DONDERDAG 16 MAART 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND NIEUW ONTWAPENINGSPLAN VAN MAC DONALD Naar een belangrijke beslissing te Genève Wij hebben gemeld, dat de kleine acht mogendheden zich hebben verklaard voor een langdurige schorsing van de ontwape ningsconferentie en de vastlegging van de tot dusver behaalde resultaten in een con ventie, die dan met recht den naam van een schijnconventie zou moeten dragen. Een der gelijk besluit zou stroken met de opvatting van de Fransche en Tsjecho-Slowaaksche re geering, die, vooral nu Duitschland „natio naal ontwaakt" is, van een werkelijke wa peningsvermindering niet vceel goeds ver wachten. Het zou echter absoluut strijden met het verlangen van Duitschland om te komen tot een spoedige materieele gelijkstel ling op het gebied der bewapening, een ver langen dat gedeeld wordt door de Italiaan- sche regeering welke in uitstel evenmin heil ziet, omdat het de Fransche overmacht te land bestendigen zou. Het Fransch-Tsjechische denkbeeld, hoe wel door de „kleine acht" aanvaard, ital dus niet op eenstemmige aanvaarding kunnen rekenen en is daarmee al van de baan vóór het in de beslissende zitting der conferentie kan komen. Inmiddels doet de Britsche premier Mac Donald nog altijd zijn best om de conferen tie te redden. Hij is reeds dagen achtereen aan het confereeren met de te Genève aanwezige de legatie-leiders en kondigt thans een nieuw ontwapeningsplan aan, dat hij vanmiddag aan de conferentie zal voorleggen. Het nieuwe plan moet berusten of) het oude Engelsche ontwapeningsplan en zou een verstrekkkende vermindering van alle bewapeningen eischen. De Engelsche aankondiging heeft in alle kringen der ontwapeningsconferentie groot opzien gewekt Mac Donald wil hiermede volgens betrouwbare Inlichtingen de confe rentie voor de grootee definitieve beslissing plaatsen. Het ontwerp, dat Mac Donald aan de con ferentie zal voorleggen, zou den vorm van een internationaal in alle onderdeelen uit gewerkt verdrag hebben. Het plan zou verder gebaseerd zijn op het Hooverplan, waarbij echter rekening wordt gehouden met de voorstellen der andere mo gendheden, waaronder ook het Fransche veiligheidsplan. Volgens mededeelingen van Fransche zijde rwu Mac Donald van meening zijn, dat de ontwapeningsconferentie nog slechts door „massieve" ontwapeningsmaatregelen te red den zou zijn. Verdere bijzonderheden om trent het Engelsche plan zijn nog niet be kend. De eventueele reis van Mac Donald naar Rome nou verder verband houden met de onderhandelingen over de sterkte der vloten voornamelijk tusschen Frankrijk en Italië Men venvacht thans binnen enkele dagen een belangrijke beslissing. Uit Genève wordt nog aan de Msb. ge- meld: Het plan Mac Donald doet natuurlijk een belangrijken stap in de richting van de door Duitschland gewenschte bewapenings vermindering van de sterk bewapende sta ten doch het plan geeft tevens aan Frank rijk cenige voldoening op het punt der vei ligheid. Natuurlijk krijgt noch Duitschland evenveel bewapenings vermindering als het wel verlangen zou noch Frankrijk evenveel veiligheid als het steeds In ruil voor bewa peningsvermindering geëischt heeft, zoodat noch Frankrijk noch Duitschland op het eerste gezicht zeer tevreden over het plan van Mac Donald zullen zijn. De volgende dagen zullen moeten leeren, in hoeverre, beide landen in het algemeen belang tot op offering van eigen belangen bereid zullen zijn. Een overgangsregeling bedoeld Toonaangevende Engelsche delegatiekrin gen hechten er waarde aan, met nadruk er op te wijzen, dat het plan, dat Mac Donald aan de hoofdcommissie der ontwapenings conferentie zal voorleggen, geen officieel plan der Engelsche regeering is, maar een samenvatting van die punten, welke den Engelschen minister-president op grond van zijn besprekingen met de verschillende dele gatie-leiders van essentieels beteekenis sche nen te zijn. Vrder wordt erop gewezen, dat dit plan geen eind-oplossing is maar een overgangs regeling, die met de gegeven omstandighe den rekening houdt. Mac Donald's sa bezoek aan Massollni Mussolini heeft aan Mac Donald en sir John Simon een hartelijke uitnoodiging ge richt, om, alvorens naar Engeland terug te keeren, naar Rome te komen. De Britsche ministers waren over deze uit noodiging zeer tevreden en maken toebe reidselen om Vrijdagavond uit Genéve naar Rome te vertrekken. Daladier naar Genève ARRESTATIE VAN ENGELSCHEN TE MOSKOU DE BRITSCHE REGEERING EISCHT VERKLARING Baldwin verklaarde heden ln het lager huis naar aanleiding van de berichten over de arrestatie van vier Britsche onderdanen te Moskou onder beschuldiging van bescha diging van electrische machines, dat de Brit sche ambassadeur te Moskou dringende stap pen heeft gedaan bij het commissariaat van buitenlandsehe zaken, om te vernemen, waar van de Britscrie onderdanen precies beschul digd worden en welke faciliteiten te hun ner verdediging worden verleend. Daar hij tot dusver geen enkel categorisch of bevredigend antwoord ontvangen heeft, heeft de Britsche gcr.ant instructies ontvan gen bij Litwinoff op een spoedig antwoord aan te dringen en in energieke bewoordin gen het standpunt der Britsche regeering ten opzichte van dergelijke vervolgingen en de betreurenswaardige t-volgen, die daar uit voor de Engelsch-Russische betrekkingen zouden kunnen voortvloeien, uiteen te zet ten. De regeering is er van overtuigd, voegde Baldwin eraan toe, dat de arrestaites in geen enkel opzicht te rechtvaardigen zijn. DE CHINEEZr.N AAN DE WINNENDE HAND PEKING, 16 MAART. Na een hevig gevecht tegen de Japanners, hebben de Chineesche tsoepen gisteren de stad Hsifénkau aar Chineeschen muur heroveru. OPWINDING TE WEENEN EEN NIET-ERKENDE PARLEMENTS VERGADERING Parlementsgebouw door politie bezet De dag van gisteren zou een dag van cri sis worden in Oostenrijk. Wij hebben in ons vorig nummer melding gemaakt van de mobilisatie van defi soc.- democratischen Schutzbund te Innsbruck, welke echter geen ernstige gevolgen blijkt te hebben gehad. Wij hebben ook meege deeld, dat een der vice-voorzitters van den Nationalen Raad teruggekomen was opzijn besluit om af te treden en dat hij den Raad had bijeengeroepen tegen gistermiddag. De regeering-Dollfuss, die, nadat het parlement zichzelf feitelijk had terzijdegesteld, mot noodverordeningen aan het regeeren geto- was. had alle vergaderingen verboden as ook 'van plan om de door Dr. Straff- ner bijeengeroepen parlementsbijeenkomst te verhinderen. Zij is echter even te laat geweest. De so ciaal-democratische en de Groot-Duitsche afgevaardigden hebben de regeering verrast door te zorgen dat ze reeds tegen kwart over twee in de zaal waren, terwijl de ver gadering tegen 3 uur was uitgeschreven. In allerijl werd toen de politie naar het par- tementsgebouw gestuurd, die het binnenko men van andere personen verder belette. De in de zaal aanwezigen besloten toen om 2 uur 40 maar dadelijk met te vergaderen te beginnen. Van het bureau was niemand aanwezig, noch de beambten en boden, noch de steno grafen. Twee afgevaardigden werden der halve door Straffner direct na opening tot notulisten benoemd. Uitvoeritr schilderde Straffner de ge»*"»--- itenissen, die tot de crisis hadden gele «3 terwijl hij ook den juridischen kant v-n „3 zaak uiteenzette. Hij had deze zitting bijeen geroepen om de bereidheid tot daden van het parlement te toonen Hii zou spoedig het tiidstip van de volgende zitting bekend ma ken. Van het gewelddadig verhinderen van afgevaardigden om de zittingszaal te bet e- den zou hij overeenkomstig paragraaf 76 van de strafwet (openlijke gewelddadigheid) proces-verthaal opmaken. Toen Straffner verklaarde, dat de zitting gesloten was. klonk luid applaus en verlie ten de afgevaardigden de zaal onder het ge roep van ,yhoch" op de republiek en op Straffner en onder den kreet: „Weg met de dictatuur, weg met de putschisfcen!" Na afloop der zitting werd den afgevaar digden meegedeeld, dat hun heden gehou den zitting door de politie verboden was. daar zij onder de bepalingen der nood-ver ordening inzake de wet op de vereemgmgen Voor de afgevaardigden zal dit echter ;en onaangename gevolgen 1 ebben. De regeering stelt zich, met echt-Weensche ge moedelijkheid, op het standpunt, dat dit geen parlementszitting is geweest en dat, daar de vergadering reeds voor 3 uur was begonnen, de eigenlijke vergadering niet heeft plaats gehad en het optreden der af gevaardigden moet worden beschouwd als een afzeggen der oorspronkelijke vergade- Tijdens de vergadering in het parlements gebouw speelden zich voor het parlements gebouw roerige tooneeltjes af onder de al gevaardigden die niet binnen mochten en onder de volksmassa. Bondspresident Mihlos had gisterochtend nog den heer Straffner per brief verzocht van zijn plannen af te zien. Ook hadden de christelijk-socialen des ochtends nog tot de socialisten het verzoek gericht niet deel te nemen aan de zitting. Roode samenwerking. Uit Weenen wordt gemeldt: De communistische partij heeft aan de sociaal-democratische partij schriftelijk he voorstel gedaan, een coalitie aan te gaan. Gisternacht is te Schwaz in Tirol een aan tal huiszoekingen bij bekende communis ten gedaan. In een woning, waar een aantal commu nisten bijeen was, verzette men zich hier tegen. Do gendarmerie moest de deur open breken en pas toen de gendarmes met ge velde bajonet het huis binnendrongen, werd het verzet opgeegven. Twee-en-dertig personen werden aange houden, waarvan zeven in arrest bleven ge steld. Een hoeveelheid wapenen, die, naar werd medegedeeld, voldoende was voor de bewa pening van ongeveer honderd man, alsmede een hoeveelheid propaganda-materiaal, werd in beslag genomen. Uit de in beslag genomen stukken zou zijn gebleken, dat er een nauwe samenwer king tusschen de communisten en de soc.- democratrische organisaties bestond. Te Innsbruck Naar Wolff uit Innsbruck meldt, hebben soldaten en gendarmen gisteravond laat het sociaal-democratische vakvereenigingsge- bouw bezet en er een huiszoeking gehou den, waarbij de omliggende straten waren afgezet Samenscholingen in het centrum van de stad werden door de politie uiteengejaagd. Naar wij gistermiddag gemeld hebben, vreesde men in Tirol het uitroepen van een algemeene staking door de socialisten. HERBEBOSSCHING VAN AMERIKA BEPERKING VAN TARWE VERBOUW President Roosevelt zal heden bij het congres voorstellen indienen tot hervor ming van de Farmerswetgeving en tot op lossing van het werkloozenvraagstuk. De werkloozen zullen vooral bij het aanleggen van bosschen en bij de openbare onderne mJngen van de verschillende bondsstaten tewerk worden gesteld. Aan de boeren zal hulp verleend worden door het verhoogen der verkoopsprijzen hunner producten. Bij de bebossohingswerkzaamheden kunnen 200.000 werkloozen aan werk geholpen wor den. Amerika zal den tarwe-verbouw beperken en hoopt, dat andere landen dit voorbeeld zullen volgen. Hierover zijn reeds bespre kingen mot ecnige buitenlandsehe regeerin gen aan den gang. President Roosevelt is voornemens dit vraagstuk reeds voor het bijeenkomen der economische wereldconfe rentie door een internationale overeenkomst te regelen. Wat de tarievenpolitiek betreft, is Roose velt voo %^nder van verlaging der hooge tarieven, hij hoopt, dat op de economische wereldconferentie overeenstemming tot stand zal komen inzake het tarieven-vraag stuk. Het staatsdepartement deelt mede, dat de ontwerpen voor nieuwe handelsverdragen met vreemde landen zoo mogelijk zullen worden uitgewerkt voor de bijeenkomst der 1 economische wereldconferentie. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND GEEN NIEUWE LANDDAG VERKIEZINGEN Naar het nat.-soc. „Frftnkische Volk" mee deelt, zullen in Beieren geen nieuwe ver kiezingen worden gehouden. Veeleer zal het aantal kiezers van 5 Maart als maatstaf worden genomen voor den Beierschen landdag, zoodat de nat-socialits- ten met nagenoeg de absolute meerderheid in den Beierschen landdag kunnen zitting nemen. Op die basis kan een constitutioneele re geering gevormd worden, steunend op een sterke meerderheid van het Duitsche volk. Ook voor de toekomst moet de rijksdag verkiezing als maatstaf voor de landdagen gelden, zegt het blad, zoodat afzonderlijke landdagverkiezingen overbodig zijn. AMNESTIE IN PRUISEN De officieele Pruisische persdienst deelt mede: In den strijd voor de nationale verheffing van het Duitsche volk zijn strafbare daden gepleegd, die tot veroordeeling of tot instel ling van een strafvervolging geleid hebben, waarbij de daders voor een deel ook in voorloopige hechtenis zijn genomen. Ter erkenning van de patriotisohe beweeg redenen der daders hebben de commissa rissen van het rijk den commissaris voor het ministerie van justitie gemachtigd, deze ge vallen opnieuw te onderzoeken, tenoinde een bespoediging van amnestieverleeningcn te bewerken. Zooveel mogelijk zal de strafvoltrekking onderbroken, zullen arrestatiebevelen inge trokken worden of de beklaagden van de voorloopige hechtenis verschoond blijven. Het na-onderzoek zal met spoed doorge voerd worden. Echter wordt bijzonder op het volgende gewezen: Nadat de nationale revolutie ze genrijk is voltrokken, en de waarborg be staat, dat de wil der nationale regeering door alle beambten wordt uitgevoerd, kan geenerlei strafbare handeling meer veront schuldigd ol geduld worden. BIJWONINGS- EN STEMDWANG IN DEN RIJKSDAG Naar te Berlijn verluidt, zal de regeering den Rijksdagafgevaardigden dwang voor schrijven, om deel te nemen aan de zittin gen en de stemmingen. Men verwacht, dat de Rijksdagzitting slechts korten tijd zal duren en de Rijksdag dan tot den herfst zal worden verdaagd. Besloten is door de fractieleiders, voortaan de eerste Rijksdagzittingen niet door den ouderdomspresidenl te doen openen, maar door den eerst functioneerdenden president Dinsdag opent dus Goering de zitting en niet Litzmann. Geen beroep meer op Leipzig De leden van de regeering-Braun hebben de volgende verklaring gepubliceerd: „Om den terugkeer naar normale toestan den te vergemakkelijken zijn de Pruisi sche staatsministers voornemens van een verdere behandeling van hun verzoek om de verkiezing voor den landdag ongeldig ie verklaren voor het Rijksgerechtshof af te zien zoodra de vorming van een nieuwe re geering door den landdag op grondwettige wijze is geschied". Communisten zijn geen Dnltschers Wij vernemen, dat de communistische fractie noch werkkamers, noch c tels in de zittingszaal van den Pruisischen landdag krijgt toegewezen. De communistische afge vaardigden worden dus volkomen uitge schakeld, zoodat van de 474 mandaten er sleohts 411 zullen worden uitgeoefend. Den sociaal-democraten zijn de plaatsen aan de uiterste linkerzijde toegewezen. RAZZIA IN DE BERLIJNSCHE KUNSTENAARSWIJK. De Berlijnsche politie heeft Woensdag groote razzia gehouden in een buitenwijk bij de Breitenbachplatz te Berlijn^Schmar- gendorf, in het Zuiden der stad. Deze wijk wordt meerendeels door kunstenaars be woond, die voor 75 pet. aanhangers van het communisme zijn. WURTTEMBERGS PRESIDENT GEKOZEN In de zitting van Woensdag van den land dag van Württemberg werd de nat.-socia- listische gouwleider Murr met 36 van de 49 uitgebrachte geldige stemmen tot staatspre sident gekozen. De „Daily Telegraph" maakt melding van oen uittocht op groote schaal van Jodon uit Duitschland, wegens beduchtheid voor anti-semitismo. Velen hunner zijn reeds naar Zwitserland gegaan; dit zijn natuur lijk degenen, wier middelen hen in staat stellen het land te verlaten. Ook naar Oos tenrijk, Tsjecho-Slowakije, Frankrijk en Po- len wijken Joden uit. Zij hangen een weer zinwekkend beeld op van mishandeling van Joden door Hitlerianen. De correspondent van het blad te Genève heeft een der uitgewekenen gesproken, die nog niet lang geleden een kunsthandelaar was met belangrijke connecties in Frankrijk Groot-Brittanic en de Ver. Staten. Een jaar geleden reeds besefte hij, dat zijn positie in Duitschland onhoudbaar was en dat hij zijn geboorteland moest verlaten. Eenige maanden geleden beseften Jodon met vooruitzenden blik, dat zij hun geld cn hun belangen buiten Duitschland 1 ten brengen. Te Frankfort a. d. Main, te Keulen en te Berlijn, waar groote Joodsche bankiersfami lies cn centra zijn, heerscht groote onge rustheid- Nooit, aldus de correspondent van 't blad to Berlijn, is zoo gebleken, welk een groot deel van de bevolking van het West-End van Berlijn van Joodschen bloede is, als daags na de gemeenteraadsverkiezingen. Do hoofdstraten van deze wijk zagen er des avonds uit, alsof zij ontvolkt waren door een epidemie. Tienduizenden Joden hebben volgens den correspondent Duitschland ver laten, niet alleen in den laatsten tijd, maar ook veel langer geleden. LUCIFERFABRIEK DOOR BRAND VERWOEST. Vier t'ooden. 15 gewonden en 20 vermisten. Te Hull is de fabriek dep „Canada Match Company" geheel door brand verwoest. Vier jonge meisjes werden gedood en vijftien ge wond. terwijl 20 anderen werden vermist TORNADO IN TENNESSEE. In Oost-Tennessee heeft een tornado ge woed, waarbij 23 personen zijn gedood en 200 gewond. Eenige kleine plaatsen zijn i verwoest. HET DUITSCHE RIJK DE IJZEREN BEZEM EENER RADICALE OMWENTELING „Haltet die nationale Revolution sauber" (Van onzen Duiteohen correspondent) Met de elementaire maoht ©ener volks- rcvolutie heeft de N.S.DA.P. onder directe leiding van Adolf Hitler een reeeks vraagstuk ken, welke tot dusver tot de onveranderbare requiedeten der historische traditie gerekend erclen, voor onze oogen weggeveegd en wij moeten erkennen, dot al deze vraagstukken niet meer de realiteit bezitten, welke liun kort geleden nog werd toegemeten. Het ver trouwen, dat den kanselier bij dit baanbre kend werk door de meerderheid van het volk bij do verkiezingen voor Rijksdag- Landdag en Gemeenteraad werd toegekend, echt vaardigt vele doortastende maatrege len, welke voor den vreemdeling een revo lutionairen geeet ademen. Trouwens, er zijn ook in Duiteohilamd volen, dde dat meevoe len en de leidende mannen uit Hitlers naaste omgeving hoort men in het openbaar spa-eken over de „nationale revolutie". Met den ij®^ren bezem eener radicale om- enteling wordt alles behandeld, wat den eg eerier nationale herleving veertien jaar lang moeilijk begaanbaar maakte. Duide lijker gezegd: het kenseliensohap van Adolf Hitler bracht als logisch gevolg een natio nale revolutie met ziah mede en deze om wenteling gaat over alle Duitsche landen. Zoodoende gebeurt er veel, wat bij ten nor maal verloop van het politieke leven on denkbaar is. Vraagt men een Dudtedher, die den oorlog aan het front of in de loopgraven heeft mee gemaakt, om zijn meening over de gebeur tenissen der laatste dagen, over de drasti- maatregelen der rijkeregeering en de dreigende demonstraties der SA. mannen in vele Duitsche steden dan krijgt men tot antwoord: Wij hebben heel andere din gen beleefd, toen de halve wereld erop uit was, om Duitedhlland te vernietigen, toen millillioenen mannen vier jaar lang hun lichaam aan het geweld der granaten moes ten prijsgeven, toen zij hun bloed moesten offeren, om een heirleger van vijanden bui ten Du'iiteohJand te houden. Nog erger is het in Rusland toegegaan, den Ideaalstaat der Duitsche communisten: miililioenen vveer- Qooze mensohen werden uit hun woningen gehaald, mishandeld en vermoord. Wie al deze feiten met de gebeurtenissen om ons heen vergelijkt, drie moet toegeven, dat het lang niet zoo eng is, a.te velen hn het buiten land zioh dat voorstellen, integendeel: wij zijn er trotsch op, dat een nationale revo lutie voorgoed een eind zal maken aan de corruptie en verdeeldheid, welke veertien jaar onoverzienbaar groot nadeel heeft te- eeggebracht. Wet de roode revolutie November 1918 aan cms volk bedorven heeft dat moet eerst door de nationale revolutie van Maart 1933 weer worden Het Ï8 een geweldige taak welke H-iitler met zijn staJ van medewerkers voor zijn rekening genomen heeft: hij vvü alle internationale elementen herwinnen voor de nationale gedaohte, of bij voortdu rende n tegenstand deze elementen voorgoed onschadelijk maken; hij wil de eenheid van aiLle Duitsche landen in eere herstellen en een Duitsch rijk tot stand brengen, zooaJs Bismarck het den ouden keizer in 1870 voor oogen 6telde. Deze taak is voor Duitedhland veel moei lijker dan voor Italië, dat als eerste fascis tische natie zioh in ons werelddeel voorstel de. Klassenhaat, veisohil van stand, tegen stellingen op het gebied van godsdienst en wetenschap moeten opnieuw overwonnen worden. Het Duitsche volk is ven nature .eigenbrödlerisoh" en ieder zou het liefst de politieke leiding voor zijn rekening ne men. Daarom is het in al de eeuwen, welke tusschen Karei den Groote en Bismarck nooit volkomen gelukt, een eendrach tig volk tot een machtigen staat omhoog te werken. Zelfs de IJzeren Kanselier heeft het aan dqji Hlv© moeten ervaren, hoe on dankbaar dit murmureerend volk kan zijn! Deze eigenaardigheid hangt samen met een eigenschap, welke ons met het Duitsche volk bindt: met zijn hang naar persoonlijke vrijheid De Duitsche volkseenheid van een nieuw en machtig rijk kan 6lechts ontstaan uit den vrijen wil en de vrije overtuiging van eiken Duitscher, van elk Duitsch land. Slechts wanneer de volken der Duitsche staten goheel vrijwillig nader tot elkander komen, zich eendrachtig om Hindenburg en Hitier scharen, kan h-et hooge doel bereikt worden, dat de kanselier zichzelf als levens taak heeft gesteld. Het moeilijk begin stemt hierbij hoopvol: tienduizenden, die van de naaste toekomst weinrig goed6 meer verwachtten, mlllioencn, drie voor het politieke geharrewar niets meer over hadden, zijn uit hun schuilhoek te voorschijn gekomen en hebben als Iaal6te epeoulletie nun stem op Hitier uitgebracht Meesterlijk verstaat deze kanselier de kunst de belangstelling en de medewerking der groote massa voor zijn werk te winnen. De regie laat hierbij niets te wensohen over. Het nationale gevoel wordt aangewakkerd, de herinnering aan een grootsch verleden wordt wakker geschud en de als een scha duw langs ons heen gegleden republiek van Weimar moet zioh schamen, wanneer hij ziet, hoe betrekkelijk weinig ertoe vereischt wordt, een volk van millioenen zijn zelfbe wustzijn te hergeven. Zoo werd dan ook de dag der volksher- denking, de herinnering aan allen, die hun leven voor Duitsohland offerden, een indi recte propaganda voor de NSDAP. Zelfs Rtaalhelm, drie ervaren frontofficieren tot zijn leden telt, kan hier niet concurreeren Dr Joseph Goebbels is de propagandist bij uitnemendheid en wij zijn niet verbaasd- dat hij tot rijksminister voor hetzelfde werk ln grooter omvang is bevorderd. Een groot arbeidsveld ligt voor hem gereed; Noord- Duitschland staat achter Hitier, maar in Zuid-Duitsohlend moet nog menig gebied veroverd worden. Ik denk hierbij vooral aan Beieren, waarheen Hitier zicih op den „Volkstrauertag"' nog per vliegtuig heeft be geven, om het nieuw bewind definitief te regelen. Voor zijn vertrek uit de rijkshoofdstad hield hij het voor gewensoht, jong-Duitsoh- lend toe te roepen: Haltet die nationale Revolution sauber! Deze ernstige waarschu wing was vooral geri-oht aan hen, die in den roes der overwinning op eigen initiatief aan het werk gingen en hierdoor vooral in de groote steden opschudding en angst te weeg brachten. Hitier zeide woordelijk: „Als uw leitder en merle ln naam der rijkeregeering eener na- tiona-Ie revolutie- verwacht ik. dat gij de ei en hiermede het aanzien van het nieuw be wind zult behartigen, opdat het later voor de Duitsche geschiedenis ook in eere her dacht kan worden. Van nu af, terwijl de vols trekkende maoht in de handen van een nationaal Duitedhland is gelegd, begint het tweede tijdperk van onze worsteling. Van nu aan wordt overal in het rijk de orde herstieild op initiatief van oveiheideztjde. Ik verlang derhadve van jullie strenge en blinde discipline. Wij hebben tot taak, het ga-necbe volk zijn gevoel van onvoorwaarde lijke veiligheid terug te geven. Wie het thans nog waagt, door persoonlijk optreden ons bewind en het openhaar leven te storen, handelt bewust tegen de nationale regee- Deze oproep van den kanselier wordt door het ga nsohe volk begroet Ook in het buiten land zal men er met een gevoel van bevre diging kennis van genomen hebben. Duitson lands aanzien in de ga nsohe wereld kon door een kalm verloop der nationale revo lutie slechts bevorderd worden. DE IERSCHE EED VAN TROUW Afschaffing weer door den Senaat verworpen DUBLIN, 16 Maart In de gister gehouden zitting heeft de Ierschë Senaat de door den Dail goedgekeurde wet tot afschaffing van den eed van trouw aan de Engelsche Kroon met 24 tegen 16 stemmen verworpen. Ondanks deze verwerping door den Senaat, treedt de wet, nu zij reeds eenige malen door den Dail is goedgekeurd, binnen twintig dagen toch in jverking. DE AARDBEVING IN JAPAN Het Japansche ministerie van buitenland sehe zaken deelt mede, dat bij de laatste aardbevingscatastrofe in Japan 3915 perso nen om het leven zijn gekomen of vermist worden. Voor het herstel der geteisterde ge bieden wordt een bedrag van 10.000.000 yen ter beschikking gesteld. Schoolnieuws. Prof. Dr. L. S. ORNSTEIN Op 26 Maart a.s. zal het 25 jaar geledon zijn, dat Prof. Dr. L. S Orastein te Leiden promoveerde tot Doctor in de Wis- en Na tuurkunde. Zijn medewerkers en leerlingen hebben besloten hem op dien dag te hul digen. Prof. Dr. A. K. H. SWAEN De Gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren aan Prof. Dr. A. E. H. Swaen op diens verzoek eervol ontslag verleend als gewoon hoogleeraar in de Engelsche Taal en Letter kunde aan de Gem. Universiteit. Prof. Dr. THEODOR VON ZAHN t Te Erlangen (Beieren) is in den ouder dom van 95 jaar overleden, de hoogleeraar in de Nieuw-Testamentische Exegese, geheimrat, Dr. Theodor von Zahn. Von Zahn was op 10 October 1838 geboren te Moers aan den R(jn en was sedert 1892 aan de Universiteit van Erlangen verbonden. VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM 25.000ste busje V.U.-plan 1937. Heden werd het 25 000ste busje btf het Vrou wen-Comité tot versterking van de Medische- en de Wis- en Natuurkundige Faculteit der Vrije Universiteit aangevraagd. Busje 25.000 vond zijn weg reeds eerder naar Den Bommel (Flakkee), terwijl 25.001 25.002 de verre reis naar Zuid-Afrika hebl aanvaard. De Vereenigde Blikfabrieken zonden de bus jes niet op volgorde, waardoor de hoogere nummers eerder verzonden werden. Thans is echter door Gorredijk het 25.000ste busje aangevraagd. De verzending der busjes heeft weer geregeld plaats. Het aantal „Hoof den" breidt zich dagelijks uit en binnenkort zal overwogen moeten worden of weder tot een bestelling van een nieuwe oplaag busjes kan worden overgegaan. Op weg dus naar de 30.000. THEOL. SCHOOL TE BUITENZORG Naar wij vernemen, zal de opening var Theologische School te Buitenzorg (bij Bata via), die oorspronkelijk was vasgesteld op 1 Juli van dit jaar, worden uitgesteld tot 1 Juli 134. Zooals men weet zou deze school de oplei ding ter hand nemen van inlandsche hulptpre- dikers en zendelingen, een opleidings-instituut dus dat voor een belangrijk deel zou worden bekostigd door Oegstgeest, de Rijnsche Zen ding en de Indische Kerk, terwijl een ander deel zou worden bijgedragen door de ressorten, waar de opgeleide hulppredikers en zendelin gen later te werk zouden worden gesteld. Het eerstgenoemde deel der gelden is beschikbaar, doch de economische omstandigheden in de ressorten, die het hunne voor de opleiding zouden leveren, is van dien aard, dat dit be drag bij lange na niet bijeen kan komen. In verband daarmede is besloten de opening der School uit te stellen, voorloopig voor den tijd van één jaar. HOOFDBENOEMINGEN C a p e 11 e a. d. IJ e s e 1. Voor de hoofdva cature hebben 83 soil, zich aangemeld. ONDERWIJ ZERSBENOEMINGEN Ridderkerk (Dr. Kuyperschool voor G.L.O., hoofd H. van Dijk), Joh. van der Lin den te Heinenoord, thans tijd. onderwijzer aan genoemde School. ONDERWIJZERSVERGADERINGEN Te Rotterdam houdt de afd. der Vereen, van Chr. Onderwijzers en Onder wijzeressen Zaterdagavond 18 Maart e.6. vergadering in „Paul Kaieer". De heer H. J. van Wijlen zal inleiden: -.Iloe etaan wij tegenover de beweging om de Bijb. Geschie denis op de Openbare Lagere School te derwijzen?" De heer H. A. v. d. Hoven van Genderen za.l de bespreking van de agenda der „Vóórvergadering" inleiden. Voorts zui len afgevaardigden worden gekozen. OFFICIEEL ROOD Natuurlijk wisten we al lang en breed, dat de Bond van Ned. (Openbare) Onderwij; rood was. Allerlei uitlatingen en handelingen bewezen dat. In het orgaan van deze organi satie van openbare onderwijzers, „De Bode" beeft nu de heer A. B. Kleerekoper, die zich zelf aandient als de „Oproerige Krabbelaar" van het dagblad „Het Volk" der S.D.A.P., „Krabbelpenning" doen opnemen ten behoeve van het verkiezingsfonds zijner partij. Alzoo is hiermede de Bond van Ned. (Openbare) On derwijzers officieel ingelijfd bij het verkiezings leger der Sociaal-Lemocratie. EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS de heeren H. C. Eysbouts to Arnhem Weerbericht Hoogste stand te. Marseille 767.5. Laagste stand te Stornoway 737.0. Stand vanmorgen halftwaalf 755.0. WEER VERWACHTING Krachtige tot matige Z. tot Z.W. of W. ./ind, betrokken tot zwaar bewolkt, later mogelijk opklarend, waarschijnlijk regen, aanvankelijk iets zachter, later iets kouder. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 10.0 C. 17 MAART Zonsopgang 6.13 u.; Zonsondergang 6.06 o. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 17 MAART Van 's avonds 6.36 u. tot 's morgens 5.40 WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walehnt 1.87 1.85 Basel -0.21 -0.17 Brvisach 0.71 0.90 Relhnweiler -0.00 -0.00 Kehl 2.00 2.08 Maxan 0.0<» 0.00 Dinileshelm 0.00 0.00 Mannheim 2.48 2.56 Lohr l.*l 1.89 Mainz 0.00 0.<0 Bingen 1.70 1.76 Caup Cohlens Trier Kenlen Rührort Wesel Emmerik 0.00 0.00 1.76 1.8 11. J0 11.10 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 17 Maart Hellevoetsln'e 6.98 18.51 Wl lei. «tad 7.18 19.43 0.45 13.00 Brouwersh. Zierikzee Wemeldinge Delfzijl 2.37 15.04 Terschelling 12.13 Haringen 0.45 Helder 10.50 23.05 allien 6.J9 18.54 H.v. Holland .'.38 17.59 Vlissingei Scheven ngen 5.18 18.U9 Term Rotterdam 7 39 LU. 16 Hans 5.4 18.03 6.06 1833 6.42 19.00 4.33 I/.02 5.12 17.40 5.58 18.31 GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM, esl.: Geneeskunde: artsex.. die heeren E. J. Aalders te Buiksloot. P. J Zuldema te Kampen A. Goudsmit te Amsterdam. Wis- en Natuurkunde: cand.ex.. mej. S. Boek hof!; ld. hoofdv. Pharmaoie: doet. ox., de heer O. S. K. Mars. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. GeaL: Indologie: econ. doot. ex., de heer J. Kier®. LANDBOUWHOOGESCHOOL TE WAGENTN- EN. Gesl.Koloniale Boschbouw: ingen.ex., d~ se ren L. J. van Dijk te Kampen, J. Th. Ovei beek te Voorthulzen en J. van Wijnkoop l in (G.>. STAATSEX.-TOELATING UNIVERSITEIT EINDEXAMENS-GYMNASIA Aanmelding voor deze examens moet ge«chie den vóór 1 April a.s.: ingevaJ men niet leerling Is va.n ten Lyceum bij Dr E. H. Renkema, Inep. Gymnasia, Den Haag. Sijzenlaan 42; en ingeval men wel leerling is Andel, Insp. Lycea. Uit Oost-lndie BATAVIA, 15 Maait. Het lid van den Volksraad, de heer Thamrin, richtte een schriftelijke vraag tot de Rogeering, waar in hij verzoekt mede te deelen, hoe aan stonds is uitgemaakt, welke schepelingen van de „Zeven Provinciën" al of niet aan de muiterij deelnamen. Of door de gearres teerde schepelingen om toekenning van eenig „contant" is verzocht en waarbij de bepalingen ter zake nl. Art 13, zijn toege past en of de Regeering bereid is in het be lang der onschuldige gezinsleden van de gearresteerde schepelingen-kostwinners bij toepassing der bepalingen clementie te be trachten, ook ten aanzien van de gezinsle den der geschorste militaire kostwinners. Ook vraagt de heer Thamrin of het juist is dat de geschorste commandant, eerste offi cier en divisie-chef in het genot blijven van hun volle inkomsten, evenals de officieren en schepelingen, die, naar wordt aangeno men, niet aan de muiterij deelnamen. Ook vraagt hij of het juist is, dat de van mui terij verdachte Europeesche en inland sche schepelingen, die in afwachting van do resultaten van het onderzoek en de berech ting hunner strafzaak in arrest worden ge houden, geenerlei inkomsten genieten, even als de gearresteerde dienstweigeraars van de K 101, Evertsen enz. BATAVIA, 15 Maart (Aneta). H.M. de Koningin heeft den wensch te kennen ge geven, dat daarvoor in aanmerking komeu- de, geregistreerde crisis-slachtoffers in Ned. Indic, in de gelegenheid zullen worden ge steld de tentoonstellling Harer werken gra tis te bezoeken. DUITSCHE VLIEGER AANGEKOMEN SOERABAJA. 1 6Maart (Aneta). Do Duit sche vlieger Bertram is alhier uit Shanghai aangekomen. De Kota Baroe brengt tegelijk onderdeelen aan ter reparatie van Bertrams vliegmachine. De heer Bertram is van plan 'n 11 April uit Soerabaja te vertrekken en hoopt na een recordvlucht op 16 April te erlijn aan te komen. Uit West-Indië. BEZOEK OP ARUBA WILLEMSTAD, 15 Maart (Aneta). De heer Sadler, directeur van de Standard Oil Cy. of New Yersey, heeft 14 Maart Aruba bezocht Hij was vergezeld van dertig di recteuren en hooggepl natste ambtenaren van dochtermaatschappijen en twintig man personeel. Het gezelschap was op weg naar Maracaibo. Het doel van deze reis is beslui deerinp van de uitbreiding van de raffina-i derij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2