V/icks ZATERDAG 4 MAART 1933 DERDE BLAD PAG. 10 Kerknieuws. GEESTELIJKE OPWEKKING IN DE OEKRAÏNE Ds. F. Dresselhuis, predikant der Geref. Kerk te Oldeboom, schrijft ons: Dat er in de laatste jaren in de Oekraïne (hier denken we meer in het bijzonder aan Poolse h-Oe!craïneGalicië en Wolhynië een geestelijke opwekking gande is, mag als bekend worden verondersteld. In de jaren vóór den oorlog werd er reeds een begeerte open baar naar het Woord Gods, dat in de Grieksch- Katholieke Kerk al te veel onder dooden vor mendienst bedekt bleef. Na der. oorlog heeft deze geestelijke opwaking zich onder Gods zegen en onder medewerking van Amerikaan- sche Presbyterianen, verder voortgezet. Op het oogenblik vallen er binnen deze be weging, die oorspronkelijk een meer Presbyte- riaansch (Gereformeerd) karakter droeg, twee takken op te merken: een Luthersche en een Gereformeerde. Pogingen om de eenheid der beweging te handhaven, zooals die o.a. door den Wereld bond der Kerken op zijn vergadering verleden jaar te Stockholm ondernomen werden, zij;i mislukt. Namens het „Verbond, voor Inwen dige Zending in Polen" werd toch in Augustus 1932 aan een Geref. evangelist voor zijn arbeid in Wolhynië (een deel van de Oekraïne) den eisch gesteld, dat alleen de Luthersche Kerk als zendende Kerk in aanmerking zou komen en dat haar catechismus, eeredienst en avond maalsleer gevolgd moesten worden. Door cie gezamenlijke Geref. evangelisten werd in Sep tember daarop geantwoord: „Om de wille het Evangelie en om onzes Gods wil kunnen wy daarop niet ingaan. Wanneer de arbeid in Wolhynië werkelijk confessioneel moet zijn, dan kan naar 'onze diepste overtuiging alleen de Geref. leer en de Geref. wijze van eere dienst in aanmerking komen. Verscheidene evangelische richtingen in de Oekraïne, die uit het volk zelf zijn opgekomen, bevestigen dat het duidelijkst". Daarmee was het uiteengaan in een Luther- schen en een Hervormden of Gereformeerden tak een voldongen feit. De Gereformeerden hebben toen aansluiting gezocht en verkregen bij de Geref. Kerk in Polen. Deze beide bewegingen in de Oekraïnne die nen nu gesteund: De Luthersche tak wordt uitnemend geholpen door den Lutherschen We reldbond. De ondersteuning van den Geref. tak laat echter nog te wenschen over. Tot dusver werd er geholpen door Hervormden var Noord-Amerika en Zwitserland, maar meer dere en geregelde steun is dringend noodza kelijk! De „Reformierte Bund" voor Duitschland, heeft zich den nood der Oekrainsche broeders thans ook ter harte genomen. Het moderamen '(waarin o.a. zitting hebben Prof. Lang, Dr. Kolfhaus, Dr. Hesse en Pastor Langenohl) heeft richtlijnen uitgestippeld, welke kunnen dienen om de beweging in juiste banen te lei den; in zijn Theologische School te Elberfeld heeft de Bond een Oekraïnsch student opge nomen; ook neemt Dr. Kolfhaus te Vlotho gaarne giften voor hen in ontvangst. Hulp van Gereformeerden in andere landen is echter dringend geboden. In een uitvoerig artikel in de „Reformierte Kirchenzeitung" Van 8 Januari 1933, wekt Dr. Hesse, uit El berfeld, daartoe op; en het is op verzoek van den „Reformierten Bund" voor Duitschland, dat wij deze opwekking aan de Nederlandische Hervormden, Gereformeerden, Christelijk- en Oud-Gereformeerden doorgeven. Hier is een taak voor ons! De geestelijke nood der Oekraïn Bche broeders is groot. Allereerst hebben zij gebrek aan ar- bei d s k rachten: Er zijn in West- jOekraïne (Galicië) thans 24 georganiseerde Gereformeerde Kerken, terwijl er op 70 plaatsen Gereformeerde Kerken worden ge vonden. Voor de bearbeiding hiervan zijn er Blechts vier predikanten (door Zwitserland' en Amerika gesteund), drie evangelisten en Vier helpers, die echter tevens ook nog een beroep uitoefenen. Van een geregelde bear beiding kan alzoo geen sprake wezen, waar door het gevaar dreigt, dat allerlei s.ecten: Adventisten en z.g.n. Ernstige Bijbelvor- Bchers hun slag gaan slaan. In dit gebrek tian arbeiders: predikanten, evangelisten en onderwijzers kunnen wij helpen, door Oe- kraïnsche studenten in hun studie te hel pen, en ook door onderwijzers, die pas uit de Grieksch-Katholieke Kerk zijn overgeko men met ons Christelijk Onderwijs bekend te maken. Ook zou een Nederlandsch theo loog, van Gereformeerde confessie, er uit nemend kunnen helpen. Duitschers worden door de Poolsche Re geering niet toegelaten, terwijl Zwitserland gebrek aan predikanten heeft. In de tweede plaats is er gebrek aan boeken: een nieuwe bijbel-uitgave in het tegenwoordige letterschrift gewenscht, en ook vragen onze broeders om een uitgave Van den Heidelbergschen Ca te chismus! De vertaling, door den Elber- feldschen student Tamawskyj (die ook gaarne in liet Duitsch spreekbeurten in ons land vervult, met name voor stu dentenkringen) tot stand gebracht, is ge l-eed, maai- het geld voor het laten drukken, ontbreekt. En in de derde plaats Is er gebrek aan vergaderlokalen. Op meerdere plaatsen moet men zich ontzettend behel pen, ook al, omdat flinke zalen, die alle in Grieksch-Katholieke handen zijn, aan de Evangelischen niet worden verhuurd. Dat de Gemeenten, wier leden in hoofdzaak tot de geringeren behooren, anders zelf van aanpakken weten, bewijst het feit, dat zij Diaconieën hebben ingesteld. Hoe heerlijk zou het zijn, wanneer de Ne- öerlandsche broeders, die zelf zoo onnoe melijk veel aan den Heidelberger te danken hebben, de uitgave van den Catechis mus in het Oekraïnsc.h gingen mogelijk maken. Laat ons daarmee alvast beginnen! Op verzoek van d'en Reformierten Bund yoor Duitschland treedt als vertrouwensman voor Nederland op schrijver dezes: Ds. F. Dresselhuis, Geref. predikant te Dldeboom, die gaarne gaven voor dit doel ontvangen zal. Zijn gironummer is: 82691 (gelieve bij ,te voegen: „Voor de Gereformeerde bewe ging in de Oekraïne"). Ten slotite diene nog, dat Prof. Dr. F. W. Grosheide, hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, dezen oproep gaar ne door zijn aanbeveling ondersteunt. „DE STRIJD BLIJFT!" Onder dezen titel is bij den uitgever J. van der Wal te Bruinisse een brochure van Ds. C. A. Vreugdenhil te Oud-Vossemeer verschenen, die bedoelt te zijn „een opwek kend woord in het belang van het Christe lijk Onderwijs". In een inleiding zegt de schrijver, dat hy om de felle en tevens vaak onwaardige actie van „Volksonderwijs" zoo wel als om de verzwakking van ijver bij de voorstanders van het Bijzonder Onderwijs een woord wil doen uitgaan, opdat de ba nier opgeheven blijve, om in Gods kracht onkunde, valsche voorlichting, inzinking en lauwheid te bestrijden. Al is er reden tot dankbaarheid, dat thans niet meer het Openbaar Onderwijs troetel kind en het Bijzonder Onderwijs stiefkind der regeering is, doch, dat, na een 80-jarigen schoolstrijd, heel het onderwijs voorwerp yan haar aanhoudende zorg is geworden. ORIGINEEL RECEPT^P^Dr. A. K L. PILGRIM EETLUST OPWEKKEND VERSTERKINGSMIDDEL ENERGIEVORMER VOOR KINOEREN. ZENUWZWAKKEN EN HERSTELLENDEN K PR/EPARAAT Vraagt bij Apoth. en Orog. tn flac. v. 035 en MO de schrijver wijst in zijn betoog Qp den nog altijd woedenden schoolstrijd in het binnen land, zooals die tot uiting komt in de libe rale en socialistische pers, geschriften van „Hot Landelijk Komitée voor de Openbare School", de propaganda van het Comité var Actie voor het 0.0. te Amsterdam, voorstel len in den Vrijz.-Dern. Bond, enz., enz., waar in het recht van het Bijzonder Onderwijs bestreden wordt. Terloops weerlegt Ds. Vreugdenhil de valsche beschuldigingen van het „dure" Bijz. Onderwijs en de „talrijke" dwergschooltjcs daarbij, en wijst hij op de verkeerde denkbeelden van sommige Chris tenen, die tegen de Chr. School zijn en van andere die voor de geehristianiseerde Over- heidsschool ijveren. De Schoolstrijd in het buitenland komt voorts ter sprake: Rusland, België, Frankrijk, Italië, Duitschland Ned.-Oost-Indië passeeren de revue. In een slotbeschouwing doet Ds. Vreugden hil dankbaar zien, hoe sterk de Bijzondere School, met name in de vier groote steden sinds 1915, gegroeid is. De eertijds opper machtige Openbare School wordt ontvolkt Het orgaan van het Ned. Onderwijzers-Ge nootschap schreef reeds alarmeerend over: „De laatste levenskansen van de Openbare School". De tweede conclusie is, dat wij niet op onze lauweren mogen gaan rusten, dat we nog ver van het ideaal zijn: „De Bijzondere School regel". En tenslotte moet, mee door waarschuwingen van mannen als Buytcndijk, Hoedemaker en Pierson, ruste loos gestreden worden tegen den vijand van binnen: er moet zijn verdieping van het geestelijk leven en een steeds méér op den voorgrond stellen van de geestelijke zijde van liet werk voor en in onze scholen. Hartelijk bevelen we deze goed argumen- teerende en logisch opgebouwde brochure aan. Moge zij velen verwakkeren tot de zeker nog niet voltooide taak en een daad werkelijk besef der roeping: „Bouwt scholen waar het Evangeliezout een dierbre jeugd voor on- en bijgeloof behoudt". Schoolnieuws. R.-K UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN Hoogleeraarsbenoeming. Naar de „Tijd" mededeelt, is Mr. P. W. Kamp- huisen te Velp,secretaris van de Alge meene Kunstzijde-Unie, benoemd tot hoog leeraar in het staats- en administratief reclvt. Mr. Kamphuisen, die de vacature van wij len Prof. van der Grinten zal bezetten werd in Maart 1897 te Gouda geboren. Hij stu deerde te Leiden, waar hij in den zomer van 1922 cum laude promoveerde op een proefschrift getiteld „Codificatie-gedachte in het Romoinscbe Rijk". Enkele werken over documentaire bamkcredieten zijn mede van zijn ihand verschenen. Na eenigen tijd verbonden te zijn geweest aan het Intern. Intermediair Instituut te 's-Gravenhage, vestigde hij zich te Middel burg als advocaat en procureur. Nadien werd Mr. Kamphuisen als secretaris aan de Algemeene Kunstzijde-Unie te Arnhem verbonden. THEOL. SCHOOL TE BETHEL Op 1 Maart j.l. is de leiding der bekende Theol. School te Bethel (bij Bielefeld), on derdeel der stichtingen van Friedrich von Bodelschwingh, overgegaan aan lie. Wil helm Brandt, tot dusver privaat-docent aan de Evangel. Theol. Faculteit der Universi teit te Munster. Bij gelegenheid dezer schei ding heeft de genoemde Faculteit aan lie. Brandt het eere-doctoraat in de Theologie verleend. REÜNISTEN-ORGANISATIE N.DJ).D. Men deelt ons mee, dat de Retinsten- organisatie van N.D.D.D. haar Landdag dit jaar hoopt te houden op Woudschoten bij Zeist. Het ligt in de bedoeling daar te be handelen het boek van Prof. Vollenihoven, dat binnenkort van de pers komt, over: „Het Calvinisme en de Reformatie van de Wijs begeerte". Om de bespreking beter tot haar recht te doen komen, heeft het Bestuur besloten aan den gebruikelijken vergaderdag nog een avond toe te voegen, wat tevens bevorder lijk kan zijn aan versterking van den on der! ingen band. Voor 6 en 7 Juni is Woud- sohotcn te Zeist voor dit doel besproken. Het aantal leden dezer organisatie is nog gedurig stijgende. Ook werden weer 2 nieu we kringen gevormd: te Meppel en te Haar lem. In de laatstgehouden jaarvergadering werd het Reglement herzien. Kortgeleden hebben alle leden een exemplaar van dit nieuwe reglement ontvangen. Inlichtingen worden verstrekt door den ab-actis Ds. D. Nauta te Woubrugge. „H.B.S.-ONDERWIJS ONBEVREDIGEND" Een hoogleeraren-adres. Namens de Faculteit d'er Wis- en Natuur kunde der Rijksuniversiteit te Utrecht (le den van de commissie Prof. Dr. Ernst Co- hen en Prof. Dr. J. Wolff) en der Gemeen telijke Universiteit van Amsterdam (leden Prof. Dr. J. P. Wibaut en Prof. Dr. J. Clay), den Senaat van de Technische Hoogeschool te Dellt (leden der commissie Prof. Dr H. Bremekamp en Prof. Dr. Ir. C. J. van Nieu- wenburg), en van de landbouwhoogeschool te Wagendngen (leden van de commissie Prof. Dr. M. J. van Uven en Prof. Dr. S. C. J. Olivier), vormende te zamen een inter academiale commissie ter zake onvoldoende voor-opleiding ingesteld door genoemde licha men, is een adres verzonden aan de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarin de aandacht gevestigd wordt op de naar de meening van de commissie weinig bevredigende resultaten van de opleiding aan de Hoogere Burgerschool, voor zoover deze wordt gebezigd als vooropleiding voor de academische studie in de exacte en tech nische wetenschappen. Zoowel in de natuur-philosophische facul teiten der Universiteiten als aan de Tech nische Hoogeschool en aan de Landbouw hoogeschool wordt in de laatste jaren ge klaagd over het te groote aantal studenten, dat in aanleg of in elementaire kennis te kort schiet, aldus het adres. Dit tekort uit zich somtijds in een onvoldoende kennis van zeer eenvoudige feiten, veelal in een onvoldoende ontwikkeling van algemeenen aard, doch niet zelden ook in een te ge ringe diepte van de kennis, een te gering begrip van den samenhang der verschijnse len, en een te weinig ontwikkeld gevoel voor ook het eenvoudigste wetenschap pelijk betoog, en ten slotte ook vaak een ontstellend gemis aan beheersching van de Nederlandsche taal. Het wil adressanten voorkomen, dat voor al thans, nu toch reeds de meeste acade mische instellingen zoo overmatig met stu denten zijn bezet, deze wantoestand in het belang van het Ilooger Ondenvijs en de wetenschap, en ook op grond van de eco nomische en sociale overwegingen, dient te worden weggenomen. Als middelen ter verbetering, die in aan merking zouden kunnen komen, noemen adressanten het volgende: Daar het gewensclii lijkt, den omvang het leerprogramma te vergrooten, zou de H.B.S. kunnen worden toegevoegd een zesde leerjaar met afzonderlijk eindexamen, speciaal bedoeld voor die leerlingen, die naar het Hooger Onderwijs denken over te gaan. In dit zesde leerjaar zou moeten worden ge streefd naar verdieping in het inzicht, zon der wezenlijke uitbreiding van de stof. Een ander middel zou zijn een afzonder lijk toelatingsexamen voor de academische studie, wellicht ook eenige zulke examens voor de verschillende studierichtingen, af te nemen door docenten van het I-Iooger van het Middelbaar Ondenvijs, doch met ovenvegcn.ten invloed van de eersten. Een meer gematigde vorm hiervan ware deze, dat zou worden voorgeschreven, dat het einddiploma-H.B.S. slechts dan toela ting tot het I-Iooger Onderwijs zal geven, indien daarvan door een speciale aanteeke- ning op het diploma zou blijken. Bij het geven van zoodanige aanteekening, uit den aard der zaak slechts op uitdrukkelijk ver zoek van den candidaat, zouden evenzeer vertegenwoordigers van het Hooger Ondc wijs of «laarmede gelijk te stellen personen een beslissenden invloed moeten kunnen deen gelden. Ook van een terugkeer tot den ouden vorm van het eindexamen van vóór 1921, vooral ais deze zou gepaard gaan met een terugkeer tot den ouden geest op de H.B.S. en tot de meer belangrijke positie van de natuurwetenschappen op die school, zou moedehjk heil zijn te verwachten. Het is adressanten volkomen duidelijk, dat deze en wellicht nog geheel andere mid delen tot verbetering, alle hun voordeelen, maar ook hun bezwaren en nadeelcn zul len hebben, die echter verdienen, in ern stige studie te worden genomen. In het adres wordt in het belang van het Hooger Onderwijs en van het peil der academische studie in Nederland bij den Minister aan gedrongen om een wettelijken maatregel voor te bereiden, die tot een verbetering van den toestand zal leiden. UNIE „EEN SCHOOL MET DEN BIJBEL' De 55e jaarlijksche algemeene vergadering van de Unie „Een School met den Bijbel" zal Dinsdag 18 April te Utrecht onder presidium van Dr. K. Dijk, van Den Haag, worden gehouden. In de morgen vergade ring komen verschillende huishoudelijke zaken aan de orde. O.m. de verkiezing van twee bestuursleden in de vacature, ontstaan door het overlijden van wijlen Ds. J. L. Pierson en het bedanken van Drs. J van Andel, die als inspecteur van de Lycea is opgetreden. Voor deze vacaturen zijn gecan- ditleerd de heeren Ds. J. Barbas, Ned. Herv. predikant te Hengelo (G.), en Ds. .Thr. J. L. A. Martens van Sevenhovcn, idem te Utrecht, en de Tweede-Kamerleden Mr. J. A. de Wilde te Den Haag en A. Zijlstra te Groningen. Verder zal in de morgenverga- doring de propaganda-actie besproken wor den en voorstellen van het bestuur worden behandeld. In de middagvergadering zal als referent optreden het Tweede-Kamerlid Mr. J. A. de Wilde met het onderwerp: „Het gewijzigd Unie-rapport" SCHOOLRAAD We hebben de 44ste jaarlijksche algemeene vergadering te Utrecht op Woensdag 19 April reeds aangekondigd. Thans zijn nog vermeld, dat bij de verkiezing van een voor zitter in de vac.-wijlen Ds. J. L. Pierson door het moderamen de aandacht gevestigd is op Ds. J. Barbas te Hengelo (G.). Nog aan de orde komen voorstellen tot wijziging van het reglement ter zake von de com missie voor geschillen en die voor beroep. We hebben reeds vermeld, dat in de mid dagvergadering Dr. G. P. van Itterzon, van Den Haag, een referaat zal houden over: „Willem van Oranje en de geestelijke vrij heid" waarbij <x>k de vrijheid van het Ghr. Onderwijs besproken zal worden. Kunst en Letteren. HET RIJK VAN BITTERTONG L. C. Westenenk deed voor eenige jaren een boek verschijnen Waar mensck en tij ger buren zijn, dat bij pers en publiek goed ontvangen werd. Dit welverdiende succes werd hem de stimulans tot het sdhrijven van een nieuwe bundel schetsen, betrek king hebbende op het Indische leven en wik. Helaas heeft de dood dit werk on verwachts afgebroken. Het Rijn van Bittertong, bij Leopold, Den Haag in een prachtuitgave, rijk geillustreerd verschenen bevat zeven opstellen van Wes tenenk, erwijl het tweede deel van het boek wordt gevuld met een zeer uitvoerige biografie van de schrijver door H. T. Damsté. Aan deze laatste hopen wij elders in ons blad aandacht te wijden. De onderwerpen, welke worden behandeld, zijns deels gebeurtenissen, -zelf meegemaakt als Indisch bestuursambtenaar of meege deeld door anderen, deels ook hebben zij be trekking op het bijgeloof en leven der in landers. Zoo i6 Bittertong de legendarisohe, geheim zinnige figuur, die vernielend en doodend door veld en bosschen trok, onoverwinnelijk maar eindelijk geveld werd door Vier- oog. De troostende schalmei verhaalt ons het bezoek van den resident in een afgelegen oord en de ontmoeting, die deze daarbij had met een „trooster", die in staat was, door eentonige muziek bedroefden op te beuren. De volgende schets is wel actueel: zij han delt n.l. over de orong pandak, van wiens bestaan de inheemsche bevolking in de rim- ba vast gelooft. „Gerechtigd aldus Weste nenk is het verlangen van ieder belang stellende om eens cn vooral uitgemaakt te zien waarom alle, totaal uiteenloopende ras sen van Sumatra, zóó vasthoudend zijn in hun overtuiging omtrent het bestaan van raadselachtige wezens". een volgend verhaal vergezellen wij enkele planters op een tijgerjacht. I>at Westenenk een kenner was en lief hebber van de natuur, van planten en die ren blijkt uit Tjint" Manis, d.i. de sloome, droomende giftslang, welk dier hij jaren lang in zijn tuin heeft gehad. Rodi verhaalt van tijgerdokters en ver bodsbepalingen. Indië is een land, voor gevoelige Wester lingen vol bekoring en geheimzinnige aan trekkelijkheid. Maar ook daar wordt geleden en gestreden. Westcnenk behoorde tot die bestuursambtenaren, die een hooge opva1.- ting hebben van hun taak, die meende, dat de Nederlanders verplicht zijn in Indië, mede te werken, aan sociale verbeteringen. Een hoofdstuk uit het lijden der koelies op de houtkapperijen bij de Bengkélis-eilan- den ligt voor ons open in de laatste schets. In afgelegen uithoeken van den Archipel bestaat nog sociale, zij het geen formeele, slavernij, en groote onveiligheid, speciaal voor hen, die bezittingen hebben. Westenenk als voortvarend en rechtscha pen bestuurder was er juist de man naar, om aan slavernij en rooverij in welke vorm ook, in zijn gebied paal en perk te stellen. Het is jammer, dat dit werk van den over leden Auteur fragmentarisch is geblev Daardoor is gelijk zijn zoon in het voor woord zogt een rijke schat aan kostelijk materiaal voor goed verloren gegaan. De: te meer mogen wij het waardeeren, althans nog een zevental stukken van hem ontvan gen te hebben. HENRY VAN DE VELDE. De Vlaamsche architect Henry van de Velde zal bij gelegenheid van zijn zeventig ste verjaardag worden gehuldigd. Gemengd Nieuws. BRANDEN Te Woerden werd 's nachts brand ontdekt in de zaak van de firma Kraayenbrink aan de Voorstraat. De vuurhaard vond men al spoedig in den kelder, waar tusschen ou-de kisten e/i houtwol, door nog niet opgehel derde ooi-zaak brand was ontstaan. Door krachtig en tijdig optreden van de brand weer is ergor voorkomen. Te Wijchen (Gld.) is een dubbel huis, bewoond door de families Jacobs en Smits, afgebrand. De inboedels gingen Mij- wel geheel verloren. De oorzaak is onbe kend. De schade wordt1 door verzekering gedekt Te Oss (N.Br.) is het café van A. door onbekende oorzaak totaal afgebrand. Ook 't woonhuis werd een prooi der vlammen. De bewoners wisten zich met moeite in veilig heid te brengen, doch overigens kon aiets worden gered. Verzekering dekt de schade. Te Haren (N.-Br.) is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een opslagplaats van D. Konings, waarin een groote partij vlas was opgeslagen. De loods is tot den grond afgebrand. Dank zij de gunstige wind richting kon de woning behouden blijven. Verzekering dekt de schade. Te Akkenvoude (Fr.) werd brand ont dekt in de Ned. Herv. kerk. Het kerkge bouw stond vol rook. Achterin stonden eenige banken en beschotten in brand. Den vorigen avond waren er films vertoond. Men veronderstelt nu, dat een van de bezoekers een brandende sigaar of sigaret heeft laten vallen. Verzekering dekt de schade. Te Den Bosch ontstond in de auto-gara ge van Vullinghs aan den Vughterdijk brand door een vonk uit een motor van een in reparatie zijnde auto, welke in de benzine sprong. De auto was in een oogwenk een laaiende fakkel en ontwikkelde zooveel rook, dat men er niet dichterbij kon komen Men wist nog vijftien auto's in veiligheid te brengen, doch een vijftal andere kon men nie>t bereiken, zopdat deze ernstige schade hebben opgeloopeh. De politie was onmiddellijk met brand weer-materiaal ter platse ten wist het vuur te blusschen, zoodat de auto-brandspuit, die kort daarna verscheen, geen dienst meer behoefde te doen. De hitte was zoo groot, dat eenige ruiten zijn gesmolten. De aangerichte schad£ wordt door verze kering gedekt Te Winterswijk is in de buurtschap Meddeho dte Hazenveldsche n*>len door brand vernield. Deze molen, die door dever- eeniging „Hollandsche Molen" wegens ge brek aan medewerking niet kon worden aangekocht, was de eenige zgn. stendermo- len in Gelderland. De burgemeester van Sliedrecht waar schuwt tegen Adr. Corn. Joh. van Oostveen uurwerkmaker, te Utrecht Wie met deze persoon relatiën wil aanknoopen, wordt verzocht eerst inlichtingen in te winnen. RELLETJES TE AMSTERDAM Te Amsterdam wilde de politie er overgaan in de Oostenburgervoorstraat twee broers te arresteeren, havenarbeiders van be roep, wegens openbare dronkenschap. Tijdens deze arrestatie trok de bevolking partij voor arrestanten, hetgeen tot een ernstige bot sing aanleiding gaf, waarbij een groote poli tiemacht versterkt met vier ruiters op de been moest komen. Er werden rake klappen uitgedeeld. Ten slotte slaagde de politie er de beide arrestanten naar het bureau over te brengen, waar bleek, dat zij beiden bloedige verwondingen hadden opgeloopen. In verband hiermede werden zij naar he* Binnengasthuis, vervoerd, waar zij werden verbonden, waarna zij weer werden overge bracht naar het politiebureau op Katten burg, waar zij werden opgesloten. Te Dx-iehuizen (gem. Zuid- en Noord- Schermer) is een vei-gadering gehouden van de afd. Groot-Schermer van de wijkverple ging, welke afdeeling zich uitstrekt over de doi-pen Groot-Schermer, Driehuizen, Oost- en West-Graftdijk en Gi-aft-Noordeinde. Do druk bezochte vergadei-ing werd ge presideerd door den burgemeester van Zuid en Noord-Schermer cn daarin heeft dr Kop pen medegedeeld, dat gebleken is, dat kas en boeken van den penningmeester niet in orde waren, waarbij een verschil van ca. f200 werd geconstateerd. De penningmees ter zegt dit bedrag ter hand gesteld te heb- ,ïU)iA ls „Otff Ü--~" TtVaft I 0° V VapoRub ben aan den voorzitter, maar deze beweerde naar zijn weten, nimmer iets van den oen- ningmeester te hebben ontvangen. Schuld bekentenissen bestonden niet, zoodat de zaak zeer moeilijk is uit te zoeken. Medege deeld werd nog, dat er bij de afdeeling Groot-Schermer van de wijkverpleging een zoogenaamd reserve-potje is geweest van circa f 800 tot f 1100, welk bedrag niet i voorhanden bleek en in den loop der jaren in de gewone rekeningen moet zijn ver werkt. In de kasboeken komt nog al eens een post voor: N .N. bijdrage f 100 uit lief dadigheid en ook de bijdrage van het Bur gerlijk Armbestuur ad f 100 stemt niet over een met de ramingen in de begrooting Dr Koppen wenschte daarom een justioneel on derzoek, dat ook opheldering zou kunnen geven over het spoorloos wegraken vaii ka» boeken. EEN POMPOENTJE Te Ouddorp (Z.-H.) is op de boerderij „Den Hofdijk" een pompoen te zien van 115 pond. VAN SEMARANG NAAR HEEMSTEDE PER MOTORFIETS Het Amsterdamsche bureau van den A.N. W.B. op de Keizersgracht te Amsterdam ontving bezoek van twee wereldreizigers, de heeren B.J. Herweijer en A. G. A. Aukes, die als eersten de reis over land van Ned.-lndië naar Nederland hebben volbracht, per motor rijwiel met zijspan, een afstand van circa 27.000 K.M., die zij in vier maanden en tien dagen, onder dikwijls zeer moeilijke omstan digheden, hebben afgelegd. Op 17 October vertrokken de reizigers op hun zorgvuldig bepakt en toegerust motor rijwiel van Semarang. Van daar werd gere den naar Batavia (550 K.M.), vanwaar de reizigers met de Sibajak naar Singapore ver trokken. Van Singapore ging het toen per motor naar Penang (1000 K.M.), van Penang per boot naar Colombo, vervolgens weer per motor Ceylon door en verder door Britsch Voor-Indië, van Zuiti naar Noord, ©en af stand van 4500 K.M., en langs de moeilijk berijdbare, stoffige karavaanwegen van het bergachtige Afghanistan waar zij als de eer ste Hollandsche toeristen die het land door- trokken, gastvrij ontvangen werden. Van hier ging de reis verder door Beloengajistan Perzië, Irak, Syrië, Turkije, den Balkan door en eindelijk door Hongarije, Oostenrijk en Duitschland naar huis. Aan het uithoudingsvermogen van de rei zigers zoowel als aan dat van den motor zijn op deze wereldreis zware eischen gesteld. Zij hadden rekening te houden met aanzien lijke temperatuursverschillen. Dank zij de zorgvuldige voorbereiding die voor zoo'r lange reis noodzakelijk is, slaagde de tocht van het begin tot het eind uitstekend. Hoe moeilijk de reis soms was, kan hieraf blijken, dat b.v. om het uitgestrekte woestijn gebied tusschen Bagdad en Damascus door te trekken, men. op één dag achttien uur moest rijden om een afstand van 442 K.M. af te leggen. Herhaaldelijk moesten de reizi gers in verlaten streken, waar geen onderdak te krijgen was, onderweg kampeeren, waar toe zij aan hun uitrusting ook een kam- peertent hadden toegevoegd. Bij hun aankomst te Amsterdam zijn de beide ondernemende groot-toeristen op het bureau van den A. N. W. B. ontvangen door den directeur voor Toerisme van den Bond den heer Westerouen van Meeteren, wien zij vol trots hun dagboek toonden, dat zij als kostbaar souvenir aan hun reis bewaren, met tal van onderweg gemaakte foto's en authentieke verklaringen in alle mogelijke talen en in Arabische en andere schriftu ren. Vóór het bureau van den A. N. W. B. te Amsterdam, waar hun het bondsinsigne werd aangeboden, werd de motor getooid met de motorvlag van den A.N.W.B. Nadat een foto was gemaakt, aanvaardden de beide reizigers het laatste korte traject naar hun einddoel: Heemstede. De moeilijke reis heeft veel ven hun vol harding gevergd, maar ze hebben het er kranig afgebracht. Rechtzaken. DE MOORD TE PUTTEN Het Gerechtshof te Arnhem heeft in hoo ger beroep uitspraak gedaan in de zaak tegen den O. I. militair te Putten, die op 25 Oct. '32 zijn SO-jarigen medekostganger met een dolk doodelijk had gewond, en hem conform den eisch van den procureur-gene raal veroordeeld tot -1 jaar gevangenisstraf. Verd. was door de Rechtbank te Zwolle ver oordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. GEVAARLIJK CHAUPPEUR Voor den kantonrechter te Delft had zich te verantwoorden de chauffeur H. uit do Lier. De man was, als feiten waar hij in eer ste instantie voor terecht stond, door een stopteeken van een verkeersagent gereden; 2e. was de stuurinrichting van de auto zeei slecht; 3e. verkeerde hij onder invloed van sterken drank. Na getuigenverhoor en eisch van het O.M. vonniste de kantonrechter con form den eisch resp. tot f 5, f 15 en f 80 boete subs, diverse dagen hechtenis. Een tweede verbaal volgde, waarbij H. eenige dagen later ten laste was gelegd het niet voldoen aan een bevel van een agent, terwijl H. weer onder den invloed van ster ken drank verkeerde. Het vonnis was ditmaal conform den eisen met f 10 en f 40 boete, benevens intrekking van het rijbewijs voor den tijd van zes maan den. DE RIJBEWIJS-EXAMINATOR VERANT WOORDELIJK Een uitspraak van den Hoogen Raad Op instigatie van de Kon. Ned. Automobiel- in langs tot in hoogste Instantie gepro- over het vraagstuk of de adviseurs Centraal Bureau voor de Afgifte var. Jsstukken van Rijvaardigheid, dc zgn. rlj- aminators. volgens de Motor- en Rij- o, dan met zijn aan te merken als be stuurders van de automobielen waarmede onder leiding proefritten door gega- -ijs worden af~elegc' - lijk aansprakelijk zijn dingen dx>r den examen-candidaat tijdens "den proefrit begaan. Een duidelijke beantwoording Club ls cedeerd bewijs- -ording daarvan dageiljk3 In de mogeiijkheid vtwkeeren strafrechtelijk te worden vervolgd voor overtredingen door hun amen-candidaat gepleegd. De Hooge Raad heeft thans een uitspraak ge- ian, waarbij deze waag ten nadeel e vJ- itomobiel-examina toren is beantwoord, ng dus ten aanzien van de automobiel-! •oren geen uitzonderingsbepaling op h< ^reffende artikel in de Motor- en Riji n. blijv. zij ai su-cautiida ten. isprakelijk erkeeüovtr- t twee maanden gevangenisstraf. Een bakker leverde gedurende den zomer van 1929 lederen morgen zeer vroeg brood af aan Pulman-trein, bakkersgezellen. 1 vestigden eenparig ae verKiaring van nun pa troon. De bakker werd vrijgesproken. Begin Januari van het vorige Jaar kreeg een der bakkersgezellen oneenigheld met zijn pa- oon. HIJ liep naar de Arbeidsinspectie en ver- Ide daar, dat hij en zlj.i vier collega's onjuiste M-klarlngen hadden afgelegd voor den kanton- ecn vervolging het bovenver- I NB RAAK EN MISHANDELING dc-n dog na zijn ontslag uit de gevangenig ontstond een worsteling, waarna verd. vluOht- te. De officier van justitie elschte tegen verd., die alles ontkende, vijf jaar gevangenlsatraÉ De rechtbank te Amsterdam veroordeelde eeö 55-jarlgen los-werkman wegens diefstal von een dekzeil tot vier maaanden gevangenentraC. Het was de twee-en-dertigste maal. dat deze verdachte werd veroordeeld. Hij heeft zas-en- dertg Jaar van zijn leven binnen de gevangenis» muren doorgebracht. LICHAMELIJKE OEFENING KORFBAL DE C.KJ3.-COMPETITIE De C.KB.-competitie zal naar alle waar» schijnlijkheid Zaterdag over een week aan vangen. Tot competitieleiders voor de afdeelinc gen Zuid-Holland Noord en Zuid zijn reep. benoemd de heeren J v d Spiegel en J K Vellinga. DE BONDSDAG Op den Rotterdamschen Bondsdag hopen ook versahillende Geldersche clubs van de partij te zijn. De Spoorwegen schijnen het maken van dergelijke uitstapjes «loor hun tariefsverlaging sterk te hebben aangemoe digd. i Pernix te Leiden heeft de voor goed door haar gewonnen wissel-beker weer ter be schikking van den Bond gesteld, AANWINSTEN Amstelland schijnt thans in den C. K. B, krachtig aan het werk te gaan. Zaterdag jl. werd te Amsterdam een ver» gadering gehouden speciaal voor de Gere formeerde jongelui, waarin besloten werd tot oprichting van een club. Ds. B. A, Knop pers had aan deze poging zijn welwillend^ medewei-king verleend. De Amsteixlamsobe p.c. 'heeft thans nog plannen om in overleg met Patrimonium en de Chr. Handels- en Kantoorbedienden nieuwe clubs te Amsterdam op te richten. In Utrecht boekte de C.K.B. een aan» winst door de toetreding van de D. V. K, te Zeist. VOETBAL DE C.N.V.B.-BONDSBAG Hoewel de inschrijving voor den GN.V.B.» Bondsdag te Amersfoort eerst over 14 da gen sluit, zijn thans reeds 12 elftallen inge schreven Uit Hoorn, Enkhuizen, Snee<j Utrecht, Enschedé en Nijveidal zal meit naar Amersfoort trekken om aan het jaar lijksche festijn deel te nemen. Ook de 27 R.C.V-B.-vereenigingen hebben een uitnoodiging ontvangen en het laat zien aanzien, dat ook vele Rotterdammers ae gelegenheid zullen aangrijpen om met don landeiijken Bond kennis te maken. Natuur» lijk zal straks wel blijken, dat niet alle in schrijvende elftallen geborgen kunnen wor» den, zoodat het „Wie 't eerst komt wie 't eerste maalt" in toepassing zal worden gebracht. Reeds nu is de bepaling gemaakt, dat niet meer dan twee elftallen van een vereeniging mogen inschrijven. Op dezen tweeden Bondsdag zal getracht woi^den het loften bij gelijke spelen te doen vervallen. In plaats daarvan zullen strat- schoten worden genomen, waarvoor een apart gedeelte van het terrein zal worden gereserveerd, zulks om de afwikkeling van het eigenlijke wedstrijd programma niet te belemmeren. Scheidsrechters kunnen zich opgeven bfj den leider, P. van Binnendijk, Wijersstraat °9, Amersfooii. Vraag en Antwoord. 3186 B. B. te R. Om levertraan vlekken i vloerltlfed te verwijderen zoudit u het volg-ende eens kunnen probeeren. Op do vlek ken een centimeter dik laagje pijpaarde leg-sen, 6611 tetra Sleten, zoodat hot gcxxl \ochitig wordt. Een stuk grauw papier er boven op en daar ovenheen strijken met een warme bout. Zoo noodig nog enkele malen herhalen* Bij verkoop van pand moei aues wat muur- en wortolvaat is. In d-en oorspronkelijken toestand golaten worden. U kunt dus bijv. geen boomen uit gaan naKtten, tenzij u een bepaalde afspraak mot do andere partij gemaakt hebt. Een en ander geld* ook bij eventueole ruiling. 3188 H. te S. Het adres te.R*v~yDe narde on haar vd. ken is geen contrabande voor kinderen, doch de Inhoud Is populair-wetenschappelijk. dus illen kinderen er uit den aard der zaak niet -oveel aan hebben, of het moest zijn voor da lustra ties. J r oa werk geen ency Mopaedie, de beschrijving van de aarde en haad volken leeft en duurt voort zoolang de aarde al bestaan, dus bijgewerkt zal mon dit werlfi rel nooit kunnen noemen. «ar &pnje f nu miners*!dcn boekhandelaar eea „n1' In Jon tol.1 ,!H 11 moeren, door onze menschen gezon- ;en? Wij gelooven niet dat er veel zullen zijn, IJn wel* enkcl^Chr S liede'r.-n6^p^e^plaaV* vaaN? hangaren0 te°R ^wij ^'o ^n^hier"^1' muzl"elc Vraagt u eens een catalogus h^ii, G' R- Vraagt u In een boek- nandel eens no. 36 van de serie Weten en Kunnen". Het berekenen teekenen uitslaan en PrijT75 otf Kan°'; Boou" d<*>r am ate ure.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9