Jliruiur ^ciïisdjf UTourntit ABONNEMENT: Per kwartaal In Leiden en In plaat sen waar n agentschap gevestigd I? f2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- tche sending 150 Bu dageiijksche zending 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent mei Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Eureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 14 MAART 1933 No. 3915 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 reeelst.lTM Elke regel meer0.22V1 lngez. Mededcellngen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meerB 0.45 Bil contract helnngriike korting. Voor het bovrne°n aan 't bureau wordt berekend f 0 10 13e Jaargang Dit nummer bestaat uit 0R1E bladen EERSTE BLAD Noodzakelijke tweezijdigheid De richtlijnen van Gods Openbaring Wij ontkennen de bestaansmogelijk heid van een nationaal kabinet in deze tijden volstrekt niet. Al zal onmiddellijk rekening gehouden moeten worden met het feit, dat 25 tot 30 procent van ons volk de leiding aanvaardt van politici, die slechts het dorre veld der negatie ploegen en daarom geen vruchten ver zamelen voor het volksgeheel; die zich op vrome of onvrome wijze in een uit zonderingspositie plaatsen en zonder verantwoordelijkheid te voelen tegen over het geheele volk. Denkbaar is echter een tijdelijke coalitie van partijen, welke op een wel omschreven plan deel nemen aan de regeering om ons volk, zoo goed het gaat, door de crisis heen te voeren en met het oog daarop door geven en ne men een program onderschrijven voor de eerstkomende periode, dat een basis biedt voor tijdelijke samenwerking. Echter verder durven we niet gaan dan de bestaansmogelijkheid erkennen van een „nationaal kabinet" met een nauwkeurig omschreven regeeringspro- gram voor crisistijdover de praktische uitvoerbaarheid zullen we zelfs niet spreken. Want daarnaast en daarboven blijft de groote tegenstelling tusschen het aanvaarden van de richtlijnen, wel ke God in Zijn Woord trok en de men- schelijke wijsheid, die slechts met eigei: 'inzicht en verstand, met de rede rekent. Wie dit op treffende wijze toegelicht wenscht te zien, legge naast elkaar de redevoeringen, welke drie partijleiders in de laatste acht dagen hebben gehou den: de deputatenrede van Dr. Colyn, de openingsrede van Mr. Fock en de toespraak van Dr. Slotemaker de Bruine. De vorm der redevoeringen kan daar bij buiten beschouwing blijven, al dient er wel de aandacht op gevestigd, dat Colijn en Slotemaker zich even sterk beijverden om het negatieve in hun rede terug te dringen en alle aandacht te concentreeren op het positieve; terwijl Mr. Fock meer rechtstreeks politieke tegenstanders te lijf gaat. Dit is ook van belang; doch van veel grooter beteekenis is, dat eerstgenoem de leiders ook in het positieve lijnen trekken, welke volkomen parallel loo- pen. Voor een critische beschouwing van Colijns rede bestond onzerzijds niet de minste redenwe hingen er slechts een bescheiden pendant naast; de rede van Slotemaker was niet anders, ze had, zonder de minste wijziging, ter Deputatenvergadering gehouden kunnen worden. En we zouden met een kort woord van sympathie-betuiging kunnen volstaan, indien de beleefdheid niet iets meer vorderde. Daarom grijpen we de gelegenheid aan om op de basis van deze redevoe ring te wijzen op de principieele schei dingslijn, welke de politieke partijen in een rechter- en linkerzijde consekwent en onherroepelijk verdeelt. Dat komt reeds uit in de verzekering, dat een aannemelijke verkiezingsleuze, wat anders is dan een opsomming van een aantal bijzondere onderwerpen, die wij geschikt achten als voorwerp van komend regeeringsbeleid. Doch het gaat verder als aangemaand wordt om dieper te graven en te zoeken naar de richtlijnen, welke God in Zijn Woord gegeven heeft. Terug naar de Openbaring; dat is het geestelijke be ginsel, waarop een politieke partij vast staat. Christelijke politiek vordert om „in de volksziel de zuivere overtuigin gen, geput uit Gods heilige Openbaring, weer te zaaien en op te wekken". Dat is, hoe vaak men ook beweert, dat de antithese dood, morsdood is, de groote tegenstelling in ons staatkundig leven; de scherpe scheidslijn, welke er loopt tusschen rechts en links in de politiek. Een tegenstelling, die alles be- heerscht, zoowel nationaal als inter nationaal en welke daarom den leider der Unie tot de krachtige vermaning brengt: „De harde werkelijkheid van een bedorven wereld kan alleen gebro ken worden indien al door méér dan een overtuiging, door wedergeboor te van de volkeren. En zonder waarach tige invloed van Gods Geest brengen politieke conferenties het niet verder." Echter, telkens legt Dr. Slotemaker de Bruine in zijn rede de volle nadruk op de tweezijdigheid der vraagstukken en dus ook hier. Niet alleen wordt de scheidslijn getrokken tusschen rechts en links; op enger begrenzing wordt aan gedrongen. Dit is noodig naar twee kanten en daarom citeeren we nog eens die pas sage uit het verslag der rede, dat wij gister plaatsten, want er moet volle nadruk op vallen: „Als ik spreek over het verlaten van de richtlijnen van God, dan be doel ik niet de wereld te verdeelen in twee ongelijke helften, waarbij de eene helft zich te goed deed aan we reldlijke wijsbegeerte en wereldlijke kracht tot aan een goddelooze wijs begeerte toe, terwijl de andere helft en daartoe behooren wij dan zich aan God en Zijn Woord heeft houden. Zulk een farizeïsme moet verre van ons zijn. Als één Schriftwoord ons thans leiden moet, dan is het wel dit: dat het oordeel beginnen moet bij hei huis Gods. Wij en onze vaderen heb ben gezondigd en het „Mea Culpa" (het is mijn schuld) mag in ons over leggen nimmer ontbreken. De wereld zou thans anders zijn, als de christenen anders waren weest. Doch dit belet ons niet te zeggen, dat in den afval van Gods Open baring de diepste oorzaak ligt van den nood en in den terugkeer tot die Openbaring het diepste begin van herstel". Telkens weer verwart de vrijzinnige pers de praktijk der Christelijke poli tiek met de objectieve eisch, welke de Christelijke partijen in gehoorzaamheid aan Gods Woord stellen. En dan smaalt men op politieke Christenen, die zich zelf hullen in het kleed der eigengerech tige vroomheid. Deze voorstelling is onjuist; maar de erkenning is noodzakelijk, dat hier en daar Christelijke groepjes door hun critiekaanleiding geven tot deze dingen. De waarschuwing van den spreker tegen farizeïsme is helaas niet over bodig. Evenmin als zijn telkens terug- keerend vermaan om toch de tweezijdig heid der dingen te zien. Eenzijdigheid is den mensch met zijn beperkte blik nu eenmaal eigen; daarom is een aan sporing om de dingen breed te zien zoo van pas. Het fascisme schuwt het Marxisme en bekoort daardoor; maar het vervalt in de fout van Marx, dat Recht niet anders is dan de weerslag van de machtsverhoudingen. Voor het gezag moeten we opkomen; maar sommigen bedoelen daarmee al leen, dat „een paar handen noodig zijn om een paar kerels neer te slaan"dat is geen gezag en het doodt de vrijheid liet ware gezag vraagt naar gerech tigheid. Men wil een sluitende begrooting; goed; maar dat mag niet beteekenen reactionaire afbraak zonder rekening te houden met sociale gerechtigheid. En wat het parlementaire leven be treft: een juiste verhouding tusschen overheid en volkdat is, wat we noodig hebben: Ieder zijn eigen bevoegdheid. De volkssouvereiniteit doet het zoomin als het fascisme. Deze dingen heeft het kiezersvolk te overwegen. „Deze beginselen zullen de leiding slechts kunnen oefenen, wan neer zij ontleend zijn aan de eeuwige bron der Openbaring Gods." BINNENLAND. BESTRIJDING HANDEL IN VROUWEN EN MEISJES HET 25-JARIG BESTAAN. Het Rijksbureau voor de bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen heefl cisteren 25 jaar bestaan, ter herdenking waarvan men te Amsterdam een algemeene vergadering heeft gehouden, onder presi dium van Mr. A. de Graaf. Door de Ani- sterdamsche hoofdcommissaris van politie H. J. Versteegh is op deze bijeenkomst in een causerie een overzicht gegeven van den arbeid van het Bureau, waarbij hij al lereerst het baanbrekende werl> van Jose phine Butler herdacht. Het keerpunt in de geschiedenis van den vrouwenhandel vormt voor ons land de in voering van de wet van 20 Mei 1011. tot be strijding van de openbare zedeloosheid, van minister Regout. Hierbij werd de vrouwen handel tot misdrijf gestempeld, waaropeen maximum gevangenisstraf van vijf jaar werd gesteld. Niet ontkend mag worden, dat in veler oogen de uitwerking der nieuwe wet niel geheel aan de gestelde verwachtingen be antwoordde. Gemeentelijke verordeningen stelden de politie evenwel spoedig in staat tegen de houders van huizen van ontucht krachtig op te treden. Na den heer Versteegh heeft Minister Don n er zijn groote waardeering uitge sproken voor den arbeid van het Rijks bureau. Spr. roemde de vruchtdragende sa menwerking tusschen het Bureau en tiet Nationaal Comité, welke resp. dc vertegen woordigers zijn van de overheid en de maat schappelijke krachten. Spr. hoopt dat deze werkzaamheid, welke verricht wordt op <1e uiterste grenzen van het gebied der zedelijk heid. juist in dezen tijd van ernstig zedelijk erval, kre^Ttig zal worden voortgezet. DE DIESEL-ELECTRISCHE TREINEN DE BESTELLINGEN GEPLAATST GROOTENDEELS IN NEDERLAND ZELF De bestellingen vonden als volgt plaats: electrische treinen der Nederlandschc Spoorwegen hebben thans plaats gevonden. Deze belangrijke order blijft grootendeeJs in Nederland, zulks als resultaat van recht- streeksche samenwerking en ovreleg tus schen de Nederlandsche industrie en de Nederlandsche Spoorwegen, waarbij van beide zijden offers zijn gebracht, De besteiilngen vonden als volgt plaats: de rijtuigen bij de firma's Werkspoor, te Zuilen; Beynes, te Haarlem en Allan te Rot terdam; de electrische uitrustingen bij de firma's Heemaf te Hengelo en E.T.I. te Slikkerveer. Als motor is de Maybach dieselmotor ge kozen (een Nederlandsche motor, voor dit doel geschikt, bestaat niet). De firma Werk spoor, als licentiehoudster van deze motoren levert dat deel, waartoe deze fabriek in staat is, terwijl bovendien de firma Stork te Hen gelo, als licentie-houdster van de Ganz- dieselmotor in staat wordt gesteld een aan tal van deze motoren te leveren. Werkspoor zal 25 treinstellen bouwen, Beynes 10 treinstellen en Allan 5 treinstel len. Een treinstel bestaat uit 3 rijtuigen van het nieuw in te voeren Diesel-electrische- motortype. De diesel-motortreinen worden gebouwd op dezelfde manier als de nieuwe treinen der N.Z.H.T.M. voor de dienst Lei denHaarlem. De trein-eenheid zal be staan uit 3 wagens (3 vastgekoppelde rij tuigen op 4 draaistellen) met 160 zitplaat sen (48 tweede klas en 112 derde klas). De trein zal een lengte hebben van 160 Meter De rijtuigen worden door harmonika-verbin- dingen aan elkaar geschakeld. Vóór 1 April 1934 moeten de treinen ge leverd zijn, daar met de zomerdienstregeling van 1934 de Diesel-electrische tractie in ge bruik wordt genomen. hangen dienen in elk geval te worden voor komen. Daarom is het streven van de V.A.S om het alcoholgebruik door chauffeurs en der gelijke personen, zooveel mogelijk te beper ken, veelszins sympathiek. Steeds meerde ren zien dat blijkbaar in, want leden- eu begunstigerstal bewoog zich over 1932 in stijgende lijn, dank zij een krachtig gevoer de actie. Allerlei werk werd weer door de V.A.S verricht, met brochures, platen, strooibiljet ten, enz. enz. Steeds meer worde ook door wat deze organisatie verricht, een veilig verkeer bevorderd. WAT ER VERSCHIJNT TEGEN DE KOMENDE VERKIEZINGEN Vrienden van ons blad uit Noord en Zuid zijn reeds begonnen ons één of meer exem plaren toe te zenden van verkiezingslectuur welke door onderscheiden partijen her en der wordt verspreid. Wij zijn daarvoor zeer erkentelijk en spreken de wensch uit, dat men ons op de hoogte zal houden met het geen ter voorlichting of ook wel ter mis leiding aan de kiezers wordt voorgezet. Niet alleen verkiezingspamfletten, ook frap pantc verslagen van redevoeringen uit 'Je plaatselijke pers. Alleen, men moet in de meeste gevallen genoegen nemen met een dankbetuiging bij voorbaat en voor iedereen: het zal moei lijk gaan om op elke zending met een per soonlijk schrijven te reageeren. Tenzij het om bepaalde reden gewcnscht is. Evenwel, aan dankbaarheid mangelt het ons niet DE POSTBEGROOTIN6 DE POLITIEK IN DEN ETHER. De radio- Aan de Memorie van Antwoord aai Eerste Kamer inzake de begrooting der pos terijen ontleenen wij: Met betrekking tot de beschouwingen over het radiovraagstuk stelt de minister zich op het standpunt, dat in beginsel de in ons land zoo zeer op prijs gestelde vrijheid het woord ook in den radio-omroep in zoo ruim mogelijke mate toepassing moet vin den pn dat alleen moet worden gewaakt te gen de bij de uitzendingen zich voordoende De minister brengt in herinnering, dat hij zich bereid heeft verklaard het initiatief te nemen ten einde te komen tot een zoodanige regeling, dat de politiek tot op zekere hoogte uit den radio-omroep wordt geweerd, en dat hij ter zake advies aan den Radioraad zou ragen. Dit advies kwam dezer dagen in zijn bezit. Ook de in dat advies in uitzicht gestelde minderheidsnota heeft hij ontvan gen. Beide omvangrijke stukken zal hij thans nauwkeurig overwegen met gebruik making van de belangrijke opmerkingen in het voorloopig verslag gemaakt. Het rcsul taat van die overwegingen zal in overeen- temniing met zijn toezegging, vergezeld van de uitgebrachte adviezen, aan de Twee de Kamer worden overgelegd. Dat nog niet alle geestesstroomlngen gele genheid hebben, om haar denkbeelden regel matig voor de microfoon te propageeren, inderdaad juist. Dat met name de Vereeni- ging van Liberale Radio-Amateurs nog niet in het bezit is van geregelden zendtijd wordt door den minister toegegeven. Ook de 'rijzinnig-democratcn, die geen omroepver eniging hebben gevormd, verkeeren nog in hetzelfde geval. In hoeverre de regeling der politieke uitzendingen op de aanvragen der beide organisaties van invloed zal zijn, dient worden afgewacht, zoodat na de beslis sing in zake dit vraagstuk de aanvragen opnieuw in behandeling zullen worden ge nomen. Met het oefenen van critiek op de wijze, waarop de Radio-Omroep Controle-commis sie haar taak vervult, moet men naar de nooning van den minister zeer voorzichtig De controle is een teedere zaak en de mi nister blijft er van overtuigd, dat da com missie er naar streeft, om de in de wet ge stelde nol-men met een zoo groot moge lijke objectiviteit toe te passen. Met betrekking tot de instelling van een beroepsinstantie voor radio-aangelegenheden geeft de minister toe, dat hij tot dusver nog geen gevolg heeft gegeven aan zijn toezeg ging, om zoodanige instantie in het leven te roepen. Dit is echter uitsluitend toe te schrijven aan het feit, dat het hier betreft een uiterst moeilijke zaak, waarvan de for muleering rijp beraad vereischt en overleg met verschillende instanties noodzakelijk maakt. Een en ander heeft meer tijd gevor derd dan ook door den minister was ver wacht en gehoopt. ALCOHOLBESTRIJDING BIJ SNELVERKEER HET VIERDE JAARVERSLAG De Vereeniging voor alcoholbestrijding bij liet snelverkeer gaf haar vierde jaarverslag dat loopt over 1932 Er wordt in dit verslag nog eens gewezen op het door de statistic* uitgewezen toenemend aantal verkeerionge vallen met dnodetijken afloop. De talrijke ongelukken, die met drankgebruik samen VERKIEZINGSLECTUUR Voor een koopje kan men dit jaar klaar komen met verkiezingslectuur. En goede lectuur. Geen zwaarwichtige, ingewikkelde beschouwingen, welke de massa niet leesl of niet begrijpt, doch korte, eenvoudige trak taatjes, welke de hoofdwaarheden in kort begrip geven. Zoo zond de firma J. v. Deventer te 's-Gravenzandc ons thans een zestal strooi biljetten, geschreven door den heer J. W. v Frankenhuyzen, hoofdredacteur van de ..Westlander", welke goed lees ba ar zijn* dwz. de technische uitvoering is prima- duidelijke, sprekende letter met hier en daar een opspringende regel; en voorts goed geschreven: eenvoudig, zakelijk, recht op den man en de partij af. Die voorlichting is thans noodig. De hoofdzaken van zegenrijk regeeringsbe leid zijn nu aan de orde. EEN VERKIEZINGSPLAAT VOLGT VASTE KOERS IN STORMGETI! Midden in de bruisende branding kampt het wel niet-onttakelde, maar toch deerlijk gehavende Schip van Staat met de grimmi ge golven. Om het schip is nog een speling van vaag veelkleurig licht; maar dreigende zwarte donderkoppen van revolutiegeest nu deren; en zwarte grondzeeën borrelen op uit de diepte; zoodat het Schip van Staat van alle zijden aangegrepen wordt en half onderduikt in de grijze watermassa. Boven de schilderij staat de vermaning: Volgt vaste koers in stormgetij! En onder: Stemt de anti-revolutionaire lijst: Dr H. Colijn. Aldus de grootste en veelkleurigste ver kiezingsplaat, welke ons tot heden onder de oogen kwam; geteekend door Hein Kray en uitgegeven bij de N.V. Arnhemsche Boek- Courant- en Handelsdrukkerij. Een artistieke, sprekende plaat! DEN HAAG GEMEENTERAAD Wij hebben weer eens een middag volge praat over een voorstel tot opheffing van een zevental openbare scholen, die of reed- absoluut in verval zijn een er van telde geen 40 leerlingen meer of kwijnende zijn. Iets nieuws is zoo'n voorstel niet meer Verleden jaar is successievelijk besloten tot de opheffing van in totaal 16 scholen, mee nen we; er zullen er nu 7 bijkomen. Uit den treure zijn de argumenten tegen de voorgenomen opheffing herhaald. Af doende zijn ze weerlegd. Vooral de heer Smitskamp deed dit in kort bestek zoo deug delijk, dat de wethouder van Onderwijs ver klaarde zijn eigen rede zeer te kunnen be korten. De oppositie kwam weer van soc.-dem. en communistische zijde. Dat de heer de Vis ser van zoo'n voorstel niets weten wil, -s om het in zijn eigen woorden te zeggen „natuurnoochvendig". B. cn W. breken z.i. het openbaar onderwijs af en jagen de kinderen eenvoudig naar de bijzondere school. Bij de soc.-dem. hoort men deze be wering niet zoo erg hard op. Alleen de ver indischte heer Stokvis, die ten aanzien van Nederlandsche onderwijsverhoudingen wal achterlijk is en herhaaldelijk toont ter zake van toeten noch blazen te weten, stoot nog wel eens van die prae-historische geluiden en klanken "It. die den communist als mu ziek in de ooren klinken en uit het hart ge grepen zijn. De rest. die in den heer Sniesz haar niet al te gelukkigen en vaardigen woordvoerder heeft, gooit 't, nu wat meer met de vrienden van den rooden schonlmees- tersbond wordt gerekend in parlemen taire taal sprak de heer Smitskamp van een zwenking over een ietwat anderen boeg. Bii hem komen de belangen van het on derwijs naar voren, die beletten zouden om het klassegemiddelde van 3G te benaderen en aan het vonrthestaan van Mocdarmo scholen een eind te maken. En dan is het bijna altijd: tegen. Ook nu weer Dat is merkwaardiger, omdat de heeren zich in de commissie voor het onderwijs in hegin sel voor deze srhotenconcentratie hehh'-n verkhard. Praetisrh geven ze echter veelal nipt thuis. 'n Pracht rol! De heer Spiesz zou willen weten naar welke scholen precies de kinderen wnrdpn ergeplaatst. hij zon willen weten waar ze wonen od zou neg veel meer willen wetpn om van enkele honderden kinderen zelf te kunnen beoordeelen, waar ze wel terecht moeten komen. En vooral mag de klasse eenheid niet verbroken worden! Dwazer kan het welhaast niet en toch is deze zonderlinge opvatting het motief tot verzet tegen maatregelen in het belang van het onderwijs en van de gemeentelijke fi nanciën. Want ook deze laatste spelen een rol, gelijk wethouder Marchant terecht be toogde met een beroep op de jungste wijzi ging in de leerlingenschaal der Lager On derwijswet. Die wijziging brengt moe. dat het Rijk aan de gemeente minder onderwij zers vergoedt. Dat beteekent echter tevens, dat de gemeente veel meer „boventalligen"' voor haar rekening zou krijgen. Om aan dat gevaar te ontkomen wordt gestreefd naar concentratie van scholen en klassen. Voor de ze\en scholen, waar het gister om ging, gold het een bedrag van f 100 f 150.000. dat aan de gemeentekas zal wor den bespaard; in de naaste toekomst ver hoogt dit cijfer zelfs. Wie hier niet mee rekent, verklaarde de wethouder van Onderwijs, wie het onder wijs van de bezuiniging wil uitsluiten, ver oorzaakt een debacle voor de gemeentelijke geldmiddelen, die tevens een ramp zal zijn voor het Onderwijs. Daar trekken wij ons niets van aan. was met de daad het antwoord der soc. demo craten, die tegen het voorstel van B. en W stemden. Ook de wethouder van Financiën, die nog met zoovele ongedekte tonnen gouds aan uitgaven zit en volgende maand met de bij de begrooting gecamoufleerde misère voor den dag zal moeten komen deed aan dit lichtzinnig spel mee. We willen aannemen, dat hij daarbij ge dreven werd door het belang van het open baar onderwijs, zooals hij het ziet. Maar dan veroorloven we ons de gevolgtrekking, dat wie zóó mild staat tegenover het openhaar onderwijs, dat honderdduizenden bij hem geen rol meer speten, met weinig moeite ie vinden zal zijn om te bewilligen in enkele tienduizenden, waarover ten behoeve van het hijzonder hewaarsclioolonderwijs bin nenkort moet worden beslist. Nog ééne opmerking willen we hieraan Laat deze bezuiniging op het openhaar onderwijs niet onopgemerkt voorbijgaan aan onze Christelijke scholen. Zij zullen er eer lang den invloed van ondergaan als de ver goeding voor exploitatiekosten moet worden berekend. Hei is nu soms reeds moeilijk oin rond te komen. Hoe meer het openbaar on derwijs inkrimpt, hoe moeilijker dat zal worden. Daarom kan het noodig zijn tijdig stappen te doen. opdat men niet later ge dwongen zal zijn over te gaan tot zeer pijn lijke en ingrijpende maatregelen. Met het getij behooren de bakens te worden vprzot en het is eïseh van wijs beleid om het vol gen van den gewijzigden koers niet aan een zoodanig uitstel te onderwerpen, dat ernsti ge. ook financieelë, moeilijkheden er het ge volg van zouden kunnen zijn. Met genoegen zagen we wethouder De Vries weer op z'n oude plaatsje naast den burgemeester. We verheugen ons van harte over zijn terugkeer na langdurige onge steldheid. BEVOLKING De bevolking van Den Haag bedroeg, blij kens de maandelijksche cijfers van het ge meentelijk statistisch b.ureau, op 1 Januari 1933 459.875 zielen t.w. 211.6G6 mannen en 248.209 vrouwen. De toeneming van het aantal inwoners van de residentie heeft in het iaar 1932 10 261 zielen bedragen (in 1931 11.939), t.w. 5152 mannen on 5109 vrouwen. DE H.T.M. IN 1932 De H.T.M. heeft in 1932 op haar stadsnet electrische tracties 47,491.863 passagiers vervoerd met een totale opbrengst van f5,567.454.37 (1931: 57,285,039, opbrengst f 5.928,'162.05). Het vervoer op de lijn naar Delft be droeg 4,314.747 personen (1931: 5.152,439) met een opbrengst van f 610.742.97 (1931: 693.803.61) en op de lijn naar Leiden 2,326,272 passagiers, opbrengst f411.145.67 (1931: 2.701.929: opbrengst f 472.787 69). De autobuslijnen van de H.T.M. hebben in to taal vervoerd 5.351,541 passagiers, opbrengst f 643,885.54 (1931: 6,107,417; opbrengst f845.432 S2). De totale opbrengst van het geheele ver voer was in 1932 f 6,211,339,91 (1931: f 6.573.594,87). DE POLITIEBOND WII, NETJES WORDEN Herstel van contact •Bij de behandeling der Gemeentebegroo- ting voor 1933 is gesproken over het ver broken contact tusschen den burgemeester en den Politiebond. De burgemeester heeft bij die gelegenheid gezegd, dat een verdergaand contact dan door de Wet wordt gevorderd, met alle vak verenigingen van de politie, zoo niet nood zakelijk dan toch uitermate gewcnscht is Dit antwoord hebben wij, schrijft thans de „Politeibode", met genoegen gelezen. De burgemeester heeft klaarblijkelijk niet do bedoeling nader te treden in de moeilijk heden, welke zich inzake het contact heb ben voorgedaan. Hij wil slechts zekerheid, dat in de toekomst de organisatie, zoowel in het contact zelf als in de publicaties in Sproeten komen vroeg In het voorjaar koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten* Voornaamste Nieuws. (blz 1) Belangrijke bestellingen der Nederl. Spoor- vegen voor de nieuwe Diesel-electrische De Gemeenteraad van den Haag besloot tot het aangaan van een obilgatieleening groot 2000.000.—, rentende 4 procent. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting der P.T.T. (blz. 2) Graaf Arco te München gearresteerd wegens zijn plan om Hitier dood te schieten. Krachtig o.jtreden van de Oostenrijksche regeering aangekondigd. Gisteren is een communisten-jacht te Weenen gehouden. Engeland heft het verbod van uitvoer van wapenen naar het Verre Oosten weer op, omdat andere landen toch niet meedoen. (hlz. 3Y Voor het Amsterdamsehe Hof is de zaak voortgezet van den predikant, die verdacht wordt van het schrijven van anonieme brie ven. De procureur-generaal vroeg bevestiging van het vonnis. Schaakrubriek. (blz. 5) Vandaag wordt te Utrecht de Jaarbeurs geopend. De secretaris-generaal, de heer W. Graadt van Roggen, heeft een inleidend woord gesproken. (blz 9) Te Amsterdam is de algemeene vergade ring gehouden van de Chr. Hist. Unie. Minis ter de Geer heeft een rede gehouden. (blz. 10) C. H. Steenwinkel, oud-hoofd eener Chr. School te Lisse. f De heropening der banken in de Ver. Sta ten. De bevolking is kalm gebleven. De si tuatie ontwikkelt zich gunstig. De effecten en goederenbeurzen zullen waarschijnlijk niet voor Vrijdag of Maandag worden open gesteld. begint ons nieuwe, groote feuilleton. 't Wordt een spannend verhaal, boeiend van begin tot eind. Oorspronkelijk in 't Er.gelsch geschre ven, maakte het een geweldige opgang. Ook onze lezers zullen er daarvan houden we ons overtuigd steeds met spanning naar grijpen. Zoo af en toe hopen we weer een „korte inhoud voor nieuwe lezers" te plaatsen. Maar velen zullen het feuilleton on getwijfeld uitknippen en bewaren. Dan kan men 't later in zijn geheel nog eens lezen en er ook anderen mee van dienst zijn. ons blad, de goede vormen in acht neemt, welke hij meent, dat overschreden waren. Wij willen nadrukkelijk verklaren, aldus dit blad, dat wij dit contact zoozeer op prijs stellen, dat wij ten aanzien van onze be moeiingen gaarne en ten volle, wat betreft de goede vormen met zijn inzichten reke ning zullen houden. Herstel van het contact is dus op deze basis mogelijk. Uit het Sociale Leven. in 't maat heerenkleedingbedrijt Door den Federatieven bond in de klee- ding-industrie is de nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst 1933—1934, voor het hee ren kleedingbedrijf nog niet aanvaard. Het heeft daarvoor de machtiging van zijn le den nog niet ontvangen, omdat do uitgifte van het werk in twee tarieven (50 pet in ieder tarief) een verlaging der loonen 'ten gevolge heeft INDIEN U ZICH REEDS THANS ABONNEERT ONTVANGT U Nwe leidsche courant TOT 1 APRIL A. S. GRATIS Abonnementsprijs 18 cent per week f2.35 per kwartaal ABONNÉ'S OP TE GEVEN AAN DE ADMINISTRATIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1