voor Minder Marine Personeel, gedicht door H. J. Hege- raath, is in het vervolg ten strengste verboden Deze „revolutionnaire"' liederen passen niet in den mond van militairen. De roode pers, die dit bericht brengt, vindt het een dwaze angst van de autoritei ten. Vooral die onschuldige versjes. Het blad vergist zich voor de zooveelste maal ten aanzien van deze en soortgelyke verboden. Die hebben met ancst niets te maken. De overheid verbiedt zoo iets, omdat het in strijd is met de tucht en de goede zeden; omdat het ongeoorloofd is. En de vraag, hoe men er op zal reageeren, komt pas in de tweede plaats aan de orde. By de S-D.A.P. is het juist andersom. Daar wordt alles door de taktiek beheerscht. A's de muitery slaagt, is ze te pry zen. Als het mis loopt, was het een domme daad. Maar daarom heet de S.D.A.P dan ook terecht de partij der dubbelhartigheid! VISCHHANDEL De Centrale Besturenbond van Vischhan» aelorganis3ties in Nederland heeft in een te 's-Gravenhage gehouden algemeene bestuurs .ergadering een resolutie aangenomen, waar in ernstig wordt betreurd, dat partijen in net IJmuider geschil niet tot eenige toena dering schijnen te willen komen, en onzake lijk, halsstarrig eigen belang voorop stellen bij een zaak, die de internationale handels positie intensief treft Voorts wordt aan de Regeering een doeltreffende, zakelijke inter ventie gevraagd, opdat de handel zich niet blijvend richte naar toenemend gebruik van buitenlandsche visch, hetgeen een gevolg is van het conflict, dat veler bestaan dreigt te ••"""ietigen tot schade ook van land en volk. Uit dc Antirev. Partij» Dr. COLIJN OP FLAKKKE. Donderdag 13 April hoopt Dr. H. Coljjn op het eiland Flakkee een verkiezingsrede uit te spreken. Tyd en plaats zyn nog niet bekend. Dr. COLIJN TE KRIMPEN AAN DE LEK. Men verzoekt ons te willen mededeeien, dat hedenavond na afloop van de redevoeringen van Dr. H. Colyn en Prof. Dr. H. Visscher de Reedery op de Lek 5 een extra dienst vaart van Krimpen a. d. Lek naar Kinderdijk, Slikkerveer en Bolnes, tn vandaar terug vaart naar I.ekkerkerk. Passagiers voor Lekkerkerk bonnen dus reeds onmiddellijk te Krimpen >op deze boot plaats nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1