Jtirmvf ^riüsrijr (ümtrnnf Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ABONNEMENT» per kwartaal In Lelden en In plaat» ten waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2.33 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- tche sending *4.50 Bil dagelijksche sending *W0 Alles bij vooruitbetaling Lossp nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cen* Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar q 0021 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 21 MAART 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 8 regels..I.I'M Elke regel meer0.22M 'cgez. Mededeellngen van 15 regels2_30 Elke regel 1.45 wordt berekend 0.10 13e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD GEESTELIJK VERVAL De roode senator, de heer P. Moltmaker heeft bij de behandeling der begrooting van Defensie in de Eerste Kamer op 16 Maart een rede gehouden, welke op een niet te kwalificeeren parlementair niveau lag. Het optreden van Minister Deckers, ten einde leger en vloot betrouwbaar te maken en te zorgen, dat in het gezagsapparaat geen personen blijven opgenomen, die in critieke tijden de Regeering in den rug aanvallen, noemde hij o.a. een teeken des tijds, dat van geestelijk verval getuigt De heer Moltmaker schijnt het vervullen van een verradersrol een zeer te loven daad te vinden. We begrijpen dat, als we letten op de jarenlange tactiek van frijn geestver wanten en de roode pers in de zaken onzer defensie. Minister Deckers, die niet gewend is het antwoord schuldig te blijven, heeft ook dit maal niet nagelaten naar behooren den van eigen gewichtigheid zeer bewusten criticus bescheid te geven. We meenen goed te doen dit gedeelte van 's ministers rede hier een plaats te geven. Men weet dan wat zulke menschen kan worden geantwoord. Minis ter Deckers sprak als volgt: „Als ik maatregelen neem tegen de bonden, als ik wil ,dat de bonden niet staan onder leiding van mannen, die aan militairen geen behoorlijke leiding kun nen geven, tenzij zij hun eigen beginse len verloochenen, dan zou dat geestelijk verval zijn? Als ik in het leger niet ge doog vrijwilligers, op wie de Overheid niet te allen tijde rekenen kan, is dat geestelijk verval? Moet ik nog verwijzen naar een uitspraak onlangs gedaan door den militairen specialiteit bij uitnemend heid van de S.D.A.P., den oud-officier Kiès, die op een groote vergadering in Leeuwarden tot tweemaal toe heeft ver klaard, dat een oproep tot mobilisatie door de S.D.A.P. zal worden beantwoord met een massa-staking en algemeene dienstweigering? Zijn dat uitspraken, waarmee ik rekening moet houden, of moet ik die rustig naast mij neer leggen en zeggen: och, dat zeggen rie wel, maar dat meenen ze zoo kwaad niet; als het er op aankomt, zullen ze hun plicht wel doen? Ik wil eerlijk getuigen. Mijnheer de Voorzitter, dat de artikelen, welke ik den laatsten tijd gelezen heb in de bladen van de S.D.A.P., voor mij duidelijk het revo lutionaire karakter van die partij hebben blootgelegd. Als die partij het anders wil, moet zij het maar anders zeggen, of zich zelf «zuiveren en de revolutionairen aan de deur zetten. Als zij dat niet doet, is dat haar zaak, maar ik heb mijn taak en plicht, en ik moet zorgen, dat be roepsmilitairen althans niet tot dat corps revolutionairen gaan behooren. Dat is geen geestelijk verval, dat ls niets anders doen dan mijn plicht ver vullen. Maar geestelijk verval is het leger ver- oordeelen, de vloot verfoeien, en zijn brood in dat leger of op die vloot willen verdienen. Geestelijk verval is een weer macht een moordapparaat noèmen en als bezoldigd vrijwilliger bij die weermacht willen dienen. Geestelijk verval is anti- militairist zijn, onmiddellijk en eenzij dig ontwapenaar .aanhanger van de re volutie-idee, afbreker, kleineerder, be spotter van de weermacht dag in dag uit, en tévens militaire bonden, vereenigingen van vrijwilligers bij de weermacht willen hebben onder zijn dagelijkschen invloed. Dat is geestelijk verval!" Hier is geen woord Fransch bij. De striemende logica van 's ministers be loog stelt de valschheid van de roode tactiek in scherp licht Het verwijt van gees telijk verval treft niet een bewindsman, die zijp plicht vervult maar is het brandmerk, dat de S.D.A.P. eich zelf in den loop der jaren heeft opgedrukt bij het pogen om legaal te schijnen, maar in wezen de revo- hitioneering der geesten krachtig te bevor- Wie het huis, waarin hij zegt met anderen rustig te willen samenwonen, in stilte on dermijnt en bij het ontdekken van zijn mis dadig pogen om het te vernietigen nog een onschuldig gezicht zet .toont karaktereigen schappen, die met geestelijk verval eigenlijk nog te zwak zijn omschreven. Geestelijke ontaarding ware een nog juister vonnis. BINNENLAND. UITVOER VAN VERSCHE ZEEVISCH NAAR FRANKRIJK. De Minister van Economische Zaken heeft zijn beschikking inzake regeling van de uitvoer van versche zeevisch naar Frank rijk gewijzigd in dien zin, dat het onder 2e a genoemde bedrag voor versche fijne zee- visch met ingang van 30 Maart a.s. zal wor den vastgesteld op f 0.50 per 100 K.G. netto in plaats van f 0.80 per 100 K.G. netto. DE HELDRING-GESTICHTEN EEN LEGAAT De Heldring-gestichten te Zetten hebben ften gift van 5000 ontvangen. DE LOOP ONZER BEVOLKING NAAR HET JAAR 2000 Interessante studies van de Haagsche directeur van den dienst der Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting Aan de gewijzigde ten dennen in de bevol kingsbewegingen en de vermoedelijke conse quenties daarvan voor de ontwikkeling der Nederlandsche steden, heeft ir. P. Bakke Schut, de directeur van den dienst der Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting te Den Haag een uitvoerige cn hoogst interessante studie gewijd. Deze studie aanvankelijk een ambtelijk rapport is verduidelijkt met vele grafieken en statistie ken, welke in het bijzonder bewerkt werden door Ir. W. B. Kloos van genoemden dienst. Aan de hand van talrijke gegevens geeft de schrijver op overzichtelijke wijze zijn be schouwing over de vermoedelijke bevolkings vermeerdering in de toekomst, de te ver wachten mutaties in de samenstelling der bevolking en het eindresultaat, waartoe die factoren zullen leiden. Rekening wordt daarbij gehouden met de veel verspreide opvatting, dat de bevolking van Nederland voor het einde dezer eeuw en die van de meeste and-ere West-Europee- sche landen over enkele tientallen jaren een maximum zal bereiken en dat daarna zelfs een afneming niet uitgesloten is te achten. De vraag wordt daarna beantwoord, wel ke ontwikkeling onder deze omstandigheden oor de groote steden in ons land en meer n het bijzonder voor den Haag waar schijnlijk is. Natuurlijk kan ter eake niets met absolute zekerheid u-orden gezegd, maar dient de onderzoeker zich er toe te bepalen om te trachten de tendenzen der ontwikke ling aan te geven en de grenzen binnen welke die ontwikkeling vermoedelijk zal plaats hebben te trekken. Na beschouwingen te hebben gewijd aan den loop der bevolking van Nederland in de periode 18301930 waarbij de afnemende geboorten en de toenemende levensduur als belangrijk verschijnsel naar voren komen, wordt een vergelijking gemaakt tusschen de loop der bevolking van Nederland met dien van enkele andere landen. Andere landen blijken ons land min of meer ver vooruit op den weg, waarop het zich beweegt. Na in een paragraaf de aandacht te heb ben gevraagd voor de bevolkingsbeweging in de verschillende gemeentegroepen van Nederland, komt de loop der bevolking te Den Haag en in de drie andere groote steden an ons land aan de orde; daarna een ver gelijking met enkele andere gemeenten en Gemeen tegrocpen. Iü zijn samenvatting van de Haagsche cijfers komt de heet- Bakker Schut tot de conclusie dat de.sterftelijn van onze stad eenzelfde beloop vertoont als die voor Nederland. De zeer lage sterftecijfers per 1000 inwoners in ons land gedurende de laatste decennia waren alleen mogelijk, doordat in die pe riode de bevolkingspyramide abnormaal was opgebouwd, tengevolge van de plaats gevonden leef tijds verlenging, welke in die periode vas waar te nemen. Dene abnormaal lage sterfte moet onherroepelijk toenemen zoodra hetgeen spoedig verwacht kan worden de leeftijdsverlenging ten einde is en de opbouw van de leeftijdsklassen der bevolking een meer stabiel karakter krijgt. Het geboorte-cijfer. De voor Nederland als geheel geconsta teerde vermindering van het geboorte-cijfer is ook doch in zeer versterkte mate aar te nemen in Den Haag. Het verschijnsel, dat het geboortecijfer in de stad sneller daalt dan op het platteland ook waar te nemen in alle andere groote Nederlandsche en in vele buitenlandsche steden. Aangezien op de geboorte-overschotten in de toekomst in steeds mindere mate valt te rekenen, zou aan den groei der groote steden automatisch een einde komen, indien geen verplaatsing der bevolking naar de groote steden meer mocht plaats hebben. 's-Gravenhage verkeert ten opzichte van de overige groote steden van ons land in verschillende opzichten in een bevoorrechte positie. Dientengevolge mag worden ver wacht, dat ook wanneer de geboorte-over schotten aldaar tot nul gereduceerd worden of zelfs negatief worden, nog ver meerdering der bevolking zal plaats hebben omdat ook in de toekomst het aantal zich daar vestigende inwoners grooterzal zijn dan dat der vertrekkenden, indien voldoende aandacht wordt gewijd aan de factoren welke de bijzondere aantrekkingskracht der stad bepalen. De periode, gedurende welke de bevol kingsvermeerdering der groote 6teden véél sneller ging dan die der totale landsbevol- king schijnt achber ons te liggen de groeikracht dier steden schijnt eenigermate verhinderd. Zelfs Den Haag, dat verreweg het gunstigste beeld vertoont onder de vier boven de 150.000, ontkomt niet geheel aan deze dalende tendens. Maar het blijft toch nog zooveel op de andere voor, dat zijn bevolkingstoeneming nu zelfs in absolute cijfers die van Amsterdam en Rotterdam begint te overtreffen. Bedraagt in de periode 1926—1930 het ge boorte-overschot in Den Haag minder dan in de andere drie steden zijner categorie, tw. 8.52 per duizend inwoners tegen Am sterdam 9.35, Rotterdam 12.30, Utrecht 10.80 en het Rijk 13.79, het vestigingsoverschot overtreft alle andere met 14.55 tegen Am sterdam 2.11, Rotterdam 3.72, Utrecht 0.3. Aan de hand van verschillende schrijvers komt de heer Bakker Sohut tot de bereke ning, dat, aannemende een gemidde'd aan tal geboorten van circa 180.000 per jaar en een gemiddelde levenslengte van 62 jaar, de maximale grootte onzer toekomstige bevol king gesteld kan worlen op 11.160.000 zielen Wat in dit opzicht Den Haag betreft, komt de schrijver tot de conclusie, dat bij een vestigingsoverschot van nul in het jaar 2000 de grootte der bevolking, ''oorburg en Rijswijk medegerekend, tusschen de 766.000 en 981.000 inwoners zal liggen en dan ook een bevolking van rond één millioen als het maximum kan worden beschouwd. Streekplan. De bevolkingstoeneming, waarmede In het Westen van Zuid-Holland rekening valt te houden, is hoofdzakelijk in de eerstkomende drie of vier decennia te verwachten. De ordening der bebouwing, welke eerste en hoofdzakelijk doel is van een streekplan, is derhalve zeer urgent. Komt een streekplan niet spoedig tot stand, dan heeft het weinig effect meer. Het streven van verscheidene landelijke gemeenten, ook in Zuid-Holland, om uit breidingsplannen te maken, welke de ge legenheid bieden die dorpen te doen uit groeien tot groote steden, is in het licht van den te verwachten loop der bevolking ab surd en dient te worden tegengegaan, mede door de vaststelling van een streekplan. Ook indien ten volle wordt rekening ge houden met de bestaande tendens tot decen tralisatie der bevolking zal slechts een ge ring deel van den bodem van Zuid-Holland West bouwgrond behoeven te worden om de daar te verwachten bevolking op tememen. Aangezien ook in een verre toekomst de bouwterreinen een fractie der totaal opper vlakte zullen uitmaken, ontmoet het uit dien hoofde geen bezwaar op ruime schaal be staand natuurschoon te behouden. GrondbedrijL In Den Haag kan de toekomst van het grondbedrijf met groote gerustheid worden tegemoet gezien, omdat le. de finamcieele positie van het bedrijf zeer sterk is, 2e de rentebijschrijving, volgens de vigeerende verordening gering is, 3e de ligging van hel grondbezit gunstig is. 4e de stad zich waar schijnlijk sneller en gedurende een langere periode zal uitbreiden dan de meeste andere steden van ons land. Niettemin zullen ook ten opzichte van het Haagsche grondbedrijf een zeer voorzichtig financieel beleid en omzichtigheid bij nieu we aankoopen geboden zijn. Gegeven het ook in den Haag snel dalend geboortecijfer en het feit, dat niettegen staande de snelle toeneming der bevolking het aantal levend geborenen in deze ge meente gedurende de laatste jaren tamelijk wel constant is gebleven, is een belangrijke en snelle vergrooting van de schoolbevol king in de naaste toekomst niet waarschijn lijk. Wonin g vooizieniitg. De te verwachten vermindering van het geboorteoverschot moet zelfs wanneer het estigingsoverschot gelijk zou blijven op den duur een vermindering van de behoeftq aan nieuwe woonruimte veroorzaken. Aangezien het bouwbedrijf te Den Haag de belangrijkste tak van nijverheid is, zal een blijvend verminderde bedrijvigheid in het bouwvak weer een terugslag moeten geven op de ontwikkeling der stad. Te eerder bestaat aanleiding voor de vrees, dat de 1. mwnijverheid is ingesteld op een te groote woningproductie, omdat gedurende de laatste jaren reeds een belang rijk overschot aan woningen in de hoogere huurklassen is ontstaan. DE KAMERVERKIEZINGEN DE GELDIGHEID DER LIJSTEN IN DE KIESKRING AMSTERDAM Het Hoofdstembureau van Kieskring IX (gemeente Amsterdam) heeft ten Stadhui- ze vergaderd ter beslissing over de geldig heid van de op 15 Maart ingeleverde lijsten van can di daten voor de verkiezing van de Tweede Kamer. Alle 39 ingeleverde lijsten zijn geldig ver klaard. Echter van de lijst beginnende met den naam Baars (Alg. Ned. Fascistenbond) zijn afgevoerd de namen S. Veltnfeyer en Baron Van Heekeren van Kei; van de lijst beginnende met den naam Snijders (Natio naal Herstel) zij afgevoerd de namen S. Ladweer geb. de Visscher en prof. dr. ir. II C. J H Gelissen; van de lijst Schultz van Hagen (Alg. Democratische Unie) is afge voerd de naam Ch. F. Hóssen en van de lijst Braat (Nat Boeren-, Tuinders- en Mid denstandspartij) de naam Simon de Jong Deze namen zijn afgevoerd omdat geei. bereidverklaring was ingekomen. DE LEEFTIJDSGRENS DER KIEZERS De heer H. Koops te Den Haag heeft bij het gemeentebestuur een verzoek inge diend tot verbetering van de thans vastge stelde kiezerslijst, waarop personen voor komen, die nog niet den 25-jarigen leeftijd hebben bereikt. In zijn verzoekschrift zet de heer Koops uitvoerig uiteen, waarom naar zijn oordeel het deelnemen van 24-jarigen aan de stem ming in strijd is met de artikelen 1 en 2 van de Kieswet volgens welke artikelen de kiezer den leeftijd van 25 jaar moet heb ben bereikt om tot de stembus te worden toegelaten. Teneinde deze kwestie uitgemaakt te zien, heeft de verzoeker een willekeurig persoon uit de kiezerslijst genomen, die bij de a.s. verkiezingen nog geen 25 jaar zal zijn en diens schrapping van de lijst gevraagd. Dezer dagen zal het gemeentebestuur over dit verzoek moeten beslissen en indien dit college mocht besluiten tot handhaving van den gewraakten kiezer op de lijst, zal de heer Koops deze principieele vraag ter be slissing voorleggen aan den kantonrechter en zoo noodig aan den Hoogen Raad. Bovendien ligt 't, naar wij vernemen, in de bedoeling van den heer Koops, om, waar in alle gemeente van ons land de methode is toegepast, personen op de kiezerslijst te plafHsen die bij de a.s. verkiezingen den 25- jarigen leeftijd nog niet zullen hebben be- reitk, ongeldigverklaring van de te houden stemming te vragen. OPTOCHTEN EN BETOOGINGEN CIRCULAIR1! AAN BURGEMEESTERS In een aan de verschillende gemeente besturen gezonden kabinetscirculaire wor den aan de burgemeesters wenken ver schaft inzake het verleenen van vergun ning voor demonstraties, optochten, enz. Optochten en dergelijke mogen alleen worden toegestaan, indien door de organi satoren voldoende waarborg wordt gegeven dat men aan de gestelde voorwaarden zal voldoen, en zoo men tevoren den tekst der redevoeringen, spreekkoren e.a. heeft laten goedkeuren. LANDEN TUINBOUW SANEERING BLOEMBOLLEN- BEDRIJF Algemeene Vergadering der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur DE UITWEEKING VAN HET PLAN AAN HET HOOFDBESTUUR OVERGELATEN Algemeene vergadering. De Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur hield in het Krelagehuis haar al gemeene vergadering. De voorzitter, de heer E. Krelage, open de de bijeenkomst met een rede, waarin hy het verleden van den heer G. Vlasveld Sr. her- De laatste jaren hebben achtereenvolgens een beeld vertoond van malaise, deprt crisis. De crisis is overgegaan in een stand van voortdurende inzinking. Zoo is het gegaan in alle werelddeelen, en er is voorals nog niet het geringste teeken van eenige ver andering ten goede waarneembaar. Toch blijkt voorloopig nog niet van terug houdendheid van de buitenlandsche koopers uit deze overweging, maar wel wegens de helaas nog steeds voortdurende onzekerheid ten aanzien van het saneeringsplan en daaraan verbonden prijsregeling. Het oudste Britsche tuinbouwhandelsblad „The Horticultural Advertiser" prijst,in zyn nummer van 15 Maart ons saneeringsplan uit bundig en onvoorwaardelijk. Maar, voegt het blad er met nadruk aan toe, wij zijn zeer beslist van meening, dat de Britsche handel met den aankoop van bloe- menbollen moet wachten totdat vaststaat, dat dit saneeringsplan wet geworden is. De ontwerpers van het saneeringsplan heb ben als basis van hun voorstel verbetering van het buitenlandsche prijsniveau genomen, v door voor den binnenlandschen onderlingen handel een prijfs zou kunnen worden gewaar borgd, die niet beneden den productieprijs behoeft te dalen. Laat men toch bedenken, dat niet ieders persoonlijke wenschen in de zen kunnen worden vervuld. Laat men trach ten het plan in zijn geheel te overzien en zich niet blind te staren op onderdeelen, die m« misschien liever wat anders geregeld zag. Men vreest vooral ontduiking op groote schaal. Er wordt helaas in het bloembollen- bedrijf door sommigen een sport gemaakt van het zich onttrekken aan maatregelen, waaraan zy zich, evenals hun vakgenooten, in het algemeen belang hebben te onderwer ken. Ook bij de toepassing van het sanee ringsplan zullen er wel enkelen door de slippen, wanneer de kans, dat zij nooit r een uitvoercertificaat zullen krijgen, hen niet op het rechte pad houdt. Op de tentoonstelling te Sassenheim heeft de Minister van Economische Zaken en beid een duidelijke vermaning doen hooren over het gebrek aan saamhoorigheidsgevoel, in het bijzonder bij onze handelaren op het buitenland. Zijne Excellentie stelde eventuee- !e Regeeringshulp min of meer afhankelijk m een herstel der eenstemmigheid. Na goedkeuring van jaarverslagen er kening werd het saneeringsplan, dat door het Centraal Bloembollen Comité bij de regee ring werd ingediend en waarvoor een regee- ringscrediet van f 6.000.000.is aange- gd, in bespreking gebracht, i een wijziging werd met 149110 stern- een motie van de afdeeling Schoten-Vel- aangenomen, waarbij de algemeene ver gadering zich vóór het saneeringsplan uit sprak en de uitwerking van het plan aan de hoofdbesturen der groote vakorganisaties werd opgedragen. Van de gelegenheid tot het houden van al gemeene beschouwingen werd een ruim ge bruik gemaakt door de vertegenwoordigers m de afdeelingen. Hierop vroeg de voorzitter of de vergade ring accoord kon gaan met wijziging van de oorspronkelijk gestelde vraag in Hecht de algemeene vergadering in beginsel en m< inachtneming van de in de vergadpring g< maakte opmerkingen, haar goedkeuring aa het saneerings- en steunplan, dat door het comité bij de regeering ia ingediend?" Na stemming wordt de vraag bevestigend beantwoord met 19561 stemmen. Na rondvraag sluit de voorzitter de ver gadering. STEUN AAN DE SUIKERBIETENTEELT Berekening der gesteunde 80 pCt. Reeds is gemeld, dat de voorgenomen steun zoodanig zal zijn, dat voor 1000 kg. normale bieten f 11 wordt gegarandeerd aan den bietenteler. In verband met vele vragen, welke het Departement van Economische Zaken en Arbeid bereiken, wordt het volgende mede gedeeld: De toezegging heeft betrekking op bieten met een suikergehalte van 17 pet., met in achtneming van een nader te treffen rege ling geleverd op basis grootscheeps vaar water en op de gebruikelijke condities van het bieten-koopcontract. Intusschen moet de beperking, welke reeds GEORGANISEERD OVERLEG BIJ DEFENSIE DE REORGANISATIE DER RIJKSWERVEN. De bijzondere commissie voor georgani seerd overleg voor de ambtenaren, werk zaam bij diensten en instellingen ressortee- rende onder het departement van defensie, vergaderde 17 dezer ter bespreking van Je door den minister van defensie om advies in haar handen gestelde algemeene regelen voor de eventueele overplaatsing, het ont slag en het op wachtgeld stellen van per soneel in verhand met de opheffing van de rijkswerf te Hellevoetsluis en de reorgani satie van Je rijkswerf te Willemsoord. Behoudens een enkel punt in de rangorde der te \erleenen ontslagen, kon de commis sie zich in het algemeen met de ontworpen regelen vereenigen. vorige jaren gold, worden gehandhaafd. Ook thans zal dus de steun slechts betreffen 80 pCt van de normale hoeveelheid. Teneinde aan praktische bezwaren zooveel mogelijk tegemoet te komen is voor de nadere vast stelling van iedere hoeveelheid gesteunde bieten als volgt bepaald: de berekening van die hoeveelheid zal geschieden door het ge middelde te nemen van de volgende drie hoeveelheden: 80 pCt van zijn teelt van 1929, 80 nel. van zijn teelt van 1930 en 100 pet. van zijn teelt in 1932. Als garantie-bieten komen alleen in aan merking suikerbieten, geteeld op Nederland- schen i>odem en geleverd aan Nederland sche suikerfabrieken. De bietentelers, die de door hen in genoemde jaren geteelde hoe veelheden niet nauwkeurig kennen, zullen zich om inlichtingen kunnen wenden tot de fabrieken aan welke in die jaren de hieten van hun grond geleverd werden of tot de Commissie inzake steun aan de Suikerbie tenteelt te Bergen-op-Zoom. DE WOERDENSCHE DESTRUCTOR Verschillende bezwaren tegen de Woe densche destructor zijn in de loop der laat ste maanden bij ons binnengekomen De meeste gaan over pro en contra Gekro et N.T.F. Van een tweetal burgemeesters, d:< van Papendrecht en die van Edam werden door ons min of meer uitvoerige stukken geplaatst Hoewel onze plaatsruimte vooral in deze dagen zeer beperkt is, moeten we toch ook wel eenige plaats verleenen aan beziwaren, die meer van plaatselijken aard zijn en dit te meer nu dezer dagen de pos» v-n f 1.080.000 op de Suppletoire Staatsbegroo- tina is geplaatst en nog vóór de Kameront binding zal behandeld worden. We uit enen het best te doen om de zwaren, zooals deze door een -zemeecteraads lid vin Woerden ons waren meo.egecieeU op te ik-men. Bedoeld Raadslid schrijft o.m., dat het z.i niet aangaat om een destructor te plaatsen in do onmiddellijke nabijheid van de be bouwde kom (de toegezonden kaart kon om technische redenen niet opgenomen worden) Het mooie stadje Woerden zou hopeloos be dorven worden door de stank, die zoo'n be drijf nu eenmaal meebrengt en niet minder door de vliegenplaag, die een noodzakelijk doch eveneens een voor de volksgezondheid noodlottig gevolg zal zijn. Men moet weten, dat de destructor zal komen op on.eeveer 80 meter van de nieuwe straten, op 120 meter van de nieuwe Geref. Kerk en pastorie, binnen 200 meter van scholen. Bij windrichting uit Z., Z O en Z.W. richting zal het wel heel erg zijn met deze bezwaren. De heer Kolfschoten had reeds gewaar schuwd tegen de stank en de vliegenplaag van besmette kadavers. Desondanks heeft de Raad vah Woerden met 7 tegen 6 stem men besloten niet alleen om de destructor toe te laten, doch ook om f 27.000 bouwcre- diet daarvoor te verleenen. Ook wordt bezwaar gemaakt tegen het gelijk blijven van het hoiiwcrediet s< 1929, terwijl juist de bouwkosten zoo zeer gedaald zijn (hout met 50 pet en ijzer cement met 30 k 40 pet). Voor Woerden zal volgens bedoeld Raads lid het Destructiebedrijf als het gevestigd wordt op de plaats, als nu is bedoeld, een groote ramp zijn. Wij meenen hiermede voorloopig genoeg licht over deze zaak te hebben laten ver spreiden. UIT HET SOCIALE LEVEN DE PROT. CHR. MIJNWERKERS- BOND Februari J.L werden In de algemeene ring van den Prot. Chr. MUnwerkers- i verband met de uitapraak van hel it-Stokvls, het beleid van het hoofd- te dezen aanzien en de uitspraak var jrd de algemeene „De Standaard" meldt de .jur van' den P. C. M. b. in adering bijeen op Vrijdag 10 Maart 1933. sclet op de uitapraak der Algemeene Vei gadeiing van 27 Februari 1933. ten aanzie van het royement Stokvis c.a: gehoord het Dag. Bestuur van het CJf.v le. dat het besluit tot genoemd royemet genomen is op grond van door het Hoofdbi stuur aanwezig geachte afwtjking vr.n de h. ginselen van den Bond en dat het alsnog ncht daarin juist gehandeld te,*hebben; 2e. dat het beleid van het Hoofdbestm bu de behandeling van het verslag alsmei de principieele leiding zonder discussies inzakt oudende met all. eze uitspraak der A! geen afkeuring zie rtcht tnt den ^Stapelkamp, ve.-tegei afsrheió en dtnk te hebb'en^gewtjd aan1 zha vooi ganger, den heer W. Kok. gaf de heer meiitskwestfe'*508^ Va° dö °P'oss'ns *»er roye- 'Joen op de vorige vergadering het besluit |Hd genomen, waai aldua Spr. In I V. de feitei clen Bond, afkeuring ilijksch Bestuu. het C. die aan het beleid van het Hoofd- op dit punt hadden meegewerkt, ver- chillende mededeellngen daarover kreeg laurden de moeilijkheden. vrU spoedig op Het eleid van het Hoofdbestuur was In zijn ge en goedgekeurd. En het leldei afkei iet betrekking „.elden daa i het prlnclpeel beleid. heder Hoofdbestuur blt)< - het werd onder deze omst&ndlg- het Hoofdbestuur heel gemakkelijk. 1..1» vergadering te aarden'10'1 algei De grondbeginselen van het P. C. M. B. wo ?nke' opzicht aangetast. En h, Hoofdbestuur kan dus de voor de leiding bltiven dra oi.?ninVOOr2,ttrt r"rt hPel" rloes:- *ctte 'n 'til toekom de rnstige bezorgdJield w_ »»»tiea grooter werkzaamheid" dan ooit oordeltjkheld iet te Bond ...ters ten ge- keeren geeft reden tot Voornaamste Nieuws. (blz 1) van de Vereen, voor Bloem bollencultuur; bespreking van het sanee ringsplan» Blz 2. Aan den Duitschen Rijksdag zal een mach tigingswet vooor vier jaren worden ge- \raagd, waarbij de feitelijke dictatuur wordt ingesteld. Hitiers bespreking met het Cen- De opening van den Rijksdag te Potsdam. Von Papen en Seldte over hun politieke positie. Mac Donald vandaag te Parijs Roosevelts politieke en economische be ginselen in boekvorm gepubliceerd. De Britsche gearresteerden te Moskou. (blz. 3) Nederlands Verkeers-Signalen Ter vergadering van de Prot. Chr. Mijn- werkersbond is de uitspraak door het hoofd bestuur aanvaard. De maatregelen ter overwinning van de bankmoeilijkheden in de V. S. duren voort. In Detroit goede vorderingen gemaakt. Zaterdag heeft het eerste goudtransport plaats gehad na de afkondiging van het goud-embargo. voren. Speciaal had spr. hier op het oog: de particuliere mijnen, waar men steeds te kam pen heeft roet de telkens terugkomende ver- zuimdleneten. De heer Kok heeft er In de con- zent Cdatmmen bulten8 Umb V* D°cf °P Eewe" heeft, dat de toestand ln de mijnindustrie ge gunstig is. veelvoudige ben. dat in menig mijnwerkeregezl minder binnenkomt, dan op andere plaatsen van het land aan werklooeheidsuitkeering wordt ontvangen. Staat dit punt op den voor grond, van niet minder belang l3 het. dat de actie voor aanmerkelijke verhooging der pen sioenen met kracht wordt voortgezet. Daarnaast zal geijverd moeten worden, dat indelök eens krtjgen 80 pCt. ziekengeld eeds tien tal werklo. „eet dan echter, dat de mdiensten tengevolge heb- zU doi Drie bel a sten tijd on., van den mijnarbeider in i schichten, de peri ziekteverzekering. Men heeft in dez. ztjde wel gelachen M. B.. die uiteenviel. Maar hU ls niet uiteengevallen. vergadering bewijze te tijden va de la: Een der a^ge' nog met een twaalftal toege- irdlgden van Lutterade be- t principleeTbereld" ,t Hoofd- ual ^"ent-Stokvis, 1 onjuist achtte, al gelooft spr., dat h^t nooiaoestuur meende zoo te moeten handelen. Spr. citeerde de Limburgsche pers, die blü- Kons naar verslagen van de vorige vergadering getobnd heeft, niets van de zaak te begril- pen door te spreken van een afkeuring van het beleid van het Hoofdbestuur en een uiteen- vallen van den PC.M.B. Niets is minder waAr Dit getuigt deze vergadering. Heel de bond -bitrage zal blnnei ken. DeH8H zes weken geïnstalleerd worde,, „n naar uit spraak doen in bijzijn der partijen. Het orgaan zal worden vergroot en voor- loopig om de drie weken versehilnen. De con tributie van elden van 1 Hot 15 Jaar werd op 15 cent per week epaald. Aan het eind aer vergadering hield de heer Stapelkamp een CONTRACT HAVENBEDRIJF Men meldt ons uit Dordrecht: Verleden week berichtten we, diat het voorstel van de werklevens bij het haven bedrijf inzake de arbeidsvoorwaarden, door de Prot. Gkr. en de R.K. organisaties is aan genomen, maar door de CentraJe bond van transportarbeiders werd afgewezen. Dit voorstel hield in invoering van de Rotter- damsche tarieven en Je instelling ven een ha ven reserve met een gegarandeerd mini mumloon van 15 per week. De Centrale bond heeft echter sindsdien zij-n houding herzien, en is thans ook bereid, het voorstel der werkgevers te aanvaarden. Men is dus weer een belangrijke stap verder. Bij de voorgestelde regeling doet zich ech ter de mogelijkheid voor; dat het garantie loon voor de havenreserve lager is dan het bedrag dat men als steun ontvangt. Daarom i6 door de werknemers een schrijven ver zonden naar den wethouder van sociale za ken. den heer Sanders, met het verzoek aan hen, die thans een grooteir bedrag aan steun ontvangen dan het gegarandeerde minimum loon van de havenTeserve, bij eventueele opname in die reserve, een toeslag op dit minimum-loon toe te zeggen tot het bedrag dat ze bij werkloosheid aan steun zouden ontvangen. Het waohten is nu op het antwoord van den wethouder; en op chat van de werkgevers inzake het aannemen van hun voorstel. EEN NIEUW COLLECTIEF CONTRACT IN DE MEUBELINDUSTRIE EN IN HET BEHANGERSBEDRIJF De ledenvergaderingen van de drie samenwer kende gezellenorganisaties (Moderne, Roomsch Katholieke- en Christelijke) in de meubelin dustrie en in de behangerij zijn in groote meer derheid accoord gegaan met het advies van de hoofdbesturen, strekkende om het voorstel van den Rykishemiddelaar Mr. de Vries inzake een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor den duur van een jaar te aanvaarden. De Bond van Meubelfabrikanten in Neder land en de R.K. Patroonsorganisatie „St. Rei- noldus" hebben eveneens besloten om het voor stel van den Rijksbemiddelaar te aanvaarden. De Bond van Behangers- en Meubelmakers- patroons heeft besloten zijn leden vrij te laten en heeft zich daarmede als organisatie uitge schakeld. Er is hiermee tusschen de drie samenwer kende gezellenorganisaties en de twee belang rijkste werkgeversorganisaties in de meubel industrie en het behangersbedryf weer een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor den duur van een jaar tot stand gekomen De actie voor de invoering van deze nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst by de leden van den Behangers-patroonsbond en by de georgani seerde werkgevens gaat thans beginnen en zal zoc^spoedig mogelijk ten uitvoer worden ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1