Handwerken Tafelkleed in kruiswerksteek Hierbij geven wij het patroon van een aardig tafelkleed in kruiswerk- steek uit te voer enin kleur-echte wol, bijvoorbeeld helder rood met kastan je-bruin op crème, of koffiebruin en warm groen op goudgeel. Voor de op het voorbeeld aangegeven zwarte blokjes kan men het best de donkerste kleur gebruiken, welke men verwerken wil, terwijl de lichtere kruisjes met den lichteren draad worden aange bracht Men krijgt een bijzonder merkwaar dig effect door met sprekende kleuren op een zwarten ondergrond te werken, terwijl dan de helgekleurde randen met een heel dun goud- of zilverdraad je kunnen worden omlijst. Als grondstof kunnen we nemen Aïda- gaas of een andere stevige, in afge- deelde ruitjes geweven stof, zoodat men er kruissteken op aanbrengen kan. Gebreid wollen slaappakje Volgende toer: 42 rechts, twee te za- men, omkeeren. Nu volgende toer: 1 afhalen, 12 rechts, 2 te zamen, omkee ren. Dezen laatsten toer herhalen, tot er nog 15 steken overblijven aan el- ken kant van de middelste steken. Nu verder gaan, recht heen en terug over alle steken, 7% c.M. lang. Dan aan beide einden van het werk 1 steek meerderen in eiken vierden toer, tot er 81 steken zijn; waarmee we aan het Voor het breien van het slaappakje voor een kind van 1 a 2 jaar, waarvan wij hierbij een voorbeeld geven, ge- bruike men dikke breinaalden (nr. 9) en driedraadsche, krimpvrije wol, waarvan men nog geen 200 gram zal noodig hebben. Wil men het sterker, en tevens wat minder warm hebben, dan neme men voor dit pakje ever lasting breikatoen in een aardige, fris- sclie kleur. Twee knotten daarvan zijn wel voldoende. Teneinde de juiste wijdte en lengte voor bovengenoemde leeftijd te krijgen moet men zeer los breien. Gerekend wordt, dat er in de breedte 27 steken zijn op elke 10 c.M. en ongeveer 21 toe ren per 5 c.M. hoogte. Alles wordt op twee breinaalden recht heen en weer gebreid, dus niet in de rondte; de naden naait men later dicht. De lengte van het voltooide pakje is van schouder tot teen 69 c.M. De mouw met de manchet erbij is 24 c.M. We beginnen te breien bij een der voetjes en zetten 46 steken op. Wc breien dan: Eerste toer: rechts; tweede toer: 1 afhalen, 1 meerderen (door de achter ste helft van den eersten steek te breien), 21 rechts, 1 meerderen, 2 rechts, 1 meerderen, 21 rechts, 1 meer deren, 1 rechts. Dit moet uitkomen. Derde toer: rechts; vierde toer: 1 af halen, 1 meerderen, 23 rechts, 1 meer deren, 2 rechts, 1 meerderen, 23 rechts, 1 meerderen, 1 rechts; vijfde toer: rechts; zesde toer: 1 afhalen, 1 meer deren, 25 rechts, 1 meerderen, 2 rechts, kruis van de broek zijn gekomen! Het tot zoover gewerkte pijpje wordt nu op een aparte naald gezet, oim eerst ook het andere zoover te breien. Wanneer dan het tweede pijpje even eens tot dezelfde hoogte gebreid is, moeten de beide deelen worden samen gevoegd, door een toer te breien over liet pijpje, dat ge juist gebreid hebt en met dezelfde naald 48 steken breien van het eerste pijpje. De overblijvende 33 steken op de aparte naald laten staan. Omkeeren en 96 stoken breien. Do 1 meerderen, 25 rechts, 1 meerderen, 1 rechts; zevende toer: rechts; achtste toer: 1 afhalen, 1 meerderen, 27 rechts, 1 meerderen, 2 rechts, 1 meerderen, 27 rechts, 1 meerderen, 1 rechts; negende toer: rechts; tiende toer: 1 afhalen, 29 rechts, 1 meerderen, 2 rechts, 1 meer deren, 29 rechts, 1 meerderen, 1 rechts; elfde toer: 1 afhalen, 1 meerderen, 31 rechts, 1 meerderen, 2 rechts, 1 meer deren, 31 rechts, 1 meerderen, 1 rechts. Nu moeten er 70 steken op de naald staan. De volgende vier toeren rechts, zonder meerderen. pverlgë 33 op een aparte naald zetten en alleen op de 96 steken, 5 cAL lang, recht heen en terug breien, waarmee, we aan het split aan de voorzijde zijn gekomen. Op de twee maal 33 steken wordt later de klep van de broek ge breid 1 Nu beginnen we aan het split aan de voorzijde. Eerst 48 steken rechts, dan 6 steken er bij opzetten voor den overslag. Op deze 54 steken 25 c.M. breien. Dan aan den kant van den hals 26 stoken afkanten en rechts tot het eind van den toer breien. Nu 1 steek minderen aan den kant van den hals om den anderen toer; doe maai, Dan vier toeren zonder minderen. Nu is de linker schouder af. De 25 schou dersteken laten staan, en de rechter helft van de voorzijde op dezelfde ma nier breien. De wol aanhechten aan. den kant van het split, en op deze 48 steken een lengte van 25 C.M. breien, Dan 20 steken afkanten aan de kant van den hals, en den rechter schouder breien, passend bij den linker. Aan den halskant worden nu aan het schoudertje 20 steken bij opgezet voor den achterkant van den hals, waarna ook de 25 steken van het an dere schoudertje er bij op de naald worden gebreid. Er zijn dus voor de nu te werken rugzijde 70 steken op de naald. Op deze 70 steken nu 27 cAL rechts heen en terug breien. Daarna 12 toe» ren, 2 rechts, 2 averechts, waarna los jes afkanten. Rest ons nog, de klep van de broek te breien. De 66 steken van de aparte naalden op één naald breien, dan aan, het begin van de volgende twee toeren, dus aan weerskanten, 8 6teken bij-op zetten voor den overslag. Op deze 82 steken 14 15 cJVl. breien, dan ein digen met 12 toeren, 2 rechts, 2 ave rechts. Losjes afkanten. Voor de mouw nemen we 60 lussen op. Aan weerskanten van de schouder lijn ruim 11 c.M., zoodat de wijdte van het armsgat 23 c.M. wordt. Recht heen en terug breien tot het mouwtje on geveer 17 c.M. lang is. We breien dan een toer, waarin wo om den anderen steek minderen, zoo dat in het geheel 20 6teien worden weggeminderd. Op de overblijvende wordt een boordje in 2 rechts, 2 ave rechts gebreid, 5 tot 7 c.M. lang, naar gelang de legte van de armpjes van het kind. Losjes afkantcn en het boord je voor één derde deel omslaan. Voor het kraagje worden 60 lussen rond den hals opgenomen. Ruim 1 c.M. van den kant beginnen en door gaan tot op ruim 1 c.M. van den an deren kant. Zie het patroon. Zeven en een halve c.M. rechts heen en terug breien, 1 steek meerderende aan weers zijden van de naald in eiken toer, 2 steken vanaf de kant. De zijnaden, de naden van mouwen en pijpen, en die onder den voet wor den nu losjes dichtgenaaid. Langs den rechterkant van de opening aan de voorzijde worden 5 knoopsgaten ge maakt. Dit doet men in los breiwerk, eenvoudig door de steken wat op zij te schuiven en de ontstane opening om te festonneeren. Links worden de knoopen aangezet, liefst nadat men voor de stevigheid aan de binnenzijde eerst een bandje heeft tegengeregen. Op dezelfde wijze maken we aan de opening achter vier knoopsgaten in het boordje van de broek en zetten vier knoopen op het ruggedeclte. De draden moeten zooveel mogelijk onzichtbaar worden doorgestapt. Dan perst men het werk aan de binnen zijde met een middelmatig warm ijzeff op. Dit slaappakje kan zoowel voor jon gens als meisjes worden gebruikt. Handige maniertjes Notenhout kan men gemakkelijk rei nigen met een doekje, gedoopt in pe troleum. Vuil geworden koper is weer schoon te krijgen indien men het wrijft met een lap, in cement gedoopt. De mode van den dag Ruilen en streepen In alle richtingen loopen nu de rui len en strepen, en men zal moeten toe geven, dat deze chaos zeer bekoorlijk kan zijn. Want zouden de strepen al leen in de lengte of alleen in de breed te zijn aangebracht, dan zou het spoe dig vermoeien, en eentonig worden. Men zou clan geneigd wezen, zoo'n jurk al gauw minder gezellig te vin den. Hoe geheel anders, nu ruiten èn strepen op wat meer origineele wijze zijn toegepast, zooals bijvoorbeeld bij het mantelpakje, dat men op de eerste teekening links ziet. Hier is de stof van het mantelpakje zoo verwerkt, dat de ruiten op een punt staan, terwijl het rokje weer deels schuin, deels recht is genomen. De garneering is van wol- pensianer, die tegenwoordig zoo mooi wordt vervaardigd, dat ze haast niet meer te onderscheiden is van echt bont. Dit costuum is bij uitstek ge schikt voor de koudere voorjaarsdagen, vooral als men een eenigszins zware tweedstof uitkiest. Het costuum rechts, op de eerste teekening, is een waar kunstwerk op zichzelf. Het succes bij het vervaardi gen hangt eigenlijk alleen af van het zeer nauwkeurig knippen en het heel precies passen van de strepen tegen elkaar. Zwart-wit, met roode of groe ne knoopjes gegarneerd, geeft een bij zonder aardig effect. De aanstaande voorjaarsmode zal staan in het teeken van de asymetrie. Mooi zijn ook de soepele, eenkleurige sjaals, gedragen op een levendige ja- jon. Voor de garneering wordt dan ge woonlijk een tint gekozen, welke we in het dessin van de stof terugvinden of althans iets, dat daarmede harmo nieert. De geruite stof heeft een beige fond, de om den hals gewonden sjaal is dan uit beige wolstaf, en het cein tuur is van hetzelfde materiaal. Het donker- en lichtgestreepte kleed je heeft op den rechter schouder een afknoophaar cape-stukje, dat op den linker schouder in een grooten, losjes geknooptcn strik eindigt. De breede ceintuur is voor zeer slanke vrouwen bedoeld. Wie neiging tot gezetheid heeft, doet verstandiger op deze jurk een smalle ceintuur te kiezen. De kleurenkeuzc bij de aanstaande .voorjaarsmode is zeldzaam groot. Naast marineblauw spelen de middel- tinten een belangrijke rol .Het Delftsch blauw en het blauw met violetten in slag zullen we veel zien dragen. Maar rood of blauw, altijd zullen het de Irlssche tinten zijn. Nieuwe blouses Twee bloeses (bij één rokje, een spor tief en een meer gekleed modelletje, dan hebben we een vóór- en een pa- «niddagjurk. Bijzonder aardig is de bloese in vestmodel met kleurige, bon te sjaal, die door de zijdclingsche slui ting wordt getrokken. Voor den namiddag: de bloese uit witte crêpe marocain met gedrapeerde halsopening. Of de bloese van fijne wolstof, met wijde raglan mouwen, dan wel de bloese van gele zijde, in vest- yorm. Ons wekelijksch knippatroon Kinderkleeding We brengen vandaag een aardige schooljurk voor meisjes van 10 tot 14 jaar (no. 101), en een eenvoudigen, vlotten mantel voor meisjes van den zelfden leeftijd (nr. 112). Voor de jurk is 2.50 M. stof noodig, bij een stofbreedte van 1.30 M. Er zit een los kraagje op, dat men ook zelf kan vervaardigen, en waarvoor men 40 c.M. stof noodig heeft. Het manteltje is van tweedstof ge maakt en zeer geschikt voor het aan staande voorjaar. Bij een stofbreedte van 1.30 M. is hiervoor 2.35 M. stof poodig. De prijzen van deze knippatronen zijn: voor het jurkje 50 cent en voor het manteltje 50 cent. De patronen kunnen worden aangevraagd bij de Afdeeling Knippatronen van de Uit geversmaatschappij „De Mijlpaal", postbox 175, Amsterdam. Het bedrag kan worden voldaan per postwissel, of in postzegels, dan wel gegireerd op re kening 41632. Bij bestelling vermelde men het nummer van het verlangde patroon, maar ook leeftijd en borstwijdte van het meisje, waarvoor het patroon be stemd i^ Eenvoudige wintergerechten Verandering van spijs doet eten! We hebben al zoo lang kool gege ten en wortelen en koolraap en bieten en uien: iederen winter beginnen we ér met frisschen moed weer aan ver langen er zelfs naar maar als de eerste wintermaanden voorbij zijn,'is het nieuwtje er heelemaal af, en be ginnen, als we niet oppassen, de klach ten over de eentonigheid van de win tergroenten van voren af aan. Dat is jammer, want de eetlust gaat daar zeker niet op vooruit. Wat méér zegt, de waarde van juist deze wintergroen ten hun gehalte aan bepaalde minerale stoffen stempelt ze tot producten, die iets beters verdienen, dan trage tanden. We willen eens probeeren van de wintergroenten gerechten te maken, die aan hun smakelijkheid een hooge voedingswaarde paren; zóó zelfs dat in een middagmaal, waar zulke ge rechten een plaats vinden, zonder bezwaar het vleesch achterwege kan blijven. Passen we die methode één- of tweemaal per week toe, dan bespa ren we op ons huishoudgeld, zonder dat de gezondheid van de aan onze zorgen toevertrouwde gezinsleden er ook maar eenigszins door in 't gedrang zal kennen, integendeel! Gerecht van Winterwortelen met groene erwten (4 personen) 1 K.G. winterwortelen, 500 Gr. (1 pond) groene erwten, 80 Gr. (4 lepels) boter, 3 theelepels Maggi's Aroma, 1 volle eetlepel fijngehakte peterselie. Begin met een dag van te voren de erwten te wasschen en in ruim water gedurende den nacht te weeken; zet ze den volgenden dag met hetzelfde water op en kook ze, onder toevoeging van wat zout, zachtjes gaar (ongeveer 1 y2 uur). Zet, als de erwten een uur gekookt hebben, de gesnipperde wortelen op met een klein bodempje water; laat ze op een zéér zacht vuur gaar worden (ongeveer y2 uur) en vul, als het noodig mocht zijn, het water op den bodem wat aan (echter steeds zóó, dat de wortelen tegelijk gaar en droog kunnen zijn). Schep met een schuimspaan de erwten over in de wortelpan, voeg er de boter bij en laat de groente pog een oogenblik stoven. Schud er ten slotte de gehakte peterselie en de Maggi's Aroma door en doe het ge recht in een groenteschaal. Geef er bij, voorkeur een schaal aardappelpuree bij en laat voor dezen maaltijd het vleesch vervallen. (Het allereenvoudigst stellen we het gerecht samen, als we een rest erwten gebruiken, die we den vorigen dag b.v. tijdig uitschepten van de in woi* ding verkeerende erwtensoep: het ge* bruik van twee pannen voor het ééna gerecht wordt dan overbodig en do gasbesparing is vrii aanzienlijk). Ingemaakte Snijboonen met witte boonen (4 personen). 1 K.G. snijboonen uit 't zout, 500 Gr, (1 pond) witte boonen, 80 Gr. (4 lepels)J reuzel of boter, 4 theelepels Maggi's Aroma Zorg er voor, dat de witte boonen afkomstig zijn van een boonenmaal van den vorigen dag; kook ze, als dit' niet mogelijk is, afzonderlijk gaar in het water, waarin ze een nacht ge weekt hebben. Zet de snijboonen met zeer ruim water op, verversch dit water eenige malen, tot de boonen niet meer to zout zijn; reken als kooktijd ongevees 1 y2 uur. Schep dan de witte boonen met een schuimspaan bij de afgegoten snij- boonen, voeg er het vet of de boter bij en laat de groente nog even stoven. Maak ze ten 6lotte af met de Maggi's Aroma en geeft er bij voorkeur aard- appelpurée bij. Knolselderij met groene erwten of witte boonen (4 personen) 4 Kleine selderij knollen of 2 groote, 500 Gr. (1 pond) groene erwten of witte boonen, 80 Gr. (4 lepels) boter, 2 theelepels Maggi's Aroma. Zorg bij voorkeur voor een rest erwten of boonen van den vorigen dag; kook, als deze niet beschikbaar is, de erwten of boonen in ruim water gaar, nadat ze eerst een nacht ge weekt zijn. Snijd de selderij knollen in plakken, schil ze, wascli ze en snijd ze in reepjes; zet ze op met een bodempje water en een ietsje zout en laat ze op een zeer zacht vuur gaar worden (ongeveer y2 uur). Zorg ervoor, dat de groente niet aanbrandt en vul dus het water op den bodem wat aan, zoo dra dit noodig blijkt. Schep met een schuimspaan de erwten of de boonen bij de selderij, voeg er de boter bij en laat het ge recht nog een oogenblik stoven. Roer er ten slotte de Maggi's Aroma door en dien de groente liefst voor met aardappelpurée. 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12