llirnwr ^rihsrljr (ütmnuit Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken BINNENLAND. Nwe leidsche courant ABONNEMENT: Per kwnrtaal In leiden en In plaat sen waar 'n agontarhap gevestigd Is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- «che zending 4.50 Bij dageltjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO 3922 WOENSDAG 22 MAART 1933 advertentien Van 1 tot 5 regels1 l.iVfi Elke regel meer0-22Vi Ir.gez. Mededeelingen Van 15 regels 2-30 Elke regel meer 0.45 Bit contract belangrijke korting. Voor het hevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 13e Jaargang Oil Rummer bestaat uit TWEE blader EERSTE BLAD DR. C0LIJN EN VRIJHEIDS- BQNDSCHE STEMMEN In de kringen van den liberalen Vrij heidsbond heeft men behoefte gevoeld in den verkiezingsstrijd telkens den naam van Dr. Colijn te noemen. Eerst is de N. Rott. Crnt. hiermede begon- en sedert zingt elke spreker van ien Vrijheidsbond dit liedje op een zeer opzichtige wijze. Het opzichtige zit ook hierin, dat tel kens in artikel en in rede er de aan dacht op wordt gevestigd, dat Dr. Colijn wel de naam heeft van sterk te z\jn, doch dat hij voor de daad meestal terugdeinst. Ook hier het origineele zoek, en zelfs op het kantje af een per soonlijk element, als men gehoopt had in zulke deftige kringen niet meer te zullen ontmoeten. Dat de Vrijheidsbond een zwaar hoofd in de verkiezingen heeft, is te begrijpen. Stelselloos heeft men gegooid met allerlei cultureele waarden in zijn persorganen en in zijn volksvoorlich ting, en nu weten de geestverwanten het ook niet meer. Zij benutten de vrij heid op hun wijze en fladderen her en der rond, en velen zullen verstrikt worden in de netten van de nieuwbak ken partijtjes, welke bijna allen het linksche merkteeken dragen. Daarnaast is er de groote vrees, dat de naam van Dr. Colijn stemmen zal trekken in dezen verwarden tijd. Men heeft ook aan liberale zijde geroepen om gezagsmenschen, maar inslaande figuren heeft men daar, bij al het rui me verschot van intellect, allerminst. Ook door dezen bril moet men de door ons aangeduide uitingen zien. Een sterke man, dat is Dr. Colijn in het geheel niet. Dus, vrijzinnigen, wees wijzer. Dat de politieke partij van den Vrij heidsbond beproeft zijn kiezers te hou den, is begrijpelijk. Aan de andere zijde, wat heeft een partij als de anti-revolu tionaire aan een tijdelijken aanwas uit liberale kringen, welke niet op beginsel is gebouwd? Het is drijfzand, hetwelk bij een andere gelegenheid weer weg gezogen wordt. Daarom draagt elke beginselpartij haar levenwekkend program of mani fest uit, en beproeft dit kracht bij te zetten door het te verbinden aan den naam van hoogstaande candidaten, als het kan onder de leiding van een eerste rangsfiguur. Daarin is de anti-revolu tionaire partij, zonder één andere groep tekort te doen, gelukkig geweest. En wanneer men dan zegt, Dr. Colijn aarzelt voor de daad, dan zeggen wij gelukkig. Want ten eerste is dit woord natuurlijk gebezigd, om het tegenover gestelde van een deugd aan te duiden, want in verkiezingsdagen pleegt men, wanneer men het wenschelijk acnt personen inplaats van partijen te be spreken, dezen, wanneer zij aan de over zijde thuis behooren, niet hemelhoog te verheffen. Van dezen kant bezien zit hier veel meer lof in, dan wanneer de liberale pers en de heeren Fock, Eerd- mans, Wendelaar en wie meer aange wezen zijn dit woord verder te spreken Dr. Colijh hadden genoemd den krach- tigen man, welken Nederland thans juist behoeft. Dit laatste zou slechts mogelijk zijn geweest in een periode van politieleen godsvrede, waartoe be paalde partijen na wederzijdsch overleg waren gekomen. En die godsvrede is er niet, en daarom zou zulk een kenschet sing thans meer kwaad dan goed heb ben gedaan. Doch ten tweede is er voor niemand, wien het niet ontbreekt aan durf en kracht om toe te slaan, geen grooter lof denkbaar, dan wanneer hem voor zichtigheid wordt toegeschreven. Een sprekend voorbeeld ziet men hiervan in den nieuwen Duitschen voor man. Met groote kracht is het bestaan de binnenlandsch stelsel in elkaar ge timmerd, en 'toch, wat de verhouding tot het buitenland betreft, verheugt elk zich in de nu reeds gebleken groote Voorzichtigheid van Hitier. Wanneer Dr. Colijn de man was van mir nichts, dir nichts, en zijn doel ging najagen zonder acht te slaan op de meening zijner vrienden, zonder het oor te willen leenen aan adviezen en wenschen, dan zou dit niet een leider zijn, passend bij den Nederlandschen aard. Elk volk heeft zijn bijzondere eigenschappen en slechts hij, die als het ware bij intuïtie, bij innerlijk aan voelen, weet, hoe hij deze eigenschap pen tot het hoogste rendement kan op voeren, komt voor een leiderspost in aanmerking. Wij kunnen vrijzinnige pers en spre kers dankbaar zijn, nu, in wat zij be doelden als persoonsbestrijding te doen dienen en zulk een goede kenschet sing verscholen ligt omtrent de eischen, welke gesteld mogen worden aan een Nederlandschen volksleider. Uit het volk, voor het volk. Nog in een ander verband wordt de naam van Dr. Colijn genoemd. Het Bel gisch Verdrag wordt naar voren ge haald. Wie zich herinnert, hoe ons blad ten dezen opzichte nimmer een onzeker geluid liet hooren, begrijpt, dat wij in een volgend artikel ook hierover gaarne iets zeggen. VOLKSVOORLICHTING De wijze, waarop de socialistische pers in ons land zich kwijt van haar taak inzake de volksvoorlichting, wordt thans algemeen erkend een zeer bijzondere te zijn. Terwijl het toch zóó moet zijn, dat ook in een krantenartikel slechts conclusies gebouwd mogen worden op naar waarheid voor gestelde feiten, maakt de roods pers zich tel kens zonder blozen los van deze eerste voor waarde eener eerlijke journalistiek. De Maasbode haait een zinsnede aan uit Het Volk, waarin verteld wordt, hoe Minister Deckers den ministerraad zoover had gekregen, dat bij de algemeene bezui niging op de rijksuitgaven de weermacht zorgvuldig werd ontzien. De werkelijkheid is echter, dat van 1922 tot. 1932 liefst één vierde of 25 pet. oo de uitgaven van leger en vloot is bezuinigd en dat hier thans nog 7 k 8 pet. is bijgekomen. OORDEEL UIT EIGEN KRING De S.D.A.P-er E. Smedes, ijveraar voor een Europeesche vredeswacht, laat zich in een pas verschenen brochure, alles behalve malsch uit over de politieke en de redactio- neele leiding zijner partij. Over de houding bij de muiterij op de Zeven Provinciën, heet het: „Het hoofddoel van de S D.A.Pde democratische planmatige organisatie van productie en distributie. Iaat ze op den achtergrond dringen door haar zwakheid ten opzichte van het bandeloos individua lisme. Dat is op zichzelf al een contra dictio in termines; het samengaan van socialisme en bandeloos individualisme. Al schreeuwend en blèrend beschuldigt „Het Volk" alles en iedereen, behalve de eigen regentenklasse. Deze leiders hadden hun plicht als gidsen en raadgevers indachtig moeten zijn en bij het eerste uitbarsten van relletjes bij de Marine in Indië me ten seinen, dat zij looneischen zouden steunen, maar waarschuwden voor mui terij tegen een democratisch staatsgezag". Dit klinkt iets anders dan de taal van Cramer, de Zeeuw, Wibaut cn Albania. Over de redactioneele leiding in dc S.D. A.P., schrijft de heer Smedes, leeraar Mid delbaar Onderwijs: „Merkwaardig is, dat toen „Het Volk" klein was, we groote hoofdredacteuren hadden. Maar nu het groot wordt, i.-' do hoofdredacteur geestelijk een klein ke reltje. Wat de partij noodig heeit, hoog noodig heeft, is een hoofdredacteur van wie ze iets leeren kan, een superieure geest van groot formaat, met een wijde geestelijke horizon. Iemand, die schrij ven kun, iemand, die s t ij 1 heeft". Dezo o| merking is niet nieuw, ook niet onder partijgenooten. Na groote gebeurte nissen had men vroeger de series aitikelen van Tak cn van Troelstra. Thans komt hei er meer op aan de sensatie-artikelen over buiten- en binnenland goed te rangschikken, en nieuwo soortgelijke plannen uit te broe den. De leeraar middelbaar Smedes en de hoog leeraar Goudriaan oordeelen in wezen pre cies gelijk. commissie crisisinvgerwet BIJ K. B. Is aan den heer F. V. Valatar. Llena verzoek, met ingang van 1 Maart 1 ervol ontslag veileend als lid van de in en zijn met i: tot leden vun Toezicht op de Rijk.«- lfAprlTClZ933 benoemd de Rljkspostspaarbanl Busing, aftreder K)fd der inspectie der dir. b« dir. bel. enz. W. T. Vernf-c posterijen enz. eschikklng van den Dlr.-Gen. der P.T.T. ngnng van 16 April 1933 aangewezen u.a ir van het P.T.T.-kantoor te 's-H a togen- de referenda ris der P.T.T. H. L. Oben- thana adjunct-directeur van het post te Rotterdam. OFFICIEELE BERICHTEN dep. van binnenlandsche zaken. Bij K. B. Is met 1 Mei benoemd tot referen daris aan het Dep. van Blnn. Zaken A. Vogel. Mr J. E. Delhu i Beroep (O.) te Roermond; voogdijraad breda zeedienst landmacht Bij K. B. la den eervol ontslagen res.-kapt. Ier Inf. H. D. Em rk. wlen sedert de titulaire an gezondheid 2e kl. B. Roo ien eervol ontslag uit den mil. Is hij benoemd tot off. van DE DUUR VAN DEN ZOMERTIJD antwoord op een vraag van braat Op een vraag van het Tweede Kamerlid Braat betreffende den langeren duur van den zomertijd in 1933 vergeleken met dien in het voorgaande jaar, hoeft de minister van binnenlandsche zaken geantwoord: Bij het bepalen van ingang en einde van den zomertijd voor het jaar 1933 is, gelijk gebruikelijk, rekening gehouden eenerzijds met den datum van invoering van de nieu we jaardienstregeling der spoorwegen en anderzijds met het tijdstip, waarop naburige landen, weder overgaan tot den normalen tijd. Dit bracht mede, dat in 1933 de duur van den zomertijd langer is dan het vorige jaar toen deze duur, in verband met vallen van Pinksteren op 15 Mei, bijzonder kort was. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Drietal: Te Amsterdam (vac.-Prof. Dr. A. H. de Hartog), Dr. S. F. H. J. Berkelbacb van der Sprenkel te Rotterdam, D, A. van den Bosch te Den Haag en m. G. Gerritsen te Amersfoort. CHR. GEREF. KERK GEREF. KERKEN Beeroepen: 'Te Kampen (vac.-L. Kui per), J. Overduin te Sleen. Te Tijnje, cand. H. Vos Rzn. te Hoogeveen. BEROEPINGSWERK. Te Amsterdam in de vergadering van het Kiescollege der Ned. Hervormde Ge meente zyn voor het beroepingswerk in de vac.-Prof. Dr. A. H. de Haitog overgenomen de candidaten, die door de Commissie tot voorbereiding van het verkiezingswtrk waren aanbevolen: Dr. S. F. H. J. Berkeibach van der Sprenkel te Rotterdam, Ds. D. A. van den Bosch te 's-Gravenhage en Ds. AI, G. Gerrit sen te Amersfoort. De uit de vergadering gestelde tegen-i didaten: Ds. W. M. A. Kalkman te Katwijk aan Zee, Dr. A. Steenbeek te Surhuizum en Mr. Dr. N. G. Veldhoen te Voorburg, verkre gen slechts een klein aantal stemmen. GRAFSTEEN-Ds. h. de LANGE Te O o 11 g e n s p 1 aa t is op het graf van wijlen Ds. H. de Lange, in leven predikant der Geref. Kerk aldaar, een steen geplaatst waarvoor de noodige gelden door leden der Kerk vrijwillig bijeengebracht werden. COMBINATIE VAN GEMEENTEN De Alg. Synodale Commissie der Ned. Hervormde Kerk heeft aan de Provinciale Kerkbesturen van Groningen en Noord-Bra bant met Limburg opdracht gegeven, een onderzoek in te stellen naar mogelijke com binaties van Gemeenten in hun ressorten. ZENDING ONDER DE CHINIÏEZEN. De Kerkeraad der Geref. Kerk te Leiden heeft zich bereid verklaard om als zendende Kerk op te treden voor de Zending onder de Uhineezen en Indiërs hier te lande GIFTEN EN LEGATEN. Te Naaldwijk is door wijlen de wed. F. de Zeeuw-Koppenol aan de Geref. Kerk aldaar gelegateerd een bedrag van f 3000, gelijkelijk te verdeelen voor Kerk, Diaconie en Zending. Schoolnieuws. rijkssuniversiteit te leiden Dr. W. F. Suermondt heeft Zaterdag j.l. het eerste college na zijn benoeming tot hoogleeraar in de Heelkunde gegeven. Toen hij met zijn staf de tot op de laatste plaats n bezette collegezaal binnentrad, werd hij door r de studenten met een minutenlang storm- achtig applaus begroet. nj Naar het „Handelsblad" verneemt, zal L- er wegens de benoeming van Dr W. F. Suei- mnndt tot hoogleeraar in de Heelkunde aan - de Leidsche universiteit een belangrijke p wijziging komen in de bezetting der assis 1.1 tentplaatsen op de afd. Heelkunde van liet jAcad. Ziekenhuis. Dr. H. Wamsteker zal gem. universiteit te amsterdam B. en W. van Amsterdam stellen den Raad voor onder overlegging van het doi.r Curatoren der Universiteit uitgebracht rap port aan Prof. Dr. K. A. S t o e 11 eervol ontslag te verleenen met ingang van 18 SeD tember a.s. als gewoon lioogleeraar aan üe Gem. Universiteit, aldaar. hoofdbenoemingen Hitzum, Fr. (Herv. School), A. Komelis, ■/ld. te Minnertsga. Aang. ondeuwijzersbenoemingen Ouddorp (Z.H.), W. Scholten te Steen- wyk. Voor tijdelijk. Krimpen a. d. iJssel (School II), A. an Eijk te Rotterdam. Voor tijdelijk. Bols ward (Geref. U.L.O.-Schuol, hoofd W. Vlietstra), K. Zwanenburg te Uithuizen. (Geref. U.L.O.-Kopschool, Hoogl. K«rkgracht 20a, hoofd W. G. Aldershoff), J. H. Drewes te Amsterdam. t (Wilhelminaschool, Kostver- lorenstr. 33, hoofd J. A. Wagtendonk), mej. van der Steeg te Den Haag. Rotterdam (Willem de Zwijgerschool •or L.O., Jan van Loonslaan 49 l, noufd J. L. Blokje K. Lieve, ond. te Pernis (De Hey). ruime keuze Te Overdinkel (O.) hebben voor de betrekking van onderwijzer aan de Chr. School 78 sollicitanten zich aangemeld. TOELATING-NIJVERHEIDSSCHOLEN De Minister van Onderwijs heeft aan de besturen van Scholen voor Nijverheidsonder- aan de colleges van Burgemeesters en Wethouders van gemeenten, waar zulke scho len zijn gevestigd een circulaire gezonden, waarin de Minister mededeelt, dat h\j de Wenschelykbeid overweegt, van verhooging de leeftijdsgrens voor de toelating tot de eerste klasse van de gesubsidieerde La gere Nijverheidsscholen voor jongens en voor meisjes. Alvorens in dezen een beslissing te nemen, wenscht de Minister het oordeel te kennen van de betrokken Scholen en Gemeentebe- In overleg met de inspectie op het Nijver heidsonderwijs heeft de Minister een vragen lijst doen opstellen, die aan de School- en Ge meentebesturen ter invulling is toegezonden. Daarin wordt gevraagd, of naar het oordeel dier besturen het wenschelijk of noodig is, cim minimum-leeftijd voor toelating tot de eerste klasse van 12 tot 13 jaar te verhoogen. chr. m-u.l.o-scholen Te Utrecht in het Gebouw voor K. en W. vergaderde heden de Bond van Besturen van Chr. M.U.L.O-echolen De Voorzitter. Ds M. va;i Grieken, van Rotterdam, ©prak, nadat gezongen w.t6 P©. 105:5 en 24, gelezen Je©aja 40:1—11 en Zondag 10 van den Heidelb. Catechismu©, en vva© voorgegaan in gebed, een welkomst woord aan bestuursleden en zij die bij het Chr. M.U.L.O werkzaam zijn Aan de hand van het gelezen Schrift woord worden enkele gedachten ontwikkeld De profeten zijn stormvogels, die rond vliegen in booze lij den en erger tijden aankondigen. Zij "zijn >ok fakkeldrager die rondgaan in don kere tijden als oen lichtend licht. Zij pre iken ook betere tij den na bang gevaar krachtens God6 Ver- hondstrouw. Echter zal slechte op 'éon voo rwaa rd e de da g lichten, wanneer men zal leeren wedyrk tot den Heere en zich ven den weg der gerechtigheid zal leeren bekeeren tot den Heere. Ook ons volksleven heeft op deze dingen acht te ©laan. Ook wij, die al6 belij ders van '6 Heeren Naam in het minden van ons Vaderland wenschen te leven werken. Zelf zouden wij ons moeten lenren voegen naar 'a Heeren wegen, meer en meet met geheel ons hart, met geheel ons ver stand en met al onze krachten, ook op on derwijsgebied en we zullen ónderen moetei opwekken tot de wegen des Heeren. die naar Zijn Woord zijn. Het is een voorrecht, aldus ging spr. ver der, dat onze Besturenbond er is. Wij zijn geen belangenorganisatie, hoewel we de be langen van onze scholen cn van onze ondei wijzers niet willen verinnchtznmon. Maar ons werk, als een geestelijk werk, wil die nen den bloei van onze scholen en de inner lijke kracht van ons onderwijs. We beleven moeilijke tijden, ook voor ons Mulo. Hoewel we eerlijk moeten bekenne dat de Heere ons nog groote voorr-winten geeft te genieten. Financieel en organisato risch deelen we in de moeiten van anderen. Waarbij dezelfde klaehten ook wel gencord worden als anderen ui-ten. Maar laten wij dat doen als Christenen, mot het oog hart naar boven. Laat jr onder ons ook geen bitterheid zijn tegenover hen, die regeeren. De moeilijkheden moeten we der de oogen zien. de belangen van scholen en van het onderwije mogen w? Pleiten, maar laten we het al6 Christenen doen. geloovende en belijdende, dat «r niete bij geval geschiedt en dat de Heere ons vooral in deze tijden, ernstige dingen te zeg gen heeft, opdat we on6 zulten mogen ver ootmoed igen. Strekke onze vergadering van vandaag tot zeeen voor onze Chr. Mulo scholen en ver- sterke ons samenzijn den hand onder de broederen, 't zij zij zittine hebben in de bestu ren. 't zij zij in de school zelve werkzaam De heer C. F. Verschoor, van Sche- veningen. secretarie,, bracht hierna zijn jaarverslag uit. Mej. .1. van Loon, van Amsterdam, bracht als penningmee-ïterpsee een veo «ig uit, dat zéér gunstig luidde. KOL. LANDBOUWSCHOOL TE DEVENTER Bij Kon. besluit zijn benoemd tot leeraar aan de Middelbare Koloniale Landbouwschool te Deventer de heeren W. J. van der Dussen en D. J. Duynhouwer en Dr. C. E. van der Zijl, aldaar, beiden thans tijdelijk als zoo danig werkzaam. BURG. Ges rmona ei sa H. Steegh te Blerik IEP. HANPELSHOOGESOHOOL TE ROT TERDAM. Gesl.Handelswetenschap: doet. ex.. de heer J. Buntjer TECHNISCHE HOOGESGHOOL TE DELFT, est.: Bouwkunde: ingen.ex., de heer B. P. J. Oomente Oud-Beljerland TE LEIDEN. Gesl.: de heer A C. Rueb l, de heer C. H Geel Voornaamste Nieuws. Kuy. I. J. Havela: Scheikunde: doet. béiden te Rotterdai GEM. I7NT VER STTTETT lest.: Rom - - - - lej. J. D. E. Moses en F. A. M. Helden! GRONINGEN. RIJ K SUN1V ERSTTETT Gesl.: Wis- en Natuurkunde cana.ex., r K. J. Harsten. examens-stuurman DEN HAAG. 21 Maart. Geel. voor 3den man. de heeren P. J F. Biesta, G. R. L F J. Ages. H. J va.n Baal en E W de Mi Te Utrecht is heden de vergadering go- houden van de Bond van besturen van Chr, Mulo-scholen. Blz 2. Het feest van de Rijksdagopening te Pots dam en Berlijn. Nieuwe verordeningen in Duitschland, voor amnestie en tegen geniepige aanvallen op de regeering. Verdaging van de Ontwapeningsconferen- e is waarschijnlijk. Roosevelt en de oorlogsechulden. Amerika laat zich in mét de Jodenvervol- ng in Duitschland. De bierwet in Amerika goedgekeurd. (blz. 3) De Eerste Kamer heeft de begrooting van Buitenlandsche Zaken afgedaan en is met da behandeling van de begrooting van Econo mische Zaken en Arbeid begonnen. (blz 51 Het programma van de Nationale Volks- hulde op 17 April te Delft. Reeds 20.000 deel nemers gaven zich op. De film Morgen rot zal na Vrijdag a.s. niet worden geprolongeerd. hlz. S Te Rotterdam en te Amsterdam hebben zich weer ongeregeldheden voorgedaan bij ertooning van de film Morgcnrot een Engelsche haven is brand ontstaan boord van het Nederlandsche schip „Maasstroom". Gemengd Nieuws, VRUCHTELOOZE WOLVENJACHT TE ROTTERDAM Men schrijft ons: Gistermorgen te omstreeks 8 uur is jonge Canadeesche wolf uit de Diergaarde ontsnapt. Het beest is over een 2 M. hoog hek gesprongen, de Diergaarde doorgesneld, spoorsloot en Spoorsingel overgezwommen en in de Blijdorppolder ontkomen. Dus <kjn we op de wolvenjacht.... De omstandigheden zijn allergunstigst: een heerlijke frisch prikkelende lentelucht, en stralende zon en een bries, die het rood- wit-blauw op een der half voltooide bouw werken in flarden jaagt. Getweeën staan we bij het politiepost huisje aan den Schieweg, de bus naar Óver- schie ronkt voorbij en in de verte klakt de troffel van een metselaar, die een kwaad aardige steen bewerkt. We staren over de zandvlakte, waarop zich met moeite eenige paardenbloemen verheffen, zien de huizen en de heimachines en schieten in den lach. Hier zal dus het treffen met den wolf moe ten plaats vinden, hier zal onze stoute fan tasie ijzingwekkende achtervolgingen van een verscheurend monster moeten tooveren. Mijn collega, de reserve-luitenant is direct in z'n rol: „Wat dacht je van een omtrekkende be weging?" „Maar dan natuurlijk niet tegen den wind in!" De situatie is moeilijk, want een Zuid Westewind waait over de Blijdorpvlakte juist op ons af. Met lijn 6 en 21 zouden wo achter den wind kunnen komen, maar dan heeft de wolf het is half elf een te groote voorsprong. Krijgskundig berekent mijn collega, de re serve-luitenant, dat het verreweg het voor- deeligst is als we eerst een steunpunt trach ten te vinden door de verovering van't elec- trisch gemaal. Worden we teruggeworpen, dan kunnen we koffie drinken ïn het ge bouw van den Volksbond tegen drankmis- Franc-tireursgewijze trekken we van paardenbloem tot paardenbloem en met lichte verliezen aan onze juist gepoetste bottines gelukt het ons de begeerde stelling te nemen. Er is geen hond. Iaat staan een wolf te zien. Wel sukkelen eenige gemeentepaarden met zandwagens over een weg-in aanleg. Wij besluiten de bevolking te uressen c omtrent de bewegingen van den vijand in te lichten. De reserve-luitenant richt zich tot een straatmaker en begint met voorzich tig mee te deelen. dat deze niet moet den ken met krankzinnigen te doen te hebben. Dan stelt hij zijn vraag: „hebt u misschien ook een wolf gezien?" De man kijkt ons schuins onder z'n pet vandaan aan en zegt kortaf: „Niet krank zinnig? Dan toch zeker waanzinnig!" en hij maakt het zand gelijk voor den volgenden Het blijkt ons dus, dat de bevolking vij andig gezind Is en we zetten de achtervol ging voort. Door de Bhjdorp-steppe trekt onze legertros verder to, we stuiten op een net beeldhouwwerk versierde brug. YVeer turen we de verte in en ons oog wordt getroffen door de flits van een zonne straal die weerkaatst op de helm van en agent. Daar is de pol'tie ons als voor en heeft de wolf neergelegd. Het lijdt geen twijfel: Een groep politiemannen met honden Ligt daar al niet de wolf in het zand geveld of is 't een doodgewone canis familiaris, die een dutje doet? Hoopvol trekken we verder, passeereneen eenzaam blok huizen met het bordje „ver huurd" en zien dan nog juist, dat de politie macht zich verdeelt. Twee rijwielagenten komen echter in onze richting, ongetwijfeld koeriers, die ons het verheugende feit van de overwinning mei- Helaas: somber houden zij de revolver om klemd en uit hun mond vernemen wij de onheilstijding: geen spoor van den wolf gezien. Met tien man, onder leiding van een in specteur, die met de karabijn is gewapend, heeft de politiemacht al uren gezocht, maar zonder resultaat Na het wisselen van de verschuldigde eerbewijzen trekken wc verder. Nog speurt ons oog in volle klaarheid over de wijde vlakte. Twee wilde eenden doen ons opschrikken: de wolf! Een speelsche' hond komt naderbij, de wolf? In de verte loopt een rechercheur met een beest aan een touw. Is het eon canis lupis Canadensis of een canis familiaris politieu? Het blijkt inderdaad een politiehond te zijn, die in de stellige overtuiging leeft met z'n baas uit te zijn om eens fijn in de lente lucht te dollen. Het beest maakt het den eigenaar moeilijk genoeg door het touw tel kens om z'n beenen te winden en dan weg te hollen. Gezapig loopen darrtes met schoothondjes over den nieuw aangelegden weg langs de „Nenijto"; een toom kippen tokt en pikt wurmen of er geen Diergaarde en geen Ca nadeesche wolf in de nabijheid is. Dan voelt onze legertros zich vermoeid worden en betrekt een bivak vöor het in nemen van koffie. Als we vragen naar den wolf doen we dé ontdekking, dal de caféhouder éérst van niets weet en twee minuten later vertelt, dat er vanmorgen om 7 uur al dertig agen ten in gesloten colonne op uit zijn getrok- ke om „hem" te vangen. De glazenwasscher wordt niettemin ten 12 ure nog binnengeroepen om van het nieuwste nieuws op de hoogte te worden gebracht. De man is een cynicus en zegt: „Een wolf losgebroken uit de Diergaarde? Als het je schoonmoeder maar niet is!" Nu lijkt ons het verhaal te gevaarlijk te worden. Volstaan wij daarom ons jachtverhaal met de mededeeling. dat de wolf vanmiddag nog niet gevangen was, dat alle omwonenden van den Blijdorppolder zooveel mogelijk door de politie gewaarschuwd zijn hun kin deren binnen te houden, dat de omliggende gemeenten van het wolvengevaar op de hoogte zijn gebracht en dat Dr. Kuiper, de .directeur van de Diergaarde, in samenwer king met de politie doende blijft om den Canadeeschen wolf in het gevang terug te brengen. INDIEN U ZICH REEDS THANS ABONNEERT ONTVANGT U TOT 1 APRIL A. S. GRATIS Abonnementsprijs 18 cent per week 0 f2.35 per kwartaal ABONNÉ'S 0D TE GEVEN AAN DE ADMINISTRATIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1