mmAbdijsiroop ZATERDAG 11 MAART 19 33 TWEEDE RL AD PAG De Ned. Herv. Jongelingsvereen. op Geref. grondslag Leid ons in Uw Waarheid, Uio Woord is de Waarheid" te Genemuiden, herdacht gisteren haar 50-jarig bestaan. De heer H. Schölvinck, die werd geïnstalleerd als burgemeester van Nootdorp, wordt door het gemeentebestuur ontvangen. Trammannen en de afd. Bestratingleggen de laatste hand aan de overbrugging van de binnensluis, waarmede het millioenenwerk der Rotterdamsche Parksluizen zijn beslag krijgt. Graaf Bethlen temidden der persver tegenwoordigers voor zijn lezing te Berlijn. Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons per doos 35 et, per dubbele doos 60 ct ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) „Voor de Borst" NATIONALE AFBRAAK EN ONZEDELIJKE V0LKSP0LITIEK De zich noemende „Bond voor Nationaal Herstel en Zedelijke Volkspolitiek" neemt met een uitgebreide candidatenlijst aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer deel. Een merkwaardig drietal gaat daarbij voorop, n.l. generaal C. J. Snijders, Mr. Dr. W. M. Westerman en Prof. Mr. J. A Eige- man Dit trio geeft al dadelijk aanleiding tot het maken van enkele opmerkingen over hel optreden van deze nieuwbakken politie ke organisatie. Gepubliceerd is, dat generaal Snijders, die 80 jaar en volslagen doof is, slechts als lok vink dienst doet en, eventueel gekozen, geen zitting zal nemen in de Tweede Kamer. We. aarzelen niet, dit een minderwaardig politiek bedrijf te achlen, zedelijk te veroor- deeleri. Het is ook, meenen we, na het inder tijd algemeen afgekeurde geval Mr. S. van HoutenMej. Mr. v. Dorp, in onze politieke zeden een unicum. Dat de oud-opperbevel hebber zich heeft laten vinden om aan deze manoeuvre mee te werken, doet ons leed. Bij velen zal daardoor de achting, die hem werd toegedragen, sterk verminderen. Te bedenkelijker wordt deze daad, omdat ze geschiedt ten bate van een man, die zich eerst gepresenteerd heeft bij de fascisten- groepen in ons land, inzag -zijn doel daar niet te kunnen bereiken en nu ineens om zwenkt naar dit zich noemende verbond voor nationaal herstel en zedelijke volks politiek om daar voor blijkbaar troebele politieke aspiraties bevrediging te zoeken. Naar onzen zedelijken maatstaf gemeten kunnen we voor zulk politiek handelen niet het minste politieke respect hebben. Hetzelfde geldt voor den nummer drie van deze lijst, prof. Eigeman, evenals mr. Wes terman namens wie in het manifest van zijn partij verklaard werd, dat „grootsche ondernemingen faalden" (b.v. de Rotterdam sche Bankvereeniging) tot voor kort lid van den Vrijheidsbond. We meenen zelfs te weten, dat de heer Eigeman candidaat was gesteld voor het hoofdbestuur van de libe rale Staatspartij. In het gezicht van den grooten politieken veldslag verlaat hij het vaandel en voegt zich bij een groep, die niet in ons volksleven wortelt, in haar „politiek program" niets eigens en veel verwards te zeggen heeft en de bestaande groote orde lievende partijen noodeloos afbreekt Deze nieuwe partij drukt bovendien het zal na het voorgaande niet onduidelijk zijn op baar eerste optreden een stempel, dat niet getuigt van hooge moreele begrippen. Toch hebben goede gezonde moreele opvat tingen ook voor het politieke leven groote waarde. Het Verbond voor Nationaal Herstel en Zodelijke Volkspolitiek moge dit in het oog houden! We vreezen, dat zulks in onvoldoende mate is geschied. Het vertrouwen in dit op treden zal daarom niet groot kunnen zijn. Het ware ook volkomen misplaatst We hebben den indruk, dat niet geheel onjuist is hij, die dit Verbond zou noemen: Verbond voor nationale afbraak en onzede lijke volkspolitiek. Zijn optreden levert het bewijs voor de verwarring en verwildering in de geesten ook van intellectueelen onder ons volk. Ge volg daarvan is, dat zij in hun waan en politieke onkennis op hol slaan en in dezen hoogst ernstigen tijd geheel verkeerde wegen betreden en de bestaande verbrokkeling nog grooter maken. Communisten en Socialisten worden dooi het optreden van het nieuwe Verbond het meest gebaat. Het levert aan de revolutie- groepen indirecten steun. Zoo zal het al thans in de politieke werkelijkheid worden. We zouden ernstig willen raden: bezin eer ge begint en zie er, eer het te laat is, af van een optreden als steunorganisatie in buitengewonen dienst van allen, die de revolutie najagen en zich slechts verheugen kunnen, wanneer de bestaande partijen, die het wettig gezag schragen en verdedigen, worden verzwakt BINNENLAND. DE HEFFING OP OLIËN GAAT EERST OP 3 APRIL IN. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat de overstelpend vele aanvragen het in werking treden van de heffing up oliën op korten termijn onmogelijk maken. In ver band daarmede zijn de betreffende ministe- rieele beschikkingen gewijzigd als gevolg waarvan de heffing op oliën inplaats van op 13 Maart a.s. eerst zal ingaan op Maan dag 3 April a.s. In verband met onduidelijke en mislei dende berichten die over de heffing op oliën in dagbladen en door particulieren zijn ver spreid, vestigt de Crisis-Zuivel-Centrale er de aandacht op. dat olie tot 3 April a.s. vrij blijft van elke heffing en na dien datum eveneens, voor zoover betreft particulier ver bruik van olie in normale heele en halve flesschen. DE TAAK DER GRENS- ONTVANGERS De minister van financiën heeft aan de directeuren der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen opgedragen, een onder: zoek in te stellen naar den omvang van de taak der grensontvangers op de kantoren van de 1ste klasse en op de grootste kanto ren der 2e klasse, op grond dat het steeds toenemende autoverkeer, het ingewikkelde tarief, de uitbreiding van de administratieve werkzaamheden en de toeneming van de invoerfraude de taak van vele grensontvair gers aanzienlijk hebben gewijzigd. /lOfZlHitPUBPItH twJfxrrTKi,* nmiunx BUITENLANDSCHE MUSICI EN ARTISTEN STAATSCOMMISSIE GEÏNSTALLEERD. Gisteren is op het departement van bin- nenlandsche zaken de Staatscommissie in zake toelating van buitenlandsche musici en artisten in ..'ederland Joor haar voorzitter, den heer L. A. R o o z e n, geïnstalleerd. De installatie en de vergadering werden bijgewoond door ir. R. A. Verweij, direc teur van den Rijksdienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling, en den heer Th. van Lier, referendaris bij dien Rijksdienst. ONTWAPENINGSDEBAT TUSSCHEN Dr. v. d. VALK EN Ds. PADT Op 20 Maart a.s. zal in de Geref. Kerk te Baarn een debat over ontwapening gevoerd worden tusschen Dr. M. H, A. v. d. Valk te Hillegersberg en Ds. N. Padt te Zand voort- Eerstgenoemde hoopt daarbij de volgende stellingen te verdedigen: I. De bijbel als Gods onfeilbaar Woord is het ecnigste boek en de eenigste bron om de grondbeginselen van Oorlog, Vrede en Ontwapening te leeren kennen. Beiden Oud 'en Nieuw Tes'ament, het eerste volkomen -gesanctioneerd door Jezus als den Zoon van God en Zelf God, eenswezens met den Va der en den Heiligen Geest, en door Zijn apostelen en andere schrijvers des N. T., srpeken van tweeërlei oorlog, vrede en ont wapening; en wel zoo, dat het geestelijke in dat alles de eerste en voornaamste plaats inneemt, en daarom steeds uitgangspunt moet zijn bij de beschouwing over die be langrijke problemen. II. De waarachtige vrede, die den mensch voor tijd en eeuwigheid gelukkig kan ma ken. moet de grondslag zijn voor den tijde -lijken vrede onder de menschen, en daar "om als eisch van God in alles bevorderd worden. III. Het beste deel van ons volk denkt er «iet aan om oorlog te gaan voeren, noch revolutie te maken, maar wil vooral de gees telijke waarden van zijn leven, doch ook de ■stoffelijke, als zijn roeping tegenover God, zijn evennaaste (voorgeslacht en nage slacht) en zichzelven, bewaren, en zoo het moet. verdedigen. IV. Vooral in deze catastrofale tijden kan er dus geen sprake zijn voor het Nederland sche volk om zich te ontwapenen. ROFFELRIJMEN. Wapenschouw Man! daar moet je bij geiveest zijn Op die schoone Stichtsche dag, Om ten volle te beseffen Wat beginseltrouw vermag Zie ze daar, de honderdtallen, Met- de kleuren van de vlag En oranje op de boezem, Aangetreden vóór de slag! Zie ze daar uit aUe oorden Van ons lieve vaderland, Saumgekomen tot versterking Van de tromv, de broederband! Zie ze daar: de Onderkoning Nevens'onzen Generaal; Mannen, gróót in Godsvertrouwen Kléin in holle woordenpraal; Zie ze daar: de Rijlcsministers, Mannen met autoriteit, Midden in een schaar disciplen Onzer Universiteit; Zie ze daar: het kleine boertje Naast den struischen predikant, En de deftige professor Naast den zwoeger van het land; Zie ze: allemaal verschillend ln positie, rang en stand: 't Uitgedrukte beeld van 't vrije, Vrome volk van Nederland! Ja, in alles haast verscheiden, Maar jn het voornaamste één: ln het vast geloofsvertrouwen Op zijn God; op Hem alléén! Dat is 't heerlijkste van alles Op zoo'n wonderlijke dag: Dat wij samen nederknielen Samen bidden vóór de slag. Dat is wat ons sterk en machtig, Psalmen zingend voort doet gaan, Om voor God, Oranje en Neerland ln de kruitdamp pal te staan. Mannen broeders, medestrijders Onder Generaal Colijn! Nu ten strijde! Het „Pro Rege!" Zal onze triomfkreet zijn! (Nadruk verboden.) LEO LENS NEDERLANDSCHE FASCISTEN VERZOEKE GEEN POGROMS TE HOUDEN De Alg. Ned. Fascistenbond deelt mede, dat hij een telegram heeft gezonden aan den Duitschen Rijkskanselier waarvan de ver taling luidt: Wij verzoeken Uwe Excellentie in naam der naastenliefde eerbiedig geen pogroms tegen de Joden toe te laten. Het Karl Liebkuecht Haus te Berlijn vertoont sinds enkele dagen den nieuwen mam. Horst Wessel Haus". Bestrijdt toch die Bronchitis! Een fiets uit den jare 1870. In den rijwielhandel van L. Hofman, Essenburgstraat 91 te Rotterdam, is dit zeld zame vehikel te bezichtigen. Oudere lezers zullen zich deze hvelocipedenog wel hennneren. Ken spreekkoor van nazi's zorgtdat geen koopers het Woohvorth magazijn te Berlijn binnengaan ln Amsterdam-West staat nog steeds de ruïne van een w circus, waar omtrent een proces hangende is*

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5