Qns praatuurtje De fruitteelt in Amerika TURKENBURG L.fil Een zeer belangrijk boek van Ir. A. W. VAN DE PLASSCHE Leerzaam voor den Nederlandschen fruitteler Door den Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland ,den heer Ir A. W. van de Plassche is in 1931 een studiereis ondernomen naar de voornaamste fruitteeltgebieden in Noord- Amerika. Medewerking tot het welslagen van deze reis noodig werd bereidwillig ver kregen door de Regeering, zoowel als door het Centraal Bureau van Veilingen in Ne derland en het Landbouwexportbureau. Mede door de medewerking van het Cen traal Bureau was 't mogelijk, dat, wat door Ir v. d. Plassche werd waargenomen op zijn reis, thans in boekvorm kon verschij nen. Het is geheel gedrukt op kunstdruk papier met het oog op de vele fraaie foto's die het boek inderdaad versieren en verdui delijken. Gebonden in een fraai groen-linnen band met gouden rugtitel is het met zijn 338 pagina's groot formaat, een prachtwerk feworden, dat voor uiterst lagen prijs ver- njgbaar is. Voor iederen fruitteler is het van belang dit boek te bezitten. Het zal hem genoeglijke uren bezorgen niet alleen, doch vooral veel leeren, wat van nut voor zijn bedrijf en bedrijfsinkomsten zal zijn. Want de schrijver geeft niet alleen een vlot geschreven en prettig te lezen reisver slag, doch meer dan 300 pagina's zijn go- wijd aan de bedrijven en de bedrijfswerk- zaamheden, de boomsoorten, de oogstwerk- zaamheden enz. En daarbij worden onzen fruittelers veel dingen medegedeeld, die kunnen leiden tot bedrjjfsverbetering. Wij, Nederlanders, zijn op land- en tuin bouwgebied wel wat zelfingenomen. We meenen vaak, dat het buitenland bij ons ten achter staat op dit terrein. En dat is nu eenmaal ook het geval. Wij staan al3 land- en tuinbouwers mede vooraan. Maar toch zijn er meerdere onderdeelen van dien land- en tuinbouw, die nog verbeterd kun nen worden en waarbij ze in het buitenland ons voor zijn. Ver voor! Een van deze onderdeelen is wel de fruit teelt. We hebben daar meermalen al op ge wezen. Daarom had 't boek van Ir V. d. Plassche onze groote belangstelling. Daarom willen we niet volstaan met een korte recensie, een korte, warme aanbeve ling, doch willen gaarne er wat meer over schrijven, wat meer bekendheid er aan geVen. Wij willen geen korte inhoud geven, doch het boek nog eens doorbladerend, hier en daar er iets van vertellen, iets uit overne men misschien, om zóó, als het kan, de fruittelers onder onze lezers, en dat zijn er nogal wat, lekker te maken, zoodat ze het koopen. De eerste bladzijden zijn gewijd aan Ame rika en zijn bewoners en wijst die schrijver er op, dat Amerika vlug en door andere volken is opgebouwd (tusschen 1880—1914 vestigden zich niet minder dan 22 millioen vreemdelingen in dat deel der wereld). Ook Nederland heeft bij dit opbouwen in bevol king een groote rol gespeeld. Dat de Ame rikaan zeer op Hollanders gesteld is, heeft Schr. geregeld ondervonden. Op frissche, vlotte manier wordt over 'Amerika en den Amerikaan geschreven en het land een land van uitersten genoemd. Cultureel begint het zich pas te ontwikke len, op technisch gebied staat het hoog. Na deze duidelijke beschrijving over hot Nu de KAMERPLANTEN weer gaan groeien, hebben zij regelmatig oplosbare Kunstmest noodig. Dit is n kunstmest voor kamerplanten. Verkrijgbaar bij de goede bloem- en zaadwinkels k 40 cent per flesoh. 2 H. P. BENDIEN POKONFABRIEK N AARDEN land en de bewoners, volgt een interessante reisbeschrijving. Om geheel onbevooroordeeld te zijn, om een geheel juist beeld te vormen, heeft de heer v. d. P. zelf alles geregeld en pas op het eind van de reis werd de hulp van de autoriteiten te Washington ingeroepen om nog aan te vullen, wat ontbrak aan gege- De reis is boeiend en vlot beschreven. Zoo Iets leest men voor zijn plezier. Men leert al lezende allerlei gewoonten kennen en maakt in gedachten de reis mee. Maar zooals was gezegd, dit alles vult maar een klein gedeelte van het boek. Al heel spoedig begint de eigenlijke lec tuur. Begonnen wordt met een uitvoerige beschrijving van de „Beteekenis van de Amerikaansche fruitteelt en haar geschie denis". Hoe groot die beteekenis 's, blijkt duide lijk uit enkele cijfers, die gegeven worden. Bovenaan staat in Amerika de appeiteclj, hoewel in Californië bv. alle cultures moge lijk zijn vanwege 't heerlijke klimaat Daar is dan ook 25 pet van de bodem in gebruik voor de fruitteelt Niet alleen de fruitteelt is groot in Amerika, ook het fruit gebruik. Zoowel vcrsch als bereid, of tot cider verwerkt. En daarbij wordt de oorsprong wettelijk be schermd. Is iets wat aangeboden wordt geen natuurproduct, dan moet het er bij vermeld staan, zooals bij ons „margarine". Van de wereld-oppervlakte, die met ap pels is beteeld, welke geschat wordt op 2 millioen H.A., bezit Amerika 34 pet, het daaropvolgende land, Rusland, slechts 14 pet De export van het fruit is buitengewoon groot Zoo werd in '31/'32 in den handel ge bracht 104.2 bushel (1 bushel is 35.24 L.) waarvan 17.8 bushel of 17.1 pet geëxpor teerd werd. De Amerikanen beheerschen de wereldhandel in appels. Het vervoerwezen en de koeltechniek staan op zeer hoog peil. Wat de perenproductie aangaat staat Amerika niet op hetzelfde peil als met de appels. Toch is ook die teelt beduidend, maar de temperatuur- en vochtigheiïlsschom melingen in Amerika, waar de peer veel gevoeliger voor is dan de appel, hebben de teelt der peren bij die van appels achterge houden. Ook de ziekten, waaraan de peer onderhevig is, spelen een rol. Toch is de perenexport van Amerika nog 27 pet van de wereld-export van dit product Ook andere Amerikaansche vruchten spe len een belangrijkè rol op de wereldmarkt Vooral perziken, abrikozen en pruimen. Nootvruchten minder, hoewel deze teelt zich meer gaat ontwikkelen en er uitgestrekte boomgaarden met nootvruchten gevonden worden. Druiven en berries (bes-vruchten) worden ook veel geteeld, doch andere bes-vruchten als wij kennen. Aalbessen, zwarte bessen en kruisbessen worden veel geteeld, doch voor namelijk braamachtige en bosch5es-achtige soorten. Zuidvruchten, zooals sinaasappelen, grape fruit worden heel veel in Californië en Flo rida gevonden. Amerika is een fruitproduceerend land, doch niet op alle gebied kan het in eigen behoeften voorzien, hoewel het streven daar naar wel bestaat Uitvoerig wordt ook de geschiedenis van de Amerikaansche fruitteelt Behandeld, waarbij er op gewezen wordt hoe ook Ne- derlandsch geld diende om de fruitteelt in Amerika vooruit te krijgen, daar vele Ne derlanders, ook fruittelers, indertijd hun geld wel toevertrouwden aan Amerikaan sche hypotheekbanken, doch het niet in eigen bedrijf en in eigen land durfden aan wenden. De beteekenis van bodem en klimaat wor den naar voren gebracht Het Oosten van Amerika staat op fruit teeltgebied niet zoo hoog als het Westen, weinig hooger dan in Nederland. Als men dan ook spreekt over de Amerikaansche fruitteelt, dan bedoelt men die in het Wes ten, nl. die in de staten Washington, Regon en Californië (dus langs de Westkust) en de naastliggende staten. In Amerika heeft men meer eenvormig- j Haq£c e*.Trvauri»vcum* 0 Twee voordeelen van ,/Hilleshögw-suiker- bietenzaad,_die in den tegenwoordigen tijd van het grootste belang zijn. Bovendien heeft „Hilleshög" het minste aantal schieters, terwijl de „Hilleshög"- biet door haar idealen vorm gemakkelijk te rooien is en U daardoor tijd en geld spaart. U dient dus Uw eigen belang het best door voor den volgenden uitzaai bij Uw inkoopvereenigingen of suikerfabriekèn „Hilleshögi'-zaad te bestellen. heid in de fruitteeltbedrijven dan in ons land. Hoe deze bedrijven zijn ingericht, hoe de grond onderhouden wordt, welke varië teiten men aanplant, de kwestie van onder stam (die men daór niet zoo belangrijk acht als hier), de bemesting, de ziektebestrij ding, (die vooral tot groote hoogte is opge^ voerd in het Westen), de snoei der boomen (ook een belangrijke cultuurzorg), de maat regelen tegen nachtvorsten, de zorg voor goede bestuiving, het dunnen, zie hier on derwerpen, die in de volgende 150 pagina's behandeld worden. Over het oogsten, het verwerken van de oogst tot een goed handelsproduct, de in richting der pakstations, de verkoop der producten, voor ons Nederlanders ook zeer leerzame gedeelten, worden eveneens uit voerige mededeelingen gedaan. Het hoofdstuk over productiekostenbere kening is mede interessant En eindelijk zijn buitengewoon leerzaam de conclusies, waartoe de schrijver, die toont een zoo juiste blik over de Amerikaan sche fruitteelt te hebben, aan het slot komt. Dit boek zal voor onze fruittelers, willen ze vooruit, willen ze meedoen op de wereld- fruitmarkt, willen ze niet langer de schan de beleven, dat ons heerlijk Nederlandsch fruit totaal genegeerd wordt door het Ne- derlandsche publiek terwille van ingevoer de producten, een kostelijk leerboek zijn. van eigen bodem ons nummer van 16 Februari jl. schre- over „Suikerbietenzaad van eigen werd aan de hand van een verspreid door de afdeeling pu- van de Koninklijke Beetwortel zaad - Kuhn en Co., de noodzakelijkheid om voor de Nederlandsche suiker- biêtencultuur, zaaizaad van eigen bodem te wij achten het echter gewenscht, in aan sluiting op genoemd schrijven, heden te Wijzen op een zeker niet minder belangrijke Nederlandsche cultuur: de verbouw van Voederbieten. Volgens de statistiek 1927 be- Slóeg deze cultuur in Nederland een opper vlakte van 38.546 HA. In verband met het étfeven naar zelfvoorziening van voeder- BODEGRAVEN ZADEN VRAAGT PRIJSCOURANT middelen, slechte resultaten van andere producten etc., kunnen wij gerust aanne men, dat deze verbouw momenteel in Ne derland grooter zal zijn. Voor deze cultuur is jaarlijks benoodigd circa 400 000 KG. zaai zaad. Hoe staat het nu met de voorziening in deze behoefte? Tot op heden wordt nog een zeer groot kwantum voederbietenzaad geïmporteerd uit Duitschland. Niemand zou hiertegen eenig bezwaar kunnen hebben, in dien dit buitenlandsche zaad beter was dan hel zaad, gekweekt door de Nederlandsche selecteurs. Wat schrijft hierover het Instituut voor Plantenveredeling in zijn rapport over het „Vergelijkend onderzoek van voederbieten- >sen"? B,Voor we tot de bespreking der nieuwe rassen overgaan, lijkt het ons goed er nog even de aandacht op te vestigen, dat uit de cijfers van den voerierhietenwedstrijd niet blijkt, dat buitenlandsche rassen beter zijn dan de beste kweekproducten onzer Neder landsche selecteurs". „Naast een aansporing tot 't gebruik van issen, die bewezen uitstekend te producee ren, lijkt ons op zijn plaats een herinnering aan den brief, dien de minister van Binnen- landsohe Zaken en Landbouw aan de groote afnemers van suikerbietenzaad schreef en waarin tot het gebruik van in Nederland geteeld zaad werd aangesi>oord. Dit geldt óók voor voederbietenzaad. Naar wij verna men, heeft de minister dit jaar zijn aan sporing herhaald en meenen wij dit in het belang ook van den Nederlandschen land bouw hier te mogen onderstrepen". Ook van deze zijde wordt dus aange spoord tot het gebruik van voederbieten zaad van eigen bodem, temeer als men daar bij bedenkt, dat de invoer van Duitsch zaad geheel vrij is, terwijl Duitschland zelf een invoerrecht heft van 33 Mark per 100 KG. Bij de aanschaffing van voederbietenzaad van eigen bodem, behoeft de Nederlandsche verbouwer waarlijk niet verlegen te zitten. De firma D. J. van der Have, te Kapelle- Biezelinge, in Zeeland, heeft reeds in 1912 de veredeling der voederbiet ter hand ge nomen en kan derhalve veilig als de Neder landsche pionier op dit gebied beschouwd worden. Voor dien tijd was van een wetenschap pelijke selectie van voederbieten geen sprake. De verbouwer was tevreden, wan neer hij.een mooie gave biet en een hooge kilo-opbrengst verkreeg. Meer en meer is men. echter bewust geworden, dat niet al leen de kilo-npbrengst, maar vooral ook het gehalte van overwegend belang is. De selec tie van de firma van der Have had daarom tot doel het gehalte te verbeteren, terwijl dé kilo-opbrengst op peil werd gehouden. Het resultaat van deze 20-jarige selectie is dan ook, dat momenteel rassen in den handel worden gebracht, welke 100 000 tot 130.000 KG. per HA. leveren, met een droge-stof-gc halte van 13—15 pet en een suikergehalte van 910 pet, welke rassen tot de aller" beste gerekend kunnen worden- Vergeleken mét wat vroeger.beréikt werd, mag dit een ontzaglijke verbetering heeten. Van de vertegenwoordigers van het groen kraagtype met een hoog gehalte moet in de eerste plaats genoemd worden de „Eureka". Over deze voederbiet schrijft het rapport der Rijkslandbouwconsulenten over proe ven met voederbietenrassen als volgt: „Wij kunnen met genoegen vaststellen, dat het een Nederlandsche voederbiet is, die andermaal op de eerste plaats is geko men en die er ditmaal zelfs ver uitloopt De firma D. J. van der Have mag met dit succes geluk gewenscht worden. Eureka loopt er zelfs ieder jaar verder uit en voor al voor het zand Is het vergelijkend cijfer buitengewoon, terwijl de droge-stofopbrengst ook de hoogste was van alle rassen". We kunnen dus aan de hand van dit rapport, hetwelk over drie jaren loopt niet alleen beweren dat de producten van de Firma van der Have tot de allerbeste ge rekend kunnen worden, doch ze ook de allerbeste z ij n. Dat één zijner afnemers schreef: „dat hij aan de melkgift zijner koeien goed kon merken of hij „Eureka" Groenkraag of een ander soort Groenkraag voederde, kunnen wij op grond van boven staande heel goed aannemen. Wij zouden op die manier voortgaand, nog vele argumenten kunnen ontdekken, die allen voor den verbouw van voeder bieten uit Nederlandsch zaad pleiten, echter lijkt ons bovenstaande reeds over stelpend genoeg. De Nederlandsche voederbietenverbouwe. zal dus goed doen, niet alleen als repres- saillemaatregel het buitenlandsche zaad te boycotten, doch ook vooral omdat er Neder landsche rassen verkrijgbaar zijn, die alle andere overtreffen. LAM). EN TUINHOüW No. 183 BEWEZEN!! Adverteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes DONDERDAG 23 WAAR1 1933 „Land- en Tuinbouw" bereikt duizenden boeren en tuinders GROENTEPLANTEN in de beste soorten, POOTAARDAPPELEN i groote verscheidenheid, RIETMATTEN i alle maten - H. VAN NOORT Telefoon 6276 ZWIJNDRECHT Prima schoongemaakte VLAMPIJPEN voor kasverwarming, afraste ring, waterleiding, stalpalen enz. In alle diameters en in ieder kwantum voorhanden. Afrasteringsbuizen worden van geboorde gaten voorzien om draad door te trekken. „TUBUS" Handil-Miatschappij O. Voeischedijk C 271a Hendrik-ldo-Ambacht Tel. Dordrechi 6475 Na 6 u.3193 Dordt, KAN KERDOOD Geneest volkomen KANKERWONDEN op VRUCHTBOOMEN. 2.45 per 1 Kg. bus 6.00 per 2Vé Kg. bus BEAN Sproeimachines - Utrecht MAURITSSTRAAT 83 Telefoon 12358 Opslagplaats en Magazijn: BUREN (Gld.) 1NSCHARING JONG VEE WIERINGERMEER Veel aanbod. Voor de bij advertentie bekend gemaakte gelegenheid tot inscharing van jong vee bleek groote animo te bestaan. Door een der secretarissen der landbouworganisaties die hun bemiddeling konden aanbieden, werden niet minder dan 700 stuks aangegeven. In totaal zijn, 4000 hokkelingen opgegeven, terwijl slechts 3500 stuks plaats beschik baar is. De gelegenheid tot aangifte is thans gesloten. De dieren zijn grootendeels afkom stig uit Noord- en Zuid-Hollétnd en Fries land. Met het nummeren en schetsen dor nieren wordt dezer dagen een aanvang ge maakt VLA AR DINGEN - SUPER STROOIT WELVAART" Vlaardingen-Super-Prijsvraag Zendt binnen zeven dagen een bij boven- taand plaatje nas'.end vierregelig ge dichtje, de goede kwaliteiten van Vlaar- dingen Super in het licht stellend. Ver melden uit welk blad het plaatje is ge nomen en op de enveloppe zetten: „Prijsvraag". De beste inzending wordt met 25.— bekroond. COÖPERATIEVE KUNSTMESTFABRIEX VLAAR01N6EN WAT IK HOORDE EN ZAG. LAS EN DACHT OP REIS EN THUIS Zee nu nog eenb dat het geen voorjaar is! Allee wijst er todh op! Huiselijke aangelegenheden sail lik a-ls be- Wljsvoeffiiïig niet meer aanhalen. Near de reden kuurt ge raden orf gissen, zooveel ge Nilit, doch ik zeg ze toch niet Niet allies kan im de krant O, zoo! Maar ge hebt zelif bewijzen genoeg,, neg efgedactut van uw huiselijke, ('k Ga ook wel eene over straten en wegen en zie a-Merwege wat ik thuis zag). Ge hebt zelf de bewijzen in uw krant Ge hebt todh aO gelezen, dat er een kalf of een laim met zes pooten is geboren' Dat Is een bewijs, dat het voorjaar is. Zoo iets ie eet ge alléén als het mooi weer wordt Let maar eens op. Berichten over het voor do tweede maal bloeien of vruchten dragen van boomen, zijn steeds bewijzen, dat de winter nadert. Hebt ge ail gelezen, dat er een lama of kalf toet een hondenkop is t«r wereld gebracht? Dat is een bewijs dat het voorjaar Is. F,n zoo zijn er veel meer bewijzen. Daarover wil ik ndet praten. Maar ik 'dacht zoo, toen ik dde berichtjes van die Mionderdlenen les, dat deze misschien den eigenaars meer voordeed zouden geven door ze te laten bekijken, dan de meeste eticr- kelveren, diiie gebeuren worden. Wdnt Zoo werd door de Christelijke Boeren- en Tulndereibond aan het Aligem. Handelsblad Kwatblief?) medegedeeld het volgende be richtje: De misère op landbouwgebied demon streert zich herhaaldelijk op zeer verschdl- lende wijzen. Een sterk ©taaltje van de ge volgen van de ongunst der tijden vernamen wij uit Ienseke, waar een kalf geruild werd voor 80 HJL. aardappelen en een voer erwten st-noo en een pas geboren ©tierkalf voor een oa-kje kiledne sigaren ter waarde van 80 cent 'n Roueen idee van de C.B.T.B om dat aan het Handelsblad mede te dealen, vindt ge niet? En een ander bericht, niet van de C.B T.B geloof ik, en niet aan het Handelsblad, deelt mede dat een koopman te Doetinohem vier nuchtere kalveren verkocht tegen den prijs van 62V2 cent per stuk. Dat is zoowat een terugkeer tot den tijd toen ik Jong was en de stóerka-lveren aan de arbeiders en minder gegoede gezinnen ge geven werden. Maar niet weggegeven werd EEN STIERKALF WAAR 800 GULDEN VOOR GEBODEN WERD. In de gemeente Hot Bildt heeft men voor een stierkalf de geweldige ©om van f 800 ge boden.. De veehouder heeft het bod, dat hem door een fokstation uit Zuid-Afroka werd gedaan, in benaad gehouden. Degene die het bod deed, heeft een foto van het dier laten nemen en zegde toe bin nen enkele dagen terug te komen. Ja, voor moed fok vee is nog wel eens een prijs te maken, hoewel we nog wel hooger pritzen hebben zien maken voor een Friesdh stiertje. want, ge weet het, de centrale landbouw organisaties dat zijn de Chr. Boeren- en Tuinderebond, de Kath. Boerenbond, het Kon. Ned. Landib.-oomité) zijn tot de slot som gekomen, dat het noodzakelijk is, om op korten termijn 200.000 kennelijk drach tige of pas gekalf hebbende koeden uit ile markt te nemen en te slachten (dit zijn on geveer 15% van het totaal aantal). Wat be treft de bestemming ven het vleeech (50 A 60 millioen kilo) heensCbt nog geen volledige eenstemmigheid; er gaan edhter. vele ©tem men op, om het te verduurzamen. De kosten zouden moeten worden gedekt udt de opbrengst van een accijns op het in het binnenland geconsumeerde rundvleesch De regeling zou dan bovendien gepaard moeten gaan met een verplichte beperking der fokkerij. De regeering heeft het plan reed6 in ernstige overweging. Ja, 't loopt totaal in 't honderd met de melk en de melkproducten. Men hoort we/1 eens, dat Uit mededeelingen va.n de F.N.Z. blijkt, dat dit niet blijkt uit de boterproductie van 1932 Die was kleiner dan in 1930. In 1930 word n.i 80.993.130 Kg boter gemaakt en In 1932 wa6 het. 80.422.039 Kg. In 1931 bedroeg de pro ductie 79.540.626 Kg. Dus daarbij vergeleken is er een vermeerdering van 1.1%. wat niel zooveel beteekent Maar de vettere kaas soorten hebben waarschijnlijk wel vee'. meer melk genomen als voor/heen. De cijfons daarvan zijn echter nog niet bekend. Doch inplaats van vooruit, moet de pro ductie achteruit. Er is veel te wel melk. Vreemd loopt het toch. Een land, over vloeiende van melk en honing is. naar he1 woord van den bijbel, een gezegend land. Nu Is het een vloek. Omdat het kanaall waardoor allies weg vloeien moet, de internationale handel, ver stopt is. Ieder Land zorgt tegenwoordig met kènst en vliegwerk voo-r „eigen hulp". Een jeetje meer konden wij dat ook wel doen, nu anderen ons den voet dwars zetten. Al voor meer dan een jaar, voor twee jaar at, hébben we hierop gewezen. We moeten wat MEER GOEDERENHUIL TOEPASSEN. t Koninklijk Nederlandsch Lamdbouwge- noot6Chap wees er al op. Kali koopon voor Nederlandsche producten b.v. En -kort ge leden lezen wij, dat de Staatsmijnen aan een Duit60he firma een groote order had gegeven, voor het maken van cokesoviuis. Een order, die in die mjllioenen liep. Wet een arbeidsloon voor Duitsche arbeiders zit daar niet in. En die ookesovens moeten na tuurlijk dienen om nog meer ©tikstofmest stoffen te vervaardigen. Wie moet dus de miiilliioerien guldèns arbeidsloon voor de Duitsche - arbeiders betaden Wie? De Nederlandsche boer en tuinder. DORDRECHT VRAAGT GRATIS PRIJSCOURANT van TUIN, BLOEM- EN LANDBOUWZADEN EN °LANTÉN Dat is een dimek dat ndet en sduyt, zei va-der Cats eens, een drie/honderd jaar gele den. Hij zou het nu weer zeggen. Want de Nederlandsche boer en tuinder lijdt gebrek. Te weten, die geheel van hun bedrijf moeten leven. Vooral in de tuinbouwbedrijven wordt veel gebrek geleden. Gebrek, waarvan een etadswerklooze geen flauw benul heeft. In een arinee van 50 gemeentebesturen udt Weet-Friesland wordt het zoo juist gezegd. DE TUINDERS, AAN HUN LOT OVERGELATEN, ZULLEN ZICH LIEVER LATEN UITHONGEREN dan het rampspoedig, zwaarbelast, maar bemest en verzorgd bedrijf met de daaraan verbonden herstel kans, prijs te geven. Lie ver gaan ze nu reeds met tekort aan voed sel 10 k 12 uren op hun akker ploeteren, liever hooren ze de degel Ij ksche jararacvr- klechten in 't gezin aan over voedseltekort en dreigende leveranciere, den zich als werk loos tuinbouwarbeider in steun of werkver schaffing een minder .kommervol bestaan te zoeken. Om de noodige productiebeperking, ver andering van cultuur of verlaging van pro ductiekosten te bereiken, zaïl een betere weg gekozen dienen te wonden, die sneller en minder martelend werkt. De Tuinbouweteunwet 1932 was een stap In de goede richting. Nu echter gebleken is dat de richtprijetekorten belangrijk hooger zijn dan het geraamde bedrag van 5 millioen veroorloven wij ons in aansluiting met ons schrijven van 7 Februari 1933, opnieuw een beroep te doen op de welwillendheid van we Excellentie. En die 5 miflfldoen zijn ook nog voor een groot deel in de zakken van meer-gegoeden en de groote kweekers terechtgekomen, heb ben we ons laten verteWeri. 't Is ooi: hard om dat te zien, om dat te ervaren. Zooals het met de erteunwetten over het p-lgemeen gaat Daar Is nu eenmaal aan regelingen treffen een groot bezwaar in dezen. DE EENE BOER B.V. HEEFT MINDER STEUN NOODIG DAN DE ANDERE. Er zijn er die door de pachtwet of andere zins aJ mooie oaohtverlagingen hebben ter- kregen en heel goedkoop „zitten" in verge lijking bij anderen, die udt verkeerde schaamte niet om verlaging durfden vra gen of omdat ze wat te laat kwamen, gc-eD be-handeihng van hun zaak konden krijgen, of omdat ze gv-ed vertrouwen hadden in hun verpachter. Weer andenen genieten van de voordeelen dde tarwe- en bieten wet kan geven, waar anderen op een houtje kunnen bijten. We zetten groote monden op tegen de ne- geeringspersonen, maar regel het eens be ter! Ofzou het toch waar zijn wat we wel eens hebben gedacht, wet we nog nooit hebben durven schrijven, doch wat ons meer maden ook van boerenzijde, van meenderc zijden is gezegd, zou.... het waar zijn.... dat ai deze crisiswetten meer kwade hoof den, booze harten, verkeerde gedachten on6 brengen, den geld in het laatje? Zou het tochi waar zijn?Ik vraag het maar 2500 en deze vraag stellen is nog niet beant woorden. Maar we tvvljfeflen wol eens, in sommige gevallen. Maar men kan het ook wefl eens mis héb ben. En 't is steeds het beste om maar voor uit te zien. Dat denken de bloembollenhandelaars zeker ook DTE ONZE VOORJAARSBLOEMEN WEER IN AMERIKA WILLEN EXPORTEEREN. Naar „Het Weekblad voor Bloem bo'en- cultuur verneemt, ia de heer A. Marter*, verbonden aan de zaak der firma Koper te Ben neb roek, deze week naar Amerika ver- trokkem om, evenals vorig jaar, de leiding der Nedenla-ndeche inzending op de voor- ia a rs -bloeme n -te n toonstelling op zioh to nomen. De Nederlandsche inzending zal dit jaareen plaat© vinden op de tentoonstelling te Philadelphia en niet to New-York, zooaS vorig jaar. Als je zooiets leest, dan zeg je: Tt ben b!ii Hollander te zijn. Dat houdt er de moed toch mao/r in. Dat mag ik wel. Nooit vervagen 1 Dat Is Holland! Dat is te mooi om het nog weer met praat je© te bederven en daarom Tot de volgende week. PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9