©Perl IAANDAG 13 MAART 1933 ZWART-W1T-R00D DE OUDE DRIEKLEUR IN EERE HERSTELD DE GESCHIEDENIS VAN DE DUITS CHE VLAG (Van onzen Duitschen correspondent) Wie den 9en November 1918 in Berlijn oonde, zal het beeld nog in zijn herinne- ng dragen, dat hem tijdens de omwenteling oor het Brandenburger Tor geboden werd: an den zegewagen, die de trotsche poort er Berlijnsche via triumphalis tooit, hingen ijf, zes bloedroode vlaggen naar beneden Is symbool van den Duitschen broeder- irlog. Men kan begrijpen, dat zij, die met eel hun hart aan de historie van hun va- irland zijn blijven hangen, jubelen, nu dit ovemberspook door den lentewind der itionalo herleving is weggevaagd. Het is i verdienste van rijksminister Goering, een varen frontofficier en oorlogspiloot, dat hij s een zijner eerste daden de zwart-wit- ode driekleur in eere herstelde. Alle officieele gebouwen, welke in dienst aan van het rijk, den staat of de gemeente, erden door S.A. en Staalhelm-mannen be- ormd en wie het waagde, zich tegen den Iksvvil te verzetten, werd gedwongen, bij it hijsohen der zwart-wit-roode driekleur ituige te zijn. Hier en daar moest hij zelfs ezien, hoe de zwart-rood-gouden vlag ver beurd en verbrand werd onder het gezang a nationale liederen. Voor het Firchow-z-i ekenhuis sloeg ik zulk een spontane gebeurtenis de; Alt-Moabit was tot dusver een wijk, aar overwegend socialisten en communis- wonen; in het Firchow-ziekenhuis zijn in verschillende afdeelingen vele Joodsche Isen werkzaam; het personeel behoort voor n goed deel tot de socialistische vakver- nigingen. Niettemin was van verzet geen rake, uit alle hoeken en gaten kwamen de woners te voorschijn, volgden den gang n zaken met groote oplettendheid en len de zwart-wit-roode vlag op het dak ge- schen werd, zongen allen met ontblooten ofde het Duitschland-lied. Onwillekeurig houdt men zich onder de geven omstandigheden met de geschiede- der Duitsche vlag bezig en gaat men ze dan wordt men gewaar, dat in een ge- denden staat ook dit volksopwindend aagstuk langs nuchter aandoenden juri- jchen weg geregeld wordt In het eerste nunnmer van het „Bundes- isetzblatt des Norddeutsrhen Bun des", ver benen te Berlijn den 2en Augustus 1867, st men over de grondwet van den „Nord- iitschen Bynd". onderteekend doer koning ilhelm van Pruisen en Gr. v. Bismarck- hönhausen als artikel 55 den zin: De vlag r oorlogs- er. handelsmarine is zwart-wit od. Een verordening voor de koonvaardij- lepen volgde den 25en October 1867. Bismarck zelf heeft toen hij zich voor ed uit het politieke leven had terugge- kken over en ander verteld: hij kreeg als bonds- nselier de opdracht, voor een gemeen- lappelijke vlag te zorgen: hij stelde de luren zwart, wit en rood voor, daar in dit val niet slechts de beide kleuren van zwart-wit, maar tevens het wit- >d der Hanseaten en van Holstein, die ast Pruisen de machtigste scheepvaart dden, vertegenwoordigd zouden zijn. Hij rinnerde den koning er aan. dot de ou'e andenburgsche vlag oorspronkelijk wit- >d was, totdat zij na het bewind van den ooten Keurvorst op initiatief van Pruisen or zwart-wit vervangen werd. lit het verslag van Bismarck kan men eiden, dat hij dit alles als een door en or nuchtere ambtelijke aangelegenheid ichouwde. Hij wist uit ervaring, wat ira- iderabiliën zijn en hing met zijn hart aan traditie van Pruisen, Brandenburg en den iterkant Hij ontwierp zoodoende een aie, vroolijk en vriendelijk aandoende ekleurals het resultaat van uiterlijke istandigheden en zij moest de symbolische arde nog veroveren, welke het zwart-wit Pruisen allang bezat, b en nuchter was de ontvangst der bonds- nier als vlag voor het Duitsche rijk bij ar tijdgenooten. In Geibels triomfliederen ir het glorieuse jaar 1870 leest men geen labe over zwart-wit-rood. Toen Berlijn zich eed maakte voor de ontvangst der over- inaars, zag men weliswaar overal de ekleur wapperen, maar de nadruk werd r niet op gelegd. Dien 16en Juli 1871 cht en sprak men het meest over de Duit- ie eenheid en de oude vlaggen der ver- lillende staten hadden nog heel wat te Ken. Zoo bleef het nog geruimen tijd. vlaggelied „Stolz weht die Fahne iwarz-Weiss-Rot" werd pas 1883 gedicht gecomponeerd, maar het won aan popu- iteit eerst tegen het einde der 19e eeuw. )e toenmalige kanselier, graaf von Bis- trck-Schönhausen beschikte bij 's konings Iracht nog over een andere mogelijkheid: had kunnen teruggrijpen naar de „Duit- ie kleuren" zwart-rood-goud. Uit een ge- ihtenwisseling met een zijner tijdgenooten tèn wij, dat deze kleuren in revolutionai- i dienst van het Duitsche leger hadden liend en daarom koos hij zwart-wit-rood. !wart-rood-geel, zooals de thans in vele itsohe steden publiek verbrande driekleur in werkelijkheid uitziet, door de tegen- nders van het tweede rijk smadelijk hwarz-rot-mostricih" gescholden, heeft haar leekenis aan een historische vergissing danken: de „Burschenschaft" nam bij haar tstaan in Jena Juni 1815 zwart-rood-goud haar driekleur. Twee oprichters van deze urschenschaft" waren oude Ltitzowers en eitsohke neemt dan ook aan, dat deze drie uren moesten herinneren aan „Lützow's de verwegene Jagd". De uniform van dit oemde corps was zwart met gouden oopen en rood revers. Weldra gold deze ekleur als de oude banier van het door inkrijk verslagen Duitsche rijk en werd het symbool voor de verloren eenheid, n 184S waaide zwart-rood-goud op de rrikaden van Berlijn en bij den opstand n Sleeswijk-Holstein tegen Denemarken rd zij gezwaaid. 1866 speelde zij een rol den broederoorlog, toen men de Zuid- litschen contingenten ran gemeensch - :e vlag wilde opdringen, opdat de Duit ier in Beieren zijn stamgenoot in Hessen it voor een Pruis zou aanzien! Toen deze tere tijd voorbij was, wilde niemand meer f van zwart-rood-goud weten. )p de Nationale Vergadering te Weimar rd zij weer in ecre hersteld en Hinden- rg, die onder het zwart-wit-rood zijn dorland verdedigde, moest ze als een erfe- van Ebert aanvaarden. Met helzienden est heelt Hitier de drie kleuren van een beteren tijd in zijn nationaal-socialistische banier aangebracht: een rooda vlag met het zwarte hakenkruis op een wit veld Het is daarom te begrijpen, dat beide vlaggen thans op alle officieele en tallooze burger huizen naast elkaar wapperen in de eerste lentezon. Wat eenmaal een liberale patriot in het tolparlement van 1867 sprak, is waar heid geworden: „Es ist Frühling geworden in Deutschland". En veel sneller dan wij allen gedacht hebben, is het laatste couplet van Horst Wessels gedicht door de feiten der laatste weken bevestigd: Zum letzten Mal wird zum Appèl geblasen, Zum Kampfe stehn wir alle schon bereit. Bald flattern Hitler-Fahnen über alle Strassen, Die Knechtschaft dauert nur noch kurze Zeit! Berlijn, 11 Maart 1933. XjLLL d^dtcuruLiche. uyacnien l6c^p«>l5£e*cL Kerknieuws. KERKELIJKE JAARBOEKJES Heden ontvingen we nog de volgende jaarboekjes 1933: Prot. Jaarboekje voor de Kerke- lijke Gemeenten Nijmegen, Ubber- gen, Neerbosch, Hees c.a (uitg- Boekhandel G. Moorman, Nijmegen). Dit boekje biedt gegevens van de Ned. Herv. Gemeenten, Waalsche Kerk, Geref. Kerk, Evang. Luth- Gemeente cn Doopsgez Gemeenten. Voorts alles betreffende vereenigingsleven en in richtingen op de gebieden van Evangelisatie en Zending, Onderwijs, Philanühropie, Jeugdwerk, Maatschappelijk leven, enz. Door den tijd van verschijning konden de uitslagen der bestuursverkiezingen nog in dit jaarboekje verwerkt worden- Geref. Kerk van Rotte rd a m— Charlois (uitg. N.V. voorh- Firma Groe nendijk). Dit jaarboekje opent met een jaar overzicht, saamgesteld door Ds Hogenbirk, die met dankbaarheid er op wijst, dat in weerwil van allerlei moeite en zorg, de amb telijke bediening des Woords en Sacramen ten geregeld geschieden kon en de arbeid tot vermeerdering der Kerk niet onderbro ken werd- Maar het „naarstig komen" tot de prediking kon beter zijn. Onder de jonge menschcn is neiging tot den weg der afval ligen. Het aantal huwelijksbevestigingen vermindert Ook de arbeid voor Zending en Evangelisatie kon beter zijn. Elders vinden we nog gememoreerd, dat in Mei 1932 twee luidklokken in de kerktorens geplaatst zijn, resp- met de opschriften ontleend aan Ps. 147 12 en Ps. 89 16a en een weergave van de symbolische gedachte van het groote glas in-lood-raam in de Singelkerk. Verder tref fen we hier de gebruikelijke gegevens aan. KERKELIJKE GESCHIEDENIS. Ouderkerk a. d. IJssel. By Drukkery v.h. Wolters te Krimpen a. d. IJssel, kwam van de pers: „Geschiedenis der Ned. Hervormde Keric van Ouderkerk a. d. IJssel" door N. Holdermans. In dit boekje heeft de schryver zich in hoofd zaak bepaald tot de historie van het kerkge bouw der Ned. Herv. Gemeente en wat daarin is op te merken. Enkele wetenswaardigheden uit de Kerkelijke geschiedenis worden geme moreerd. Genoemd kerkgebouw en dat der Ned. Herv. Gemeente van Sassenheim zijn de twee oudste in Zuid-Holland. Blijkens een schenkingsoor konde van 944 schonk Koning Otto I van Duitschland, „de Groote", als leenheér Holland mede ten behoeve van dé kerk Ouderkerk verschillende bezittingen. Als blijfsel van de schenking behoordde tot in de 13de eeuw deze kerk aan de Dom- en Oud munsterkerk te Utrecht, wat ook het recht van pastoorsbenoeming inhield. De stichting van de kerk wordt door sommigen terugge voerd tot het einde der 8ste eeuw. Omstreeks 1000 werd zij vergroot. In het begin der 12de eeuw werd een deel van de kerk afgebroken en de rest van de oorspronkelijke kerk ver dween bij den aanbouw van de dwarspanden en het koor in de 15de eeuw. Het tegenwoor dige schip dateert van 1100 1150. In 1425 en 1440 werden de beide dwarspandden en het koor aangebouwd. Uitwendig vertoont de kerk van nu nog het beeld van 1440. De schrijver verhaalt nog van tusschentijd- sche restauraties: van 1785'87 en van 1793 '95. In eerstgenoemd jaar werden wegens den bouwvalligen staat der kerk de godsdienst oefeningen aldaar door de Staten van Holland verboden In de restauratiejaren hield men „kerk" in de school. Het blijkt, dat men voor Kerkelijke plechtigheden dit gebouw niet ge schikt oordeelde. Althans Ds. Noordink, die 17 Juli 1785 afscheid zou preeken, ie, omdat hij toen daartoe niet in de gelegenheid is ge weest", heengegaan zonder officieel afscheid. Zy'n opvolger Ds. Donker, die 4 December 1785 in de pastorie bevestigd werd, deed officieel intrede eerst anderhalf jaar later. nl. 27 Mei 1787. 'in de toen voorloopig herstelde kerk. Vervolgens wordt melding gemaakt van een in 1732 geschonken fraaien steen aan den muur boven den toreningang, met de 12 Ge loofsartikelen, de in 1683 aangeschafte Gebo denborden. de in 1667 vervaardigde regeerings banken, onderscheiden geschonken lichtkronen, vele grafsteenen (de oudste van 1560), den ir 1661 op last van de Graven van Nassau ge- maakten grafkelder (waarin o.m. begraven i: Graaf Hendrik van Nassau, veldmaarschalk der Vereen. Nederlanden, die 18 October 1708 te Rousselare sneuvelde), de van 1753'57 op last van Graaf Willem Maurits van Nassau vervaardigde graftombe enz. In 1821 werd voor de laatste maal in de kerk begraven en wel het stoffelijk overschot van Ds. H. Donker. Vroeger werden hier ook be graven Ds. T. Bruscherus (1624). Ds. H. Fa- bricius (1632). Ds. E. Jansonius (1680). D6. C. Taats (1687) en Ds. A. van Binnevest (1725). Een hoofdstuk over de Ambachtsheerlijkheid maakt melding ervan, dat het Gemeente-ar chief nog brieven uit de jaren 1552 en 1572 van Willem den Zwijger bevat, die reeds op 11-jarigen leeftijd de heerlijkheid van de Lek (waaronder Ouderkerk behoorde) als erfenis van Réné van Ohalons, Prins van Oranje, ont ving. We vinden hier ook opgenomen een lijst van schouten en burgemeesters van 1699 af. We vinden hier ook nog melding gemaakt een driejarig proces tusschen Kerk en Am bachtsheerlijkheid (resp. Kerkeraad en Anna Isabella van Beyeren, gravin van Nassau, als moeder en voogdes van den minderjarigen Maurits Lodewyk van Nassau, Heer van Ouderkerk) over het beroepen van een predi kant, waaraan de Staten van Hollandd te pas moesten komen. In vroeger eeuwen kwam de Kerk „in goe den doen" door schenkingen van vier boeren hofsteden, groovere en kleinere stukken lands, alles voor wckelijksche mis-lezingen en „eeuwi ge zingend mi-cr>en". Door zware verplichtin gen moesten later de landerijen en andere eigendommen weer verkocht worden. Krimpen a. d. IJssel en Stormpolder, voor heen Kerkelijk tot Ouderkerk behoorende, werd 9 Mei 1862 een zelfstandige Gemeen te. Van 15081576 had Ouderkerk 8 pastoors. In 1576 ging men met de Reformatie mee. Vernielingen in do kerk hadden niet nlaa.s: beelden en altaren werden weggenomen, hier en daar in de kerk begraven of naar andere kerken overgebracht. Eerste predi kant werd in 1579 Johannes Gerhardi. Bin nenkort hoopt Ds. J. G. YVoelderink, van Vreeswijk, als 30ste predikant zijn intrede te doen. Zooals men uit het bovenstaande verne men kan, bevat het beknopte boekje, dat voorin een interieurfoto van de kerk geeft, menige wetenswaardigheid voor Ouderker kers en omwonenden. De schrijver moge er veel genoegen van beleven. CHR. GEREF. KERK IN NOORD-AMERIKA We ontvingen het „Yearbook of the Chris tian Reformed Church 1933" van do Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika. Deze handige en welverzorgde uitgave van „Chr. Ref. Publishing House", Grand Ra pids, Michigan, kan, waar zij in weerwil van financieele moeilijkheden tot stand kwam, niet anders dan in een blijvende behoefte voorzien. De continuïteit bleef al- zoo bestendigd en van de statistische ge gevens kan door de Kerk en allen die tot haar behooren zoowel als allen die in haar belang stellen, wederom een dankbaar ge bruik gemaakt worden. Deze Kerkengroep tcekent zich door on der de gepubliceerde „memorable dates" der Kerkgeschiedenis als eerste te vermel den: 1834, Oct 13, Ds- Hendrik de Cock en de Kerkeraad van Ulrum (Nederland) tee kenen een Akte van Afscheiding. Uit de statistiek, waarin elke Kerk met predikant, datum van institucering, aantal gezinnen, belijdende leden, zielen, benevens Classicale gegevens vermeld worden, blijkt dat de Chr. Geref. Kerk van Noord-Amerika 271 Genieraten telt, li-o over 15 Classes v.u- riecld zijn Tot <.»?e G-meenten behooren in totaal 23441 buisgezinnen met 113.913 zie len, waarvan 56.276 belijdende leden. Er zijn 249 predikanten en 21 vacaturen. De naamlijst der predikanten (met adres sen cu vroegere standplaatsen) zoowel als de necrologie der piedikantcn bevat schier uitsluitend Holiandsche en daaronder zeer vele welbekende namen. De lijst van candidate» tot den H. Dienst bevat slechts vier namen: wel een andere positie dan bjj de correspondeerende Geref. Kerken in Nederland. Een groot deel van het jaarboek wordt voorts gevuld door allerlei gegevens over het veroenigjiigsieven in gemelde Kerk en de bijdragon der onderscheiden Gemeenten voorellorlei doeleinden- In totaal is, behalve wat voor eigen Kerk, Diaconie en Scholen bijeenkwam, 305 745 dollar opgebracht. Voorts werd voor eigen Kerk, Diaconie en Scholen per gezin gemiddeld 13 dollar per gezin gegeven. Uit de mededeelingen omtrent Calvin Col lege en Seminarie te Grand Rapids blijkt, dat op den rol van het College 393, en op dien van het Seminarie 47 geregelde stu denten (benevens 10, die reeds een graad bezitten) ingeschreven zijn. Hierna volgen de gegevens over den ar beid der Zending en Evangelisatie. In de rubriek „Our Family Circle" geeft Dr. Henry Beets een Kerkelijke Kroniek over 1932. Hij doet daarin mededeelingen o.a- over de verscheiden predikanten J. L. Heeres en J H. Beid en over de „zilveren" jubilarissen onder de predikanten, n.l. G. W. Hylkema, K. J Kuiper, D- H Kromminga en E. J Turk, zoowel als over de Kerkelijke onderwijsinrichtingen te Grand Rapids, den arbeid voor behoeftigen, voor de pers, voor de gewone Chr. Scholen en voor de Zondags scholen. HET VATICAAN De groote beteekenis die de Roomsch-Katho- lieke Kerk altyd gehad heeft, zoowel als haar breed opgezette en tevens intensieve actie propaganda in de laatste jaren, waarbij nog gevoegd kan worden het feit dat het „Anno Santo" nu weer in het byzonder de aandacht op Rome vestigt, mag ook voor Protestanten een reden genoemd worden meer dan tot dus ver bekendheid te zoeken met de Vaticaansche stad. Beiden, die de Roomsche Kerk in alles tegen staan en bestryden zoowel als zy die hun we tenschap omtrent alles wat zich om den Paus van Rome concentreert, willen vermeerderen uit de Roomsche bronnen zelve en langs dien weg hun inzichten en standpunt willen bepa len, bevestigen of herzien, worden nu daartoe in de gelegenheid gesteld dooi een kloek boek werk, dat dezer dagen by de uitgeverij W. J. Thieme en Cie te Zutphen van de pers kwam. Een historicus van vermaardheid, Dr. R. Peet, secretaris van het Nederlandsch Histo risch Instituut te Rome, heeft de eerste helft van „Het Vaticaan" geschreven, waarin hy een breed stuk Kerkgeschiedenis beschrijft; bepaaldelijk dan de ontwikkeling van het Paus dom en nog nader aangeduid als „de ontwik keling van het Pauselijk gezag in de wereld geschiedenis". Wie de Algemeene Geschiede nis en de Kerkgeschiedenis bestudeert, weet welk een groote beteekenis de Roomsche Pau sen daarin gehad hebben. Nu eens bezaten ze een wereldmacht, die de politiek in tal van landen, de binnenlandsche en de buitenland- sche, beheerschte, dan weer waren er tijdper ken, dat het hoofd der Roomsche Kerk zelf in verdrukking kwam en zelfs verjaagd werd. Slechts het noemen van Canossa en Avignon duidt op veelbewogen en tegelijk zeer onder scheiden perioden in de geschiedenis van gezag der Pausen. Van de eerste eeuwen het Pausschap af tot op den tijd van heden vinden we hier chronologisch de belangrijkste momenten uit de historie vermeld: Christen vervolging, secten, schisma, stryd tusschen Kerkvorst en Rijksvorsten, kruistochten, con cilies, concordaten, misbruiken in de Kerk, Hervorming, cultuur enz. Men heeft hier een stuk Kerk- en wereldgeschiedenis, van uit Roomsch standpunt bezien. Wie Rome en de Roomsch-Katholieke Kerk en (in) haar histo rie beoordeelen wil, moet minstens ook kennis nemen van de Roomsche litteratuur ten deze en met name van de verhandeling die Dr. Post, den secretaris van het Ned. Hist. Instituut te Rome, hier geeft. En dan zal men op sommige punten allicht een anderen, meer objectieven kyk krijgen, terwyl men, meenende Rome te moeten en kunnen bestryden ook op grond wat in deze studie verwerkt is, uiteraard be ter toegerust zal zy'n dan wanneer men zich enkel op Protestantsche geschiedschrijvers laat. Wat de historicus hier biedt, is een kelyke weergave der historie, zonder patheti sche uitweiding of rhetorischen omhaal, maar ook zonder dorre aaneenrijging van feiten: het geheel zeer leesbaar en oriënteerend. Het tweede gedeelte van dit werk gaat over de organisatie en het bestuur der Roomsche Kerk. We hebben te bekennen, dat ten onzent hieromtrent veel onkunde en ook wanbegrip bestaat. Het onderwerp is buitengewoon in gewikkeld en een Protestant raakt hier ge makkelijk den koers kwyt Wie de inrichting en met name den invloed van het Vaticaan op het bestuur der Roomsch-Katholieke Kerk wil leeren, kan nagaan wat hieromtrent uiteen gezet wordt door den bisschop Dr. J. O. Smit, kanunnik van St. Pieter te Rome. We vinden hier het geheel der Curie, dat alle bestuurs lichamen omvat, waarvan de Paus van Rome zich bij het bestuur bedient: de kardinalen, de Romeinsche congregaties, de gerechtshoven, de officies en de Pauskeuze, alsmede de werk zaamheden daardoor en daarby verricht. Tot vele kleinigheden worden hier tal van ge gevens verstrekt, die Protestanten begrip bij brengen van het bestuur der Roomsche Kerk. Inquisitie, index van verboden boeken, ge mengde huwelijken, geheimen ritussen, li turgie, zalig- en heiligverklaringen, orde wezen, Bijbelcommissies, de dagorde van den Roomschen Kerkvorst, inrichting van het conclave enz., het wordt hier alles beschre- Wat in het laaitste hoofdstuk voorkomt over het Lateraansch Verdrag tusschen Va ticaan en Quirinaal, geteekend door den kardinaal Gaspari en den dictator Musso- linie, met de daarop nog gevolgde verwik kelingen, had wellicht beter onder het eerste, historisch, gedeelte ondergebracht kunnen worden. Uit het hierboven gegeven overzicht, of juister gezegd: uit de gegeven aanduidingen kan men zien wat de uitgave van „Het Vaticaan" inhoudt We mogen veelszins een andere geschiedbeschouwing hebben en ons allerminst kunnen verecnigen met inrich ting en bestuur eener Christelijke Kerk, zooals de Roomsche Curie die vertoont, wie van de uiteenzettingen, zooals die van Roomsche gezaghebbende zijde gegeven wor den, zakelijk en duidelijk op de hoogte wil komen, zal in dit uitvoerige en keuris ge- illustreerde werk een geschikte handleiding "inden. ven voor de lezers, evenals gebak en taar- tjes voor den eter .Men eet ze voor het lekker, niet voor de voeding. Voe den doet alleen de Schriftbeschouwing Aan het bederven van de smaak van het publiek, doet de boekhandel (wat nog niet wil zeggen: elke boekhandelaar individu eel) lustig mee. Een boekhandel is immers een handelszaak? Het gaat haar om de winst in de portemonnaie, en niet om de geestelijke winst voor het publiek. „Het beginsel van met den stroom mee te gaan, en aan de lezers te verschaffen, wat ze eischen in den vorm van lektuur, waarin ten minste geen kwaad gezegd en gedaan wordt is radicaal valsch", zegt de Bruin. Ja, en het gaat hier vaak niet eens om „de eischen van het publiek"! Kunst en Letteren. ZEELAND DOOR DE EEUWEN HEEN. 5e aflevering. Geregeld aan vordert dit door G. W. den Boer te Middelburg uitgegeven standaard werk over Zeeland. Deze aflevering, weder drie magnifieke kaarten bevattende, is ge heel gewijd aan de behandeling van de geschiedenis van Zeeuwsch-Vlaanderen: Aardenburg, Oostburg, Hulst, Axel, .enz. De schrijvers hebben grondig studie gemaakt en adstrueeren hun meening met bewijs materiaal uit archieven, cartularia, enz. Geschiedkundigen en ontwikkelde belang stellende Zeeuwen vooral zij dit werk bij herhaling ter kennismaking aanbevolen. BOEKENSCHOUW. Aflevering 10. De redacteur schrijft een uitstekende be schouwing over de Vitalisten, dat zijn de „Forum"-menschen, die niet meer doen aan idealen, aan geestelijke waarden: Ter Braak, du Perron enz. Jammer dat de huidige dichterlijke generatie door de besmetting van „het vitalisme", ook wel „ventisme" genoemd is aangetast. Het be- teekent weinig minder dan de ondergang der tegenwoordige dichtkunst voor zoover deze wordt geproduceerd door de jongeren. „Een goed deel der Nederlandsche dichters heeft zich aangesloten bij dit oproerige vendel en schrijft tegendraadsche gedichten, poëzie van het na-carnavals-démasqué, katerpoëzie. Veel van wat in Forum verschijnt zijn Asch-Woensdag-zotternijen, uitvloeisels van bedwelmde hersens en bedorven magen. Het vitalisme van voor enkele jaren Is geëindigd in een „danse macabre". „Het heeft alle drift, alle levensmoed, alle vuur en vitaliteit uitgedoofd". L. J. M. Feber handelt over den bekenden, beter misschien (in sommige opzichten al thans) beruchten Gust ave Flaubert. Feber constateert dat het werk van Flau bert in zijn beste momenten waarschijnlijk klassiek zal zijn. En dat om de stijl. „Flaubert is de meester geworden van het juiste, eenig rake woord, van den volmaak ten volzin, die precies weergeeft wat men ziet of denkt of voelt". Maar ook om de persoonlijkheden, die hij schiep, persoonlijkheden, die geen gevallen vertegenwoordigen, doch typen in zijn algemeenheid. Waar echter Flaubert agnosticist was en levensbeschouwing zoowel als kunst plaat ste buiten het Christendom, moeten beide amoreel, dus onzedelijk genoemd worden. Ware Vondels geloof het zijne geweest, dan zou „Flaubert niet alleen klassiek zijn, maar klassiek volgens de hoogste normen". Een ons sympathiek artikel van pater de Bruin moge uit deze aflevering nog worden naar voren gehaald. Het handelt over: Romanlektuur. derf niet alleen van de religie, maar ook van de cultuur van den mensen. Wij kunnen het daarmee eens zijn. Zelfs al leest iemand geen romans, die direkt gevaarlijk zijn voor religie en zeden, dan nog oefent het voortdurend lezen van romans een schadelijke invloed. Allereerst is het geestelijk ongezond steeds weer te verkeoren in fantastische werelden met irreëele menschen en gebeurtenissen. Het kan de smaak voor het werkelijke leven slechts bederven. Erger is nog, dat tengevolge van deze lichte lectuur de lust tot degelijker boe ken verslapt, ja verdwijnt „VVat uitzondering moest blijven, zegt de Bruin terecht, is voor velen regel geworden. Even verfrisschend als een onderdompeling in het wondere rijk der phantasie en der sensatie zijn kan, even verhelderend als een verblijf in de sfeer der oppervlakkige gevoe ligheid en der algebraisch geconstrueerde oplossing van een moeilijk geval werken kan, even vervlakkend en geestdoodend werkt een voortgezette omgang met deze producten uit de bovenlagen onzer ziele- structuur". „Het wordt hoog tijd, dat wij figuurlijk gesproken den dommen mensch zijn roman uit de handen rukken en hem daar voor een ernstig boek in de plaats geven". Ds. Laman schreef indertijd in dezelfde geest: „Laten het literair te prijzen romannetjes zijn, laten het verhalen zijn als hierboven ge blameerd /orden, het doet er niet toe, de maag raakt van streek, ze verliest haar trek in het stichtelijke stuk. En dat is jammer, want de menschen verkommeren geestelijk, bij die veelheid van verhalen. Romans, goede romans, moeten, uitzondp-iiy 1 Gemengd Nieuws. SMOKKELAAR GEDOOD Te Chaam (N.-Br.) is een 36-jarige smok kelaar door de kommiezen gedood. Een dub bele val was voor dezen beruchten smokke laar op den weg opgesteld. Door den eer sten post werd hij gesommeerd te stoppen, waaraan echter de smokkelaar geen gevolg Hij gaf vol gas. Oogenblikkelijk werden den vluchteling een aantal schoten nagezon den. Een dezer trof hem doodelijk in den rug. De zwaar gewonde poogde nog te ont vluchten, doch zakte na enkel meters ov- wusteloos ineen en gaf den geest. Een der andere kogels had het benzinereservoir van de auto getroffen. De aanwezige benzine ontplofte, waardoor auto en suiker geheel verbrandden. KINDJE LEVEND VERBRAND Het anderhalf jarig dochtertje van M., te Standdaardbuien (N.-Br.), dat een bord kokend-heete soep over het lichaampje kreeg, waarom het ter verpleging in het ziekenhuis te Oudenbosch moest worden op genomen, is thans aldaar aan de gevolgen overleden EEN EIGENAARDIGE PROPAGANDA Te Ouwerkerk (Z.) trad een spreker op voor den „modernen" landarbeidersbond. Deze mijnheer zei volgens het verslag in de „Z. Nsb." dat slechts, zoodra het pro gramma der S.D.A.P. zal worden uitgevoerd er geen crisis of malaise meer zal komen. Hij eindigde zijn rede met de opwekking den strijd te voeren niet alleen in den vak bond, maar ook door toe te treden tot de S.D.A.P. Let wel, aldus merkt „De Zeeuw' 'op, dit alles werd gezegd in een vergadering der vakorgegiisatie. Toch zei een andere spreker voor dien zelfden vakbond optredend te Wemeldinge, dat in de moderne vakbeweging plaats is voor. ieder, van welke politieke of godsdien stige richting ook! Waar zien de propagandisten der roode vakbeweging toch hun publiek voor aan? Voor een stelletje maifers? INBRAAK IN EEN STATION 's Nachts is ingebroken in het station van de Ned. Tramweg Mij. te De Leek (Gr.). Door het indrukken van een ruit aan de achterzijde van het gebouw is (zijn) de in brekers) binnengekomen. Zij namen een bedrag van f 25 mee, benevens eenige post zegels en potlooden. Het staat wel vast dat hier geen beroepsinbrekers aan het werk zijn geweest De brandkast is onaangeroerd gelaten. MOTORONTPLOFFING Te W i n s u m (Fr.) viel van een stoom boot de schoorsteenpijp om en de motor barstte uit elkaar. Groote stukken ijzer en dekplanken werden omhoog geslingerd. Do machinist, die zich in de machinekamer be vond, bekwam geen letsel. De man aan het roer werd door de wegvliegende stukken hout en ijzer licht gewond. Do boot werd later door de brug gesleept De oorzaak is onbekend. GEVAREN IN HET GRENSGEBIED Toen de heer H. uit V e n 1 o 's nachts in gezelschap van zijn echtgenoote, vanuit Maastricht huiswaarts keerde, bemerkte hij plotseling op den Rijksweg tusschen Tege- len en Venlo een persoon, die terzijde van den weg stond cn met een voorwerp zwaai de. Onmiddllijk na deze waarneming hoor de de heer H. een schot klinken. De be stuurder van de auto, welke met een vaart van ongeveer 75 K.M. reed, remde zoo spoe dig mogelijk, doch kon niet meer verhinde ren, dat hij met zijn wagen in een z.g. spij kerplank reed, die een tweede persoon even te voren voor de auto had neergeworpen. Voordat de wagen goed en wel tot stilstand was gekomen, waren er inmiddels nog twee schoten gelost. De heer H. begreep al spoe dig met kommiezen te doen te hebben, die dan ook de auto onderzochten en toen zij geen contrabande in den wagen vonden heel bereidwillig hun verontschuldigingen aanboden. MOTORBOOT GEZONKEN Zaterdagnacht is een klein motorbootje van K.N.S.M. te Amsterdam, bij dok V aan gevaren en gezonken. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. EEN VERSCHRIKKELIJK ONGEVAL Een verschrikkelijk ongeval, waarvan de juiste toedracht nog niet kon worden vast gesteld, heeft volgens de Tel. plaats gehad in een perceel in de Linnaeusstraat te Am sterdam nabij de voormalige Oostergasfa- briek. In den vroegen ochtend werd het zoontje van een echtpaar, dat een der boven verdiepingen bewoont, onwel en begaf zich naar de slaapkamer van zijn oudere. Tot zijn ontzetting bemerkte hij, dat er iets niet in orde was. De vader en moeder lagen roer loos in bed. Medische hulp werd gehaald. Het bleek, dat de levensgeesten van den man reeds geweken waren: de echtgenoote was bewusteloos. Zij werden naar het Ned. Israëlletisch Ziekenhuis ve-voerd. Hier over. leed de vrouw spoedig. Het kind heeft verder geen nadeelige ge volgden ondervonden. De oorzaak van dit verschrikkelijk ongeval is niet bekend. Eon gaslucht werd niet waargenomen, koolmo- noxyde evenmin. Het voedsel zal onderzocht worden. Het gezin had dien middag o.a tomatensoep en groenten uit een blik ge nuttigd. Het stoffelijk overschot van hot tweetal zal geschouwd worden. Mogelijk dat hier- 'oor -en oorzaak k*n vvorden astgesteld. FELLE BRANDEN Veo in vlammen Te Beerta (Gr.) is het café van Blok zijl mede bewoond door nog een tweetal ge zinnen, afgebrand. 'ee koeien en een twintigtal kippen kwamen in de vlammen om. Ook de inboe dels verbrandden. Alles is verzekerd. De oorzaak is onbekend. Te Giekerk (Fr.), is de boerderij van de weduwe R. Sinia geheel afgebrand. Vier koeien en een paard kwamen in de vlammen om. Ook gingen 14 voer hooi en het grootste deel van het huisraad verloren. De oorzaak wordt gezocht in kortsluiting. Te M a r k e 1 o (Ov.) is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer J. Klumpers, aan den Holterweg. De geheele boerderij met inboe del werd door het vuur vernield, terwijl eenige paarden en varkens en eenig ander vee in de vlammen omkwamen. Verzeke ring dekt de schade. Te Amsterdam ontstond brand op de derde verdieping van het perceel Pieter Vlamingstraat 48. Een schilder was daar in de keuken bezig een potje lak op het gas- comfoor te warmen. De vlam sloeg daaibij in het potje lak en pogingen om de vlam men tijdig te dooven, hadden geen succes. Weldra stond de keuken in brand en deel den de vlammen zich mede aan de achter kamer en het verdere gedeelte van deze ver dieping, die achter bewoond wordt door de verpleegster S. H. Verheyen en voor door 't gezin Straat De keuken en de achterkamer brandden uit; de keuken en de kamer van het voorgedeelte, benevens het trapportaal, bekwamen ernstige brand- en waterschade. Te Oss (N.-Br.) ontstond door onbe kende oorzaak brand in de dubbele woning bewoond door de gezinnen v. d. Hurk en Ploegmaker. Beide woningen zijn afge brand. Slechts een gedeelte van het huis raad kon worden gered. Een geit en een aantal kippen kwamen in de vlammen om. Door gebrek aan water in de naaste omge ving is het woonhuis geheel door het vuur verwoest. Door de groote hitte liep ook de tegenovergelegen boerderij van den land bouwer Ouwens groot gevaar om door het vuur te worden aangetast. Met brandblusch- toeslellen wist de brandweer dit onheil te oorkonfon. De bewoners van 't pand waren slechts laag verzekerd. Rechtzaken. ONGELUK OP EEN OVERWEG e overwegwachter had verzuimd de afsluit- Amaterdam in de richting Aalsmeer pas- Beerde. werd de 64-jarlge wielrUder Jac. den UU1. door den trein gegrepen en zoo ernstig ge- vond, dat hfl eenjgen tijd later overleed. De overwegwachter J. O. wonende te Niou- ver-Amatel had zich wegens veroorzaken vnn dood door schuld, te verantwoorden voo rr. Rechtbank. De Officier van Justitie zei in zön requlei- de r, dat het vaststond, dat verd. de boe heeft gesloten en een menech om is gekomen. De Officier wil er relce i van dood do( geldboete val de houden t Wegens het veroorza: ireerde het O.M. ns een maand hechtenis drie jaar proeftijd, s verdediger mr H. A. D. Dambrink, uit Utrecht, wees allereerst op eenige onjuistheden in de dagvaarding. Voorts weeB pi. er op, dat de trein voor een deel den overweg reeds was gepasseerd. De wrelrijder echter reed door en kwam tegen de bagagewagen aan. Dat de boo- abnormale t o e val" 1 ge "ms ta n dl gh ed V °U?t voe rt g besprak pi. deze omstandigheden en conclu deerde tot vrijspraak subs, ontslag van rechts* srvolging. Uitspraak 24 Maart a.s. DIEFSTALLEN IN HET GOOI terecht haddei.RN braak en heling. Maanden geledon werd er in het Gooi her haaldelijk ingebroken, waaraan tenslotte een Jong6 kwam door de prestatie van een clubje In September van het vorige Jaar. toen de bewoners lUdeltJk afwezig waren, werd in een villa te Daren ingebroken. De dieven hadden slch meester gemaakt van verschillende gouden :c. Vot deze Inbraak maanden gevangenisstraf, i >rderde de Officier iorwaardeljjk. Tegen V. en M heling resp. zes r.HL waardelijk. Deze twee verdachten hadden zich c-lgens tezamen met den werkman uit de De wijnkelder werd bovendien danig" aaneeJ sproken. Het O.M. eischte hier straffen van zes maanden. tegen een hunner voorwaardelijk. Tenslotte stond nog een echtpaar, thans wo nende te Glnneken. vroeger te Hilversum te- wegens heling. Tegen hen had het O M. f .50 boete geëischt. benevens een voorwaarde lijke gevangenisstraf van drie maanden. De rechtbank, vonnis wijzend, veroordeeld ïfï 'otaal tot tlen maanden gevang nisstraf. v. V. et) S. werden ieder veroordeeM tot negen maanden met aftrek van drie maarr irdelük den werd drie maanden legd met een proeftijd van drie Ja--... werden evenals het echtpaar vrfl- f« 5«^,en L°n heling, wegens een fout in de dagvaarding. Wegens diefstal werden V. en M. resp tot vflf maanden en vijf maanden, waarvan 'twee maanden voorwaardelijk veroordeeld. Uit Oost-lndie DE INDISCHE PENSIOENEN BATAVIA. 11 Maart. (Aneta). D» „Java^ bode verneemt, dat in de overgangtbepa* lingen vao de huidige pe nei oen regeling naafl een nieuwe, het volgende wordt voorgesteld: Zij, die tihans 45 jaar oud zijn, kunnen direct met pensioen gaan, die 44 jaar oud zijn, kunnen op 46-jarigen leeftijd, diie 43 jaar zijn op 47-jarigen leeftijd, die 42 jaar zijn op 48-jarigen leeftijd, die 41 jaar zijn op 49- jarigen leeftijd en zij d.e 40 jaar zijn op 50* jangen leeftijd met pensioen gaan. DE POLITIEK IN DEN AETHER Vragen van den heer Boon Het Tweede-Kamerlid, de heer Boon, heeft den minister van Waterstaat gevmagd of deze het adviee van den Radio raad omtrent de „politiek in den aether" thans ontvangen heeft Zoo ja, welke is dan de reden, zoo vraagt de heer Boon, dat de mededeelir.g van bedoeld advies aan de Kamer nog niet heeft plaats gevonden. ONDERZOEK INZAKE DE MUITERIJ Zal nog minstens een maand doren! BUITENZORG, 11 Maart (Aneta). Dd commissies van onderzoek inzake de muite rij op de „Zeven Provinciën" rullen min stens een maand werk hebben vóór de of. ficieelestukken aan den officieelen commis* saris kunnen worden gezonden

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3