Radio Nieuws. DAMES! met OVERTOLLIG haar DE LAATSTE DER TRIBUNEN ZATERDAG 18 MAART 1933 ONZE ROODE MARINE DE SOCIAAL-DEMOCRATISCHE RICHTING DOMINEERT DE POLITIEK SPRAK OOK EEN WOORDJE MEE „Pastoor en domineee loopen het vuur uit hun sloffen. Zijn als kiind in huis op eiken oorlogsbodem en in elk militair tehuis. Propagandisten van de socialistische partij hebben geen tóegang aan boord; die van het N.V.V. eveimvin. De marinebonden zijn er niet eens bij aange sloten! „En toch....;." Dat is de akelige draaierij, welke men van dag tot dag in de roode pers kan op merken. Prof. Goudriaan zou zeggen: De kwajongens van de Volkredactie roepen: Ze zijn geen eens llid van S.D.A.P. en N.V.V. en hoe kun je dan spreken van de roode, onbetrouwbare mannen? Het is mogelijk, dat we vervelend worden, doch dit moet nu maar eens van alle kan ten worden uitgeplozen. Is de vloot nog be trouwbaar? Op deze vraag moet het ant woord ontkennend luiden In een -plaatselijk blad lezen we het ver slag van een propagandarede om leden te werven voorde roode Landarbeiders- bond. Deze spreker is openhartig en zegt: De- bourgeoisie, beziitster van kapitaal-, grond- en productiemiddelen, steunde vroeger vooral op leger en vloot. Tegen woordig vertrouwt zij liever, en stellig met meer grond, op burgerwacht en vrijw. landstorm. StelWg met meer grond! Hij zal wel ge lijk hebben, al verzekeren menschen, die het weten kunnen, ons, dat men. bij de marine onderscheid moet maken tusschen de ver schillende groepen. Want men is stellig van meéning, dat de roode propaganda minder slachtoffers maakt onder de eigenlijke ma rine-mannen, dan onder het technisch- en dekpersoneel' en de arbeiders aan de Werf Vroeger viel dit nog meer op en de ver klaring lag voor de hand. De opleiding kreeg men toen aan de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden en daar was strenge tucht. Van Maandag tot Zaterdag werd er hard gewerkt; 's Zondags van 1 tot 5 mocht men passagieren. Bovendien lag Leiiden ge ïsoleerd, en er was geen slechte invloed van anderen te duchten. Maar, aldus de verzuch ting: minister Rambonnet heeft de marine bedorven. De leerling-matrozen, dlie een prachtoplei- ding kregen in 6 d 9 maanden, werden van de Kweekschool afgehaald en gingen eerst naar Gorkum (dat was nog wat!) daarna naar Vlissingen en dit was de dood voor de marine. Een inzender heeft het onlangs zoo dulide- lijk in ons blad gezegd: In Vlissingen op het wachtschip komen de jonge menschen onmiddellijk onder de invloed der roode propaganda en in minder dan geen tijd wéten ze nliet beter of het hoort zoo. Trou- wenS,;. $lfj ze het anders willen doen, dan hëêèeh-ze geen' leven: op verdraagzaam heid moet men nu eenmaal bij „modern gedtgafhiseerdeh" niet rekenen; dlie zingen de Internationale als er stilte voor „bidden" gecommandeerd wordt. Natuurlijk zal men thans wel wat voor zichtiger worden. De roode pers roept ach en wee over „broodroof", welke tegenover muiters en hun gezinnen gepleegd wordt en vergeet, dat zij zelf het meest schuldig staat Ook vergeet zij, dat het thans de roe ping is van de moderne beweging om voor de slachtoffers te zorgen. Doch dat laat zij liever over aan kerkelijke en burgerlijke barmhartigheid. De ontslagenen zijn diep-neerslachtig en zien geen uitkomst, doch zij vergeten, dat ze willens en wetens de ellende over zich en hun gezinnen brachten. Wat natuurlijk niet wegneemt, dat het in'strijd met de Ohristelijke liefde zou zijn, alsvrouwen en kinderen niiet voor broods gebrek gevrijwaard zouden worden. Doch dan...... uit barmhartigheid. Want het recht moet zijn loop hebben. Dat ondervond dezer dagen de onderoffi cier, die in de trein naar Den Helder de Regeering van moord beschuldigde en de muiters helden noemde. Toen hij uitstapte verzochten twee heeren in burger, die offi cieren bleken te zijn, hem, even mee te gaan. En vlak daarop werd hij voor ontslag voorgedragen. .Ook op de Werf moet zoo Iets gebeurd zjjn. Toen een officier een torpedomaker passeerde, riep deze laatste: „Daar gaat weer zoo'n bommenwerper." Hij werd. on danks zijn vele dienstjaren, ontslagen; naar men vertelt. Doch niet alles wordt gestraft Omdait het niet gehoord of meegedeeld wordt Maar men schijnt vooral op de Werf veel tijd te hebben om te praten en dan weet men wel* wat er alzoo los komt En nu moet men niet zeggen, dat de geest in-1920 .even slecht was als nu; want dat is III stond in ons (blad van 17 Maart. De Zeevaartschool, Ankerpark, den Helder. Hier worden, vooral met het oog op de mili tairen, in haast alle vakken avondcursussen gegeven tegen zeer lage vergoeding. Indien mogelijk, verleent de Marine gedurende de lesuren vrij van dienst, ook bij wacht. de atmosfeer verderft. Hoe zou het anders mogelijk zijn, dat een stoker, in bijzijn van pas opgekomen miliciens, het communisme verdedigde en de instelling van arbeidersraden bepleitte? En laat de roode beweging nu toch niet aankomen met het praatje, dat zij hier on schuldig staat en louter op lotsverbetering heeft aangedrongen. Met n iets-zeggen de woorden verzekert „Het Volk", dat het Hcldersche bondsgebouvv geen cent heeft ontvangen van het N. V. V. of aangeslotm bonden. Maar hoe verklaart deze pers het dan, dat in de geschiedenis der Marine bonden deze datum voorkomt: 14 Dec. 1916: Troelstra stelt den minister ter gelegenheid van de behandeling van een suppletoir Ma- rine-crediet in de Kamer een ultimatum, geeft hem in overweging op voet van vrede met de Bond te komen, of de strijd met de geheele moderne arbeidersbeweging te moe ten afwachten. Wat had het N. V. V. daar dan toch mee te maken, als er geen nauwe band bestond? Wij gaan verder om op de verwantschap te wijzen. In artikelen in de roode pers wordt verteld, dat het oud-kamerlid A. P. Staalman tot tweemaal toe beloofde voor de marine-menschen iets te zullen doen, doch dat hij ze telkens in de steek liet Wat verhaalt echter de geschiedenis? Niet zonder Schadenfreude wordt ver meld, dat de oudste vereeniging van onder officieren „Admiraal de Ruyter" weinig be- teekend heeft En blijkbaar bij wijze van verklaring leest men dan in een rapport van 1919: „Onder aandrang van Staalman werd in 1901 besloten geen sociaal-democra ten als lid toe te laten." Verder.leest men: „In 't Maandblad van 7 Febr. 1903 erkent de redactie, dat de ver eeniging A. de R. geweigerd heeft haar grieven-aan het kamerlid Hugenhpltzken baar--te-maken.- Tevens knoopt zij daar aan weer vast een vermaning tot het min dere personeel, dat 't zich laat gebruiken als propagandamiddel voor de S. D. A. P." Dan was er een bond van actief dienen de stokers en In hun correspondentieblad van 1 Febr. 1909 komt een verslag voor van een vergadering der afdeeling Helder, „waarop kritiek op 't H, B. is geleverd wegens het benoemen van den heer Staal m'a'n a'l's a d v 1 s e u r." Twee dingen worden hierdoor duidelijk. Primo, dat de heer Staalman zich niet on betuigd liet; secundo, dat de roode leiders hem niet konden zetten, omdat hij reeds voor dertig jaar op het gevaar van de S.D.A.P. voor de marine wees. De pendant hiervan was, dat men Staal man beschuldigde van politieke bedoelin gen. Zoo schreef iemand op 4 Mei 1901 in „Het Anker" over een meeting, waarop het kamerlid Staalman sprak over de herzie: ning der Pensioenwet en na op het bezoek te hebben gewezen: „Dit getal was zeer zeker veel grooter geworden, indien de militaire vereenigingen tot dat doel in onderling overleg waren getreden." En de rapporteur voegt er dan ter verklaring aan toe: „De meeting was nu n.l. door de politie ke partij van Staalman uitgeschreven." Och, och! Hoe duidelijk men steeds aanstuurde op een zuiver Sociaal-democratische richting blijkt duidelijk uit deze passage, welke we uit hetzelfde rapport lichten: „Naar aanleiding van de geslaagde actie tegen de passagiersbeperking is de strijd tegen de Bond (van minder marine-perso neel) onder Cohjn met nieuwe felheid be- gonneiij door Rambonnet nog feller voortge zet Van 1 Febr. 1914 tot 1 Juli 1918 was de organisatie aan boord verboden. In diezelfde tijd heeft de Bond een zware inwendige strijd te Toeren tegen het meer en meer de '/op opstekende syndicalisme- in de vereenlgi;ng, in Indië vooral onder lei ding van Brandsteder aangestookt Er dreigde voor de sociaal-democratie in de Marinehonden nog een ander gevaar. Dat .blijkt uit een verslag van een gecombi neerdo hoofdbesturen vergadering van 6 Dec. 1927 vap de bonden van onderofficie ren, korporaals en minderen, waar gespro ken werd over de benoeming van een redac teur voor het orgaan. Daar sprak de thans ontslagen burgerbe stuurder, de heer v. d. Vaart, wethouder van den Helder: „Als wij de geschiktheid der candidaten gaan beoordeelon, zullen wij daarbij hebben na te gaan, door welke idealen zij ten aan zien van de vakbeweging worden bezield. Ik wil er op wijzen, dat wij liever geen communist zullen benoemen. Toen vroeg de heer Amsterdam: „Een Katholiek?" En het antwoord luidde: „Die willen we ook niet, als het den heer Angenent be treft" Ons dunkt zoo, dat wij met deze dingen voldoende hebben aangetoond, dat de Ma rinebonden gestaag onder soc.-dem. leiding hebben geslaan en dat de leiders angstval lig hebben gewaakt om daarin wijziging te brengen. Daarom moet men nu niet de onnoozele spelen en zich van den domme houden. De steencn van de citadel en de getuige nissen der bestuurders spreken een düide: lijk© taal. NAT. BOEREN- EN TUINDERS PARTIJ Men meldt ons uit Sliedrecht: De heer J. van Hoven te Oud-Alblas, voorkomende als candidaat op de lijst voor de Nat. Boeren- en Tuinderspartij en Mid denstandspartij bericht ons, dat hij wegens een incident op een der vergaderingen zich heeft teruggetrokken en deze partij vaar wel heeft gezegd. ROTTERDAMS HAVENBELANGEN BEOORDEELING VAN HET RAPPORT Naar de Minister van Waterstaat volgens de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inz. de begrooting voor 1933 heeft verklaard, beschikt de regeering nog niet over de adviezen, waaraan zij zij voor be oordeeling van het rapport der commissie, ingesteld tot onderzoek naar de havenbe- langen van Rotterdam en omgeving, behoef to heeft. Zij heeft haar houding ten op zichte van den inhoud van dat rapport dus nog niet kunnen bepalen. De „citadel", het KON. NED. JAARBEURS VAN STAAL EN KRACHT PRINSES JULIANA TER BEURZE Nederlandsch Fabrikaat wordt meer en meer gevraagd. Het wordt ook meer en meer de leuze. Maar nog lang niet zijn we daar mee ver genoeg. Het moet zoo worden, dat 't een schande is, als een instelling of een ge meentebestuur in het buitenland durft koo- pen, als het gewenschte artikel ook in Ned. fabrikaat te verkrijgen is. Gistermorgen heeft de Vereeniging Ned. FabrikaaLeen excursie gehouden naar de groep Huishoudelijke, en Luxe artikelen ter Jaarbeurs. Vooraf ging een korte samenkomst in de Industrieele club, welke geopend werd door den voorz. den heer K. F v. d. Berg, waarna de heer S i m o n i s, de voorz. der commissie van advies voor de genoemde Jaanbeursgroep een inleiding hield, waarin hij besprak de vaderlandsche industrieën welke in deze groep hun producten ter beurze komen too- nen. Daarna werd de rondgang gemaakt, on derbroken. door een gemeenschappelijk noen maal. De Prinses ter Beurze Verrassend was de mededeeling, dat Prin ses Juliana ter Jaarbeurs zou komen De komst van onze Kroonprinses was zeer ge heim gehouden en het bezoek was ook streng incognito. Het gevolg der Prinses be stond uit freule Bentinck en baron Baud. Aan-het secretariaatsgebouw werd de Prin ses begroet door den voorz. van den Raad van Beheer, den heer F. H. Fentener Vj Vlissingen. Op 't Vreeburgterrein wer den verschillende stands in oogenschouw ge nomen Toen het kleine gezelschap was aan gekomen voor het daar opgestelde carillon speelde de heer Wagenaar het. Wilhel mus en een variatie daarop. De Prinses heeft zich daarna door den heer Wagenaar doen inlichten hoe een carillon wordt bespeeld. De burgemeester kwam de Prinses begroeten in de groote standzaal, en sloot zich daarna bij het gezelschap aan. Verschillende stands werden bezichtigd, ook de Koloniale afdee ling werd met belangstelling bezien even als de stands van de P. T. T. De en de Fransohe Sectie werden evenee zocht Het publiek dat ter jaarbeurs heeft niet veel bemerkt van het bezoek, dat zoo soepel en vlot verliep, dat het vorstelijk bezoek aan een stand soms voorbij was, eer het publiek dat er omheen stond er eig in gehad had. De terugreis naar den Haag werd evenals de heenreis per auto Heyst stalen meubelen Voor de stalen meubelen betoonde de Prin ses. veel interesse; we hebben dus aanlei ding in hetgeen we hierboven schreven om direct onze verdere beschrijving te beginnen met de fh. J. B. van Heyst en Zonen, die in de afd. bouwmaterialen haar stand heeft, en cjaar de bekende Veharadiatoren brengt, maar er voorts een uitnemende collectie sta len meubelen heeft opgesteld. Stalen meube len voor slaap- en werkkamer alsmede voor een zitkamer zijn in verscheidenheid aan wezig, waarbij vermelding verdient dat door een speciale vinding rugleuningen en zit tingen "niet kunnen doorzakken, maar goed strak blijven. Celotex Celotex brengt nu een fabrikaat, eenzijdig glad, waardoor men het materiaal dus op twee manieren kan aanwenden, de ruwe kant zichtbaar, zooals geschiedt in kantoor^ lokalen, om rustige werkruimten te verkrij gen of de gladde kant als men zulks wenscht, b.v. voor wandbekleeding in gan gen eA De accoustie Celotex tegels voldoen uitermate voor het verkrijgen van geruisch-- looze ruimten. De geperste Celotex is zeer geschikt voor lambrizeejingen, wordt dan met lak bespoten, waardoor men een mooie warme tint verkrijgt. De Lignolith bouw platen zijn vrij van magnesiet en chloor- magnesium en worden daarom zeer aanbe volen; ze zijn in verschillende dikten lever baar. Sisalkraft is een prachtig middel op vochtige muren; het behangsel blijft abso luut goed, als het op Sisalkraft geplakt is. Tenslotte noemen we nog de Armstrong kurk isolatie. General Motor* In een groot houten paviljoen heeft Gene ral Motors haar domein in deze dagen. Daar vallên tal van chassis te bewonderen. Allereerst het G. M. C. chassis T 51 A voor 5 3/4 ton, voorzien van koppenkleppen mo tor 94 P.K. het chassis voor tractor of kip- bak. De T 23 A heeft een 76 P.K. motor en kan 13 ton vervoeren. Een autobuschassis merk Bedford is van Engelsche constructie, maar in de groep General Motors. Een bij zonderheid van dit chassis is, dat het het stuur op zij, naast den motor, die inge bouwd is, beeft zitten waardoor plaats ge wonnen wordt De autobus op dit chassis gebouwd heeft 24 zitplaatsen plus bestuurder. Een autobuschassis merk Opel voor een autobus met 28 plaatsen, en een kleine bestelwagen Opel trekken mede de aandacht. De G M C 33 D is een verlengd chassis voor 4 tons vrachten. Alle chasis hebben een vrij dra gende achteras en UI pveren. Een chassis Chevrolet is aanwezig speciaal voor zieken transport Een keurige carrosserie is erop gebouwd, waarop we later terugkomen. Een kleine vrachtwagen merk Opel, heeft de bijzonderheid, dat hij aan drie kanten kan kippen door motorische kracht, 31/2 ton belasting kan hiermee vervoerd worden; de aangewezen wagen voor zand en grind vervoer. Een dubbel verlaagd chas sis G. M. C is aanwezig, speciaal voor auto- busbouw. Met een autobus, op zulk een chassis gebouwd, kunnen 36 passagiers vervoerd worden. De motor is 94 P.K. het chassis heeft vacuum luchtremmen, een •ijdragende achteras en drijfstangen. Een Chevrolet tractor met oplegger zagen e van een Westinghouse rem voorzien. Uit deae opsomming blijkt wat General Motors brengt En dit is nog maar een snuf je, van hetgeen door de G. M. C. vervaar digd wordt! Uit Oost-Indie FUSELIER WEGENS OPRUIING VER OORDEELD. BANDOENG, 17 .Maart (Aneta). De Euro- peesche fuselier J. is door den Krijgsraad van Tjimahi wegens het openlijk aanslaan van twee geschriften waarin tot strafbare feiten werd opgeruid, veroordeeld tot jaar gevangenisstraf. De eisch was twee jaar gevangenisstraf en vervallenverkla- rng van den militairen stand. DE VERRMISTE BRIGADE IN DIGOEL. SEMARANG, 17 Maart. Gisterenmorgen is door een Papoea te Tanahmera een brief gebracht van den commandant van de brigade, welke werd vermist In dezen brief wordt gemeld, dat allen in leven zijn en aan de Kaoh, een zijrivier van de Di- goel, op hulp uit Tananera wachten, aan gezien zij door voetwonden en buikziekten niet in staat zijn, verder te trekken. De toevallig aanwezige gouvemementsstoomer Fomalhout is terstond naar Kaohrivier op- gestoomd voor het opsporen en terugbren gen der brigade naar Tanahmera, De bri gade bestaat uit een sergeant, 14 minderen en 16 veroordeelden, was 14 Febr. uit Ta nahmera vertrokken en zou op 25 Febr, van een tevoren vastgesteld punt per mo torboot worden afgehaald. De oorzaak van het verdwalen is onbekend. Het terrein is nagenoeg geheel reeds eerder door patrouil les bezocht en in kaart gebracht. NOODWEER OP JAVA! Een trein ontspoord, het verkeer gestremd. Twee personen gewond, twee vermjlsten. BATAVIA, 17 Maart (Aneta). West Java en Midden Java zijn in den afgeloopen naoht door noodweer geteisterd. Het obser vatorium te Batavia registreerde een re cord. Een inlandsche vrouw werd gec' een kind gewond door een omvallenden boom. De treinenloop tusschen BataVia en Gheribon is gestremd. Bandoeng is slechts te bereiken via Buitenzorg. Tusschen Tjika- rang en Lemahabang is een goederentrein ontspoord. Twee personen werden gewond, twee anderen worden vermist Semarang is vrijwel geisoleerd. SEMARANG, 17 Maart (Aneta) De hoofd inspecteur der Staatsspoorwegen, de chef van het Java-bedrijf, de chef van den dienst van weg en werken vertrokken de stremmingspunten op de lijn Bandoeng. BATAVIA. 17 Maart. De heer ingenieur Grondijs van den dienst van den mijnbouw is naar Semarang vertrokken, om advies uit te brengen, hetgeen de ernst van situatie typeert Van de 9 telefoonlijnen tusschen Batavia en Bandoeng zijn er drie ZONDAG, 10 MAART. 1 (296.1 M.) N.C.R.V. 9.30 GewJJfle mu- 9.60-Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Rotter dam-Zuid (FeUenoord). Voorganger Ds. A. Dercksen. Organist: C. J. Nogarede, l. Orgel spel. 2. Gemeenschappelijk stil gebed. 3. zegengroet. 4. Voorzang der ge- - - eren. 6. 26—38. 8. Gebed. 9. Zingen. 10. Voorlezing van den tekst: Luk. 23 vs. 34a. 11. Eerste god. dfr prediking. 12, Zingen. 13. Tweede blikken stilte. 17. Orj. 11.3012.15 Orgelbespeling door C. J. Nogarede 5.00—6.50 Gewijde muziek. 5.50 Kerkdienst uit de Ev, Luth. Kerk te Nij megen. Voorganger: Ds. H. J. Jaanus. Organis ry (1664.4 M.) 4.15 nm. Klnderkerk. MAANDAG 20 MAART. Hulzen (29631.) N.C.R.V. 8.00 Schriftlezing on meditatie. S.15 Morgenconoert. 10.30 Mor gendienst Ds. J. A. Hoekzemo. 11.00 Lezen Uitzending voor scholen. Spreker: Q Ridder. 2.35 A J. Herwig: Aanleg e derhoud van een goed gazon. 3.15 Knippen en naaien. 3.30 Stofversleren en modevak- opleiding. 4.00 Zeèmansuurtje. 5.00 Con cert 6.30 Vragenuurtje. 7.45 Ned. Chr. Pcrsbur. 8.00 Hollandsch Zanguurtje. 9.0.0 Ds. W. M. Ie Cointre: In zinkende tijden. 9.20 Uurtje voor onze Zang- en muzlekveroen^ 9.55 Vaz Dlas. 10.30 Gramofoon. illvtrtum (1875 M.) VA.R.A. 8.01 Gramo foon. 8.30 Orgelspel. 9.00 Gramofoon. 10.15 Carel Rijken draagt voor. 10.30 De No tenkrakers. 11.45 Carel Rüken. 12.00 VARA klein orkest 2.30 Muziek van dozen tijd. 3.10 Frans Nienhuys draagt voor. 3.30. De Flierefluiters. 4.40 Na schooltijd. 5.10 Muzikaal allerlei. 6.45 Hertha Tlele. 7.00 Muzikale Babbeltjes. 8.00 VARA"orkest.' 8.30 VARA tooneel. 10.00 VARA orkest 10.50 Vaz Dias. 11.00 Gramofoon. V.P.R.O. 10.00- Morgenwijding. Jrusssl (Vlaamsch) (337.8 M.) 12.20 Con cert 1.30 Gramofoon. 2.20 Schyiluitzen- dlng. 5.2.0 Radio orkest 6.05 Kinderuur- tje. 6.50 Gramofoon. 8.20 Omroep sym phonic orkest 9.20 Vervolg concert Daventry (1654.4 M.) 12.20 Concert. 1.20 Orgelconcert. 2.05 Concert 2.50 Schoól- ultzending. 3.20 Sonate-recital. 4.05 Het Schotsche Studio orkest. 4.50 Concert 6.50 Grondslagen der muziek. 8.20 Concert, 9.55 Luisterspel. Kalundborg (1153.8 M.) 11.20 Strijkorkest, Könlgswusterhausen (1634.9 M.) 1.20 Gramofoon. 3.50 Conti rt 4.50 Concert, 6.65 Concert 7.20 Luisterspel. 8.20 Schu bert-concert Langoriberg (472.4 M.) 6.25 Gramofoon 9.25'Mehsch und Welt 10.40 Concert kin derkoor. 11.20 Gramofoon. 12.20 Middag concert. 4.20 Vesperconqert, 7..05 Der Hut 8.20 Symphonle in C gr t Schubert. 8,45, London Nat (261.3 M.) 12.20 Concert. r 1.20 Orgel. 2.05 Concert 5.36 BBC orkest London Rog. (356.3 M.) 12.20 Gramofoon. 1.06 Concert 1.50 Gramofoon. 2.35 Concert 4.05 Concert 4.50 Concert 6.6Ö -Leslie Bridgewaiter Harp Kwintet 7.20 Concert 8.20 Non-stop concert. 9.20 Concert door Sumner Austin, bariton en Cecil Dixon, plano» Ml dl a id Reg. 8.9 M.) 12.20 Gramofooh. 1.06 Concert 1.50 Gramofoon. 2.35 Stu dio orkest 6.50 Studiokoor. 7.20 Conrort, 8.20 Studio orkest 9.20 Alex Cohen Kwar- ParljB (Radio Paris) (1724.1 M.) 8.05 Gramo- (1411.8 M.) 6.45 Populair water. De Hollandsch-Chineesche School te Krawang en een aantal toko's zijn over stroomd. De onder district-hoofdplaats Pa- boeran staat 1 Meter onder water. Te Tjikampek zijn 3 rijst pellerij en overstroomd. De provinciale weg bij Tjikampefk is onbe rijdbaar. De eendaagsche loopt alleen tot Bandoeng. Reizigers voor Cheriibon kun nen van af Kroja overstappen, die voor Ba tavia gaan door Bandoeng. BATAVIA, 18 Maart. (Amrta). De GMeee- edh'e kampen vam Genoertg Gedo en Tjolka- nanig zijn geheeQ overstroomd. De bewoners zijn in de steenbakkerijen en de kazerne der velidipoditie te Tjiikarang ondergebracht- De Tjieadane bamdjiirt en bedreigt Maoek. De Tjiiairoem is op nog twee plaateen door gebroken. Mevr. Mlchlelsen, Hoefkade 445, Den Haag, betuigt hiermede haar hartelijken dank aan Mevrouw LOUISE C. GIMBER, Gediplomeerd Schoonheids-Specialiste, 156 LAAN VAN MEEBDERVOORT, DEN HAAG, TeltL No. 331841, voor hot uitstotend resultaat harer behandeling. Zij kan iedere Dame dit adres met het volste vertrouwen aanbevelen Vele ref. van H.H. Doctoren en behandelde Dames. Reeds 28 jaar gevestigd. Ook verwijdering van wratten, lidteekens, polsten, rimpels, enz. Catalogus 36 gratis, franco FEUILLETON Cola di Rienzi, de groote Senator van Rome in de 14e eeuw Door fidw. BULWER LYTTON (5 „Gij hebt gelijk, barbaar", zei de forsche smid met 'luider stem, met de linkerhand zijn kleederen van zijn borst lostrekkend; „gij allen Colouna's en Orsini's komt hier en stoot uw scherpe zwaarden in mijn hart, en wanneer gij het binnenste daarvan hebt' bereikt, zult gij het voorwerp van uw gemeenschappelijken haat vinden „Rienzi en het Volk!" Deze woorden, met luider stem geuit, in eèn taal, die boven zijn stand zou geschenen hebben, indien niet alle Romeinen in hun opgewondenheid een zekeren gloed en over drijving aan hun volzinnen en gevoelens hadden weten te geven, deden voor een oogenblik het rumoer bedaren; en toen eindelijk het slot kwam, „Rienzi en het Volk!" antwoordden honderd stemmen a|.s een echo „Riemzi en het Volkl" Ook op den jongen Colonna maakten de woorden van den werkman indruk. Bij den naam Rienzi verdween de blos van opge wondenheid van zijn wangen; hij c'einsdr terug, mompelde iets, en 'scheen te midden van dat woelig tooneel verzonken in een gomtoer, afgetrokken gepeins. Toen het roe pen ophield, kwam hij tot zichzelf. „Vriend", eeide hij zacht tot den smid, „het spijt mij dat ik u gewond heb, maar kom morgen bij mij, dan zult gij zien, dat gij mij onrecht gedaan hebt". Hij gaf den Duitscher een wenk, hem te volgen, en baande zich een weg door de menigte, die over het algemeen voor hem terugweek. Want op dat tijdstip, ging de bitterste haat tegen den adel gepaard met een d aafschen eerbied voor hun persoon, en een geheimzinnigen angst voor hun onna speurlijke macht Toen Adriano door dat gedeelte van de menigte ging, waar de strijd nog niet be gonnen was, volgden hem woorden, die niet velen uit zijn geslacht op zich hadden mo gen toepassen. „Een Colonna" zeide er een. „En toch geen vrouwenroover", sprak een ander met een ruwen lach. „En geen moordenaar", mompelde een derde, de hand op zijn borst drukkend. „Tegen hem getuigt het bloed mijn vaders niet". „Hij moge gezegend zijn", meende een vierde, „want tot dusverre vloekt hem niemand!" „Ach", zeide een oude man met een lan gen grijze" baard, op zijn staf leunend: „de slang is nog jong; mettertijd zullen de gif tanden —el te voorr-hijn komen". „Fcei, vader! hij is een knappe jongen en hoegenaamd niet trotsch", riep een knappe jonge vrouw. Met heel andere woorden en blikken werd de Duitsche krijgsman begroet. Het volk maakte misschien nog haastiger ruimte voor zijn zware schreden; doch niet met eerbied: met vlammende oogen en bleeke wangen, met gebogen hoofd en tril lende lip, met een rilling van haat en vrees herkende iedereen in hem een gevreesden, doodelijken vijand. En vol toom bemerkte de huurling die teekenen van afkeer. Ruw stapte hij door minachtend glimlachend en wraakzuchtig het voorhoofd fronsend, keek hij om zich heen: zijn lange, gevloch ten, lichte haren, zijn blonde snor en frisch uiterlijk vormden gen krachtige tegenstel ling met de donkere oogen, zwarte haren en slanke gestalten der Italianen. „Moge Lucifer al die Duitschers ver bannen!" mompelde een der burgers tan denknarsend. „Amen!" antwoordde een ander uit den grond van zijn hart „Stil!" eeide een derde, angstig rond kijkend, „als een hunner u hoort, zijt gij verloren!" „O, Rome! Rome! hoe diep zijt gij geval len!" sprak op bitteren toon een burger, in het zwart gekleed, en naar het uiterlijk voornamer dan de overigen; „in uw eigen straten beeft gij bij den tred van een ge huurd barbaarl" .Luister naar een onzer geleerden, een van onze rijke burgers!" eeide de slager vol eerbied. „Hij is een vriend van Rienzi", sprak een ander, zijn muts afnemend, i Met neergeslagen oogen, met droefheid, schaamte en toom op het gelaat, schreed Pandulfo di Guido, een burger van geboorte en naam, langzaam tusschen 't volk door en verdween, Intusschen had Adriano een straat bereikt, waar het stil en eenzaam was. Hij wendde zich nu tot zijn woesten makker. „Rodolfo", zeide hij, „denk eraan geen geweld tegenover de burgers. Keer naar het volk terug, riep de vrienden van ons huis bijeen, neem hen mee; laat de Colonna's niet de schuld dragen van geweld dat dezen dag gepleegd wordt, en verzeker aan onze vol gelingen, dat ik zweer bij den ridderslag dien ik door de hand van den keizer ontving, dat mijn zwaard Martino di Porto zal straf fen voor deze euveldaad. Het liefst zou ik persoonlijk een einde ranken aan dit oproei doch mijn tegenwoordigheid schijnt slechts een reden te meer te zijn om het voort te zetten. Ga gij hebt overwicht op hen allen". „Ja, signor, het overwicht van klappen uitdeelen", antwoordde de krijgsman. „Maar veigeef mij; gehoorzaam ik, door uw bevelen te volbrengen, aan die van mijn meester, uw bloedverwant? De oude Stofano Colonna betaalt mijn soldij, en ik heb gezworen, zijn bevelen te zullen volbrengon". „Diavolo!" mompele de ridder met een kleur van toorn. Doch met de gewone zclf- beheersching der Italiaansche edelen onder drukte hij zijn opkomende gramschap, en zeide kalm, en waardig: „Doe wat ik u zeg; maak een einde aan dat straatgevecht, zorg dat wij de ver draagzame partij zijn. Laat over een uur alles afgeloopen zijn en kom morgen uw be- i looning bij mij halen; neem voorloopig de"« beurs als bewijs van mijn dankbaarheid. Ik spreek uit naam van mijn bloedver want, wiens naam gij met meer eerbied be hoort te noemen. Hoor! het rumoer wordt luider de strijd wordt heftiger ga verlies geen oogenblik". Min of meer verLlmft door de kalme vast heid van den patriciër, knikte Rodolfo zwijgend, borg het geld weg en begaf zich tusschen het volk. Eer hij echter daar was, kwam er oppens een terugslag. De jonge ridder, die alleen achterbleef, volgde met zijn blik den huurling, op wiens giinsterenden helm de ondergaande z-ji schuine stralen wierp en zei op bitteren toon: „Ongelukkige stad, fontein van allle groot- sche herinneringen gevallen koningin van duizend natiën hoe hebben uw wee. barstigo en afvallige kinderen u beroofd van kroon en schoonheid! Uw adel in zichzel' verdeeld uw volk, den adel vloekend uw priesters, die vrede moesten brongen, oneeniglieid zaaiend en wij! wij, hel beste bloed van Rome wij de zonen der '.csars, een onbeschaamden en verafschuw den staat behoudend met de hulp \an huur lingen, die onze lafheid bespotten, tenvijl zij onze soldij in den zak steken die onze burgers tot slaven maken en tegelijk hun meesters overh«..rschen! O, konden wij, de erfgenamen van hot gezag van Rome, onzen eenigen wettigen steun zoeken en vinden in de dankbare harten van onze landgenooten!" Zoo diep voelde Adriano de hittere waar heid van zijn woorden, dat tranen van ver ontwaardiging hem onder het spreken over de wangen stroomden. To.n hij zich langzaam r, rm. verder te gaan, deed 'n luide kreet: „Rienzi! Rienzi!" hem eensklaps stilhouden. Van de muren van het Kapitaal tot den giinsteren den Tiber werd die naam overal herhaald; en toen het geroep wegstierf vckgde er een algemeene stilte. En nu, aan de uiterste grens der volksmenigte, boven haar ver heven staande op groote brokken steen, van de bouwwallen van Rome hierheen gesleept in een der laatste, talrijke partij-gevechten om te dienen als een barricade in den strijd van burgers tegen burgers op deze zwij gende gedenkteekenen van Rome's vroegere grootheid en tegenwoordige ellende, stond de buitengewone man, die meer dan alle anderen van zijn volk, was doorgedrongen van de roem van het eene tijdvak, van do veifaging van het andere. Van (je plek waar hij stond kon Adriano alleen den donkeren omtrek zien van Rien- zi's gestalte; hij kon slechts den flauwen na klank van zijn machtige stem hooren; in de rustig geworden, doch nog bewegelijke menschenmassa, die met ontbloot hoofd in de laatste zonnestralen stond, ontwaarde hij de machtige uitwerking van een welspre kend h id, door tijdgenooten geroemd als wonderbaarlijk doch in werkelijkheid minder groot dan de sympathie van de tóo- hoorders. De stroom der vlammende gedach ten doordrong aller hart en ziel. Slechts korten tijd was die gestalte zicht baar voor Adriano's emstigen blik en be reikte die stem zijn ingespannen oor; doch die tijd was voldoende om alles te vol brengen wat Adriano zelf had verlangd. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3