|lirttu*r gnhsrtjt (üourant N.V. HOUTHANDEL «- J. VAN SCHIJNCEL CO. ABONNEMENT: Per kwartaal In Leiden en In plnnt- Ben waar n agentschap gevestigd Is f2.35 Franco per post f 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor liet Buitenland bij wekelijk- Bche sending 4 50 Bij dageiijkscho zending 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breesfriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3913 ZATERDAG 11 MAART 1933 ADVERTENTIEN Van t tot 6 regelsf Elke rtfgel meer-0.22^4 ,t"dedpeMngen van 1—5 regels c 2.30 Elke regel meer3.4S Rif contract hplangriikp korting. Voor het hevrneen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 13e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD NA TIVOLI Een sterke rechterzijde; een zegen voor land en volk Naar Tivoli! behoefden we niet te schrijven. De. animo was in deze f el- bewogen -tijd grooter dan ooit. Niet honderden, maar duizenden en nog eens duizenden hadden begeerte de broeders te zien en in bede en dank kracht te zoeken voor de wachtende verkiezings- taak, welke plotseling zoo dicht bij is gekomen. In en om Tivoli was Donderdag het onderwerp van onze beschouwingen en ook daarop behoeven we niet terug te komen; al grijpt de nabetrachting, als weerslag bedoeld, natuurlijk wel hier en daar in het gebeurde terug. Tn de Deputatenvergadering bezit de anti-rev. partij iets geheel eigenaardigs. In de naam, één der alles-verdurende vondsten van Dr. Kuyper, komt dat reeds uit. Niet: algemeene vergadering, congres of meeting; maar vergadering van deputaten, afgevaardigden, ver trouwensmannen, kader der party. Zóó was van meetaf het karakter der bijeenkomsten in Tivoli; en zij, die vreesden, dat mèt Dr. Kuyper de depu tatenvergadering zou heengaan, hebben zich wel zeer vergist. Het eigenaardige karakter bleef tot heden behouden alleen de belangstelling groeide van stembus tot stembus. Deputatenvergadering; geen bijeen komst om zich in allerlei details te ver liezen of spitsvondige betoogen over artikelen en voorstellen op te zetten; veel meer wapenschouw en trouw- betoon. Wie er iets anders vair verf wacht, komt bedrogen iiit. Die wie er versterking en bemoediging zoekt, gaat niet te vergeefs. Dit eigenaardige karakter vertoonde de deputatenvergadering thans wel in zeer höoge mate. Zelden had een dus danige bijeenkomst een zoo vlot verloop. Het ging alles van een leien dakje en geen enkele wanklank werd gehoord; geen woord van critiek werd geuit. Wat er te bespreken en te critiseeren viel, was reeds voor 't grootste deel afge daan in vorige bijeenkomsten: cursus vergaderingen en samenkomsten van het Centralen Convent. Thans laaide hetenthousiasme aan alle kanten op. Terwijl we de dichte gelederen in zaal en op gaanderij overzagen, kwam bij ons de gedachte op: die schare toege wijde strijders lijkt nu toch heelemaal niets op de caricatuur, welke Justus van Maurik en de Koo, Braakensiek en de echte, oude Hahn in woord en prent er van maakten. Geen conservatisme in het hart, doch ook niet in de uiterlijke gedragingen. Geen stijfheid, maar har telijkheid; niet terughoudend, doch zich gevend ten volle in handgeklap en aan zwellende ovatie. Ja, een enkele keer vroegen we ons af: zou een beetje minder applaus en luidruchtig betoon niet gewenscht zijn; doch de bedenking week terstond, wan neer we voelden hoezeer de ernst steeds de grondtoon was. Vlot was het verloop en dus kort de vergadering. Dat moest ook, want het is kort dag; het zijn niet zekere Juni- gebeurtenissen, welke de aandacht vra gen; heden over zes weken is de strijd bijna beslist. En in die korte spanne tijds moet nog zoo heel veel gebeuren, dat er geen uur verloren mag gaan. Het ware dwaasheid om te ontken nen, dat er wel punten op de dagorde stonden, waarover een woordje te gen viel. Terecht of ten onrechte, daar bemoeien wij ons niet mee en dus noe men we nietsdoch iedereen besefte dat deze tijd te groot, te ernstig is, om de geslotenheid der gelederen ook maar één óogenblik in gevaar te brengen. Er ziin nu eenmaal tijden, dat het vóór alles aankomt op rotsvaste eenheid en verzaking van alles, wat kan hinderen of prikkelen. Want ons land is in nood! De vijand rukt vast aan, met opge stoken vaan; maar het mooie van de Deputatenvergadering was, dat alles in het teeken der positiviteit en niet in dat der negatie stond. Er ware meer dan één partij te noe men, doch we vergelijken slechts deze vergadering met het congres der S. D, A. P., dat zoo pas gehouden werd. Ook daar laaide het enthousiasme gedurig op. En er golfden stormachtige toe juichingen door de zaal. Wat echter was de oorzaak? Een stuk spotternij op Bijbel en geloof; eën bit tere kreet tegen overheid en gezag; e^n hoon, den tegenstander aai 0 .daan. Al tijd volgens het onvergetelijke woord van den onvergetelijken Talma, over wiens gemis we ons nimmer heen kun nen zetten, die het uitsprak: tegenover de eenheid van de haat, die daar gevon den wordt; zoeken wij de eenheid der liefde tot God en jegens onze mede- mensehen. Bij alle wrijving, ook in eigen kring, blijft dat toch steeds een oorzaak van blijdschap; want dat geeft hoop voor de toekomst; ook voor de allernaaste, waarin de electorale kamp beslist wordt. En het verheugt zoo uitermate zeer, dat deze stemming niet alleen bij do anti-rev. partij gevonden wordt, doch ook bij de andere groepen der rechter zijde, die in samenwerking heil zien voor land en volk. De R.K. Staatspartij is reeds één en andermaal bijeen geweest in onderschei den vergaderingen. Naast deze partijen gonzen enkele bromvliegen rond om haar te hinderen; doch zij schudt ze van zich af zooals het gezonde paard de kwellende horzel. In de Staatspartij vindt men meer behoudende en zeer democratische ele menten. En de persorganen zeggen het elkander wel eens ongezouten en sterk DE KAMERVERKIEZINGEN CANDIDATEN A.R. PARTIJ DE LIJSTEN THANS DEFINITIEF VASTGESTELD. Thans zijn de candidatenlijsten van de anti-rev. party in de verschillende kieskringen definitief samengesteld alle 18 kieskringen is Dr. H. Colijn lijsttrekker, terwijl de andere kansbie- dende plaatsen in wisselende volgorde zijn toegekend aan om de kieskring Amsterdam als voorbeeld te nemen de heeren C. Smeenk, L. F. Duymaer van Twist, J. A. de Wilde, J. Schouten, Chr. v. d. Heuvel, J. J. C. van Dijk, H. Visscher, H. Amelink, A. Zijlstra, S. van Dobben de Bruyn, J. Terp stra, C. v. d. Zaal, P. Wielinga, A. A. I.. Rutgers en T. A. van Dy ken. De volgende vier plaatsen zijn gevuld met namen van candidaten, die in de kieskring zelf naar voren geschoven werden. Te gelegener tijd plaatsen we de ovl- ledige candidatenlijsten. Doch, als puntje by paaltje komt weet men elkaar te vinden en dan tee kent elk lid der partij de verklaring van het stembusprogram 1933: „In sterk Godsvertrouwen mag de eigen werkzaamheid voor de opbouw van een betere toekomst, ook in de oogenblikkelyke moeilijke omstandig heden, waarin slechts geleidelijk ver betering kan worden verwacht, niet uit het oog worden verloren." Van een partij, die dit vaandel om hoog hijscht, mag men wat verwachten voor de toekomst. Hetgeen ons vooral interesseert is dit, dat schijnbaar diep gaande verschillen zoo gemakkelijk overbrugd worden, wanneer de nood aan den man en aan het land komt. De volgende week komt de Chr. His torische Unie bijeen. Wij betreuren het, dat zy niet mèt de anti-rev. partij één Deputatenvergadering houdt, zooals in de dagen van ouds. Wij kunnen (Jé nood zakelijkheid der verdeeldheid niet in zien en wij zoeken de eenheid; ook, wanneer we somtijds -in een enkel geval tegenover de Chr. Hist, fractie in de Tweede en naast die in dé Eerste staan, Want verschil van inzicht op een be paald punt maakt algeheele scheiding niet noodzakelijk. Daarom hopen wy van harte en we vertrouwen het zonder te twijfelen, dat zich in de Chr. Hist, party vergadering dezelfde eensgezindheid zal openbaren als bij de andere groote groepert der rechterzijde het geval was. Dan trekt mén straks wel gescheiden op, doch we hopen vereenigd te slagen, omdat een eensgezinde rechterzijde een sterke regeering en een sterk parlement kan waarborgeniets, waaraan we thans boven alles behoefte hebben. Wie de groote ly'nen in 't oog houdt, ziet over de kleine dingen heen en zoekt in sa menwerking kracht. Mogen daartoe de partijbijeenkomsten van deze en de volgende week ve$l bij BINNENLAND. DE TELEGRAAF IN HUIS Het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegra fie en Telefonie is overgegaan tot invoering van een dienst voor rechtstreeksch telegraaf verkeer tusschen particulieren, waarbij ge bruik wordt gemaakt van verreschrijvers, welke over telefoonlijnen met elkaar in verbinding worden gebracht. ~'t is een schrijfmachine, welke de nor maal getypte mededeeling op hétzelfde oogenblik op het papier eener correspondee- rende machine doet verschijnen. Wordt bij bij een verresch rijf verbinding Amsterdam- Groningen door de typiste te Amsterdam de toets „a" aangeslagen, dan wordt zoowel op haar eigen papier als op dat in de machine te Groningen de letter „a" afgedrukt afdruk op het eigen papier is een v borg voor de juiste overseihing en vormt bovendien een waardevol archiefstuk. Deze verreschrijvers kunnen door het omzetten van een schakelaar naar believet iu plaats van net telefr ontoestel aan dt telefoonlijn worden verhondn, zoodat het mondelinge contort kan worden afgewisseld met het schrifte.ijke. Op de vo Tjuarsbeurs, welke van 14—2' Maart a.s. te Utrecht zal worden gehouden is de volledigs serie toestellen voor den Vt r,eschrijfuicnst in vol bedrijf in werking te zien. Mocht het onmogelijk zijn dit bezoek te brengen, dan kan, na afloop van de Jaar- bëurs een demonstratie te 's-Gravenhage worden bijgewoond. Hiervoor gelieve men zich dan te wenden tot den Dienst Huistelefonen en Verreschrij- vers, Javastfaat 6 (briefadres Kortenaerkade '1) Den H? >g welke P'enst ook gaarne alle gewenschte nadere in -htmgen schriftelijk ,of -lon.'cline zal vers-'-sPV^ HERZIENING DER TARIEFWET HALF APRIL GEREED. Naar de „Msb." verneemt werkt de door Minister de Geer benoemde commissie tot herziening der Tariefwet zóó intensief, dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat deze technische revisie reeds in de tweede helft van April gereed zal zijn. NED. CHR. RE1SVEREENIGING REISPROGRAMMABOEK 1933. Wij ontvingen het Reisprogrammaboek .933 der Ned. Chr. Reisvereeniging, dat wederom met zorg is samengesteld en een groot aantal reisprogramma's bevat, welke dikwijls, bij die van vorige jaren vergeleken, de versobering toonen die thans door de tijdsomstandigheden wordt gevorderd. Meer dan vroeger is ditmaal zorg besteed aan de reizen in eigen land, hoewel natuurlijk het buitenlandsch programma nog niet ver waarloosd is. Integendeel, voor Duitschland Zwitserland en de andere bekende reisgebie- den vindt men ook dit jaar weer een rijke programmakeus. Op een Nederlandsche boot onder Neder landsche vlag hopen eenige honderden leden in een echte N.C.R.V.-sfeer een reis naar de Noorsche fjorden te maken. Naast deze breed-opgezette zeereis zijn een drietal Nassau-jubileumreizen ontworpen, die in deze dagen van verhoogd nationaal besef tot een van de glanspunten van hei komende reisseizoen beloven te worden. VEREEN. HET HOOGELAND EEN NIET ONGUNSTIG JAAR De vereeniging Het Hoogeland deelt ons mede, dat het jaar 1932 voor haar niet on gunstig is geweest. Bedankten er vele con tribuanten, er werden nog meer nieuwe contribuanten gewonnen, zoodat het totaal aantal leden der 3-cents-vereenigingen op 31 December j.l. 35985 was, dat is 3255 meer dan op 31 December 1931. Het aantal afdee- lignen bedroeg op 31 December j.l. 613, dat is 74 meer dan op 31 December 1931, 't aan tal collectantes 3946, dat is 607 meer dan op 31 December 1931. Door 41 afdeelingcn werden bloempjes- en collectedagen gehou den; bovendien werd door 100 afdeelingen een speldjesdag voor het jubileumfonds ge organiseerd. Dan nog werden 142 openbare propaganda-filmavonden gehouden. De pro vinciale besturen hielpen tot dit alles krach tig mede. Het aantal verpleegdagen voor in totaal 319 in de kolonies verpleegden beliep 52513. Er werden 184 nieuwe verpleegden opgeno men; 55 verpleegden werden onder patro naat in de maatschappij teruggebracht, 14 keerden naar hun familie terug. Van de verpleegden waren er 189 Ned. Herv., 70 Roomsch-Katholiek, 38 Gereformeerd, 4 Her steld Evang. Luth., 3 Chr.-Geref., 3 Doops gezind, 2 Evang.-Luth., 1 Leger des Ilells, 9 tot geen kerk behoorende. Wegens plaats gebrek moesten 238 aanvragen om opnam*- worden afgewezen. Voorts werd aan 231 niet-opgenomenen een nacht logies met ont bijt en buiten de kolonie-gevallen aan 1080 personen warm eten, brood en koffie ver strekt. Het reclasseeringsbureau der vereeniging gevestigd Bankastraat 28, te Amersfoort, behandelde 209 gevallen. Door den reclassee- rings-ambtenaar .werden in de gevangenis sen 141 personen bezocht, vandaar afg. nauld en'naar de kolonies gedirigeerd. Het bureau werd verder door 117 personen, aan wie hulp en advies gegeven werd, bezocht Aan 62 personen werd voor een belangrijker be drag aan kleeding, schoeisel, gereedschap en reisgeld verstrekt. Bijeengenomen mag worden opgemerkt, dat de vereeniging Het Hoogeland in derland een groot arbeidsveld op zeer tieve wijze uitnemend bewerkt ONDER REVOLUTIONAIREN DE COMMUNISTEN TRACHTEN DE LEIDING TE KRIJGEN Reeds wezen we dezer dagen op het feit, dat leden van vakvereenigingen naar men beweerde ook van de Chr. Bouwarhei- dershond poogden een actie tegen hun eigen besturen te ontwikkelen. Dit is één der symptomen van de wijze, waarop het communisme tracht de leiding in handen te krijgen. Officieel stelt men de S.D.A.P. voor om tot samenwerking te komen; ondertus- schen is men bezig de roode arbeiders van hun organisaties los te werken en op sleep touw te nemen. Zóó publiceerde de Tribune een mani fest van de C. P. H. natuurlijk in Mos- Kou gemaakt, waarin duidelijk de bedoeling spreekt om de arbeiders van de roode lei ders te scheiden. Het heet daar: „Wij roepen de arbeiders op, niet te wach ten op het resultaat van besprekingen tus schen de partijen, doch reeds onmiddellijk over te gaan tot het organiseeren van de bovengenoemde coraité's van actie en af- weergroepen in de bedrijven, de stempel lokalen en de arbeiderswijken. „Uitstel van gemeenschappelijken strijd onder het motief, dat eerst een internationale overeenkomst moet zijn tot stand gekomen, zou slechts in het belang van de reactie zijn". Immers, aldus de Tribune, met de lei ding der S.D.A.P. is het niets gedaan. Dat blijkt wel in Duitschland: „De successen van het fascisme in Duitsch land en de laffe capitulatie van de sociaal democratie hebben een crisis in de Tweede Internationale (S.A.I.) ton gevolge gehad. De nederlaag van de Duitsche sociaal-demo cratie is een nederlaag van wereld-histori sche beteekenisl „Onder den druk van de breede arbeiders- lassa's is de sociaal-democratie van Europa er steeds vaker toe overgegaan tot de communistische partijen het voorstel te richten, een „niet-aanvals-pact" te sluiten. Zij herhaalde voortdurend, dat „de voor naamste norzaak voor de successen van het fascisme ligt in de verdeeldheid van de ar beidersbeweging". Met deze beweringen tracht de sociaal-democratie, die de politiek van samenwerking met de bourgeoisie voer de en veert, die den strijd niet wilde en niet wil, de arbeidersmassa's opnieuw tè mislei den, om onder hen haar invloed te bewaren. „Het proletariaat voeltscherp de nood zakelijkheid van de vereeniging van alle krachten voor den strijd togen de aanvallen van het kapitaal en tegen h.ei fascisme. Daarom 1 ebben reeds groote massa's van arbeiders, ook van hen, die onder sociaal- democratischen invloed stonden, zich ver een igd; onder de vaan van de communisti sche partijen in stakingen, demonstraties en verkiezingen. Maar breede arbeidersmassa's zijn heden nog niet in staat, definitief te breken met de sociaal-democratie. Zij zullen dat slechts doen als zij zien, dat de sociaal democratische organisaties ook thans, onder de fascistische terreur, weigeren, strijd te voeren! „De Communistische Partijen van alle landen stellen zich de taak, van alle moge lijkheden gebruik te maken, om de geheele arbeidersklasse voor den strijd te mobili- 6eeren. Daarom pogen zij opnieuw, zien wendende tot de soc. dem. organisaties, het eenheidsfront met de sociaal-democratische arbeiders tot stand te brengen. De soc.-dem. leiders, aldus wordt verder betoogd, denken wel over samenwerking, maar zij durven niet en aarzelen. Immers: „De Tweede Internationale spreekt zich uit over den toestand in Duitschland en komt tot de conclusie tV.t daar „voorloopig een contra-revolutionaire situatie" bestaat „Wat beteekent dat? „Dat beteekent, dat Hitler vast in het del zit, en dat de arbeiders van Duitschland thans niet strijden kunnen!" Erger nog, ze gaan overleg plegen met do fascisten. „Deze willen de vakbonden „ontpolitisee- ren", d.w.z. zij willen hen tot gewillige werktuigen van hun dictatuur maken en de correspondent van „Het Volk" meldt: „Naar alle waarschijnlijkheid zal de ring de besturen der vakbonden binnen kor ten 4ijd tot een bespreking uitnoodigen, en volgens mijn informaties zal het moderne vakverbond zich aan een dergelijke bespre king niet onttrekken"!! „Dat beteekent. dat de moderne vakbon den in Duitschland den kant van hun Ita- liaanschen collega Darragona opgaan, dit zich aan de dictatuur van Mussolini onder worpen en aangesloten heeft!" En dus, zoo eindigt het artikel, „De oproep van de Comm. Internationale zal er veel toe bijdragen, om de sociaal democratische arbeiders te overtuigen vat- het bankroet der reformistische politiek, en dat zij, tegen reactie en faseisme, in de rijen van het strijdende eenheidsfront moeten staan, waartoe het communisme hun den weg wijst!" WEESINRICHTING NEERBOSCH HERDENKING 70-JARIG BESTAAN De Weesinrichting Neerbosch hoopt in Juni a.s. haar 70-jarig bestaan te horden- ken. De oud-weezenvereenigin'gen, die zich in eenige grootere plaatsen in de laatste jaren gevormd hebben, hebben besloten bij dit jubileum aan Neerbosch zoo mogelijk een nieuw kerkorgel voor de Weezenkapel aan te bieden: Een comité heeft zich hiertoe gevormd met als penningmeester den heer J.-den Boer, Mient 158 (giro 208457) den Haag. De Weezenkapel (De Weesinrichting is 1 sinds jaren in het verband der Ned. Herv. eKrk in Nederland opgenomen) heeft een oud orgel, dat dringend door een beter en starkar vervangen moet worden. Willemsoord moet op deugdelijker wijze dan tot nu toe tot uiting is gekomen, worden geschoeid. De toekomstige officieren moeten heter doordrongen worden van de militaire plichten, die bij moeilijke gevallen op hen rusten, zelfs voor die gevallen, die op het eerste oog onmogelijk klinken. Zij moeten in staat zijn, juiste en begrij pelïj'ke lessen te geven over militair strof en tuchtrecht aan hun ondergeschikten. De ze lessen moeten niet aan onderofficieren worden overgelaten. Zij moeten de Malei- 'sche taal behoorlijk kunnen spreken. 3e. De invloed van extremistische, tegen het wezen van den militairen dienst ge- richte denkbeelden moet met alle midde len worden gekeerd. 4e. De marine mag niet misbruikt worden om een levensbesta? n te verschaffen aan vrijwillig dienenden, wier opvattingen feite onvereenigbaar zijn met het wezen van de krijgsmacht. Voor sociaal-democra tisch en communistisch voelende geesten is bij de marine niet langer plaats. 5e. Naast een schriftelijke verklaring bij indienstreding van gehoorzaamheid aan de krijgstucht enz., moet voortaan deze verkla ring. alsook bij reëngagement, worden be vestigd door een plecl.tigen eed van „Trouw aan de Koningin, gehoorzaamheid aan de wetten en onderwerping ^an de krijgs tucht". Dit laatste bestond tot nu toe niet. 6e. Belangenvereenigingen. doch op nieu we leest geschoeid, zekerheid gevende van loyaliteit, zullen dienen te hliiven voorthe staan. Niet langer dus „bonden" of „vak- vereenigingen" '(voetbsrl- en dergelijke bon den natuurlijk uitgezonderd). Zulks ten einde het personeel in staat te stellen, zijn belangen onderling te' hespreken en ter be- voegder plaatse te pleiten voor noodig ge achte verbeteringen, alsmede om de moge lijkheid te scheppen, dat het marinebestuur verneemt wat in het personeel omgaat Voorts ten einde deze vereenigingen stem te geven in het Georganiseerd Overleg Zee macht. 7e. Het Georganiseerd Overleg Zeemacht, hetwelk reeds meer dan 10 jaren vruchtdia gend voor de marine heeft gewérkt, blijve gehandhaafd in den bestaanden vorm. HERSTEL DER NEDERL. MARINE Voor het Indisch Genootschap heeft de oud-marine-commandant van Soerabaja, ka- pitein-ter-zee A. Vos gesproken over het herstel van den goeden geest bij de Ned. marine. Spr. meende de volgende maatregelen van organisatorischen aard te moeten bevelen: le. Op bezielende wijze moeten de mandanten, deels persoonlijk, deels met be hulp van hun officieren, de opvoeding van hun ondergeschikten tot ware militairen, ook naar den geest en niet alleen naar de uniform, ter hand nemen, waarhij gebroken moet worden mét de oude, ondeugdelijke methoden. Ook nog op andere wijzen moet het contact tusschen officieren en hun on dergeschikten innerlijk worden versterkt- Ze. Het onderwijs in de militaire paeda- gogiek aan het Kon. Inst. v. d. Marine te EEN KANAALGRAVINGSPLAN IN DRENTE Men meldt ons uit De Krim (Ov.): De Vervenersbond van het rayon Dedems- vaart en omstreken die dezer dagen met het bestuur der verschillende arbeiaersbon- den confereerden over vernieuwing van 't looncontract, heeft medegedeeld niets voor vernieuwing te gevbelen, omdat men het a seizoen geen turf wenscht te producecrn. Hieromtrent vernamen wij verder dat in Drente een kanaalgravingsplan bestaat Dit erk zal in werkverschaffing worden uit gevoerd, doch er zal zulk een hoeveelheid turf afkomen, dat men omvangrijke conces sies van Rijkswege verwacht. (hlz 1) De Communistische Partij Holland hseft iet betrekking tot de uitnoodiging der Soc. Arbeids Internationale aan de communisten 4 samenwerking te komen, een mani fest uitgegeven. (blz. 2) Een proclamatie van Hitier en een reda in Goering. De staatsgrepen in Beieren, Saksen, Baden en Wurtemberg. De Boodschap van Roosevelt spreekt van. drastische bezuiniging, waarvoor de Presi dent mandaat verlangt Zangora ter dood veroordeeld. Een hevige aardbeving in Californië. Groo verwoesting te Longbeoch. Vele slacht- (blz. 3) De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp inzake de vrachtverdeeling in de binnen vaart met 61 tegen 7 stemmen aangenomen. Daarna werd de Curagaosche begrooting aangenomen en het wetsontwerp tot steun in de bollentrekkers. De brandstichting in het Rijksdaggebouw: Een onderhoud met een Duitschen commis saris van politie. (blz. 10) In het maatkleedingbedrijf is men tot over eenstemming gekomen over een nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst. De bankcrisis in de Ver. Staten duurt voort Verwacht wordt dat a.s. Maandag 5000 gezonde banken weer zullen worden opengesteld. Woodin verklaarde, dat van in flatie geen sprake zal zijn. In afwachting van verdere maatregelen. DE JUISTE HOUDING In het laatstontvangen nummer van „De Banier", 't Chr. weekblad voor Indië maakt de redactie de volgende juiste opmerkingen over de betooging van trouw en aanhanke lijkheid tegenover den Gouverneur Generaal te Batavia: „Wel zeer onverwacht en aanvankelijk onaangenaam verrassend kwam het bericht, dat een kleine groep particulieren zich naar aanleiding van de muiterij op de „Zeven Provinciën", tot den G. G. had gewend om een deputatie in audiëntie te willen ont vangen uit de burgerij, welke behoefte ge voelde om haar onvoorwaardelijke aanhan kelijkheid en de trouw van alle loyale inge zetenen van Nederlandsch-Indië te betui gen. Van allerlei ras, stand en klasse! Toen bleek dat de G. G. inderdaad te ken nen had gegeven, dat hij gaarne een der gelijke deputatie zou ontvangen, meenden eenige politieke organisaties, al dan niet daartoe aangezocht, dat het beter was, dat zij de leiding van een dergelijke betooging op zich namen, óók om te voorkomen, dat de zaak in een ongewenschte richting zou worden gedreven, terwijl echter tevens vast moest staan, dat zoo weinig mogelijk een bepaald politiek karakter aan die betooging zou worden gegeven. Toen men zich in dit stadium vau de zaak tot den voorzitter der C.S.P. wendde om aan die betooging mede te doen, wilde hij zich daar niet aan onttrekken, hoewel hij er aanvankelijk ernstige bezwaren tegen had. De zaak, hoe ernstig ook, was z.i. niet voldoende motief om een zoo grootsch opge zette betooging daaraan te wijden. Wal wij in de eerste plaats noodig heb ben is een rustige, bezonnen sfeer, en niet het opzweepen van sentimenten. Bovendien: is het wel gewenscht hier te lande een begin te maken met het misbru ken van den openbaren weg voor dergelijke betoogingen? In andere landen blijkt wel tot welke zeer ongewenschte gevolgen een dergelijk ge bruik van de straat kan leiden. In dit stadium van de zaak meende hij zich echter niet langer aan de medewerking te moeten onttrekken, omdat de C S. P. dan de eenige politieke organisatie zou zijn ge weest, die niet had medegedaan. Tenslotte heeft het verloop der betooging de min of meer pessimistische verwachtin gen, die verschillende personen hadden, be schaamd. In het algemeen kan gezegd worden, dat zij uitnemend verliep, een ordelijk karakter droeg, en zie:, volkomen binnen de grenzen van wet en recht hield. Duizenden menschen verzamelden zich op het afgesproken uur op het Waterlooplein en hoorden de korte redevoeringen van de onderscheiden leiders der politieke partijen (ook van Mr van Helsdingen, voorzitter der C. S. P)aan, meerendeels met groot enthou siasme en gaven aan die geestdrift meer malen luidruchtig uiting Het geheel werd vrijwel door geen wan- i klank verstoord Voornaamste Nieuws. (blz. i roode Marine. II. VERREGAANDE LIBERALITEIT BAAR HET WORDT WED HEEL KRAS Behalve Wijnkoop en de Visser weet ieder; een in Nederland, dat sovjet-Rusland één. groote gevangenis is en dat de ijzeren dicta tuur der Moscovietische machthebbers ook alle buitenlandsche communistische par tijen beheerscht. Ook voor ons land bepaalt Moskou de plaatsen op de candidatenlijsten, hetgeen niet verwonderlijk is, als men weet, dat Moskou ook betaalt. Heel Rusland zit vol spionnen en verra ders en hetzelfde schijnt ook het geval met de communistische partijen in het buiten land. Nederland niet uitgezonderd. „Het Volk" meldt althans de mededeeling te heb ben ontvangen, zooals wij ook uit de Ba nier citeerden, dat de communisten uit In dië. slechts als reclame-poppen op de lijst voor de Kamerverkiezingen worden ge plaatst. daar zij toch niet in de Kamer zui len komen (het zijn verbannenen naar Dt- goel) en vervolgt dan: j Zondag vergaderde het geheele P.B. (partij-bestuur der comm. partij) en men heeft geweldigen heibel gehad. In de eerste plaats had men Wijnkoop no. 5 willen plaatsen. Hiertegen heeft deze zich verzet en met een „Putsch" gedreigd als men dit voornemen toch ten uitvoere bracht. Beu- zemaker (een openbaar onderwijzer, red.),' is terzijde geschoven door Schalker. Men heeft dezen laatste om duistere redenen op de lijst geplaatst, ofschoon bijna ieder een ervan overtuigd is, dat hij voor Ka merlid geen capaciteiten heeft. Het was vooral mr. de Leeuw, die als kampioen voor Schalker optrad. Ir. Struik, dio pas eukele weken geleden naar Moscou ver trok, is hier teruggekomen met de instruc tie van het Ekki en blijft thans weer hier als toeziend voogd. Goedhart, thans redac teur bij „De Tribune", zal hem als verte genwoordiger der C.P.H. te Moscou vervan gen. Struik bracht een groot bedrag (naar het heet 5000 dollar) mee voor de verkie zingscampagne. Max de Vries zal als sec retaris van de nieuwe Kamerfractie optrc- In verband met een en ander doet zicÜ toch de vraag op, schrijft de Maasbode, of de communistische Kamerleden nu wer kelijk wel in ernst beantwoorden aan den geest van de bepalingen, neergelegd in de artikelen 87 en 88 van de Grondwet. Kan men volhouden, dat deze lieden „zonder last of ruggespraak van hen, die benoemen" stemmen en is hun belofte van „getrouwheid aan de Grondwet" ernstig te nemen? Men kan in naam van vrijheid en libera liteit veel verdedigen, maar uit wordt ons toch te machtig en wij meenen, aat het hoog tijd wordt vast te stellen, dat de georgani seerde wereld-revolutionnaire beweging, welke Moscou financiert, geen gezanten be hoeft te hebben in ons parlement, die zich zelf kwalificeeren als „beroeps-opruiers" v e Visser deed dat dezer dagen in de Twee de Kamer en die daarvoor een jaarlijk- sche schadevergoeding van 5000 Nederland sche guldens plus een abonnement eerste klasse op onze spoorwegen ontvangen. De Nederlandsche katholieken staan voor vrijheid. Maar geen vrijheid voor 't evidente kwaad en voor hen. die evident kwaad doen. Wij lullen de communisten niet doodschie ten, zooals zij ons in Rusland doen. maar hen betalen voor het dooden van onze eigen vrijheid, dét wordt ons te kras! HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN: OOSTZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ: NASSAUHAVEN EOEREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1