Jliriuur CriJisdje (£ouraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD De liberale staat N.V. HOUTHANDEL V.H. J, VAN SOHUNOEL CO. t ABONNEMENT: Per kwartaal In Lelden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd Is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche tending i»L50 Bij dageujksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Yt cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar q g q<-j Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 4 MAART 1933 1DVCBTEN.tEN Van 1 tot S regelsLim Elke regel 0.22V4 Ingez. Mededeellngen JJLöBi i Van 1—5 regels ...„..•m* 2-30 Elke regel meerm 0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend f o.tlt 13e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen Voor onze Vrouwen NAAR HET IDEAAL VAN PROF. EIGEMAN Wij herhalen wat we dezer dagen schrevenvan de nationale, gezegd na tionalistische partijen, welke zich thans aan ons volk en aan de kiezersmassa presenteeren, zal het Verbond voor Na tionaal Herstel ongetwijfeld de ernstig ste party looze Nederlanders tot zien trekken. Want zijn program is veels zins zeer sympathiek. Men denke slechts aan de eerste drie programpunten „Erkenning van het Christelijk ka rakter van ons volksleven als den his- torischen grondslag en den bezielenden geest onzer nationale beschaving. „De nationale Staat ds de staatkun dige verwerkelijking van de historische vrijheidsgedachte op geestelijk en stof felijk gebied. „Trouw aan het Oranje-Huis." De partijen der rechterzijde kunnen deze leuzen, deze beginselen, zonder be zwaar overnemen en onderschrijven. Dit kon ook niet anders, want zooals wij reeds terloops opmerkten: in het jongste geschrift van Prof. Mr. J. A. •Eigeman vindt men dezelfde gedachten terug. Sterker nog: het manifest van het Verbond steunt geheel op de „Nationale gedachte", welke deze pro fessor ontwikkeld heeft in zijn boek: „Nederlanders, van links en rechts, vereenigt u!" Reeds voor eenige weken lag het in ons voornemen enkele opmerkingen over dit eigenaardige geschrift te ma ken, doch andere beschouwingen dron gen naar voren. Thans is een korte be spreking, aansluitend op hetgeen wij schreven over het manifest van het Verbond voor Nationaal Herstel, op haar plaats. Het is een eigenaardig boek, dit jongste geschrift van denliberalen professor. En het is 'n teeken des tijds. Onze lezers zouden ons wellicht niet van herhaling beschuldigen, als we andermaal gingen ontleden, welke twee spalt er sedert een paar jaar ontstaan is in liberale kringen. We zullen het niet doen, doch slechts releveeren, dat in die politieke groep duidelijk twee stroomingen zijn te onderscheiden. De eerste en oudste strooming is die, welke de godsdienst verbant naar de binnen kamer en absoluut afwijst als invloed oefenende factor in het openbare leven. Prof. v. d. Vlugt heeft deze opvatting indertijd eenigszins getemperd doch tevens verdedigd, toen hij zich tegen over minister Kuyper beriep op het be kende psalmvers: Gods verborgen om gang vinden zielen, waar Zijn vrees in woont; en door alle nadruk te leggen op dat verborgen, trachtte hij aan te toonen, dat de godsdienst een zaak des harten is, maar dat Gods Woord geen positieve eischen mag stellen voor het staatkundig leven. Cort v. d. Linden, de groote liberaal der verdraagzaamheid in de schoolkwes tie, -zei het met ronde woorden precies zoo in zijn meest bekende werk: „De liberale politiek vindt haar grond Sn het gezag der menschelijke rede. De vrijzinnige richt staatsregeling en be stuur, overeenkomstig zijn idealen van fs menschen waarde, uitsluitend naar de uitspraken van het verstand. „In de gelederen der liberalen strjj den derhalve allereerst zij, die iedere andere openbaring dan die van zintui gen en verstand verwerpen, den mensch alleen kennen als stoffelijk wezen en in den dienst der menschheid hun hoogste bevrediging vinden." Tegenover dit liberalisme, dat in de groote liberale pers nog immer gepre dikt wordt, groeit een andere richting op, van welke Prof. Eigeman de bezie lende profeet is. Hij neemt het weer voor den godsdienst op. Niet alleen op de wijze, zooals Prof. v. d. Vlugt het deed: tegen vroomheid, welke zich tot binnenkamer, kerk en desnoods school beperkt, heeft geen enkel liberaal be zwaar. Neen, prof. Eigeman gaat veel ver der. Nu eens met eigen woorden, dan Weer met citaten van anderen, vooral Van Thorbecke, wiens „Narede" hem bizonder lief is als profetisch program Voor de „ware liberale staat", legt hij het nauwe verband tusschen Christen dom en Staatkunde. „Thorbecke, zoo schrijft hij, was dan took doordrongen van de waarheid, dat bij het stellen van regelen, de liberale staat, die geen eigen religie, geen over tuiging van zichzelf bezit, zich naar fchristelijk-historisch beginsel te richten heeft, niet naar de bij de leiders vam dien staat bestaande opvatting; maar naar de historische overtuiging van het volk." Daarom plaatst hij ook als motto bo ven één der hoofdstukken het woord van Prof. Krabbe: „Het verstand als beslissende factor in de staatkunde heeft thans afgedaan". En concludeert hij op een andere plaats: „In deze verheven zin beschouwd is liberalisme, en met name Thorbecke's liberalisme de staat kundige practijk van zijn Christen^ dom". En verder: „Het algemeene ver band tusschen Staatkunde en Christen dom heeft de staatsman wel ter dege te erkennen". En meen nu niet, dat de schrijver hier op 't oog heeft een „Christendom boven geloofsverdeeldheid", zooals dat vroeger gepropageerd werd; in geenen deele. Met scherpte en beslistheid wijst hij dat af in deze woorden: „Christen- dom-boven-geloofsverdeeldheid als ge middelde godsdienst, als grootste ge- meene deeler van verschillende kerk- leeren bestaat in de actieve zin des woords evenmin als liefde-boven-liefdes- verdeeldheid". Zeer positief drukt hij zich uit in deze woorden„Zeker, de staat na 1848 was niet roomsch-katholiekniet gere formeerd niet protestant ook. In plaats daarvan evenwel propageerde hij een nieuwe religie of onreligie, zooals men het neemt, namelijk het modernisme, dat als zoogenaamd Christendom-boven- geloofsverdeeldheid de godsdienstige overtuiging vormde van de liberale of verlichte, de „intellectueele" menschen van dien tijd." Het Christendom, dat zijn invloed op het staatkundig leven moet doen gel den, „vindt zijn alles en alle richtingen omvattende openbaringsvorm in den Bijbel. In het Nieuwe en Oude Testa ment beide. Eenvoudig, zooals zij daar liggen, opgevat naar geest en strekking „in eenzelfde zin en in eenzelfde gevoe len." Men zal moeten erkennen, dat Prof. Eigeman hier aan de uiterste rechter vleugel staat van de liberalen. Een beetje godsdienst, dat willen anderen ook wel. Maar dan een eigengemaakte religie. Vooral niet gebonden aan Gods Woord. Waarlijk, zeer sympathieke klanken spreken ons toe uit dit geschrift. De „liberale staat", zooals de professor idealiseert, is in veel opzichten begeer lijk. En wij ^>uden ons hartelijk ver heugen, indien zijn vermanend woord weerklank vond in de liberale gelede ren. Helaas, het is anders. Veel anders. In 't verleden hadden we „de staat der liberalen", en wij begeeren die niet terug; dat wij met de hedendaagsche officieele liberalen ooit de „liberale staat" van prof. Eigeman zullen vinden, lijkt ons ondenkbaar. En daarom ver wachten we in de praktijk zoo heel wei nig van het met gloed en overtuiging geschreven boek, al heeft het ongetwij feld groote waarde. Zöoals we in een volgend artikel hopen aan te toonen. PENSIOENEN VAN OUD-GEPENSIONNEERDEN PLEIDOOI VOOR SPOEDIGE HERZIENING Het Comité van Actie der samenwerkende bonden van oud-militairen heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin deze verzocht wordt spoed te maken met de her ziening van de pensioenen der oud-gepen- sionneerden, opdat deze haar beslag krijgt voor het uiteengaan van dat College. NIEUW RAADHUIS TE ZWIJNDRECHT Het nieuwe raadhuis zal op Vrijdag 24 Maart a.s. in gebruik worden genomen. De commissaris der Koningin in deze provin cie, zal daarbij tegenwoordig zijn. MR. DR. M. W. WESTERMAN EN HET FASCISME NIET LANGER BIJ DEN VRIJHEIDSBOND Naar aanleiding van het bericht, dat mr dr M. W. Westerman door fascistische groepen is aangezocht voor een candida- tuur voor de Tweede Kamer en hij zulks in beraad heeft gehouden- heeft het bestuur van de Haagsche afdeeting van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond aanstonds de noodige stappen ondernomen om den heer Westerman er op te wijzen, dat reeds een zoodanig beraad onvereenigbaar is met zijn lidmaatschap van den Vrijheidsbond. De heer Westerenman heeft zulks erkend en medegedeeld, dat hij inmiddels reeds zijn ontslag als lid van den Vrijheidsbond had genomen. BINNENLAND. DE ORANJE-HULDE TE DELFT DOOR DE WILHELMUS VAN NASSOUWE- COMMISSIE De Wilhelmus van Nassouwe-Commlssie, waarin vertegenwoordigd zijn de hoofdbe sturen van de drie organiseerende vereeni- gingen (Dietsch Studenten Verbond, Algem. Nederlandsoh Verbond en Nationaal Jonge ren Verbond)) deelt mede: Sinds een vorige opgave zijn alsnog toege treden tot het comité van aanbeveling: Z.Exc. J. C. C. van Dijk; Gen.-Maj. H. A. C Fabius; Luitenant-Generaal W, F. E. Gerth van Wijk; Ds. T. J. Hagen; Z.Exc. Luitenant- Generaal E. F. Insinger; Mr B. G J. Loder Majoor H. W. C. E Mathon; P. J. Nahuysen; Prof. Mr. F. G. Scheltema; Dr. R. de Smet; Jhr. Mr. A. W L Tjarda van Starkenborgh Staschouwer; J. G. Struyken; H Baron van Voorst tot Voorst; Ds. Is. Voorsteegh; R. Zuy- derhof; Dr. W. de Vlugt. De N.C.R.V. en de Phohi zegden reeds haar medewerking toe voor de uitzending der plechtigheid, zoodat de geheele wereld ge tuige zal kunnen zijn van de wijze, waarop het Nederlandsche volk den grondlegger van zijn volksbestaan eert. In de sprekerslijst kwamen enkele veran deringen, ook werd het uur vervroegd, zoo dat thans te één uur in de Kerk bij de krans- legging zal spreken ds. J. J. Stam: Prins Willem als leidsman; terwijl om half twee op de Markt het woord zal worden gevoerd door Z.Exc. Gen. J. G Snijders: Prins Wil lem, Vadar des Vaderlands; Ant. van Duin kerken: Prins Willems beteekenis voor alle Nederlanders; drs. H. Brugmans: Prins en Volk; Wies Moens: Prins Willems ideaal ons ideaal. De aanwezige koren zullen enkele Vale rius' liederen zingen; en met muziek zullen de deelnemers met hun vaandels langs den te onthullen steen defileeren. Afmarsch van de Markt ongeveer drie uur. De commissie verklaart tenslotte nog eens nadrukkelijk, dat uitingen van politiek, hoe dan ook door in woord of daad of door uni form door haar niet zullen worden geduld bij een volkshulde ter nagedachtenis van hem, die als een waarachtig vaderlander ge toond heeft zich te stellen boven verschillen van politiek en religie. Slechts wie hiernaar streeft in den geest en metterdaad, kan deel nemer zijn aan op ze volkshulde. J. C. GULCHER t, In den ouderdom van 84 jaar is te Hil versum overleden de heer J. G Gulcher, oud-burgemeester van Hilversum. De heer Gulcher, die jarenlang raadslid was, werd op 18 Mei 1889 tot burgemeester van Hilver sum benoemd, welk aróbt hij tot 1905 heeft vervuld. De teraardebestelling heeft plaats op Maandagochtend om half twaalf op de Nieuwe Algemeene Begraafplaats aan den Boschdrift te Hilversum. INSTELLING VAN BEVRACHTINGSCOMMISSIES Iü de memorie van Antwoord aan 'de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot bevordering van evenredige vrachtverdee- ling in de binnenscheepvaart, zegt de minis ter van Economische Zaken, dat dit ont werp een zoo groot mogelijke evenredigheid beoogt in de hand te werken, doch daarop uitzonderingen toelaat, die in het belang van het vervoer noodzakelijk worden ge acht. Tot uitschakeling van slechte schepen kan de regeering niet overgaan. Het zal tot de taak der bevrachtingscom missie behooren er voor te waken, dat de beoogde verhooging der vrachtprijzen de to tale hoeveelheid vracht niet zal doen af nemen. Er zal voorts naar gestreefd worden vertraging zooveel mogelijk te beperken. Het gevaar, dat buitenlandsche overlaad- havens bevoordeeld kunnen worden, zullen de commissies kunnen bezweren. De minis ter meent, dat de te verwachten verhooging van den vrachtprijs binnen zeer redelijke grenzen zal blijven. Hij koestert de hoop. dat deze wet zal bijdragen tot vermindering van het verplichte cafébezoek. Invoering van Zondag- en nachtrust ontmoet voorals nog bezwaar, zegt de minister. Het ligt in het voornemen voor alle deelen van het land, waar de binnenvaart van be teekenis is, bevrachtingscommissies in t# stellen, die bijkantoren of correspondent schappen zullen hebben waar dit noodig is. De kosten zullen uit de heffingen bestre den moeten worden. Een nauwkeurige ra ming is niet mogelijk. De oprichtingskosten der commissie en de inrichting der kantoren zal ca. f 100.000 niet te boven gaan. Er bestaat bij den minister geen bezwaar tegen een eenigszins ruime opvatting van 't vervoer met eigen schepen, maar men dient er zich bewust van te zijn, dat een te ruim* opvatting tot ondergraving van de bedoo ling der wet zou kunnen leiden. Het ligt niet in de bedoeling de beurtvaart of de .vaste relaties" indirect onder de contróle van de bevrachtings-commissies te brengen DE BEVOLKING VAN AMSTERDAM De bevolking, die op 1 Jan. 1932 Eedroeg 766.263, vermeerderde blijkens de gegevens van het Bureau van Statistiek in den loop van het jaar met 6108 (1931: 8884) tot 772.371 op 31 December. Deze geringere toe neming is een gevolg van het lager over schot van vestiging boven vertrek. De teruggang in het aantal levend ge borenen zette zich ook dit jaar weer voort: 12,230 of 15.85 per 1000 inwoners tegen 12 681 of 16.65 per 1000 in 1931. Ook de sterfte was lager, nl. 6.245 of 8.09 per 1000 tegen 6.813 of 8.94 per 1000 in 1931 Het geboorte-overschot was iets hooger, dan in 1931 (5.985 tegen 5.868). De zuigelin gensterfte bedroeg 416 of 3.4 per 100 levend geborenen, dus iets minder dan in 1931 (440 of 3.5 per 100 levend geborenen). Er vestigden zich minder personen In Amsterdam (32.693 tegen 34.018 in 1931), een grooter aantal personen verliet de stad (32.570 tegen 31007 in 1931), waardoor het vestigingsoverschot slechts 123 bedroeg (1931 3011). Dit is voornamelijk 't gevolg van een vertrekoversciiot naar andere gemeenten in Nederland (3467 tegen 1737 in 1931): de vestiging van Duitsche vrouwen overtrof het vertrek met 1184 (1879), uit de kolo niën keerden 718 (261) meer terug dan daarheen vertrokken. Er werden iets minder huwelijken vol trokken (6095 tegen 6261 in 1931). Hiervan werd wederom een geringer aantal, nml. 1314 of 29,8 pet. kerkelijk ingezegend (1331: 1905 of 304 pet.) Het aantal bij den Bur gerlijken stand ingeschreven echtscheidin gen verminderde met bijna 14 pet. van 687 tot 597. HET PLAN-JAEGER VOOR DE RIJNVAART REEDERIJEN KOMEN AAN WENSCHEN VAN PARTICULIERE SCHIPPERS TEGEMOET Het Centraal Bureau voor de Rijn- en Bin nenvaart meldt ons: De besprekingen van de Internationale Studiecommissie voor de Rijnvaart over het plan-Jaeger werden den 2en Maart te Mann heim beëindigd. Op de hoofdvraag over de deelname door de reederijen aan de stilleg ging van sleepschepen, hebben de vertegen woordigers der reederijen voldaan aan het verlangen der particuliere schippers naar parilhetische stillegging. Op eenige punten welke hiermede voor een deel samenhangen, konden de vertegenwoordigen der particulie re schippers echter geen instemming betui gen. Zij zullen deze evenwel met hun ver trouwenslieden hespreken en zij zullen uiter lijk 15 Maart aan de Internationale Studie commissie hun definitieve stellingneming berichten. De inhoud van dit antwoord zal tegelijkertijd de beslissing van de Studiecom missie beteekenen over aanneming of ver- werping van het tot nu toe behandelde plan- Jaeger. DE N.C.R(EIS)V. EN DE VERKIEZINGEN Van een tweetal reizen van de Neder. Chr. Reisvereeniging naar Rome één voor Paschen, en één eind Aprjl valt de laatste, die onder leiding zou staan van prof. dr. A. Noordtzij te Driebergen, zóó, dat 26 April de dag der verkiezingen voor de Tweede Kamer daarin zou betrokken zijn. Om het gewicht der zaak besloot het bestuur der N.GR.V. deze laatste reis te doen vervallen. BLAUWE WEEK Gedurende de dagen van Hemelvaartsdag tot en met Pinksteren voeren de drankbe strijders hun z.g. Blauwe Week-actie. Dit jaar zal deze worden ingezet met een' mee ting te Leeuwarden, terwijl voor de slui tingsdemonstratie is aangewezen 's-Graven- UIT DE ANTI-REV. PARTIJ DE DEPUTATENVERGADERING Het Bureau Centraal Comité deelt ons mede dat thans alle kaarten voor de Depu- tatenvergadering op 9 Maart a.s. aan de Kiesvereenigingen, welke deze aanvroegen, zijn veraonden. Er was groote animo om als belangstellend hoorder op de Deputatenver- gadering te worden toegelaten. Ruim aanvragen (buiten de stemhebbende afge vaardigden) kwamen bij, het Bureau in. Tivoli biedt voor de belangstellenden slechts 900 zitplaatsen, zoodat het Bureau noodwen dig moest overgaan tot distribueeren. Om zoo min mogelijk A.R. teleur te stellen werd besloten de z.g. groote koffiekamer van Ti voli te huren en door een loudspeaker- installatie met de groote concertzaal te ver binden. In deze koffiekamer kunnen nog een 400-tal personen worden geplaatst, om de Deputatenrede en wat verder ter tafel komt, aan te hooren. Daarvoor zijn blauwe kaarten beschikbaar gesteld. Men begrijpt echter dat ook op deze wijze lang niet aan de aanvraag kon worden voldaan. De Kies vereenigingen ontvingen de aangevraagde kaarten voor stemhebbende-afgevaardigden, een deel der aangevraagde kaarten voor be langstellenden, waaronder de hierboven ge noemde blauwe. Aan Kiesvereenigingen, wier aanvrage na den lsten Maart binnen kwamen, zijn slechts de kaarten voor „stem- hebbenden" gezonden. Reclames hierover kan het Bureau G G niet meer in behande ling nemen. De uitgifte yan kaarten is on herroepelijk geëindigd. HERINNERING De vervroegde verkiezing noopt er toe bij den verkiezingsarbeid scherp te letten op enkele regelen yan administratieven aard. In de eerste plaats hierop, dat de nieuwe kiezerslijst eerst op 1 April a.s. van kracht wordt Alle handelingen, die vóór dien datum verricht moeten wor den en waarbij handteekeningen van kie zers vereischt zijn, moeten dus met dat feit rekening houden. Zoo mag dus de candidaatstelling (15 Maart) slechts worden onderteekend door kiezers, die óók voorkomen op de oude kiezerslijst. De handteekening van hem die 1 April voor het eerst op de nieuwe kiezerslijst voorkomt zou ongel dig zijn. Hetzelfde geldt voor hem die houder Is van een volmacht om te stemmen voor een visscher of schipper. Wie daarvoor aan gewezen wordt moet eveneens reeds-op de oude kiezerslijst voorkomen, wijl de aan wijzing dezer volmachthouders, voor zoover deze nog niet plaats had, vóór 22 Maart ge schieden moet, dus vóór het van kracht worden van de nieuwe kiezerslijst DE CANDIDATENLIJST KIESKRING ROTTERDAM. De Anti-Revolutionaire lijst voor de Twee de Kamerverkiezingen te Rotterdam is als volgt samengesteld: 1 Dr H Colijn; 2 J Schouten; 3 Mr J A de Wilde; 4 L F Duymaer van Twist; 5 C Smeenk; 6 J J C van Dijk; 7 H Amelink; 8 Prof Dr H Visscher; 9 Chr van den Heu vel; 10 A Zijlstra; 11 Mr C S van Dobben de Bruyn; 12 Mr J Terpstra; 13 Ds C v d Zaal; 14 P. Wielenga; 15 Dr. A A L Rutgers; 16 Mr T A van Dijken; 17 Th Heukels; IS A Hanemaayer; 19 S Brandsma; 20 A Reyers. KIESKRING MIDDELBURG. De candidatenlijst der A.R. Partij in den kieskring Middelburg luidt als volgt: 1 Dr H Colijn; 2 J J C van Dijk; 3 Chi van den Heuvel; 4 L F Duymaer van Twist; 5 J Schouten; 6 Mr J A de Wilde; 7 C Smeenk; 8 Prof dr H Visscher; 9 A Zijlstra: 10 H Amelink; 11 Mr C S van Dobben de Bruyn; 12 Mr J Terpstra; 13 Ds C van der Zaal; 14 P Wielinga; 15 Dr A A L Rutgers; 16 Mr T A van Dijken; 17 Mr P A Schwarts; 18 J W van 't Hoff; 19 J A Dominic" 20 W den Boer. DR. H. COLIJN TE ERMELO A.R.j.A. Nieuwe Clubs Bij het secretariaat der A.R.J.A., Johan Willem Frisostraat 30, Utrecht, is bericht ingekomen van de oprichting van Antirev. Jongerenstudieclubs te Woerden, voor- loopig onder leiding van Ds. H. Woudstra, Chr Geref. predikant; L. van der Werf Jr., secretaris; S. Smaling, penningmeester; J. Gevaert. algem. adjunct Wateringen. A. Alblas, voorzitter; G Valk, secr. penningmeester; P, Moerman, algem. adjunct. Musselkanaal, secr. R. Menkveld. Mede is opgericht een Arjaclub te Sex- bi erum. Sinds den laatstgehouden Toogdag ls het aantal nieuwe Arjaclubs hiermede tot der tig gestegen. strictscommissaris. Op verzoek van het hoofdbestuur heeft de heer J. J. G. B o o t, burgemeester van Winsum (Gr.), zich bereid verklaard als districtscommissaris voor de provincie Groningen op te treden. Belanghebbenden kunnen zich tot hem om alle inlichtingen wenden. Orgaan. Van het orgaan verschenen tot dusver vier nummers met de studieschet- sen Dr A Kuyper, door Dr J C Rullmann; Staatsbesef, door Dr Joh H Scheurer; Werk loosheid en Armenzorg, door Dr J W Note- boom. Binnen enkele dagen verschijnt: Willem van Oranje, Vader des Vaderlands, door Dr L W G Scholten. Nog wordt medegedeeld, dat voor nieuwè abonné's de reeds verschenen schetsen nog tot een beperkt aantal verkrijgbaar zijn hij den administrateur der Arja, E. van Ruller, Aalten, giro no. 184519. De abonnementsprijs is voor niet-Arjaleden t 0.90 per jaar. ZUILEN. Op 2 Maart jl. kwam de A.-R. kiesvereeniging in jaarvergadering bijeen. De waarnemend voorzitter, de heer P. G. van Nieuwkerk, opent de vergadering met 'gebed. De secretaris, de heer A. Veen, deelt mede, strooibiljetten te hebben ontvangen voor pro paganda. Hu leest het jaarverslag over 1932. De voorzitter, de heer H. van Munster, neemt de leiding over. De penningmeester brengt eveneens zijn verslag uit. Totaal inkomsten be droeg f 140 en de uitgaven f 122.50. De Voorzitter deelt mede, dat de heer D. de Kidder, voorzitter van den N.C.B.P.P.D uit- genoodigd is om 15 Maart a-s. voor de kies vereeniging op te treden. Voorts zal getracht, worden enkele leden, een 8-tal, te vinden, die aan de stembureau* zullen assisteeren. Als bestuursleden worden herkozen de aftredende voorzitter H. van Munster en J. Brand, pen ningmeester. De voorzitter spreekt nog eenige opwekken- gebed° rondvraaS sluit hij met dank- Bij Pijn in hoofd en ledematen, alsöok bij Kiespijn en gevatte Koude, Rheumatische pijnen, Griep, Influenza en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Prijs oer poeder 8 et Doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. Voornaamste Nieuws. (bit 2) Naar een crisis op de Ontwapeningscon ferentie. Mac Donald en Sir John Simon be sluiten onverwacht naar Genève te gaan, met de overweging een spoedige beslissing te forceeren. De nationaal-socialistische actie vlak voor de verkiezing. De Japansche opmjtrsch naar de stad JehoL Het aantal dooden bij de aardbeving in Japan wordt op 3000 geraamd. Te Sliedrecht is de O.S.P.-leider P. J. Schmidt gearresteerd, doch later weer o» vrije voeten gesteld. (blz. 3)! De marinebonden voldoen aan de eisch van den Minister van Defensi". Hedenmiddag is te Nijmegen door den heer J. Oudegeest het 1 erkiezingscongres der S.D.A.P. geopend. Ds J. de Visser, de oudste Ned. Hen-, pre dikant te Middelburg, is overleden De staking te IJmuiden duurt voort, ?etb".tc.rlsls„.In de Ver- staten heeft zT<£ ten teTlfew York.Stat£n- Gro°te soud-afgü- zich??anCieel WeekoverzIcht 13 herstel ia (biz. öy Oud-minister Posthuma over de actie voor ..Nederlandsch Fabrikaat" (blz. i De Tweede Kamer heeft gister het wets- omwerp tot wijziging der Crisispachtwet 1932 goedgekeurd. Een manifest uit Indië aan de Nederland, sche kiezers. N verband houdende beschikkingen, met in. gang van 3 Maart de nieuwe bepalingen van kracht zullen worden. Maandag hopen wij dexö bepalingen in haar geheel af te drukken. DE NEKSLAG VAN DE E IERPRODUCTIE Men meldt ons van de Veluwe: Wat lang gevreesd werd, is geschied. De prijs van het ei kwam op de Veluwsche markten op 2^ cent per stuk. Men vreest binnen wewèige dagen op 2 cent, waardoor de kippenhouderij met den ondergang wordt bedreigd. Uit het Sociale Leve HET CONFLICT BIJ DE FA. KEMPERMAM TE SILVOLDE OPGELOST Dezer dagen heeft er een conferentie plaats gehad met de besturen van de R.K. en Chris telijke Houtbewerkersbonden, die als resultaat had dat de firma bereid was, om de loons verlaging van 10 pet. op 4 pet. terug te brengen. Het geheele personeel zal worden teruggenomen. A.s. Maandag zal het werk worden hervat. OVERZICHT WERLOOZENZORG (1—28 Januari) Door het Dep. van Binn. Zaken ls aan alle gemeenten een vragenlijst gezonden. Gege vens kwamen in van 1014 gemeenten. Uitgegeven door de gemeenten (zonder af trek van subsidies q.q. provisie) aan werk- Ioozercsteun f 6.296,155. Uitgegeven voor werk verschaffing f 1.720,022. Uitbetaald door werkloozenkassen f 6.084,747. Uitbetaald door het Rijk f 726.649. Van 63 gemeenten met rond 287.450 inwo ners kwamen nog geen gegevens in. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. NIEUW CRISIS ZUIVELBESLUIT n Op 3 Maart van kracht geworden De Crisis-Zuivel-Centrale brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat ten gevolge van de wijziging van het Nieuw Crisis-Zuivelbesluit II 1932 en de daarmede COMMUNISTEN EN NAT. SOCIALISTEN IN DE HOOFDSTAD Op den N. Z. Voorburgwal 274 te Amster dam hebben de communisten een huis ge huurd, teneinde daar Zondag a.s. de Duit sche verkiezingsuitslag te publicecren. Dit huis grenst aan de achterzijde aan pand Spuisraat 231, waar gevestigd is het Nat. Sooialicstische bureau. Daar vermiste men hedenavond een aantal papieren. Men ver moedt, dat de communisten, waarschijnlijk' over de daken, ingebroken hebben en zich van de papieren hebben meester gemaakt.. Men is er echter nog niet zeker van. In verband met een en ander staan beide hui zen voorloopig onder politiebewaking. OPRUIENDE BLADEN In de Linaeusstraat te Amsterdam zijn twee personen, die met het z.g. propagan- nanutamer van de „Fakkel", het orgaan van de O. S. P. colporteerden, door de poli tie aangehouden en op het hoofdbureau in arrest gesteld, Nader vernemen wij, dat deze arrestatie is geschied op last van den Officier van Justitie en wel op grond dat in het propa gandanummer voorkomende artikelen als opruiing zouden kunnen worden gekwali ficeerd. Beide nersonen »iii, nt*: HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN- OOSTZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ: NASSAUHAVEN B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1