EERSTE KAMER BINNENLAND. Radio Nieuws. DE LAATSTE D ER TRIBUNEN DONDERDAG 16 MAART 1933 TWEE MINISTERS. DIE BLIJVEN MOGEN ONDERWIJS Z. H. S. AANGENOMEN DEFENSIE ONDER HET MES OVERZICHT Dat men zoowel in Eerste als Tweede K<^- mer minister Donner noode ziet heenpaan, is alpemeen hekend. Gister hebben echter nop een tweetal andere bewindslieden in den Senaat de vriendelijke en vereerende woorden mopen hooren, dat men hen gaar ne in een volgend kabinet zal terugzien. Allereerst was het minister Terpstra, die van den heer Nivard mocht vernemen, dat deze na de verkiezingen den minister paarne aan zijn departement zou zien terug keeren. Later was het de soc.-dem. heer de Zeeuw, die zich wel niet op dezelfde wijze uitliet als zijn R.K. collega, maar zich toch geroepen achtte den minister te verdedigen en op verdienstelijke wijze tegen het verwijt, dat in het Voorloopig Verslap der Kamer tot den minister was gericht, nl. dat deze meer administrateur zou zijn dan oe- windsman. In de discussie heeft deze min gunstige beoordeeling van 's ministers be leid echter peen verderen weerklank ge vonden. De vrijmoedigen. die haar we! in de geslotenheid der Kamerafdeelinpen ten beste durfden peven. misten blijkbaar den moed in het openbaar voor het front te tre den. We willen voor hen hopen, dat ze ach teraf nop tot het inzicht zijn gekomen, dat hun beoordeeling oniuist en mindenvaar- die was. Uit hun zwijgen mag, naar wij roeenen, wel de conclusie worden eetrok- ken. dat de minister uit het schriftelijke en mondelinge debat met eere te voorschijn is petreden. De aanval op zijn beleid was vol komen misplaatst. We durven dit zeggen op grond van het oordeel over onzen mi nister van Onderwiis zoowel van mede- als tegenstanders in de politiek. Als er een mi nister is meegevallen, dan is dat ongetwij feld Mr Terpstra, Hij was voor velen een onhekende. maar de achterliggende pe riode heeft bewijzen te over geleverd, dat hij als bewindsman volkomen op zijn plants was, de zaken van zijn deoartement kende en in het parlementair debat al spoedig pii-h volkomen thuis gevoelde en niet met zich liet spelen, gelijk de heer Ketelaar in deed heeft ondervonden. Met genoegen hebben we daarom dewoor den van de heeren Nivard en de Zeeuw ge hoord en wat ons betreft geschiede hetgeen de Rotterdamsche wethouder nan Onder wiis als ziin wensch uitsprak. Het is den minister overigens met zijn begrooting niet moeilük gemaakt De heer Nivard maakte een aantal bemer kingen over de bezuiniging bij het Nijver heidsonderwijs en over de omzetting van driejarige cursussen op ambachtsscholen in tweeiariee. Dergelijke critiek schijnt voor sommigen 'een stokpaardje. Hoe wednig gefundeerd ze welbeschouwd is. had de minister reeds eer der in de Tweede Kamer aangetoond en ook nu weer bleek hoe weinig grond er voor de gemaakte opmerkingen was. Zelfs zou men bijna kunnen zeggen, dat ze van eeni- ge lichtvaardigheid en oppervlakkigheid niet volkomen vrij waren. Ook met de critiek van den Leidschen hoogleeraar Kranenburg over de bijzondere leerstoel bad de minister weinig moeite. Hii herhaalde, dat de ter zake bestaande re geling zal worden herzien en dat met name bijzondere aandacht zal worden geschonken aan de financieele basis v>an de lichamen, die tot het stichten van een bijzonderen leerstoel overgaan. De gedachtenwisseline over de Leidsche musea was van betrekkelijk ondergeschikt belang. Ter zake waren de oud-curator Mr de Gyselaar en de curator Mr. Briël het niet eens. De minister is ter zake diligent en stond zakelijk meer aan de zijde van laatst genoemde. Terecht n°ar v\e meenen Juiste opmerkingen maakte de minister ook over het geruchtmakende plan tot con centratie van scholen, waarvan men vooral in liberalen kring hoog opgeeft, tientallen millioenen bezuiniging worden er van ver wacht Een papieren plan, oordeelde de heer de Zeeuw, waarvan het zeer de vraag is of het onderwijs er beter en goedkooper van zou worden. De minister sprak vau di lettantisme, dat voor het onderwijs van wei nig waarde is te achten. Een rapport er over is reeds verschenen. We vreczen dat het der liberalen bezuinigingsplechtanker in de diepten van den politieken oceaan zal doen verdwijnen. De heeren, die zoo ingrij pend willen bezuinigen, naar ze voorgeven, zullen op zoek moeten gaan naar andere objecten. Nieuwe kapitaalsuitgaven voor het onder wijs moest de minister afwijzen Geen uit breiding van den leerplicht dus. We mogen blij zijn, dat we op dit punt kunnen hou den wat we hebben, merkte de minister niet ten onrechte tegenover den heer de Zeeuw ojj. Met voldoening zullen velen vernemen, dat in overweging is het denkbeeld om bij het onderwijzersexamen verplicht te stellen dat voor Nederlandsch een voldoend cijfer wordt behaald. Misschien dat het bekende en .veelbesproken euvel daan-an goeden in vloed zal ondervinden. Z. h. s. ging de begrooting er door. Daarna werden we gedwongen geruimen tijd te luisteren naar de sarcastische anti militaristische ontboezemingen van me vrouw PothuisSmit. Ze behandelde aller lei onderwerpen, waarvan de moreele zijde op oppervlakkige en misleidende wijze naar voren werd geschoven. Er was geen woord nieuws bij. Na haar betoogde Prof. de Savornin Lohman hoe noodig het is, dat we in deze zorgivolle tijden waakzaam blijven en ons operatief orgaan op peil houden. We zijn met de bezuiniging op Defensie zoo ver ge gaan, dat we. vergeleken met tien jaar ge leden, een vierde minder aan onze weer macht besteden. Dat is nu wel het uiterste. Dat de minister zich in denzelfden geest had uitgesproken, verheugde den heer Lohman en hij zou het allerminst betreu ren, als de minister de a.s. kabinetswisse ling zou overleven. Vooral ook omdat deze op zoo energieke wijze bezig is onze weer macht van onbetrouwbare elementen te zui veren Den minister werd daarbij op het hart gedrukt zich niet in slaap te laten sus sen. Dat de marinehonden zoo snel en zoo volledig aan 's ministers verlangens had den voldaan, kan ook te denken geven. Daarom moet de positie der militaire orga nisaties goed worden afgebakend. De ver keerde verhoudingen van vroeger moeten niet in anderen vorm herleven. We vertrou wen, dat minister Deckers, wiens aanblij ven ook ons niet onwelkom zou zijn, op dit punt de oogen goed open zal houden. Laatste spreker van den middag was de R.K. vakvereeniginesman de Bruvn. die nog maar steeds vergeet, dat hij deel uit maakt van de Eerste Kamer en dat de be handeling van allerlei persoonlijke belan gen en detailzaken minder eigenaardig op haar plaats is in den Senaat. De heer de Rruvn behoeft niet te hericauwen wat een paar maanden geleden in de Tweede Ka mer breed uit besproken is. Onder bepaalde omstandigheden kan zwijgen ook verdien steliik werk zijn. Heden verder met Defensie en dan Bui- tenlandsche Zaken. tn behandeling genomen. De heer NIVARD (R. K.) had waardeering voor den arbeid van den minister, die door de omstandigheden wel niet heeft kunnen doen, wat hij gaarne tot stand zou hebben gebracht. In 't bijzonder werd daarna de bezuiniging op het Nijverheidsonderwijs besproken. De heer Nivard meende, dat daaraan wel eenlge schade is aangebracht, met name ook door het Inperken van het ambachtsonderwijs tot 2-jn- rlge cursussen. Wel Is voor het metaalbedrijf een 2-jarige cursus voldoende, maar voor al lerlei andere vakken Is dat niet zoo. Voor het Dlatteland. waar weinig grootbedrtJf Is, is een driejarige cursus eigenlijk onmisbaar. vaklieden krügen erkeerd gebruik wordt gemaakt. Het is er oms alleen om te doen om den titel van hoog leraar te bemachtigen. Noodig is het stellen vergelijking in het Verslag der Kamer schen wtilen Dr. de Visser en dezen minister, waarbU Mr Terpstra verklaard wordt meer ad ministrateur dan bewindsman te zijn. Het is toch niet noodig elke vier jaar een nieuwe on- derwüswetgeving te gaan maken! Het past t'.e het onderwijs duur gemankt zou hebben, isschien Is er eons een enkel geval van een et beslist noodige school, maar dat kan geen gument tegen de pacificatie zelf zön. waar in de heer De Zeeuw niet gaarne afstand zou Uien doen. Het lijkt dat he bedoeld ls om de pacificatie zelf treffen. De veelbesproken liberale scholenconcentra tie lijkt meer een papleren plan, dan een mo gelijkheid. Zelfs al zou er Iets van kunnen ko men, dan is het nog de vraag of het onderwijs er beter en goedkooper van zou worden. De klachten over de ongunstige resultaten van het onderwüs achtte de heer De Zeeuw eenigermate overdreven. De klachten zijn reeds Tn het middelbaar onderwijs wordt een voor bereiding gegeven voor het technisch hooger onderwijs; het middelbaar onderwijs heeft te zeer het karakter gekregen van vakopleiding. Den leerplicht zou de heer De Zeeuw willen zien verlengd en betreurd werd, dat de leer- lingenschaal is, omdat ook de kosten der musea ten la De heer BRIëT (a.r.) daarentegen wilde b(j Onderwijs behouden: het verband mag n verloren gaan. Zulks ondanks het feit, dat museakosten de onderwijskosten verhoogen. SMEENGE (Lib.) had een klacht ichtgel Lrbü het openbaar onderwijs king komt. Erkentelijk was hij voor 's minis ters bereidwilligheid om een onderzoek in tc stellen in zake het onderwüs aan schippers kinderen. Aangedrongen werd op voortzetting van dat onderzoek. Na de pauze kwam MINISTER TERPSTRA aan het woord. Hü dankte voor de tot hem ge- deering door de hee ren Nivard, Briët en Het sprak van zelf, meende de pacificatie de onderwüskc de i sr, da irdrüve niet. Ook de «laar of do be-plelte zeer groote scholen In het lelang van het onderwüs zouden zün. valt te letwtffelen. Over deze aangelegenheid ls een apport ontvangen, waaraan de minister zün iiindacht zal schenken. Feit Is, dat we met de kosten van ons lager mderwüs heel hoog staan. Uitbreiding van den leerplicht Is financieel De leerllngenschaalwüzlglng was bitten hooriük Nederlandsch schrüft. Is dat niet het geval, dan moeten er büzondere oorzaken voor zön. De minister overweegt deze zaak. Hi denkt er b.v. aan om als absoluten elsch te stellen, dat een caudldaat-onderwüzcr voor Ne- derlandsc-he taal een voldoend cüfer moet hebben. De collegegelden zullen niet worden ver hoogd, wel zullen ze langer dan 4 jaar moeten worden betaald. Deze maatregel heeft met se lectie niets te maken, maar beoogt slechts verhooging van de Inkomsten van '8 Rüks ksa. De büzondere leerstoelen besprekende «telde de m«n'ste) de vraag aan den netir Kranen burg welke leerstoelen dan overbodig zün. Deze bedoelde er vermoedelük maar één nl. die voor de Hegollaansche filosofie te Lelden. op het standpunt, dat - de Regee- erkende lntusschen, dat de wet- telüke bepalingen wel dienen te worden her zien In de richting van verscherping. O.a. ten de financieele basis tlgen leerstoelen. TenzU er büzondere bezwaren zün. i de mi- - eid de kosten der Leidsche r Ethnograflo en Oudheidkunde naar Kun- en Wetenschappen over te brengen. Na- rltjke historie en Herbarium moeten echter onderwüabelang dienen, dat prevaleert Bü het NUverheidsonderwüs zün de lesuren beperkt, omdat er vroeger veel overbelaatlng was. wat aanleiding gaf tot veel ziekteverlof. De omzetting van 3-jarlge cursussen In 2- Jarige geschied* niet op voorschrift: wel wordt geadviseerd in die richting. De ervaring leert, dat de twee-jarige cursus (4 halfjaarscursus sen) technisch en practlsch uitstekende resulta ten geeft. Toekomstige leerlingen komen eer en in grooter getale van de straat. In Rotter dam Is gebleken, dat na twee Jaar de Jongens behoorlük door het bedrüfsleven worden opge nomen. Een leerling van de ambachtsschool kost bü ons f 400 per Jaar, veel meer dan In het buitenland. Het onderwüs voor schipperskinderen is in onderzoek; belanghebbenden i nig medewerking. BH het herplaatsen van wacntgeiaerB de belangen van de school rekenlni Mevr. POTHUISSMIT (S.D.) erkende de ver beteringen voor de mobillsatleslachtoffers, maar er is nog aiet genoeg gedaan. Idem voor de oud-gepensionneerden. Voorts werd respect betuigd voor de dlenst- Gevraagd werd hoever de Regeering gevor- De VOORZITTER roept de spreekster I Zelfa, zoo luidde d« minister deze Industrie. Het optreden der Nederlandse he delegatie ter echter wel I oorlogsellende gespaard -Ijn gebleven. •apenlngscionferentie apening. Ook handhaaft de 8 Nov.-dc-i IN LOHMAN op den zorgvolien Internationalen toestand. Blijft Frankrijk op zijn standpunt staan, dan za! Dultschland tot herbewapening overgaan en dreigt misschien een conflict ergens In de buurt van Polen. Verder la er de strijd in het Oosten met al wat daar misachten achter verborgen is. Nederland behoort op deze teekenen der tlj- pML _1. jbehoort ook .^Zljn king te beschermen Wan reeks zal eventueel DuiLs< Limburg te trekken, indi een conflict met Frankrijk en Be«lglë zou komen. Ook omgekeerd zou men ons la«nd als ultvais- poort kunnen gebruiken. Men moet rich op dit punt niet in slaap laten wiegen en nood«ig is ons operatief orgaan In te houden. Zelfs met een soc.-dem. velllg- de Belgische forter.- iland nopen door ons icht zoudei Mevr. POTHUIS (S.D.): Dan De heer LOHMAN: Dat wo i KARL HEINRICH MARX Vijftig jaar na zijn dood Op 14 Maart was het een halve eeuw ge leden, dat Karl Marx, de groote pionier van de socialistische beweging, te Londen over leed. De socialisten en communisten zullen het hunne wel doen om Marx te vereeren. Toch is het misschien niet ondienstig, bij den vijftigsten sterfdag van den man, die eens het parool gaf: „Proletariërs van alle lan den, vereenigt ui" iets over hem mee te deelen. Marx was een groote geest en zijn werk heeft veel invloed gehad op sociaal-econo misch terrein. Geboren te Trier uit een Joodsche familie op 5 Mei 1818, was hij reeds jong student te Bonn en Berlijn, waar hij in de rechten studeerde. Diepe studie maakte hij van Hegels Werken, waarvan de invloed merk baar werd iri zijn" eigen schrijfwijze, In 1841 promoveerde Marx, waarna hij zich in den stijd mengde, dien de radicalen tegen de Pruisische regeering voerden. De revolutionaire beginselen hadden in hem post gevat en spoedig kwam. hij in de redac tie van de „Rheinische Zeitung", een blad van het uiterste radicalisme. Gedurende dien tijd valt de eerste ken nismaking met Friedrich Engels, den Elber- feldschen fabrikantenzoon, die hem in Keu len opzocht In 1843 trouwde hij met Jenny von West- phalen, de dochter van den hoogsten regee- ringsambtenaar van Trier, die in haar lief de tot hem, in welke omstandigheden Marx ook verkeerde, trouw is gebleven Spoedig vertrok hij naar Parijs, waar hij met verschillende Fransche socialisten en vele Duitsche bannelingen o.a. Heinrich Heine, in aanraking kwam. Omdat hij in 1845 uit Parijs werd uitge wezen, vertrok hij naar Brussel, waar En gels hem financieel begon te ondersteunen. Na de Februari-revolutie in 1848 keerden Marx en Engels korten tijd terug naar Duitschland. Inmiddels had Marx gepubli ceerd „Misère de la Philosophic". Wel.Ira stelden hij en Engels het algemeen bekende „communistische mannest" op. In Duitschland kon Marx niet blijven, want in 1849 vertrok hij naar Londen, waar in 1867 het eerste deel van zijn groote werk „Das Kapital" uitkwam. De beide andere deelen kwamen pas na zijn dood, onder be werking van Engels, uit, benevens zijn „Studiën über der Mehrwert". Ook behoorde Marx in 1864 tot de oprich ters van de eerste Internationale. Ons land bezocht hij ter gelegenheid van het congres dat in 1872 in den Haag werd gehoudea Als tolk en gids had hij toen H. H. van Kol, toen jong student van de Deutsche Technische Hoogeschool. Behalve sommige reizen, vertoefde hij steeds te Londen, waar hij door 't schrijven van artikelen voor Amerikaansche en Euro- Reesche bladen voor zich en zijn gezin in zijn onderhoud voorzag. Veel leverde hem dit niet op, maar zijn vriend Engels zorgde er voor, dat de familie Marx niet ten onder g»ng. Hoe Engels zijn vriend Marx steunde, blijkt uit dit stukje, dat we in de roode pers vonden: „Marx, die meestal in financieele moei lijkheden verkeerde, leende zooals uit zijn briefwisseling blijkt vaak geld van den ge fortuneerden Engels. Deze laatste stuurde hem het geld dan gewoon per brief toe. Welke maatregelen zij tegen diefstal namen blijkt blijkt uit de volgende regels: Manchester, 9 Nov. 1864 Lieber Mohr, Inliggend op rekening van de erfenis 200 pond sterling in twee halve banknoten k 100 pond. Als het goed loopt zal er onge veer nog 40 pond uitkomen. Zoodra je mij telegrafisch bericht, zend ik je de beide andere helften (Ontleend aan „Der Briefwechsel zwischen Friedrich Engels und Karl Marx", uitgege ven door Bebel en Bernstein)." De ontberingen en verbanningen hadden het sterke gestel van Marx ondermijnd, zoodat de laatste jaren het werken hem on mogelijk werd. Zijn vrouw, die in 1881 overleed, kon hij de laatste eer niet bewijzen. Deze slag kwam hij niet te boven en den 14cn Maart 1883 blies hij den laatsten adem uit De theorieën van Marx worden door velen nagevolgd, meer of minder nauwkeurig, wat heden ten dage een strijdvraag is tus- schen socialisten en communisten. De laatsten beweren de rechte volgelin gen van Marx te zijn. Bij voorkeur sprak Marx zelf van com munisme. De pas verschenen aflevering van „De Sociaal-Democraat" is een Karl Marx-num- mer, waarin Dr F. M. Wibaut o.m. schrijft: ,De ouderen van ons hebben den tijd ge kend, dat er tusschen de begrippen com munisme en socialisme geen verschil was. De communistische beweging en de socia listische beweging zijn sedert scherp uit elkander gedreven. Doch wie nu en dan tijd vindt om er zich rekenschap van te geven, wat de communisten als einddoel willen bereiken, zoekt nog vergeefs naar het ver schil". De laatste weken heeft men over samen gaan van Socialisten en Communisten weer heel wat kunnen lezen. In 1824 ging Marx' familie tot het Chris tendom over. Op Karl Heinrich schijnt dit niet de minste invloed gehad te hebben en in zijn leven is dit ook niet merkbaar ge worden, maar wel het tegendeel. Daar Marx de grondlegger van de leer van den klassenstrijd was, is er voor de Christelijke arbeiders geen plaats achter de Marxistische vanen. gevolg van de prompte mobilisatie en concen tratie In de bedreigde gebieden, waaruit onze i&te wil is gebleken. De heer MOLTMAKER (S.D.): Dacht u dat t aan ona leger te danken was? De VOORZITTER Hamert. De heer DE SAVORNIN LOHMAN: Ja zeker. De°heereDEr'zEEUW (S.D.): Generaal Snijders eet wel beter. De heer DE SAVORNIN LOHMAN wil niet op neerhalende wijze over ons leger wordt minister zijn reorganlsatlevoorsteUen met sterke afvloeiing van beroepepersoneel heeft gewit- zigd. We reorganlseeren veel te vaak. Na Var Dijk kwam Lambooy en nu weer Deckers. Hei zal na alles groote inspanning koeten de mo- bllLsatleparaatheid op pell to houden. Het go- beurde ls alleen te aanvaarden met het oos ot de buitengewone tijdsomstandigheden. dan de andere depari het zelfs in min Istrabele En to kringen - alsof alleen Defensie van •iog uitgesloten Is. Met voldoening vrijz.-dem. de bezulni- voldoening stelde de heer Lohman vast. bezien. Het gaat wel erg vlot met het zul mken. Zijn de bonden eer in leger en vloot, dan enkel bezwaar die to verwijde-en: Dat geeft te i keerd insluips «■dot. die op 20 Sept. 1932 meende de :e moeten bijstaan, is krljgs- -*-betoogde. De cad< HaagscheL. tuchtelijk gestraft. De heer Loh... dat de straf van dezen misschien ietwat heel gebakerden Jongeman niet volkomen gerecht vaardigd l-s te achten. Het gevaar bestaat daar door ook, dat militairen voortaan bij een straatje om zullen loopen als er r hij i ihterhoudon, dat i ■ent bij de bezuiniging op z'n hoede zij paraatheid onzer weermacht. Voor de zoetsappigheid der vrljz.-dem. op drtt punt. was de heer Lohman erg beducht. Ver zwakking der weermacht ki.mt den defensie- nihilisten in het gevlei. Het uiterste ls op dit punt thans bereikt en moeit men nog verder willen gaan. dan zal het de vraag worden of de heer Lohman en de zijnen nog langer aan de begrooting hun stem zullen kunnen geven. Maar blijft deze minister, dan zal hij hen stellig nooit deze pijnlijke noodzaak stellen, heer DE BRUYN (R.K.) besprak lende personeelsbelangen en verklaarde slotte, dat de belangen van de mobllsatieslacht- offers behoorlijk worden behandeld. Hun be langen schijnen meer en meer voor persoonlijke en nu zelfs voor politieke belangen van den leider van den Bond van mobIUsati©slachtoffers te worden gebruikt. Deze man treedt zeer on- bohoorlijk op tegen den mlnlser en zijn amb- Gevraag-d werd of niet een beroepsinstantie voor afgewezen moblllsatieslachtoffers zou kun nen worden IngesteldL De vergadering werd verdaagd tot heden 11 LEVERING VAN WAPENS! GEEN BIJZONDERE MAATREGELEN Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid A 1 b a r d a betreffende het spoe dig nemen van maatregelen v«an regeerings wege ter verhindering van leveranties van wapens en munitie uit Nederland en Ne- derlandsch-Indië naar het Verre Oosten en Zuid-Amerlka, heeft de minister van bin- nenlandsche zaken, voorzitter van den raad van ministers, geantwoord: Daar het" aan dë regoering bekend is, dat in en buiten den Volkenbond internatio naal overleg gaande is, ten einde te gera ken tot het vaststellen van een gemeen schappelijke gedragslijn met betrekking tot levering van wapenen en munities naar het Verre Oosten en naar sommige landen in Zuid-Amerika, acht de regeering het oogen blik niet gekomen om tot bijzondere maat regelen ter zake over te gaan. VRIJDAG, 17 MAART. Huizen (296.1 M.) N.C.R.V. 8.00 Schriftlezing en meditatie 8A5 Morgenconcert. 10.3Ü Morgendienst 3.30 Con cert. 5.00 Botanisch halfuurtje voor de Jeugd. 5.30 Halfuurtje voor Jeugdige ama teur-fotografen. 6.00 Joh. Verkuül Mzn." De beteekenis en uitvoering Tarwewet voor Lrfind en Tuinbouw. 6.30 Eenjarige zaaibloemen, die we nu thuis of in den bak zaaien, dooi A. J. Herwig. 7.00 Literair halfuurtje- 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Amsterdan sch'e Orkestvereenlging. 9.00 T. Cnoss - plm. 10.00 Vox Dlas. - Onze keuken. 11.40 Mac's Radio kwaï 4.01 Klein orkest. 5.30 De Flierefluiters 6.10 Gramofoon. 6.15 Orgelspel 7.00 Orkest. 11.Q0 De Notenkrakers. i r u s s e 1 (Vlaamsch) (337.8 M.) 12.20 Omroep kleinorkest. 1.20 Gramofoon. 5.20 Palais SC Sauveur. 6.20 Gramofoon. 6.50 Omroep- 7.35 A Caspers: Te iFransch) 12.20 Gramofoon. 1.20 Concart. 5.20 Radlosymphonleorkest. 6.35 Gram..r on 8 30 Radlosymphonieorkest 9.20 Vervolg concert. Daventry (1554.4 M.) 12.20 Orgelspel 1.05 Shepherd's Bush Paviljoen-orkest 3.20 Concert voor de scholen 4.10 Het Schotsche Studio-orkest 4.50 Het Chelsea Strükkwar- tet 6.50 De grondslagen der muziek 8.20 Twee kleine opera's van Mozart 9.65 Pro gramma voor SC Patrick's Day Kalundborg (1153.8 M.) 11.20—12.85 Con cert 2.20 Radlo-Harmcnie-orkest 7.30 Kamermuziek 8.50 Russische muziek 9.40 Populair concert Königswusterhausen (1634.9 M.) 1.20 GramofooD 3.50 Concert 5.20 Pianoreci tal 7.20 Operette 10.2011.20 Populair Orkest 3.20 Concert 6.85 London Reg. (355.9 M.) 12.20 Concert 1.20 Orgelspel. 2.05 Northern Studio orkest 4.10 Orkest. 6.50 Duetten. 7.10 Victor Olof Sextet. 8.20 Hoorspel. 9.20 BBC- Midland Reg. (498.9 M.) 12.20 New Victoria Cinema orkest 1.20 Orgel 2.05 Orkest. 6.50 Militair orkest van Birmingham. 8.20 Hoorspel. 10.00 Midland Studio koor. P a r a (Radio Paris) (1724.1 M.) 8.05 Gr&mo. foon. 12.50 Orkest Krettly. 1.25 Piano recital. 1.55 Vervolg Krettly-concert 7.40^ Concert. 9.05 Gramofoon. 9.20 Hoor- RADIO LUXEMBURG BEGINT. PROEFUITZENDIN GEN. Vrijdags Nederlandsche programma's Naar wij vernemen begon de nieuwe 200 kw. Europa-zender in Luxemburg gisteren avond om 7.20 uur met voorloopigo muziek- uitzendingen op een golflengte van 1911 M. Deze uitzendingen vinden verder iederen' avond om denzelfden tijd plaats. Ook bij deze proefuitzendingen, die enkele weken zullen duren, zal de Vrijdagavond geheel voor den Nederlandschen luisteraar bestemd zijn. Op 17 Maart, des avonds 7.20 uur, zal dus voor het eerst Luxemburg een Nederlandsch programma uitzenden. VOOR HET LAATST IN ROTTERDAM MAANDAG 20 MAART in de Aula van de H.B.S. AFRIKAANDERPLEIN Aanvang 8 n. Namiddagvoorstelling aanv. 5 u. Toegangsbewüzen verkrügbaar bü: S. A Hor- «lük. Westerbeekstraat 28: J. Troost. Leede 72- L. Vaandrager, RIederlaan 45; P. Viseer. Hille- vllet 27; P. C. Vonk, Persoonshaven 61; A Zoute- welle. Putscheplein 27; Bredée's Boekhandel. Groe ne Hllledök 107: G. D. Schoemakers, Lange Hll- leweg 86, H. Sikma, Bloemfonteinstr. 19. DINSDAG 21 en WOENSDAG 22 MAART in Gebouw „De Eendracht" Goudscheweg Aanvang 8 nur. - Namiddagvoorstelling Woensdag 22 Maart Aanvang 5 uur Toegangsbewüzen verkrügbaar bü: J. Amesz. Voorschoterlaan 164; 't Boeckhuys, ZwartJanstr. 38; Bredóo, Oostmolenstr. 1 en Binnenweg 109; Gebr. van Dordrecht, Benthulzerstraat 84; Gouds waard, Havenstr. 89; Mazük. Botersloot 97 en Vlerambachtsstr. 9; Noorderboekhandel, le Pün- ackerstr. 55; J. P. Qulspel. Oudedük 249; W. A van Setten. Pompenburgslngel 19; D. van SUn en Zonen. Ged. Bierhaven 27—29; J. P. ünger. Oude Dük 118; W. Zwagers, Nw. Binnenweg 460a. DONDERDAG 23 MAART, in gebouw „Timotheüs", B0ERG0ENSCHESTRAAT Aanvang 8 uur. - Namiddagvoorstelling 5 nur. Toegangsbewüzen verkrügbaar bü: J. Bronk- horst, Wolphaertsbocht 78; Bureau Charlois Weekblad, Carnisselaan 6. AVONDVOORSTELLINGEN 54 cent, beL inbegr. NAMIDDAGVOORSTELLINGEN 18 ct. bel. inb. Cola di Rienzi, de groote Senator van Rome in de 14e eeuw Door Edw. BULWER LYTTON „Geen kwartier voor de schurken! elke Orsini die wordt doodgeslagen, is een roover minder! slaat ze dood voor God, don keizer en de Colonna's!" klonken de kreten, als de doodsklok voor de bezwijkende vluchtelingen. Tot hen, die vluchtten langs den weg waar de ruiters hen het best kon den vervolgen, behoorde ook Cola's jongere broeder, die zoo onschuldig in den strijd was gemengd. Hij vlood, duizelig van angst de arme jongen, die bijna nog nooit ge scheiden was geweest van zijn ouders of zijn broeder! de boomen gleden hem voorbij de oevers weken verder stoof hij, mei de hoefslagen achter hem het geschreeuw de vloeken het woeste lachen dei- vijanden, die voortrenden over dooden en stervenden. Nu was hij op de plek waar zijn broeder hem had achtergelaten; haastig keek hij achterom, en zag de gevelde la os en den helm van een ruiter vlak bij zich- wanhopig keek hij omhoog, en zie! daar kwam zijn broeder, worstelend door het struikgewas onder aan de berghelling, hem te hulp. FEUILLETON 1 „Red mij! red mij, broeder!" gilde hij, en die gil bereikte Cola's oor; hij voelde den heeten adem van het wilde paard; een oogenblik later viel hij met den schellen kreet „Genade, genade!" op den grond de land van den vervolger doorboorde hem geheel en nagelde hem vast aan de plek, waar hij, nog geen uur geleden had gezeten, vol leven en jeugd en zorgelooze hoop. De ruiter trok zijn speer terug, en zette zijn tocht voort om nog meer slachtoffers te zoeken; zijn makkers volgden hem. Cola kwam den berg af en knielde bij zijn ver moorden broeder. Daar kwamen, bij het klinken van hoorns en trompetten, andere ruiters aan, hooger in rang dan de vorige strijders, die eigenlijk slechts de voorhoede van de Colonna's vormden. Aan hun hoofd reed een bejaard man, wiens lange, witte haren onder zijn muts met veeren uitkwa men en zich mengden met zijn eerwaardi- gen baard. „Wie is dat?" zei de aanvoerder, zijn paard inhoudend; „de jonge Rienzi?" Bij' het hooren dier stem zag de jong man op, wierp zich op den grond voor het paard van den ouden edelman, vouwde de handen en riep bijna toonloos: „Het is mijn broeder, edele Stefano: een knaap, bijna nog een kind! de beste - de zachtste! Zie hoe zijn bloed het gra; bevlekt! terug, terug uw paard zet zijn hoeven in den bloedstroom! Gerechtigheid, Heer; gerechtigheid! Gij zijt een groot man". „Wie versloeg hem? een Orsmi, ongetwij feld; u zal gerechtigheid goschieuen". „Dank, dank", mompelde Rienzi, wanke lend naar zijn broeder gaande; hij lichtte den knaap op en zocht snel zijn hartslag te voelen. Haastig trok hij de hand terug, want zij was rood van bloed en de hand hoog opheffend, gilde hij nogmaals: „Gerechtigheid! gerechtigheid!" De groep om den ouden Stefano Colonna, ofschoon door vele dergelijke toonoelen ver hard, was getroffen door dit gezicht Een schoone knaap, wien de tranen langs de wangen liep°n, reed tot vlak naast Colonna en trok zijn zwaard. „Heer", zei hij half snikkend, „slechts een Orsini kon een weerloozen knaap ais dezen dooden; laat ons geen oogenblik verliezen, laten wij de roovers vervolgen". „Neen, Adriano, neen!" riep Stefano, de hand op den schouder van den knaap leg gend; „uw ijver is prijzenswaard; doch wij moeten zorgen, gedekt te blijven. Onze man nen hebben zich te ver gewaagd gij daarl laat terugkeeren blazen". Binnen weinige minuten deed het trom petsignaal de vervolgers terugkeeren ook den ruiter, wiens speer zullk een droevig onheil had aangericht Hij was de aanvoer der van den troep, die slaags geweest was met Martino di Porto; het goud waarmede zijn wapenrusting was ingelegd en het riike tuig van zijn paard wezen op zijn hoogen rang. „Dank, mijn zoon, dank", zei de oude Colonna tot dezen ridder, „gij hebt goed en dapper gehandeld. Maar zeg mij, gij met uw arendsblik weet gij ook, wie van de Orsini's dien armen knaap doodde? Een lage daad; zijn familie behoort lot onzo be schermelingen!" „Wie? dien knaap?" vroeg de ruiter, zijn helm afnemend, en zijn verhit gelaat af vegend, „is dat waar? hoe kwam hij dan bij de schavuiten van Martino? Ik vrees dat dit hem duur te staan is gekomen. Ik kon niet anders denken, dant dat hij bij den troep van Orsini behoorde, en dus en dus „Hebt gij hem gedood?" riep Rienzi m*t donderende stem. tegelijk van don grond opspringend. „Dan gerechtigheid! heer Ste fano, gerechtigheid! gij hebt mij gorechtis heid beloofd en die verlang ik!" „Mijn arme jongen", zeide de oude man medelijdend; „tegen de Orsini's had ik u gerechtigheid verschaft: maar begrijpt gij niet, de vergissing die hier heeft plaats gehad? Het verwondert mij niet, dat gii thhns te bedroefd zijt, om naar rede te luis teren. Gij moet u er mede verzirnen" „En laai hiervoor missen lezen voor de /.'el van d v kruiao zei de jongere Colonroi een beurs met goudstukker tp den grond werpend. „H t doet mij veel leed, dat dit ongeluk heeft plaats gehad. Kom ons de volgende week in ons paleis bezoeken, jontre Cola, de volgende week. Vader, wij doen het best, nu naar het schip terug te keeren: het zou wel eens noodig kunnen zijn, dat wij het geleidden en beschermden". „Zeer juist, Gianni; laat een paar man nen hier blijven, en zorg dragen voor hel lijk van den armen knaap; een droevig ongeluk! hoe kon het zoo gebeuren?" i Het troepje ruiters keerde terug langs den weg dien zij gekomen waren; twee gem een soldaten bleven achter. Alleen de jonge Adrano toefde nog eenige oogenblikken en trachtte Rienzi te troosten, die als een zinne- looze, onbewegelijk den trotschen stoet na oogde, en bij zichzelf mompelde: „Gerechtigheid, gerechtigheid! Toch aal ik ze hebben!" De luide stem van den ouden Colonna beval Adriano, die aarzelde en schreide, mee te gaan. „Laat mij uw broeder zijn", smeekte de dappere knaap, Cola's hart vol toegenegen heid aan zijn hart drukkend; ,jk zou zoo gaarne een broeder willen hebben als gij." Riernzi gaf geen antwoord, hij Luisterde niet eens naar hem zijn hart was ver vuld van stroeve, sombere gedachten, ge dachten waarin reeds de kiem lag van een geweldige omwenteling. Met een schok ont waakte hij daaruit toen de soldaten van hun schilden een soort van draagbaar begonnen te maken. Woest wenkte hij hen, heen te gaan. In tranen uitbarstend, drukte hij het ievenlooze lichaam aan zijn borst, totdat zijn olgen kleederen letterlijk doorweekt waren van bloed. Zelfs in zijn val had het kind zijn krans niet losgelaten. Dit gezicht herinnerde Cola al de zachtheid, de goedhartigheid, de in nemende vriendelijkheid van zijn eenigen broeder zijn eenigen vriend! Het deed het onverdiende lot dat den onschulditren knaap getroffen had, nog oninenschelijker schijnen. „Mijn broeder! mijn broeder!" kermdo Col», „hoe zal ik onze moeder onder do oogen komen hoe zal ik den nacht en de eenzaamheid weer kunnen verdragon? - zoo jong zoo weerloos! Hij was zoo zacht. Zij willen ons geen gerechtigheid geven, cmdat zijn moordenaar een edelman en een Colonna is. En dit goud, goud voor het bloed van een broeder. Willen zij ons geen gerechtigheid verschaffen?" sn de oogen van den jongen man gloeiden als vuur. ,JDe tijd zal het leeren!" Zoo sprekend boog hij het hoofd over het lijk; zijn lippen bewogen zich, alsof zij een gebed of een gelofte mompelden, en toen hij opstond, was zijn gelaat even bleek als dat van den doode naast hem doch nu niet meer van droefheid! Na dat innerlijk gebed rees Cola di Rien zi van het bloedige lijk op als een ander mensch. Met zijn jonjs?ren broeder stierf zijn eigen jeugd. Zonder die gebeurtenis zou de toekomstige bevrijder van Rome misschien slechts een droomer, een geleerde een dich ter geworden zijn, de vreedzame mededinger van Petrarca; een man der gedachte, niet van de daad. Maar van dat oogenhlik af, werden al zijn eigenschappen, zijn geest kracht, zijn verbeelding, zijn genie saam- getrokken op één enkel punt; en zijn vader landsliefde, vroeger slechts een vJsio»n, werd tot een hartstocht voortdurend aan gewakkerd, met kracht gehard en op ont zettende wijze gewijd door wraak! (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3