JUettiirr £riïtsdjr (Cmmnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. VIER EN VIJF MAART Gemengd Nieuws. Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 3908 MAANDAG 6 MAART 1933 ÏDVZBTENttEW Van 1 tot 5 regels-..-*.»»»........ Elke regel meer Ingez. Mededeelingen .van 1—5 regels Bil contract belangrijke korting. Voor hel bevragen aan *t bureau wordt berekend 0.10 13e Jaargang Dr COLIJN NAAR DE KRIMPENERWAARD Op uitnoódiging van het bestuur van de Kamerkieskring Leiden, is Zaterdag te Ouderkerk aan den JJssel een vergadering gehouden waar de 14 kiesvereenigingen uit den Krimpenerwaard vertegenwoordigd wa ren. De vergadering werd geleid door den heer J Karsten, te Leiden en had een zeer prettig verloop. Besloten is op één avond twee vergade ringen te beleggen en wel één te Krimpen aan den IJssel en één te Schoonhoven, waar om beurten zullen optreden de heeren Dr H Colijn en Dr H Visscher. Ieder anti-revolutionair uit deze omge ving bereide zich op deze vergaderingen Nadere mededeelingen zullen spoedig Voornaamste Nieuws. Aneta en het interview van luitenant baron de Vos van Steen wijk. (blz. 2 en 3) De uitslag van de verkiezingen in Duitschland. Het kabinet-Hitier heeft nu de meerderheid in het parlement, doch de nazi's blijven, ondanks hun groote winst, afhankelijk van Hugen- berg c.s. Het Centrum heeft zich ge handhaafd. De sociaal-democraten ver liezen niet veel. De communisten gaan stevig achteruit. ABONNEHENTs Per kwartaal In Leiden en In plaat* sen waar 'n agentschap gevestigd Is f2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Fer week f 0-18 Voor het Buitenland bij wekelijk- «che zending ,4.50 Bu dagenjksche zending »550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar In Duitschland Duitschland heeft een andere ziekte. Niet als Amerika een rijkdomsverkal king, maar een uitputtingskrankheid met een klassenstrijdaanhangsel. Door den oorlog is het uitgemergeld; na den oorlog heeft men het half en half op streek geholpen, opdat de voorgeschre ven uitpompingsmethode vruchten zou opleveren. Dit zwaar gedrukt volk moest toen nog allerlei klassenstrijd- proefnemingen doormaken, 't Was dus niet een eensgezinde natie, welke zich erdoor had te slaan, doch een uiteenge- scheurd volk. Met het verloop van deze historie hebben wy allen medegeleefd. Moesten wij wel medeleven. Ons kleine land leunt tegen den grooten Oosterbuur aan. Onze oude welvaart en onze kolo niale rijkdom beteekenen zeer veel, maar zonder een duurzaam welvarend volk over de Oostergrens, aan den mid- üenloop van onze voornaamste rivier, t ERNSTIGE DINGEN In het laatste nummer van „De Opbouw", het orgaan van de „Ned. Chr. Bouwarbei- dersbond" komen twee waarschuwingen voor van zoo ernstige aard, dat wij er toe mee willen werken om hierop de algemeene aandacht te vestigen. Eerst wordt gemeld, dat er te Amsterdam een congres gehouden zou zijn van oppositie groepen uit de verschillende Bouwarbeiders bonden. Men wilde protesteeren en ageeren tegen „de dwangmaatregel van Ruys-Welter" en tegen de verraderlijke houding der be sturen. Nu, dat moet men zelf weten, zal men zeg gen. En dat is ook zoo; maar het pamflet, dat het „congres" aankondigt, draagt als onderteekening o.m.: „Christelijke Bond". Waarheid of verdichting! Waarschijnlijk het laatste. Het is eenvoudig ondenkbaar, dat Christelijke bouwarbeiders mee zouden doen aan een georganiseerd verzet tegen eigen organisatie en bestuur in een gezel schap van allerlei allooi, terwijl voor de vergadering een Zondag is bestemd. Mocht de onderteekening onverhoopt rus ten op een vierkante palm waarheid, ja, al was het maar een duim in 't kwadraat, dan zouden zij, die voor de onderteekening aan sprakelijk zijn, op zijn minst onmiddellijk als lid der Christelijke organisatie moeten bedanken. Want zulke verraders hooren dóór niet thuis. Intusschen, aan hun bestaan gelooven wij niet; maar het feit der onderteekening dient gekwalificeerd te worden. Erger is echter nog de tweede mèdedee- iing in „De Opbouw". Een werkloos jeugdig lid kon onlangs in een naburige plaats arbeid vinden. Vier a vijf uren per dag werken en voorts eenige uren een school bezoeken. Vreugde bij den jongen en in het gezin. Na onderzoek bleek echter, dat de school, welke moest worden bezocht, ten doel had de jonge bezoekers op te leiden in de kennis van het communisme. De arbeid werd, na deze ontdekking, ten spoedigste door het jonge mensch neerge legd. Dat spreekt vanzelf. Maar het bericht is ontstellend. Nog al te velen sluiten de oogen voor het dreigende gevaar van het communisme. Uit bovenstaande mededeelingen blijkt, hoe het wroet en werkt, ook in ons land. En hoeveel gejd hiervoor disponibel is, dat aan de armsten van Rusland ontstolen wordtl Men denke over deze dingen niet licht Vooral niet, nu de S.D.A.P. weer even dui delijk als in 1918 zijn twee-eenheid demon streert: wiebelen tusschen democratie en revolutie. Het goedgezinde deel der bevolking zal zich zelf tegen deze communistische actie en de S.D.A.P. tegen haar zelf moeten be schermen en verdedigen. wijze de arbeiders via de vakorganisatie naar de S.D.A.P. te zuigen. Dit openlijk te zeggen was niet doenlijk: dat zou de wer ving van nieuwe en het behoud van oude leden schaden. Maar het achterliggend doel was steeds: de bereiking van een socialis tische samenleving. Er waren vroeger Christenen, die zulks niet konden gelooven; de roode pers be weert, dat zij er nóg zijn. Het is ongeloofelijk! GEVAL VAN INSUBORDINATIE IN DE CAVALERIE-KAZERNE TE BREDA Men schrijft ons: In de cavaleriekazeme te Breda, alwaar het 2e halfregiment huzaren is gelegerd, heeft zich Zaterdag een geval van insubor dinatie voorgedaan. Een huzaar, afkomstig uit Leiden, die reeds eenige maanden in dienst is, heeft een meerdere een klap in het gelaat gegeven. Deswege werd hij door de militaire politie in arrest gesteld. Door de militaire autoriteiten werden termen aanwezig gevonden om in zijn kastje boven zijn krib op de chambree een nauwkeurig onderzoek in te stellen, alwaar diverse communistische geschriften werden aange troffen, o.a. een lidmaatschapskaart van de C. P. H., zoomede correspondentie met com munistische kopstukken. Op grond hiervan zullen tegen den gearresteerden militair •mstigp maatregelen worden getroffen. Hei in het bezit hebben van de in beslag geno men papieren is in strijd met de Krijgstucht „DE ZEVEN PROVINCIËN" HET INTERVIEW-DE VOS VAN STEEN WIJK. Was het gefingeerd? DE A.R. VERKIEZINGSPLAAT VOOR KRACHTIG STAATSBESTUUR Thans verscheen bij de Electr. Boek- en Steendrukkerij P. J. Mulder en Zn. te Lei den de anti-rev. verkiezingsplaat, welke in opdracht van de Dr Kuvpers'ichting door den heer M. Wilmink te Rotterdam is ontworpen. Een krachtige hand houdt de roerpen vast. 't Is dus dezelfde gedachte als bij een vorige verkiezing, toen Dr Colijn met een zuid-wester op aan het stuurrad stond. De plaat bedoelt uitdrukking te geven aan kracht en beleid in de a.r. politiek en verschijnt in drie uitgaven. Een uitgave groot 72x 108 cM. bestemd voor aanplakborden; een uitgave, groot 36 x 54 cM., die ook dienen kan als zg raam biljet; en een uitgave, groot 9x135 cM., bestemd voor verspreiding door bezorging huis aan huis, voor verzending per brief en dergelijke. De Dr. Kuyperstlchting voegt er aan toe: „Wij willen deze reclameplaten bijzonder aanbevelen. Ter wille van een uniforme propaganda over het geheele land komt 't ons gewenscht voor, dat in iedere stad en in ieder dorp deze plaat bij de verkiezings actie ruim gebruikt wordt". Naar onze meening is de plaat goed ge slaagd. De stevige blokletters (zwart op oranje of oranje op wit) en de massieve figuren maken een soliede indruk en ver- symboliseeren dus een krachtig beleid. President Roosevelt aanvaardt zyn ambt met een korte, krachtige program- rede, waarin hy inzonderheid streng toezicht op de banken en de crediet- en beleggingszaken toezegt en verklaart ruime bevoegdheden te zullen verlan gen als hij en het Congres het niet over de te nemen krachtige maatregelen kunnen eens worden. Nu Jehol is bezet, zeggen de Japanneezen dat zij geen verdere plannen tegen China in den zin hebben. (blz. 3) In de Vereenigde Staten is een beursslui- ting voor drie dagen afgekondigd. Ook is tot een vrijwel algeheele banksluiting over gegaan. Geruchten over loslating van den gouden standaard en een tijdelijk goud uitvoerverbod doen de ronde. In ieder geval is de goudsituatie zeer critiek. (blz. 5) De Bond van Ned. Herv. Mannenvereeü. op Geref. grondslag heeft te Utrecht een vergadering gehouden. (blz 9)' Het Verkiezingscongres van de S.D.A.P. (blz. 10) Economische Problemen. Roosevelt, Ame rika en de dollar. nummer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD In Amerika Zaterdag 4 Maart heeft Franklin Roosevelt dan den presidentszetel der Vereenigte Staten ingenomen. Maan den na *ijn verkiezing met zulk een overweldigende meerderheid gaat pas de volle verantwoordelijkheid op hem over. Democratie is mooi, maar de bu reaucratische uitwassen zijn het zeker niet. Terwijl in Noord-Amerika het geheele economische leven sidderde en kraakte, en de onheilspellende teekenen zich met den dag vermenigvuldigden, mocht niets veranderd worden aan wat nu eenmaal vaststond, ook niet door wetswijziging, en bleef 4 Maart de dag, waarop het bewind overgenomen werd. Midden in den maatschappelyken bajert had dit dan Zaterdag plaats. Op denzelfden dag, welke historisch ver bonden zal blyven aan het feit van een algemeen bankmoratorium, beklom Roo sevelt den voorzittersstoel. De rede, welke hij hield, was kort. De verkie zingsveldtocht is al lang achter den rug. Dan moet er vaak lang gesproken worden, soms om het een of ander te verbergen, nu kwam het op inhoudvollc gedachten aan. Wat nu van deze rede te zeggen? Bevat zy een duidelijk program? Wy zullen er zeker geen kwaad van zeggen,- maar de wereld doet goed ook hier geen overdreven verwachtingen op te bouwen Elk land zal zijn eigen ziekte door moeten worstelen. Roosevelt is in de eerste plaats Noord-Amerikaan. Op de Amerikaansche ziekte let hij dus iti hoofdzaak. Deze komt voort uit het feit, dat de industrie mateloos is voortge schreden en elk verband met de overige bestaanstakken is komen te ontbreken. Schijnbaar zoekt de President naar beter verband, en wil zoo het werkloo- zencyfer doen dalen. Het goud, tot een waarde van milli- arden, naar Amerika getrokken, bracht finantieele en industrieele machtheb bers in de war. Thans wankelt de dollar Hierover zegt Roosevelt niets. Maar gis teren, Zondag, is er al over beraad slaagd. Wij hebben in ons blad vaak betoogd, dat opeenhooping van goud geen geluk aanbrengt en dat wy het op hoopen tasten van het goud in een paar landen een buitengewoon gevaar achten. Er waren dan wel eens lezers, die zich hierover wat verstoord toonden. Thans zullen zy moeten toestemmen, dat wij ten opzichte van Amerika, helaas, goed zagen. Wat thans het beste is, zal wel haast niemand durven zeggen. De we reld draait in een kolk. Het bankwezen, dat zooveel goed3 heeft helpen bereiken voor onze samen leving, maar ook veel economisch kwaad heeft gesticht, zal de President zeker onder zijn hooge hoede nemen. Of de volkomen vrijhandel in hem een bevorderaar zal zien, blijft voor het raden, maar er zal aan getwijfeld moe ten worden. Zoo zal Amerika in de eerste plaats letten op eigen ziekte. Wie na den oor log gemeend heeft, dat de Vereenigde Staten voor altijd het oude Europa was voorbij gesneld, heeft het mis gehad. De inzinking is daar waarschijn lijk nog erger dan op de Oude Wereld. Het zou ons niets verbazen, wanneer over een aantal jaren Europa wéér, zij het met gradueele verschillen, den toon ging aangeven in het wereldkoor met Engeland als middenpunt en misschien, waarom niet, Duitschland als krach tige nevenfiguur. Het goud heeft Amerika niet een blijvende positie ge schonken. zal men ook hier niet maatschappelijk kunnen juichen. De opkomende nieuwe volksbeweging in Duitschland wil het roer omgooien. Men heeft zich hier, èn in de beweging èn in de personen, veelszins vergist. Feitelijk is er niets nieuws onder de zon. Er is een heimwee naar den goe den ouden tijd van vóór den oorlog. Een ijverig volk, eer. sterk gezag, een beteu geling van te groote persoonlijke vrij heid, een tegeng^.n van den daadwer kelijken klassenstrijd. De strijd voor deze nieuwe, naar oude herinneringen terugvoerende, weging, is gevoerd zooals dat verwacht kon worden in een land, dat vier jaar oorlog en veertien jaar na-oorlog mee maakte. Het buitenland, ook vaak ver keerd voorgelicht, kon alles niet begrij pen. Kan nog niet alles begrijpen. Maar dit staat nu wel vast: zachte heelmeesters, die toelaten, dat de klas senstrijd de natie verscheurt, zitten niet in de regeering. Of straks weer andere verschillen eindelooze twee dracht in 't leven zullen roepen, wy weten het niet. Een volk van zestig millioen zielen met een krachtig tem perament als het Duitsche, is niet pre cies gelijk te stellen met een kudde schapen. Dat behoeft ook niet, als de ernstige wil om één te zijn en te blyven er maar is, en er een krachtig bestuur is, dat de bekwamen weet te exploi- teeren. Lukt het Hitler met zijn mannen het Duitsche volk eenige jaren te vrijwaren van hoog oplaaienden politiekèn twist, dan beteekent dat gelegenheid te heb ben de maatschappelijke crisis te over winnen. Elk land moet toch zichzelf redden. Hitier wil geen stand opstoken tegen stand; wil de groote mannen evengoed waardeeren als de arbeider; wil de daadwerkelijke klassenstrijd bij den wortel uitroeien. Zijn systeem is niet het onze. Past niet in ons land ert sluit niet aan bij ons volk. Maar wat ij daar aanwijzen, !s goed. Van wien het ook uitgaat. De wereldvraagstuk ken moeten met een wereldbril bezien worden. Gelukt het door rust Duitschland tot eenige stabiliteit te brengen, zoo zal dit Nederland ten goede komen. Zoo zeker, in het alfabet de b volgt op de a, is dit het geval. Nederlands grootste wel vaart vanaf 1890 tot 1914 hing samen met Duitschlands bloei. Wat hier daar na extra is genoten, was het plukken van onnatuurlijke vruchten, welke ons thans zwaar bekomen. 't Zy toegestemd, dat Nederland mis schien zonder den grooten buur kan, maar dan is het schraalhans. Beide lan den zyn op elkaar aangewezenook wij hebben recht van spreken, nu ons de lage landen aan de zee werden geschon ken. Laat dus elk land zyn inwendige za ken regelen naar beste opvatting. Cri tiek op figuren, welke misschien een rol hebben te spelen in de wereldhistorie, is gemakkelijk. Laat ons slechts hopen, dat volle verantwoordelijkheid jegens God en volk hen drijft. De meerderheid is thans in handen der samenwerkende nationale groepen. Wetsverkrachting om de macht te hou den is gelukkig niet noodig. Over de belangrijke vraag, wat het ineenslaan van de communistische eging en het in boeien klinken der sociaal-democratische beweging in Duitschland voor ons land kan beteeke nen, hopen wy spoedig nog iets ten e te geven. GEMASKEERDE VAKBEWEGING De mededeelingen, welke wij aan het or gaan van de Chr. Bond van Bouwarbeiders ontleenden, waren zeer leerzaam. Als pen dant daarvan wijzen we op een uitspraak in De Bouwer, het orgaan van de roode Bouwarbeidersbond, welke een merkwaar dig licht werpt op wat nu reeds historie is. Over de verhouding tusschen de moderne vakbeweging en de sociaal-democratie is in de loop der jaren heel veel geschreven. Aanvankelijk ontkende eerstgenoemde pertinent, dat N.V.V. en S.D.A.P. twee wa gens waren achter één locomotief, of, als men het anders wil: twee locomotieven voor één trein. Hoe kon men zooveel laster versprei den? Onverschillig welke godsdienst men beleed of tot welke politieke partij men be hoorde, kon men zich gerust bij de moderne vakbeweging voegen. Niemands levensover tuiging kwam daar in 't gedrang. Dat was het eerste stadium. Daarop volgde, dat partij en vakbeweging onlosmakelijk aan elkaar vastzitten en schamper werd zoo nu en dan gevraagd of men soms iets anders verwacht had? Men moest wel kinderachtig dom zijn om dat te ontkennen. Hiermee gaf men dus hen gelijk, die het vroeger hadden betoogd; doch die toen, op fatsoenlijker wijze dan nu geschiedt, voor lasteraars gescholden waren. Dat was het tweede stadium. Nu komen we aan hét derde. Een braaf lid van de roode Bouwarbeiders bond schrijft aan zijn blad, „maar niet te begrijpen, hoe het mogelijk is, dat we, nu we een Arbeiderspers en een radio-omroep van beteekenis hebben, eveneens een belang rijke positie in parlement- en gemeentera den, het nog niet mogelijk is, om aan de maatschappelijke ellende met een enkele ag een einde te maken". Dat onbegrijpelijke zal de redactie hem :ns uit de doekjes doen. Sommige men- schen, schrijft zij, laten zich te veel door hun gevoel leiden. Er is onvoldoende ken nis. En het gevolg is: „Een enkel feit, mits sterk sprekend, is vaak voldoende om heel hun levensrich ting te bepalen of hen de weg te wijzen, die zij meenen dat de eenige is, waardoor be paalde zaken eerst voor goed kunnen wor den veranderd." Dit zou op de muiterij en de vreugde der roode leiders kunnen doelen, als het niet vóór Februari geschreven was. Echter, hiermede wil „De Bouwer" niet gezegd hebben, dat gewijzigde tijdsomstan digheden een gewijzigde taktiek vragen. En als voorbeeld volgt dan: „Nemen we. om een voorbeeld te noe men, het standpunt van de vakbeweging tegenover het socialisme maar eens bij den kop. Twintig en meer jaren geleden werd nog als vrijwel eenige taak van de vakbeweging beschouwd, om „binnen het raam van het kapitalisme" de strijd te voeren voor een centje meer en een half uurtje korter. Geen enkele vakbond kon er toen aan denken, zonder daarvan zeer veel schade te ondervinden, de ieden er steeds op te wijzen, dat niet een centje meer en een half uurtje korter doel van de arbeidersbeweging kon zijn, maar dat dit doel de bereiking van een socialisti sche samenleving moest wezen." Ziedaar het derde stadium. Wat vóór jaren honderdmaal ontkend is, wordt nu beaamd: Men bediende zich van ec.. gemaskeerde vakbeweging om steelsge- In de Java-Bode van 17 Februari troffen wij aan den volgenden brief van kapitein ter zee Coster, den leider van het onderzoek naar de muiterij aan boord van De Zeven Provinciën: „Aan boord Hr. Ms. „De Zeven Provin ciën". In zee, den 15en Februari 1933. Mijnheer de Hoofdredacteur, In Uw blad van 11 Februari komt een interview voor dat gehouden zou zijn met den Luitenant ter zee A. N. bn. de Vos van Steenwijk over de gebeurtenissen aan boord Hr. Ms. „De Zeven Provinciën". Genoemde luitenant ter .zee verklaart dit interview voor gefingeerd, terwijl mij blijkt dat de hem in dit interview toege schreven verklaringen in voorname pun ten afwijken van de verklaring zooals hij deze voor de commissie van onderzoek heeft afgelegd. Hoogachtend, (w. g.) COSTER, Kapitein ter Zee". Zooals men zich herinnert, heeft het be doelde vraaggesprek plaats gevonden tus schen luitenant De Vos van Steenwijk en den hoofdredacteur van het persbureau Ane ta aan boord van den torpedojager Piet Hein, op weg van Vlakke Hoek. waar De Zeven Provinciën tot overgave gedwongen werd, naar Tandjong Priok. De zee-officier bevond zich als lichtge wonde aan boord van den jager; de journa list keerde, na de ontmoeting van het eska der met het muiterschip aan boord van het vlaggesehip de Java te hebben bijgewoond, met den jager naar Batavia terug. Wij den ken nu, dat de kwalificatie „gefingeerd" zoo zal moeten worden begrepen, dat de zee officier, toen hij onder den eersten indruk van het pas doorleefde en van de herwon nen vrijheid zonder terughouding sprak over zijn wederwaardigheden, zich er op dat oogenblik niet bewust van geweest is dat hetgeen hij meedeelde voor publicatie bestemd zou worden. Dat mededeelingen, onder die omstandig heden geda-an, ten aanzien van de feitelij ke bijzonderheden later correctie kunnen be hoeven. laat zich verklaren. Ter beoordee ling van de psychologie van het ge\al van de moreele positie der officieren aan boord van het muiterschip lijkt niettemin juist zulk een spontaan relaas een waarde te hebben, die ten minste opweegt tegen het in proces-verbaal vastgelegd verslag.dat vrucht is van een formeel verhoor. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ KIESKRINGEN ARNHEM EN NIJMEGEN De A.R. lijst van Gelderland, welke ge lijkluidend is voor de Kamerkieskringen Arnhem en Nijmegen, luidt als volgt: 1 H. Colijn; 2. C Smeenk; 3. H Visscher; 4. Chr. van den Heuvel; 5. J. A. de Wilde; 6 L F. Duymaer van Twist; 7. J. Schouten; 5. J. J. C van Dijk; 9 H. Amelink; 10. A. Zijlstra; 11. C S van Dobben de Bruyn; 12 J. Terpstra; 13. C v. d. Zaal; 14. P Wielen- ga; 15. A A L Rutgers; 16. T A v. Dijken; 17. J. Beelaerts van Blokland; 18. P. Ver kerk; 19. J. Rijptstra; 20. C Roeterdink. KIESKRING HAARLEM De candidaten van de a.r. partij in de Kamerkieskring Haarlem zijn: 1 dr H Co lijn; 2. Chr. van den Heuvel; 3. H Ame link; 4 L F Duymaer van Twist; 5. J. Schouten; 6. mr J A de Wilde; 7. J J C van Dijk; 8. C Smeenk; 9. prof dr H Visscher; 10. A Zijlstra; 11. mr C B van Dobben de Bruyn; 12. mr J Terpstra; 13. ds C v d Zaal 14. P. Wielenga; 15. dr A A L Rutgers; 16. F A van Dijken; 17 dr W J Kollert Jr.; 18. mr A. Bruch; 19. S van Wijk; 20. G Wolzak. DEN BRIEL. Voor de a.r. Kiesvereeniging hoopt 18 April als spreker op te treden de heer Chr. van den Heuvel, lid der Tweede Kamer van de Staten Generaal. ROZENBURG. In de vergadering der anti- rev. kiesvereen. werden de aftredende be stuursleden, de heeren T. Berkman, voorzit ter, en W. van Vliet, secretaris, herkozen. Als afgevaardigden naar de Deputatenverga- dering werden aangewezen de heeren Ds. Brouwer en P. van Dam. VUREN. De A.-R. kiesvereeniging „Neder land en Oranje" kwam in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer E. Bakker Azn., opende met gebed en sprak een in leidend woord. Secretaris en penningmees ter brachten hun jaarverslag uit. Het le dental bleef stationair en bedraagt op heden 30 leden. Met algemeene stemmen werden als bestuursleden herkozen de heeren G van der Giessen Jzn. en J. de Gier. Door den heer Fr. den Adel werd behandeld het onderwerp: „Waarom Anti-Revolutionair?' aarop een korte bespreking volgde. Be sproken werd de propaganda. Na rondvraag sluiting. WERKENDAM. De A.-R. propagandaclub „Dr. Kuyper" vergaderde in verband met de a.s verkiezing. De voorzitter opende met ge bed, waarna gelezen werd Ps. 97 in verband met het te bespreken „Manifest". Besproken werd de hulp aan de plaatselijke kiesvereen. Vervolgens hield de voorzitter een inleiding over het „manifest", waarop bespreking volgde. UIT HET SOCIALE LEVEN STAKEN OM TE STAKEN Eindelijk worden we iets gewaar omtrent de onderhandelingen, welke onder leiding van burgemeester Rambonnet gevoerd zijn tusschen de Reedersvereeniging en de Fe deratie te IJmuiden. In communiqué's kon men lezen, dat voorname punten tot oplos sing waren gebracht, maar dat over bijkom stigheden nog geconfereerd werd. Erg duidelijk was ons dit niet; want fei telijk wist niemand, waarom nog steeds ge staakt wordt De reeders hebben de voor naamste wenschen der Chr. organisatie in gewilligd en er bleef weinig te onderhan delen over. Thans noemen de reeders in een schrij ven aan den Burgemeester enkele dingen, waarop de onderhandelingen blijkbaar zijn afgestuit In de eerste plaats, aldu3 de reeders, wordt niet alleen geweigerd genoegen Ie nemen om met drie matrozen en een licht matroos te varen, maar wordt ook geen enkel tegen-voorstel gedaan, om door een financieel-gelijkwaardige compensatie op andere wijze een oplossing te zoeken, waar door het mogelijk wordt gemaakl in de toe komst meer kustbooten in de vaart te brengen en te houden en dat ondanks de toezegging door een der aanwezige reede- rijen gedaan en met de wetenschap, dat al leen op deze wijze werkverruiming kan worden verkregen. Als tweede geval wijzen wij op de door de IJmuider Federatie gehandhaafde eiseh om in alle gevallen, waarin een schip wordt opgelegd. 5, respectievelijk 3 dragen, schade loosstelling uit te betalen. Het geldt hier uitsluitend een belang van de ongehuwden, die geen kostwinner zijn. en wanneer het inderdaad te doen was ge weest om voor deze categoriw de bedoelde schadeloosstolling nog te erlangen, ingeval hun wettelijke uitkeeringstermijn zou zijn afgeloopen, en dienaang--ndr> oen tegen voorstel zou zijn gedaan, dun zou nn', dit wel in gunstige overweging zijn genomen, maar ook in dit geval handhaaft de IJmui der Federatie het eenmaal ingenomen standpunt. PATRIMONIUM De jaarvergadering van de gewestelijke or ganisatie Zeeland van Patrimonium zal op Woensdag 29 dezer te Middelburg worden ge houden. Behalve de verslagen en de bestuurs verkiezing komt aan de orde een inleiding van den heer J. Marijs te Vlissingen over het program van wenschen in verband met de verkiezingen. GRIEVEN VAN „MODERN" GEORGANI- SEERDEN TEGEN DE LEIDING DER „MODERNE" VAKORGANISATIE dern" georganiseerde arbeiders naar aanleiding van grieven van leden van „moderne" organi saties tegen haar beleid en werkwijze. Mede gedeeld werd. dat men vergaderingen zal uit schrijven om deze grieven te bespreken en dan te trachten, de desbetreffende misstanden te doen verdwijnen. Men meent n.l.. dat de bestu ren der organisaties niet voldoende aandacht aan de grieven schenken, wanneer de leden in dividueel of wanneer slechts een kleine groep leden de aandacht erop poogt te vestigen. Ter vergadering werd betoogd, dat het comité wil trachten, opbouwend werk te verrichten, en dat het wil voorkomen, dat de organisaties le den verliezen als gevolg der tegenwoordigs werkwtjze van haar besturen. Tevens beoogt men. op ander organisatorisch gebied wijziging aan te brengen, verslechteringen in het lot van georganiseerde werkenden en werkloozen te voorkomen en ook den vrouwen der arbel- besef van den tegenwóordigen toc- nd bjj SMOKKELARIJ. Te Groesbeek is op den Ouden Cleefschen weg een vrachtauto aangehouden, welke een lading vervoerde bestaande uit 250 K.G. margarine en in beslag genomen. De chauf feur, zekere H. uit Oss, verklaarde te han delen in opdracht van een bakker uit Hatert. Rijksambtenaren te Stamproy hebben na hevige beschieting een gepantserde vracht auto aangehouden die 1800 K.G. frauduleus ingevoerde suiker vervoerde. Wagen en in houd zijn in beslag genomen. De vervoerders konden in de duisternis ontkomen. VENLO IN OPSCHUDDING. In verband met een vergadering van Duit sche nationaal-socialisten in „National" te Venlo was het zeer rumoerig in de stad. Er stonden groote drommen belangstellen den aan den ingang van de zaal de Duit- schers op te wachten en eenige opgeschoten jongens schreeuwden: „Weg met Hitier, leve Moskou", enz. In verband met deze politieke vergadering ..aren echter speciale politiemaatregelen genomen. Spoedig grepen de aanwezige politiemannen in en maanden tot doorloo- pen aan. Op eenigen afstand bleven echter groote groepen nieuwsgierigen de vergader zaal omsingelen. De politie bleef echter waakzaam cn er deden zich na afloop van de vergadering geen incidenten meer voor. FOTOGRAFEEREN OP ZONDAG. Op verzoek van eenige fotografen te Apeldoorn is in die gemeente een verorde ning ingevoerd, houdende dat fotografische ateliers op Zondag gesloten moeten zijn. G. J. V., fotograaf te Apeldoorn, had deze -rordening overtreden, en moest zich des* wege voor het kantongerecht te Apeldoorn verantwoorden. Verd. bekende. Het bleek, dat zijn atelier niet als een gedeelte van een winkel to beschouwen valt Eisch en vonnis luidden: ontslag van rechls vervol ging, omdat de verordening strijdig geacht wordt met dc Arbeidswet en het Werktijdenbesluit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1