Vrachtverdeeling Binnen scheepvaart BINNENLAND. DE BRANDSTICHTING IN HET RIJKSDAGGEBOUW Land- en Tuinbouw. ZATERDAG 11 MAART 1933 1 TWEEDE KAMER WETSONTWERP MET 61 TEGEN 7 STEMMEN AANGENOMEN BEGROOTING 1933 VOOR CURASAO VASTGESTELD Wetsontwerp tot steun aan de bollentrekkers aangenomen OVERZICHT Vergadering van 10 Maart 1933 Met overgroote meerderheid heeft de Ka mer de tijdelijke, uiterlijk tot 1 Januari 1938 durende, maatregelen ter bevordering van een zooveel mogelijk evenredige vracht verdeeling in de binnenscheepvaart aange nomen. Zooals gewoonlijk stemden de libe ralen legen en met hen de R.K. Geseling en Kortenhorst, beiden vermoedelijk om juri dische en economische redenen. Met 61 te gen 7 stemmen ging het voorstel er door. 's Ministers antwoord op de gevoerde be schouwingen geeft goeden moed, dat de maatregel inderdaad ten goede zal komen aan de zwaarbeproefde schippers. Trouwens deze zelf hebben er ook goe de verwachtingen van. Verder liepen de werkzaamheden zoo vlot van stapel, dat de Kamer reeds te 4 uur naar huis kon gaan. Het reces zal duren tot 30 Maart. Dan komt de Kamer terug voor afdieelingsonderzoek van nog enkele urgente wetsontwerpen, die dan een week later in openbare behandeling zullen ko men. Z.h.s. en na een onbeteekenend debatje ging de begrooting voor Curacao onder den hamer door. Hetzelfde geschiedde met een wijziging der Drankwet, waarin o.a. bepaling was opgenomen om de Regeering te machtigen om in een algemeenen maat regel van bestuur de normen te stellen, die als minima in alle gemeenten zouden be- hooren te worden in acht genomen bij het verleenen van een dansvergunning. Er zal b.v. een verbod van sterken drank in dans gelegenheden kunnen komen. De gelegen heid tot dansen wordt wel niet afgesneden het is de vraag of dit metterdaad prac- tisch uitvoerbaar zou blijken maar de gevaren van het dansen zullen zoo scherp mogelijk kunnen worden bestreden. Niemand vroeg het woord en niemand vroeg stemming. Allen waren verbaasd en minister Ruys scheen ten zeerste aange naam verrast Velen feliciteerden den mi nister en Mej. Meyer, die zich voor deze zaak zeer had geïnteresseerd, meer bij wijze van grap vermoedelijk, dan in ernst. Tenslotte werd nog afgedaan de steun- verleening ten behoeve van bollentrekkers in de gemeenten Ter Aar, Alkemade, Nieuw koop en Woubrugge. Een bedrag van f 61000 werd voor dit doel beschikbaar gesteld. Minister Verschuur deelde in het voorbij gaan mede, dat een steunregeling voor de consumptie-aardappelen in aantocht is. Het zal alleen voor 1933 een kwartje per mud worden. Voor 1934 mag niet op dezen steun worden gerekend. Niemand had bezwaar de bollentrekkers te helpen, maar Mr. de Wilde meende er op te moeten wijzen, dat deze regeling voor enkele bepaalde gemeenten 'n beetje den indruk van willekeur zou kunnen gaan maken, wanneer ook niet andere plaatsen, waar men in gelijke omstandigheden zou kunnen verkeeren Rijnsburg h.v. ook zouden worden geholpen, indien dit nood zou blijken. De minister erkende, dat ii zoodanig geval de consekwentie yan het voorstel zou behooren te worden getrokken De opmerking van den heer de Wilde vond steun bij den heer Loerakker, die boven dien erop wees, dat eventueel niet alleen aan de bollentrekkers, maar ook aan de bollenkweekers moet worden gedacht. De steun mag n\it eenzijdig zijn. Ook de mi nister erkende dat. Voor een drietal weken is nu de Tweede Kamer op reces. Maar volgende week be gint het aan de overzijde van het Binnen hof weer te leven. VERSLAG Aan do agenda werd toegevoegd de stennverleening aan de bollentrekkers ia de gemeenten Ter Aar, Alk ramde, Nieuw koop en Woubrugga Daarna vervolgde MINISTER VERSCHUUR Bün rede over. de De minister betoogde, dat gezocht moot Pt ar een meer objectieven maatstaf voor de vramicn Tcob bljifi. de Ilevfir .gseommtssie anu gtenrer- gebonden. Imr.i :s d- meurront!-• van de vrachtauto blüft besluan. En op de prtlsbepallng hebben ook handel en Industrie Invloed. king zelf toont weinig bodem en klimaat niet tlng. terwijl voorts de soheepvaart de groote ln illen zjjn. De heer IJZERMAN (SD.) had graag z'n hart eens willen ophalen aan deze begrooting, maar zou daar met het oog op tijd en omstan digheden van af zien. Noodlg ware, dat de bo- grootlngspolltlek eens gezuiverd werd, meon- MINISTER VAN KOLONIËN erkende dat de toestand van Curacao precair blijft; wut mogoIUk Is om daarin verbetering te I gen. dient te geschieden. Het polltloneele vraagstuk Is niet zoo Ineens op te lossen. Het ware eenlgszlns be denkelijk nu reeds de militairen terug te ken. Z.h.s. werd de begrooting vastgesteld. De wijziging der Drankwet en toevoeging van een nieuw artikel 81a, ging er zonder bespreking en z.h.s. door. (Groot ge lach. Minister Ruys on Mej. Meyer hadden hü wijze van grap vele handdrukken ln ont- steunregeling voor de bollentrekkers vlot beteekenls ls voorts, dat onbehoorltjke het bevrachten in kroegen egellng worden weggenomen element! bö de- Het ls ongetwijfeld De - pers^ waai De minister meende, dat de medewerking van menschen van de practyk en van de Ka mers van Koophandel waarborgt, dat In de Bevrachtingscommissie geen administratieve rompslomp zal ontstaan. Gevreesd ls ook voor het overgaan van Vrachten naar bultenlandsche havens; met na- ls gedacht aan de graanbevrachting ;rpen. De minlater achtte Rotterdam n Dat de heer Goseling ztjn Juridische bezwa ren zoo secundair maakte, achtte de minister Plet Juist. Maar op zich zelf was Mr. Ver schuur van oordeel, dat die bezwaren geen vol doende steek houden en men met de geboden regeling zich uitstekend zal kunnen redden. Hadden degenen, die meenden, dat de Regee ring op gevraagde economische infomatles niet beeft geantwoord, de stukken goed gelezen, dan zouden ze die antwoorden wel gevonden hebben. De Rijnvaart blflft geheel ongemoeid. Met schipperij ging jche toestand der blnnenschlp'perll heeft onderzocht Er volgden replieken van de heeren KNOT TENBELT (Lib.). GOSELING (R.K) en DE VlSSER^^Comm.), die verklaarde voor te zul- MINISTER1 VERSCHUUR dupliceerde. Het wetsontwerp werd a ange n om e n met 61 tegen 7 stemmen. Tegen de liberalen en de heeren Goseling en Kortenhorst Aan de orde - begrooting van Cnracao het conflict tusschen Raad en deed uitkomen, dat z.l. de gouverneur niet op alle punten gelflk heeft De ftnan- cieele positie van Curacao werd niet zoo on gunstig beoordeeld. ferd geuit de militairen, die hooge kosten meebrenj politie, mits eoed geoefend De heer EERDMANS (Lib.) zag de toekc.. u gunstig in. De bevol- Voor Curacao niet MINISTER VERSCHUUR deelde mede. da- voor de consumptie-aardappelen een steun vat 25 cent per H.L. zal worden verleend. Dez< regeling geldt alleen voor 1933. Mr. DE WILDE (A.R vroeg of een regelln? i ln enkel< Uekeurlg 1b. Br kui i gelijk. ook dlgheden zijn. In Rijnsburg h.v. De MINISTER kende daar de toestanden en hoeft er zich reeds mee bezig gehouden. Het Is els met de aardappelen, waarbij ook eerst een bepaalde streek In t bijzonder 1b geholpen, n.l. cnRUn ,T_. :ön, dL. achten, dan zal de consek' den getrokken. Maar een bindende toezegging kon de minister niet doen. De heer DE WILDE hoopte, dat de mini ren. dat de rechtvaardigheid zou ERAKKER (R.K.) den heer de Wilde t.. dat niet alleen aan de bollentrekkers behoo te worden gedacht, maar ook de belangen d< kweekers niet mogen worden uit het oog ve; De MINISTER tripliceerde. Het wetsontwerp werd z.h.s. aan gen ome.. De VOORZITTER deelde nog mede dat de ^bljeei agenda vast te stellen. ?ek later zal dan de openbare behan- schleden van wat uog nood- ZEPPELINDIENST OP INDIE EEN INTEVIEW MET Dr. ECKENER Een vertegenwoordiger van het te Frie- drichshafen verschijnende „Seeblatt" had een interview met den dezer dagen aldaar van zijn studiereis van Ned.-Indië terugge keerden Dr. E c k e n er over de resultaten van zijn reis en de mogelijkheid van het in stellen van een luchtschipvaartdienst tus schen Nederland .en Ned.-Indië. Dr Eckener verklaarde op zijn reis be langrijke gegevens te hebben verzameld over de seizoenen, waarin de klimatologische omstandigheden voor luclitschipvaartén in de tropen het gunstigst waren. Hij achtte het doelmatig om bij de instelling van een vasten dienst op een reis van ongeveer 30.000 K.M. aan de Roode Zee bij de golf van Aden een tusschenlandingsstation met ankermast aan te leggen. Indien men de reis zou laten aanvangen ergens aan de Middellandsche Zee door daar een vertrekhaven aan te leggen, zou men over het traject naar Sumatra of Java vier-en-een-halve of vijf dagen doen, waar over de zeeschepen 21 dagen doen. Gedu rende het geheele jaar kan een dienst in beide richtingen worden onderhouden. Indien Nederland zich luchtschepen zou willen aanschaffen zouden deze voorloopig waarschijnlijk te Friedrichshafen gebouwd moeten worden en van het zelfde type moeten zijn als van de „Graf Zeppelin". VERSLAG KLEINE WELVAARTS COMMISSIE Eind 1932 bracht op enkele punten een relatief minder ongunstig beeld dan 1931, door toeneming van de bevolkingsrubber- cultuur, verlangzaming of stilhouding van verdere pTijsdaling en hooger niveau van de effectenkoersen, terwijl ook het uitvoer- gewicht naar het buitenland een langzaam stijgende tendenz vertoont Tot vermeerde ring van dit uitvoergewicht droeg in de eer plaats bij de uitvoer van aardolie en aardolieproducten met vijftien procent tegen over 1931. Voorts steeg de uitvoer van koffie met 65 pet, van copra met 33 pet., van klap peolie met 29 pet., van cassaveproducton met 18 pet., van mais met 4 pet., van residu met 35 pet., van vezels met 29 pet., van palmolie en palmpitten met 40 pet Daaren tegen daalde de uitvoer van rubber met 19 pet., van fabriekssuiker met 3 pet, van Ja- vaansche suiker met 51 pet, van mangaan erts mei 27 pet., van tin en tin-erts met 46 pet. Opvallend is de sterke vermindering van den invoer van rijst, terwijl de invoer van meststoffen met 34 en die van machine rieën en werktuigen met 36 pet. is gedaald. Ten aanzien van de werkloosheid over da maand Januari 1933 meldt hét Kantoor van Arbeid het a.s. ontslag van vele suiker- employé's, terwijl de stillegging van een groot deel der suikerindustrie de werkloos heid onder de inheemsche bevolking sterk zal doen toenemen. Het Kantoor van Arbeid voerde besprekingon met gemeentebesturen om door middel van rendabele kleinwoning- bouw tot werkverschaffing te geraken. Het tolaal der ingeschrevenen bij de arbeids beurzen bedroeg eind Januari 1933 3002 Europeanen, 8647 inlanders en 746 Chinee zen. In Midden-Java wordt op uitgebreide schaal uitvoering van dessawerken door werkloozen voorbereid. DE KAMERVERKIEZINGEN VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL De candidatenlijst voor de a.s. verkiezin gen, samengesteld door het Verbond voor Nationaal Herstel, luidt als volgt: 1. Generaal C. J. Snijders, Hilversum; 2. Mr Dr. W. M. Westerman, Den Haag; 3 Prol Mr J. A. Eigeman, Rotterdam; 4. W. P Hil len, Doorn, oud gouverneur van We9t-Java: 5. Mevr. S. G. Landweerde Visser, Soes'; 6 B J Gelder, A'dam; 7. J G H van Sliaa- tcn van Nes, Boskoop; 8 Jac Smits, Naarden 9. Mr. M. Th. Mijnlieff, Dordrecht; 10. .Thr. Dr J. C. Mollerus, Haarlem; 11 P Merkelijn Amsterdam; 12 R. Bordewijk, Den Haag; 13 Prof. Dr Ir. H. C. J. H. Gelissen, Maastricht; 14 Mr P. P. J. M. Geradts, Roermond; 15 D. A. M. Q. Boeye, Den Haag; 16 Mr P C. L Eschauzier, Den Haag; 17 M. A. Henny, Den Haag. Generaal Snijders heeft zich bereid klaard de eerste plaats in te nemen, om daar mede zijn algeheele instemming te betuigen met het streven van het Verbond, beoogende Nationaal Reveil en strijd tegen revolutie en ondermijning van de nationale waarde van ons volk. Het ligt niet in de bedoeling, dat Generaal Snijders in hei Parlement zitting zal nemen indien hij daarin verkozen zou worden. FASCISTISCHE LIJST Met de a.s. Tweede Kamerverkiezingen komt de Ned. Fascistenorganisatie „Verbom van Nationalisten" uit met de volgende can didates 1. Dr van der Mijle; 2 C J M van Eysden Jr.; 3 R. Rcisberman; 4 H. Koning, 5 G. W. van Elk; 6 T. J. Mensinga; 7 Fr J. Ypens Kalt; 8 Notaris tl. A. van Dalma; 9 D C J Stemmerik; 10 M C van Dam, Dogge; 11 F J van de Boom; 12 H Dekker. EIEREN NAAR DUITSCHLAND Op de Coöp. Roermondsche Eiermijn is de laatste dagen een geweldige drukte in den verkoop van eieren. Dit staat in ver band met de groote invoerrechten naar Duitschland, welke reeds Vrijdagavond in werking is getreden. Vrijdagmiddag kwart over vijf vertrok nog een extra trein over Vlodrop-Dahlheim met 40 wagons kippeneieren. Meer dan 35 vrachtauto's met groote aanhangwagens werden tevens volgeladen om over Elmpt naar Duitschland te vertrekken. Vrijdag werden op één dag vier en een half millioen 5 millioen eieren te Roer mond verkocht en verladen. Een mooi resultaat, maar funest voor de toekomst. ROTTERDAMSCHE LLOYD De directie van den Rotterdamschen Lloyd heeft besloten, de passagiersschepen op de uitreis en op de thuisreis Lissabon te doen aanloopen. Het eerste schip, dat Lissabon aanloopt, zal zijn het m.s. Dempo. 4 April van Mar seille vertrekkend, in thuiskomende rich ting, onmiddellijk gevolgd door het m.s. Indrapoera, 5 April van Rotterdam, in uil- gaande richting. Daarna zal Lissabon in bel de richtingen worden aangeloopen. De uitvarende schepen zullen des Maan dagmorgens tusschen 7 en 8 uur te Lissa bon aankomen en om 12 uur Maandagmid dag weder van daar vertrekken. Thuiskomend zullen de schepen een dag na vertrek van Tanger eveneens des mor gens om 8 uur te Lissabon aankomen en ook weder van daar vertrekken om 12 uur des middags. De passageprijzen van Rotterdam naar Lissabon zijn als volgt vastgesteld: le klas se f 110 (retour f 165), 2e klasse f 70 (f105), 3e klasse f 50 (f 75). EEN ONDERHOUD MET KRIMINAL COMMISSAR HELMUT HEISIG Interessante bijzonderheden Wij hadden gisteravond een onderhoud met den heer Helmut Heisig, Kriminal- Commissar bij de Berlijnsche politie, die momenteel in Leiden vertoeft om een onder zoek ir te stellen naar den persoon en de antecedenten van Van der Lubbe. de dader van de brandstichting in het Berlijnscbe Rijksdaggebouw. Dit onderzoek is speciaal gericht op de verhoudingen tusschen de ver schillende communistische groepen onder ling hier en in Duitschland en de resulta ten stemmen den heer Heisig, zooals hij verklaarde, tot tevredenheid. Het spreekt vanzelf dat dit onderzoek in Holland, hoe belangrijk het voor de crinii- neele zijde van de zaak ook moge ziin, niet In de eerste plaats onze journalistieke be langstelling opwekte De eerste vraag die on onze lippen brandde was die naar de juist heid van de geruchten en beweringen dat van der Lubbe zou zijn gebruikt als werktuig van zekere politieke groenen, die door een daad van terreur de politieke gang van zaken op eenigerlei wijze zou kunnen beïnvloeden Bij het hesprpken van de mo gelijkheid dat de brandstichter zich voor zijn daad gewaand zou hebben in een groep van communisten, die geen communisten waren en zich door deze schiinhare wapen broeders al9 werktuig zou hebben laten ge bruiken. zei de heer Heisig kort en bondig dat dit alles ..Schwindel" was. Van der Lubbe heeft, dat' is uit alles ge bleken, de communistische en linksch-s cialistische groepen in Berlijn, die samen een eenheidsfront vormen voor een g( dadige revolutie, zelf ongezocht en er eeni- gen tijd in verkeerd. Hij kende zijn mede strijders echter niet zoo goed dat hij hen bii naam kon noemen en zijn getuigenis heefl dan ook weinig waarde gehad bij het on derzoek naar de mede-schuldigen. Hij heeft het alleen gedaan Met groote waarschijnlijkheid kan intus- schen worden aangenomen, dat de brand tichtihg alleen zijn werk is geweest Dal klinkt nog al fantastisch, maar zooals de heer Heisig het uit de doeken heeft ge daan is het 'heel wel aan te nemen. Gewa pend met een goede hoeveelheid benzine en een brandende doek in de andere hand is hij het gebouw doorgesneld en heeft hij op vele plaatsen waar het maar het best wilde branden vuurhaarden gesticht Toen de doek opgebrand was heeft hij kledingstuk ken genomen om zjjn vernielend werk voort te zetten en zoo was het mogelijk in korten tijd een schier ontembaar vuur in het binnenste van het groote gebouw te ont ketenen. Dat het zoo gegaan is, vialt met zekerheid op te maken uit de verklaringen van den brandstichter, die met merkwaardige juist heid zijn gang door het gebouw heeft be schreven, zoo dat het niet anders kan of hij moet al de plaatsen die hij bij ziin verkla ringen beschreef, inderdaad gezien en be zocht hebben. Er zijn dertig personen, behalve Van der Lubbe, op aanwijzingen van het publipk aangehouden, die verdacht worden direct bij de brandstichting betrokken te zijn geweest Daaronder bevond zich nog één Hollander, de bekende jongeling, die met zijn auto voor het Rijksdaggebouw stond, maar die later bleek met het geval niets te maken te hebben gehad, maar meer uit „Spielerei" te hebben gehandeld. In dit verhand vertelde de heer Heisig van de eigenaardige Duitsdie psychose In de dagen na den brand, toen men iedere Hollander, die er wat slordig of proletarerig uitzag voor een gevaarlijke communist hield, zoodat de politie ontelbare waardelooze aan wijzingen kreeg. Het staat ng niet vast in hoeverre v. d. Lubbe het middel en werktuig is geweest van bepaalde communistische groepen. Wel zijn verschillende arrestaties verricht, maar het onderzoek daaromtrent duurt nog voort. Fen drietal getuigen heeft verklaard v. d. Lubbe op den avond van den brand ln het Rijksdaggebouw met den communistiscihen afgevaardigde Torgler te hebben zien spre ken. Beiden ontkennen dit Vast staat dat Torgler tot vijf uur in het gebouw heeft ver toefd Het motief van de daad was, zooals Van der Lubbe heeft verklaard, bevordering van een gewelddadige revolutie. De partijgroe- peering in Duitschland naakt het onmoge lijk voor de Duitschers, aldus v. d. Lubbe, om langs wettigen weg aan de macht te komen en daarom heeft hij dit door zijn brandstichting willen bevorderen. Zijn da den waren gericht tegen het kapitalistische Kriminal-commissar Helmut Heisig stelsel. Vandaar de pogingen tot brandstich tingen in het stempellokaal te Neuköln, het Schloss en het Rothaus, allemaal gebouwen van dat stelsel. Van der Lubbe betreurde het dan ook dat bij de brandstichting in het Schloss de portierswoning geleden had. Dat was zijn bedoeling niet geweest. Eenzijdig intelligent Wij vroegen den Kriminal-commissar ook welke iodruk de persoon van Van der Lub be op hem gemaakt had. De heer Heisig antwoordde, dat de brandstichter er niet intelligent uitziet, maar dat hij dit in derdaad wel is. tenminste op het speciale terrein dat zijn belangstelling heeft Ove rigens heeft hij blijk gegeven van een fabel achtig geheugen en zeer groot oriënteerings vermogen. Toen de heer Heisig, die het onderzoek van het begin af heeft geleid, toen v. d. Lubbe voor hem geleid werd, een paar strikvragen wilde stellen, gaf de brand stichter hem te kennen, dat hij zich er niet tusschen zou laten nemen. Men is daarna zeer gemoedelijk tegen hem opgetreden, heeft hem verschillende vrijheden gegeven en deze behandeling heeft tot gevolg gehad dat v. d. Lubbe ongeveer alles heeft klaard wat hij verklaren kon. Hij uiterst kalm en als het onderzoek hem te lang duurde vroeg hij eerst eens goed te mogen uitslapen om den volgenden dag weer frisch verder te kunnen gaan. Hij sprak verstaanbaar Duitsch. De Umlant Wij vroegen den heer Heisig ook hoe umlaut op den naam van Van der Lubbe in de pas, die ongetwijfeld echt is gebleken, te verklaren is. De heer Heisig nam aan dat v. d. Lubbe die zelf heeft aangebracht om moeilijkheden met het uitspreken van zijn naam te ontgaan. Wanneer men hem vroeg: hoe heet je en hij zei zijn naam in 't Hol landsch. dan klopte dit voor Duitsche ooren niet met de pas. Mèt den umlaut echter wel. Tenslotte vroegen wij den Berlijnschen *>olitieman wat er waar is van het ge rucht dat v. d. Lubbe voor eenigen tijd bij Nationaal-Socialisten zou hebben gelogeerd- De heer Heisig antwoordde, dat v. d. Luhhe heeft verklaard, dat als dit inderdaad het geval geweest is, hij niet heeft geweten dat hij met Nazi's te doen had, terwijl om gekeerd de gastheeren niet van het feit op de hoogte waren dat v. d. Lubbe communist was. Tot zoover de mededeelingen van den heer Heisig. die ons tenslotte een serie foto's toonde van de wijze waarop Van der Lubbe te werk is gegaan en van de vernielende uitwerking van zijn schanddaad. AMSTERDAM VACATURE GEMEENTE-SECRETARIS. Voordracht van B. en W. R. en W. hebben voor de vervulling vai de vacature van gemeente-secretaris den Raad de volgende aanbeveling doen toe komen: 1. mr. S. J. van Lier, directeur der afdeeling Algemeene Zaken ten Stad- huize, en 2. dr. A. F. L. Stapel, directeur der gemeente-financiën. Uit Oost-lndie HET DRAMA TE SOLO SOLO, 10 Maart. (Aneta). Mevrouw Feil, de echtgenoote van den onlangs onverwachts om het leven gekomen Amerikaanschen ban kier, vertrekt 15 Maart met de „Dempo" naar Marseille. Vanaf Colombo zal zij de reis maken met den oom van den overledene, den heer Drexel. FEUILLETON Toen 't Oorlog was... Een herinnering aan de bange dagen van 1914 Door H. A. VAN DER MAST Deze gedachte bemoedigde hem en gesterkt zette hij don tocht voort. Ach, hij wist niet, welke een nieuwe be proeving hem wachtte, toen hij het eens zoo vredige stadje bereikt had, waar hij geboren was en gelukkig was geweest De stralen wemelden van Duitsche soldaten, waardoor hij tot de droeve wetenschap kwam, dat ook zijn geboortestad in de macht des vijands was. Vóór hij verder kon gaan, moest hij eerst zijn papieren toonen en daar deze in orde waren, liet men hem ongehinderd door. Met een verlicht hart wandelde hij verder en stelde zich reeds de blijdschap voor, die hij zou ondervinden als hij straks zijn Neeltje en zijn lieve dochtertjes omhelzen mocht Wreede ontgoocheling! Hij herkende do straat bijna niet en toen hij zijn woning bevende naderde, zag hij slechts een puin hoop! Wat was er gebeurd in den tijd zijner afwezigheid? Waar waren zijn vrouw en kinderen? Overstelpt van smart zette hij zich bij de puinhoopen van zijn huis neder en lang zat hij daar met het hoofd in de handen. Ein delijk sprong hij op en vroeg een voorbij ganger, dien hij herkende, wat er geschied was en waar zijn huisgenooten waren? De aangesprokene, die Le Fébre nu ook herkende, noodigde hem uit met hem naar zijn woning te gaan, dan zou hij hem alles vertellen; hier op straat deed hij het liever niet om geen argwaan te wekken Frédéric liet zich overhalen en terwijl de vrouw van den gastheer een maaltijd voor den armen invalide gereed maakte, werd hem de treurige geschiedenis verhaald, die zich voor een poosje in het stadje had afge speeld. Waar de vrouw en kinderen waren, wist de verteller niet; hij vermoedde, dat ze naar Nederland, het toevluchtsoord van duizenden Belgen, waren uitgeweken, maar zeker wist hij het niet „Maar", ging de man voort, „geen moed verlorenl Al zijt ge invalide, God heeft toch je leven gespaard. Voorloopig blijft ge by ons. Je heb je leven gewaagd voor ons arme land en daarom is 't niet meer dan billijk dat w ij nu iets voor u doen, al hebben we het tegenwoordig ook niet breed. Je vrouw zullen we wel zien op te sporen; alleen moet ik je waarschuwen niet al te ongeduldig te worden, want het zal wel een poosje duren vóór we haar gevonden hebben. Het cog omhoog en op God vertrouwd, die wèl kastijdt maar Wiens handen ook heelen" Frédéric stribbelde lang tegen, doch ein delijk nam hij de vriendelijke uitnoodigiug dankbaar aan. Reeds den volgenden dag werden pogingen in 't werk gesteld om zijn vrouw op te sporen. Frédéric wendde zich tot den Hollandschen consul, die hem vriendelijk te woord stond en beloofde te doen wat in zijn vermogen was om de rijnen op te sporen. Gedurende de dagen, die verliepen, ver voegde Le Fèbre zich aan de fabriek, waar hij vóór den oorlog jarenlang gewerkt had. Natuurlijk was er geen sprake van, dat hij als arbeider weer kon aangenomen worden, hoe groot de behoefte ook was aan flinke werkkrachten. De chef beloofde hem echter er eens over te zullen denken, of hij geen geschikt werk voor hem vinden kon. „In dezen treurigen tijd", sprak de bejaarde man, gnoeten we elkaar helpen en vooral1 hen, die het vaderland getrouw gediend hebben, tot ze niet meer konden. Ik beloof u, dat ik aan u denken zal". Werkelijk ontving hij reeds een week later het verzoek, of hij even op de fabriek wil'ie komen, waar hem door den patroon de betrekking van portier werd aangeboden, "t Gaf wel niet zooveel geld, als hij eertijds verdiend had, maar met zuinig overleg zou hij er toch van kunnen leven. 't Behoeft wel niet gezegd te worden, dat de invalide het aanbod met beide handen aannam, innig verheugd, dat hij nu ten minste zijn eigen brood verdienen kon. Een paar weken had hij reeds zijn nieuwe betrekking waargenomen, toen hij tot zijn onuitsprekelijke blijdschap vernam, dat zijn vrouw en kinderen in Holland waifen; zo waren gezond en goed verzorgd. Eenige dagen later ontving hij een briel van zijn Neeltje, waarin zij hem 3chreef, dat ze de volgende week, des Woensdags, thuis hoopte te komen. Haar beschermers in Hol land zouden voor de noodige papieren en het reisgeld zorgen en zij brandde van ver langen haar man weer te zien en bij hem 'e mogen blijven. Hoe gelukkig dit schrijven Frédéric maak te, behoeft wel niet vermeld te worden. Een kleine woning was weldra gehuurd (er ston den veel huizen leeg in het stadje); het hoog noodige huisraad werd aangeschaft en trotsch als een koning en gelukkig als een bruidegom, maakte Frédéric de laatste be schikkingen, vóór hij vrouw en kinderen van den trein haalde. Hij was een uur tp vroeg aan het station en met koortsachtig ongeduld verbeidde hij de aankomst van den trein. Wel tienmaal in dat uur vroeg hij de beambten hoe laat de trein uit Hol land binnen zou zijn. Eindelijk daar naderde de trein; lang /.aam stoomde de locomotief het perron bin nen; nog eenige ©ogenblikkendaar om armde de overgelukkige man zijn dierbare vrouw en kinderen. Ze waren tè gelukkig, tè veel aangedaan om onderweg veel te spreken maar toen allen in het nieuwe woonhuisje rondom de eenvoudige tafel gezeten waren, gingen de monden open en de beide be proefde echtgenooten verhaalden elkander hun wederzijdsch lijden en de smart, die ze beiden ondervonden hadden. Maar ook spra ken ze beiden van de hulpe Gods, die hun zoo klaarlijk gebleken was, en van de goe dertierenheden des Heeren, die na smartelijk Lijden thans ruime stof verleende tot jui chen en verblijden. Toen opende de gelukkige huisvader die zoo innig verheugd was, dat hij zijn gezin weer bijeen had, den ouden familiebijbel zijner Protestansche voorouders, dien hi onder de puinhoopen zijner vorige woning gevonden had. Met een van aandoening tril lende stem las hij aan vrouw en kinderen den lofspalm voor alle tijden voor: „Loof den Heere, mijne ziel, en vergeet geene van Zijne weldaden!" En Neeltje sprak: „Ja, Frédéric, de Heere heeft alle9 met ons wèl gemaakt Ik ben zoo in-gelukkig, dat we weer allen bijeen zijn in onze eigen woning. Wel zijt ge verminkt, maar met Gods hulp zullen we samen wer ken voor ons dagelijksch brood. Tot hiertoe heeft ons de Heere geholpen". „Amen!" sprak Frédéric; en zacht, om door geen vreemde ooren gehoord te wor den, voegde hij erbij: „Moge God Zich over ons ongelukkig België ontfermen!" „Ziet ge wel" zei Neeltje lachend, „de liefde voor zijn vaderland verloochent zich bij den echten Belgischen soldaat nimmer, al mist hij ook armen of beenen". Maar ernstig voegde zij er aan toe: „Ik stem volkomen met je woorden in. Moge God onze bede voor o».s land en volk ver- hooren". EINDE. VLASSTEUNREGELING De Gewestelijke Vlastelerscommissie voor Noord- en Zuid-Holland maakt thans offi cieel bekend, dat voor 1933 door de Rogee- ring een premie zal worden uitgekeerd van f 225.per H.A., als volgt te verdeelen: f 50.— voor den teler, f 50.voor het repe len, f 125.voor den vlasser. Deze premie wordt verleend voor 78 van de gemiddelde jaarlijksche oppervlakte met vlas beteeld in de ja ren 1930-1931—1932. Voor nadere bijzonderheden venvijzen wij naar de in dit nummer voorkomende adver- DE SUIKERBIETENSTEUNREGELING Het dagelijksch bestuur der Holl. Maat schappij van Landbouw besprak in zijn ver gadering van Donderdag 9 Maart o.m. het uitblijven van de bekendmaking van de sui kerbietensteunregeling in 1933. Naar aan leiding daan'an had de voorzitter, Dr. Lo- vink, een persoonlijk onderhoud met den Mi nis'er van Econ. Zaken. Als resultaat van dit onderhoud kan meegedeeld worden dat Z.Exc. verklaard heeft, dat binnen enkele dagen de steunregeling voor de suikerbieten teelt 1933 bekend zal worden gemaakt Gemengd Nieuws AUTO- EN MOTORONGELUKKEN Te Amsterdam is in de Plantage Mid den'aan een man van 79 jaar aangereden door een auto en met een schedelbreuk vervoerd naar het Israëlietisch Ziekenhuis. In de Van Woustraat is een achtjarig kind door een auto aangereden en door den G.GJ). naar het Onze Lieve Vrouwe gasthuis overge bracht. Op den Amstelveenscheweg tegenover het Vondelpark is een 16-jarige jongen overreden door een auto. Met een bekkenfractuur is hij overgebracht naar het Wilhelmina Gasthuis. Te Bussum is op den nieuwen Boter- weg BussumHilversum de 23-jarige motor rijder M. uit Hilversum, tijdens een gesprek in aanraking gekomen met het stuur van den motorrijder S., die naast hem reed. De motorfiets sloeg over den kop. De be rijder M. werd bewusteloos en ernstig gewend naar de Majellastichting te Bussum vervoerd. Te U d e n is een zespersonenauto nit Hilversum, waarin vier personen, geslipt. De auto reed in volle vaart tegen een boom. De carrosserie werd van het chassis gerukt. Ver meulen uit Hilversum liep een zware hoofd wonde en een armbreuk op; hij moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. De chauffeuf v. d. Elzen en mevr. Vermeulen-v. d. Elzen, eveneens uit Hilversum, werden licht gewond. De vierde passagier liep geen letsel van be- teekenis op. Te Princenhage geraakte de bis cuitfabrikant H. B. uit Leur, die met groote snelheid op zijn motor uit de richting Etten kwam, naby „Zoudtlandt" de heerschappij over zijn stuur kwijt en reed tegen een boom, waar hjj bewusteloos bleef liggen. Een ijlings toe gesnelde geneesheer gelastte overbrenging naar het Sint Ignatiusziekenhuis te Breda, waar hersenschudding en ernstige inwendige kneuzingen werden geconstateerd. Zijn toe stand is niet zonder gevaar. De motor werd grootendeels vernield. GEVECHT IN EEN WOONWAGENKAMP Sinds eenigen tijd is in het woonwagen kamp te Bussum een strijdcomité opgericht ten doel hebbende het behartigen der belan gen van de woonwagenbewoners. Dit comité heeft thans zijn actie ingezet met een bloedigen strijd tusschen den eer sten en den tweeden voorzitter van het comité. De eerste voorzitter, zeker S., ontvangt steun ten bedrage van één rijksdaalder per week, hetgeen den tweeden voorzitter, zeke ren P. O., die niets ontvangt, blijkbaar een doctn in het oog is. Over deze steunregeling ontstond hevige ruzie, waarbij de tweede voorzitter den eerste zoodanig mishandelde, dat deze bloedend verwond in den woon wagen bleef liggen. Zooalg het in een woonwagenkamp ge bruikelijk is. bemoeiden andere kampbewo ners zich met het geval en het gevolg was, dat al spoedig de politie er aan te pas kwam waarmede tevens de twist beslecht was. ONGEREGELDHEDEN BIJ DE WERK VERSCHAFFING Bij de werkverschaffing aan het Twenthe- Rijnkanaal te Wiene, gemeente Ambt Delden, hebben ongeregeldheden plaats gehad, waarbij twee ploegen uit de gemeente Lonneker zijn betrokken. Deze tewerkgstelden stuitten bij hun arbeid op moeilijk te bewerken grond, waarover zij een klacht indienden. De hoofd baas was echter van meening, dat de betrok kenen daardoor niet benadeeld werden, hetgeen tot gevolg had, dat de tewerkgestelden, 15 per sonen, een dreigende houding aannamen. Men greep den hoofdbaas bij de keel, terwijl een ander hem met een stok een dusdanige hoofd wonde toebracht, dat hjj zich onder genees kundige behandeling moest stellen. Ook eer. onderbaas werd gemolesteerd. De marechaus see uit Hengelo heeft tegen de betrokkenen proces-verbaal opgemaakt. De 15 tewerkge stelden uit Lonneker zjjn geschorst. AANVARING IN HET NOORDZEEKANAAL Het uitgaande mailschip „Urijnssen" van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij is in het Noordzeekanaal, tusschen de Hembrug en de Velserbrug nabij Buitenhuizen in aanvaring geweest met een geladen kolenlichter. De „Crjjnssen" kreeg een scheur in een plaat oe neden de waterljjn. Het schip maakte water en moest naar Amsterdam terugkeeren. Het schip is opcrenomen in dok V van de Araster- damsche Droogdok My. Het is weer hersteld naai- zee vertrokken op weg naar West-Indië. DOODELIJKE AUTO-ONGELUKKEN Te 's Heerenhoek (Z.) is een 10-jarig meisje, dat spelende de straat overstak, door een auto aangereden. Het werd ernstig ver wond naar het ziekenhuis te Goes vervoerd "1 is aldaar overleden. De politie heeft de auto in beslaggenomen!. In het Diaconessenhuis te Groningen is overleden het 9-jarig zoontje van C. uit Mid- wolda (Gr.) die by het oversteken van den rijweg door oei auto uii Groningen was aan gereden en ernstig gewond. DUITSCHE LUCHTBALLON GEDAALD Onder de gemeente Stiphout, even over de grens van Helmond, is een Duitsche luchtbal lon gedaald. De ballon was te Gelsenkirchen voor een wetenschappelijke hoogtevaart opgestegen. De ballon had een hoogte van 8820 Meter bereikt. De inzittenden hadden belangrijke me tinken kunnen verrichten. De koude in de hooge luchtlagen was goed te doorstaan. De luchtvaarders zjjn later per trein weer vertrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3