den van de zorgen, die er in het gezin beerschen. Dit zal vooral het geval eijn in huisgezinnen, die do tering naar de nering moeten zetten, waar vader en moeder met de kleintjes moe ten rekening houden. Het is dan ook werkelijk noodig, in zulke gevallen do kinderen van die zorgen eenigszins op de hoogte te bren gen. Geschiedde dit niet, dan zouden de ouders het door de zorgeloosheid van «hun kinderen nog moeilijker hebben. Maken de ouders hun kinderen, in dien er bepaalde zorgen zijn, hun kin deren daarvan eenigszins deelgenoot, dan zullen zij ook langzamerhand eenig ixvsicht krijgen in de ernstige zijde van het leven. Zij zullen beseffen, dat het leven voor vader en moeder niet altijd even gemakkelijk is, en zullen des te meer hun goede zorgen leeren waardcercn. Ook ontwikkelt zich op deze manier hun verantwoor delijkheidsbesef voor wat zij zelf moeten doen en laten: wat zij kunnen vragen, en in hoeverre zij besoheiden moeten wezen, om moeder niet noode- loos te bedroeven met onvervulbare wensolicn. Bij het opgroeien zullen zij ook veel beter opgewassen zijn tegen de moeilijkheden van het leven. In den strijd om «het bestaan zullen zij ener gie en doorzettingsvermogen toonen en een ernstige plichtsopvatting, die hun de toekomst kan vergemakkelijken. Een kind met een moeilijke jeugd, onder zorgelijke omstandigheden groot gebracht, heeft vaak voor het latere leven een heelen sprong voor op hen, die zorgclooze kinderjaren achter zich hebben, ook al zijn de laatste», naar bun welstand beoordeeld, dan in het voordeel. Doch ook in deze opvoeding, waarin do ernst niet uitgeschakeld wordt, schuilt een gevaar, ook al: het gevaar van overdrijving. Want vergeet men als volwassenen, dat de kinderen, die men van zijn norgen op de «hoogte brengt, toch in elk geval kinderen zijn, dan is het mogelijk dat men hun moreelo draagkracht overschat, en hun teveel ineens van 's levens moei lijkheden bloot legt. In dat geval wordt de jeugd overschaduwd door de groote-mcnschcn-zorgcn. Do kinder lijke fantasie is spoedig goneigd de grootte der moeilijkheden, die door vader en moeder misschien tamelijk licht worden aangeslagen, te over schatten. Dan bestaat het gevaar, dat het kind veel te ernstig en te zwaar tillend voor zijn leeftijd wordt. Het krijgt dan een zeker soort van vroeg- wijaheid, die zijn veerkracht verlamt, en mist als het ware de zon, waardoor het groeien moet. Zoo worden ner veuze, pessimistische mcnschcn ge maakt. Als wo een kind deelgenoot maken van onze moeiten, dan zaj het aanvan kelijk met ernst* den nieuwen toestand aanvaarden, met ernst en tevens een zekere blijmoedigheid; er schuilt een «er in, iets te mogen weten, iets te mogen doen. Doch bestendigen cich die zorgen, dan komt het kind er zoo licht toe het eigen huis te gaan be schouwen als een plaats waar alle plezier, is buitengesloten, en waar slechts zorgen en druk wonen. Dan verliest «het ouderlijk huis veel van zijn invloed, omdat dc warme, genoeg lijke, veilige, koesterende sfeer er niet wordt gevonden, en dat kan gevaarlijk worden, vooral als dc kinderen op groeien, en den volwassen leeftijd na deren. Het is daarom, dat we tusschen beide uitersten een middenweg moe ten zoeken. Geen volstrekte zorgeloos heid, en ook geen overlading met le vensernst, want in beide schuilen voor het geluk en dc toekomst van het kind groote gevaren. Laten wij hun een zekeren levensei-nat en eenig begrip van de practijk van liet leven bijbren gen, maar laten wo daarnaast ook zorgen voor een warm en gelukkig hüisclijk leven, waarin genoten kan worden en vroolijkhoid hocrschcn, on danks het feit dat elk huis zijn kruis heeft. Ook In dit opvoedkundig vraagstuk is een echt, levend Christendom van zoo onschatbare waarde. Immers, do ware Qhristen is als een kind, dat van cijn hemelsehen Vader alle goeds verwacht, dat weet dat ook het 6chijnbaar-kwade hem ten goede komt, en dat daarom een vertrouwende, op geruimde levenshouding kan hebben, ondanks alles. Wie zelf zijn zorgen zóó beeft leeren bezien, in het licht van Gods Vaderschap, zal ze ook op dezelfde wijze aan zijn kinderen kun nen doen kennen, namelijk ais een stuk levensernst, doch dat niet neer drukt! De mode van den dag Voorjaaisjurkeo We hebben ons vrij spoedig zoo aan cape en pelerine' gewend, dat we ze niet meer willen missen. Zelfs onder den mantel zullen ze worden gedra gen! We toonen hier enkele jurken voor de prille en dus nog koele lente dagen. Het fluweel-ensemble, dat we op de teekening zien, heeft een cape die aan een jakje doet denken. De af- slultstrook is naar de rugzijde gevoerd, waar hij wordt geknoopt. De garnee ring bestaat uit een gitachtig band. Het modelletje rechts is uit diago- naalstof vervaardigd. Het werkt heel apart door de strepen9ohikking. Het heeft een ongelijkmatigen pas uit kantstof en de mouwen zijn uit het- celfde materiaal. Het bolero-aahtigo manteltje reikt nauwelijks tot aan de taille en laat de ceintuur nog vrij. Aan de afsluiting van het manteltje be vindt zich een smal strookje bont, dat zich op het rokje herhaalt» Ons wekelijksch knippatroon Deze aardige middagjurken zijn voor het naderende voorjaar, Nr. 117 is van lila of donkerroode zijde of crêpe de Chine. Een zeer gekleed en toch een voudig modelletje, dat voor alle figu ren geschikt is, in het bijzonder ook voor gezette figuren. Dit knippatroon ia in alle maten, dus ook de grootste, verkrijgbaar, en kost f0.55. Bij een stofbreedtc van 1 Meter heeft men on geveer vijf cn een halven Meter noodig. Het andere jurkje, Nr. 114, kan wor den vervaardigd van donkerblauwe wollen stof, in réchtlijnigen vorm. Ook dit model is geschikt voor corpulente figuren. Het heeft een V-vormigc hals uitsnijding en een vest van gestreepte zijde of tricot. Aan den rok, voor cn auhter, plooien. Dit mogen echter ook klokken zijn, waarom men bij aan vrage gelieve te vernielden of men plooien of klokken wcnscht. Bcnoodig- dc stof: 3.50 M. bij een stofbreedte van 130 c-M. Voor bet vest 66 C.M. bij een breedte van 70 c.M. Ook van dit par troon is de prijs f0.65. De patronen zijn verkrijgbaar bij de Afdecling Knippatronen van de Uit geversmaatschappij Dc Mijlpaal, post box 175, Amsterdam. Het bedrag kan worden gegireerd op postrekening ■41632, dan wel worden toegezonden per postwissel of in postnegcls. Don lezeressen wordt vriendelijk ver zocht, bij bestelling niet slechts het nummer van het verlangde patroon, maar ook dc verlangde maat op to geven. Men voorkomt daarmco ver traagde toezending! Merkwaardige Stofnamen Batist, Volant, Mahon Hebt U er wel eens over nagedacht, hoe de naam van «zoo menige stof ont stond, die U zoo graag draagt, dat shantung zijn naam ontleent aan een Chineesche provincie, dc Valcncicnnca- kant aan een toxtiefccntrum in Noord- Frankrijk, enz.? Vermoedelijk niet. Waarschijnlijk bent U ook nooit op de gedachte gekomen, dat naar Johannes den Dooper, die zelf in Kemelshaar go- kleed ging, riet fijnste linnen genoemd is, dat wij konncn, liet batist! Hij was er natuurlijk slechts de in directe aanleiding toe. Hij werd, als do heilige Jean Paptistc, door den Franschman uitgesproken als „Batist", do peet van de talrijke families 3» Frankrijk, die Batiste heetcn. Tot deze behoorde ook de linnenwever, die het eerst het soepele, fijne linnen vervaar digde ,dat onder zijn naam in den han- del werd gebracht, en dat nog steeda zoo wordt genoemdI Vrij wat ingewikkelder is de afkomst van den naam „volant", de charmante kant of wolstrookjes, die telkens op nieuw in de mode komen. Heel vroeger was de naam ervan „faibel". Hoe deze uitdrukking in de wereld kwam? De geschiedenis wil, dat de Hertog van Orléans eens moet hebben beweerd, dat «bet onmogelijk zou blijken, in een winkel naar een artikel te vragen, waarvan de winkelier moest toegeven, het Diet te kunnen leveren. Om dit te bewijzen, liet hij zich naar een lingerie zaak rijden, en vroeg daar met een effen gezicht naar „Fabbel", een woord dat hij zelf maar had gefantaseerd. „Natuurlijk mijnheer, hebben wij dat!" antwoordde dc verkoopster. „Hier hebt U fabbel". En met deze woorden legde zij op goed geluk, den Henog een ja- pongarneering voor. Sedert dien ia voor dergelijke garneeringen de naam „fabbel" in zwang gekomen, wat dan door geleidelijke verbastering tot „vo lant" geworden zou zijn. Een van de mooiste zijden stoffen wordt Mahon genoemd. Dezen naam ontving ze voor ruim 180 jaar. Toen de Hertog de Richelieu bij Port Mahon do overwinning op de Spanjaarden be- «haalde, (dat was op 29 Mei 1750), en do overwinnaar naar Parijs terugkeerde, tooide Madame de Pompadour zijn de gen met een sierlijken strik „A la Ma- hon". Tot op den huidige» dag is dtne naam voor dit soort zijden stof in eere gebleven! Wat nieuw aan de markt komt! De Uressco-Mofzak Do Dressco is een bijzonder aardige stofzak van een frissche kleur creton ne, met rubber binnenkant. De afme tingen zijn plusminus 50 bij 18 bij 140 c.M., zoodat in dezen zak plaats is voor ecnigc japonnen of mantels. Deze wor den met kleerhangers opgehangen aan een metalen geraamte, dat de afme tingen van den bovenkant van den zak heeft en daar tegen aan drukt, vastge houden door een haak, die door een gaatje in don bovenkant van den zak loopt, cn maakt dat de zak kan wor den opgehangen. Dit gaatje is aan de binnenzijde afgesloten door een kom vormig plaatje, waarin men desge- wcnscht nog een insectenwerend mid del kan doen, dat bij den zak geleverd wordt. Dc stof, waaruit deze zak is ver vaardigd, is bovendien met eon inscc-» tenwerend middel geïmpregneerd. Door het geraamte wordt do zak goed in den vorm gehouden; een me talen rechthoek zorgt dat ook de on derkant goed in model blijft. Een 1 Meter lange patentsluiting, in den smallcn zijkant aangebracht, maakt (het gemakkelijk de klcedingstukken in den zak te hangen, en waarborgt i» gesloten toestand, dat niets kan bin nendringen. De haak, waaraan het geheel worut opgehangen, is draaibaar, wat het voordeel heeft, dat do zak plat, met den brccdcn kant naar voren, in de kast opgehangen kan worden, om bij het uitnemen van dc kleedingstukkcn met den smallcn kant naar voren te worden gedraaid. Voor het mot- en stofvrij opbergen van kleedingstukken, welke men lan gen tijd niet noodig heeft, bijvoorbeeld van winterklccding, kan men deze zak uitnemend gebruiken. Men kan hem ook gemakkelijk, zoo men dat wenscht, op reJa medencmen, daar hij in een cartonnen doos wordt afgeleverd. Dc Drcssco-stofiiak wordt door do Drcssco-Company, Prinsengracht 14, Den Haag, in den handel gebraciiti A 2 Wat zullen wij eten I Menu's voor beel de week ZONDAG: Blinde vinken, aardappel koekjes, Brusselsch lof, Bij glacé met bessensap. MAANDAG: Erwtensoep, rookworst, gebakken aardappelen, knolselde rij. Fruit "DINSDAG: Ossenlappen met tomaten, stamppot van roode kool. Appel moes. WOENSDAG: Schildpadsoep. Blinde vinken, gestoofde kropsalade, aard- appelballetjes. Poffertjes. DONDERDAG: Koude roastbief, pom- mes frites, winter salade. Bagijnt] es- rijst. VRIJDAG: Schelvischsoep. Gebakken bot, gekookte aardappelen, krop salade, Griesmeelschoteltje. ZATERDAG: Zuurkoolschotel met ge hakt, aardappelpurée. Bessensap- pudding met vanillesaus. De weg naar het hart Menu's, recepten, enz. AARDAPPELKOEKJES 1 dekschaal koude aardappelen; 1 stuk boter ter grootte van een ei; 2 eieren, 2 groote beschuiten friturevet. Wryf dc aardappelen zeer fijn, of doe ze In een aardappelpers; roer de gesmolten boter en 2 eierdooiers er door, daarna even vóór het bakken het tot stijf schuim geklopte eiwit. Is het deeg te droog dan een scheutje melk er bij voegen. Maak van deze massa een platte koek, en snijd hier van vierkante koekjes, haal deze door het eiwit, dat even geklopt met een le pel water in een diep bord klaarstaat. Dan luorden ze in fijngestampte be schuit gerold en vlug in dc goed heet gemaakte friture lichtbruin gebakken. Haal ze met een schuimspaan er uit, laat ze goed uitlekken en leg ze op een vel grauw papier, waarin het overtol lige vet trekt. Daarna in een open dek schaal ze in een matigen oven warm houden. RIZ GLAZè MET BESSENSAP kopje rijst, 5 kopjes water, 2Y% kopje suiker, het sap van 2 a 3 citroenen, de geraspte schil van i citroen. Kook de rijst, doe er de kopjes sui ker, het citroensap en de schil door. Spoel een steenen vorm met koud wa ter om en doe de rijst er onmiddellijk in; laat je goed koud worden. Men dient deze pudding met saus, die be staat water en bessensap. MACARONI A LA CRèME Yz pond macaroni, 1 ons boter, Yz eetlepel zout, i ons geraspte oude kaas of 2 ons Parmezaan- sche kaas, kopje melk, 1 snuif je cayennepeper, i groole be schuit. De macaroni in stukjes breken cn 'gaar koken, ongeveer een half hut, in ruim kokend water en het zout. daar- na op een vergiet laten uitlekken. In een kleine pan 2/3 der boter smelten, al roerende de kaas en met kleine scheutjes de melk er bij voegen, bene vens een snuifje cayennepeper. Het laatst de macaroni zoo luchtig moge lijk met een houten lepel opdat ze niet breekt, er door roeren. De massa nu overdoen in een vuurvast schotel tje met de beschuit bestrooien, beleg gen met de overige boter en zet het sen half uur in een warmen oven* SCHILDPADSOEP 3 L bouillon van kalfskop of an der vleesch, Ys ons boter, 2 lau rierbladen, 1 klein bosje selderij, 2 eetlepels bloem, 1 ui, 3 kruid nagelen, 1 wijnglas madera. Doe de ui, kruidnagelen, de selderij en laurierbladen in de bouillon en kook die Ys uur. Zet een groote braad pan op het vuur, brand daarin steeds roerende de bloem lichtbruin en voeg eerst de boter en daarna langzaam de bouillon er bij. Laat de soep 8 minu ten al roerende doorkoken en giet ze door een zeef. Maak de soep opnieuw heet, doe er kleine stukjes gekookte tong in en even vóór het opdoen de madera. Wil men er een blikje cham pignons bijvoegen, dan moeten deze in de terrine gedaan worden, dus niet mee laten koken W1NTERSALADE 'I gekookte biet, 1 klein gekookte knolselderij, 2 zure appelen, 2 har de eieren, 6 d iO koude gekookte aardappelen, 1 eetlepel gehakte peterselie, mayonaise. Maak die biet schoon, door de bui tenste schil er af te snijden. Van de knolselderij snijdt men eerst 't buiten ste schilletje weg, kook ze 10 minuten in kokend water, dan snijdt men voor het gebruik het buitenste deel er af, terwijl men het binnenste deel weg gooit; de appelen worden geschild ,in vieren gesneden en de klokhuizen ver wijderd. Doe al deze groenten apart door een aardappelpers of hak ze zeer fijn; doe ze laag om laag In een die pen schotel, garneer dezen met schijf jes ei en fijngehakte peterselie. Een ei wordt hard gekookt, door het gedu rende 7 minuten in kokend water te Allerlei Handwerkjes De moderno, practischc pullover is gebreid van wijnroodo wol: Aan den hals, de mouwen en de taille twee rechttwee averechts. Hij wordt op den schouder met knoopen gesloten. Ook de sjaal er naast, ls op dezelfde eenvoudige wijzo gebreid. Mooie effec ten bereikt men door de schuine stre pen. Dc kleuren kan men geheel naar eigen smaak kiezen, daar eigenlijk geen tint bepaald onmodern is te noe men. De ceintuur is van zwarte stof of leer en wordt mot een kleurige sier- knoop gesloten. Het is een aardige com pleteering van blouse en rok. Do nieuwe handschoentjes worden gemaakt uit kant of soepele stof. Juist dio aparto kleinigheden maken ihet ge heel charmant JIct mooie garnituur- tje uit wit piqué met haakwerk, zooals ook do kleine, roode stofkraag, geven het eenvoudigste kleedje een persoon lijke noot. Het nachthemd is uit batist in tcere tint, of kunstzijde met een brecden kantstrook. Daarbij behooren dan de gehaakte muiltjes, uit soepele, zachte wol. Dan komen nog de vele handwerk jes, die ons interieur zoo gezellig en koken. Over de écho tel giet men de mayonaise. BAGIJNTJESRIJST ■1 ons rijst, 1 L. melk, i stuk boter ter grootte van een ei, 3Yz eetlepel suiker, 10 ets. saffraan, ■I beschuit. Kook de rijst met de melk, voeg zoo dra ze kookt, de saffraan er bij. Als ze gaar is roert men de helft der bo ter, de suiker, en als men wil een ge klopt ei er door, doe het in een vuur vast schoteltje, strooi de fijngestampte beschuit er over, verdeel de overige boter er op en zet het een half uur in eert matigen oven. SCHELVISCHSOEP 1 kleine schelolsch, 1 ui, 1 bosje selderij, wat peterselie, 1 snuifje peper, 1 dessertlepel zout, 3 eie ren, 1 laurierblad, een weinig nootmuskaat, 1Ys L. water, 2 lepels bloem, 1 lepel boter. De visch wordt in koud water op gezet met het zout, de ui, de selderij, de peper en het laurierblad. Als ze gaar is, na ongeveer 8 minuten koken, neemt men de visch uit het water, ont doe ze van alle graten, hak de helft der visch en maak daar balletjes van onder toevoeging van zout, peper, nootmuskaat, fijngehakte peterselie en 1 ei. De boter wordt gesmolten, de bloem bijgevoegd en al roerende de visch-bouillon bijgegolen. Het overige deel der visch wordt in stulcken gesne den; de vischbouillon door een zeef ge goten, de balletjes en de stukjes visch Y* uur in de bouillon gekookt. In de terrine worden 2 eieren flink geklopt en daar de kokende soep bij gegoten. gemoedelijk kunnen maken. Het aar dige kussen bijv. uit kleurige stofrcc- pen, ls al heel gemakkelijk engoed koop te maken. Want als wo eens in de lappenmand gaan snuffelen, nullen we daar nog heel wat vinden, dat kan dienen, om er zoo'n modern kussen uit te maken. Hoe kleuriger, hoe mooier. Al die resten worden op een stukje gaas gewerkt en vervolgens do naden met den kettingsteek afgezet. Ook een leuke theewarmer mogen we niet ver geten. Hij is tweedeelig en op eenvou dige wijze met den platsteek gewerkt. De nog altijd beminde sluimerrol is met gewone stokjes gehaakt. Dc afslui ting aan beide zijden bestaat uit lusjes. Al deze technieken zijn zoo eenvoudig, dat elke vrouw ze wel beheorscht cn er gemakkelijk wijs uit kan worden. De hoofdzaak is de kleur en bij eenig nadenken zullen we menige variatie vinden. Als bloemkool er niet meer friscli uitziet doen we een scheutje ongekook te melk in het kookwater, dan wordt ec weer als e nee uw. De kunst van het koken Eigenlijk een manlijk beroep? We leven in een tijd van consequen te begripswijzigingen! Waren we tot nu toe van meening, dat tot do veel omvattende taak van de vrouw óók behoorde «het smakelijk toebereiden van de spijzen, die in het gezin worden genuttigd ,en zagen we du9 het koken aan voor een bezigheid, die van na ture voor de vrouw weggelegd is, aJa we de vemekeringen van Sir Galahad mogen gelooven, is dit een .geweldige vergissing van ons, vrouwen. Gaat men, zoo vertelt Sir Galahad, die overigens, zooals ik onder het zegel der geheimhouding hier wel wil verraden, natuurlijk een vrouw is, dc geschiedenis der mcnschheid na, dan vinden we, dat dc vrouw slechts hoogst zelden, (cn dat tot geluk van die mensahheid), kookte. Vooral ook de vrouwen uit het oude Rome had den weinig idee van de edele kook kunst. Ze lieten de beoefening van deze smakelijke kunst aan haar mannelijke slaven over! In zijn nieuwe boek „Moeders cn Amazones" verklaart Sir Galahad, dat koken misschien het eenige is, waar voor de vrouw nooit werd geïnspireerd, waarvoor ze altijd onverschillig bleef en waarin ze dan ook nooit iets van blijvende betcekeni9 bereikte. En ver der zegt hij: „De wercldgeschicderis telt vele machtige hecrscheresscn wier naam door alle eeuwen heen levend is gebleven, maar we kennen geen enkele beroemde kokkin. Daarentegen kennen we wol talrijke beroemde koks met een wereldreputatic. Bij de meeste vol ken, en in het bijzonder ten tijde van de slavernij, waren het altijd de man nen, die voor do keuken zorgden, en daarin een rijke afwisseling cn verfij ning bracihtcn". Zienoo, nu weten we het! Menige geplaagde huisvrouw zal nu misschien geneigd zijn in de eerste op welling haar huishoudschort af te doen en te zeggen: „Hier manlief, doo jij het maar voor en maak het eten klaarl" (Wat trouwens in Amerika al zoo'n beetje aan den gang schijnt te zijn!) Al zullen misschien sommige man nen vol ontzetting dc tanden knarsen^ er zal niets meer aan te doen wezen, hun plaats is, althans volgens Sir Galahad, voortaan aan éiet huise lijke kooktocstell Zc behoeven nu niet meer het vijandelijke leven in. Aan het feit echter, dat er geen be roemde kokkin bC9taan heeft, valt niet veel te tornen, evenmin als aan de waarheid, dat in de grootste en voor naamste hotels in binnen- cn buiten land een man den keukensccpte? zwaait. En wat is hiervan de oorzaak? De psychologen beweren, dat hot daaraan ligt, dat het mannelijk verhemelte fij ner en gevoeliger is dan dat van de vrouw. Het smaaligcvocl van de vrou wen ligt in Ciet oog, dat van de man nen op dc tong. Daarom gaat ook hum liefde, althans volgens het bekende spreekwoord, zoo dikwijls door bun maag J Een geluksrecept! Het was een heel onverwacht ante woord, dat ik op mijn vraag: „hoe gaat het er mee?", te hooren kreeg. Die vraag was meer uit gewoonte, dan uit nieuwsgierigheid gedaan, cn het antwoord, dat men heden ten dage op zulke vragen ontvangt, kent men im mers toch wel. Het is zelden andera dan: ./slecht". En is er eens één, die niet dit antwoord geeft, dan volgt toch de beperking: „naar omstandigheden, ten minste". Hier echter luidde liet antwoordj „Dauk U, «heel goed!" ï^lccl goed?", was mijn wedervraag, i 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12