EIGEN N.V. HOEMATIMEX WATERLEIDING Jaarbeurs Utrecht Stand 112 Alcohol uit suikerbieten Ultrasuper 19'/2 BEVERWIJK LAND- EN TUINBOUW PAG. 2 DONDERDAG 9 MAART 1933 On de vergadering van de Hollandsche Mij van Landbouw 21 Nov. 1.1. te Den Haag gehouden, kwam bij de behandeling van het praeadvics door den heer B. Biesheuvel uitgebracht over de suikerbietenteelt ook ter sprake het bereiden van alcohol uit suiker bieten, welke alcohol weer in de benzine verwerkt kan worden wat b.v. geschiedt niet de Esso-benzine. In Frankrijk heeft deze al- coholbereiding in korte jaren een nooge vlucht genomen. Ook in Italië heeft Musso lini voorgeschreven 25 pet. der benzine te vervangen door bietenalcohol. j De belangrijke aangelegenheid, welke nieuwe perspectieven opent voor het afne men der suikerbieten had zeer de belang stelling der vergadering en de vwmtter Dr. H J. Lovink stelde voor dat het Hooidbe- stuur een commissie zou benoemen om deze zaak te bestudeeren. Deze commissie is reeds bezig de noodige gegevens te verzamelen. Nu is het interessant te vernemen, wat onze Rijkslandbouw-consulent te Parijs Dr. SSevenster daarover mededeelt in „Handels berichten". Hij schrijft: TT Vier jaar geleden verschenen m ..Handels berichten" onder den bovenstaanden titel ♦enige mededeelingen betreffende het vraag stuk van den verbouw en de verwerking van suikerbieten voor de alcoholbereiding. Het is niet zonder belang na te gaan op welke wijze deze industrie zich nadien heeft ont wikkeld. Volgens de landbouwstatistiek is de opper vlakte, beteeld met suikerbieten voor de al coholbereiding, de laatste jaren slechts jn betrekkelijk geringe mate toegenomen. In werkelijkheid blijkt deze industrie evenwel zeer belangrijk te zijn uitgebreid. In 1928 werd de productie van bietenalco hol geschat op 700.000 hl. Gedurende de cam pagne 19311932 was zij gestegen tot 1.726.000 hl., derhalve meer dan verdubbeld. Deze hoeveelheid zal gedurende de campagne 19321933 zeer belangrijk overschreden worden. Volgens inlichtingen, welke -dienaan gaande van bevoegde zijde zijn ontvangen, zal de productie van bietenalcohol dit jaar niet minder dan 2.200.200 hl. hebben bedra gen, zoodat de productie van vóór den oor log, welke ongeveer 1.350.000 hl bedroeg, de beide laatste jaren aanmerkelijk overschre den is. In 1928 bedroeg het aantal bietendistillecr- derijen naar schatting ISO, waarvan 140 aan een landbouwbedrijf verbonden, 10 coöpera tieve distilleerderijen en 30 inrichtingen, die onafhankelijk van eene boerderij, door par ticuliere ondernemers gedreven worden. In 1931 was het aantal distilleerderijen ge stegen tot 214. Deze vermeerdering is voor namelijk tot stand gekomen door dc oprich ting van coöperatieve fabrieken en particu liere industrieele bedrijven. Distilleerderijen op de boerderij zijn er weinig meer ge bouwd. Gedurende 1932 zijn weder een 10-tal fabrieken, met meerendeels grootere capaci teit, tot stand gekomen. Voorts zijn op vele suikerfabrieken inrichtingen gebouwd, waar in een eventueel overschot van suikerbieten tot alcohol kan worden verwerkt. De belangrijke toenemng van de bietenal- coholindüstrie is een gevolg van de contin- genteering, welke door de suikerfabriekan- ten vrijwillig in hunne bedrijven is toege past Tengevolge van een hoog inkomend recht (170 frs. per 100 Okg) is de suikerprijs in Frankrijk op een voor dc verbouwers en fabrikanten alleszins winstgevend peil (ruim 200 frs. per 100 kg) gehandhaafd gebleven. Uitbreiding van de suikerbietenteelt bleef dientengevolge niet achterwege. Toen even wel de suikerproductie de binnenlandsche behoefte ging overtreffen, was het noodig een gedeelte van het artikel uit de markt te nemen, wilde men een volledige instorting van den suikerprijs voorkomen. Dit is gelukt, doch ten einde in het vervolg aan dit ge vaar te ontsnappen, hebben de suikerfabri kanten zich op grond van een onderlinge overeenkomst verbonden niet meer dan een bepaalde hoeveelheid bieten volgens de ge bruikelijke voorwaarden van de boeren af te nemen en tot suiker te verwerken. Aan de uitbreiding van de bietencultuur kwam hiermede echter geen einde. Aange zien de prijs, waartegen de Regeering dc bietenalcohol in tot nu toe niet beperkte hoe veelheden van de fabrikanten en landbou wers betrekt, volgens een vasten maatstaf op grond van den suikerprijs wordt berekend, is het in het algemeen even voordeelig de bieten tot alcohol als tot suikr te venverken. De bovenvermelde groote uitbreiding der ftlcoholindustrie gedurende de laa'ste ja ren is van een en ander het gevolg geweest. In 1928 bedroeg de prijs, waartegen de al cohol door den staat werd opgekocht, 350 frs., het vorige jaar 285 fi~s., doch deze prijs wordt alleszins voldoende geacht om de wel eenigszins gedaalde onkosten te dekken en een behoorlijke winst te waarborgen. Zooals bekend, is voor bietenalcohol een bestemming gevonden door de importeurs van benzine en benzol te verplichten een zekere hoeveelheid alcohol te betrekken en door de ingevoerde brandstof te mengen. Zij ontvangen de alcohol evenwel tegen een be langrijk lageren prijs dan de bovengenoem de. Per hl. alcohol draagt de staat een ver lies van ongeveer 200 frs. De aldus geleden verliezen worden gedekt uit de opbrengst van een heffing van 10.40 frs. per hl. inge voerde benzine, welke jaarlijks ongeveer 300 raillioen francs oplevert. De klachten over de kwaliteit van de met alcohol gemengde au.omobielbrandstoffen zijn gaandeweg verminderd en verdwenen. Door de toeneming van het automobielge bruik gaf de sterk toegenomen alcoholpro ductie aanvankelijk geene aanleiding tot moeilijkheden. Thans zijn evenwel belangrij ke voorraden aanwezig en geeft men er zich rekenschap van, dat aan de ongebreidelde toeneming van deze industrie een einde be hoort te komen en dat de alcoholproductie met de behoefte in overeenstemming dient te blijven. uallatiekosten van een bietendistil leerderij bedragen op dit oogenblik volgens de van de instaIIateurs ontvangen inlichtin gen 22.000 tot 24.000 frs. per ton bieten, wel ke dagelijks moet worden verwerkt. De prijs een inrichting, welke per dag 200 ton bieten kan verwerken, zal 4.800.000 frs. be dragen. Ongeveer de helft van dit bedrag is noodig voor den aankoop en de installatie der machinerieën. Het vorig jaar zijn enkele nieuwe distil leerderijen voorzien van de inrichting, waar bij de diffusie volgens een automatisch con- tinu-systeem plaats heeft. De prijs van een dergelijke diffuseur bedraagt volgens op gave van den betrokken constructeur 325.000 oor eene capaciteit van 100 ton en 550.000 frs. voor een capaciteit van 400 ton. Koopt uitsluitend GEMIDDELD SLECHTS 4% VOCHT Inlichtingen en brochures bij: a. s. f. v. c. f. Maliebaan 81 Utrecht stand der wintergewassen De uit de Europeesdhe landen door het Internationaal Landbouw-lnetituut te Ro me over den stand van het wintergraan ontvangen inlichtingen stemmen overeen ten aanzien van het feit, dat de weereom- eta-ndiiigiheoen gedurende Januari en de eer ste tien dagen van Februari jL in het al gemeen gunstig geweest zijn voor de be zaaide akkere. Het over 't geheel genomen zachte en in venschaliiemde streken regenachtige weer van de eerste helft van Januari werd gedurende de tweede helft van die maand gevolgd door hevige koude, wel'ke in het algemeen voordeelig us geweest voor de gewassen om dat de daling van de temperatuur de ont wikkeling ervan tegenhield, die in talrijke gevallen voor den tijd van het jaar te over matig was. De omstandigheid, dat de velden bij het begin van de groote koude voor het groot ste gedeelte reeds door een dikke sneeuw laag bedekt waren, beeft ve.rhiinderd dat de vorst belangrijke schade heeft veroorzaakt Daardoor is de stand van het wintergraan^ over geheel Europa genomen, gunstig. Ook in Sovjet-Rusland, waar de stand van de. gewassen in het midden van Januari bevredigend werd geaoht, is de dikte van de sneeuwlaag in de tweede helft van die maand toegenomen. Nochtans gaf de onge lijkmatigheid van het sneeuwdek daar te lande aanleiding tot bezorgdheid ten aan zien van de vraag ,of het wintergraan over al in voldoende mate beschermd was tegen de heviger géwordén koude. Aanzienlijk minder gunstige inlichtingen zijn bij voortduring uit de Vereenigde Sta ten van Amerika ontvangen, waar de stand der gewassen in het centrale gebied (Okla homa, West-Kansas en Nebraska) ernstig benadeeld is door droogte, terwijl herige wind 6chade heeft veroorzaakt in het noor den van van de Kuststreek aan den Stillen Oceaan. In de oostelijke en zuid-oostelijke gebieden is de toestand beter. Het weer ie buitengewoon zacht geweest in Januari en de eeiete week ven Februari, zoodat een beschuttende sneeuwlaag bijna geheel heeft ontbroken op de velden. Later beeft de in de tweede week van Februari opgetreden koude sohade veroorzaakt in de zuidelijke streken van het productie-gebied van het wintergraan. In Briteoh-Indië hebben de gewassen op niet bevloeide velden geleden door gebrek aan regen. Over het geheel genomen hebben de ge wassen In Noord-Amerika een regelmatig aanzien, hoewel de betrekkelijk lage tem peratuur in Januari den groei in Algerië, Tunis en Egypte heeft vertraagd. Cnijbloememnvoer in Amerika Actie om deze te beperken. In het jaarverslag van de „Society of American Florists" wordt melding gemaakt van de pogingen, welke door deze vereeni- ging werden in het werk gesteld, om een einde te maken aan den invoer van afgesne den bloemen, voornamelijk tulpen, leliën en narcissen. Eerst had men het Amerikaansche Departement van Landbouw verzocht om den invoer van deze bloemen te verbieden op dezelfde gronden, waarop sommige bollen soorten werden uitgesloten, doch zonder re sultaat Vervolgens werd de Tarief commissie gevraagd, om van haar bevoegdheid gebruik te maken en het invoerrecht met 50 pet te verhoogen, wederom zonder resultaat. Toen werd aan het Douane-bestuur gevraagd, om eenige wijzigingen aan te brengen in de ad- ministratieve voorschriften, waardoor het noodig zou zijn geworden, om de ingevoerde snijbloemen eerst naar de magazijnen van de Douane-schatters te brengen, alvorens zij naar de markt konden worden vervoerd. De bedoeling was natuurlijk, op deze wijze de bloemen te doen bederven, alvorens zij ver kocht konden worden; ook dit mislukte. Voorts werd een beroep gedaan op het Con gres, om het invoerecht op snijbloemen te wijzigen van een recht naar de waarde in een specifiek recht. Zeer veel moeite werd gedaan, om aan te toonen, dat de snijbloemen werden ingevoerd strijd met de „anti-dumping wet"; een tgebreid rapport met betrekking tot deze aangelegenheid werd op 8 Juni 1932 aange boden aan het Departement van Financien Dit Departement gelastte een onderzoek, dat zich uitstrekte tot de landen van herkomst, nl. Nederland, Canada en Bermuda. Na zes maanden werd gerapporteerd, dat er geen aanwijzigingen waren als zou de „anti dumping wet" overtreden worden. De vereeniging van bloemisten heeft deze tak echter nog onder handen en zal op grond van nieuwe gegevens een nieuwe po ging doen, om de strafbepalingen van de „anti-dumpings wet" te doen toepassen op snijbloemen. Bijzondere aandacht zal thans echter ge schonken worden aan wijziging van het in- ^oerrech t (Mededeeling van den Rijkslandbouw- consulent Ir, Peters te Washington). AMMONSALPETER „S.M." DE STIKSTOFMEST VOOR UW BEDRIJF 20.5 stikstof, waarvan de helft snelwerkende salpeter-stikstof, de helfl geleidelijk en langduriger werkende ammoniakstikstof. Een betrouwbare, zeker werkend stikstof meststof. Een goedkoope stikstofmest met uitstekende eigenschappen. En. voor de volle 100% een Nederlandscb product. Voor Inlichtingen en brochure wende men zich tot het LANDBOUWKUNDIG BUREAU DER STAATSMIJNEN IN LIMBURG, te LUTTF.RADE (L.). BlS«l»a»MI[l ALLEEN „MUSKATOR" kan U dat bieden: MENGVOEDERS MET VERZEKERD SUCCES Controle aan de Mengmachine - GRATIS Laboratorium-onderzoek GRATIS WETENSCHAPPELIJKE VOORLICHTING Steeds meer vee- en pluimveehouders zien hun voordeel hierin Daarom is de MUSKATORFABRIEK ook de GROOTSTE van geheel Europai Het is UW EIGEN BELANG om Uw vee en pluimvee te voederen met: MUSKATOR STANDAARD - PRODUCTEN gloedonderzoek in de veeteelt Door Dr G. M. v. d. Plank werd voor het Jubileumfonds van de faculteit der Veeart senijkunde in samenwerking met den Dier geneeskundigen Studenten Kring een voor dracht gehouden over het bloedonderzoek in de veeteelt. Spr. begon met na te gaan waarom in de studie der veeteelt verschillende bloedonder- zoekingen zijn aangewend. De gebruikelijke methoden van beoordee ling der constitutie sluiten subjectieve mo menten in, welke misschien door bloedon derzoek zouden zijn uit te schakelen. Ook anneer correlatie aangetoond zouden kun nen worden tusschen bloedbes'anddeelen en melkcomponenten zouden erfelijke factoren melkproductie van runderen beter be studeerd kunnenworden De selectie van manlijk materiaal en jonge niet-producee- rende dieren zou daardoor, beter dan tot nu toe, mogelijk gemaakt worden. In de loop der laatste 15 jaren zijn ver scheidene publicaties verschenen, waarin aangetoond wordt een verband tusschen ras of constitutie en bloedsamenstelling. Achtereenvolgens worden genoemd: het aantal roode bloedcellen, haemoglabine-ge- halte, droge stofgehalte, viscositeit van het bloed, bezinkingssnelheid. Bij nader onderzoek blijkt echter steeds dat wel verschillen in bovenbedoelden zin bes'aan, doch dat anderzijds door uitwendi ge factoren deze verschillen in sterkere ma te worden veroorzaakt en de verschillende waarden bij één enkel individu, zelfs in den loop van 24 uur zoodanig kunnen varieeren dat zij voor selectie niet bruikbaar zijn. Alleen bepaling der alcalireserve schijnt eenige waarde te bezitten voor selectie van paarden voor rennen of afstandsritten. Vervolgens behandelt spr. onderzoekingen van Prof. Kronacher en medewerkers, die de reactie van Aabderhalden hebben inge voerd en met behulp van de Interferometri- sche methode het systeem der interne secre tie beoordeelen. Een typische curve voor afbraakwaarden bij normale dieren is hier gevonden. D'it on derzoek is nog van jongen datum en het staat te bezien of deze methode ons verder zal brengen. Tenslotte deelt spr. nog iets mede over de nieuwe onderzoekingen over bloedgroepen bij mensch en dier. Het vinden van meerdere nevenfactoren, waardoor het aantal van 4 groepen bij men- schen (3 bij rond, schaap en varken) sterk wordt uitgebreid, maakt dit onderzoek veel gecompliceerder doch levert ook perspectie ven, om b.v. in stamboek-materiaal met groo- ter zekerheid afstamming te controleeren. Hoewel uit alle genoemde onderzoekingen de positieve resultaten niet groot zijn, kun nen zij toch bij erfelijkheidsstudiën van be lang zijn, om nl.met groóter waarschijnlijk heid te bepalen dat een tweelingpaar één eiïge zijn. Ruilverkaveling Landverbeterina tusschen Oude Maasje en Bergsche Maas. De vorige week vond te Waspik een druk bezochte vergadering plaats van eigenaren van landerijen .thans vormende de noorde lijke gedeelten van den gecombineerden Groot-Waspikschen en Raamdonkschen Bin nen- en Buitendijkschen en Overdiepschen Polder, Klein Waspik, van het Waterschap ten Westen der Capelsche Vaart en het Veerpad. en van het Waterschap ten Westen van den nieuwen dijk met de Aanwassen, begrensd door den Zuider Kanaaldijk van den Maasmond en het Oude Maasje, vanaf het Keizersveer tot het Sas onder Capelte. Deze gronden ,die van uitstekende kwali teit zijn, liggen betrekkelijk afgelegen, waar door een voordeelige exploitatie niet in de hand wordt gewerkt. Door watervrijrridking en betere waterlossing, beter indeeling der perceelen, aanleg van wegen en brugverbin ding kunnen groote en waardevolle verbete ringen worden aangebracht Met dit doel voor oogen waren do inge landen door de Centrale Commissie voor Ruilverkaveling te Arnhem uitgenoodigd tot een bespreking onder leiding van haren ertegenwoordiger, den heer A. G. Swart 1.1. Bugemeester Smits, van 's-Gravemoer, die door de vergadering was verzocht de besprekingen te leiden, heette den heer Swart welkom en deelde mede, dat deze be spreking een gevolg was van besprekingen gehouden tusschen het bestuur van het Wa terschap „de Groot Waspiksche en Raam- donksche Binnen- en Buitendijksche en Overdiepsche Polder" en de Centrale Com missie voor Ruilverkaveling. Hij zegde het bestuur van genoemd Waterschap dank voor zijn medewerking en gaf daarna het woord aan den h^er Swart. Na er op te hebben gewezen, dat deze zeer goede kleigronden tengevolge van onvol doende verbinding moeilijk te bereiken wa ren en verder door gebrek aan wegen en ondoelmatige indeeling der perceelen in deze tijden daardoor bijna geen resultaten opleverden, legde hij aan de vergadering een uitgewerkt plan voor, waarbij werd voor zien in de behoefte aan wegen, goede afwa tering ,het bouwen van een brug over de Gantel bij de uitmonding in het Oude Maasje, of het leggen van een duiker in de Gantel, waardoor het ten westen van de Gantel eelegen deel van den Overdiepschen Polder beter te bereiken zou zijn, en verder de gelegenheid om door ruilverkaveling een betere indeeling der perceelen te verkrij gen, waardoor de bewerking goedkooper kan worden. Alles werd zeer verduidelijkt door een groote kaart waarop de genoemde verbete ringen in kleuren waren aangegeven. Bij de uitvoering dezer werken als werk verschaffing zou men mogen rekenen op een subsidie van het Rijk van minstens 60% wellicht meer .Op grond hiervan was bere kend ,dat de kosten dezer verbeteringen, te betalen door eigenaren, zouden bedragen hoogstens 55 per H.A. Bij tot standkoming dezer verbeteringen en nadat de polder watervrij zal zijn ge maakt, bieden deze gronJen een gunstige gelegenheid tot het stichten van nieuwe boerderijen. De betaling der kosten door eigenaren kan geschieden in tien jaar, dat lot dertig wordt verlengd zoodra het wetsontwerp daarvoor is aangenomen. De kosten per jaar zijn dus zeer gering. Hiena werd van gedachten gewisseld, waarbij bleek, dat, bijna zonder uitzonde ring. iedereen gunstig voor het plan ge stemd was. Bij de besprekingen die zich ontwikkel den kwam echter sterk naar voren de over tuiging, dat voor een grondige verbetering van deze landerijen boven alles en vóór al les noodig is een vereeniging van alle in gelanden, begrensd door den Zuider Kanaal dijk van den Maasmond en het Oude Maas je, in één afzonderlijk Waterschap. Hierdoor zou een vrije ontwikkeling mogelijk word in overeenstemming met de eischen van natuurlijke grenzen, als boven genoemd. Als eerste behoefte werd sterk gevoeld de noodzakelijkheid om de kaden van het ge- heele bedoelde gebied, va nhet Keizersveer tot het Sas onder Capelle. op afdoende wijze op te hoogen, zoodat de geheele polder wa tervrij wordt en de gewassen niet meer bloot slaan aan vernietiging door water. Door vereeniging in één Waterschap zou het gemaal, dat nu door vier Waterschappen wordt behandeld, in één hand kunnen ko men, hetgeen de juiste en tijdige bemaling zeer ten goede zou komen. Men was het hierover zonder uitzondering eens en met algemeene stemmen werd be sloten de noodige stappen te doen om te ge raken tot de oprichting van een afzonder lijk Waterschap. Een verzoekschrift aan Gedeputeerde. Sta ten in dien zin werd opgemaakt en tijdens de vergadering door alle aanwezigen getee- kend. De voorzitter deelde mede, dat door de autoriteiten van den Waterstaat reeds lang dezelfde plannen worden beoogd en dat de ze reeds aan Gedeputeerden zijn voorgelegd De vertegenwoordiger van den Waterstaat, de heer Hoffman te.Waalwijk, die op de gadering tegenwoordig was, nam op zich de autoriteiten van den Waterstaat van de wenschen van ingelanden in kennis te stel len en zegde toe het noodige te zullen doen om de zaak te bevorderen. De vergadering benoemde een voorloopige Commissie, bestaande uit de heeren: D. Smits, voorzitter Zijlmans, secretaris A, Smeur, J. Huysman, B. Langerwerff. F. M Volk, met opdracht om de noodige stappen te doen om ten spoedigste tot de oprichting van het Waterschap te geraken. Aan belang hebbenden, die niet op de vergadering wa ren, zal nog worden verzocht hun mede werking tot de oprichting te verleenen. Nadat de vergadering zich ten opzichte van de vorming van een zelfstandig Water schap vereenigd had, spoorde de heer Swart de aanwezigen er opnieuw toe aan het ver beteringsplan van de Centrale Commissie voor Ruilverkaveling ter hand te nemen, dat nu met hulp van den Staat tot stand kan komen. De verhooging van de kaden zou hierbij kunnen worden inbegrepen, waar door de kosten per hectare natuurlijk hoo- ger zouden worden. De Voorzitter wees ook op de wenschelijk heid om nu van deze geboden gelegenheid gebruik te maken. Een voorloopige aanvraag om tot de uitvoering van het plan te gera ken, werd door verscheidene aanwezigen geteekend en zal nog aan de overige belang hebbenden worden voorgelegd. Door het teekenen van deze voorloopige aanvraag verplichten de aanvragers zich niet defini tief om tot het plan toe te treden. Het is al leen een verklaring dat men het in beginsel er mede eens is. Op een later te houden ver gadering zal men zich dan moeten uitspre ken of men al of niet met het verkavelings- plan mede gaat Na een woord van dank aan den heer Swart voor zijn bemoeiingen in deze aange tegenheid sloot de voorzitter de vergadering die dank zij de bekwame leiding van den voorzitter zeer vlot verliep en naar men mag hopen zal leiden tot de verbeteringen die voor deze streek zoo noodig zijn. MARKTOVERZICHT (Medegedeeld door het Centraal Bureau) Voerartikelen Een zwakke week voor de mais ligt ach ter ons. De ruime aandieningen op den Maart-termijn brachten snel een kleine zinking in het midden der week en pas aan het slot en ook vandaag kwam een kleine opleving, echter wellicht niet alleen aan marktpositie toe te schrijven doch mede der den invloed van de Amerikaansche fi- nancieele politiek. Gerst had een gezonde markt, met goede vraag, waarbij vooral spoedige partijen ge zocht waren en een behoorlijke premie maakten. Haver en ro^ge waren prijshoudend, doch de belangstelling was niet groot. Voor inlandsche lijnk'ioken was de markt heden iets vaster gestemd, terwijl er in de laatste dagen wat meer vraag is gekomen Amerik. lijnkoeken zijn nog tot onv< derde prijzen te koop. Cocos- en grondnoten koeken kalm gestemd met weinig vraag Meststoffen Stikstofmeststoffen- In dé weide LIJNZAADSCHILFERS merk S. W. C. BETER dan welk ander merk ook, gehalte: 40 eiwit, 7 vet. HET voeder voor versche MELKKOEIEN Verkrijgbaar bij M. VERHEUL s Kracht voederhandel, Rotterdam Levering van ALLE soorten KRACHTVOEDER, voor GROOT- en KLEIN VEE met een SIHI-POMP. Stroomkosten voor normaal gezin 1 csnt per dag bij norm. stroomprijs. Bijkantoor Amsterdam - Damrak 53-54 C. ARKENBOUT ZAADTEELT ZAADHANDEL BRUïNELAAN 91 ZWIJNDRECHT TELEFOON 5493 Prima overwinterde Bloemkoolplanten, ArKenbout's Roem, Delftscho Zwaan, Lecerf, Delftsche kortpoot. Vroege Haagsche, Zesw ceksche Veentjes, per 1000: f5.50: per 100: 70 cent; Roode kool. Witte, Gele savoye. Groene savoye. Spitskool, per 1000: f5.—. per 100: 60 cent; Kropsla-planten: Meikoningin, per 1000: f3.per ll'O: 40 cent: Poot- uien. Zwbndrechtsche, per 10.000: f9.—; per 1000: f 1.20; per 100: 15 cent Verder prima gezonde pootaardappelen, van zwaron kleigrond geteelt: vroege soorten. Eerstelingen. Andijker muizen, Schotsche muizen, Zwljndrechtsche blauwput. School meesters. per 100 K.G.: f5.—; per 10 K.G.: 65 cent. Late soorten. Gele Eigenheimers, Blauwe Eigenheimers. Roode ster, Bravo's. Industrie, per 100 K.G.: f4. 55 cent. Vracht v. kooper. Betaling: rembours. PrIJscou Landbouwzadon, wordt op aanvraag gaarne verstrekt. Tuin-, Blot streken van Friesland en in de gemengde bedrijven van Overijsel en Gelderland, als ook in Noordbrabant en Limburg, blijft de vraag naar stikstof nog onbevredigend Wel komt er in de zandstreken reeds eenige vraag, doch minder dan verwacht werd Nu is de eerste tijd van Maart ook andere jaren nipt erg best voor de vraag, zoodat conclu sies over mindere afneming in dit seizoen geheel voorbarig zouden zijn. Men kan al leen constateeren, dat de markt feitelijk op een zelfde peil bleef en dus nog steeds be langrijk onder de officieele noteeringen. Men noteerde slot der week ongeveer als volgt: Chilisalpeter 15^ pet., gemalen boord spoorvrij invoerhavens f6.70; Cliilisalppter 16 pet., korrelproduct idem f6.70; Kalkstik- stof 20^ pet- idem f6.80; Kalksalpeter 15^ pet. boord-spoorvrij tliv. oversl. plaatsen f6.30; Zwavelzure Ammoniak 20% pet. id. f4.75; Ammonsalpeter S M 20% pet idem f 5-75; Ammonsuulfaatsalpeter S M 26 pet. idem f6.25. Th om asm eel. De vraag naar dit arti kel is niet groot; iedereen koopt afgepaste partijtjes maar het blijkt dan steeds, dat men te weinig koopt en nabestellingen vol gen dan. De aanwezige voorraden hier te lande zijn volkomen voldoende om het sei zoen door te komen, alhoewel er voorraden bij zijn voor buitenlandsche rekeninR, waar mede men eigenlijk niet aan de markt is. De prijzen zijn weer teruggeloopcn en be dragen thans: disponibel te Doesburg Zut fen, Deventer, Zwolle, lias. elt, Meppel Rot- erdam en Wagen ingen, 12.7 ct.; disponibel te Musselkanaal 13.7 ct- Superfosfaat Regelmatige belangstel ling bleef voor dit artikel bestaan. Streken die anders weinig super nemen, doen nu onbeschroomd haar bestellingen. De lage prijs speelt hierbij toch wel dpgeliik een rol. De noteeringen waren: Nederlandsche Super. Ultra super, voorjaar 1933 bd sp. vr fabriek Groningen 14 pet. f 1.70 17 pet- f2. 18 pet f2.10; 19% pet. f2.25; id. AmsUrdam 14 pet. f 1-65. 17 pet. f 1.95, 18 pet f2 05; 19% pet f2.20; hd-vr. fabriek nmg Rotterdam 14 pet. ff 1.60; 17 pet. f 1.00; 18 pet- f2; 19% pet f2.15; los geladen 15 ct lager. Belgfsche Super, gewone super bd-sp vr. fabr- onig Gent Antwerpen 14 pet. f 1.52%, 17 pet f 1.87%; los geladen 20 ct lager." Gemalen Noord-Amerikaansch fosfaat 25-30 pet. fos- forzuur. Lev- Maart boord-spoorvrij Gronin gen 6.5 ct., ld. Amsterdam 6.4 ct., disponi bel te Hasselt, boordvrij aldaar 6 5 et Op geloste Peru Guano (de roode hoorn)- De prijs van dit artikel is: 7 pet. stikstof. 10 pet fosforzuur en 2 pet kali f 75; 6 pet idem 9 pet idem en 5 pet. idem f 6.75 per 100 kg in zakken van 75 kg franco op wagon te Antwerpen of Gent- Ontlijmd beendermeel 1 pet. stikstof, 30 pet. fosforzuur, levering Maart, boord-spoorvrij fabriek Delft f 4.10. Kalk en K a 1 k me r g e 1. Belgische poe der kalk (gehluschte kalk) 85 pet. calcium- hydroxvde, 90 pet fijnheid incl. papieren zak van 40 kg-, franco station van bestem ming f 16.50. Belgische kalk Moha Weelde - gr. bij 101 f10 05; 15 t. f9 75; id. Scillcs bij 10 t- f9.05 15 t. f 8.65. Belgische Poederkalk „Galco", gewacht te Zullen, spoor-tramvrij f 13-45. Limbuigsche knlkniergcl. De gedroogde A mergel kan voortaan ook in papieren zak ken geleverd worden van 50 kg. inhoud. De noteeringon zijn: A gedroogd 90 pet. kz. kalk 80 pet. fijnh. lev. Maart bv Maastricht 16 35 gezakt, f 4.35 los; idem sp vr. idem f 6.35 ge zakt, f4 35 los; id- bv. Hasselt f8.05 gezakt f6.05 los; B 85 pet kz kalk 80 pet., fijnh. lev. Maas bv Maastricht f3.15; id- sp. vr id. f3.35; idem bv. Maastricht f4.85, alles los; C 85 pet kz kalk 75 pet fijnh- lev. Mrt bv. Maa.-tricht 12.20, idem sp.vr. idem 12.40 idem bv. Hasselt f 3 90 alles los- Duitsche kulkmet'geJ. Freva 85 pet. kz. kalk 85 pet. fijnheid los (gezakt f 1.40 lioo- ger); Labiatus 90 pet. kz kalk. SO pet- fijnh los (gezakt f 1.30 honger); Donar 85 pet kz kalk, 75 pet. fijnh. los (gezakt t 1.25 hoo- gei) alles franco; Lanrwald f6.85, f6.15, 1 6; Elfen resp. f7.45, f6 05. f5.45. Kalkmergel ..Willielminu". «0 pet. koolzure kalk, 75 pet fijnheid, lev. Maart, los gela den, boordvrij Rtesenbcck f4.25. ANTWERPEN, 6 Maart. (R B D) Meststoffen- Stemming kalm. Nitrate de Soude Chili 15% pCt. 101, dc Chaux 15% pCt. vertr. Antw. of Gent 104. Zwavclz. Ammoniak disp. 82, vrij vertr. Antw- Maart 83%. Supeifosfaat li pGt. 100 kilo frs. 27, 16 pCt. frs. 31, 18 pCt. frs- 34. Thomasmeol 14/16 pCt opl. vertr. 175.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12