Nu de Nieuwe Leidsche Courant zulk een goedkoop Christelijk Dagblad is DONDERDAG 9 MAART 1933 TWEEDE BLAD PAG. 7 OUDERAVOND LEIDSCHEHOUT- SCHOOL Gisteravond werd in de Leidschehout- school alhier de eerste Ouderavond gehou den. De opening geschiedde door den voor zitter der Schooivereeniging, Ds. Gunst. Ge zongen werd de Morgenzang vs. 4, waarna Z.Lënv. voorging in gebed en Matth. 21 12 17 las. Na een openingswoord van den voorzitter zongen de kinderen een Dui.scn, een Negerengelsch en 2 Hollandsohe liede ren. Dan volgen eenige samenspraaikjcs door de kinderen, die zeer in den smaak vielen. In de pauze werden de kinderen per auto naar huis gebracht en kregen do ouders gelegenheid met de onderwijzers te spreken en 't werk van de leerlingen te be- rsa de pauze vertelt een collega iets uit het leven van een collega uit l'<50 en gaf het hoofd der school enikele opmerkingen ten beste over de sohoolarbeid, inzonder heid over de rapporten en de klassesfeer. De sluiting geschiedde door den heer Smeli'k, nadat door den heer De Wilde nog een waardeerend woord namens de ouders was gesproken. RIJNSBURG AFSCHEID Ds J. DE WAARD Na een bij'na zevenjarige ambtsvervulling te dezer plaatse, heeft gisteravond Ds J. de Waard, Geref. predikant, in de kerk aan het Rapenburg, zijn afscheidspredikatie gehouden vóór zijn vertrek naar Kaan- Niet alleen wilden, zooals begrijpelijk is, de gemeenteleden niet verzuimen dezen afsöheidsdicnst van den beminden predi kant bij te wonen, maar ook van ande re richting was de belangstelling buiten gewoon groot, terwijl Ls J. de Waard tevens vele afgevaar digden van de Classis Leiden, van kerken uit naburige gemeenten, van andere kerkgenoot schappen en vele belangstellenden van elders dezen dienst hijwoonden, waarom buitenge wone maatregelen getroffen waren om allen een plaats te verschaften. Dank zij een uitstekende regeling is men daarin wonder- goed geslaagd. Hét samenzijn werd aangevangen met het zingen van Psalm 119 65, waarna Ds J. de Waard voorlas 2 Timotheus 2 112 en daar na voorging in gebed. De gemeente zong hier na Ps. S9 7 en 8. Als tekst en aifscheidsboodschap had spr. gekozen 2 Tim. 2 9, laatste gedeelte: „Maar het Woord Gods is niet gebonden." Ds. de Waard alzoo sprekende over de ongebondenheid van 't Woord Gods, behan delde daarbij allereerst de algemeene inhoud van die gedachte. In een wel doorwrochte rede zette spr. uiteen, dat reeds de invloed van de menschelijke woorden groot is en niet of moeilijk ongedaan gemaakt kan wor den of van invloed ontdaan, maar daarnaast Gods Woord geheel ongebonden is en nim mer aan banden gelegd kan worden. Nadat als tussdhenzang was gezongen Ps. 45 2, kwam spr. aan het tweede deel van zijn predikatie .daarbij handelende over de Jilaats van die gedachte in Paulus rede-be- eid. Aan de hand van de onmiddellijk aan de tekstwoorden voorafgaande verzen, zette spr. uitvoerig uiteen, dat het doèl van Pau lus' woorden was een opwekking aan Timo theus ,am de continuïteit, de regelmatige op volging van de leer, te verzorgen. Na beëindiging van de predikatie riohtte spr. woorden van afscheid tot den Keike- raad, in bet hijzonder tot den adhterblijven- den predikant, Ds. E. H. Broekstra .waar mede spr. niet alleen met collegiale, maar ook met vriendschapsbanden crebonden is. De overeenstemming in gedachten en de immer goede verstandhouding was zoo groot, dat die naar buiten opviel. Aangenaam deed het spr. aan, ook de over heid, vertegenwoordigd door den Burgemees ter en Wethouder Schonevel-d te mogen toe spreken, niet alleen als overheid, maar ook als mede-ohristenen. Na woorden van afscheid tot de vertegen woordigers van de classis Leiden, richtte spr. zich ten slotte tot de gemeente. Slechts noode gaal spr. heen van deze ge meente, waaraan vele banden hem binden. Geen tekortkomingen van haar, geen nega tieve redenen doen hem naar Kaïnpen gaan, maar alleen de positieve reden, dat daar zijn toekomstig arbeidsveld ligt Hierna sprak Ds B roekstra eenige af scheidswoorden. In de eerste plaats namens hemzelf, wijzende op de steeds goede ver standhouding en de gaven, door God aan Ds de Waard geschonken. Ook mevr. de Waard dankte spr. Dikwijls wordt vergeten hoeveel van de vrouw van den predikant gevergd wordt, hoe deza vaak weken aan een haar man 's avonds moet missen wegens ambtsbezigheden. Spr. weet, dat mevr. de Waard dit met liefde voor Gods koninkrijk heeft gedragen, maar brengt haar daarvoor namens de gemeente dank. Ook namens den kerkeraad richtte spr. woorden van dank tot den scheidenden leeraar, wien hierna op spr.'s verzoek staan de werd toegezongen: De Heer zal u steeds gadeslaan. Namens de classis Leiden sprak vervol gens Ds Bouwman, met Ds Meijering van Katwijk .aan den Rijn, afgevaardigd. Ds Bouwman sprak in waardeerende woorden van den arbeid van Ds de Waard in de classisvergaderingen, teekende hem als iemand, die men steeds bereid vond een hem opgedragen taak te aanvaarden. Nadat Ds de Waard hierop het dankge bed had uitgesproken, werd als nazang ge zongen Ps. 48 6, waarna door de gemeente nog spontaan werd gezongen „Dat 's Heeren zegen op u daal". Van de geboden gelegenheid om alsnog met een handdruk in het kerkgebouw af scheid te nemen van Ds en mevr. de Waard, werd vervolgens nog door zeer veel aanwe zigen gebruik gemaakt. PROCESVERBAAL Tegen J. de B. alhier is proces-verbaal op gemaakt wegens het hebben van een clan destiene aansluiting op de radio-centrale. GEMEENTERAAD Een teleurgestelde aannemer Doortrekking Julianalaan De gevaarlijke Kerklaan De klei ne Kweekers. Gistermiddag vergaderde de Raad dezer 'Gemeente onder voorzitterschap van Burgemeester den heer J. P. Gouverneur. Af wez'g do heeren H. van Zonneveld en A. Warnaar. De heer Speelman wil in de notulen vast gelegd zien dat bij de stemming in de vorige zitting voor Commissaris Electriciteitsbe- dryf gehouden, bij de eerste stemming de stem verdeel ing was Breda 4, Bader 3, schops 2 en bij de tweede stemming Breda 4 en Bader 5. Bij de ingekomen stukken waren verschil lende goedkeuringen van Ged. Staten o.m. voor verlaging van de minimum verkoop prijs bouwgrond aan de Beukenlaan. Van den Bond van Koffiehuishouders Lisse en Sassenheim en Omstreken kwam verzoek ter tafel om het sluitingsuur voor de café's in Sassenh. en Lisse later te stellen met 't oog op de verlenging van den rij-tijd van de electrische tram, om zoodoende voor hen die op den laten avond op de tram moe ten wachten een geschikte waehtgelegenheid ter beschikking te hebben. Zulk een bezorgd heid voor den medemensch doet weldadig aan. De Burgemeester zal hierover te rade gaan met de Burgemeesters uit de betrok ken Gemeenten. De heer M. A. van den Berg, aannemer van de Rijkstelegraaf te Moordrecht die be zig is om de groote paal op de gedempte Haven te verwijderen, deelt den Raad mede dat hij bij zijn werk op sterke tegenstand is gestuit. De paal rust op een zwaar ce menten blok en het werk valt zoodanig tegen dat reeds 300 verloond is terwijl 100 was uitgetrokken voor dit onderdeel van een grooter karwei. Het blok is reeds tot 1.60 M diepte afgehakt, ma" de rest blijven zitten? Het meerendeel van den raad is van mee ning dat hij zich tot zijn opdrachtgever moet wenden en de zaak wordt verder aan B. en W. overgelaten. De doortrekking van de Julianalaan, door den argelooze als een hamerpuntje aange zien, bracht heel wat welsprekende tongen in beweging. Deze doortrokking van pl.m. 50 M. is in het uitbreidingsplan van de Ge mcente geprojecteerd en wordt nu ter hand genomen om in samenwerking van de Fa. van Zonneveld en Co., wier eigendom aan het door te trekken gedeelte grenst, te ko men tot een verbinding Julianlaan-Wilhel- minalaan. Voorloopig zal het werk voor de Gemeente in zandvaren en kruien bestaan, en de bouwrijpheid van den belendenden grond wordt er door bevorderd. De heer Speelman wil weten wat. het de Gemeente zal kosten en dan in een volgende vergadering beslissen. De heeren Bisschops en Verkley willen weten hoe men tegenover de eigenares staat van het aangrenzende land die van deze doortrokking profiteert. Het is niet goed om met twee maten te meten, in vroegere jaren is bij een dergelijk geval ook vergoeding van betrokken eigenaren verlangd. Wethou der Warnaar vindt wel iets billijks in deze opvatting. Indertijd is het bestaande gedeel- ergenomen door de Gemeente en de be trokken huiseigenaren hebben toen in de kos ten bijgedragen cn dit zou ook in dit geval gevraagd kunnen worden. In de volgende vergadering zal een volledige kostenbereke ning aan den Raad worden voorgelegd en nader beslist worden. Op voorstel van den heer Speelman wordt besloten de vroeger bestaande verordening weer in 't leven te roepen dat automobielen en rijtuigen niet vcnaf de Kerklaan de Hoofdstraat op mogen draaien, zulks met >og van de snelheid van de electrische tram wat door het ontbreken van uitzicht en het nauwe gedeelte van de Hoofdstraat ter plaatse groot gevaar oplevert. Het verkeer zal dan gebruik moeten maken van Beu kenlaanMenneweg, zoodat voor de Kerk laan het éénrichtingverkeer wordt toegepast. De heer Verkley vraagt hoe het staat met het bloemenventen op Zondag in de a.s. bloei periode in verband met de voorschriften van de Winkelsluitingswet oi Zondag. De Bur gemeester vermoedt dat de heer Verkley een voorstander is en geeft hem den raad om er dan zoo weinig mogelijk over te praten. Over iets waar men tegen is moet men zoo veel mogelijk spreken. Als laatste punt kwam aan de orde de voorschotten aan de kleine kweekers van Gemeentewege. De daartoe benoemde com missie bestaande uit de heeren H. Bader, G. Dannijs en A. Warnaar bracht rapport uit dat in de besloten vergadering werd behan deld. Het betreffende besluit van de vorige vergadering was met aanmerkingen van Ged. Staten teruggezonden. In het plan zal namelijk een maximum to albedrag aan voorschotten moeten wor den genoemd. Dit zal nog nader worden vast gesteld. Verder zullen de voorschotten for meel genomen alleen voor bedrijfskosten worden verstrekt en niet voor levensonder houd. Verder verwijzen Ged. Staten naar de betreffende besluiten van Lisse en Noordwij kerhouL De bedoeling ls dat de voorschotten door de Gemeente in wekelijksche termijnen uit te betalen, worden verstrekt als een vooruit looping op het Rijkssaneeringsplan. Bij het tot standkomen daarvan zal het verstrekte crediet worden overgeheveld op de organen die met de uitvoering van dit plan zijn be last. In antwoord op een opmerking van den heer van Breda merkt Wethouder Warnaar op dat er niets onbillijks in ligt dat door aanvaarding van de Gemeentelijke voorschot ten de betreffende kweekers aan de regelen van het Saneeringsplan gebonden zullen zijn. Om in den onmiddellijken nood te voor zien loopt de Gemeente op de Rijksregeling vooruit. Hierdoor komen deze kweekers niet in een uitzonderlijke positie, doch zullen automatisch onder de maatregelen vallen voor prijsregeling en inkrimping, daar deze algemeen toegepast worden. De heer Speelman deelt mede dat het Crl- s Comité geraamd heeft voor haar uitkee- ringen tot 20 April een bedrag van 1800.— noodig te hebben, terwijl nog slechts 130 in kas is, en verzoekt om voorschot van de Ge meente op de te wachten baten van de ge houden Tentoonstelling. Wordt verder in besloten zitting afgedaan. Hierna sluiting van de Openbare vergadering. KIEZERSLIJST De kiezeslijst onzer Gemeente bevat namen van Kiezers voor de Tweede Kamer, 2296 voor den Gemeenteraad en 2363 voor de Prov. Staten. MELKPRIJS De kleinhandelprijs van de melk werd met 1 cent per liter verlaagd en op 10 cent steld. Ingekomen uit Egypte: Onze vroegere plaatsgenoot Ooievaar Langpoot en echtge- noote in Park Rusthoff. lir nr.KHIIJKE STAND. BEVALLEN: W J Berg—v Veen zn —Dl Haak dr. OVERLEDEN: Tb van Tol echtg. van Waard 58 jr Q v de Haan wed. van A Poel 81 Jr. gemeente in een hartelijke toespraak, waar op de schare zong: „Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen". WOUBRUGGE PROTEST-VERGADERING Door een „Commissie van Belanghebben den" werd in hotel Swama een openbare vergadering belegd om te protesteeren tegen het in een geheime Raadsvergadering geno men besluit tot uitvoering van een riolee- ringsplan. De vergadering die druk was be zocht, werd geleid doo rden heer Chr. van der Nagel, die op verzoek van de commissie het voorzitterschap voor dezen avond op zich had genomen. In zijn openingswoord wees de voorz. op de geheimzinnige dingen welke momenteel in de gemeente plaats heb ben, namelijk het in uitvoering brengen van een rioleeringsplan, waartoe volgens Spr. de Raad met 4—3 stemmen heeft besloten. Spr. zag zich geplaatst voor vele duistere zaken en velen met hem doen maar niet anders als vragen, wat is liet nut van een rioleering voor deze gemeente, is dit een ge meentebelang, wat zullen de kosten daarvan bedragen, zal een rioleeringsbelasting wor den geheven, heeft het Gemeentebestuur zich laten voorliohten door deskundigen, is de benoemde opzichter bij het werk deskundig, zullen de slooten worden gedempt, men zegt van ja, aldus spr., dooh hij kon dit niet ge- looven. Wel wordt beweerd, dat de grond reeds is aangekocht, doch spr. als makelaar weet daar niets van evenals de gemeente- opzichter. Spr. heeft cijfers hooren noemen, de een zegt dat het plan ƒ20.000 kost, een ander noemt een hedrag van ƒ30.000, er zijn zelfs die beweren, dat dit riooltje maar 50.000 van de gemeentekas zal eischen. Het. is alles duister ,zegt spr., wij weten niets en daarom geeft hij gaarne het woord vergadering. De heer E. van Lulbing besprak daarna in den breede het rioleeringsplan dat volgens hem minstens ƒ46.000 zal 'rosten. Spr. voor zag onoyerkomenlijke moeilijkheden, zeer groote lasten en nadeelen voor de eigenaren van de perceelen, gelegen in het plan. Spr. vond 't jammer dat geen van de 3 raadsleden gehoor hadden gegeven aan de uitnoodiging deze vergadering bij te wonen. Spr. en meer deren met hem hadden gehoopt dat bedoelde heeren eenig licht in deze duistere materie konden verspreiden. Dr Loth hierna het woord verkrijgende, deelde mede geen voor- of tegenstander van het plan te kunnen zijn omdat hij ook niets wist, gelijk zooveel anderen. H-et nut van een rioleering voor Wou- brugge kon opr. niet inzien. De werkloozen- 6teun kost de gemeente momenteel f 18.000- per jaar en nu heefL zegt spr„ de Raad naar een werkobject gezien, waarvan de koeten op de kapitaaldienst kunnen worden ge bracht De Raad meent een goede oplossing te heb ben gevonden, door de uitvoering van het plan, het Rijk geeft hiervoor eubsidtie. Edooh, alles is geheim behandeld- wij kun nen gissen en meenen, weten doen wij niets. De heer C. van den Beng trachtte daarna wel het nut van een rioleering te toonen door te wijzen op de vele stank- verspreidende slooten, de zeer slechte af watering, waardoor meerdere perceelen en erven dagenlang onder water staan. Wij moeten toch betalen, zegt spr., laat het ge meentebestuur dan maar waar voor het geld nemen. De heer A. Kroon sprak zijn leed- n uit, dat het hoofd der gemeente niet was uitgenoodigd op deze vergadering en wees er op, dat de oommissie veretanti.g had gehandeld, wanneer zij eerst voeling had gezocht mét Bi en W., dan was zij dezen avond beslagen op het ijs gekomen. Nu we ten wij niets, de commissie weet ook niets- het is allee gi6sen. Spr. 6teld-e daarom voor een oommissie uit de vergadering aan te wijzen, welke tot taak zal hebben zich met het gemeentebestuur te verstaan, om dan op een volgende vergadering met gegevens te kunnen komen. Dit voois tel vond alge meene instemming. In deze commissie wer den aangewezen de heeren A. Kroon, Dr Loth, E. van Luiing, G. A. van Wingerden, H J. van der Boon, C van den Berg en Chr van der Nagel. Daarna nam de vergadering het besluit, aan het gemeentebestuur te ver zoeken het aangevangen werk inzake de uit voering van het rioleeringsplan voorloopig niet te doen doorgaan. Hierna werd de ver gadering, welke een zeer rustig en ordelijk verloop had. door den voorzitter in do vergadering meedeelen en aan hen zgen, dat ik in den geest met hen ben. Met grooten dankO. nee, dit is voor mij, onderbrak Dr. Colijn zichzelf onder da verend gelach van de Deputatcn. De vergadering wordt nu geschorst tot kwart over twee. LOOP DER BEVOLKING INGEKOMEN van Noordwjjkerhout M J Schoo Hoofdstr. 82; Sneek M Saers Hoofdstr. 167; Al- ktmade J C v Eündhoven. Hoofdstr. 167; Der Haag C Batenburg. Hoofdstraat 369. VERTROKKEN naar: Haarlemmermeer B S Loo cn A v Loo, Rusthofflaan 39; Leiden J Vonli H Baderstr. 35; NoordwtJkerhout G M v d 1 eet Lr ede 1; Leiderdorp W Jonkers, v. Heemst, a str 17; Amsterdam J Th RUckel. Charbonlaan 6. VOORSCHOTEN BEDANKT VOOR BEROEP Gisteravond deelde Ds. Houtzagers voor den aanvang van de bidstond voor 't gewas, aan de gemeente mede, dat hij gemeeno had voor de roeping naar Middelburg te moeten bedanken. Aan het einde van den dienst vertolkte ouderling D. J. van Cuilenborg de gevoe lens v»n dankbaanheid eu blijdschap der VORMING VAN EEN NATIONAAL FRONT Het Centraal Bestuur van het Nationaal Verbond „Godsdienst, Gezin, Gezag" heeft het initiatief genomen tot het beleggen van een groote nationale vergadering, welke zal laats hebben op Woensdag 22 Maart a.s. in e groote zaalvan den Dierentuin te 's-Gra- venhage. Het plan bestaat om deze vergadering te doen voorafgaan (des morgens en des mid dags) door een samenspreking van Hoofd besturen en comité-leden der tot medewer king uitgenoodigde of zich aangemeld heb bende organisaties, alsmede van andere lei dende personen in den lande om te komen tot een vorm van samenwerking (een soort bloc of front) van alle nationaal gezinde or ganisaties voor een krachtige actie tegen a'le gezagondermijnende invloeden. In eersten aanleg is een uitnoodiging ge daan om medewerking tot de navolgende organisaties: Nationale Vereeniging Pró Rege, Nationale Bond Het Mobilisatiekruis, Bond van Chr. Oranjevereenigingen, Nat. Bond tegen Revolutie, Comité tot Waai schuwing tegen eenzijdige ontwapening, Kon. vereen. Ons Leger, Kon. Vereen. Onze Vloot, Nat Jongeren Verbond, Nat Unie, Anti-communistisch Verbond te Soest, de Burgerwaehtsbesturen van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht, alsmede het Comité Bijbel en Oranje te Den Haag en'de Vereeniging „Gij zijt allen Broeders" te Rotterdam. Andere organisaties, die hieraan wen- schen mede te werken, gelieven zich te richten tot het secretariaat van het Natio naal Verbond G. G. G., Postbus 80. Rotter dam. Om misvattingen te vermijden, met het' oog op de a.s. verkiezingen, dient vermeld, dat het niet in het voornemen ligt de mede werking te verzoeken van politieke par tijen of andere groepen, die aan de verkie zingen deelnemen. De bedoeling van deze bijeenkomst is, naast het tegengaan van versplintering in de nationale beweging, in dezen spannenden tijd, waarin de gezagsondermijning verbijs terende vormen gaat aannemen, onze groote nationale goederen van buiten en van bin nen ernstig bedreigd worden en de revolu tionaire leiders met nieuw elan de massa naar den opstand trachten te drijven, een eendrachtig getuigenis te doen uitgaan van alle nationaal-gezinden voor een krach tig en stabiel overheidsgezag. De vergade ring zal gepresideerd worden door Ds. T. J. Hagen, Geref. predikant te Delft. Z\) die deze poging tot concentratie van nationale krachten financieel willen steu nen, kunnen dat doen door storting op het gironummer van het Nat Verbond G G.G., No. 202330, met vermelding van het doel. Laatste Nieuws. DE DEPUTATENVERGADERING (Vervolg van blz. 2) Nadat de Deputatenrede was uitgespro ken. droeg Mr. De Wilde het presidium eer over aan Dr. C o 1 ij n. Ik zou een verwijt van de vergadering krijgen, zoo sprak hij, wanneer ik U den hamer zonder meer overgaf. Wij danken U oor het kostelijk woord, dat U ons gegeven hebt Een woord van waarheid, dat zoó juist den toestand van land en volk weer- eaf. Maar voor de Deputatenvergadering heeft het woord bijzondere waarde, omdat het was een woord des Geloofs, waaruit U kracht en sterkte put De eenheid is door dit woord zoer gewekt Wij willen U dan ken. namens het heele a.r. volk, dat U zicli bereid verklaard hebt, doo- het geheele lana heen spreekbeurten te vervullen, in Noord- Holland en Limburg, in Groningen en Zee land zijt gij opgetreden en hoopt gij op te treden, cn daardoor zijn alle antirevolu tionairen in ons land practisch in de gele- trenheid U te hooren (daverend applaus). Voor dezen jeugdigen ijver zeg ik U dank. Moge kracht en sterkte uw deel zijn, door het geloof in God. Ook door de vaste weten schap, dat heel het a.r. volk nooit zal na laten U aan den troon der genade op te dra gen. Wij hopen, dat U in deze dagen veel kracht geschonken moge worden (daverend applaus). Staande zong de vergadering Ps. 1343. Dr. C o 1 ij n dankte Mr. de Wilde voor zijn hartelijk woord namens de Deputatenverga dering gesproken en de door de vergade ring hem toegezongen zegenbede. Wij héb hen allen wel eens onze dagen van meei- dero en mindere opgewektheid, soms van overmoed, soms van neerslachtigheid. In dien er oen geneesmiddel is tegen de neer slachtigheid in ons hart, dan is dat behalve het dagelijksch putten uit de Bron, waar uit ons de kracht vernieuwd wordt, ook do warme houding welke spreekt uit uw vergadering. Daarvoor dank ik u allen. Ik heb nu nog een telegram voor te le zen van onzen Generaal (daverend gelach) U weet wel welken generaal ik bedoel, Duymaer van Twist, die nog nooit ontbro ken heeft op een Deputatenvergadering, maar die vanmiddag om 1 uur in do Kamer moet zijn om de belangen van zijn schip- persvrienden te verdedigen, (Applaus). Het telegram luidt als volgt: Ik ben we gens noodzakelijke aanwezigheid in de ver gadering der Tweede Kamer voor de eer ste maal in een periode van bijna een hal ve eeuw tot mijn groot leedwezen verhin derd dezen toogdag bij te wohen. Wil dit Land- en Tuinbouw. REGEERINGSSTEUN VOOR VLASTEELT PER H A. 225 GULDEN. De secretaris der Gewestelijke Vlastelers- commissie N.-Z.-Holland deelt mede: De plannen tot steunverleening aan de Vlas teelt 1933 door $e Regeering nemen vasteren De opzet is: Per H.A. voor het in 1933 te telen vlas een Regeeringspremie uit te keeren van f 225.- als volgt te verdeel en: f 100 per H.A. voor den teler. f125.per H.A .voor den vlasser. In totaal zal de teelt van 6000 H-A. gesteund worden. Welke basis van toewijzing aangeno- en zal worden, is nog niet bekend. Wordt dezelfde basis als voor de Steunrege ling 1932 aangenomen, dus de jaren 1928-1929 dan beteekeiit dit, dat het gewest Hol land in totaal krijgt toegewezen 579 H.A. of pet van het jaarlijksch gemiddelde van deze periode. Wanneer echter als basis voor de Steunrege ling 1933 b,v. zouden worden angenoraen de laatste 3 jaren, dus 193019311932, dan zou zulks beteekenen, dat in Noord- en Zuid-Hol land 444 H.A. of 78 pet. "an de gemiddelde oppervlakte der laatste 3 jaren voor premie- uitkeering in aanmerking komen. Een dusdanige regeling houdt tevens in, dat zij. die de laatste 3 jaren geen vlas teelden, ook niet voor premie-uitkeering in aanmerking komen. Daarbij dient wel in aanmerking te worden genomen, dat slechts z\j, de erkend zijn als vlasteler door de Vlastelersvereeniging de premie in aanmerking komen en dat deze erkenning is gebonden aan art. 6 sub. 8 der Statuten dezer Vereeniging, luidende: Erkende telers z\jn natuurlijke personen rechtspersonen, die ten penoege van het be stuur der Vereeniging bewijzen, dat zij of hun voorganger op het bedrijf over de jaren 1928, 1929 en 1930 gemiddeld tenminste één halve H.A. vlas per jaar verbouwen. Afwijking van deze bepaling zal alleen in overweging genomen kunnen worden, als het totaal van 6000 H.A. in Nederland niet wordt bereikt. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat deze voorloopige mededeeling uitgaat 4 Maa-t 1933 toen een definitieve reoeling nog niet bekend Zij heeft ten doel, de te'ers in kennis te stellen met wat tot op heden bekend is, ten einde hen bij het opmaken van het zaaiplan een kleine aanwijzing te geven omtrent één der teelten, die de Regeering voornemens is te steiinen. Zij, die voornemens zijn, vlas te telen in i33 met Regeeringssteun, kunnen zich voor- 'oopig op-even bij het secretariaat der Gewes telijke Vlastelerscommissie, Anna Paulowna- straat 20, Den Haag, onder uitvoerige vermel ding van naam, voornaam, juist adres en mede deelins van de oppervlakten, in elk der jaren 1929—1939-1931—1932 met vlas be- teeld en van het aantal H.A., dat zij voonie- zijn in 1933 met vlas te bezaaien, e voorloopig aangifte sluit 15 Maart 1933. Nader zal worden bekend gemaakt, in hoe verre het aantal opgegeven H.A. voor steun verleening in aanmerking komt. CRISISZUIVELWET BOETE OPGELEGD Bij vonnis van den kantonrechter te Alme lo van 3 Maart jl. is de margerinefabrikant D. H. P te Steenwijk veroordeeld tot 2 geld boeten van 200.— subs 2 maal 100 dagen hechtenis wegens het afleveren van mar garine, waarvan de samenstelling niet vol deed aan de eiscbcn krachtens de crisiszui- velwet 1932 gesteld. NED. VARKENSCENTRALE INVRIEZEN VAN ZWARE VARKENS De Nederlandsche Varkenscentrale deelt mede: Reeds eerder werd medegedeeld, dat het in het voornemen der Nederlandsche Var kenscentrale ligt om gedurende de maand Maart een partij zware varkens, welke reeds geruimen tijd geleden aan haar ter levering werden opgegeven, af te nemen. De Ned. Varkenscentrale is reeds eenigen tijd bezig om te trachten voor deze varkens een exportmogelijkheid te vinden. Tot heden ■n daarin niet geslaagd. In verband hier mede zullen de varkens tijdelijk worden in gevroren. Het ligt echter in de bedoeling de varkens te exporteeren, zoodra de mogelijkheid daar toe open staat. Het aantal varkens, dat gedurende deze veek zal worden ingevroren bedraagt 7000. CRISISVARKENSBESLUIT De minister van economische zaken en arbeid heeft den termijn, waarvoor de vast gestelde heffing krachtens het Crisisvarkens besluit 1932, zal gelden, verlengd tot 15 April 1933. In zijn requisitoir merkte de officier van justitie op. dat ondanks de ontkeritenis van erdachte alle elementen van medeplichtig heid hier aanwezig waren. Eisch 2jaar gev. straf. De verdediger achtte de straf te zwaar en erzocht derhalve de rechtbank verdachte schuldigverklaring, veel lichter te straffen. Na een korte repliek van het O.M. be paalde de rechtbank daarop de uitspraak op 21 Maart a.s. AMSTERDAM. De ontspanning, die van de Ver. Staten is ingetreden, de rede van Dr Trip in de Kamer van Koophandel te Rotterdam en de goede indruk die de week staat van de Nederlandsche Bank heeft ge maakt, hebben een geruststellenden invloed uitgeoefend met betrekking tot don gulden. Op de wisselmarkt werd het Nederlandsche betaalmiddel aanmerkelijk beter gewaar deerd. Ook scheen men minder beangst om trent den dollar. De stemming op de aandeelenmarkt was dientengevolge flauw en bijna algemeen vol trok zich een scherpe reactie. De handel droeg een kalm karakter. Alleen i Koninklijke ging het vrij levendig toe. De eerste koers lag reeds een 3-tal punten laser, waarna in het verder verloop van 2 intrad. De Amerikaansche soorten waren echter prijshoudend. Van de Industrieelen verloren Philips ruim De slechte cijfers van den uitvoer van radio-artikelen droeg tot de daling bij. Uni Lever zagen zich een 5-tal punten ontgaan. Aku bleven op peil. in verband met de vaste tendens op de Berlijnsche beurs. Suikerwaarden hadden van aanbod te lijf den. waardoor een daling van plm. 6 in trad voor H.V.A. De minder courante soor ten liepen eveneens terug. Ruhberwaarden gedrukt Tabakken lagen zeer zwak. Deli's verloren 10%. Rechtzaken. DE JUWEELENDIEFSTAL TE DEN HAAG In Juli 1932 werden ten huize van Dr. Philips aan de Van Hogcnhoucklaan te Den Haag een groot aantal gouden en platina sierader», alsmede geldsbedragen, waaronder 998 Engelsche gouden ponden ontvreemd. De verdenking viel spoedig op een gewezen huisknecht, een Oostenrijker, die destijds in arrest werd gesteld, doch tijdens het voor onderzoek werd vrijgelaten, aangezien de rechtbank toen geen voldoende termen aan wezig achtte. Hij werd over de grens gezet en in Oos tenrijk ondergaat hij thans een jaar zware kerkerstraf. Ook de medeplichtige, een schoenmaker, eveneens een Oostenrijker, moest wegens ge brek aan bewijs op vrije voeten worden ge steld. Ook deze man is toen over de grenp gezet Na eenige dagen werd de politie door de grensautoriteiten in kennis gesteld, dat de schoenmaker wederom in ons land was teruggekomen en spoedig werd zijn aanwe zigheid in Den Haag opgemerkt De man werd bij een perceel aan den Schenkweg gesnapt en tevens kwam de politie toen in het bezit van het gestolene. dat onder den vloer van een keuken wns begraven. Verdacht van medeplichtigheid stond de 2S-jarige schoenmaker voor de vijf la kamer dei rechtbank te D*»i Haag tereent rdens het getuigenverhoor st verde iger Dr. Phi'ips de vraag ol hij dien L«-v\usten Zondagmiddag den huisbiwr.ar- der en diens vrouw opzettelijk had uitge zonden, waarop ar. Philips opmerkte, dat deze vraag op een msinuatio geleek. De vrouw van den huisbewaarder ver klaarde, dat bij haar terugkomst de nog op dezelfde wijze afgesloten bleek. Een agent van politie en een inspecteur ver klaarden, dat er geen sporen van inbraak gevonden zijn. Verdachte bekende, dat hij fluiten moest zoodra er onraad was. Bij zijn terugkeer in Den Haag stelde hij zich in verbinding mei zijn vroegeren patroon, ten einde weer toe gang tot het vroeger door hem bewoonde perceel te krijgen. Beursoverzicht. W isselkoersen. Londen H.F8 Berlijn 58.90 Parijs 9.78 9.814 Rrusset 34.7fi 34.80 Zwltserl.l8.l2U 48.20 Niet-officieel raag M adrld 20.90 80.10 B. ROTTERDAM. 9 MAART Heden Vorig Londen 8.fil4 8.694 Berlijn 58.91 S 6!l874 Parijs 9.79 9.77% Br..ssol H4.76 3474 ZsvitSerl.48.U5 48.10 N.-York Heden Weenen Kopen h. 38.5» Stockh. 45.50 Oslo 44.00 N.-York Vorig Heden Ween en Kopenh. 38.49% 38£5 Stockb. 45.55 45 40 Os.o 44.20 44.— Madrid 20.95 20.90 Milaan 12.65 12.61 AMSTERDAM 7 MAART Nlet-offlcle* 1)11. B. gr. 68.60 58.85 IUO schil. 28.— 28.76 IUU B. fi a 6.924 6.97 100 F. AL 3.50 4.— Eng. Bp. 8.87% 8.87H Fr. Bkp. 9.80 9.85 Pr. 100 kr 7.32% 7.42% Aladi. 100 20.60 21.— Italia 100 12.60 12.70 100 Peng. Japan Yen55.— 60i— Wars. Z. 2728.% B.-A pea. 66.— Bat. Cable 0.99H 0.99% BaLztcbt Boek. 100 1.45 1.50 Zw. Bkp. 48.15 48JW KOERSEN DER EDELE METALEN Medegedeeld door H. DrUfhout en Zonen, A dam Goud In baren (ong Goud ln baren (ongeflneerd) Verkoop fUn goud per kg. NAGEKOMEN MARKTBERICHTEN kropsla f 2.104.80 selderel f 2.505.40 knol- selderel f 1.506.10', alles per 100 stuks;' kroten gek. kroten fS7; witlof f 1521; boerenkool iplnaaie f 1622; uien f 1.602.50; wor 11 per iEIDEX, 9 Maart Melk. Aanvoer 43902 L. Con sump tiemelk. Hoogste prijs f6.30; laagste prijs f6.25. Industrlemelk. Hoogste prijs f 4; laagste prijs f 3.60. ROELOFARENDSVEEJT, 8 Maart (Bloemen veiling: brllL star 9 et; fred Moore 8 ct; la reine 7 ct: pr. van OostenrtJk 9 ct; mr v d Hoeff 19 ct; raurlllo 8—12 ct: flamingo 9 ct; cramm. brlll. 6 ct. will. Copland 58 ct; will, pitt 1516 ct. bartlgon 812 ct per doxtjn; Nar cissen f 0.204 per 100 bos. IJMl IDEJf, 9 Maart. Heden kwamen aan den rUksafslag 14 loggers, 3 kotters, 1 stoombeuger 27 kustvisschers. Trawlvlsch. Pröaen: tarbot f 1.60—1.40, tong f 1.500.85 per kg.; rog f4518 per 20 *tuks: f 52—22; gr schol f 18—14; middel schol etschol f26—21; kleine schol f £3— f 13.50—t-2.85bot f 4.600.60; poontje kl gullen f 6.504.60: wijting f 7 603.60; helv. f 22—16.50 per 50 kg.; kabeljauw p»-- 125 kg. sch. Prijzen: lev kabeljauw f3.601.50: lev gullen f 1.070.34 p stuk; doode kabeljauw f 5025 per 125 kg.; doode gr. gullen f 12.50: f06.60; wijting f9 per 50 kg. f 22—19; f 45—3.» doode kl i rog f 22—15 per 20 stuks. De stoombeuger VL 85 besomde t 1128. motorloggers besomden: IJM 268 f 596: SCH 89 f 716; KW 4 f 753; KW 184 f 866; KW 161 f 841; JCW 34 f 1257; KW 151 f 828; KW 167 f 646: KW 173 f 779; KW 33 f 929 KW 10* f 681; KW 112 f 733; KW 65 f 1155; KW 25 f 691 t"" E 32j t 917; E 6n do Administratie van de N. Leidsche Courant Ereeetraat 123, leiden Hiermede verzoek ik in te schrijven als abonné op de N. Leidsche Oonrant voor minstens één jaar de volgende persoon (onen) De aanbrenger (ster) Naam: Dit biljet op te senden aan de Administratie. Gratis al de tot 1 April 1933 verschonende ml kers. Doorhalen wat niet verlangd wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7