TURKENBURG Uur q^JZcC téu Os PRAATUURTJE LA A T>- EN TülMiODW Aro. 1SI BEWEZEN!! Adverteeren in „LAND-EN TUINBOUW" heeft succes "Mederlanders, kiest eieren voor uw geld Oproep van den heer J. WESTRIK, burgemeester van Barneveld GONGERDAG 1G MAAR7 1933 ..Land- en Tuinbouw" bereikt duizenden boeren en tuinders lil verbond met bet feit, dat door het Sluiten der Duitsohe grenzen de Bornevedid- sche eiermarkt (de grootste vrije markt van het geheele land) te gronde dreigt te gaan, verzoieikt de heer J. VV'estrik- burgemeester van Barneveld, ons de volgende oproep te willen publioeeren: „Nu de slog ven de zeer hooge invoer- redhten op eieren in Duitochland, ondaniks veLe en vele blei pogingen, dan tódh ingaan de 11 Maart gevallen is, breekt er voor de Nederlondsohe pluimveehouders een zware tijd aan. De kippen zullen nu juist gaan verrichten, wat wij ze jarenlang hebben trachten te leeren, namelijk het leggen veel eieren en ziedaar nu kunnen wij dank zij onze vriendelijke Oostelijke buren, ineens slechte weinig eieren gebruiken. Hadden wij nu maar een algemeen Regee- ringsteelt- en fokplan, dan zouden alle pluim'veehouders weten hoe te handelen! Thans moeten wij maar hopen, dat ze uit aich zelve zoo wijs zullen zijn- om te be grijpen, dat hun slechts één weg openstaat, n.l. een ingrijpende vermindering van het aantal kippen. Deze inkrimping moet zeker meer dan 1/3 van het aantal dieren zijn, om dat wij vrijwel al6 vaststaande mogen aan nemen, dat bij opruiming van „slechts" ccn derde der kippen, de eierenopbrengst vrij wel gelijk zal blijven. De stedeling zal gen: „Wat ruu. gaat het overblijvende 2/3 gedeelte» dan, uit dank voor liet, in leven blijven- nóg meer leggen?" Stel u gerust, dèi zullen ze niet, maar er mag gerekend worden, dat 1/3 van onze kljipenstapel heel slecht aam de legpDióbt voflidkjet, zoodat déze „op-eters" direct weg moeten. Ook zal het hoodig zijn, dat zij, die kippen houden, zon der direct op hun voordeel aangewezen te zijn, deze van de hand doen, iets wat niet erg is, omdat ze dikwijls* ongeweten, dure kostgangers voor hun bezitters zijn. Zoo doende kan er voor de. beroepspluimvee houders nog iets van teredht komen. Het is n.l. onmogelijk, nu de eierenexport vrijwel lamgeslagen is, het enorme aantal ei- ik meen 2200 millioen, geheel in het binnenland te plaatsen. Hoewel Duitsch- land gansch niet in staat is voldoende eieren voor de bevolking te produceeren, staat het toch te bezien, of als het kalme overleg daar teruggekeerd mag zijn het oude tarief op eieren, zal terugkomen. Waar de uitvoer naar Engeland ook al nief schit terend meer is en zeker niet beter zal wor den giezien de kans, dat velen, die op Duitschland exporteerden, thans hun beurt zullen zien te krijgen in Engeland, kan dus slechts een snelle beperking baat bren gen. Gelukkig, dat, wij nog vóór in het broedsei- zoen zijn, zoodat de kans nog bestaat, om vroegbroedkuikeps te bemachtigen. Deze toch zullen hun eierpiroductie beginnen in den tijd, als er verder weinig eieren aan de markt komen, October—December. Bovendien heb ben wij dan dit voordeel, dat vroege kuikens groote eieren leggen en de vraag naar dat soort eieren zelfs ook in Duitschland moge lijk zat blijven bestaan. Om nu deze, vrijwel eenige met voordeel -gedreven tak van landbouw en veeteeelt waaruit zeer veel kleine zandboeren en an deren, nog eenige inkomsten wisten te ha len zoo goed mogelijk te helpen, in den nu komenden overgangstijd van veel, naat betrekkelijk weinig kippen, daartoe zoude ons geheele volk kunnen helpen. Ik wil u gaarne uitleggen hoe en gelet op het fedt, dat zulks kan geschieden, zonder offers en zonder henadeeling van, eveneens noodlijdende land- en tuinbouwers en vew houders, twijfel ik niet aan uw medewer king. Gelijk gezegd, de kippen zijn gewend om eenige maanden geweldig veel eieren te leg gen, namelijk in Maart, April en Mei. Vroeger zag ik met vreugde op de Don- derdagsohe eiermarkten alhier in genoemde maanden aanvoeren van D/e 2 millioen stuks, thans huiver ik er voor. Daaa-om kwam de gedachte bij mij op, via de pers dit ■•verzoek om hulp tot alle Nederlanders te rïiichten: „Blijf dit jaar nu eens lang in een 'Paaschstemming, eet nu eens meer, eet nu BODEGRAVEN ZADEN VRAAGT PRIJSCOURANT eens veel eieren, in de maanden van de top- productie". Eieren zijn een goed, eieren zijn nu zeirs een geweldig goedkoop voedingsmiddel. Ver vélen ze u gekookt, bak ze dan, verwerk ze op een of andere wijze door andere spij< maar terwille van de zoo zwaar getroffen pluimveehouders eet eieren. (Wilt gij re cepten, zoo weet, dat de Nederlandsche Pluimveevereeniging een boekje daarover uitgaf). Help deze menschen, onze lamdgenooten, die buiten hun schuld zoo zwaar getroffen worden, door deze moeilijke maanden heen, toon, dat gij als 't gaat om hen te helpen, „eieren voor uw geld zal kiezen". Gelijk gezegd de pluimveehouderij zal wel zorgen, dat eerlang de overproductie ophou den zal, de afslachting zal zeer zeker heel spoedig beginnen en, eenmaal op een aan tal kippen gehouden, voldoende om voor de binnenlandsche consumptie te zorgen, zullen de prijzen wel weer loonende zijn. Dan kunt gij uw versterkt eierencten weder staken en uw zorg wellicht aan een andere noodlijdende bedrijfstak geven. Ik ben er zeker van, dat u, gehoor gevende aan mijn verzoek, 1. niet in gewicht zult achter uitgaan, 2. u er niet „tegen" zult eten en 3. een tevreden gevoel zult hebben, na al- loop van uw vaderlandsche eierenkuur, we- tend-'e, dat u vele landgenooten zonder opof fering door eeui paar moeilijke overgangs maanden zult hebben heen geholpen. Als burgemeester van „Nederlands groot ste vrije eiermarkt" meen ik in deze uwe medewerking met gerustheid te mogen vragen.". glauw" bij aardappelen Kalibemestino voorkomt dit euvel Het „Wauw" bij aardappelen, hier eE daar ook wel het „zwart" of grauwvleezig- heid genoemd, ie in den oogst van het afge- loopen jaar waargenomen en eorae zelfe in zeer sterke mate. Vandaar, dat de planten- ziektenkundige dienst het raadzaam acht, de aandacht van de verbouwers te vestigen op de wijze, waarop het ,Wauw" geheel of grootendeels ken worden voorkomen. Uit onderzoekingen ie gebleken, dat het „blauw'' worden wordt tegengegaan door het toedienen van kailii. In die gevallen dus, waariii optreden van „blauw" vewacht kan worden, late men de kaïtibemeeting in. geen geval achterwege. Alle kalianestsliOffen oefenen in dezen den zelfden aruvllioed uit, Wegeps het naderen van den poottijd verdient aanwending- van de dlitoorhiou'Clencle meststoffen met bet. oog op chilioorvengiftigring geen aanbeveling. Voor advies omtrent de aan te wenden meststoffen en de hoeveelheden wende men zich tot de rijkslan/d- en tuLniboiuwconsulen- ten, die evenals de Pla.ntenziekentenikun- d-ige Dienst en de hierbij werkzame ambte naren, gaarne nadere inlichtingen omtrent het „blauw" verstrekken. d'n Dood aan al dat tuig! Zoo is de titel von een vouwblad, dat door de N.V. Vereen. Kalimaatschappij, Heerengnacht 342 te Amsterdam, wordt ver- spreid. Bedoeling is de aandacht der boeren te vestigen op het fedt, dat Fijngemalen Kaï niet de beste, doelmatigste en goedkoopste onkruidverdelger is. Dit wordt in enlkele sprekende foto's en in zeer sobere bewoordingen kenbaar ge maakt, zoodat het goed. tot den eventueelen gebruiker zal doordringen. Wtte last heeft van herik of koren bloem, van wikken, dauwnetel of muur, van rusecben, winde, dui zendknoop of zuring, van brand- net e '1, distel of melde van bentgras of windh alm en wat niet al, die vrage deze folder aan en doe wat de praktische boeren, die in het kort hun ervaringen mede deelden, deden, en gebruike fijngemalen Kaïniet. Een jaar of vier geleden zagen we in de buurt van Utrecht met eigen oogen de frap pante resultaten, waar we toen reeds over schreven. Verklaar de oorlog aan het onkruid. eupZh. J&xjvotf „Hilleshög"-suikerbietenzaad is een 100% Nederlandsch products op Nederland- schen bodem met Nederlandsche arbeids krachten gekweekt. Dat garandeeren wij. Wanneer ge Uw belang begrijpt, bestelt ge voor den volgenden uitzaai „Hilleshög" bij Uw inkoopvereenigingen of suiker fabrieken. De ideale gladde vorm van de „Hilleshog"* suikerbiet maakt, dat het rooien veel min der tijd kost. Bovendien geeft „Hilleshög"- suikerbietenzaad de grootste suiker- oobrengst en het minste aantal schieters. BERICHTE?/ VAN DEN P. D. gchurftbestrijding (Aanvullend bericht) In hot bericht No. 332 van den Planten ziekte nkundiigen Dienst wordt o.a. den ver bouwers van aardappelen ernstig aangera den, voorzoover dit in verband met de eisohen, die andere gewassen 6tellen, moge lijk, zal blijken te zijn, op die gronden* waar van bekend is, dat de oogst schurftige aard appelen oplevert, „zure" in plaats van ,,al- calieohe" bemesting te gebruiken, waarbij voor wat de stikstof meststof fe n betreft, zwavelzure ammoniak in de eerste plaats in aanmerking komt. Naar aanleiding van dit advies deelt Prof J. Hudig ons mede, dat door hem herhaal delijk op zijn proefvelden en in de praktijk de waarneming is gedaan, dat bij aanwen ding van kalkealpeter op gronden- die niet overkailkt zijn en waarvan de kalktoestand matig is, de aardappelen een zeer gladde en witte schil geven, terwijl de schurft dikwijls veel beter wordt bestreden bij aanwending van kalksalpeter dan bij gebruik van zwa velzure ammoniak. Prof. Hudig meent dan ook zonder eenig voorbehoud op die gron den, welke voor aardappelcultuur bestemd zijn en waarvan de kalktoestand niet te hoog en ook niet te laag i6, naast de ge bruikelijke kalizouten de combinatie super fosfaat en kalksalpeter te mogen aanbevelen waarbij dan, naar zijn verwachting zal blij ken, dat dit één van de beste bestrijdings middelen der schurft zal zijn. Hoewel de ervaringen, die Prof. Hudig met het gebruik van kalkealpeter beeft op gedaan, niet steeds door andere proefne mers worden bevestigd, meen ik in het be lang van de aardappelverbouwers ;e han delen door in dit aanvullend bericht aan d*, mededeeling van Prof. Hudig bekendheid te geven, zoodnt bij de keuze van de aan te wenden stiketofmeststoffen ook met zijn ervaring rekening kan worden gehouden. Het plaatsvervangend hoofd van den Planlenziektenkundigen Dienst T. SCHOEVERS Indexcijfers van den Landbouw Aan de toelichting bij de indexcijfers over Februari ontleenen wij het volgende: In de graanprijzen kwamen geen belang rijke wijzigingen. Een tweetal handelsgewas sen, met name koolzaad en geel mosterd zaad, vertoonden een belangrijke prijsstij ging. Ook de cijfers voor aardappelen, stroo en suiker zijn iets hooger geworden. Daaren tegen werden rogge, stamboonen en karwij- zaad lager in prijs. De genoemde verande ringen waren niet van zoodanige beteeke- nis, dat het indexcijfer der akkerbouwpro ducten daardoor belangrijk gewijzigd werd. ITet indexcijfer voor boter is aanmerkelijk gedaald, de cijfers voor kaas en rundvleesch werden eveneens iets lager. Schapevleesch en eieren noteerden echter belangrijk hoo ger, zoodat het indexcijfer voor de veeteelt producten onveranderd bleef. Bij de productiekosten viel een belang rijke daling van den prijs van Thomasmeel waar te nemen, overigens traden geen wijzi gingen van beteekenis op. goerenleenbanken Volgens mededeelingen van het bestuur waren in het jaar 1931 aangesloten 561 lo cale banken met 74.642 leden; het aantal spaarboekjes bedroeg 100.889; het bedrag der spaargelden f 134.336,717,35; het aantal boek jes in loopende rekening 9S89, waarop het tegoed was 4.075.469,Gd1/*', het aantal voor schotboekjes 41.115, waarop een bedrag aan voorschotten van f 55.088.601,93y2; terwijl het bedrag der schuld in loopende rekening was f24.486.103,71. De gezamenlijke reserves der plaatselijke banken bedroeg ongeveer f7.074,900. Het totaal der spaargelden en ontvangsten in loopende rekening bedroeg samen: f138.412,000 of bijna 6 millioen gulden min der dan het voorafgaande jaar. Dat der "voor schotten en uitgaven in loopende rekening f 79.575.000, of bijna 1 millioen meer dan het vorige jaar. Dat deze cijfers, die aangeven den toestand van 31 December 1931, niet ongunstiger zijn, moet worden toegeschreven aan het nog niet in die ernstige mate doorwerken van de crisis en aan het feit, dat minder geldmid delen noodig zijn dan voorheen, tengevolge van de sterk gedaalde prijzen van voeder en meststoffen. Pootaardappeler. De Fransche maatregelen. Door de Nederl. Industrie- en Handelsraad is een adres gericht aan den Minister van Econ. Zaken in verband met de Fransche maatregelen, die onzen uitvoer van pootaard appelen belemmeringen in den weg leggen. In dit adres wordt gewezen op het feit dat de export van Nederlandsche pootaardappe- len naar Frankrijk zich gedurende de laat ste jaren belangrijk heeft ontwikkeld, het geen in diverse productiegebieden hier te lande een omzetting der aardappelcultuur tengevolge heeft gehad. Een en ander is met groote moeite en kosten gepaard gegaan. Op aandrang van verbouwers van poot- aardappelen in Noord-Frankrijk, die zich door de superieure qualiteit van het Neder landsche pootgoed bedreigd zagen, heeft de Fransche regeering einde Januari van dit jaar den invoer dezer pootaardappelen aan invoervergunningen onderworpen, terwijl hét invoerrecht van 15 franc per 100 kg. tot 30 franc werd verhoogd. Deze maatregelen blijken inmiddels zeer belemmerend en vrijwel prohibitief te wer ken, waardoor de hier genoemde tak van bo demcultuur met den ondergang wordt be dreigd. De raad verzoekt den minister spoe dig met de Fransche regeering in onderhan deling te treden, teneinde de belemmeringen weg te nemen of te verzachten opdat Frank rijk als afzetgebied voor ons Nederlandsch pootgoed behouden gal blijven. Melkproductie in Februari De Directie van den Landbouw deelt mede: Hoewel in verband met de lage veeprijzen in vele streken belangrijk meer vee opge- stald is dan voorheen en ofschoon in het algemeen wegens schaarschte aan geld het verbruik van krachtvoeder aanzienlijk is ver minderd, kan de voedselvoorziening in Fe bruari nochtans voldoende worden genoemd, omdat veel eigen verbouwde voedermiddelen beschikbaar waren (goed Ciooi, kuilgras, bie ten, aardappelen, enz.). In verband met deze ruime voorraden zijn ook de vooruitzichten in imke de voedselvoorziening vrij goed. Er bestaat echter wel kans, dat bij een aantal veehouders de beschikbare hoeveelheid hooi onvoldoende zal worden, indien de koeien niet tijdig in de weide kunnen gaan. In de meeste provinciën is de melkproduc tie in Februari normaal geweest. Het groo- tere aantal koeien woog op tegen de mindere raelkgift per dier, welke laatste het gevolg was van de bovengenoemde vermindering van het gebruik van krachtvoeder. Vermoe delijk in verband met deze gewijzigde voe- Het onderhoud van 100 ratten kost U f 250.per jaar RATIN verdelgt RATTEN en MUIZEN afdoende zonder gevaar voor menschen en hnisdieren Vrijblijvend nadere Inlicht bij: BACT. LABOR. „RATI N" H. C. van Woerden - Zeist v. d, Heydenlaan 3 Telefoon 567 Ned. Octr. 1974C BROEIRAMEN - LUCHTRAMEN KASSEN- en WARENHUISBOUW KASGLAS en EENRUITERS Speciaal Adres voor: BROEIBAKKEN voor Particulieren en Buitenplaatsen GROENTEPLANTEN in de beste soorten, POOTAARDAPPELEN in groote verscheidenheid, RIETMATTEN" in alle maten H. VAN NOORT Telefoon 6276 ZWIJNDRECHT Prima schoongemaakte VLAMPIJPEN voor kasverwarming, afraste ring, waterleiding, stalpalen enz. In alle diameters en in ieder kwantum voorhanden. Afrasteringsbuizen worden van geboorde gaten voorzien om draad door te trekken. „TUBUS" Nandel-Maalschappij NT. Veeischedijk C 271a Hendrik-ldo-Ambacht Tel. Dordrecht 6475 Na 6 u. 3193 Dordt. ding was het vetgehalte van de melk dik werf lager dan voorheen. Uit Groningen en Drenthe is bericht, dat. de melkproductie in Februari ongeveer 10 hooger was dan normaal. In Zeeland was een aobteruitgang vast te stellen, welke op 5 10 SS wordt geschat. NEDERLANDSCHE LANDBOUW HANDELSKAMER In het Nederlandsche Paviljoen op de Jaar beurs te Milaan van 1227 April as. zal onder leiding van de Nederlandsche Land- bouw-Handelskamer een stand worden inge richt In deze stand zullen monsters van te velde en op partij goedgekeurd zaaizaad en pootgoed worden geëxposeerd, terwijl spe ciaal de aandacht op het controlemerk van den Nederlandschen Algeméenen Keurings dienst (N.A.K.) zal worden gevestigd. Een geschriftje in de Italiaanscho taal, waarin het systeem van controle op de gewassen wordt uiteengezet, zal er verder toe bijdra gen aan goedgekeurd Nederlandsch zaaizaad en pootgoed in Intalië meerdere bekendheid te geven. Voorts zullen fraaie foto's van Ne derlandsch groot-, en kleinvee worden opge hangen, terwijl eenige monsters van wol en andere producten het geheel zullen vol tooien. 't Is voorjaar. Dat is de tijd van griep, Schoonmaak en andere ziekten. Je zou van de schrik voor de* eene al weer heter worden van de andere kwaal. Ze zijn bij mij zoo'n beetje (17) aan het rommelen (1!) moet ge weten. Dat is nog wel geen schoonmaak! Wel heen! IToe zou rommelen nu ook schoon maak zijn? Je breekt je beenen of stoot in elk geval je knieën aan stoelen, die op een heel an dere plaats staan dan vroeger; je schaaft je schenen aan voorwerpen waarvan je het be staan op de plaats van ontmoeting nooit zoudt hebben vermoed. Je loopt permanent met dreigende rimpels iu je voorhoofd en een wondere schittering in je oogen. „Ze" hebben zin om alles op 1c ruimen (mij incluis). Alle laden worden leeggehaald en vuilnisemmers volgeladen. Dingen, die je plots noodig hebt, zijn spoor loos verdwenen, zonder dat advies van de heer des huizes gevraagd is. Soms wordt dit advies wel gevraagd. Dan is het zelfs d'e rommelaarsters t'e erg. Zelfs werd me gevraagd of een reservestuk scheerzeep van mij „weg kon". Moet je mijn gezicht straks eens zien, want ik heb, in arren moede „ja" gezegd. Dit zijn alzoo de symptonen, dat het voor jaar is. Of jc nu daarom, dus alleen om te weten dat het voorjaar is, zulke bezoekingen óver je moet laten komen betwijfel ik. Er zijn er wel andere en meer aangename. Zoo las ik, dat Twee, drie berichten las ik onder elkaar. Waar, dat weet ik niet meer; maar 't is wel betrouwbaar, ik lees alleen betrouwbare lectuur. De eerste nieuwe aardbeien werden te Utrecht aangevoerd en brachten per stuk op de som van51 (een en vijftig) centen. Is dat wat! Een en vijftig centen, je zou er als aardbeienteler naar snakken. Maar het tweede bericht was uit de Lier. Daar waren ook reeds de eerste aardbeien aangevoerd en deze deden7 (zeven) cent het stuk. En de eerste bloemkool deed als ik me wel herinner 8 cent per stuk. De Utreohtsche aardbeien nu uitgesloten (zoo'n uitlooper heeft men wel eens meer) maar dan is het toch wel een droeve bode van het voorjaar als de eerste bloem too! voor 8 cent en de eerste aardbeien voor 1 cent gaan. Wijverheugen ons op de komst van het nieuwe gewas, doch met beven. Want de toestanden zijn zoo dat niets wijst op verbe tering m alles op nog meerdere verslccn- Alles wordt gedaan om wat van andere laaiden voorheen betrokken werd, zooveei mogelijk zelf te leveren. Hierdoor vervallen alle oude handelsban- dem en speelt het domme egoïsme de boven toon. Dom, omdat het de natuurlijke distri butie van producten in bepaalde beddingen wil ledden, doch die beddingen zóó eng maakt, dat de productiestroom noodzakelijk de wanden moet uitschuren, wat straks over langer of korter tijd noodlottige gevoi- gen zal hebben. In onze gecompliceerde samenleving, die als samenleving geen landsgrenzen keni, gaat het niet aan de productie van bodem en bodembearbeiders met geweld te dwin gen. Onze bodem levert zooveel land- cn tuinbouwproducten, dat onze bewoners niet alles consumeeren kunnen, zoodat wij ons overcompleet trachten te ruilen met induc tie producten, die wij niet genoeg producee ren, maar die b.v. Duitschland weer in zoo DORDRECHT VRAAGT GRATIS PRIJSCOURANT van TUIN-, BLOEM- EN LANDBOUWZADEN EN "LANTEN groote mate voortbrengt, dat die niet alles verbruiken kunnen. Deze uitruil van de over productie, doe veel ingewikkelder is, dan wij zoo kortelings hier mededeelen, is een proces van vele jaren geweest. En die daar ruwweg wil ingrijpen za. bemerken, dat zoo'n rader werk wel tijdelijk onklaar wordt als iemand zijn hand er tussuhen steekt, docih dat die hand pijnlijk beschadigd wordt Daarom behoeft niet elke poging om van het buitenland meer onafhankelijk te gera ken als een autarkisch streven aangemerkt te worden. Integendeel. Als in Noorwegen kan worden, waardoor in de naaste toe komst de invoer van lijn- en andere oliekoe ken geheel overbodig wordt en Noorwegen op het gebied van dat soort krachtvoeder ge heel onafhankelijk wordt, dan kan men dit geen autarkie noemen. Vroeger werd het afval van de walvis* schen, waarvan walvischolie voor margeri- nebereiding vervaardigd werd, in groote massa's overboord geworpen. Maar thans heeft men naar onze consul te Oslo mede deelt allerlei proeven genomen om het vleesch en de beenderen en de onderdeel en van de wailvisch tot een soort voedermeel te verwerken, dat verschillende eigenschappen bezit. Zoo bederft het niet als het de tropen passeert (tegenwoordig worden door de Noor sche visschers de walvisschen in de Zuide lijke IJszee gevangen en dadelijk verwerkt). Volgens Prof. Langfeldt is het een uitste kend krachtvoeder, dat maar weinig vet en wel 90 pet. eiwitstoffen bevat De waarde van dit voedermeel zal volgens denzefden professor die van de geproduceerde traan overtreffen. Misschien zal heel binnenkort DE VRAAG NAAR THOMASSLAK- KENMEEL HET AANBOD OVER TREFFEN. De prijzen zijn gedaald en de vraag is zoo groot geworden, dat giroote partijen die nog voorradig waren zijn geruimd. De boe ren hebben leeren inzien, dat ook nu nog wel slakkenmeel met succes gegeven kan worden. D'e Nederlandsche bodem is wel bij zonder dankbaar voor slakken en hetgeen het Centraal Bureau in het door ons in dit nummer gepubliceerde „marktoverzicht" me dedeelt verwondert ons dan ook niet Alleen maar er wordt niet meer zooveel geproduceerd, 't Is, zooals ge weet, een ne venproduct bij de staalbereiding. En aange zien deze fabrieken minder produceeren, zal er ook niet zooveel slakkenmeel loskomen. Waar nog bijkomt, dat Duitschlands boe ren, daar de prijs oploopt, die ze van de re- geeringsmaatregelen verwachten, ook meer vragen. Zoo moeten ze ook in ons land, nu het bui tenland minder neemt maar vragen naar Nederlandsche producten. Er is een ACTIE OM HET KAAS- EN OM HET EIERVERBRITIK IN ONS LAND TE BEVORDEREN. Over dat kaasgebruik kunt ge in dit of in het volgend nummer een bericht lezen. Oud minister Posthuma zegt dat als ieder Neder lander boven de 10 jaar een half ons kaas per week meer gebruikt dit het verbruik van kaas in eigien land zeer ten goede zal komen. Dat is zoo klaar als kristal schreef mijn dochtertje gister in haar taalschrift, juist toen ik het Amersfoortsche bericht las. Wonder hoe soms twee heel verschillende dingen met elkaar in verhand komen. Om zoo 'n uitspraak tc doen behoeft men geen oud-minister te zijn, geen voorzitter van dc Zuivelfabrieken, geen Posthuma zelfs te heeten. Maar de bedoeling is goed, nl. eet meer kaas. Nu komt de Barneveldsche burge meester, de sympathieke ij veraar voor de Barnveldsohe bedrijven, en zegt: help dc eierboeren door in de maanden Maart, April en Mei veel eieren to eten. ïk vïn<* deze opwekking zeer sympathiek ook omdat, alleen een bepaalde tijd genoemd wordt. Slechts drie maanden. En daarna kunnen we onze eetlust op andere vaderlandsche producten botvieren. Deze burgemeester voelt ook voor andere producten die in hel gedrang komen. Dat mis ik wel eens in pro paganda voor andere zaken. Maar je zou er tegen komen, hoor! Nieé tegen de eieren, dat niet Doch tegen al die productie, die we meer moeten eten. Eet meer kaas, eet meer eieren, eet meer'boter, drink meer melk eet meer vleesch. eet meer aardappelsje zou zwaargewicht-kam pioen worden. Maar gelukkig voor de slanke' lijn daar hoor ik: eet meer komkommers, eet meer augurken, eet meer tomaten, eet meer uien (beware!)Ze moeien het nu niet te gek doen. 't Moet in het fatsoenlijke blijven Maar nu in ernstis het niet opvallend dat de wereld armoede lijdt bij zooveel over vloed! Dat in sommige gedeelten der wereld hongersnood heersoht! Dat overvloed geen zegen is, maar een vloek dreigt te worden. De mensch heeft jaren gesnoefd op zijn kunnen. Zijn kunnen produceeren van laua- en tuinbouwproducten (hebben wij ook niet mee gedaan?ik vraag het maar zoo). En waar zijn we nuwij, die zooveel kunnen Staat er nieit ergens geschreven: Dfe in den hemel woont zal lachen? Tot de volgende week. PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9