DONDERDAG 9 MAART 1933 TWEEDE BLAD PAG. S.D.A.P. EN COMMUNISTEN Strijdgemeenschap gezocht De onrijpe interpellatie van den heer Al barda over de muiterij op de „Zeven Pro vinciën" heeft weer eens doen zien hoe groot onder hen de verwarring van denk beelden wei is. Ze bestrijden allerlei kwaad, dal ze zelf in het leven roepen. Verdedigd wordt een soort gezag, maai dat moet dan zijn „geweldloos gezag" vol gens den heer YVibauL En aangezien „ge weldloos gezag" nog niet uitgevonden is, zaï soc.-dem. gezag beteekencn een slap gezag, tenzij men in moeilijke oogenblikken eigen theorie over boord werpt. Dat tegenover zulk een pleidooi voor een slap gezag, dat op den duur geen gezag meer heeft, in verzet komen degenen, die een krachtig gezag voorstaan, spreekt van zelf. En als dan fascistisch georiënteerd*- richtingen tegen gez'agondermijnende be schouwingen als van den heer Albarda op hun wijze reageeren en daartegenover hun maatschappij-vernietigende theorieën stellen, dan zoeke hij de oorzaak daarvan niet bij anderen, maar bij zich zelf. De heer Albarda bleek ook ditmaal weei zoo benauwd voor werkelijk gezag, dat hij zich haastte om het optreden van zijn partij genoot Noske in Januari 1919 te Berlijn hij gelegenheid van communistische muiterijen als iets geheel andersoortigs te kwalificee- ren dan wat bij het bedwingen van de mui terij op de „Zeven Provinciën" zich voor deed. Die Nederlandsche matrozen demon streerden maar zoo'n beetje en het was niei noodig geweest hen, na de veelvoudige waarschuwingen, waarbij gezegd werd wal hun wachtte, zoo hard aan te pakken. Hier is weer de man aan het woord, die bang is voor de consekwentie van eigen woorden en verward zit in de dubbelzinnig heid: gezag, maar geen geweld. Noske, de .bloedhond der revolutie" gelijk hij genoemd is kon zich zulk een tweeslachtigheid niet veroorloven. De man van louter woordenpraal kan dat nog wel en vergeet daarbij voorts heel gemakkelijk, gelijk we reeds eerder opmerkten, dat zijn vriend Noske de menschen, die zich kwa men overgeven zonder pardon liet neer schieten, maar dat den muiters van de „Ze ven Provinciën" geen haar zou zijn ge krenkt, indien ze aan de sommatie hadden voldaan. De heer Albarda wenscht gezag en de heer Duys keurt om principieels en practi- sche redenen de muiterij af en verafschuwt daarbij de communisten, die bij een opstand tegen het gezag te Kroonstadt wel lO.OOu menschen wegmaaiden, volgens zijn zeggen Maar wat lezen we vlak daarop in de bladen? Dat de Socialistische Arbeiders-Internati onale, waarbij ook de Nederlandsbhe soc.- democratie is aangesloten en in welke In tcrnationale de heer Albarda een rol speelt, aanstuurt op een eenheidsfront, op een strijdgemeenschap metde communisten van alle landen. De zachtaardige geweldlooze gezagshand- haver Albarda en de bijbelteksten misbrui kende en als incarnatie van het humanisme poseerende heer Duys staan gereed zich in de armen te werpen van de vertegenwoor digers van het meest brute, meedoogenlooze, misdadige, godlooze geweld, die niets anders beoogen dan de ineenstorting van onze wes tersche maatschappij en de volslagen ver nietiging van gezag, godsdienst en gezin. Waarlijk, de dubbelhartigheid der soc.- demoeratie viert ook hier weer hoogtij. Haai onbetrouwbaarheid, haar woordenspel mei hel gezag kan niet duidelijker worden ge demonstreerd dan in haar bereidheid tol samenwerking met de aanhangers der pru- letansehe gewelddictatuur, waarbij uil den aard der zaak de leiding zal zijn aan de extremistische elementen. De S.D.A.P. is en blijft revolutionair. Hei is bij het jongste debat over de Rijksbegroo- ting in de Eerste Kamer terecht door een soc.-dem. senator verklaard. Maar dat bete*-- kent tevens, dat van deze partij onbetrouw baarheid een der natuurlijke eigenschappen is Ze kijkt steeds uit naar de revolutionaire situatie. Acht ze die aanwezig, dan wordt het masker der schijnbare legaliteit afge rukt en toont ze 't misvormde Janusgelaat. Op het oogenblik, dat de heer Albarda zich te buiten guat aan frases over het ge zag, werkt hij met zijn partij aan een strijd gemeenschap met de communisten. Het. oude woord blijkt ook bier weer waar. een dubbelhartig man is ongestadig in al zijn wegen. Dat geldt ook voor een dubbel hartige partij, gelijk de S.D.A.P. ereenblijki Ons volk late zich er niet door bedriegen' BINNENLAND. OFFICIËELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN j K. B. is benoemd tot ridder Ln de Oranje-Naasau M. B. B. Nieuwkerk. Een communistisch-socialistisch eenheidsfront ROOD ROERT DE TROM! STRIJD TEGEN FASCISME EN KAPITALISME De S.A.I. heeft nog geen stelling genomen Het bureau van de Socialistische Arbeiders Internationale (S.A.I.) had op 19 Febr. jl een verklaring gepubliceerd over de bereid heid van de sociaal-democratische partijen, d e tot deze Internationale behooren. om met de communisten een eenheidsfront in strijd togen de fascistische reactie in Duitsch land te vormen De „Tribune" bevat thans het antwoord, dat door het Executief Comité der Commu- nistische Internationale (E.K.K.I.) op dezen oproep gegeven is, en waarin allereerst wordt geconstateerd, dat de houding van S. A. I. en der sociaal democratische par 'ijen tot op heden van dien aard is geweest, dat de communistische Internationale het volste recht zou hebben, aan de oprechtheid van het aa.-hpd geen geloof te schenken. Nie'temin roept het Executief Comité der C. I. nu het fascisme de Duitsche arbeiders klasse aanvalt en alle krachten van de we reldreactie aanwakkert, alle Communisti sche Part':en op, nog een poging te doen om door bemiddeling van de sociaal-derriocratr sche partijen het strijdende eenheidsfront met de sociaal democratische arbeidsmassa's te vormen. Het E.K.K.I doet deze poging in de vaste overtuiging, dat het eenheidsfront van de arheidersklasse op den grondslag van den klassenstrijd,, hef offensief van kapitaal en fascisme zou kunnen afslaan en het onver mijdelijke einde van elke kapitalistische uit huiting buitengewoon zou kunnen verhaas Met het oog op het feit, dat door de eigen aardigheid van de verhoudingen en van de concrete strijd-opgaven, die in elk land voor de arhe'dersklasse staan, een overeenkomst voor bepaalde acties tegen de bourgeoisie met het meeste succes in de afzonderlijke landen kan worden doorgevoerd, is het de aanbeveling van het E.K.K.I. aan de verschil lende Communistische Partijen, om voor stellen te doen aan de Partijbesturen van de tot de S.A.I. behoorende sociaal democra tische partijen voor gemeenschappelijke ac ties tegen het fascisme en tegen den aanval van hot kapitaal. Maar aan de onderhande lingen tusschen partijen, die zulk een over eenkomst sluiten, moeten de meest elemen tmrc voorwaarden voor den gemeenschappe lijken strijd ten grondslag liggen. Zonder concreet program van actie tegen de bour geoisie zou elke overeenkomst tusschen de partijen gericht zijn tegen de belangen van Wat thans de communisten willen! Het Executief Comité der Comm. Int stelt daarom voor, aan zulke overeenkomsten de volgendie punten ten grondslag tp leggen^ a. Communisten cn sociaal-democraten be=, ginnen dadelijk met de organisatie en door-"™, voering vhn de aftveer tegen de aanvallen van het fascisme, en de reactie op de poli tieke, vakvereenigings-coöperatieve e.^ an dere arbeidersorganisaties, op de arbeiders pers, op de vrijheid van vergadering, demonstatie cn staking. Zij organiseeren een gemeenschappelijke afweer tegen de gewa pende overvallen van de fascistische honden door middel van massa-protesten, straat demonstraties, politieke massa-stakingen. Zij zetten zich aan de organisatie van comités van actie in de bedrijven, stempel lokalen en arbeiderswijken en van afweer- groepen. b. Communisten en sociaal-democraten he ginnen dadelijk met de organisatie van het protest van de arbeiders, met behulp van meetings, demonstraties en stak ngen, tegen aanslagen op de sociale verzekering, tegen verlaging van den werkloozcnsteun, tegen ontslagen uit de bedrijven. c. Indien deze twee voorwaarden worden aangenomen en practisch doorgevoerd, houdt het EKKI het voor mogelijk, de Com munistische Partijen aan te hevelen, zich voor den tijd van den grmecnschappelijken strijd tegen kapitaal en fascisme te onthou den van aanvallen op de sociaal-democrati sche organisaties. Tegen allen, die de voorwaarden van de overeenkomst bij de doorvoering van het eenheidsfront overtreden, moet de meest onverbiddelijke strijd gevoerd worden, als tegen onderkruipers, die het eenheidsfront van de arbeiders brekm Deze voorwaarden die voor de S.A.I. worden opgesteld, gelden ook voor zulke partijen als bijv. de I.L.P die aan de Comm. Internationale de orga nisatie van een strijdend eenheidsfront heb ben voorgesteld. Over de hoofden der leiders heen! Het EKKI doet ten aanzien van de inter nationale arbeidersklasse deze voorstellen en roept alle Communistische Partijen, in de eerste plaats die van Liuitschland up, dadel ij k en zonder de resultaten van de onderhandelingen en de overeenkomsten over een gemeenschappelij- ken strijd met de sociaal-democratie af te wachten, te beginnen met de organisatie van gemeenschappelijke strijdleidingen, zoo wel met sociaal-democratische arbeiders, alsook met die van andere richtingen. De communisten hebben door hun jaren- langen strijd .■•bewezen, dat zij niet in woor den, maar inderdaad in de voorste rijen van den strijd om het eenheidsfront in de klasse-acties tegen de bourgeoisie gestaan hebben en zuUen staan. Hei EKKI heeft het vaste vertrouwen, dat de sociaal-democratische en partijlooze ar beiders, welke houding de sociaal-demo cratische leiders ook zullen aannemen tegenover de vorming van het eenheids front, alle hinderpalen zullen overwinnen en tezamen m.-l de communisten hèt een heidsfront niet in woorden, maar metter daad zullen vormen. Juist nu, nu het Duitsche fascisme een ongehoorde provocatie heeft georganiseerd om de arbeidersbeweging in Duitschland to vernietigen (brandstichting in den Rijks dag, va Ische documenten over opstand enz.) moet elke, arbeider zijn klasseplicht in den jtrijd tegen den aanval van het kapitaal ct de fascistische reactie begrijpeh, VVég inet de fascistische reactie en de terreur tegen de arbeidersklasse! De juiste manier om mooie witte tanden te krijgen" tanriaan- slag kwijt te raken is dezeDruk een weinig Chloro- dont-tandpasta op den drogeu Chlorodont-tan denborstel (een speciale borstel met gekartelde insnijdingen) en borstel in alle richtingen krach tig de tanden, zoowel aan buiten- en binnenzijde aS op het kauwvlak en tusschen de tanden. Doop daarna den borstel in het water en poets de tan den grondig na. Spoel dan eerst den mond met Chlorodont-mondwater is het beste en gorgel flink nal U zult verrast zijn over het resultaat van deze mechanische reiniging. Allo etensresten en de onooglijke tandaanslag verdwijnen en U hebt een zuiveren frisschen mond. Verlangt alléén Chlorodont-tandpasta. In tubes van 35 cent üroote tubes 60 cent Overal verkrijgbaar. Voor het strijdende eenheidsfront van 't proletariaat! Proletariërs aller landen, vereenigt u voor den strijd tegen kapitaalsaanval en fas- cime!" De S.A.I. op haar hoede Het dagelijksch bestuur dor Socialistische Arbeiders Internationale heeft naar aanlei ding van dit antwoord uit Moskou eer tweede verklaring gepubliceerd, waarin er op wordt gewezen, dat de communisten geen bereidheid toonen tot onderhandelen op internationale basis, doch slechts in de afzonderlijke landen. Dergelijke onderhandelingen in de afzon derlijke landen, aldus de S.A.I.kunnen door de tot dusver opgedane ervaringen te gemakkelijk van communistische zijd het karakter van manoeuvres verkrijgen e daardoor tot vergiftiging van den toestand en tot vergrooting in plaats van verminde ring van het wantrouwen in de arbeiders klasse leiden. Wij achten ons daarom verplicht de bij de S.A.I. aangesloten partijen op te roepen met de behandeling van dergelijke commu nistische aanbiedingen in de afzonderlijke landen indien mogelijk te wachten, tot dat de Executieve der Socialistische Arbei ders Internationale stelling heeft genomen ten opzichte van het nieuwe platform der Komintern". Uit Oost-lndie DE ONDERWIJS-REORGANISATIE. BUITENZORG, 8 Maart (Aneta). De mi nister van koloniën heeft telegrafisch de Indische regeering verzocht een commis sie in te stellen met de opdracht over het eeheele vraagstuk van de reorganisatie van het onderwijs op korten termijn van advies te dienen en tevens verslag uit te brengen omtrent alle tot dusver getroffen maatrege len. en in het bijzonder een oordeel uit te spreken omtrent het al of niet wenschelij- ke dier maatregelen. WATERKRACHTSWERKEN IN MIDDEN- JAVA. BATAVIA, 8 Maart (Aneta). Ten aanzien van de exploitatie van waterkrachtswerken in Midden-Java wordt gemeend dat een ge mengd bedrijf moet worden gevormd, dat in Ned.-Indië zal zijn gevestigd. In dit ge mengd bedrijf zullen het Land, de Provin cie en de Zelfstandige Gemeenschappen in Midden-Java een overwegenden invloed moeten hebben. De regeering is bereid der A.N.I.E.M. de waterkrachtsconcessie Kali Toentang toe te wijzen, op voorwaarde, dat ROFFELRIJMEN. Duidelijke iaal Neem het me niet kwalijk, "broeder Met een teederder gemoed, Maar de taai van zulke menschen Jaagt een rilling door mijn bloed. Dat zegt één der groote leiders Van de „arbeiders"partij En met daverend getray-pel Valt hem de vergaadring bij; Dat is taal die Zondagsmorgens Over ,,'t dierbaar vaderland" Via onze Huizer zender Ongestoord wordt voortgeplant; Dat is taal, en maar een staaltje Van de stijl van A. B. K., Met meer instemming ontvangen Dan het woord van Albarda, Die op het congres betoogde Dat 't godsdienstig ideaal Van de massa pas vervuld wordt Bij de roode zegepraal, Ja, dat Rood zich acht geroepen Tot de geestesvrijheidstrijd, Die zoo onder het ge-ezel Van de rechterzijde lijdt Ach, ik weet wel: onze menschen Walgen van de lasterpraat Van dien man, die elke dag weer Aan de Bijbel zich misgaat, Maar dat mag ons niet genoeg zijnt Als wij onze plicht verstaan Zullen we vandaag èn morgen Krachtiger ten arbeid gaan; Zullen w' iedre kans benutten Om met voorbeeld, woord en daad 't Evangeliewoord te brengen Aan „het proletariaat". Dat alleen kan onze kracht zijn; Dat alleen ons wederwoord Aan den smader die ons honend Tegemoet treedt in de poort. (Nadruk verboden.) LEO LENS, de A.N.I.EM. genegen is aan de totstand koming van een dergelijk lichaam mede te werken en de vergunningen daarin onder te brengen. De A.N.I.E M. is uitgenoodigd de onderhandelingen terzake aan te vangen. Aristide Briand, die een jaar geleden overleed, krijgt te Pacy sur hun een bronzen standbeeld op granieten voet. Het spreekwoord: de weg naar het hart van den man gaat door de maag, is wèl in eere op de Carola kookschool te Leipzig, waar de leerlingen in het koken en de samenstelling van spijzen onderricht worden. Othonias, de nieuwe dictator van Grieken land, die Piastiras na diens één-dag-bewind opvolgdevoor hoelang? De Koning van Engeland kon wegens verkoudheid niet recipieeren in St. James Palace. Derhalve reed de Prins van Wales van Buckingham Palace naar St. James Palace, om de plichten van zijn koninklijken vader, waar te nemen. Familie van de arbeiders wacht voor de poort van de fabriek te Tervueren, waar een hevige ontploffing plaats hn/L lu verschillende landen heerscht een epidemie om de jeugd militaire of semi-militaire pakjes aan te trekken. Links: Duitschlands toekomst. Rechts: de hoop van Japanl

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5