BINNENLAND. DINSDAG 28 MAART 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Ld Ned. Lndiië, Hllv< LANDMACHT BIJ K. B. Is benoemd tot res.-off. vam gezond heid 2e kl. bij de landmacht A. G. Boon. arts: Is benoemd tol res.-of.-tandarts 2e kl. bij de landmacht de dienstpl. serg.-Ut. van de le comp hosp.soldaten J. T. C. Schipper, tandarts; Is benoemd tot res.-paardenarts 2e kl. C. A. van Dorseen. veearts; Is op hun verzoek een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den res.-diirlgee- rend of. van gezondih. 2e kl. H. J. Overbeek en aan den res.-Ie-luit. D. v. Beeet van het 7e reg. verleend als lid der Col aftreden, eervol ontslag de Kon. Ver. Wagemans, thans klerk, en H. Beekes. J. J. F. Blom en K. J Noordanus. allen thana achxij- vor 2 e klas. P.T.T.-kantoor te Oostburg de commies E. W. van Heuven. directeur van bet P.T.T.-kantoor te Amerongen. AUDIËNTIE Woenediag geen audl&nble bij dien minister van Waterstaat. VRAGEN VAN KAMERLEDEN DE NEDERLANDSCHE KOLENMARKT De heer Braai heeft aan de Ministers van Waterstaat, van Economische Zaken en van Buitenlandsche Zaken gevraagd: 1. Is de Regeering bereid het concept der oontractueele overenkomst, omtrent de ver deeling van het afzetgebied der Nederland sche Kolenmarkt tusschen de gezamenlijke Limhurgsche Mijnen en de Steenkolenhan- delsvereeniging aan de Kamer over te leg gen? 2. Is het juist, dat de heer Fentener van Vlissingen, directeur der Steenkolenhandels vereeniging, in dit conventie-verband decre teert wat gebeuren moet, in plaats van den president-directeur der staatsmijnen, ook al heeft het den schijn, dat een ambtenaar van het staatsmijnhedrijf het secretariaat waar neemt? 3 Is het aan die regeering bekend, dat als gevolg van deze overeenkomst voor nieuwe jaarcontratcen voor kolen en ookes reeds prijsverhoogingen plaats hebben, zonder dat bekend is, of het voor het uit die overeen komst voortvloeiende offer ten aanzien vnn Let Nederlandsche zuivelbedrijf, landbouw tuinbouw en industrie van Duitsche zijde eer tegemoetkomende houding aangaande 't nieuwe N'ederlandsch-Duitsche hamdelsv*i^ drag verzekerd is? 4. Indien de regeering mocht besluiten tot contingenteering van Duitsche kulen en cokes, doordat de Nederlandsche agrarisch 3 en in d ustri eel e belangen wellicht aanstonds in Duitschland in den knel komen is het dan naar het oordeel der regiering niet beter te trachten over de hoeveelheden k> len en cokes, welke van andere zijden moe ten komen, om in de Nationale behoefte te voorzien, wellicht omtrent de mogelijkheid van verhoogden import, met Engeland, Bel gië en andere kolen-produceerende landen te onderhandelen, ten einde handelsbelem meringen voor landbouw, tuinbouw en in dustrie op te heffen of in gunstigen zin ge wijzigd te krijgen? 5. Wil de regeering mededeelen, of het vraagstuk va/n den kolen- en cokes-impori ook in bovengeschetste richting is bezien, zoodat het zuivelbedrijf, de landbouw, de tuinbouw en de industrie niet aanston !s tot de conclusie moeten komen, dat het machtigste wapen, hetwelk wij kunnen han- teeren tegen Duitschland, ons reeds vóór de onderhandelingen uit handen is geslagen? „Het teeken des Krulses" De heer v. Dis heeft aan den Minister van Binnen! Zaken gevraagd de film ,.Het teeken des Kruises" te verbieden, daar deze het heilige zou misbruiken en van onzede lijk gehalte zou zijn. PROV. STATEN VAN GRONINGEN Tot bid der Prov. Staten van Groningen ie benoemd door het niet aannemen van haar benoeming door mevr. W. Ploegsma— Bentum. de heer J. Tuin te Oude Pekela, VISCH NAAR FRANKRIJK DE FIJNERE SOORTEN Naar we vernemen ia bij het bestuur van de IJmudder-Vischhandelverreeniging bericht ingekomen, dat de Fransche grenzen voor de fijnere soort visoh uit ons land niet op 1 April, doch eerst 1 Juni a.s. worden open gesteld. Het bestuur zal evenwel trachten voor de reeds door de handelaren voor den uitvoer naar Frankrijk ingekochte hoeveel heden fijne visoh nog een invoervergunnine te verkrijgen. HOOGE RAAD DER NEDERLANDEN BEËEDIGING Mr L E. VISSER De nieuwe vice-president van den Hoogen Raad der Nederlanden- Mr L. E. Visser, is gister door den minister van Justitie als zoodanig beëedigd. DE KAMERVERKIEZINGEN NUMMERING DER LIJSTEN OP 3 APRIL De voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, brengt ter openbare kennis, dat het Centraal Stem bureau van alle hoofdstembureaux mede- deeling heeft ontvangen welke geldige lijs ten van candidaten zijn Ingediend en dat de zitting van het Centraal stembureau, waarin de lijsten zullen worden genummerd in de volgorde, door het lot aangewezen, zal worden gehouden op Maandag 3 April om half twaalf v.m., in het lokaal van het ge meentehuis te 's-Gravenhage, voorheen voor de vergaderingen van den raad bestemd. WERKEN IN WERKVERSCHAFFING De commissie inzake werkverschaffing, gevormd uit patroons- en arbeidersbonden In het bouwbedrijf, heeft te Goes vergaderd met vertegenwoordigers der districts- en plaatselijke afdeelingen in Zeeland, tenein de zich te oriënteeren over den omvang van in werkverschaffing uitgevoerde bouw grond- en waterwerken, die geacht kunnen worden aan de normale markt te zijn of te worden onttrokken Uit de besprekingen bleek dat hoewel in mindere mate dan in andere deelen van het land. ook in de?e provincie verscheidene werken in werkver schaffing worden uitgevoerd, meestal onder leiding van de Nederl Heide-maatsehappij. Hiertegen zal stelling worden genomen. Een sub-commissie is ingesteld, die in con tact met de landeliike commissie zal op treden om de belangen van werkgevers en werknemers in dezen te beschermen en ver schillende werken voor de normale markt te behouden. HERSTELL1NGSOORDVEREEN. ..DENNENHEUVEL" DE JAARVERGADERING. De Herstellingsoord-vereen. „Dennenheu vel" heeft Zaterdag te Rotterdam haar jaar vergadering gehouden onder presidium van den heer Jac. F. Vogel, die in zijn ope ningswoord kon gewagen van een alleszins gunstig vereenigingsjaar. Nadat de jaarverslagen waren goedge keurd werden de drie aftredende bestuurs leden, de heeren Jac. F. Vogel, D. J. J. Flik en W. H. Semeyn op voorstel van de verga dering bij acclamatie herbenoemd. Voor de financieele commissie 1933 wer den benoemd de heeren: G. A. Wey, G. Bro ken en Hert, terwijl als hun plaatsvervan gers werden benoemd de heeren: J. Pelsma Jr., A. P Zwager en Dej Hertog. Op voorstel van het bestuur werd, even als vorige jaren, het bedrag voor het reduc tiefonds vastgesteld op f 3000. Punt 10 van de agenda, houdende een reglementswijziging, werd met 561 vóór en 141 stemmen tegen aangenomen. DE GASTHUISKWESTIE TE GOES NAT. VEREEN. PRO REGE HET RAPPORT VERSCHENEN Zooals destijds gemeld, besloot de Ge meenteraad van Goes aan den heer H. A. F. Könings te Den Haag op te dragen een des kundig onderzoek in te stellen naar de ex ploitatie en administratie van het Gasthuis te Goes dat met zulke groote tekorten bleek te worstelen. Thans is deze deskundige met zijn onderzoek gereed gekomen. Zijn rapport is bij B. en W. ingediend. B. en W. meenen echter voorloopig dit rapport geheim te moe ten houden, zoodat aan de raadsleden ge heimhouding is opgelegd. B. en W. meenen, dat het niet van wijs be leid zou getuigen, indien de raad de con clusies van het rapport overnam, zonder eerst het gasthuisbestuur hierin te kennen. B. en W. stellen verder voor een commis sie uit den raad te benoemen die tot taak zal hebben met het gasthuisbestuur en den rapporteur het vraagstuk van het voortbe staan van het gasthuis onder het oog te zien. en met voorstellen bij den raad te komen. Zij stellen verder voor die commissie te doen bestaan uit drie personen, waarvan een lid van B. en W. lid en voorzitter. Die commis sie zal de vraag hebben te beantwoorden of pn izoo ja, onder welke voorwaarden het zie kenhuis, afdeeling van het gasthuis kan blijven voortbestaan zonder dat zulks voor de gemeente een te groote financieele last zou beteekenen. PERSVRIJHEID Bij den secretaris der internationale Com missie van den Nederlandschen Journalis tenkring, den heer F. Th. HoLsboer te De venter, is mededeeling ontvangen van den heer Stephen Valot te Parijs, secretaris van de Fédéralion internationale des Journalis tes, dat de motie ten gunste van de persvrij heid, op 18 Maart door de ledenvergadering van den Kring aangenomen, aanstonds in het Bulletin tial worden gepubliceerd en in de eerstvolgende bestuursvergadering ter ta fel zal komen. De heer Valot doet tevens mededeeling van twee gevallen, waarin de F. I. J. in den laatsten tijd met succes en afdoende de vrijheid der uitoefening van het Journalistieke beroep heeft kunnen ver dedigen, nl. eerst ten gunste van een Duitsch journalist in Frankrijk en vervolgens ten bate van een Fransch journalist in Duitsch land. De heer Valot verklaart met levendige belangstelling van het initiatief van den Nederlandschen Journalistenkring te hebben kennis genomen. AANBESTEDINGEN Burgemeester en Wethouders van Am sterdam hebben in het openbaar aanbe steed het uitdiepen van het tweede gedeel te van de Coenhaven met bijbehooreude werken. Laagste inschrijfster is de N.V. Bagger-Mij Bos en Kalis te Sliedrecht voor f 177.000. In de te 'a Gravenhage onder presidium van Ds. Jac v. Nes Czn. gehouden vergade ring van het algemeen bestuur van de afd. Zuid Holland der Nat. Vereen. Pro Rege, is na eenige bespreking met algemeene stem men het volgende uitgesproken: „Het algem. bestuur erui., kennis genomen hebbend van het optreden van het Nat. Ver bond Godsdienst, gezin en gezag en instem mend met een terzake in een der Chr. dag bladen gegeven beschouwing; van oordeel dat het doen samenwerken van zoo heterogene bestanddeelen als in dit verbond een middelpunt hebben bij voor baat met lamheid geslagen is en ook leiden moet tot verwarring, gelijk enkele sprekers op de openbare vergadering in den Haag- schen Dierentuin op 22 Maart jl. daarvan duidelijk bewijs hebben gegeven door er een verkiezingsvergadering van hun resp. par tijen van te willen maken; betreurt dat de secr. van het hoofdbestuur van „Pro Rege" aan bovenbedoelde vergade ring in kwaliteit een actief aandeel heeft genomen; spreekt als haar gevoelen uit dat over toe treding tot lichamen als G.G.G. door de Nat. Ver. Pro Rege de algemeene vergade ring eerst behoort te worden gehoord c.q. alleen heeft te beslissen en dat zoolang dit lichaam terzake geen uitspraak heeft ge daan een beschouwen van de Nat Ver. Pro Rege als deel van het Nat.verbond G. G. G. praematuur moet worden geacht; besluit dit gevoelen ter kennis te brengen van het hoofdbestuur van Pro Rege en te publiceeren in de pers. ROFFELR1JMEN. Uit preeken TOCH ZU1DERZEEHARING Marktkooplieden zijn niet allemaal hoofd voor hoofd te vertrouwen en daarom hadden we reeds eenige keeren een ongeloovige hoofdbeweging gemaakt, wanneer men ons lekker wilde maken metechte Zuider- zeeharing. Alsof er nog een Zuiderzee be- Maar het i s zoo; er is geen twijfel aan. De Zuiderzeeharing blijft ons land en volk trouw en als er geen plaats meer is in de Zuiderzee, dan vergenoegt zij zich met de Wadden. Deze aanhankelijkheid wordt door de visschers, vooral ook van Wieringen, uitge buit, zooveel het maar kan. School na school wordt opgehaald en straks „in de pan ge hakt". Het moet voorkomen dat men in een etmaal 15 last vangt; dat is 15 keer 50 keer 200 haringen. Reken dat maar eens uit. De visschers doen het niet meer. Ze Rijn de tel kwijt en verkoopen niet meer per tal, maar per kist. Al met al is er loonende arbeid. Allerlei booten, welke in de binnenvaart geen vracht meer konden krijgen, trekken ter haring vangst. En groote vracht auto's brengen de haring uit het Noorden naar de andere dee- (Histortschf Dominee kwam op een dorpje Waar hij Zondag preeken zou Te log eer en bij een echtpaar, Bij een boertje en z'n vrouw, Mensohen met een zeer gevoelig, Bijna onbegrensd ruim hart, Wier bekrompen woning echter Iedere beschiijving tart. Met de vaderlandsche gulheid Die den plattelander siert Werd met krentebrood en koffie Dominee's bezoek gevierd; Maar, aan alles is een einde Zelfs aan 't koffiebruine vocht En zoo kwam het uur ten leste Dat de kooi werd opgezocht; Nou, die was heel vlug gevonden Links en rechts aan elke kant Hingen bloemige gordijnen Voor een bedstee in de wand; 't Was wel ietewat onwennig, Maar als elk zfn kant op keek Wg-s het ook al weer zoo erg niet Als het dominee eerst leek; Eindelijk was 't stil geworden; Slechts de wekker op de kast Hield het leven van de avond Nog een tijdje tikkend vast Dominee, die erg vermoeid was Was haast onder zeil gegaan Toen hij een verdacht gekriebel Langs z'n schedel voelde gaan; Was 't verbeeldingnee, daar was 't [weert 't Werd steeds erger, het gekras; 't Leek wel of er op z'n kussen Muizenveertiendaagsche was! En hij slaat, en mist, en slaat weer$ En hij mist natuurlijk steeds, Tot hij zich welhaast kan baden In de overvloed zijns zweets; Eindelijk ...de stem van 't vrouwtje Uit het bed aan d' overkant ,JDominee, ken je nie slape* Is ter soms wat aan de hand? Muize?? O, dan gaan wij daar wel! Wij zijn 'et gewend, me kind; Late we maar even ruile As je 'et vervelend vindtI" (Nadruk verboden.) LEO LENS* len van ons land, soms ook naar Duitsch* land. Het is waarlijk een vischkundige en finan oieele meevaller. Bernard Shaw, die een reis door Japan maakt, voert de herten in het bekende dierenpark Nara van Osaka, j „Dit is nu DE wolf!" De kooi met den uit de Rotter damsche Diergaarde ontsnapten wolf trekt veel belangstelling. Rechts boven: De Iersche parade, het traditioneel feest der Ieren, die v Amerika verblijven, had dit jaar weer met 'luister plaats Een overzicht van de groote parade voor de St. Patrick kathedraal in New-York. In d< Halfvasten trekken de Sittardsche kinderen naar den Kollenberg voor 't „krombroodjes- rapen". Vanaf den hoogen berg worden de lekkernijen over de helling uitgestrooid. De fascisten, die met Mussolini op den 28sten Maart 1919 de eerste strijdersgroep hebben gevormd, vierde den organisatie met een opmarsch door de straten van Romewaarna zij door den Duce ontvangen Hen verjaardag der. werden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5