ALLEEN „MUSKATOR" kan U dat bieden: LAND- EN TUINBOUW PAG. 2 DONDERDAG 16 MAART 1933 YARKENSHANDEL EN VARKENSWET Jaarvergadering van de „NEPROVA". 'Aan een ons toegezonden verslag van de 'jaarvengadering van den Ned. Bond van Groothandelaren, in verkensvleeech en ©pek ,-Neprova", dezer dagen in Den Haag ge houden. is het volgende ontleend: Groote ontstemming werd uitgesproken naar aanleiding van de omstandigheid, dat de Ned. Varkenecentrale, een instituut om steun te verleenen aan de varkenshouder door middel van export, in het geheim voor haar rekening deed grossieren in het bin- nenilamd, hetgeen verzwegen werd voor hen, die reeds tal van jaren van grossieren hun beroep maakten. Totdat het bericht ver soheen, dat met. ingang van 6 Februari j.l. de aan de Varkenscentrale verbondon be drijven niet meer voor haar rekening zou den grossieren. Ter verontschuldiging werd daaraan toegevoegd, dot de Varkenscentrale had gegrossierd via „de" bedrijven- welke reed6 vóór de inwerkingtreding der crisis- varkenswet aldus werkzaam waren, waar tegenover eohter uit de vergadering weid opgemerkt, dat zulks had plaats gevonden .via e e- n i g e bedrijven. Betwist werd de noodzaak van de Var kenscentrale zioh op den binnenlandsdi^n handel te werpen. Met de gelden van het stabilisaüiefonde welke bestemd waren voor dekking van op export geleden verliezen werden de op het grossieren geleden verlie ten gedekt, tot scha.de van de bonafide grossiers. E ernst na zeer veel actie in samenwerking met andere bonden, werd onvoorwaardelijke restitutie bij uitvoer gegeven, en werd den groothandelaren in dat opzicht recht ge- Betoogd werd echter dat, hoewel de be- 'daan. tTeffende bedrijven niet meer voor reke ning van de Ned. Varkenscentrale gros sieren, toch door die centrale de varkens aan die bedrij\en worden geleverd» ook wei ver beneden den marktprijs, en dat daar aan spoedig een einde duent. te komen. De hierbedioelde- bedrijven, zoo meende men, dienen evenals alle anderen, zelf bun var kens voor de binncnilaiixlsohe consumptie Bn den vrijen handel te koopen. Het bestuur der „Noprova" werd opgedra gen, te onderzoeken of bet niet mogelijk was, de Varkenscentrale voor de-.dbor haar toedoen geleden ou nog te lijden verliezen aansprakelijk te stellen. Het bestuur zegde toe, dat het deze zaak mie-t zou laten rusten, terwijl werd mede gedeeld, dat het Comité van Overleg reeds een onderhoud met den Regeeringscommis- saris had aangevraagd- waarbij een billijke regel/ing in de uitvoering van de crisisvar- kenswet wordt verzooht, welke allen be trokkenen ten goede komt en waardoor de thans heerscliende ontevredenheid kan v-orden weggenomen. Besloten werd tele grafisch op bespoediging van dit -onderhoud aan te dringen. Voorts werd mededeeling gedaan van het voornemen der Varkenscentrale om een aantal varkens uit de markt te némen en vooa* export te bestemmen. Er zou dan nog een aantal varkens aan de Varkenscentrale opgegeven zijn, welke nog moesten worden afgenomen en in sommige streken zouden nog te vee! varkens liggen. Dit laatste werd door verschillende leden in twijfel getrok ken daar hun ervaringen wat betreft den inkoopsprijs der varkens» op het tegendeel wijzen. In verschillende provincies, o.a.. Noord-Holland', bewegen de prijzen zich in opgaande lijn. Men meende, dat van de aan de V-ankenscentrale opgegeven varkens wél reeds een groot aantal door den handel zou zijn opgenomen, zoodat. het, alvorens bijzondere maatregelen te treffen, gewenscht werd geoordeeld, een onderzoek in te stel- Sen of de betreffende varkens er nog wel liggen. Er is in vele gevallen door de var kenehouders een grooter aantal opgegeven dan zij in werkelijkheid hadden. Mochten er inderdaad te veel varkens liggen, dan ware het beter- de heffing op te schorten; dit zou een grooter verbruik van verkenS- vleesch in de hand werken en men zou dan spoedig door een eventueel eurplus heer. zijn. De prijzen der varkens zouden wel licht nog iet© aantrekken, maar daar een ©enigszins hoogore prijs zon Ier accijns toch nog altijd zou bij ven beneder. cU-n thai-6 geldenden met accijns eu dus tot grooter verbruik aanleiding zon geven, zou den de varkenshouders in tweeërlei opzicht er mede gebaat zijn. Indien niet tot opschorting van de hef fing kan worden overgegaan, zou wn ver mindering tot de hel'.t ook ïucJs gunstig Men vreesde ook. dat wanneer de door Je arkenecentraje vul rgenomon maatre gel zou worden uitgeroeid, evenals de rige maal weer vleesoli, afkomstig van de betreffende varkens, en dus geslacht zonder de heffing, in binnenlaiidsche consumptie zou worden gebracht. Ten aanzien van de gevraagde medewer king door de varkenshond ons tot het beleg gen van een protestvergaderimg in Den Haag werd met algemeene stemmen beslo ten daaraan mede te wenken, indien daarin niet. uitsluitend afbrekend werk zou wor den verricht, maar een beter stelsel dan hef, huidige zo-u «orden gepropageerd, een stol sel, waarbij geen bepaalde groepen of be drijven worden bevoorrecht, maar dat in het belang van alle betrokkenen, in de eer ste plaats van dat van den boer, zou zijn. De vergadering, welke een eensgezind ver loop had. werd hierna door den voorzitter, den heer J. Ooetindde, gesloten. I/' aasgereclitententoonstelling Een voorbeeld ter navolging. Op initiatief van de directrice van de Huishoudschool te Amersfoort, mejuffrouw ten Bosch, werd aldaar op Vrijdag 10 Maart j. 1. een tentoonstelling gehouden van kaas en kaasgerechten. IDc aanleiding tot deze tentoonstelling was het bekende gezegde van. oud-minister Dr. F. E. Posthuma: „Indien ieder Nederlan der boven 10 jaar 50 gram kaas per week meer gebruikt, zal diit het verbruik van kaas in eigen land zeer ten goede komen". Directrice en leeraressen hadden op smaak volle wijze ecu groote verscheidenheid van gerechten, waarvan kaas een der grondstof fen uitmaakt, tentoongesteld. Zij hebben hiermede zeer veel succes gehad; een groot aantal bezoeksters en ook enkele bezoekers hebben kennis gemaakt met vele tot voor hen vóórdien nog onbekende gerechten. Groote belangstelling bestond tevens voor een collectie van alle Hol'landsche kaassoor ten in de meest uiteenoopende vorm. ver pakking. vetgehalte, enz. Het is een eigen aardig verschijnsel, dat de Nederiandsche verbruiker in het algemeen slecht op de hoogte is van een der meest nationale pro ducten, de kaas. Het gebruik van kaas in gerechten is in ons land nog voor sterke uit breiding vatbaar. Het was dan ook een goed idee, tegen een geringe vergoeding een boekje met recepten beschikbaar te stellen. De opbrengst hiervan komt ten goede van het crisiscomité Amersfoort. 't Komt mij gewenscht voor, dat dit voor beeld overal in den lande navolging ver dient, Wanneer in alle bevolkingscentra der gelijke tentoonstellingen worden georgani seerd, zal dit de biunenlandsche afzet van kaas sterk bevorderen, en wordt de kans op een ineenstorting der kaasprijzen geringer. De wnd. Rijkszuivelconsulent voor Utrecht, Ir. J. VAN RIJSEWIJK. LOONONDERHANDELINGEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tusschen de besturen der werknemers bonden en dat van den Ohr. Boeren- en Tuindersboud in Oostelijk Zeemvsch-Vlaan- deren is overeenstemming bereikt over het volgende loon voorstel: minimumloonen van 1 Mei tot 30 November f2.25 per dag, van 1 December tot 30 April f 2 per dag. oogst- werkzaamheden f 2.60 per dag. Overwerk 30 cent per uur. Dit voorstel zal nu worden ooi gelegd aan de leden der boeren- en ar beiders-organisaties. ■aiiiiBHiiii MENGVOEDERS MET VERZEKERD SUCCES Controle aan de Mengmachine - GRATIS Laboratorium-onderzoek GRATIS WETENSCHAPPELIJKE VOORLICHTING Steeds meer vee- en pluimveehouders zien hun voordeel hierin a Daarom is de MUSKATORFABRIEK ook de GROOTSTE van geheel Europai Het is UW EIGEN BELANG om Uw vee en pluimvee te voederen met: MUSKATOR STANDAARD-PRODUCTEN sÜfiS EIGEN WATERLEIDING met een Sihi-pomp, ook voor de lichtleiding. Stroomkosten voor één gezin (16 personen) 1 cent per dag bij normalen stroomprijs. N.V. HOEMATIMEX - BEVERWIJK Bijkantoor: Amsterdam Damrak 5354 Jaarbeurs Utrecht, Stand 112 MARKTOVERZICHT (Medegedeeld door het Centraal Bureau) VOERARTIKELEN De maismarkt behield ook vorige -week het lustelooze aanzien, dat haar nu sinds vele weken kenmerkt Kleine verschuivin gen in de prijzen van één of twee guldens per last omboog en omlaag vormen de eeni- ge veranderingen. Alleen Laplatamais schijnt nu toch werkelijk aardig te minde ren, wat den ouden oogst betreft, terwijl de nieuwe nog niet genoeg aangevoerd wordt in de importhavens. Hierdoor is zelfs bij de kleine vraag voor dit artikel de premie voor Laplatamais geleidelijk grooter ge worden. De donaumais, die den laatsten tijd binnenkwam, was nu niet bepaald hard droog, zoodat de Russische soorten en bijzonder dé Noordamerikaansche gele en mixedpartijen gezocht werden en kenners voor maaldoeleinden graag een kleine pr-e- mie hiervoor betaalden. Gerst bleef prijshoudend; de binnenko mende partijen van den mooien Laplata- oogst gaan vlot weg en blijven geregeld hoo ger dan de nog af te laden gerst. Rogge werd hier en daar iets meer gevraagd, doch dit had nog weinig invloed op de prijzen. Haver wordt iets meer aangeboden van Russische zijde in prima soorten en verder nog steeds van Tsjeeho-Slowakije, terwijl mede van Duitsche zijde iets aan de markt kwam. Ze is prijshoudend gebleven. De lijnkoekenmarkt bleef in de afgeloo- pen week lusteloos gestemd, met vrijwel on veranderde prijzen. De vraag is niet groot; ook grondnoten- en cocoskoeken zijn kalm gestemd. MESTSTOFFEN* Stikstofmeststoffen. Sinds het vorige be richt is het bekend geworden, dat de regee ring een kleinen steun aan de aardappel teelt toezegt en vervolgens, dat de bietenbou wers een prijs van elf gulden per 1000 kg. normale suikerbieten gegarandeerd krijgen. Indien, betgeen we toch wel mogen aanne men, dit voor den verbouw van aardappe len en suikerbieten gunstige factoren zijn, dan kan het niet anders, of het stikstof- verbruik moet hierdoor iets toenemen. De mooie dagen van de vorige week riepen overal een lentestemming te voorschijn, bet geen blijkbaar invloed had op de vraag, welke merkbaar verbeterde. Tot eind vori ge week bedroeg onze totale verkoop van stikstofmeststoffen, dus. van 1 Juli 1932—11 aart 1933 84,8 pet van den totalen verkoop het geheele voorgaande seizoen 1 Juli 1931—30 Juni 1932. Van de verschillende soorten stikstof meststoffen waren de per centages in de bedoelde periode tegenover de totalen van het vorige seizoen als volgt: van cliilisalpeter 71 pet, van zwavelzuren ammoniak 62,4 pet., van kalksalpeter 55,5 pet, van kalkstikstof 96,5 pet., van am- monsulfaatsalpeter S.M. 140 pet, van am- monsalpeter S.M. en kalkammonsalp. te zo men 1307 pet. Men gelieve hierbij echter te bedenken, dat de verbruikstijd van de sal- peterhoudende stikstofmeststoffen in het algemeen later valt dan die van kalkstik stof en van de ammoniakstikstoffen, zoodat deze percentages nog slechts als voorloopi- ge aanwijzingen kunnen beschouwd wor den. Reeds enkele malen wezen wij er op, dat de statistische positie van zwavelzuren ammonniak zoo geheel anders was in dit seizoen dan in het voorgaande. Op 1 Janu ari was er een totaal aan productie cn invoer, minus uitvoer, beschikbaar van 117.000 ton. Merkwaardigerwijze is dit cij fer over de maanden Januari en Februari vrijwel gelijk gebleven, zoodat op 1 Maart er dus feitelijk slechts een overschot aan productie en invoer, verminderd met uit voer, was van 119.000 ton. In het vorige seizoen daarentegen was dit overschot op 1 Maart 279.000 ton. Het klinkt ongeloofelijk doch de cijfers van onzen Nederlandschen statistischen dienst wijzen het onverbidde lijk aan. Met deze cijfers voor oogen, zou zwavelzure ammoniak vast moeten zijn, tenzij en hier zit een puzzle, waar «ij sinds het vorige jaar 30 Juni voor zitten er op het eind van het vorige seizoen reus achtige hoeveelheden overgebleven zijn, het geen toen van bepaalde zijde ontkend «-erd In elk geval lijkt er ons geen enkele reden aanwezig om een inzinking van de zwaveb zure ammoniakmarkt. te mogen verwachten. Wij noteerden Zaterdag jl. als volgt: Chi- licalpeter 15y% pet., gemalen boord/spoorvrij invoerhavens f6.70, Chili salpeter 16 pet., korrelproduct id. f 6.70, Kalkstikstof 20l/o pet id. f5,80, Kalksalpeter lö'/o pet id. div. oversl plaatsen f6.30. Zwavelzure ammo niak 205/2 pet id. f 4.75, Ammonsalpeter S. M. 20yz pet id. f5.80, Ammonsulfaatsalpc- ter S.M. 26 pet id f6,25. ThomasmeeL Nu de prijzen den laatsten tijd aanmerkelijk gedaald zijn en ook het weer medewerkt is de vraag naar Thomas- meel weer iets beter geworden. Het is dan ook een groot verschil of men 15 cent, of rjog geen 12 cent per procent neer moet tel len. De Thomasmeelpnjzen zijn daarmede onder de superpriizen gedaald, «"aardoor de verhouding natuurlijk geheel andere is ge worden. De cijfers voor Nederland zijn als volgt: Invoeroverschotten: Februari 1933; 14900 ton April 1932/Febr. 1933: 209 400 ton, Febr 19,300 ton, April/1931/Febr. 1932: 287.900 ton. Men hoopt njet de aanwezige .voorraden 1 de campagne door te komen en koopt dan ook niets meer bij. In Duitschland is het al evenzoo. Ook daan zijn de prijzen aanmer kelijk verlaagd en ook daar koopt men niets meer van het buitenland bij. In de afgeloopen week zijn hier te lande van tal van opgeslagen partijen flinke hoe veelheden geruimd. Op meerdere overslag plaatsen zijn dan ook nog slechts kleine partijen beschikbaar. De noteeringen waren aan het eind der week als volgt: disponibel te Zutphen, Deventer en Hasselt IU/2 ct. Kleine partijtjes disp. te R'dam, Wagenin- gen. Doesburg en Meppel IV/2 ct-, kleine partij disp. te Musselkanaal 13 ct. Superfosfaat: Het blijft vrij geregeld door loopen met dit artikel, alhoewel de bestel de hoeveelheden niet zoo erg groot zijn Toch zien wij in totaal een grooteren omzet dan het vorige jaar tegemoet. De invoeren uit België tzijn in deze campagne gering. Ze hebben in Februari slechts 5.100 tons bedra gen. Het vorige jaar was dat ruim het dub bele. De export onzer Nederiandsche fabrie ken was echter in de afgeloopen maand ook' zeer veel minder. Slechts 26.200 tons tegen over 60.700 tons in Februari 1932. Het belang der Nederiandsche fabrieken bij de Neder iandsche markt is dus aanmerkelijk toege nomen. De prijzen bedroegen jl. Zaterdag: Nederlandsahe super ultra-super 14 pet. bd./ sp .vr. fabriek Groningen f 1.70, id. Amster dam fl.65, br./vr. fabr. omg. R'dam fl. 17 pet resp. f2, fl.95, fl.90, 18 pet. resp. f2.10, f2.05, f2, 19i/2 pet. resp. f2.25, f2.20, f2.15. Los geladen 15 ct. lager. Belgische super gewone super bd. sp. vr. fabr. omg. Gent/Antw. 14 pet fl.50, 17 pet f 1.85. Gemalen Noordafrikaansche fosfaat 25/30 pet. fosforzuur, lev. Maart br./sp.vr. Gronin gen 6.5 ct., id. Amsterdam 6.1 ct. disp. te Hasselt, boordvrij aldaar 6.5 ct. Edhte opgeloste Peru Guano (de roode Hoorn) 7 pet stikstof 10 pet. fosforzuur en 2 pet kali f 6.75, id. 6, 9 en 5 pet f 6.75, per 100 kilo, in zakken van 75 kilo franco op gen te Antwerpen of Gent. Ontlijmd beendermeel, 1 pet stikstof, 30 pet fosforzuur, levering Maart, boord/spoorvrij fabriek Delft f 4.10. Kalk en kalkmergel: Belgische poederkalk (op codex-voorwaard en) garantie 75 pet cal- ciumhydroxyde. Schip Jaantje, laden a.d. Maas, sp.tr. vr. Zutphen en Deventer f13.10. Belgische kalk Moha bij 10 t Weeldegrens f 10.05, 15 t. f9.75, Seilles bij 10 t. f9.05 en bij 15 t. f 8.65. Limburgsche kalkmergel. De gedroogde A. mergel kan voortaan ook in papieren zak ken geleverd worden van 50 kilo inhoud. De noteeringen zijn:.- gedroogd, 90 pet. koolz. kalk, 80 pet. fijnh. gezakt lev. Maart bd./vr. Maastricht f 6.35, sp./vr. Maastricht f 6.35, bd./vr. Hasselt f8.05 en id. los f 4.35, f 4.35 en 16.05, 85 pCt. kz. k. 80 pet. fijnli. los f3.15, f S.35, f 4,85 en 85 pet. krc. k. 75 pet. fijnh. los f2.20, f2,40, f3,90, Duitsche kalkmergel: Frya 85 pet. kz. kalk, 85 pet fijnb., los (gezakt f 1.40 hooger), La- biotus 90 pet. zk. k. 80 pet. fijnh. los (gezakt f 1.30 hooger), Donar 85 pet. kz. kalk, 75 pet. fijnh. los (gezakt f 1.25 hooger). Elten f7.45, f6.05, f5.45. Kalkmergel „Wilhelmina" 80 pet. koolzure kalk, 75 pet. fijnheid, levering Maart, los ge laden, boordvrij Riesenbeck f 4.25. CHR. BOEREN- EN TUINDERS- BOND De f in de veehouderij De afd. Zuid- en Noord-Beveland van den Chr. Boeren- en Tüindersbond hield onder voorzitterschap van den heer J. A. Domi- nicus, te Wemeldinge, te-Goes, haar jaar vergadering. De Voorzitter deelde mede, dat de algemeene vergadering der Prov. afd. Zeeland dit jaar te Goes zal worden gehou den en dat alsdan de heeren Marra, voor zitter der Friesche afdeeling en het Kamer lid de heer J. Schouten zullen spreken. Hierna sprak de heer J. B ie mond, te Bleiswijk, over dc crisis in de veehouderij. Spr. gaf eerst eeuige algemeene crisisbe schouwingen en wees er vervolgens op, dat de veehouderij, toon de akkerbouw reeds midden in de crisis zat, heeft geprofiteerd «.an lage voederprijzen. Maar nu is het ook hier crisis. Vele middelen tot verbetering worden aan de hand gedaan. Spr. vraagt zich echter af of het wel b'llijk is dat de crisiswetten het Nederiandsche volk dat zoozeer verarmt zware lasten worden opge legd voor den uitvoer. Naar Spr heeft ge hoord. overweegt men nu maatregelen om alle in Nederland geproduceerde boter ook hier te laten consumeeren, door bijv. de bo- terprijzen te verlagen, de margarine te be lasten en do veehouderij in te krimpen Men zou kunnen beginnen om den toeslag voor melk slechts te geven voor 80 pCt. van de productie van vorige jaren. Het moet komen tot vermindering van den vee stapel. 'oor de consumptiemelk moet een andere en betere regeling komen. Maar helaas wil de crisiszuivelcentrale, waarin de landbouw maatschappijen te weinig vertegenwoordigd zijn, niet treden in het - orstel dat door belanghebbenden op 24 December j.l. is in gediend. In deze centrale is de handel en zijn feitelijk de buitenlandsche concerns te sterk vertegenwoordigd. Bij de bespreking onderstreepte ook de heer Zwagerman, Rijkszuivelconsulent dit laatste. Nog steeds is ook voor Walcheren geen regeling voor dc consumptiemelk ge komen. In antwoord op enkele gestelde vra gen wekte de heer Biemond op tot het ma ken van reclame voor het drinken van meer melk. De Nederlander is een slechte melkdrinker. dere inlichtingen in te «-innen en op een spoe. dige beslissing nogmaals aan te dringen. Het Dagelyksch Bestuur kon niet goedkeu. :n, dat de afdeeling Texel adhaesie betuigt aan het adres door de afdeeling „Den Burg' van den R.K.L.T.B. gericht tot den MinisteJ van Economische Zaken en Arbeid en inhou, dende het verzoek, het extra geld, dat voop Texel wordt uitgekeerd, te verdeelen onder alle schapenhouders op Texel, aangezien hier. door Texel zpn bevoorrechte positie prijs HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW Op de vergadering van het Dagelijksch Be stuur van de H. M. v. L. «-erd uitvoerig van gedachten gewisseld omtrent den Algemeenen Toestand in den Landbouw, die van dag tot dag slechter wordt. Het uit blijven van de nadere publicatie der door de Regeering voorgenomen steunmaatregelen aan diverse teelten na het officieuse Regeerings- communiqué laat voortbestaan de groote on zekerheid op ons platteland, daar men niet weet, onder «-elke voorwaarden de steun wordt verleend, welke prijzen eventueel gegaran deerd zuilen worden en tot welke oppervlakte de steun zich zal uitstrekken. Als gevolg hiervan had Dr. Lovink tijdens de vergadering een onderhoud met den Minis ter van Economische .Zaken en Arbeid, als re sultaat waarvan kon worden gepubliceerd, dat zou worden bekend gemaakt. (Sindsdien is minimumprijs van f 11 bekend gemaakt). Omtrent de Steunmaatregelen aan vlas- en aardappelteelt waren geen difinitieve mede- deelingen te verkrijgen, zoodat besloten werd, hieromtrent nader met het K.N.L.C. in over leg te treden. Medegedeeld «"erd, dat de maat regelen voor Steur aan de Roggeteelt binnen kort aan de Tweede Kamer zullen worden voorgelegd; de kans, dat ook ten aanzien de Haverteelt binnenkort maatregelen zullen zullen worden getroffen, werd zeer gering ge acht. Bij de bespreking van de Veeteelt cn Zuivel werd opgemerkt, dat een Algemeene Wet zal worden ingediend, waardoor het mogelijk zal zijn, de verschillende crisismaatregelen elkaar te laten aanvullen in dien zin, dat de gelden uit de fondsen ook gebruikt kunnen worden tot het verleenen van steun aan andere onder deden van landbouw of veeteelt dan alleen aan het onderdeel, waarvoor ze oorspronke lijk bestemd waren. De kwestie van de inkrimping der veestapel is thans zeer urgent, in verband waarmede eventueele plannen daartoe, uitgaande van de Regeering. dringend bekendmaking behoeven. De Voorzitter zegde toe, hieromtrent nadere stappen te zullen doen. Medegedeeld werd het geen in de desbetreffende commissie van K.N.L.C. naar voren is gebracht. Besloten werd het rapport dezer commissie af te wach ten. Ook werd besproken de Positie der Hypotheekboeren. Waar mogelijk, verleent het Secretariaat, samenwerking met het Boekhoudbureau, be middeling teneinde executie te voorkomen, of althans den boer op het bedrijf te handhaven. Op den duur zal echter slechts uitredding ge bracht kunnen worden door Regeeringsmaat- regelen, doch van het tegenwoordige Ministe rie schijnt in dezen niets meer te verwachten te zjjn. In verband met van de afdeeling Schermeer ingekomen vragen betreffende de teelt suikerbieten en tarwe door bouwboeren, die reeds jaren kool verbouwen, werd besloten LOONSVERLAGING IN HET LANDBOUWBEDRIJF To Groningen is dc eerste aamenspreking g« houden tusschen de organisaties van werkge. vers in het landbouwbedrijf uit do prov. Gro. ningen cn de drie landarbcidersbonden. D» werkgevers hebben op deze conferentie net voorstel gedaan de loonen opnieuw te verlagen on wel voor alle gewone werkzaamheden tien procent en voor alle oogstwerkzaamheden, hiet onder ook to verstaan bleten- en aardappel, rooien, vijftien procent. Het vorige jaar zijn d« loonen resp. met 10 en 12% pet. verlaagd. De arboidersorganisatle3 hebbon deze veria, ging afgewezen. Zü achten deze ongemotiveerd wijl de steun van do Regeering voor tarwe, en bietenteelt niet onbelangrijk nog is ver» hoogd. Do werkgevers waren echter van m> ning, dat zelfs met dezen verhoogden steun, bedrijven rog niet rendabel z(jn to maken. Bespreking in eigen Instanties zal thanj eerst plaats hebben. DE LANDBOUWCRISIS IN ZEELAND Als illustratie van de treurige toestanden op Landbouwgebied in Zeeland declen «t| mede, dat een landbouwer te Ierseke leden week 200 H.L. goede aardappelen velandcrs) aanbood voor de som \an 5 cent per H.L., dus in totaal voor f10 en dat dit aanbod nog niet. werd geaccepteerd. Een andere landbouwer te Ierseke g ruil voor een graskalf een voer erwtenstroo en 80 H.L. aardappelen, te leveren franco thuis. Doo.i' den ontvanger van het stroo en dc aardappelen werd een pas geboren stierkalf geruild voor een pakje sigaren van 30 cent. DUITSCHLAND EN ONZE EIEREN De afdeeling Elspeet van dc Geld. Over. Maatij. van Landbouw heeft dun Minister van Econ. Zaken geadviseerd over de hoogde Duitsche invoerrechten op eieren De afdeeling zegt daarin, dat de pluimveehou derij den zandboer in Elspeet en omgeving gedurende de laatste jaren een voorname bron van inkomsten heeft geschonken, waar door hij zich in dezen crisistijd heeft kun nen handhaven: dat de verhoogde Duitsche invoerrechten op eieren den nekslag beteekenen voor den kleinen boer en bedrijfspluimveehouder; dat deze thans zoo ernstig in hun bestaan worden getroffen door deze belemmerende bepalingen, dat repraisailLe maatregelen niet mogen uitblijven; redenen waarom het bestuur voornoemd beleefd de vrijheid neemt zich tot Uwe Ex cellentie te «enden met het eerbiedig, docti dringend verzoekt, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het nemen van drastische maat regelen tot het afdwingen van gunstiger handelsovereenkomsten met Duitschland. GOEDE VOEDERBIETEN LEVEREN VEEL MEER VOEDSEL DAN ROGGE OF GERST Gebruik echter alleen origineel zaad. Dit geeft een hooge opbrengst, met regelmatig hoog gehalte. De hoogere voedselopbrengst overtreft verre de kosten van het zaad. Profiteert biervan en koopt origineel zaad van Groenkraag EUREKA, Barres BRUELIS, Eckendorfer HAUTANA J. VAN DER HAVE, Kapelle-Biezelinge WETENSCHAPPELIJK SELECTIEBEDRIJF VAN Hofleverancier BIETEN GRAS- EN KLAVERZADEN K A S K I T ter vervanging van stopverf SMEERKIT ideaal dekmiddel voor oude en lekke kassen, kan met kwast koud worden verwerkt. DE VRIES VAN DER LEEDEN DORDRECHT Lange Breestraat 37—39, Telefoon 3218 C. ARKENBOUT ZAADTEELT ZAADHANDEL BRUÏNELAAN 91 ZWIJNDRECHT TELEFOON 5498 Zwljndrochtsche, per 10.000: f 3.per 1000: fl.20: per 100: 15 cent. ler prima gezonde pootaardappelen, van zwaren kleigrond geteelt: vroege eoorten. telingen. Andijker muizen. Schotsche muizen. Zwiinörechtsche blauwput. Schooi ers per 100 K.G.: f5.—; per 10 K.G.: 65 cent. Lato soorten. Gele Eigenheimers, iwe Eigenheimers. Roode ster, Bravo's, Industrie, por 100 K.G.: f4.—; per 10 K.G.: ent. Vracht v. kooper. Betaling: rembours. Prijscourant voor Tuin-, Bloem- en lbouwzaden. wordt op aanvraas gaarne verstrekt. AMMONSALPETER „S.M." DE STIKSTOFMEST VOOR UW BEDRIJF' 20,5 stikstof, waarvan de helft snelwerkende salpeter-stikstof, do helft geleidelijk en langduriger werkende ammonlakstikstoL Een betrouwbare, zeker werkend stikstofmeststof. Korrelvorm, zoowel met de hand als met de maohine uitstekend strooibaar. Oefent geen ongnnstigen invloed uit op de structuur van den grond en veroorzaakt geen korstvorming. Een goedkoops stikstofmest met uitstekende eigenschappen. En voor de volle 100 een Nedcrlandscb product Voor inlichtingen en brochure wende men zich tot het LANDBOUWKUNDIG BUREAU DER STAATSMIJNEN IN LIMBURG, te LUTTERADE (L.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10