DONDERDAG 9 MAART 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 DE LEIDSCHE GEMEENTEBEGROOTING AFGEHANDELD SCHOOLKINDERVOEDING EN -KLEEDING DE STEDELIJKE WERKINRICHTING Beschuldigende cijfers van den Voorzitter De Heer Knuttel gaat den Raad verlaten Gistermiddag: werd de artikelsgewijze be handeling van de begrooting voortgezet. Voortgezet wordt de behandeling van de voorstellen van mevr. Braggaarde Does inzake schoolkindervoeding en -kleeding. Het a.r. standpunt De heer Goslinga (a.r.) zegt, dat de a.r. partij afwijzend staat tegenover deze vorm van overheidsbemoeiing. De materie, die hier door mevr. Braggaarde Does wordt aangeroerd, wordt beheerscht door de vraag: Aan wie behoort het kind? Op deze vraag antwoordt de a.r. partij, dat het kind aan de ouders behoort en niet aan de Staat, zooals het Marxistisch stand punt is. Alleen bij grove yenvaarloozing van de belangen van het kind, mag de overheid ingrijpen. Het losmaken van do kinderen uit de gezinnen, zooals dat ge schiedt door de schoolkindcrvoeding en -kleeding is een breken van het gezinsver band, dat in zijn gevolgen funest kan wor den. Dat mevr. Braggaar—de Does telkens weer opnieuw aandringt op het instellen van een Gemeentelijke Commissie is een Uitvloeisel van haar Marxistisch standpunt, want mevr. Braggaar kan niet in gemoede volhouden, dat da. gemeente deze kleeding en voeding beter zou kunnen verzorgen dar. een particuliere commissie. Spr. zou het toejuichen wanneer een weg gevonden zou kunnen worden om de kinderen het eten thuis te geven. Er zijn daartegen practische bezwaren, hoewel spr. ze niet zoo erg voe len kan. 4 Wat de kleeding betreft, deze kan toch zeker wel via de ouders worden verstrekt Wat denkt de wethouder hiervan? Het verstrekken van voedsel tijdens de vacanties moet een crisismaatregel blijven. De heer Vos (v.d.) is niet voor het in stellen van een Gem. Commissie voor Schoolkindervoeding en -kleeding. De par ticuliere commissie verricht uitnemend werk. Met de beide andere voorstellen van mevr. Braggaar de Does zal spr. meegaan. De heer Van Eek (s.d.) zegt, dat do sociaal-democraten niet op het standpunt staan, dat het kind volledig toebehoort aan de gemeenschap. Wel zijn zij van meening, dat de gemeenschap een veel grooter taak heeft tegenover het individu, dus ook tegen over het kind, dan in de kapitalistische maatschappij wordt gemeend. De heer Manders (r.k.) is van mee ning. dat de heer Goslinga do zaak eet» beetje te zwaar opvat. Het is overdreven tc spreken van een breken van het gezinsver band. Spr. is intusschen ook tegen het in stellen van een gemeentelijke commissie. De beide andere voorstellen zal spreker steu- Mevr. Braggaar—de D oe s repliceert uitvoerig en verdedigt nog eens haar voor stellen. Dr. Horst heeft eenige malen het eten onderzocht Het was onvoldoende. Ook de zindelijkheid van de schalen en borden liet eenige malen te wenschen over. De heer Wilmer (r.k.) ziet in het voor stel van mevr. Braggaar-nde Does, om de schoolkindervoeding ook tijdens de vacan ties te verstrekken, weinig practisch nut Het is eigenlijk heelemaal overbodig. De voeding wordt reeds verstrekt in de va canties. Laat de Raad alvorens hiervan een permanente toestand te maken, eerst eens zien, welke ervaringen thans worden opge- Wethouder T e p e merkt op, dat klachten over de voeding moeten worden ter kennis gebracht aan de bevoegde instanties en niet ter kennis van vereenigingen, die buiten deze zaak staan, in casu de Bond van Ned. Onderwijzers, zooals blijkbaar is gebeurd. Het voorstel van mevr. Braggaar—de Does om een Gemeentelijke Commissie voor Schoolkindervoeding en -kleeding in te Etellen wordt verworpen met 20 tegen 12 stemmen. Voor stemden de s.d.a.p en de heer Knuttel. Haar voorstel om de voeding ook tijdens de vacantie te verstrekken en haar voorstel om schoenen inplaats van klompen te ver strekken. worden verworpen met resp. 17 te gen 15 en 18 tegen 17 stemmen. Voor het eerste voorstel steraden de s.d.a.p. en de heeren Knuttel, Vos, v. Tol en Manders. Voor het tweede voorstel dezelfde, behalve de heer Van Tol. Mevr. Braggaarde Does verdedigt daarna haar voorstel om sehoolpantoffels te verstrekken. B. en W. hebben hierop afwij zend praeadvies uitgebracht Dit praeadvies wordt aangenomen met 18 tegen 14 stem men. Tegen stemden de s.d.a.p. en de hee ren Knuttel, Manders en Vos. Bij volgno. 532 laakt de heer G roe ne vel d het feit, dat door de Leidsche Gym nasiasten een telegram aan Mussolini is ge zonden ter gelegenheid van de viering van het eeuwfeest van de stichting van Rome. Wethouder Tepe antwoordt, dat dit te legram op eigen iniiatief door de gymnasias ten is verzonden. De heer Groeneveld begrijpt niet, dat op het gymnasium de stichting van Rome wordt gevierd, (sic). Over volgno. 546, uitgaven voor volksfees ten wordt gestemd. Tegen stemden de s.d.a.p en de heer Knuttel. Bij volgno. 549 zegt mevr. D e C1 e r—d Bruyn (s.d.), dat er wel terrein voor sportterreinen is te vinden. Spr. vestigdt de aandacht op gronden bij „De Zijl" en achter de Toussaintkade. Spr. vraagt voorts wanneer „Westerkwartier" het haar aange wezen speelterrein in gebruik kan nemen. De heer Kuypers (s.d.) vraagt sport terrein voor werkloozen. De hee Eikerbout (a.r.) bepleit de be langen van de vereeniging „Eensgezind heid", wat haar speelterrein betreft Wethouder Splinter antwoordt, dat de kwestie van sportterein, ook voor werkloo zen, de aandacht heeft Over het speelter rein van Westerkwartier zijn nog onderhan delingen gaande. Ook de grondkwestics in verhand met het speelterrein van „Eensge zindheid" zijn nog niet opgelost Bij' volgn. 578 verdedigdt mevr. Brag g a a r—d e Does (s.d.) haar voorstel om over te gaan tot oprichting van een ge meentelijke crèche (kinderbewaarplaatsh Er is maar één crèche in Leiden en deze is onvoldoende. Nu zooveel moeders, door werkloosheid van hun mannen, er dagelijks op uit moeten, is zulk een inrichting nood zakelijkheid. Wethouder Romijn bestrijdt het voor stel op financieele gronden. Het college van b. en W. overweegt wel maatregelen om de moeilijkheden waarmede de bestaande crèche worstelt te verminderen. Het voorstel wordt verworpen met 20 te gen 11 stemmen. Voor stemden de s.d.a.p. en de heer Knuttel. De Stedelijke Werkinrichting Bij volgno. 584 komt in stemming het voorstel van den heer Van Stralen om B. en W. opdracht te geven uiterlijk binnen één jaar voorstellen inzake de reorganisatie van de Stedelijke Werkinrichting bij den Raad in te dienen. De heer Van Stralen (s.d.) licht zijn voorstel te. De hoer De R eede (c,h.) zegt, dat het niet valt te ontkennen, dat de toestand in do Stedelijke Werkinrichting inderdaad te wen schen verlaat Het bestuur overweegt dan ook verbeteringen en zal spoedig met een voorstel komen. Spr. zal echter toch voor het voorstel van den heer Van Stralen stem men, hoewel hij er tegen is, dat de moeilijk heden nu op den hals van B. en W. wor den geschoven en dat het college de moei lijkheden zoo spoedig moet oplossen. Wethouder R o m ij n protesteert er tegen, dat men van B. en W. vergt, dat zij in kor ten tijd de reorganisatie van de Werk inrichting in orde moeten brengen, terwijl het bestuur van deze inrichting er al eeni ge jaren over bezig is, zonder tot resultaat le komen. Spr. wil gaarne aan de reorgani satie werken, maar men moet niet zulk een termijn stellen. De heer Coster (r.k.) zal ook voor het voorstel stemmen. De Voorzitter trekt uit de besprekin gen dc conclusie, dat het bestuur der Werk inrichting smeekt om een prikkel om aan het werk te gaan voor de reorganisatie. In dat geval raadt spr. aan het voorstel mei algemeene stemmen aan te nemen. Wethouder R o m ij n is er voor het voor- stel-v. Stralen aldus te wijzigen, dat de Raad het bestuur der Werkinrichting ver zoekt imet reorganisatie-voorstellen bij B. en W. te komen binnen den tijd van een jaar. Het voorstel van den heer Van Stralen wordt door den heer Donders aldus ge amendeerd. Dit amendement in stemming gebracht, wordt aangenomen met 18 tegen 12 stemmen. Tegen stemden de s.d.a.p. en de heeren Knuttel en Huurman In stemming komt daarna het voorstel- Knuttel om de Stedelijke Werkinrichting op te heffen. Dit voorstel wordt verworpen mei 19 tegen 11 stemmen. Voor de s.d.a.p. en de heer Knuttel Bij volgno. 603 vestigt de heer Van Stralen (s.d.) er de aandacht op, dat bij den Gem. Dienst voor Sociale Zaken te veel overuren worden gemaakt De directeur heeft 400 overuren gemaakt, zonder daar voor iets te ontvangen. Deze prestaties mo gen toch wel beloond worden. Wethouder R o m ij n wijst er op, dat de vele overuren bij den Socialen Dienst in verband staan met do tijdsomstandigheden «n met de plaatsruimte in het Dienstge bouw. Een belooning van de verdiensten den directeur .wordt door het college overwogen. Ontvangsten Bij volgno. 178 van de ontvangsten verde digt de heer Coster (r.k.) een voorstel om de verordening op de heffing van een belas ting op openbare vermakelijkheden in dien zin te wijzigen, dat waar gelezen wordt een vloeroppervlakte van 50 M2. te veranderen in 60 M2. en waar gelezen wordt 100 M2. te veranderen in 120 M2. B. en W. nemen dit voorstel In prae advies. Bij de begrooting van de Gas- en Electr/- citeitsfabriek wenscht de heer Bosman (v.b.) te worden geacht tegen te hebben Alvorens beslist wordt over het al of niet aannemen van de geheele begrooting, ver klaart de heer Van Eek, dat de s.d. frac tie haar stem aan de begrooting zal geven, hoewel zij daarmee het beleid van B. ex niet volledig goedkeurt De heer Knuttel (comm.) wenscht ge acht te worden tegen te hebben gestemd. De heer Bosman (lib.) zal vóórstem- men, hoewel hij tegen enkele hoofdstukken bezwaar heeft De begrooting wordt daarna goedgekeurd. Teleurstelling De Voorzitter spreekt er zijn teleur stelling over uit dat men zich zoo weinig heeft gestoord aan zijn verzoek om bij de begrooting koelheid te betrachten. In vergelijking met andere plaatsen van dezelfde grootte is er in Leiden lang ge praat Ter vergelijking noemt spr. plaatsen als Tilburg, waar 35 uur, 's-Hertogenbosch, waar 23% uur, Haarlem, waar 52 uur, Dor drecht, waar 24% uur, Nijmegen, waar 21 uur, en Leeuwarden, waar 2% dag over de begrooting is gesproken. De kosten spreken ook een woordje mee. De raad heeft i 2.12% cent per minuut ver praat Een verrassend slot. Aan het einde van de raadsvergadering verraste de heer Knuttel (comm.) den Raad met de mededeeling dat hij het raads lidmaatschap neerlegt. Het raadslidmaat schap voor de communistische partij eischt van spr. een bijna dagelijksch contact met de arbeiders die hem afgevaardigd hebben, zoodat het werk in den Raad zoo practisch mogelijk zij. Daartegen is spr. door zijn werkkring niet opgewassen, terwijl het ook te veel van zijn physiek vergt De Voorzitter spreekt zijn leedwezen uit over dit besluit van den heer Knuttel. Spr. heeft den heer Knuttel leeren waar- deeren als een der knapste raadsleden en de raad zal zijn rake opmerkingen en zijn scherpzinnigheid missen. De heer Knuttel zegt dat deze vriende lijke woorden en in 't algemeen de vriende lijke houding van den raad het beste bewijs is dat spr. zijn taak niet heel goed heeft vervuld. Daarna sluiting. STADSNIEUWS DE BRANDSTICHTER v. d. LUBBE Naar wij vernemen is een Berlijnsche Com missaris van politie heden in Leiden gearri veerd om een uitgebreid onderzoek in te stel len naar den persoon van M. v. d. Lubbe, die gearresteerd is wegens het stichten van brand in het Berlijrsche Rijksdaggeiouw. VAN HET STADHUIS B. en W. van Leiden doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijn ver gadering van den 13en Febr. 1933 is vast gesteld de volgende verordening, houdende wijziging van de verordening van 2 Mei 1912 (Gem.-blad no. 17) op de Straatpolitie laatstelijk gewijzigd bij verordening van 30 Januari 1933. Art. 1. Art 39 van bovengenoomde ver ordening vervalt Art 2 Art. 47 wordt vervangen door de volgende vier artikelen: „Art 47. Het is verboden op of aan den openbaren weg .alsmede aan of bovenopen- baar water, eenig aanplakbiljet of ander drukwerk of geschrift hoegenaamd aan te plakken. Dit verbod is niet van toepassing: a. voorzoover door B. en W. schriftelijk vergunning tot aanplakken is verleend of, ten aanzien van eigendommen, niet bestemd tot den openbaren dienst der gemeente en niet bij de gemeente in gébruik, voorzoover door den rechthebbende toestemming tot aanplakken is verleend; h. op gerechtelijke akten en andere stuk ken, waarvan de aanplakking door open bare ambtenaren krachtens wettelijk voor schrift geschiedt. Art. 47a. Het is veihoden op of aan den ojienharen weg, alsmede aan of boven open baar water, tenzij daartoe bevoegd, niet in strijd met wet of verordening aangeplakte stukken af te scheuren, onleesbaar te ma ken of te beschadigen. Art. 47b. Het is verboden met teer, krijt, kalk of eenige andere kleur- of verfstof af beeldingen, letters, cijfers nf teekenis aan te brengen: a op den openbaren weg; b. op hoornen, palen, muren, deuren, leuningen, hekken, schutting of andere voorwerpen aan of op den openbaren weg of aan of boven openbaar water. Het onder a van het eerste lid vermelde .erhod is niet van toepassing, voorzoover gehandeld wordt krachtens door B. en W verleende algemeene of bijzondere schrifte lijke vergunning. Het onder b van het eerste lid vermelde verbod is niet van toepassing, voorzoover tot het aanbrengen van afbeeldingen, let ters, cijfers of teekens door B. en W. schrif telijk vergunning is verleend of. ten aan zien van eigendommen, niet bestemd t<»t den openbaren dienst der gemeente en niet hij de gemeente in gebruik, voorzoover daar toe door den rechthebbende toestemming ■is verleend. Art 47c. Het is verboden tusschen 10 uur ?s namiddags en 6 uur des voormiddags op den openbaren weg te vervoeren of bij zicli te hebben eenig aanplakbiljet, eenic plakmiddel, eenig plakgereedschap, teer, krijt, kalk of een:ge andere kleur- of verf stof. Dit verbod ls niet van toepassing, voor- zoover kan worden aangetoond, dat de in het eerste lid bedoelde voorwerpen of stof fen niet zijn gebruikt, noch zijn bestemd om gebruikt te werden voor handelingen, die ingevolge de artikelen 47 en 47b zijn verboden." A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. LIJST VAN INSTELLINGEN VAN WELDADIGHEID Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algeimeene kennis, dat door lien op 2 Maart 1933 op de lijst van instellingen van weldadigheid, opgemaakt ingevolge ar tikel 3 van ae Armenwet, zijn ingeschreven de stichtingen genaamd „Salvatorshof" en „St. Jacobshof", welke instellingen zijn ge- rangsohikt onder die bedoeld sub c van artikel 2 der genoemde wet. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 Maart 1932. GODSDIENST EN ZEDELIJKHEID REDE VAN PROF. Dr. A. M. DE HARTOG Over bovenstaand onderwerp heeft Woens dagavond Pref. Dr. A..M. de Hartog uit Am sterdam voor de leden der U. C. S. V. en ver dere belangstellenden een rede gehouden in het auditorium van de Leidsche Universi- teiL Na een kort inleidend woord over de belangrijkheid van het onderwerp begint Prof. de Hartog met het afwijzen van de welstandsgodsdienst, welke het wezen van de godsdienst zoozeer heeft miskend en ge schaad. Godsdienst gaat allerminst op in het zoeken van hulp en troost. De jonge generatie moet met deze opvatting grondig gaan breken. Godsdienst is het zich met hart en ziel in dienst stellen van de hoogste en diepste werkelijkhoid. Nu te aan de mensch slechts gegeven de kring der be wustzijnsverschijnselen als het kentheore tisch primaire. Doch niet slechts gegeven is het bewustzijn, het is ook met zijn kenvor- men, met zijn kategoriën en met zijn struc tuur gewékt. Het gewekte wijst heen naar een wekkende achtergrond, naar een open baring die achter het bewustzijn zit Ver geleken bij deze verborgen grond, welke de mensch door het peilbeset ontwaren kan, is het bewustzijn secundair. Deze grond is heteronoom, zij is de actualiteit welke ons opwekt en ons verontrust. Het besef van af hankelijkheid ten opzichte van deze grond (Schleiermacher) is het fundament van alle religie, wetenschap en wijsgeerige bezin ning. De andere zijde van ons bewustzijn is de autonome: we worden gelokt door een be zielend ideaal cn rusten niet alsvorens we het verwerkelijkt hebben. In de Idéé van Kant komt deze autonome trek van het be wustzijn naar voren. Volgens Spr. zijn het in het bijzonder Von Hartmann, de groote baanbreker van het kentheoretisch realisme en Rickért, die op het bestendige, transcen dente wezen van het oordeel en zijn geldig heid wees, welke het transcendente van het actueele en van het ideëele als de bcido bo- wustzijnspolen in het licht hebben gesteld. Voor de religieuze geesteshouding is dit van groot belang: het religieuze is zonder trans cendent wezen, dat het wekt, niet bestaan baar. Het autonome onderstelt het heteronome. Volgens Spr. ontleenen we aan het een heidsbewustzijn het recht om het onbeken de transcendente wezen God to noemen. Denken is zoeken van verband, van eenheid. In de wetenschap wordt deze eenheid he kend, in de godsdienst wordt zij beleefd. Aan God komt het denken tot stilstand. (Platinus). Hij is de Eene, de Eenige, het enkelvoudig Wezen. Het eenheidsbesef in de mensch leidt hem tot de belijdenis van ccn >nig God, hem roepend tot Zijn dienst Zedelijkheid is de betrekking van de mensch tot het geschapene. Bij alle wisse lingen in de gemeenschap blijft de orde be staan, zij is het bestendige waarnaar de mensch zich heeft te richten. De zedelijkheid is het zoeken van het normatieve, van het transcendente ideaal dat zoowel dringt als ook lokt en dat in de mensch onverbidde lijk gerealiseerd moet worden. Voor de zede lijkheid is godsdienst niet hoogstens on schadelijk, doch hoofdzaak. Godsdienst is de harteslag die de zedelijke mensch door trekt en die in zijn bloed een vuur ont steekt. Zij doortintelt hem tot in de uiter sten van leven en dood en roept in hem het ware heldendom te voorschijn. DE HEER KNUTTEL LEGT ZIJN MANDAAT NEER Zooals reeds blijkt uit het Raadsverslag heeft het communistisch raadslid, Dr. J. A. N. Knuttel zijn mandaat neergelegd. Door zijn physiek en door zijn werkkring is hij niet langer opgewassen tegen de plichten die het raadslidmaatschap van hem vergt, sjjeciaal wat betreft het contact met de ar beiders die hem afvaardigden en de practi sche arbeid, die daarvan het gevolg moet zijn. Aldus verklaarde de heer Knuttel gis termiddag in den Raad. De voorzitter sprak hem in vriendelijke woorden toe, maar Dr. Knuttel bleef tot hel einde toe consequent en zei tenslotte nog dat juist deze vriende lijke woorden voor hem het beste bewijs zijn, dat «hij tekort geschoten is. M.a.w wan neer zijn heengaan applaus had uitgelokt zou hij meer voldaan zijn geweest Het is inderdaad in zekeren zin te be treuren, dat Dr. Knuttel zijn plaats in den Raad voor een ander gaat inruilen. Hij is ongetwijfeld een van de knapste raadsleden en zijn groote slagvaardigheid in het debat heeft ongetwijfeld kleur gegeven aan de besprekingen in den Raad. Het optreden van don heer Knuttel was ook altijd be schaafd en correct. Zijn aanvallen waren nimmer persoonlijk maar richtten zich steeds tegen principes. In sommige opzich ten konden vele raadsleden nog wel iets van hem leeren. Zijn opvolger op de lijst is de heer H.van Weizen, DE LEIDSCHE WINKELSTAND L ZANDVOORTS VIJFDE ZAAK De fa. 1. Zandvoort heeft vanmiddag in het perceel Hoogewoerd 42 haar vijfde win kel geopend. Het is een heldere modern in gerichte slagerij, waarin vooral gelet is op de hygiënische eischen, die tegenwoordig op dit gebied mogen worden gesteld. De in- installatie van de zaak is geheel nieuw en stelt de firma in staat voor een snelle en keurige bediening eorg te dragen. Vermel denswaard is ook de fraaie verlichting, die bij avond de winkel in een zee van licht zet Wij wenschen de fa. Zandvoort met deze nieuwe uitbreiding van haar reeds omvang rijk bedrijf, gaarne succes. VERBOUWING FA. SIMONIS. Het schoenmagazijn van de fa. M. Simonis Haarlemmerstraat 138, heeft een belangrijke verbouwing ondergaan, waardoor de een heel wat aantrekkelijker aspect heeft gekregen. Door een vernieuwing en een an dere indeeling van de geheele onderpui i: ongeveer twee meter meer étalageruimte verkregen, terwijl van de gelegenheid tevens gebruik is gemaakt om het inwendige var de winkel eens flink onder handen te nemen De verbouwing die haar beslag heeft gekre gen is in minder dan vier weken uitgevoerd onder leiding van architect Fr. van Thiel De fa. Lindenhof verzorgde het metselwerk, en de fa Jansen het schilderwerk. De clientèle van de fa. Simonis zal de<?e mooie verbetering ongetwijfeld op prijs stel lea LEIDSCHE PADVINDERS „LEEUWKENGROEP" Blijkens een advertentie in het nummer van gisteren, zal de „Leeuwkengroep" van de Leidsche padvinders Zaterdag 11 Maart a.s. een opvoering geven van de padvinders revue „Daar moet het heen", in de Stads gehoorzaal, aanvangende 8 uur. Het belooft een mooie avond te worden, die wij in de belangstelling van onze lezers hartelijk bevelen. LEIDSCHE SCHERMBOND Woensdagavond heeft de oompetitie-wed- etrijd plaats gehad tusschen Elbewee I en Lediden II. De wedstrijd werd gewonnen door Elbewee met 8 gew. part, 47 treffers en 46 ontvangen treffers. Persoonlijke resultaten boekten voor Leiden de heeren Kop 3, Nold 2, Klökner 2 en Gijeman 1 gew. parL, die voor Elbewee 'te heeren Brussee 3, de Graaf 2, Sagaar 2, Bnugmans 1 gew. part De wedstrijd werd door den heer de Jager op uitstekende wijze geleid. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: M G DirksenKramer d.: Chr. StikkelorumHonsbeek d.; C M H Kaizer— roon d.; E M SlckmanSUtsema d. OVERLEDEN: H C Trap man 69 J. GEHUWD: J Korpershoek wednr cn H P v d Lubbe d.; A H Korswagen en E Boon; P van Weizen en J E Roman. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN INZET VERKOOPING In hotel ,De Vergulde Wagen" werd gis teren onder leiding van Notaris R. v. d Berg de verkooping van de bouwmanswo- ning, stallingen, weiland enz. van wijlen den neer J. Stapper ingezet als volgt: Perceel 1 (de bouwmanswoning) Zoete- meyer 4100; 2. (Open grond) J. v Wierin- gen 1100; 3. (Burgerwoonhuis, Aarkade ^9) D. v. Dien, 1050; 4. (Woonhuis Aurkade 28) P. Baane 1000 5. (Burgerwoonhuis, Aar kade 27) W v Dokkum 1000 6. (Woonhuis Aarkade 26) W. v. Dokkum ƒ1125; 7, (Bouw terrein a. d. Aarkade) Zoetemeyer 1350; 8 (Bouwterrein a. d. Aarkade) Zoetemeyer 1400; 9. (Bakkerij, bergpl. en stalling) Zoete meyer 1525; 10. (Div. huizen (Aarkade 18,19 21, 22, 23 en 24) W. v. Beieren ƒ3250; 11. (2 perc. weiland, in jxjlder Veldhuizen) J. Stapper ƒ5300; 12. (Perc. weiland Vieram- bachtspolder) M. v. Dam, Oegslgeost, ƒ3000. Afslag 15 Maart. a.s. RAADSVERGADERING De eerstvolgende raadsvergadering zal naar we vernemen gehouden worden op Donderdag 16 Maart a.3. HET BOERENBEDRIJF In het vereen.-gebouw a. d. Julianastraat sprak gisteren het Tweede Kamerlid Chr. v. d. Heuvel voor de landbouwers en veehou ders in den Rijnstreek. De heer J. Voets, Voorz. afd. Alphen aan den Rijn Chr. Boe ren en Tuindersbond, opende op gebruike lijke wijze. Door den heer v. d. Heuvel werd aller eerst een beschouwing gegeven over den algemeenen toestand. In alle bedrijven is verlangen naar steun met gevolg eer. zwa dere belasting.. Over de geheele lin:e moet bezuinigd worden. Dwingende maatregelen van de Overheid inzake de hypotheek-boe ren, met renteverlaging en war- '-verminde ring, rijn gevaarlijk. Zij brengen ontwrich ting in de rechtsverhoudingen. Naar aanlei ding van deze duidelijke uiteenzetting over de moeilijkheden in het landbouw- en voe- houdersbedrijf, werden een 10-tal vragen ge steld. Op bevredigende wijze antwoordde spr. hierop. Aan den spr. werd door den voorzitter dank gebracht voor zijn betoog, waarna de heer J. A. Belgraver, hoofd Chr. Lageie Landbouwschool do bijeenkomst BOSKOOP LEZING Voor de vereeniging voor „Boskoopsche Culturen" trad in hotel „K liassen" op de heer J. Wolda, met het onderwerp: „Vogel- rultuur". Een groot gehoor heeft deze cause rie, die in hoofdzaak bescherming en verzor ging der vogels beoogde, gevolgd. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Zondag, 12 Maart, zal de Zondagdienst worden waargenomen door Dr. P. du Bujj. KATWIJK AAN DEN RIJN LEDENVERG ADERING A. R. PROP. CLUB Gisteravond hield de A. R. Propaganda- club „Groen van Prinsterer" een ledenver gadering in de zaal achter de Geref. Kerk. De voorzitter, de heer J. de Kreek, open de de vergadering door te laten zingen Ps. 68 16, waarna hij voorging in gebed. Ge lezen werd 2 Sam. 10 614, naar aanlei ding waarvan een openingswoord werd ge sproken. Opgewekt werd te strijden voor do A. R. beginselen en de A. R. Partöj en daar door en daarin te dienen de zaak des Hee- Hierna verkreeg de secretaris, de heer U. Noort, de gelegenheid de notulen te lezen an de vorige vergadering, die onveranderd werden vastgesteld. Nadat door gedienstige handen koffie was rondgediend, verkreeg heer P. Slingerland het woord voor zijn onderwerp: „De houding van de A. R. Par tij ten opzichte van den Volkenbond". Op duidelijke en heldere wijze werden door Spr. een viertal punten uitgewerkt: le. Dc aanleiding tot het ontstaan van den Vol kenbond; 2e. wat ze bedoelt; 3e. de vruch ten, die er van verwacht mogen worden; 4e. onze houding tegenover den Bond. Hoe wel de bereikte resultaten nog sober zijn en het werk weinig bekend en bemind, is het toch onze roeping dit werk met al onze kracht te steunen, al zal het zaak zijn onze verwachtingen niet te hoog te spannen. Een hartelijk applaus beloonde Spr. voor zijn van veel s'udie getuigende inleiding. Een uitgebreide bespreking volgde, waarhij ook de kwestie ChinaJapan aan de orde kwam. De voorzitter dankte allen, die aan het welslagen van dezen avond hadden mede gewerkt en wekte in zijn slotwoord allen op in de komende verkiezingsdagen te werken met alle macht en de uitkomst aan Gort over te laten. De heer P. Slingerland ging voor in dank gebed. Aanwezig waren 40 leden, terwijl 4 nieu we leden werden ingeschreven. KOSTELOOZE VACCINATIE Donderdag 16 Maart, des namiddags om half 3, zal er in het voormalig gemeente huis gelegenheid gegevon worden tot ko» telooze vaccinatie of her-vaccinatie. KATWIJK AAN ZEE VIJFTIENDE JAARFEEST J. V. OP G. G. »,DE HEERE IS ONZE BANIER". Voor deze 15de jaarvergadering, die gister avond in Irene gehouden is, bestond weder om groote belangstelling. De opening ge schiedde met het zingen van Ps. 36 vers 2, waarna de eere-voorzitter, Ds. Ingwersen, na te hebben voorgelezen uit Ex. XVII, de aanwezigen verwelkomde. De secretaris, de heer A. Kleinhout, bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental vooruitgaande is, al is een grootera toename gewenscht Er werd 40 maal verga derd; naast de Gewijde Geschiedenis na men de vrije onderwerpen de grootste plaats in. Tot onzen spijt riet onze penningmeester, de heer Rijsdam, zich genoodzaakt ons te verlaten; wij wenschen hem in zijn verder leven Gods besten zegen toe. Het verslag eindigt met een woord van dank a-an mevr en Ds. Ingwersen voor hun zeer gewaar deerde hulp. Het financieel verslag van den heer Rijs dam, penningmeester, luidt bevredigend, er is een batig saldo van f 74 28. Op humoristische wijze vertélde de biblio thecaris, de heer J. v. Hulsen, over den in houd der boekenkast, die steeds nog aan vulling van noode heeft. Vervolgens hield de heer A. Kleinhoul een inleiding over „Jona", die zeer gewaar deerd werd. Nadat afgevaardigden van ver wante organisaties en vereen, hun geluk- wensdhen hadden overgebracht, zong mevr. Ingwersen op verdienstelijke wijzo eenige liederen, zichzelf op de piano hegeleidend Tot de meest gewaardeerde bijdragen be hoorde wel „Improv'iseeren". door een vijf tal leden der vereen. Hierbij ging het om de meest uiteenloopende onderwerpen, zoo als ..de Gezangen" en „heeft een koe stand?" De jongelui brachten het er af. Het verdere deel van den avond was ge vuld met ernst en luim; ixik nog eenige samenspraken volgden 't Was reeds laat toen Ds. Ingwersen met een kort woord ein digde. nadat de heer Buys, voorzitter der Jongel.-Vereen., aan Ds. er mevr. Ingwer sen, namens de Vereen, zijn dank had over gebracht voor de buitengewone medewer king, die. naar Spr. hoopte, van langen duur mocht zijn. waarna door het jongste lid der Vereen., P. v. d. Schee, aan Ds. en mevr Ingwersen stoffelijke blijken van dank wer den overhandigd. Tijdens de pauze werd een collecte gehou den, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Jongel.-Vereen. en het Orgelfonds, voor welke beschikking de heer Van Andel zeer erkentelijk was. ERGERLIJKE MISHANDELING. Door de politie werd assistentie verleend in een woning aan de Baljuwstraat, waar de bewoner, zekere J. Kop ergerlijke wiize ziln vrouw en kinderen mishandelde, nadat hij met IJ v. d. B. de gereedliggende huis huur in drank onjgezet had en daardoor dronken thuis kwam. Hij werd naai politiebureau overgebracht cn :n bewaring der den zwaren druk der tijden gevoelen. Daarom is het streven meerdere vertegen woordigers in de Tweede Kamer te krijgen, die voor ons den strijd voeren tegen de huidige partijpolitiek, waarbij onze werkelij ke belanden ten achter staan. In deze vra gen wij niet allereerst naar principe, maar naar belang. Vanzelfsprekend is onze partij dus kleurloos, zij stemt rechts of links, naar onze. belangen eischen. Van sommige zijden wordt 't dan als juist aangeprezen, om bij de grootere partijen den hoerenvertegen- woordiger te stemmen; dit lijkt juist, maar is tooh minder goed, daar vrijwel 6teeds de fractie als zoodanig de beslissing neemt. Een groote groep vertegenwoordigers \an on/ze mcnschen zou van grooten invloed zijn bp den gang van zaken. Spr. wijst hierbij op 't voorbeeld van Bulgarije, waar de meer derheid afgevaardigden zijn van het platte land In ons land, waar ongeveer 60 pet der bevolking op het land leeft, is meerdere zeg gingskracht* door hun afgevaardigden nood zakelijk. Spr. bespreekt de maatregelen ter bescherming van de boeren cn tuin-ders door do Regeering genomen, die niet aan hun doel beantwoorden, den zwaren druk der sociale voorzieningen en \erklaarde zich tegenstander der Cumulatie en den Zo mertijd en achtte een verdere inpnlder-ng van de Zuiderzee onverantwoordelijk. Spr. eindigde met een opwekking om bij de as. verkiezingen zijn stem op de Nationale Boe ren Partij uit te brengen. Hierna volgde debat, waarvan weinig gebruik gemaakt werd. GYMNASTIEK. Hedenavond geeft de Kntw. Gymnastiek- Vereen. Hercules een uitvoering in de Groote Zaal. NATIONALE BOEREN. TTTTNDERS EN MIDDENSTANDSPARTIJ. In de Gemeentezaal werd vanwege deze partij een progaganda-vergadering gehou den. waar het woord gevoerd is door den heer J. J L. van Zuvlen. lid van het hoofd bestuur. De Nationale Boeren. Tuinders en Middenstandspartij, aldus de heer Van Zuv- lpn is een fusie \an de Plattelandershond (Brart) Gxopne Front. Zii heeft inzonder heid de belangen van de onbeschermde hp- drijven, dvc die der boeren, tuinders en middenstanders op het cog, die in 't bijzon LISSE „DE 20NZ0EKSTERS" [De Ned. Herv. Meisjesverecniging „De Zon zoeksters" hield 7 Maart haar eerste jaai- feest in het gebouw Rehoboth, waarvan ae groote zaal, vriendelijk aangekleed met planten en bloemen, stampvol was. Na het zingen van een Psalm en gebed sprak ae presidente, mevr. Tichelaar—Winkel, een welkomstwoord en droeg toen de leiding over aan Ds. Tiohelaar. Deze wees op het nauwe verband met de Herv. Gemeente, waarvan het zegel met het onderschrift „Wij zoeken de zon", geïnspireerd heeft tot de naam der vereeniging Na een bij- belsch opstel volgde een jaarverslag in de vorm van een stukje met gezongen refrein, waaruit bleek, dat de ver. bij de oprichting om 't groote aantal leden gesplitst in 'n af- deeling oudere en een afd. jongere meis jes, een jaar van veel bloei en zegen door maakte. Gedurende de eerste pauze werden lootjes verkocht voor een verloting van kunstvoorwerpen, die in de tweede pauze onder leiding van notaris Van Pelt plaais had. Toespraken werden gehouden door een afgevaardigde uit Warmond namens de Ring door den voorzitter van de Jongel. Vereen. „Obadja" op rijm en door mevr. Dr. ae C.raat, die vroeger leidster was van een Meisjesvereeniging ter plaatse. Een keurig aangekleed stukje, voorstellend de komst van de Lente, en twee tableaux, vulden het tweede gedeelte, terwijl na de 2de pauze het keurig gespeelde stukje „De mechanieke dienstbode" de lachspieren losmaakte. Het fijne slot werd gevormd door een tableau „De Zonzoeksters", waaraan alle leden van de vereeniging deelnamen. Aan het eind bracht de leider van don avond dank aan velen voor hun medewer king. die van alle kanten zoo spontaan werd verleend en bizonder van 't publiek, waaronder zoo'n prettige stemming heersen te. Na het zingen van den Avondzang ging men welvoldaan naar huis. BOUWVAKARBEIDERS Gisteravond werd in de R. K. Volksbond de jaarvergadering gehouden van de Bouw vakarbeidersbond „St. Jozef'. Deze vergade ring was druk bezocht. Naast de gebruike lijke werkzaamheden was aan de orde be spreking feestavond. Besloten werd dit jaar geen feestavond te houden, gezien de ert- tieke toestand van de kas. Van de rondvraag werd door enkelen gebruik gemaakt, waarna de vergadering met gebed gesloten werd. VEEL AFTREK Zooals wij verwachtten is van de mooie aanbieding van de firma Zwetsloot, die 3 pond bruine boonen en 2 pond Java-rijst voor iedere werklopze of kostwinner ge heel gratis besohikbaar stelde, door velen een dankbaar gebruik gemaakt Het is dan ook in deze tijd een zeer welkomen aanbie ding, die alle waardeering verdient. VOOR DE WERKLOOZEN Op verzoek van de werkloozen zal de heer J. Noorlandt, alhier, op Dinsdag a.s. om 2 uur in gebouw „De Vereeniging" voor hen een lezing houden over het onderwerp: „De sociale verzekeringswetten en de voot- deelen die zij de arbeiders bieden". Er zal gelegenheid tot vragen stellen zijn. R.O.D.A, Wij vernemen dat de Pret Gymn. Vereen, R.OJXA. hedenavond, na een rustperiode, haar oefeningen wederom zal aanvangen. NED, HERV. SCHOOL Hedenavond houdt de Ned. Herv. Sohool- vereeniging in haar schoolgebouw een leden vergadering. OEGSTGEEST ZENDINGSTENTOONSTELLING VAN HET ZENDINGSBUREAU DER GEREF. KERKEN Gistermiddag werd in de Rehoboth-kapel bovengenoemde tentoonstelling officieel ge opend. Aanwezig waren o.a. Dr. Rauws, director van de Zendingsschool alhier, Ds. E. H. Broekstra, Geref. predikant te Rijns burg, deputaten voor de Zending, Ds. Erin- ea, alhier, mevr. de wed. De Bruyn en mej. Hemmes. De voorzitter der Zendingscommissie, de heer A. M. Verschoor, opent de vergadering met het laten zingen van Ps. 89 vs. 7 en gebed, waarna hij Psalm 2 voorleest Hij houdt een korte toespraak, waarin hij den wensch uitspreekt, dat door middel van deze tentoonstelling de liefde voor de Zen ding moge worden aangewakkerd bij de gemeenteleden. Ds. Broekstra neemt hierop het woord en verklaart met enkele woorden de tentoon stelling voor geopend. De genoodigden krij gen nu gelegenheid tot het gebruiken van een kop thee in de gezellig ingerichte thee- salon. Hierna spreekt Dr. Rauws een kort woord, waarin hij opmerkt, dat de Zending in het buitenland steeds toeneemt, terwijl door den nood der tijden de arbeid in Gods Konink rijk binnenslands afneemt De heer Lok, oud-schoolhoofd in Indië, gewaagt van de toenadering die er gekomen is tusschen Europeanen en inlanders als ge volg van de Medische Zending. De heer Lok is tevens de aangpwezen man om in lichtingen te geven bij de tentoongestelde voorwerpen. Een hoogst in:eressante verzii- meling: wagens, poppen, een afschrift van de Koran, koppensnellers enz. Zeer ae moeite waard om te gaan zien. Toont uw belangstelling en neemt een kijkje in de kapel

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6