VROUWEN IVOOR SCHOOL BARET o Wat zullen wij eten Menu's voor heel de week ZONDAG: Groentesoep. Ossentong, dop erwtjes, gekookte aardappelen. Sinaasappelcompótc. MAANDAG: ïersche hutspot. Appel- rijstpudding. DINSDAG: Bouillon. Koolrolletjes met gehakt, aardappelpurée. Fruit. WOENSDAG: Gestoofde biet, gekookte aardappelen, gestoofde runderlap jes. Griesmeelpudding met bessen sap. DONDERDAG: Boerenkool met rook worst. Wentelteefjes. .1 &IJDAG: Gekookte aardappelen, har- i de eieren, andijviesla. Blscuitscho- leitje met maizenavla en abrikozen, ZATERDAG: Biefstuk, gebakken aard appelenspercteboonen. Chocolade vla, De weg naar het hart Menu's, recepten, enz. Ïersche Hutspot. Winterwortelen dun schillen, snip peren en koken als jonge wortelen, of ze gaar stoven in bouillon, en er vóór iet opbrengen, wat boter, peter selie, suiker en witten wijn aan toe voegen. Een stukje lamsvleesch met azijn afgewassclven van 500 d 600 gr., Vfe uurtje laten trekken in ruim koud water en wat zout; en dan 1 K.G. gesnipperde wortelen met Vfc of if3 maal zooveel uien in mee laten ko ken; er eindelijk nog 1l/z K.G. (2d 2Yt L.) q-blanche er ue aardappelen bij doen met 100 gr. kalfsvet of boter, zoo noodig nog wat zout; liet vlecsch bovenop leggen en alles nog een uurtje of wat langer laten doorkoken; dan het vlecsch uü de pan nemen en al of niet even opbraden met een gesnip perd uitje; of het aan kleine stukjes door de aardappelen en wortelen heen Werken. Appel-Rijstpudding 250 gr. in 1 L. melk met wat zout gaargekookte rijst vermengen met 1 L. appelmoes, 100 gr. suiker, 50 gr. ge stampte amandelen, 50 gr. even opge zwollen rozijnen, 25 gr. sucade. 50 gr. boter, 1 d 2 eierdooiers en het stijfge klopte eiwit; den pudding Va uur au bain marie plaatsen in een beboterden met poedersuiker en kaneel bestrooi den vorm. Sinaasappclcompote De sinaasappelen schillen, aan part jes breken, de pitjes wegnemen, de vruchten al of niet met citrorn be druppelen, en dik met suiker be- strooier.; of ze overqieten met ci troensuikerstroop; ze ook wel glaceercn en ze opbrengen met aardbeien, of frambozen en visa.ias, o1 met verschil lende confituren. Sinaasappelen met de schil goed wasschcn, half doorsnijden, het hart uitsteken en de pitten wegne men, dan, zoo gewenscht, vullen met basterdsuiker en een weinig citroen sap, of met citroengclei. Koolrolletjes met gehakt. De halfgaar gekookte koolbladen twee aan twee beleggen met een laag je fijngehakt vlcesch, wat peper, noot, zout, een paar gehakte uitjes of wat peterselie, wat beschultkruim en een stukje boter, ze dan oprollen met bouil lon overgoten, toegedekt in den oven laten gaar sloven; of de rolletjes, gevuld met gebraden of gekookt vleeschgehakt vermengd met een paar uitjes of wal peterselie, door boter en beschultkruim halen en in ruim boter oj reuzel even opbraden, dan verder gaai stoven in de met water of bouil lon aangelengde jus, waarbij naar ver kiezing wat kern) of een paar kruid nagelen. JiiscuitschoteUje met matzenne vla en abrikozen. 100 Gr. puddingbiscuits in een scho tel leggen, laag om laag, met maïzena- vla, het geheel bedekken met abriko zen (bus). Hierover een laagje eiwit schuim. Hygieia Gymnastiek voor babies In het Mbl. van de Ned, Vor. voor Huisvr. schrijft Eisa Kaiser een arti kel ovei gymnastiek voor jonge kin deren, waaraan wij het volgende ont- leenen: Zuigelingen-gymnastlek bestaat in oefeningen, die het kind instinctmatig uitvoert. De moeder moet van die oefeningen zoodanig weten partij te trokken, dat elke spier van het lichaampje wordt ontwikkeld. Men kan bij normale kinderen reeds na drie of vier weken oefenen op een groot suc ces rekenen. Bij dikke babies duurt het iets langei. Zoodra het kind gaat loopen is het turnon niot moor noodig omdat het dan to'vooi zou vermoeien. Een dor eerste oefeningen is deze: do beentjes worden bij de enkels in de rechterhand geuomen, de linkerhand tegt men onder het halsje en nu heft men de baby langzaam omhoog. Hals, rug en beenspieren dragen nu het ge- hocic gewicht Na cenigen tijd zal de baby zich strekken en mot meer door buigen. Het spreekt vanzelf, dat alles met do uiterste voorzicntigheid moot gebeu ren, niet snel omhoog rukken, niet trekken aan do beentjes, de baby heft zichzelf op. Do twecdo oefening is de volgende: Men legt de baby op zijn buik op oen kussen en heft hem langzaam en voorzichtig by de beentjes omhoog; hot kindje zal zich nr zelf op de hand jes beginnen te steunen. Nog oen oefening: het kind ligt op don rug en nu neemt men in elke hand eon voetje, zóó, dat de pink onder de voetzooi ligt, en sliekt en buigt lang zaam, afwisselend, nu het rechterbeen dan het linker. Ook het zoogenaamde klauteren van de baby moet men be.orderen, eiken dag een beetje. Met deze oefening be gint elke gezonde baby feitelijk uit zichzelf. Men kan het kind bij deze be woging op do volgende wijze helpen. Do baby ligt op zijn rugje op een kus sen, men neemt hen. nu bij de polsjes en steunt zijn voetjes togen moeders borst. Hij zaï nu uit zich zei^Ioopbcwe- gingen met de voetjes beginnen. Om hem daarbij te helpen trekt men hem voorzichtig bij de polsjes omhoog. Als men deze oefening eiken morgen herhaalt zal de baby cinoelijk tegen moeder, borst staan (natuurlijk steeds bij de handjes vasthouden), Dczo oefeningen pegint men liefst als dc baby zeven acht maanden oud is. Babies van enkele dagen of weken moeten nog rust hebben. Met de training der beentjes kan men reeds vroeg beginnen n.l. op den leeftijd van drie maanden. Men late nooit stijf om de beentjes gewikkelde luiers toe. Een kind trapt uit zich zelf veel en men moet dit „beentje trap pen" „oovoel mogelijk bevorderen, "enige venkon op dit gebied wil ik hier nog geven. Ie. de „strekoefening". De zuigeling ligt op het kussen op den rug, nu noemt men in elke hand oen beentje (bij den enkel) en strekt do beentjes recht naast elkaar uit. Dit zal het kind heel moeilijk vallen, dus voorzichtig te werk gaan. Vijf minuien per d«*g is voldoende. Heeft de baby geleerd de beentjes te strekken, het geen een overwinning voor hem is (want allo zuigelingen trekken hun hoentjes krom; dan zal het probeeren op zijn rugje voider te schuiven; om hel daarbij te helpen duwt men do beentjes voorzichtig mede, op, neer, op neer, enz. Nog eens, heel voorzich tig, een kind is geen mechanisme, maar een wordend mensch on zijn vorming en schoonheid ligt in moeders hand. De laatste oefening die IU in dit babDeltjc geef is de volgende. Do knie buiging: Nog steeds ligt baby op zijn rugje en houdt moeder zijn voetjes in haar handen; do beentjes worden nu, uit elkander liggend, in de knie ge bogen cn weder gestrekt. Men zai zien, welk een pret baby zelf in dit spelletje heeft en later heeft hij mooi gevorm de, sterke bcenen. Door op dezo wijze van den aanvang af te waken voor do lichamelijke ont wikkeling der kleuters, kunnen onze kinderen opgroeien tot gozonde en daardoor tot levensblije, sterke en mooie menschon. Om dit resultaat te bereiken, mogen we ons wei eonige moeite getroosten. Opvoedkundige Fouten Uit: „De Dokter in Huis**. De volgende opvoedkundige fouten komen tegenwoordig voel voor: 1 De baby moot levertraan innemen, doch vindt het niet lekker. Nu zul len we maar wachten tot hot wat groter ls. Als het groter is, is de lovortraan nog minder lekker, en dan ls hoi nog moeilikor ze te laten innemen. 2 Nooit kreeg baby wat nieuws te eten of eerst werd gevraagd of zij hot wei lusten zou. Dientenge volge zijn er verschillende dingen, die het kind met lust, waarvan het griezelt, als het anderen ze eten ziet. 3 Voor zijn negende jaar heeft boy nooit zijn bord leeggegeten. Steeds moesten anderen zich over do rest ontfermcnl 4 Indien het mogelik ware, zou men zijn kind in een glazen kastje zetten; nu dat niet gaat, hoeft men het nog slechter behandeld door het van alle kanten met zorg te overstelpen. Koude, hitte en vermoeidheid, drie faktoren, wor den met zorg geweerd. 5 Het uur van het uit bed gaan kan het kind zelf bepalen. En als het maar vroeg genoeg is om nog net op tijd in school te "kunnen zijn, is het goea. 0 De onderwijzer(cs) kan niet met het kind opschieten cn daarom deugt do leerkracht met. 7 Op school mug straf gegeven wor den, doch alleen dio, welke de ouders goedkeuren. 8 Het kind, dat niet leren kan, moet studeren cn een geleerd mens worden. 9 Hot kind moet zich uitleven! 10 Het kind krijgt geen voorbeeld van orde, plichtsbosof cn plichtsbe trachting. Dc gevolgen van deze fouten worden op allerlei manieren merkbaar. De vijf laatste dingen hebben in de regel een direct aanwijsbaar verband met dc vijf eerste. Het kind voet zich al spoedig gelijk gerechtigd met dc ouders. Zo al mot direct m alles, dan toch in veei din gen. Het doet dc eerste stappen op een weg, die kan leiden tot hoogmoeds waanzin. Dc stofwisseling gaat haperen. Do voeding is van jongs af aan meer naar de nukken van het kind gegaan, dan naar oisch van gezond verstand, en do beloning komt in de vorm van dokters- en apothekersrekeningen. En nummer 9 doet de rost. Uitleven voor zover het betreft het nemen van veel beweging is gezond. Is absoluut nood- zakelik, doch wat daar verder onder verstaan wordt, als vrij zijn van regel en wet, is bederf, Dczo tien dingen maken dat do mens op zijn 20ste jaar denkt dc wijs heid in pacht te hebbon, om op zijn 40ste jaar aan ovcrwijshcid te gronde te gaan. Zij doen fabrikanten van maag- en ingewandsmedicamenten rijk worden en vergroten hot aantal etumperds op de wereld. Moeders, gij geeft uw Jonge kind eerst melk, on later vastere spijzen, opdat het opgevoed worde tot een volwassen mens. Gebruik er ook uw liersenen on uw wilskracht bij, an ders wordt het kind, hoe volwassen ook, nooit verstandig. Huishoudelijke Karweitjes Voor kinderen? Menige moeder kan er maar niet toe bestuiten, haar kinderen, als ze daar groot genoeg voor zijn, in de huis houding to laten moehelpon. En toch is dit niet juist gozion. Natuurlijk moeten de kinderen hun vrijen tijd hebbon voor spel cn ontspanning, zoo goed als het ook vanzelfsprekend is, dat oen kind slechts werkzaamheden mag verrichten, die zijn lichaams kracht niet te boven gaan, maar ze in het geheel niet te laten deelnemen aan de huishoudelijke bezigheden is ook verkeerd. De lichte bozigheden in do huis houding zijn vooral voor het op groeiende meisje vol het grootste belang. Doch juist in dit opzicht wordt er veel gezondigd. Het is jammer en betreurenswaardig, dat velen van de tegenwoordigo jonge moisjes absoluut geen belangstelling hebben voor do huishouding, cn voor het koken. Dat ligt aan den geest van den tijd, maar het is de taak van do opvoedster om dezo onvrouwelijke moodo te helpen tegengaan. Ook -oor do jongens ls het goed, als ze zoo nu en dan eens iets voor thuis doen, bijvoorbeeld een deel van de boodschappen. Ze loeren dan o.m. eenigszins met gold om te gaan. Bij aidrogen, tafeldekken en keuken- karweitjes leeren de meisjes handig heid, on tegelijk begrip voor orde en netheid. Er zou bij de -nonnen meer respect 'voor den arbeid der huismoeder zijn, als zij zo als kindoren hadden ge holpen. Een moedor is op den goeden weg, indien haar kinderen vrijwillig hun diensten aanbieden. Zij moet echter haar kleine holpcrs niot ai tc vlug berispen, als er eens iets verkeerd gaat. Een vriendelijk opgeruimd woord en een aantooncn hoe de fout is ontstaan werkt veel moor uit. Dc moeder die nalaat haar kindo ren een taak in huis te geven maakt zichzelf het leven onnoodig zwaardeis en onthoudt aan de jongens cn meis jes de kans om wat to leeren. Maar het heipen in do huishouding moot op spelen blijven 'lijkon, zoolang maar mogelijk is. Een verstandige moeder, die dit inziet, zal haar moisjes spe lenderwijs voor oen doel van haar toekomstigo taak kunnen bekwamen. Een Help-U-Zelf-winkel Dezer dagen is te Londen oen win kel geopend, waar de leuze „Help U zelf!" zal worden toegepast In dezen winkel zijn 500 verschillende soorten dagolijksche gcbruiko'irtikeier. ver krijgbaar, die op groote rekken, tiuido- lijk geprijsd, uitgestald liggen. Wie dezen winkel binnentreedt ontvangt een mand, om daarin do boodschappen te leggen, welke hij van do rcitkon noemt. Is hij klaar dan geelt hij le ze mand aan de toonbank nf, waar men de boel voor hem inpakt, an voor het afrokenon zorgt. Naar wij mcenen is dit systeem in de Vereenigdo Staten reeds lar g van toepassing. In de Parijsche stutlti ten stad bestaat ook reeds enkele jaren oen restaurant, dat op gel'jke manier functionneert Dit soort van inrichtin gen kan werken met zeer weinig per soneel, wat tegenwoordig, nu er zoo veel werkloosheid heerscht, oen nadeel is, maar do prijs der artikelen wordt er door gedrukt cn dit zal velen toe lachen. 4 VRIJDAG 3 MAART 1933 Bijblad van de Nieuwe Leidsche Courant Verschijnt des Vrijdags Bureau Breeslraat 123 Leiden Tel. 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 B.CONRADS&Co. Rotterdam Groote Markt - Filiaal s-Gravendijkwa! 130 DAMES HANDWERKEN GETEEKENDE KLEEDEN ONTBIJTLAKENS VINGERDOEKJES Hygieia De verpleging van zieken Ihuis Ia er eigenlijk wel een „beroep", waaraan zooveel elschen worden ge steld als aan dat van de huisvrouw, al noemt men haar dan ook in officieele stukkon „zonder beroep"! Ze moet wa renkennis bezitten, kunnen koken en wasschen en kinderen opvoeden en duizend andere dingen weton, en ten slotteook nog ziekenverpleegster kunnen zljnt Het is geen bijgeloof, maar een door dokters meermilon vastgesteld feit, dat 'n go7.olllge, vriendelijke omgeving gunstig kan inwerken op het verloop van een ziekte. Zegt ook de Bijbel niet: dc geest des monschcn zal hem ondersteunen in zijn ziekte? Toch moet men er, bij alle zorgen voor den zieke op bedacht wezen, niot in overdrijving te vallen. Een ernötige zieke bijvoorbeeld mag men 's morgens niet achter elkaar kammen, wasschen on verbedden. Dat zou te veel van zijn verzwaku lichaam vergen, en dus wordt er tusschen de vorschillende be zigheden een beetje gepauzeerd. Het beste is den patiënt eerst te wasschen en dan het ontbijt te brengen, om daarna, als de zieke een beetje op zijn verhaal gekomen is, het bed in orde te maken. Dat is een moeilijk en lastig werkje, als de patiënt zich niet verplaatsen kan. Men helpt dan den zieke, liefst met de hulp van een krachtig persoon op, strijkt de krui mels van dc lakens weg, cn trekt deze zoodanig p:nd, dat het bovenste einde om dc peluw kan worden geslagen. Het maakt een slordigen cn onoog- lijken indruk, als de peluw-overtrek onder het witte laken zichtbaar is. Personen, die lang bedlegerig zijn, ondervinden hei als een bijzondere weldaad, als men aan het voeteneinde van net bod een stevigen. breeden gor del aanbrengt, waardoor het den zieke in noodgevallen mogolijk wordt go- maakt, zich zonder hulp van anderen op te richten. Bij langdurige ziekte bewijzen ook hoofd-, knie- cn voctrollcn goede dien sten. Deze kunnen van gewone, opgerot de dekens worden gemaakt en dan ovortrokken met oen laken of andorc, gemakkelijk waschbarc stof. Met dczo rollen makon wij het den zieke moge lijk, zoo nu cn dan eens van ligging te veranderen. Dc knierollcn geven boven dien steun, waardoor het telkens afglij den van het kussen wordt voorkomen. Zoodra de zieke langen tijd achter el kaar in bod mag opzitten, moet men voor een stevigen rugsteun zorgen. Men kan daartoe een omgekeerde stoei, die de peluw steunt en dio ach ter het bedlinnen schuil gaat, heel good gebruiken. Van het grootste belang is do lig ging van de ziekenkamer en de plaatsing van het bed. Men kiest daarvoor de rustigste en zonnigste ka mer van 't huis uit, zorgt daarbij dat het er in die kamer gezellig uitziet cn dat er getu meubelen staan dio moei lijk zijn te reinigen. Een paar bloemen, die evenwel niet tc sterk mogen ruiken, behooren over dag in do ziekenkamer te staan. Do beste temperatuur voor oen zieken kamer is van 17 tot 18 gr. C. Het bed wordt zoo opgesteld, dat het hoofd einde zich tegen don wand bevindt. Daardoor zal men den zieke van al le kanten kunnen nadoren on be dienen. Ook in het koude Jaargetijde dient het vertrek toch enkele malen per dag te worden gelucht Do patient wordt dan eerst goed toegedekt, alvo rens het venster wordt geopend. En eerst als de vensters weer gesloten zijn en de temperatuur in de kamer de juiste is, mag het overtollige dok woor worden verwijderd. Licht en lucht en naar mogelijkheid zon mogen in geen ziekenkamer ont breken, zoo min als oen vriendelijke, gezellige sfeer. Het is ongelooflijk, hoe de omgeving op den zieke van invloed kan zijn. Daarom ook zal de verstandige huisvrouw den zieke steeds met een opgewekt gezicht nado ren, hem niet spreken over zorgen en dageiijksche beslommeringen, maar liever in haar vrije uurtjes gezellig wat voorlezen. De huisvrouw als ziekenverpleeg ster is zooals gezegd een van dc vele eischen, die aan haar worden gesteld en zoker niet de gomakkelijkstel Kritieke oogenblikken Slechte humeurtjes Ook in de boste huwelijken komon wel eens kleine kibbelparlijtjca voor, waarvan de aanleiding in den regel slechts een kleinigheid is, of duidelij ker gezegd, het prikkelbare humeurtjo van een van do echtgcnootcn. Mcn- schen, die ai wat langer getrouwd zijn zullen wel eens hebben opgemorrkt dat deze slechte humeurtjes in den regel verband houden met het oogenblik ^an don dag. Zoo behoort in sommige gezinnen de eenigszins luidruchtige gedachtenwisscling bij het ontbijt Men is in dit geval niet goed uitgeslapen, was zoo graag nog wat blijven Üggcp, maar huiselijke of beroepsplichten ver oorloven het ons niet cn dus wente len we onze ergernis onhebbelijk als we vaak kunnen zijn maar op onze echtelijke wederhelft af! Een juiste en rake diagnose botee- kent al de halve genezing. Heeft men eenmaal de oorzaak van de onvrien delijkheden aan de ontbijttafel ont dekt, dan zal het ons, bij goeden wil aan weerskanten, zeker niet moeilijk vallen ze in de toekomst achterwege te laten. Wat matiging en meer zolf- bchecrsching aan de ccne zijde, wat -meer zwijgen en nogceren van do prikkelende opmerkingen van de an dere partij cn deze gevaarlijke klip is omzeild, nieuwe wrijving is voorko- Kriticke oogenblikken zijn ook vanlc wanneer de man na zijn werk thuis komt. In de eerste weken van het huwelijk zijn dat natuurlijk juist do mooiste oogenblikken, maar in den loop der jaren kan op dit ondermaan- sche veel in het tegendeel verkeeren. De man is moe, heeft zijn hoofd nog vol van zakelijke aangelegenheden, zorgen en ergernissen, en de vrouw, wier wereld de huishouding is, is ge neigd hem te overstelpen met dingen, die don maar matig zijn belangstel ling hebben kunnen. Hij krijgt te hoo- ren wat de kinderen deden of misde den, wat de kruidenier zei, dat de melk weer een cent duurder of goedkooper is geworden, enz. Het leven van de huis vrouw bestaat nu eenmaal voor een niet onbelangrijk deel uit tallooze bo- trekkelijko onbelangrijkheden waar voor do man, als hij echt moe is, maar niet zoo dadelijk al zijn belangstelling kan wakker maken Maar, is het nu ook wel noodzakelijk dat wc alles wat we op het hart hebben achter el kaar op de tong brengen, en hem als het ware opdienen, nog voor hij goed cn wel aan tafel zit? Laten wij den armen, gepiaagden kostwinner toch eerst eens even op z'n verhaal laten komen, cn hem den tijd gunnen, om behaaglijk te eten. Inmiddels heeft ook hij weer zijn gedachten op het liuiso- lijk leven kunnen concentrcercn, cn zal zijn reageeren op ons gesprek an ders, cn beter wezen. Ook over dingen, die hen zelf bozig houden, spreken de meeste mannen niet graag als zo van het werk pas thuis komen. Een juiste tactiek is om dan nooit aan te dringen of uit to hooren, maar liever rustig af te wach ten tot hij uit eigen beweging begint te spreken over de dingen, die hem in beslag nemen. Ook in het huwelijk is geduld zulk een goed cn kostbaar ding, voor beide echtgcnooten. En dan, men ként immens elkaar, kont de moeilijke punten en klippen, dio moc- ton worden omzeild I DE ORIGINEELE IN ALLE KLEUREN v.LOON-DAM N BINNENWEG N MOLENS T K ROTTERDAM der huisvrouw kan vermeden worden door aanvrage onzer specia'e tarieven voor de GEZINSWASCH. N.V, Stoom Wasch- en Strijkinrichiintj vh.J. J.LELANGE, Overschte lel 42880 Gez. AALDERS PROVENIERSSTRAAT 54 ROTTERDAM K D I M E SORTEERING BREI-, HAAK- en WEEFW0L Katoen, Frotté Zijde, Frotté Wol, en indanthren geverfde Katoen Wringmachines met 5 jaar garantie! BICIJCLE 15.75 en 16 80 VICTORY, tevens mangel 17.50 ACME, idem idem 25.00 Reclame: Wringers op kogels 11.50 Reclame: Wringerbokken zware 1.90 Reclame: Gegalv. Teil. 65 c.m. 1.08 bij J. VAN DER TOORN Co. R'dam. Mathencsscrweg 77'79, tel. 33628 PATRONEN op maat geknipt Correct van pasvorm Keus uit 1000 modellen van het betere eenre Betaalt 11 liever iets meer voor ren Maalpatroon. dan eeld besteed aan een standaardpatroon. waar U eeen woe mede -veet. Intern. TIJDSCHRIFTENHANDEL Van Oldenbarncveitsti. 134b. R'd'am 'OOR BETERE BRANDSTOFFEN BROUWER Anthraciet vanaf 2.per H.L. FRANCO HITS Speciaal aanbevolen WILHELMINA ANTHRACIET (NederL Staatsmijnen) COKES EN EIERKOLEN VOOR HUISBRAND EN INDUSTRIE Steenkolenoark BROUWER Co. CEINTUURBAAN 3. ROTTERDAM TELEF. 42277 I

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11