TANTE POS TER BEURZE DONDERDAG 16 MAART 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 KON. NED. JAARBEURS DE ZOETE INVAL OP DE DERDE VERDIEPING Tante Pos dachten we ons vroeger in criuoline en met een regenscherm. Maar ze heeft zich de laatste jaren ontwikkeld tot een zeer moderne dame, met juiste begrip pen, en ze reist per vliegmachine en spreekt per draadlooze. Nu laat ze op de Jaar beurs zien hoe iemand de telegraaf in huis kan krijgen. Het verresohijven wordt ge demonstreerd; op de schrijfmachine tikt men de brieven, die langs de telefoonlijn naar de andere schrijfmachine gaan. Na-uur lijk geen gewone typewriter, maar 'n soort telegraaftoestel, evenwel voorzien van een gewoon toetsenbord. Dit is zeer interessant en een nieuwigheid, waarmee druk propa ganda gemaakt wordt bij groote zakenfir- ma's e.d. De meest ingewikkelde huistele foon-installaties zijn voorts te bewonderen bij de stands van P. T. T., maar ondanks het gecompliceerde is de bediening toen vlot en eenvoudig. De snelheid en accura tesse van de telegraaf wordt aange.oond. In 't algemeen kan men zeggen, dat de Post ter Beurze een goed figuur maakt. In de afdeelöng Voedings- en Genotmid delen nemen de chocoladefabrikanten weer een belangrijke plaats in. Van Houten brengt een collectie Paasch- artikelcn, waaronder een doos in den vorm van een Paaschei, aardig gevonden, winkel prijs f 1. Voorts een keurig geciseleerd trom meltje bonbons; het trommeltje is een sie raad voor de theetafel. Er zijn drie nieuwe standaarddoozen: dame in het groen, daiuv met orchidee en dame met roos; de Mesopa de Vanta en de Niboo zijn weer aanwezig en de chocoladeletters (reeds weer vooi voor Sinterklaas) zijn beduidend in prijs ge daald, nl van f 2.20 tot f 1.40 per K.G. Twaalf soorten luxe bonbons worden ge bracht tegen f 0.30 per ons. Bensdorp heeft voor de winkeliers dou- zen gesorteerde fantasie-chocolade voor lossen verkoop... ze brengt een groot assoi: timent Paascheitjes. Een nieuwe reep, ver koopsprijs één cent per stuk, zal wel m trek komen, inzonderheid misschien bij de schooljeugd, maar ook voor de huisvrouw om te presenteeren. Droste heeft nieuwe soorten Paascheitjes ter Beurze gebracht en Paaschfiguurijes, ais kipje, haasje en kuikentje. Vier nieuwe suoi ten rcepcu zijn uitgebracht, nl. noot-melk koffiemelk, sinaasappelmelk en nogachoco- lade. Een nieuw doosje oblie's en 'n nieuw doosje bonbons vormen mede de attracties, de bonbons hebben op de doos de voorstel ling eener dame in een hangmat. De luxe doozen in goud uitgevoerd zijn eveneens nieuw en zeer aantrekkelijk. Kwatta brent een nieuwe reep Oranje snippers, misschien wel gebracht met hei oog op de herdenking van Willem de Zwij ger? Er is in den s.and van deze fabriek een keurcollectie doozen bonbons te bewon deren. De biscuit-afdeeling brent vele nieu we soorten bakwerk, en verder zijn de ge wone artikelen aanwezig, als losse cacao, veel bonbons, en dessertchocolade. Rademaker in Rotterdam heeft 't tablet Milles Fleurs nu ook in melkchocolade ter markt gebracht; verder betoont deze firma zich weer speciali.eit in doozen bonbons, losse bonbons, en last not least, de bekenue hopjes. Pette brengt als zomerartikel gesorteerd fruit, verfrisschend en lekker; voorts assor timenten chocolade, en emaille huishoun- bussen met chroomdeksel, inhoudende K.G. cacao; de huisvrouwen zullen door het koopen van deze bussen zich een moote 6erie huishoudbussen kunmen verwerven Sickesz heeft haar tien cents reep op zés cent gebracht en toont dus met den tijd mee te gaan. Er is een nieuwe collectie luxe doosjes en doozen borstplaat, de laatste misschien meer geëigend voor Sint Nicolaas vervaardigd. De serie bonbons Holland, Rembrandt en Lugano is nu weer inge voerd, maar tegen prijzen, welke bijna de De eerste dagen was 't bezoek aan de Jaarbeurs al druk. We zien hier bezoe kers aan de loketten zich van toegangs bewijzen voorzien. helft zijn van de prijzen, welke hiervoor vroeger golden. Verkade heeft voor haar biscuits een doos gevonden, waarop de deksels herme tisch gesloten zijn door een speciale gepa tenteerde vinding. De biscuits worden door deze nieuwe vinding niet zacht. Er is een standaard-serie bonbons ingevoerd, waarin alle goede soorten bonbons zijn vervat te gen f 0.35 per ons. Wat Verkade. dus heen in haar gemengde biscuits, heeft ze hierin met haar gemengde bonbons. Topsie blijft nog steeds in trek. De Minta Keps bleken er zoo goed in te gaan. dat namaak schering en inslag was, en een zakje moest worden gemaakt, waarop de fiimanakm duidelijk staat aangegeven. Specialiteit is chocolade voor de keuken, waarbij een recept gevoegd is van mej. Wittop Koning, gemaakt, waarop de firmanaam duidelijk er ook thans weer veel lekkernijen ter Beurze zijn, en de derde verdieping, waar al deze stands te vinden zijn, een waar luilekkerland mag heeten. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN DEPARTEMENT VAN DEFENSIE Bij K. B. Is aan den met Ingang van 16 Ma 933 eervol ontslagen kamerbewaarder bij >ep. van Defensie F. van de Vijver, de perso ijke titel van adjui DE ONBEWAAKTE OVERWEG TE NOOTDORP DE MINISTER OP ONDERZOEK Sinds eenigen tijd is, zooals we gemeld hebben, de bewaking van den overgang der Electr. Spoor, Rotterdam-IIofplen, aan den Veenweg te Nootdorp opgeheven Op het uiterst gevaarlijke van .deze maat regel. is reeds meermalen gewezen; per dag passeeren omstreeks 100 treinen dezen overweg, welk aantal des zomers tot onge veer 150 wordt vermeerderd. De Burgemeester van Slompvvijk, de heer J. Keyzer voert sinds de opheffing een energieke actie, daarin thans bijgestaan- door zijn nieuwe amhtcnoot te Nootdorp,, den heer H. Schölvink, om gedaan te krij gen dat aan de gevaarlijke toestand een: einde wordt gemaakt Woensdag h^eft nu de Minister van VVa-" terstaat, Mr P. Reymer, in gezelschap \an den Inspecteur-Generaal der Spoorwegen,: dc-n heer Ir. van Marle en den heer Mr Si 1 vergieter—Hoogstraat, den toestand ter piaatse in oogcnschouw genomen De autoriteiten werden omstreeks twee uur ten raadhuize te Stompwijk onhan- gen, waarna mede in gezelschap van beide genoemde burgemeesters, aan den over weg de situatie werd opgenomen. Eveneens werd bezichtigd de toestand van den on be waakten overweg der Staatsspoor, eveneens aan den Veenweg gelegen een paar lion-, derd meter van de nieuwe onbewaakte overweg. Het is wel te hopen dat in de uiterst ge^ vaarlijke toestand aan den Veenweg, "ver andering aangebracht zal worden. DE VERJAARDAG VAN DEN PRINS EN DE PRINSES RADIO UITZENDINGEN De verjaardag van Prins Hendrik (19 April) valt dit jaar op Woensdag Daar dit een vaste uitzenddag is van de V.A.R A., .heeft de minister van Waterstaat bepaald, dat V.A.R.A. en A.V R.O. die week den Dinsdag en Woensdag zullen omruilen. De minister heeft voorts aan de A.V RO opgedragen in plaats van de V.A.R.A. het algemeen programma te verzorgen op 1 Mei a.s. Deze regeling is gemaakt met het oog op de viering van den verjaardag van Prinses Süli'ana. waarvan de nationale viering is bepaald.op 1 Mei, zulks met het oog op den Zondag" waarop 30 April valt BEGROOTING ECONOMISCHE ZAKEN Instelling Centrale Controledienst Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, betreffende de begrooling Economische Zaken, ontleenen wij: Algemeen mag worden gezegd over de sociale wetgeving, en speciaal van de Ar beidswet, dat een regeering, die er in slaagt haar te handhaven op het bereikte' peil, trots de ontstellende verarming van onze natie en nimmer zóó verwachten stil stand in onze productie, meer voor het. so ciaal welzijn verricht, dan bij uitbouw der sociale wetgeving in tijden van voorspoed. De minister zou niets liever willen, dan dat hij voldoen kon aan de door verschei dene leden geoefenden aandrang om tot toe passing van de Arbeidswet 1919 ook te ge raken ten aanzien van die groepen van ar beiders, welke tot dusverre van wettelijke bescherming, wat betreft den duur van hun arbeid, zijn verstoken. Wenschen in die richting zijn thans echter slechts in zeer beperkte mate te verwezenlijken. Het verbod van verkoop van versch brood vóór 10 uur des Voormiridngs wordt vrijgoed nageleefd. Echter wordt het in de groote steden nog al eens overtreden, maar de aanleiding daartoe is gemeenlijk een andere dan de zucht om het publiek aan versch ontbijtbrood te helpen. Het toelaten van den verkoop van versche kadetjes van 's morgens 8 uur af om overtreding van het thans geldende verkoopverbod tegen te gaan, heeft dan ook weinig kracht van ar gument. De door enkele leden bepleite wettelijke invoering van de veertig urige arbeidsweek heeft de volle aandacht der regeering. Aangezien de taak der regeering tér be vordering van den landbouw in de laatste jaren aanmerkelijk is uitgebreid, deelt de minister de meening, dat met name het aantal met de praktijk van den landbouw bekende ambtenaren, verbonden aan de di rectie van den landbouw, onvoldoende is. In verband hiermede hoopt de minister eerlang de benoeming van een directeur- generaal van den landbouw te bevorderen. Met dezen hoofdambtenaar zal' alsdan na der overleg worden gepleegd omtrent de instelling eener afzonderlijke afdeeling voor het ontwerpen en het ten uitvoer leggen van crisismaatregelen. Voorts is de instelling van een centralen controledienst op de uitvoering der land bouwcrisis-maatregelen reeds in voorberei ding. DE BURGEMEESTER VAN DIDAM ZIJN PLAATSVERVANGER De commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland heeft in gevolge art. 84 der gemeentewet bepaald, dat met ingang van 14 dezer bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den burgemeester der ge meente Didam deze wordt vervangen door het Raadslid W. H. Derksen. Hierbij is dus afgeweken van alinea 1 en 2 van genoemd artikel, waarbij is bepaald, dat het college van-B. en W. uit zijn midden den loco hu gemeester aanwijst en dat bij ontstentenis van den aangewezen wethouder een andere wethouder hem vervangt en zoo deze ver hinderd is het oudste raadslid in jaren als zoodanig optreedt. DE AARDBEVING IN CALIFORNIE Blijkens mededeeling van het departe ment van Buitenlandsche Zaken is er een telegram ontvangen van den consul te Los Angelos dat er, voor zoover hem bekend, geen Nederlandsche slachtoffers zijn bij de aardbeving. AANBESTEDING ZUIDERZEEWERKEN Door den directeur generaal der Zuidemee- werken werd heden aanbesteed het aanleg gen van pl.m. 18.7 K.M. gewalste wegen in den Wieringermeer. Laagste insclir. N.V. Jaarsveld's Wegen bouwerij te Silvolde met Ned. cement voor f 163.650, met buitenlandsch cement f 158.650. WIE REDDE 'T VADERLAND? Duidelijk blijkt, hoe bloedarm de H G S. is, want zij wil haar roem vestigen door zich daden toe te eigenen, die anderen ver richten; aldus schrijft „de Banier" der S.G. P. Want, zoo luidt de toelichting: „de Herv. Staatspartij is in bittere jalou- zie op de Staatk. Ger. ontstoken. De spre kers der H.GJ5. vertellen den kiezers alki lei onwaarheden, om het te doen voorko men, alsof Ds. Lingbeek eigenlijk de man is, die voor dé afschaffing van hei gezant schap zorgde. Tegen deze onware voorstel ling zullen wij de werkelijke feiten la en spreken. Ds. Lingbeek vertelde zelf in Staat en ROFFELRIJMEN. Dat Christendom toch! Ik las pas in een landbouwblad Een uitgebreid gedicht Van een Gereformeerdenboer Die, met een Zeeuwsch gezicht, Beweert, dat in veel christelijks De revolutie ligt, Hetgeen zijn echt neutraal gemoed Geweldiglijk ontsticht. De Christelijke Boerenbond Heeft hem dat aangedaan: Die is den Zeeuwschen Christen-bóer En -tuinder nagegaan, Die deed voor de „neutraliteit" De oagen open gaan, En leerde dat de Christen op Zijn standpunt dient te staan. De braaf-„Gercformeerde" baas Maakt zich zoo bitter kwaad, Dat hij van 't christelijke paard, 't Hervormde varken praat, Waarmee de Zeeuwsche „sectarist", Wiens farizeesch gelaat Het stempel van de splijtzucht draagt. Straks handel drijven gaat! De man pleit voor de Z. L. M„ De Landbouwmaatschappij Daar hoort hij om z'n zacht gemoed En breede blik ook bij Daar voelt hij zich pas Christen en Volslagen splijtzwamvrij, Ontzwommen aan de golven van De secte-slavemij Het zij zoo. Laat de beste man Maar blijven waar hij hoort Waar zijn „Gereformeerde" rust En vree niet wordt gestoord: De Christelijke actie gaat Oók daar in Zeeland voort Tot élke Zeeuwsche Christen-boer De dóód voegt bij het jvóórd. (Nadruk verboden.) LEO LENS. °°k een amendement gereed had, doch dat de voorzitter van de Tw.-Pde Kamer hem zeide, dat reeds een amende ment door Ds. Kersten en Ds. Zandt van denzelfden inhoud was ingediend. Toen wilde Ds. Lingbeek, zoo hij zegt, onder 'lat reeds ingediende amendement zijn naam zet;en, wat natuurlijk niet ging. En nu vertellen de redenaars der Herv. Staatspartij dat Ds. Kersten niet Christe lijk handelde. Maar als dat zoo was, dan had Ds. Ling beek eveneens on-Christelijk gehandel I, want hij deed precies hetzelfde als Ds. Kei-sten en Ds. Zandt deden. Ds. Lingbeek toch wilde, volgens zijn eigen verklaring, en dat zonder overleg met Ds. Kei-sten en Ds. Zandt, een amendement indienen. Aheen, lezer, Ds. Lingbeek was te laat! Hij visehto achter het net". i-.j 'i J Juk A 4.. -jr 'i i V-'..t J - 3 nieuwe Britsche onderzeeër „Starfish" liep op de.marinedokken te Chatham van stapel. De nieuwe oorlogsboot na de te water lating. De natuurkundige Cosyns, de helper van Piccard, dis een stratosfeertocht wil maken, gaat zijn brevet ais luchtvaarder halen. De „Belgique" zwelt op tusschen de houders der gasfabriek te Jette. Oud-Minister Kan brengt een bezoek Mac Donald te Genève. ledereen valt aan oud-Minister Waszink, die reeds *t op: de Engelsche premier is oud twee maanden in het St. Laurentius- geworden, ziekenhuis te Roermond ligt. Joodsche vluchtelingen uit Duitschland aan den maaltijd in het Isr. Tehuis aan de Rue du Chevalier-de-la-Berre te Pa rijs, waar zij gastvrij ontvangen werden bal eskader van de nieuwste Engelsche legervliegtuigen van het type „Hart" oefent bij het Londsche vliegveld. Deze machines hebben een snelheid van honderd-tachtig mijl per uur. Vermoedelijk tengevolge van het warm loopen van een centrifuge is gisteren brand ontstaan in de lederwaren- fabriek Roorda bij Harlingen. Overzicht tijdens den feilen branddie de fabriek grootendeels verwoestte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5