■Itat I BLUS BAND LIBERALE STAATSPARTIJ 8 MAANDAG 13 MAART 1933 DERDE BLAD PAG. 9 UIT DE ANTI-REV. PARTIJ DR H. COLIJN TE DELFT Op Donderdag 30 Maart hoopt Dr. H. Colijn op te treden voor de Staten-sectie Delft in de Stadsdoelen aldaar. Plaatsbewij zen moeten worden aangevraagd bij de secretarissen van de aangesloten kiesveree- nigingen. A.R.J.A. Nieuwe clubs Bij het secretariaat der A.R.J.A., Johan Willem Frisostraat 30 Utrecht, is bericht ingekomen omtrent de oprichting van A. R. Jongerenstudieclubs te Ierseïce, Hole Jz. voorzitter; H. Comelissen, secreta ris, NL W. van de Vrede Hz., penning meester; Gorinchem, A. Bloot, voorz. J. H. M. Eckhart secretaris. Van de secreta rissen der betrokken Kiesvereenigingen is bericht ingekomen van A.R.J.A.-clubs te Nieuw-Vcnnep en te Wormerveer. Met me dewerking van Prof. Severijn is gevormd een club te Leerdam. STATENCENTRALE TIEL Namens de Anti-rev. Staten centrale Tiel trad te Geldermalsen op Ds. G. Staal Jr., Geref. predikant te Drachten (Fr.) De groote zaal van Hotel „Carabain" was ge heel bezet met belangstellende partijge- nooten en naar bleek ook met andersgezin- den. Voorzitter was de heer F. van Brerik., voorzatter van genoemde Centrale. Geo pend werd met het zingen van Psalm GS .vers 10 en gebed. Ds. Staal behandelde daarna zijn onderwerp: de komende stem busstrijd. Met s-pr. traden in debat de hee- ren A. Verweij te Geldermalsen (Comm.) en Gerzen te Beusichem (Kersten-partij). Deze laatste werd, waar hij al direct te persoonlijk werd, door den voorzitter op een krachtige, «och juiste manier, uitge schakeld. De heer Verweij bracht bet er beter af 'en bleek, tot zijn eer gezegd, een debater Voor rede vatbaar. Dat hij er in verschil lende zaken glad naast was, lag waar schijnlijk niet aan hem, doch aan een Voorlichting die met de waarheid op ge spannen voet staat Nog enkele van deze Vergaderingen en de heer Verweij stemt op Dr. Colijn! De voorzitter dankte in zijn slotwoord den spr. voor zijn gloedvolle rede en de aanwezigen voor toet rustig luisteren. Gezongen werd Psalm 42 vers 5. Ds. Jstaal eindigde met gebed. HULPCENTRALE „DE HOEXSCHE WAARD" De Hulpcentrale: „De Hoeksche Waard", komt Vrijdag 24 Maart te Klaaswaal in Vergadering tbijeen, voornamelijk ter be spreking van de propaganda voor de a.s. Verkiezingen. Land- en Tuinbouw. LAGE EIERPRIJZEN. Tien mlllloen eieren naar de koelhuizen. In verband met de sombere vooruitzichten inzake de lage eier-prijzen, die weldra te jaac( wachten zijn, heeft de Ned. vereen, van eierexporteurs op een Zaterdag te Amers foort gehouden vergadering besloten de eier markt te steunen, zoo diit noodig mocht blijken en dit te doen door voor haar risico groote kwantums eieren uit de markt to N nemen. Zoo stelde ze zich bereid In deze week (13—18 Maart) 10.000.000 eieren in de koelhuizen te laten opslaan of in kalkputten in te leggen. Men wil den klppienhouders een prijs van f 1.50 per 100 eieren garandeeren. Op alle vrije markten zal een vertegenwoordiger Sioor de afname zorg dragen. CRISIS-ZUIVELCBNTRALE. Eenfge controleurs ontslagen. De Crisis-Zuivelcentrale brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat zij zich ge noodzaakt heeft gezien eenige van toaar controleurs te ontslaan. Zij geeft den belang hebbenden daarom den raad de controleurs Crisis-Zuivelwet niet In hun bedrijf toe te laten dan nadat deze de legitimatiekaart, hun door de Crisis-Zuivelcentrale verstrekt, hebben getoond. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND Hollandsch-Brabantsche afdeeling Het bestuur van de Hollandsch-Brab. afd. van de Chr. Boeren- en Tuindersbond kwam te Rotterdam bijeen. In den voormiddag vergaderde -de Ak-kerbouwcomm., de Tuin- hmroromm. en de Veehouderscomm. afzon derlijk. Verschillende ingekomen stukken en zaken, die commissies betreffende, werden beihandeld; bij den Akkerb. comm. de uit zaai tarwe, de bietensteun. den verbouw van haver voor het eigen bedrijf, gerst voor brouwerijen, en den nood bij vele aardap- peelverbouwers. Bij de veehouders werd be handeld de .consumptieregeling voor de melk; voorts de beperking van zuivelpro ducten door omzetting in akkerbouwbedrijf; Verder een gezamelijke reclame te maken voor het gebruik van melk en melkproduc ten. De tuinbouwcomm. besprak de steun voor 1932 en de te verwachten regeling voor 1933; algemeen was het oordeel dat de steun 1932 niet toereikende was om den nood eenigszins te verlichten. De wensch werd uitgesproken, dat voor de regeling 1933 vol doende overleg met de land en tuinbouw organisaties zou plaats hebben. In den naimiddiag vergaderde het bestuur gezamenlijk; de verschillende voorstellen werden behandeld, waarna van onderschei dene besloten werd deze door te zenden naar het Hoofdbestuur en verzocht werd deze met de drie Centrale Landbouworgani saties te behandelen. Besloten werd de pachtcomm. een verder mandaat te geven om ook voor de hypotheekhouders op te treden en te trachten moeilijkheden te voor komen. Een vaste commissie uit de tuin bouw werd benoemd om de verschillende besprekingen voor den tuinbouw bij te wo nen, bestaande, nevens de voorz. en secr., uit de heeren C. Timmerman te Broek op Langendijk, Jn. Wagenaar te St. Pancras, B. Havenaar te Berkel en G. v. Galen te ZwijndreCht Nadat nog eenige zaken behandeld wer den de afdeeling betreffende werd de verga dering gesloten. DE AARDAPPELPRIJZEN Men meldt ons van FlaMrae: De prijs der verschillende aardappelsoorten blijft nog steeds dalen. Er zijn vele landbouwers die nog duizenden HX. in voorraad hebben, die too goed eis onverkoopbaar zijn. De groothandel koopt efledtots kleine partijen tegen zeer lage prijzen. Welllclht is het nog nooit zoo treurig ge\v;eeet in den aardappel- handel," ALGEMEENE VERGADERING VAN DE VRIJHEIDSBOND Mr. D. Fock over de tegenwoordige politieke toestand Openingsrede Zaterdag en Zondag kwam in Utrecht de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond in tvveedaagsche vergadering bijeen. De bijeen komst, die druk bezocht «"as, werd door Mr. D. Fock geopend; hij herdacht het overleden bestuurslid den heer K. II. Schol- to Uibbing uit Winterswijk en heette de ver tegenwoordigers van de Indische groep, de Liberale Vrouwenbond en ook de Jonge Li beralen welkom. Mr. H. J. Pippel, secreta ris van het II. B.. bracht het jaarverslag uit, waarna de candidatenlijsten werden vastgesteld. De vergadering zond een telegram van hulde aan H. M. de Koningin. In de avondvergadering sprak Mr. Fock de openingsrede uit, waaraan wij het vol gende ontleen en: In het begin verdedigt spr. uitvoerig de motie-Boon, welke tot Kamerontbinding leidde; terwijl hij daarna scherpe critiek oefende op het besluit tot die ontbinding. De opheffing van eemige rechtbanken was daartoe geen voldoende motief. „De eenige uitweg zoo schrijft de Re geering in haar advies aan H.M. de Konin gin is ontbinding van de Tweede Kamer, waardoor het terrein geëffend kan worden voor de vervroegde vorming van een par lementair Kabinet, dat in ons huidig tijdsge wricht zeker niet minder dan onder normale omstandigheden als het meest in overeen stemming met ons Staatsbestel moet wor den geacht" Verbijsterend, aldus Mr. Fock, noem ik deze zinsnede in het advies van deze extra parlementaire regeering, omdat zij daar mede .op de meest krasse wijze haar eigen bestaan veroordeelt Volgens eigen verklaring heeft deze Re geering dus het laud geen dienst gedaan door haar optreden. En nog minder door haar voortbestaan Immers in de zoo juist geciteerde zinsnede verklaart zij zelve, dat in ons huidig tijdsgewricht zeker nog meer dan in normale omstaudigheden een parle mentair Kabinet het meest in overeenstem ming met ons staatsbestel moet worden ge acht Maar zij heeft er blijkbaar zelfs niet aan gedacht om, toen de crisis hoe langer hoe meer het nemen van allerlei buitenge wone maatregelen noodig maakte, haar por tefeuilles ter beschikking van de Kroon te stellèn, zoodat getracht zou kunnen worden tot een parlementair Kabinet te komen. Scherper veroordeeling van het beleid van deze Regeering is niet denkbaar! Wat de muiterij betreft, verdient de Re geering slechts lof. De muiters hebben alleen en uitsluitend mèt degenen, die hen hebben opgestookt en hebben opgeruid, de schuld, dat er bloed is vergoten; zij hebben daarvoor de volle verantwoordelijkheid. Droef is het gebeurde in Indië, maar droef stamt het ons ook, dat hier in Nederland het ontoelaatbare optreden der muiters en de onduldbare aanranding van het Neder- landsche Staatsgezag niet onmiddellijk door iedereen is afgekeurd. Van de beroepsoprui ers, zooals de communisten niet schromen zich zelf te noemen, had men niet anders kunnen verwachten, maar de houding, die men in sociaal-democratische kringen te genover deze gezagsondermijning heeft aan genomen, en de meer dan ergerlijke bewoor dingen, waarin de arbeiderspers zich daar over heeft uitgelaten, hebben weer eens te meer doen zien, dat op de sociaal-democra ten in Nederland voor de handhaving van orde en gezag niet valt te rekenen. Het gezag handhaven. IscH van handhaving van het gezag hoort men tegenwoordig van verschillende zijden stellen en daarom is het noodzakelijk, teneinde begripsverwarring tegen te gaan, duidelijk te zeggen, wat wij onder dit gezag verstaan. Wanneer wij spreken over gezag, bedoelen wij het gezag van de overheid in de constitutioneele monarchie. Dat wil dus zeggeli, dat wij erkennen het eigen recht van de overheid, aan wie de uitvoerende macht toekomt, terwijl de wetgevende macht aan de overheid en het parlement te zamen is toegekend. Deze onderscheiding brengt met zich, dat de volksvertegenwoordiging dus wat de uitvoerende macht betreft, alleen de taak heeft van controle, maar zij zich geen medezeggenschap op het gebied van de uitvoerende macht mag aanmatigen. In de redevoeringen van Dr. Colijn zit veel goeds; maar wij weten niet hoe hij denkt over de radio-kwestie, de bedenkelijke uitzendingen der V.A.R.A., de winkelslui ting, de Rijn-Scheldeverbinding. Geen eenstemmigheid. Het spreekt haast vanzelf, dat geen een stemmigheid bestaat, op welke wijze de be langen van het Nederlandsche volk het beste worden behartigd; het gTOOte aantal par tijen, dat wij in Nederland kennen, is hier van een sprekend bewijs. Maar er worde nog eens enstig tegen gewaarschuwd, zoo als reeds Groen van Prinsterer het deed, dat het aanhangen van partijen niet mocht ont aarden in partijschap, en het Duitschland van onze dagen toont duidelijk aan, waar toe men komt, indien men dezen weg op gaat. Het wordt dan een felle strijd, een strijd op leven en dood tusschen de in partijschap pen verdeelde burgers, waarbij beurtelings nu eens de eene, dan weer de andere aan het bewind zijnde partij haar tegenstanders onderdrukt en den mond tracht te snoeren. Men zie naar Duitschland en leere er van. De economische misère is te wijten aan de wereldoorlog en zijn gevolgen. Gelukkig ls ln het afgeloopen Jaar een definitieve oplossing verkregen voor de her stelbetalingen, zoodat dit een normaal we reldverkeer van geld en goederen niet meer in den weg staat Thans zijn het echter de oorlogsschulden, welke dit normale geld- en goederenverkeer nog tegenhouden. Ware het wellicht moge lijk geweest deze oorlogsschulden te betalen, indien aan het internationaal handelsver keer de vrije loop was gelaten, door protec tionistische maatregelen, welke vrijwel alle landen hebben genomen, is do wereldwel vaart zoozeer afgenomen, dat ook dit vraag stuk eerst door onderling overleg zijn op lossing zal moeten hebben verkregen, alvo rens er op economisch gebied in de wereld eenige rust kan worden tegemoet gezien. De ontwapeningsconferentie stemt weinig hoopvol. Indien ook ons vertrouwen ln de econo mische wereldconferentie beschaamd mocht worden, aldus spr.. dan zie ik de toekomst somber in. Indien Duitschland, Engeland en Frankrijk blijven volharden in hun ln de laatste tijden gevoerde handelspolitiek, dan zal een groot gedeelte van Onzen uitvoer en meer in het bijzonder van onze veredelde bodemproducten geen afzet meer kunnen vinden. Wij zullen dan met het wegvallen van deze afzetmogelijkheden moeten reke ning houden en daarom is het van belang tijdig het vraagstuk van de hervorming van onzen bodemcultuur in oogenschouw te ne men. Nog hoop ik, dat het niet noodig zal zijn hiertoe over te gaan, maar wij moeten gereed zijn, als het zoover mocht komen. En voorts zullen steunmaatregelen noodig zijn. Een sluitende begrooting is eisch'. Het is een feit, dat in de afgeloopen jaren de uitgaven van de Overheid in veel te sterke mate zijn gestegen. Wij, Liberalen, hebben daartegen bij her haling gewaarschuwd, doch men heeft ons bijna altijd alleen laten staan en ons uitge kreten voor conservatief, reactionair en ar- beidersvijandelijk. Wij hebben dit gelaten gedragen in het volle besef, dat het ons niet aan sociaal gevoel ontbrak, doch dat wij het oog niet mochten sluiten voor het feit, dat alle sociale hervormingen, hoe wenschelijk ook, in een euvel dreigen te verkeeren, wan neer zij niet met het noodige inzicht en de noodige omzichtigheid worden ingevoerd. Is bijvoorbeeld, zoo vraag ik mij af, de werk loosheid te onzent niet grooter dan ze be hoefde te zijn door de in de laatste jaren gevoerde politiek? Herhaaldelijk hebben wij Liberalen, ons verzet tegen de naar onze meening te hooge looncn in overheidsdienst en in de beschutte bedrijven. Ons loonpeil is te hoog. Bezuiniging is allerwcge noodig. Daarnaast wellicht belas ting verhooging. En bovenal nationale eenheid. Misschien kan de liberale partij aan de vorming van een parlementair Kabinet deel nemen; doch die vraag komt pas later aan de orde. Thans gaat het alleen om de ver wezenlijking van het liberale program, dat de spr. aldus samenvatte: Wij wenschen een hecht en sterk gezag, dat tevens over de hulpmiddelen, die voor een krachtige gezagsuitoefening noodig zijn, zal kunnen beschikken; wij wenschen, dat uit de weermacht alle bedenkelijke elemen ten zullen worden geweerd en dat de regee- rig op betrouwbare instrumenten voor de handhaving van haar gezag zal kunnen re kenen. Wij wenschen verder een sluitende be grooting, vooral door een stelselmatige be zuiniging op de uitgaven, zij het ook, dat misschien tevens nog belastingverhooging Aaarbij noodig zal zijn. Wij wenschen, dat de regeering met kracht zal streven naar het slechten van de tarief- muren, naar het doen verdwijnen van de handelsbelemmeringen en naar het herstel van een. gezond, internationaal ruilverkeer. Wij wenschen in 't algemeen een door tastend en volhardend optreden op de bui- tenlandsche conferentiën en overal waar het voor de goede samenwerking met het buitenland noodig en mogelijk is. Wij wenschen, dat de regeering zooveel als op haar weg ligt, landbouw, handel, in dustrie en scheepvaart door deze moeilijke tijdtn zal heenhelpen, teneinde onze volks kracht in stand te houden. Wij wenschen, dat de werkloosheid, die bron van stoffelijke, geestelijke en zedelijke ellende, met kracht wordt bestreden. Wij wenschen bovenal, dat het gevoel van saamhoorigheid bij ons volk wordt aange kweekt en versterkt, dat groeps- en partij belangen zullen worden terzijde gesteld, om- De rede werd met een ovatie begroet. Huishoudelijke vergadering De vofr'<rezete vergadering van de Libe rale Sta rtij droeg een huishoudelijk ka rakter. A ,i de orde kwamen de herstem ming voor de hoofdbestuursverkiezing. Aan de beurt van periodieke aftreding en niet herkiesbaar waren Prof. Dr. II. F. Colen brander, mevr. H. A. van Riel-Smeenge, Ed. G. Sehuermann en Dr. I. J. H. Vos. Gekozen werden de leden: mevr. W. A. Hofman-Poot (Breda), Mr. C. H. Guepln (Santpoort), Dr. S. E. B. Bierema (Usquert), Mr. K. Jansma (Amsterdam) en mevr. A. M. Koek-Mulder (Amsterdam). In de verga dering van Zaterdag was reeds de heer H. J. Peletier uit Leeuwarden gekozen. Protest tegen ophitsing Bij acclamatie werd aangenomen een mo tie van de afdeeling Amsterdam, waarin geprotesteerd werd tegen de anti-semitische ophitsingen, zoowel van touitenlandsche als van binneniandsche rijde in ons land en het Nederlandsche volk opgeroepen werd krach tig stelling te nemen tegen elke inbreuk op onze nationale geestelijke en gewetensvrij heid. Tevens werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen een motie-Amsterdam, waarin verzocht werd na de verkiezingen een commissie te benoemen tot herziening van het reglement op de candidaatstelling. Met verbazing werd kennis genomen van toet gepubliceerde bericht, als zou door twee candidaten van den Vrijheidsbond een ver klaring zijn afgelegd aan de Boerenbonden, aangezien aan de vergadering bleek, dat alleen een mondeling onderhoud schriftelijk werd vastgelegd en dat het daarbij ten aan- van de Boerenbonden ingenomen standpunt geheel in overeenstemming is met het pro gram van denVrijheidsbond en de door het hoofdbestuur der Liberale Partij met de be sturen der Boerenbonden gevoerde corres pondentie. Tenslotte werden besprekingen gevoerd over het beleid der Kamerfractie, waarbij door verschillende Kamerleden een uiteen zetting werd gegeven waarmede de verga dering haar instemming betuigde. Bij de beantwoording der vragen had Mr. Knot tenbelt een ovatie in ontvangst te nemen. Kerknieuws vrij-evang. gemeenten CHR. GEREF. KERR Tweetal: Te Den Haag-West, L. S. den Boer te Leerdam en P. de Smit te Utrecht NED. HERV. KERK Beroepen: Te ÏJhorst-De Wijk (toez.), B. Peijsel te Beusichem. Bedankt: Voor Driesum, J. A. van Nie te Hoogeveen, GEREF. KERKEN Bedankt: Voor Ede, G. (vac.-R. Winkel man), H. Post te Ambt-Vollenhove .(B)). ENKELE CENTEN OPENEN DE DEUR VOOR Dg GEGARANDEERDE „BLUE BAND KWALITEIT" Blue Band is iels duurder, dan andere, go'edkoope soorten. Maar als Ge over dit kleine prijsverschil heen slapt weet U wat U eet: de beste kwaliteit die in Holland te krijgen is! 30 cU. per '/i pondspakje VEBSCH GEKARND MET 25 ALLERFIJNSTE ROOMBOTER ONDER RUKSCONTROLB Firma C. JöRG Sr. UTRECHT OPGERICHT 1819 SCHOUTENSTR. Nr. 7 TOGA'S - HEERENKLEEDING (Adv.) afscheid, bevestiging, intrede Men schrijft ons: Ds. A. D. C. Kok, wlen tegen 1 Mei a.s. emeritaat is verleend, hoopt Zondagmiddag 23 April a.s. voor de Geref. Kerk te Idskenhuizen afscheid te preeken. Hy is voornemens zich metterwoon te Scheveningen, Stevinstraat 314, te vestigen. Ds. W. steunenberg Naar wij vernemen, is Ds. W. Steunenberg, predikant der Geref. Kerk van Rotterdam-Z. (Katendrecht), plotseling door een ernstige oogongesteldheid aangetast. Hij heeft daarom thans in Utrecht een operatieve behandeling ondergaan, die aanvankelijk een bevredigen den uitslag heeft gehad. De patiënt zal in elk geval nog eenigen tijd aldaar onder behande ling- moeten blijven, JUBILEA Ds. A. van Geest, predikant der Ned. Hervormde Gemeente te 's-Gravenzandè, heeft gisteren het feit herdacht, dat hij vóór 40 jaar zich aan zijn tegenwoordige Gem, verbond. In verband met de tijdsomstandigheden had de jubi laris van een huldiging afgezien. Alleen werd door hem gisterenavond een gedachtenispredi katie gehouden. In het overvolle kerkgebouw bevonden zich m. Ds. N. Luyendijk, van Hoek van Holland; Ds. H. IJsebrands, van Terheyde; Ds. D. Los, van Maasdijk; evangelist X Manintveld, van Naaldwijk; Ds. S. Kooistra, ambtgenoot te 's-Gravenzande; Ds. W. van den Bijtel, em.- pred. te Hilversum, en Ds. G. Elzenge, van Gouda, beiden voorheen te 's-Gravenzande; en Ds. A. H. van Minnnen, pred. der Geref. Kerk van 's-Gravenzande. Ds» van Geest had tot tekst 1 Cor. 2 15. Sprekende als „brenger van het Evangelie", wees hij achtereenvolgens op: 1. de komst van den Evangeliedienaar; 2. langs welken weg de komst ging; 3. met welk voornemen hij kwam; 4. onder welke .belooning; en 5. de vrucht van zijn komst. In zijn predikatie wees hij op ver schillende gebeurtenissen uit den tijd zijner ambtsbediening te 's-Gravenzande. Na de predikatie sprak Ds. Kooistra woor den van grooten dank jegens den jubilaris en wees op de sympathie welke deze in zijn Ge meente heeft verworven. Toegezongen werd Psalm 1214. Hierna volgde ln de kerkekamer een recep tie, waarvan talloos velen gebruik hebben ge maakt. Daarna hebben in een bijeenkomst, ook met Kerkvoogden en Notabelen, nog het woord ge voerd: Burgemeester Mr. P. J. Brunt, presi dent-kerkvoogd; ouderL J. van der Ende; de heer A. Vellekoop, namens oud-catechisanten; en de heer Leerdam, ale vriend. Ds. Kooistra sloot met dankgebed deze bijeenkomst. naar davos Naar wij vernemen, zal, namens het Comité Davos, Ds. J. van der Meulen, Geref. predikant te Schiedam, in de maand Afpril voor eenigen tijd naar Davos vertrekken, ter behartiging van de geestelijke belangen van de daar ver toevende Nederlanders. scheiding van kerk en staat De Groote Kerfcvergadering inzake de ad ministratieve scheiding van Kertc en Staat in Ned. Oost-Indüë, is uitgesteld tot 9 Mei. Indien de definitieve beslissing van den Minister in deze kwestie dan nog niet zal zijn ontvangen, gaat de vergadering wel door, doch zullen de te nemen besluiten later in gaan. zending Ds. G. D. Kuiper. Naar wij vernemen hoopt Ds. G. D. Kuiper, voorheen pred. der Geref. Kerk van Aalsmeer, thans missionair predikant van Delft, na op 16 Maart in het huweL:|k getreden te zijn met mejuffrouw T. A. van Dijk, dochter van zendeling Ds. K. van Dyk, van Wonosobo, voor de reis naar het (Zendingsterrein van Solo (Java) zich in te schepen aan booid van het m.s. „Christiaan Huygens", dat 7 April a.s. van Genua ver trekt. De vertrekdatum uit Nederland zal Dinsdag 2S Maart a.s. zyn. giften en legaten Te Grijp skerk (Gr.) hebben wijlen de heer en mej. Denzei, f 1300 gelegateerd aan de Herv. Evangelisatie aldaar en f1000 aan het Ned. Zendinggenootschap, vrij van sue- Schoolnieuws. vrije universiteit te amsterdam Door Curatoren is, naar de „Stand." meldt, in de plaats van wijlen Mr. Th. Heemskerk, tot him voorzitter gekozen Mr. S. de Vries Cz. Mr. J. Verdam, tot curator benoemd, blijft voorloopig het secretariaat waarnemen. rijksuniversiteit te utrecht D r. J. F. n i e b o e r, toegelaten als privaat docent in de Heelkunde, is voornemens een openbare les te houden op Maandag, 20 Maart a.s., des nam. te 4.15 uur, in het klein-audi- torium der Univensiteit. rijksuniversiteit te groningen De bijzondere leerstoel in Grieksohe en Aziatische archeologie, die bij KB. van 27 Maart 1931 werd ingesteld aan de Groning- sche Universiteit door de benoeming van Dr. Comte r. Bianchi Bandinelli, zal weder wor den opgeheven. Deze leerstoel ie indertijd in gesteld door het Groninger Universiteits fonds, dat daarvoor van mevrouw Goekoop de Jong een fonds ontving. Mevrouw Goe koop zal echter dit geld niet meer ter be schikking stellen. Wel worden pogingen aan gewend om den leerstoel te behouden, maar Prof. Bianchi Bandinelli ls voornemens voor Paschen weer naar Indië terug te keeren. oxderwijzersbenoemïngen Dordrecht (Da Costaschool, Mauve plein, hoofd C. van der Esch), mej. S. Slyper te Dordrecht. Voor tijdelijk. De Lier (Geref. School, hoofd H. Molle- ma), mej. C. H. IVoekhoff te Utrecht. Oldehove, mej. G. B. Kazemier te Gro ningen. Voor tijdelijk. Urk (Wilhelminaschool, hoofd J. Loos man), A. Zandstra te Appelscha, eveneens be noemd te Kampen. j. F. van diemen De heer J. F. van Diemen, hoofd der La gere School van de Vereeniging voor Chr. L. Radio Nieuws. DINSDAG 11 MAART. Hulzen (296.1 M.) K.R.O. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoon. 13.15 Lunchconcert. 2.00 Middenstandscursus 2.35 Vrouwenuurtje. 3.30 Modecursus-. 4.30 Vioolrecital. 5.25 Het Sextet. 6.00 Landbouwcrisis en crisis- SollstcnconcerL 11.30 foon. 10.30 Sollstenc. concert. 12.01 Lunch foon. 3.0(i Knïpcurs 11.30 Soils! 4 00 8ramofoo:i. Radio kinderkoorzang. 5.00 Voor klei nere kinderen. 6.00 Concert. 7.00 Concert 8.05 Het Omroeporkest. 9.00 Radio Tooneel Cyclus 10.00 Kovacs Lajoa 11.00 Vaz Dias. 11.00 Kovacs Lajos. V.P.R.O, 5.30 Teugdhalfuur. Irussel (Vlaamsch) (337.8 M.) 12.20 Gramo foon. 1.20 Omroepkleinorkest. 5.20 Om roeporkest. 6.50 Gramofoon. 8.20 Hariao- nlekorps. 10.20 Berichten en gramofoon. (Fransch) (509.3 M.) 12.20 Concert. 12.50 Klein orkest. 1.05 Concert. 1.20 Gramo foon. 1.50 Zang. 2.05 Gramofoon. 5.20 Gra 8.20 Itadlosyrophonle-orkest. trt. 10.05 Gramofoon. 'aventry (1554.4 M.) 10.35 Morgenwijding. 12.20 Orgel. 1.05 Commodore Grand orkest. 4.45 Orkest. 6.50 De grondslagen der mu ziek. 7.40 Concert- ialundborg (1153.8 M.) 7.50 Morgenwijding 11.21 Concert. 2.20 Symphonie-orkeat. 7.35 Omroeporkest. 8.30 Liederen. 9.35 Omroeporkest. 1.20 Gramofoon. 4.00 Concert, muziek, 10.20 Omroeporkest. i. (1634.9 M.) 5.60 9.30 Brahmscor - 4.20 Concert. iondon Nat. (261.3 M.) 12.20 Orgel 1.05 Orkest. 5.35 BBC-orkest, o n d o n Reg. (355.9 M.) 10.35 Morgenwtiding 12.20 Concert. 1.86 Cellorecital. 2.20 Mid land Studio orkest. 6.55 Concert. 7.50 Zang. 8.20 BBC-orkest. 9.20 Orgel. 9.50 a r s (Radio Paris} (1724 M 8.05 Gramo foon. 12.20 Orkest. 1.25 Concert. -— 710 Concert. 10.20 Gramofooo. Warschau (1411.8 M.) 4.20 Symphonlecon- cert. 5.45 Populair concert. 7.20 Populair concert. 8.55 Zangrecital. O. en U.L.O. te Nijkerk o. d. Veluwe, heeft wegens gezondheidsredenen tegen 1 Juni a.s. ontslag aangevraagd. Hij hoopt na een dienst tijd van 42 jaar het onderwijs met pensioen te verlaten. vereen. chr. volksonderwijs Te Rotterdam zal Donderdag 8 Juni a.s. de algemeene vergadering der Vereen, voor Chr. Volksonderwijs worden gehouden onder leiding van Prof. Dr. W. J. Aalders, van Gro ningen. „effatha" te voorburg Het Bestuur van het Ohr. Doofstommenin- stituut „Effatha", te Voorburg, heeft tot voor zitter benoemd in de vacature van wylen Ds. J. Vonk, em.-pred. te Maassluis: Ds. C. Lin deboom, Geref. predikant te Amsterdam, tot- dueverre vice-voorzitter. In diens plaats werd tot vice-voorzitter benoemd Ds. X H. van der Meiden, Chr. Geref. predikant te Den Haag. De algemeene vergadering zal worden ge houden op 18 Mei a.s. te Voorburg. Na af handeling der agenda zal als steeds een op wekkende rede worden gehouden, waartoe dit maal is uitgenoodigd Ds. K. G. van Smeden, Chr. Geref. predikant te Haarlem-Noord. EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TB LEIDEN. Gesl.l Rechtswetenschap: cand. ex., de heer R. J« de Vries te Den Haag. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Ge slaagd; Apothekersexamen, de heer Llcm Hok de heeren H. Blok, A. C, EXAMENS WIS- EN NATUURKUNDE De M. O.-exam K 5, en K 6 en het L. O.-e: de worden afgenomen te Den Haag, Fluw. Burg al 22. De M. O.-i delfstof-, plant- voor de akte K 4 (aard-, dierkunde) zullen worden •ltelten te Amsterdam, afgenomen a_.. Utrecht, Groningen en Leiden. zullen aanvangen in September, ennoedeltjlc noodig j voor de akte Wiskunde A 8, reeds spoedig na half Augustus. Aangifte vóór 15 Mei a a EXAMENS-TEEKENEN Het M. O.-examen voor de akte Teekenen Ma, wordt vermoedelijk ln Augurstus a.e. afgeno- i niet gelijktijdig met het examen voor JIM, DE ZOON VAN BOBBY Dooi G. Th ROTMAN 87. De dames rolden naar beneden, Waar zij precies in d'aute gleden; Ze kwamen op de kussens neer En deden rich totaal geen zeer. Jim, zonder lang te overwegen, Klom vlug naar boven daarentegen. En hij verdween rijn pop incluis! Door de balkondeur in het huis» 38. Hij hult zich daar op zijn gemak In 't prachtige matrozenpak; En vindt zichzelf een heele Piet Als hij het in den spiegel ziet; Dan gaat hij wat door t huis aan 't dwalen. Of daar geen grap ls uit te halen; Hij zwerft door alle kamers heen En heeft daarboven 't rijk alleen. .(Wordt Woensdag vervolgd)'

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9