DONDERDAG 23 MAART 1933 TWEEDE BLAD PAG. P ONZE ROODE MARINE uit de geschiedenis de organisaties BLIJKT NOODZAKELIJKHEID VAN EIGEN BANIER Naar Admiraal de Ruyter werd. voor zoover bekend, de eerste organi satie van marine-personeel genoemd. Het was de vereeniging van onderofficieren der Zppmaeht. die op 1 Febr. 1892 gesticht werd. Doel was aanvankelijk vooral het bevor- deren van het vriendschappelijk gezellig verkeer. In 189? kwam er ook hij: het bevor deren van de belangen der onderofficieren: maar dat hiervan weinig terecht kon komen is duidelijk, als men weet, dat de contribu tie verlaagd werd van 25 tot 10 cent per maand. Veel acie kan men dan niet voeren; el heeft men ook RW leden. Dit getal klom zelfs tot 810. maar daalde weer. toen er een alg. bond van onderofficieren werd opge richt, waarin ook korporaals toegelaten wer den. De A. de B.-bond zond eennge verzoek schriften aan de autoriteiten; ondervond ook tegenwerking en stierf in 1909 een roem- looze dood. Een apart hondje hadden In 1898 de Konstabels opgericht, genaamd „Bello- na". Hiér werden ook korporaals toegela ten. Tn 1902 had deze organisatie ISO leden: In 1908 waren er nog 51. Toen stierf zij als een onbekende. Een andere categorale iKind van onder officieren van het korps mariniers ging het al niet anders. „Prins Hendrik" bezweek Jn Ï908. Nog korter leven was beschoren aan de bond van korporaals en mariniers „Willem Joseph baron van Ghent". Deze naam was blifkhaar al, te mooi Hij schijnt geleefd te hebben van 1899 tot 1902 De groote pn. belangrijkste organisatie was ide alg. bond voor Ned. Marine-Matrozen, later omgedoopt In hond voor minder ma rine-personeel (M.M.P.): heden geheeten: Bond van Marineschepelingen; om zoo on der "één hopd ie te vangen: minderen, korpo raals en onderofficieren, 't Doel was: langs wettige weg en mrt gepaste middelen de', belangen-der matrozen te bevorderen. Dit gebeurde door het indienen van verzoe ken; later, vooral na 1902 ook door publica tie van misstanden In ..Het Anke r" en ter» slotte door samenwerking met de bon- de van korporaals en onderofficieren in het Camho en door het deelnemen, ook als Cambo in het Gporg. Overleg. De fusie tusschen matrozen en korporaals Is tot stand ge.komen. al zijn de gewijzigde statuten nog niet goedgekeurd, zoodat er thans nog drie bonden zijn. De onderofficieren hebben nog geen zin In fusie. Dat de bond zich altijd hield aan de wet tige weg en de gepaste middelen, valt te be twijfelen. want op 25 Febr. 1904 werd de or ganisatie definitief de Kon. goedkeuring ont nomen en in 1908 kon de opgerichte Bond voor Minder Marinepersoneel de goedkeu ring piet verkrijgen. Er bestonden, gelijk gézegd, zoo na en 'datrèTr hier en daar nog categorale bonden, waartegen de algemeene bond natuurlijk Voortdurend oorlog voerde; voorzoover men in eigen gelederen geen kwestie had. En dat was onophoudelijk het geval. Nu eens liet de administratie te wenschen over; dan weer liet een bestuurder zich onge vraagd candidaat stellen voor de S. D. A. P.; dan weer waren er persoonlijke vee ten. welke de actie verlamden; het was altijd wat Ondanks dat groende de Bond van 30 tot ten hooeste 3027 leden; maar met sterke gchommelingen. Een hond van miliciens, in 1915 opgericht en spoedig 800 leden tellend, kwam na veel inwendig krakeel in 1918 bij den Ma- trozenbond terecht Categorale bonden waren er bij de vleet We noemden reeds een paar. Zoo waren er: de Torpedomakers- vereen igfng in 1902; de Bond van mon teurs in 1912; de Bond van actief dienende stokers „Goet Geluk". Van deze laatste wor den omstreeks 1907 twee dingen verteld: „Er ontstond groote tweedracht in de orga nisatie wegens het benoemen van een ad ministrateur, buiten de dienst staande, die de soc.-deni beginselen was toegedaan". En Verder: „Ook het gebruiken van De F a k- k e 1 leidde tot conflicten door het onoor deelkundig gebruik, dat er van gemaakt Werd om persoonlijke grieven, vooral tegen superieuren uit te spelen op een manier, Welke bier niet verder omschreven behoeft te worden. Deze stokershond bedoelde het overigens goed: hij wilde terdege rekening houden met het wezen een er militaire organisatie" Sedert 1910 hoort men niets meer van deze organisatie, van welke de heer Staalman ad viseur was. zoodat bij dus toch aan poli tiek deed, volgens de algemeene Matro- xehbond'. diealtijd roode vrijgestelden iti dienst had. Voorts is er nog een categorale bond ge weest van actief dienende onderofficieren machinedrijver en stoker, genaamd „Voor waarts". Deze heeft maximaal 452 leden ge teld Inwendige ruzies zijn met van de lucht Het is niet noodig aan deze categorale bonden veel aandacht te besteden. Veel heb ben ze niet beteekend. Heel wat minder dan de reeds genoemde bond voor M.M.P. en de Bond van Korporaals Öeze werd pas 25 Aug. 1911 opgericht en ontwikkelde zich vrij snel. vooral ten koste vana ndere organisaties. In 1918 waren 683 korporaals, dat is 53 pet van het totale aan steun aan de klompen industrie? VRAGEN VAN DEN HEER FLESKF.NS De heer F1 e s k e n s heeft aan den ministe an Economische Zaken gevraagd of deze be reid is de klompenindustrie,, hptzy door contin genteering van den invoer, hetzij dóór hettre an bijzondere maatregelen te nteunen, ter einde te voorkomen, dat tal van klompenma kers hun werkplaatsen zullen moeten sluiter. hun arbeiders aan de werkloosheid worden overgeleverd. Den. Helder. Haven met fort „Hartens". tal georganiseerd. In 1930 bedroeg het aan tal leden 1039. Uit de geschiedenis van deze bond heb ben we in de voorgaande artikelen genoeg verteld. Zooals ook van de andere alge meene organisatie van Marine-onderoffcieren, die feitelijk in 1901 als bond van korporaals begon en het door allerlei schommelingen heen bracht tot de meest beteekenende or ganisatie van onderoffioieren: in 1912 wa ren er zelfs 2108 leden. Echter, dit aantal bedroeg in 1930 niet meer dan 1034. Ook van deze organisatie hebben we ge noeg verteld. De drie algemeene bonden van minderen, korporaals en onderofficieren hobhen 16 Maart 1920 het Comité tot Behartiging van de Algemeene belangen van het Marine personeel Beneden de rang van Officier Camho) en dêt Cambo treedt nu regelma tig voor de drie bonden op; o.a. in het Georg. Overleg en met verzoekschriften; ook met het Algemeen Marine Weekblad. De andere bladen als Het Midden en Het Anker zijn verdwenen. Het Alg. Mar. Week blad verscheen op 6 Mei 1921 voor het eerst; het Anker was op 29 April voor één jaar geschorst. In het Cambo leeft de geest voort van de bonden, waaruit het gevormd is; een geest, die duidelijk sprak op 15 Nov. 1918, toen „namens de personecls-organisaties aap den Commandant der Marine te Willemstad werd bericht, dat op jen groot gedeel te van het personeel waarschijnlijk niet zou zijn te rekenen, indien de strijd tusschen de machten om de regeering mocht overslaan ten gunste van hen, die immer voor de belangen van het personeel opkwamen!" Dat was, zooals de roode pers het in heel wat vager termen uitdrukte, de oprechte overtuiging van de proletariërs, welke latei- tegen hen werd uitgespeeld. Men zou zoo zeggen! Als de revolutie het wint. dan staan wij. marinemannen aan de kant der revolutionairen; als de wettige overheid het wint, dan blijven-we in haar dienst en zullen we voortgaan met kanke ren en ontrouw zaaien. Want eens komt toch de dag der afrekening; en dan moeten we klaar zijn. Vroeger had men wel anders gesproken. Toen had men in 1912 onomwonden zijn afkeuring uitgesproken over daden van sa botage in Indië (1912); toen had men zich losgemaakt van.de z.g. Indië-Weerhaar-Ac- tle en zich afgescheiden \an de"~Ned. Anti- Oorlogsraad Maar na 1918 nam de roode invloed al weer toe en werd de organisatie van marinepersoneel een echte roode vak- orgam'satie met als einddoel: revolutie en als middel: propaganda tegen de werving voor het instituut, waar men zijn brood ver dient 't Lage salaris kon niet meer gelden als motief van actie, want men kreeg in de loop der jaren meer dan men durfde denken. Salaris verbeteringen In 1918 vroeg men voor een matroos 2e klasse f 7 per week soldij; thans heeft hij na alle verlagingen nog f 13 80: voor een matroos le klasse f 12.25: hii heeft f 24 81; voor een korporaal f 17 50; hij heeft f 27.84; voor een sergeant f 24.50; hij heeft f 31 65; voor een adiudant f 38.50; hij heeft f 46 40 En bovendien nog allerlei gunstige bepalin gen van opklimming. F.n een pensioen van beteekenis. Voor de verlagingen kon een adiudant f 70 per week halen en op 45-jari- gen leeftijd met f 54 genensionneerd wor den: thans Is dat aanmerkelijk minder. Waarlijk, in de bezoldiging züt hei niet Het loon Is de mannen der marine gegund, doch het is beter dan bijna overal elders met dezelfde capaciteiten. Heti s echter de geest, die niet deugt Het is de revolutionaire geest, waartegen stel ling genomen moet worden en geluk kig is. Daarover in een althans voorloopig laatste artikeL lalsoldaten U. Kuiter, t Op verzoek eervol ontslag verleend aan J. H Gdendaal. hoofdcommies btJ het departement van Financiën, als secretaris van de btJzon «tere commissie voor Georganiseerd Overleg de ambtenaren der directe belastingen, rrechten en accünzen en ter registratie én domeinen, van de hypotheken eri het kadaster. De fnspecteur der directe belastingen enz., r G. E. J. den Hartog, toegevoegd aan het >ofd der Inspectie der directe belastingen ep/.. Amsterdam ls verplaatst naar Utrecht en egevoegd aan het hoofd van de Inspectie dier Iddelen der eerste afdeéllng aldaar. De inspecteur der registratie en domeinen H- Brasser Is verplaatst van de 'Inspectie Rot terdam tweede afdeellng naar de inspectie -Wa- gvnmgen en de Inspecteur der registratie en domeinen J. Wolfswinkel van de Inspectie Goes Lar de Inspectie Middelburg. De Inspecteur der- dlreqte belastingen enz. dJ Kloosterman, toegevoegd aan het hoofd de- Inspectle Leeuwarden (eerste afdeellng). Is met 'ntrekking van rtln verplaatsing naar Haarlem 'erplaatst naar Woerden en aange< ioofd van de inspectie der direci aldaar: de Inspecteur der dli H. SI VI stond in ons blad van 21 Maart jl. BINNENLAND. officieele berichten BUITENLANDSCHE ZAKEN tement van Bultenlandsche Zaken. PENSIOENRAAD Te rekenen met Ingang van 1 Januari 1931 zön bt) den Pensioenraad bevorderd tot hoofd rommles mr A. F. van Lakerveld. thans com mies; tot commies H. Peypers, thans adjunct' commies; tot adjunct-commies mej. A. S. Knip. thans schrtJver le kl. en J. B. W. Herrie, mej. RADIODIENST loemd In vasten dienst per 1 April a.e. tot - - - -j Koekkoek, r. LANDMACHT i het 15e regiment t >fd van de inspectie der directe belastingen i.z-, aldaar: de Inspecteur der directe belastin- ren enz. A. H. Simons, toegevoegd aan 't hoofd an de Inspectie der directe belastingen ènz. te lerneuzen, Is verplaatst naar Haarlem en toe gevoegd aan het hoofd van de Inspectie der Uiecte belastingen enz, aldaar. de verjaardag van prinses juliana VOOR MILITAIREN ZONDAGSDIENST. In de legerorders is opgenomen een mi nisterieële kennisgeving, waarbij in vel band met de \iering van den verjaardag van prinses Juliana dit jaar op 1 Mei is be paald, dat dien dag na 1 uur dienst als op Zondag zal worden ggëisehL Hetzelfde gëldt voor de onder het département van Defen sie ressorteerende burgerlijke rijksdienaren. vischuitvqér naar belgie CONTINGENT VASTGESTELD, De Belgisché Staatscourant zal heden een besluit bevatten,, waarbij het contin gent van invoer van visch (uitgezonderd haring) voor Nederland voor het tweede kwartaal van 1933 is bepaald ap 2.885.500 hooge raad der nederlanden De Hooge Raad der Nederlanden heeft de volgende voordracht ter vervulling van vacature in dien Raad aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal doen toekomen, *eneinde daarop te kunnen achtslaan by het maken der nominatie voor de vacature van een raadsheer- s, ontstaan door de benoeming /an oen Raadsheer dr. L. E. Visser, tot vice-piesident tn dien raad: le. dr. G. A. Servatius, vice-preeident va arr.-rechtbank te Amsterdam; 2e. dr. J. E. van der Meulen, vice-president m de arr.-rechtbank te Utrecht; 3e dr. P. van Regteren Altena, Raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam; 4e. dr. J. H R Sinninghe, directeur-generaal der belastingen; 5e dr F J A Heyink, rechter in de arr.- te ,s-Gravenhage; 6e. dr. F. G. Scheltema, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. DE BESTUURSVERGADERING. De Vereeniging tot Ondersteuning van Burgerlijke Ambtenaren (H.O R.Ahield haar bestuursvergadering te Utrecht De heer J. Schouten, lid der Tweede Ka mer. werd als Commissaris herkozen. Góed- gekeurd werden de Verlies- en Winstreke ning per 1 Januari 1932 van de Voorschot bank tot een totaal van f 2499,50, van het Herstellingsoord tot 'n totaal van f 51.885,10. Evenzoo werd goedgekeurd de balans van de Voorschotbank tot een bedrag van f 62.787.15, van het Herstellingsoord tot eén bedrag van f 399 489.25 en ven de Vereeni- ging tot een bedrag van f 457.854.39. Verder werden de Begrootingen voor 1933 aangenomen voor de Voorschotbank tot f 102.500; hot Herstellingsoord tot f 33.300 de Vereenig-ing tot f 70.765. Besloten werd tot aanstelling van een ad- junrt-admin-istrateur-propagandist Vastgesteld werd verder dat aan de le den, die meer dan één jaar lid zijn, zoonoo- dig reductie op de verpleegkosten zal wor den toegekend, indien zij zelf of leden hun ner gezinnen ter verpleging In het Herstel lingsoord te Ede worden opgenomen. De volgende vergadering zal worden-ge houden In December 1933 ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Vereeniging. voor vrouwen en meisjes Conlerentie van 18 tot 21 Joli te Berchem In het Woodhrookers Conferentieoord te Berchem hopen de Federatie van Chr. Ver- eenigingen voor Vrouwen en Meisjes en de Centraal-Bond voor Inwendige Zending van 18 tot 21 Juli as. een gezamenlijke confe rentie te houden over het thema: „De Chris ten in het volle leven van onzen-tijd' verbond van nat. herstel! Generaal Snijders, die het initiatief heelt genomen tot de oprichting vap het Verhond voor Nationaal Herstel en die zich berei-' heeft verklaard om als no. 1 op de candida tenliist van het Verbond te worden ge plaatst daarbij mededeelend dat hij eer zetel niet zal aanvaarden heeft daardooi in naam in opspraak gebracht In een open brief heeft Lt.-Gen. Schuur man te zamen met een aantal liberale me destanders de houding van den generar aangevallen en hem zijn optreden als „tel candidaat" verweten. De heeren L. J. Quant, gep. vice-admiraa Voorzitter en Ir. B. en Bosch, secretaris va cje afdeeling Amsterdam van het Verbon voor Nationaal Herstel, en de voorzitter der afdeëlingen Haarlem Hilversum, Larei j (N.-H.) en Leiden van dit Verbond, de hee v ren.H. M. van Bemmelen, L. L. F de Greve, O. L. J. Sikkens en Mr. C. P. de Vries heb ben: thans een open brief geschreven, aan „den lüit-generaal b.d. W. J. C Schuur man en aan allen, die op een of andere wij- het Verbond van Nationaal Herstel heb ben meenen te mogen beschuldigen van nn luiste misleidende praktijken of bedoelin gen". Zij wijzen er on. dat de houding van gene raal Snijders volk'.men eerlijk en voor ieder auldeMjk is: dat .de generaal ie ho«-g sthnl om, zich met misleiding, op welke wijze ook te kunnen inlaten en dat hij en degenen, met Wie hij ter zake heeft overlegd,, ook te hoog staan, o.m door minderwaardige uitla tihgen getroffen te kunnen worden. JVfert vergeet st,ecds, dat de beweging ..Verbond voor Nationaal Herstel" ontstaan 's door den oproep van den gen. Snijders n duizenden in den lande zijn hem nog steeds innig dankhaar voor zijn oproep, en zijn eigen besluit om ten einde ook prac- tisqhe resultaten te kunnen behalen deel te nemen aan de verkiezingen, zonder noch tans een partij te willen zijn. Het Verbond zal in alles en alles alleen geleld worden jdoor de nationale gedachte, dat zijn volgelingen allen allereerst Neder landers zijn en dat deze alles in het werk dienen te stellen om te „vereenen" tegen Bood. wat voorheen door partiigeschllien gescheiden is. Langzaam maar zeker zal dit ook wel geschieden. Laten wij hopen, dat zulks het geval zal zijn voor het te laat is". Een verklaring van Prof. Pierson Prof Dr. J. L. Pierson Jr. zendt ens -ter publicatie verder nog de volgende verkla ring: iln het oebtendhlad van de „N. R. Crt." van 19 dezer tracht de secretaris van het Verbond- voor Nationaal Herstel voor de tweede maal miin naam iu- di%cpe.diet te breneen. Dit begint mti te vervelen, maar er zijn nu eenmaal lieden tecen wien men zrórh niet -wenscht en niet behoeft te verde rf (gort Ik geef. hem hierbij, hei recht het be wuste vijf-regel-briefje, aan., gen.Snijders persoonlijk gericht, te puhliceeren. If a man vVPóts to he.found oy.t, let him do so. Overigens heb ik het werkelijk Nationaal Herstel te jjef om het te misbruiken voor pnnoodig persoonlijk gekrakeel, dat niemand interesseert. Ik raad den secretaris, wiens naam nog steeds niet genoemd is. in zijn welbegrepen eigen belang aan, mijn stand punt in deze in te nemen Ik sia ten allen tijde klaar alle mogelijke kwesties snel en afdoend onder, vier oogen met hem af te handelen. Voor wie te goeder trouw is, in het verband tusschen miin uittreden en ont slagaanvrage. in miin uiteenzetting duide lijk. te lezen De anderen interesseeren niet. Ondanks alles wensch ik het Verhond veel succes toe en een groot aantal Natio nale daden. nationale luchtvaart- school De N.V. Nationale Luchtvaartschool heeft, in overleg met de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart, in principe besloten tut stichting van een vijfde afdeeling op een nader aan te wijzen plaats op de Veluwe De bedoeling is deze afdeeling in te richten tot Centrale Zwecfvliegschool van Neder- rarid, waar de leden van vele Nederlandsche £weefvliegcïubs en de talloozen, die niet de gelegenheid zijn zich bij één dier clubs aan te sluiten, ónderwijs in het zweven zul len kunnen ontvangen Voor de laatste ca tegorië van leerlingen zal het onderwijs dus van meet af aan gegeven worden, terwijl hot zich voor do eerste categorie vermoede lijk zal bepalen tot die oefeningen, die in het algemeen voor een zweef vliegclub te kostbaar zouden zijn (verschillende hoog- startmethoden, optrekken achter een motor vliegtuig, enz.). Vooral Loiuj Beach werd door de laatste aardbeving geducht geteisteru. Menige straal is een groote puinhoop. Op onze foto ziet men wat er overbleef van het Compton Bankgebouw. verkiezingslectuur TWEE EENVOUDIGE BROCHURES Over belangstelling heeft de komende stembus niet te "klagen. Er is allerwege actie en agitatie;, mond'noch oor, pen noch papier worden gespaard. Een lawine van drukwerk gaat over ons land. Zelfshet huisbezoek komt weer in eere. Het huisbezoek, dat wonderen kan doen. Mits het goed verricht wordt Daar echter uiteraard vele huisbezoekers niet van alles op de hoogte kunnen zijn is een handleiding voor deze huisbezoekers sa mengesteld door het lid der Tweede Kamer, den heer Van den Heuvel, waarin een kort antwoord wordt gegeven op een 60-tal vra- waarmede dfe. huisbezoeker zal te ma krijgen. t is nu: Wat een huisbezoeker nc-dig heeft De kiesvereenigingen zullen het moe ien aanschaffen voor de trouwe helpers. De handle.ding wordt beneden kostprijs rele- vem En wel voor 8 cent per stuk, indien minslens 10 exemplaren worden afgenomen. Wanneer het verschuldigde bedrag pc postwissel wordt overgemaakt ol gestort op giro-rekening S8575 N.V. Nieuwe Meerbode Aalsmeer, met bijvermelding „voor handlei ding huisbezoek", plus 20 cent voor porto, krijgl men de bestelde exemplaren toegezon den Boven de'50 exemplaren is de levering Waar het om gaat. Onder; _d«ze\ tötei verscheen bij de N V.il e G raft f s.q h a p fe Aalten, stembus-mate riaal, verzameld 'door I. Stap, redacteur van Feiten en Cijfers. Het is ook gegoten in de vonp van deze periodiek. En, ook dit zijn feiten en cijfers. Een verzameling van arti kelen uit verschillende bladen. Goed bruikbaar materiaal. verkiezingsvar1a COLLIN IN DE TUINDERIJ. In een tuin bij - het, station Berkel is.door den eigenaar een staketsel getimmerd, vormenrfe de naam Colijn. Er vóór staat op twee paaltjes, een zwarte plank met een zware roode punt. Vóór de naam, iets lager, leest men: Voor en krachtig bestuur! Dat is een goede reclame. Nog steeds gijn er kiiezers, die maar niet kunnen ont houden, dat het vierkantjf vóór de naam rood gemaakt moet worden. Heel vaak maakt men een roode stip achter de naam en brengt daardoor zijn stem uit op een candidaat, dien men nu juist precies niiet wil hebben. Hi ertegen.moeten de huisbezoekers de eenvoudige kiezers waarschuwen. De tuin der bij Berkel sloeg de spijker op de kop en de paal op de juiste plaats. Dat is dus: Van Berkel paten_t| VEREENIGING VAN Z0ETERMEER EN ZEGWAART De raad van Zoetermeer heeft met op twee na algemeene stemmen besloten tot foedkeuring van het advies van de Gedep. taten van Zuid-Holland, inzake de vereeni ging van de gemeenten Zoetermeer en Zeg- vviaart Zooals men weet, hebben beide gemeen ten reeds lang één burgemeester en ge meentesecretaris, en kunnen zij ook maat- schappelijk en economisch als een eenheid worden beschouwd, zoodat practisch aan fusie niets in den weg staat op duitschlands grooten dag ROFFELRIJMEN. Het Vredesaposlolaai U weet, geliefde lezer, dat 4 De vreedzaamheid van 't roode blad Met wat onstuimigheid bespat, Niet licht kan worden overschat Wat gaf het ons al niet een schat Van wenken naar het vredespad; Wat schonk het niet een liederschat Waarin het bloed- en tranenbad, Breed uitgezet en apgevat, Ons nagenoeg ontwapend had; Wat ging het niet, gerechtigd!, prat Bij elk ontwapeningsdebat Op de gewassen eenheidswrat Die op z'n klassenschedel zat! Die eenheidsknobbel drijft het voort Om met een welgekozen woord Te wijzen op de Hitlermoord Die onze vrederust verstoort En ons tot vreedzaam stoken spoort, Tot daden waarin strijdlust gloort; Het heeft de duimbron aangeboord, En die fonteint en spuit maar voort Wat „iemand" schreef of heeft gehoord Die niet mag worden opgespoord; Het blaast bedreiging, roof en moord, En huppelt op het slappe koord Der fantasie zoo vreugdig voort Of ons de wereldmacht behoort! Het hetzt on hitst de makkers aan Desnoods gewapend op te staan Om voor de vree door 't vuur te gaan En het vergeet het bitter leed, Het monsterdier dat oorlog haet, Dat altijd loerend ligt gereed, Dat altijd gretiger op buit Wacht op de kleine vonk in 't kruit Die zijn gevangenis ontsluit; De druppel, die de volle maat Van klassenstrijd en volkenhaat Doet overloopen, metterdaad Als ons de vrede blijft bewaard Ons volk voor oorlog blijft gespaard, Die bombast ons geen bommen baartM Dan zal het wezen ondanks dat De roode pers op 't oorlogspad Zijn fakkeldragers heeft gehad. (Nadruk verboden.) LEO LENS de onbewaakte overweg nootdorp REQUEST AAN DEN MINISTER. De Burgemeester van Stompwijk, de heer W. J. Keijzer. en de Burgemeester van Noot dorp, de heer H. C M. Schölvink, hebben aan den Minister van Waterstaat een adres gezonden in verband met de opheffing van de bewaking bij den zeer gevaarlijken spoor wegovergang der Elect spoor Schevenin- genRotterdam, te Stompwijk-Nootdorp, aan den Veenweg. In het adres wordt den Minister dank be tuigd voor het persoonlijk onderzoek dat Z.Exc. de vorige week ter plaatse heeft in- eesteld. Opgemerkt wordt, dat, indien de Minister van de zijde dér Ned. Spoorwegen veel verzet zou ontmoeten om de bewaking van den overweg weer in te voeren, de bei de adressanten zich met een andereoplos sing tevreden zouden stellen. Ongeveer 700 M. vanaf den thans onhe- waakten overweg bestaat een bewaakte overweg van een polderpad, waarvan slechts weinigen gebruik maken Ingevolge over eenkomst met het polderbestuur mogen de Spoorwegen daar de bewaking niet ophef- fcn. De genoemde burgemeesters nu meenen dat het polderbestuur bereid zal zijn om me dewerking fp verleenen deze bewaking op te doen heffen, in ruil waarvoor de bewa king aan den Veenweg weer zou moeten worden ingevoerd, daar het polderbestuur overtuigd is van de noodzakelijkheid ge noemde bewaking te doen geschieden. Mededeeling wordt gedaan, dat de auto bus-mij Vios de autohuslijn Nootdorp—Veur I.eidschendam heeft opgeheven, wegens het gevaar aan den onhewaakten overweg, temeer omdat hij vlok hij rfe spoorlijn GoudaDen Haag is gelegen en de aldaar passeerende treinen door het geraas het on mogelijk maken electrische treinen te hoo- ren aankomen. Het bestuur der B. K. School aan den Veenweg zet voorts uiteen, dat bij de ouders der schoolgaande kinderen, die viermaal per dag den overweg, waar per dag ruim 100 treinen riiden. moeten passeeren, groote ongerustheid bestaat Hoewel door het ge noemde schoolbestuur steeds den kinderen een geler'der wordt medegeeeven, is de on gerustheid toch niet wetrgenomen. De heide burgemeesters verzoeken den Minister daarom met aandrang te willen he sluiten den overweg weer tp doen bewaken, dan wel adressanten in onderhsndeling te den treden met het polderbestuur ter ver vanging van de bewaking als aangegeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5