HITLER EN HET MARXISME DE DUITSCHE VERKIEZINGEN Uit Oost-lndie Land- en Tuinbouw. Kunst en Letteren. VRIJDAG 3 MAART 1933 BUITENLAND REDE IN HET SPORTPALEIS Rijkskanselier Hitier heeft gisteravond in het Sportpaleis te Berlijn een groote rede voering gehouden die per radio werd uit gezonden. Goebbels leidde hem in. Hitlers rede was weer één lang volgehou den aanklacht tegen het Marxisme, over welks theorie en welks practijk hij een ver nietigend oordeel uitsprak. Hij zeide o.a.: De beginselen van het Marxisme zijn zóó valsch, dat een herstel volgens die leer nooit mogelijk is geweest. Steeds is onder Marxistische heerschappij het omgekeerde gebeurd van wat beloofd was, De Marxistische internationale leer van gelijkheid van volken en rassen leidt tot achteruitzetting van de werkelijke cul tuurvolken. De gelijkheid van menschen in één volk is eveneens een onding omdat de leiders en organisatoren daardoor op één lijn met de geringsten worden gesteld, ter wijl toch één uitvinder, één genie voor een volk meer waarde heeft dan een millioen stemmen of een milliard kapitaal. Hij wees op Rusland waar het Marxisme thans heerscht. Wanneer in een land als Rusland, waar 8 pet. der bevolking in de steden woont en 92 pet op het platteland, millioenen menschen verhongerd zijn, ter wijl dit land een korenschuur kon zijn voor een geheele wereld hoe zou dan de uitvoe ring van het Marxisme zijn in een land, waar nauwelijks 35 pet. der bevolking op het platteland en 65 pet. in de steden woont. Wij nemen den strijd tegen dezen waanzin op. Niet omdat wij voor het kapitalisme geestdriftig zijn, want ik ben immers zelf een kind van het volk, maar omdat wij het volk willen b '.oeden voor een nieuwe ont zaglijke teleurstelling. Wij hebben niet veer tien jaren tegen deze misdaad gestreden om thans te capituleeren. Ons program staat tegenover hun program van dwaling en waanzin. Wij willen de gedachte der ge meenschap grondvesten. Wij hebben een kostbaar goed te beheeren: het Duitsche Volk. Rijksminister Goering heeft gisteravond te Berlijn in verkiezingsvergaderingen gespro ken, in het bijzonder over de actie der Rijks- regeering tegen het communisme. Goering zeide o.m. dat wanneer het van hem zou af hangen de aanstichters van den brand in het Rijksdaggebouw tegenover het gebouw zouden worden opgehangen. De gevluchte communisten, onder wie de millionnair Muenzenberg, zullen zoo lang wij leven niet meer naar Duitschland terugkomen. Het bui tcnland wenscht spreker geluk, dat het het communistisch gevaar niet aan eigen lijf voelt. Wat wij ondernomen hebben, is geen politie-actie maar de strijd der natie tegen ïiaar belagers. Het moet gelukken de aan voerders weg te werken en de misleiden te- nic te winnen. Goering besloot met de ver zekering te ge', en, dat de noodverordening met -estrengheid zal worden toegepast, waar het de veiligheid van natie en volk betreft. DE NIEUWE RIJKSDAG Het rijkskabinet heeft besloten, dat de eerste bijeenkomst van den nieuwen Rijks dag in de garnizoenskerk te Potsdam zal plaats hebben. DE AANGEHOUDEN RUSSEN De twee te Linz (Oostenrijk^ aangehou den Russen zijn vrijgelaten omdat de ver denking, dat zij medeplichtig waren aan de brandstichting in het Rijksdaggebouw niet DE BRANDSTICHTER VAN DER LUBBE De Nederlander Mar. Van der Lubbe is, naar uit het onderzoek gebleken is, reeds in April 1931 door het Amtsgericht te Mün- ster in Westfalen wegens een overtreding ge straft. Van der Lubbe heeft nl. handel ge dreven in communistische drukwerken, zon der in het bezit te zijn van een daartoe ver- eischt verlofbewijs. Naar de „Hamburger Nachrichten" ver neemt, is de leider der K.P.D. Ernst Tihael- mann van Hamburg naar Kopenhagen ge vlucht. STOORZENDER IN BESLAG GENOMEN De politie te Breslau is er in geslaagd Woensdag, een uur voor het begin van de radiorede van den rijkskanselier, een korte- golfzender in beslag te nemen. Reeds in den loop van den middag was geconstateerd, dat er een kortegolfzender in de omgeving van Breslau moest zijn opge steld met de blijkbare bedoeling de radio rede van Hitier te storen. DE OUDE VLAG HERSTELD De rijkscommissarissen van Pruisen heb ben omtrent het openbare vlagvertoon beslo ten, dat het vlaggen van de staats- en ge meentelijke dienstgebouwen, evanals van de openbare schoolgebouwen geschiedt met de landskieuren zwart-wit, voorzoover niet in afzonderlijke gevallen anders besloten wordt Gemeenten, die tot dusver in eigen kleuren Vlagden, mogen deze naast de landskieuren .vertoonen. Het recht van kerkgenootschap pen, om eigen kleuren te vertoonen, blijft onaangetast Bewoners van dienstwoningen of van huurwoningen in staats- of gemeente Jijke gebouwen mogen geen communistische pf marxistische vlaggen vertoonen. Voor het vlaggen op den volkstreurdag Van den 12den Maart zijn speciale bepalin gen gemaakt, die erop neer komen, dat haast de zwartwitte vlag de oude rijkskleu- aen zwart-wit-rood vertoond mogen worden, rvoorzoover deze vlaggen nog bij de autori teiten voorhanden zijn, of zonder bijzondere Ikosten kunnen worden verschaft. GRATIS VOEDINGSMIDDELEN Ter uitvoering van een gisteren in het Rijkskabinet genomen besluit om de nood lijdende bevolking met levensmiddelen te helpen, zijn de betrokken rijksorganen over eengekomen, dat ongeveer 40.000 centenaars boter en 700.000 centenaars rogge gratis daarvoor ter beschikking zullen worden ge steld. Deze hulpverleening is bestemd voor !werkloozen en andere hulpbehoevenden en pok voor de boeren van de bijzonder nood lijdende boschdistricten, waar geen brood graan verbouwd wordt. De ondersteunde zelf hoeft alleen eventueelc bak- en maalloonen •te betalen, maar men hoopt, dat daarvoor de gemeente en particuliere instellingen van Weldadigheid hun tegemoet zullen komen. STORING VAN DE LEIPZIGER MESSE? Verontrustende berichten over de versto ring van de Leipziger Messezijn, naar offici eel uit Berlijn gemeld wordt, door „de vij anden van het nationale Duitschland" ver spreid. De regeering verzekert, dat gezorgd zal worden, dat de Messe geen nadeeligen invloed van de politieke gebeurtenissen zal ondervinden en de Messe-bezoekers dus ge rust kunnen zijn. BLOEDIGE BOTSING TE PIRMASENS Donderdagmiddag is het in het centrum der stad Pirmasens tot een vechtpartij ge komen tusschen sociaal democraten die vlug schriften verspreiden en nationaal socialis ten. De Rijksbanierleider Hutzier werd door drie revolverschoten getroffen. Ernstig ge wond moest hij naar het ziekenhuis worden overgebracht. Waarschijnlijk zal hij het le ven er niet afbrengen. Dc dader is voort vluchtig. VERBOD VAN VERGADEREN IN HET SAARGEBIED De regeeringscommissie in het Saargebied heeft bepaal^ dat tot nader order alle open bare vergaderingen verboden zijn. Dit besluit zal wel verband houden met de vrees, dat de binnenlandsch politieke strijd in Duitsch land ook op het Saargebied zou kunnen overslaan. De politiepresident van Berlijn heeft een belooning in het uitzicht gesteld tot 1000 M. aan toe voor dengene, die illegale in het district Groot Berlijn verschijnende com munistische geschriften opstelt en verspreidt de plaats waar deze worden gedrukt e.d. zoo danig ter kennis brengt, dat een strafrechte lijk veroordeelen kan plaats hebben. Daarbij wordt er op gewezen, dat personen die ken nis krijgen van de aanwezigheid van derge lijk materiaal zich onverwijld tot de poli tie moeten wenden. Wie den dader op „hee- terdaad" betrapt, is bevoegd hem te ar resteeren en over te brengen naar het dichts bijgelegen politiebureau. MASSA ARRESTATIES In verband met de actie tegen de com munisten zijn te Wupperthal en in den omtrek 350 tot 400 communisten gearresteerd Woensdagavond schoolden te Bannen com munisten samen. Zij werden door de politie uiteengejaagd, waar de menigte herhaalde lijk probeerde tegenstand te bieden. De politie te Hamburg heeft meer dan 120 communistische leiders in hechtenis geno- Naar de regeeringspresident te Gleiwitz meldt, zijn gister te Gleiwitz 64 te Hinden burg 71 en te Beuthen 68 communisten op gepakt Naar de regeeringspresident in Oppersi- lezië mededeelt, zijn in het industriegebied van dit district Woensdagnacht 140 com munistische functionarissen gearresteerd. In Thuringen zijn ongeveer 400 functiona rissen der communistische partij gearres teerd. ERNSTIGE AARDBEVING IN JAPAN DE HEVIGSTE IN TWINTIG JAAR TOKIO, 3 Maart Volgens mededeeling van het Japansche telegraaf-agentschap heeft een aardbeving, die hedenmorgen vroeg tegen 2 uur pl. tijd het Japanscihe hoofdeiland Hondo heeft geteisterd, onge veer 200 slachtoffers geëischt. terwijl nog een 100-tal personen wordt vermist. Op tal van plaatsen brak brand uit terwijl duizen den huizen nabij de kust door een vloed golf zijn vernield. Het ergst is de kustplaats Kamaishi in de prefectuur Iwata geteisterd. Meer dan 1000 huizen werden na de aard beving door een vloedgolf weggespoeld. La ter brak brand udt, waardoor 2000 gebou wen, o.a. een bank en twee theaters, wer den vernield. Ook in de omgeving van de stad Mijako werden honderden (huizen door de vloedgolf vernield. In deze stad werden 17 personen gedood en 15 gewond, terwijl 30 worden ver mist. Ruim 240 huizen moesten worden ont ruimd. Te Tokio en in andere groote steden heeft de aardbeving slechts weinig schade aange richt Te Yokohama was slechts gedurende kor ten tijd de electrische voorziening gestoord. LONDEN, 3 Maart. De seismografen van het observatorium te Greenwich hebben de aardbeving in Japan geregistreerd als de sterkste aardbeving van de afgeloopen 20 jaar. In het seismografisch instituut te Stony- hurst was de uitslag zoo sterk, dat de re- gistreernaald werd beschadigd. Men ver moedt. dat het centrum van de aardbeving in den Stillen Oceaan ligt Volgens de deskundigen moet deze aard beving in de geheele wereld zijn geregis treerd. TOKIO, 3 Maart De aardbeving en de vloedgolf hebben, volgens de offitieele be richten, reeds ongeveer 480 slachtoffers ge maakt, terwijl 1800 personen zijn gewond en 330 worden vermist Twee visschersdor- pen zouden door de vloedgolf geheel zijn weggespoeld. Het Japansche ministerie van binn. zaken heeft terstond een staatssecre taris met een staf van ambtenaren en per soneel naar de meestgeteisterde plaateen gezonden, om maatregelen voor de getroffen bevolking te nemen. BOETTCHER IN VRIJHEID GESTELD Een bandiet gedood. Charles Boetcher, zoon van den bekenden millionair, die 12 Febr. jl. te Denver, Colo rado, door bandieten werd ontvoerd, waar na zij van zijn vader een losgeld van 60.000 dollar eischten, is gisteren door zijn ontvoer ders in vrijheid gesteld. Een politie-auto heeft de bandieten achtervolgd waarbij het tot een vuurgevecht kwam en één der ban dieten werd gedood. De anderen wisten te ontkomen. DALADIER NAAR ENGELAND De Fransche minister-president Daladier is van plan, deze maand een korte reis naar Engeland te ondernemen. VOOR DEN RIJKSDAG EN DEN PRUISISCHEN LANDDAG Verkiezingen onder zeer bijzondere omstandigheden Verrassingen niet uitgesloten Een belangrijke uit spraak van het Duitsche volk, die wellicht toch weinig beteekenis zal hebben. (Van een bijzonderen medewerker). Zonder bijeen te zijn geweest voor het verrichten van parlementairen arbeid slechte het presidium werd benoemd :s de Duitsche Rijksdag, die op 6 November van het vorige jaar werd gekozen, op 1 Februari j.l. reeds weer ontbonden, 't Was de eerste daad ran den nieuwen Rijkskan selier Adolf Hitler, die op 30 Januari bij wijze van overrompeling door rijkspresident Von Hindenburg werd benoemd en die on middellijk zijn kabinet tot stand geko men in geheime onderhandelingen, waarbij de vroegere Rijkskanselier en tegenwoor dige vice-Kanselier Von Papen, grooten in vloed heeft gehad gereed had. De verkie zingen voor den nieuwen Rijksdag werden uitgeschreven op 5 Maart, den kortsten ter mijn, die volgens de wet mogelijk is. Adolf Hitler, leider der Nationaal-Socia- listen en fel bestrijder van het parlementa risme, vroeg het Duitsche volk vier jaai tijd om zijn program uit te voeren. Door dc verkiezingen op zoo korten termijn uit te schrijven, rekende hij erop, in den nieuwen Rijksdag een meerderheid te krijgen, waar mede hij zou kunnen regeeren, zooals hij zelf het wenscht. Met hetzelfde doel a's Hitier samengegaan met Von Papen en Hugenberg, den leider der Duitsch-Nationalen. Sinds de ontbinding van den Rijksdag is in Duitschland op politiek gebied veel ge- beurd.Hitler schijnt er niet zoo zeker van te zijn geweest, dat een niet-beïnvloede verkie zing van leden van den Rijksdag, hem de gewenschte meerderheid en daarmede do mogelijkheid tot regeeren, volgens zijn be ginselen zou brengen. Om de zekerheid van een meerderheid te krijgen, heeft hij in de korte periode tus schen de ontbinding van den Rijksdag en d'e verkiezing van het nieuwe parlement, de vele maatregelen tegen de Communisten en, zij het niet zoo scherp, ook tegen de Sociaal Democraten genomen, welke culmineerden in de Dinsdag en Woensdag j.l. na den brand in het Rijksdaggebouw, afgekondigde noodverordeningen, waarbij feitelijk de bur gerlijke staat van beleg over Duitschland is afgekondigd. Rijkspresident Von Hindenburg, in April van het vorige jaar herkozen, met mede werking van de Sociaal-Democraten en het Centrum tegen den candidaat Adolf Hit ler, heeft niet alleen zijn vroegeren tegen- candidaat op den eersten dag van zijn Rijkskanselierschap toegestaan den Rijks dag naar huis te zenden, nadat hij diteeni- ge dagen tevoren aan generaal Von Schlei cher geweigerd had, doch heeft hem bij noodverordening feitelijk alle macht in het geheele Rijk in handen gegeven, aan welke zelfs de landen onderworpen zijn. Alle Communistische en Socialistische bla den, periodieken en zelfs aanplakbiljetten zijn verboden, of de distributie ervan wordt door inbeslagneming onmogelijk gemaakt. Ook tal van bladen van het Centrum kun nen niet verschijnen. De oppositie tegen do Duitsche regeering beschikt derhalve juist in de laatste week voor de verkiezingen over geen enkel propaganda-middel om de kiezers te bereiken. De radio wordt uitslui tend voor de sprekers van de N.S.D.A.P., de Duitsch-Nationalen en de Stahlhelm beschik baar gesteld en zelfs redevoeringen van Dr Bruening en Mgr Kaas mogen niet worden uitgezonden. Tot een verbod van de Communistische Partij, ran welker door de regeering, dw.z de Nationaal-Socialisten, bezette Karl Liob- knechthuis thans de Hakenkreuz-vlag waait is het nog niet gekomen. De Duitsche re geering zal overwegen, d'at bij een verbod voor de verkiezingen, de meeste stemmen zullen overgaan op de sociaal-democraten. Overigens zijn alle of de meeste Rijksdag afgevaardigden van de Communistische Partij in arrest gesteld en zal hun herkie zing wellicht door de maatregelen, welke de Duitsche regeering op grond van de jongste noodverordeningen tegen hen kan nemen, weinig beteekenis hebben. Het ver bieden van de Communistische Partij, ook na de verkiezingen van 5 Maart, zal dan niet meer noodig zijn. Hoe de uitslag ook moge zijn, deze Rijksdagverkiezingen zullen naar Hitier uitdrukkelijk heeft verklaard voor lan gen tijd de laatste zijn. In ieder geval zal Hitier volgens zijn verklaringen aan het bewind blijven. Er zal een nieuwe Rijksdag JEHOL VOOR DE CH1NEEZEN VERLOREN Uit Peking werd gisteren gemeld: Tengevolge van desertie van Chineesche troepen is de Chineesche gevechtelinie he denmorgen verbroken, hetgeen voor China het verlies van de provincie Jehol kan be- teekenen. Naar uit geloofwaardige bron vernomen wordt, is ook generaal Soen Tien Tying naai' de Japanners ovengeloopen, waardoor het zorgvuldig door Tsjang Hsoe Liang voor bereide verdedigingsplan eveneens in de war gestuurd wordt. Niets geeft duidelijker het verschil aan, dat tusschen de Japansche en Chineesche troepen in Jehol bestaat, dan de middelen, welke Japanners en Chineezen gebruiken, om hun troepen te verplaatsen. Terwijl de Chineezen gebruik maken van duizenden kameelen, beschikken de Japan ners over zeswielige motortrucks waarmede zij hun infanterie, machinegeweren en lichte artillerie gemakkelijk en snel over de bevro ren wegen kunnen vervoeren. Zij worden bo vendien gesteund door een sterke lucht macht. Do inname van Ling Yoean is een waar succes voor de Japanners. De voorhoede van de Hattori-brigade rukte hedenmorgen bij het aanbreken van den dag met motortrucks op van een punt, dat vijftig mijlen van Ling Yoean verwijderd ligt. De Japansche vliegtuigen stortten een ware vuurzee over de Chineesche troepen uit, waardoor kameelen, paarden en kanon nen letterlijk in stukken werden gereten en het moreel der Chineesche troepen geheel gebroken is. f DE HIRTENBERG-AFFAIRE. De staten der Kleine Entente hebben thans definitief ervan afgezien, de Hirtenberg-af- faire voor den volkenbondsraad te brengen. Zij beschouwen de aangelegenheid door de inmiddels gedane diplomatieke stappen ah afgedaan. worden gekozen, doch na 5 Maart zal er voorloopig in Duitschland, naar het zich thans laat aanzien, geen parlementaire democratie meer zijn. Dit beteekent het einde van de periode in het bestaan van het Duitsche Rijk, die aanvangen is met de verkiezing van de Nationale Vergadering in 1919, nadat aan het einde van het jaar daarvoor dc repu bliek was afgekondigd. Sindsdien hebben zeven maal verkiezing-en voor den Rijksdag plaats gehad en wel in 1920, Mei en Decem ber 1924, 192S, 1930 en Juli en November 1932. De Socialisten, die in do Nationale Vergadering ongeveer 38 pet van de kie zers achter zich hadden, zagen ook door de stichting van de Onafhankelijk Socialisti sche Partij het aantal bij de Rijksdagver kiezingen in 1920 op hen uitgebrachte stem men dalen tot ruim 22 pet. Een nieuw hoog tepunt bereikte zij bij de verkiezingen in 1928, toen zij 30 pet ran het totaal aantal uitgebrachte stemmen kragen. Dit percen tage daalde bij de laatste verkiezingen in November j.l. tot 21 pet De buitengewone groei van de Nationaal-Socialisten, die in December 1924 voor het eerst aan de verpo zingen deelnamen, begon in 1928, toen zij nog slechts 3 pet. van de kiezers achter zich hadden. Dit. percentage steeg in 1930 tot 18 pet, in Juli 1932 tot ongeveer 38 pet., om bij do verkiezingen in November jl. té dalen tot ongeveer 33 pet Een van de maatregelen, die de tegen woordige Duitsche regeering heeft ponomen in verband met de verkiezingen op 5 Maart a.s. is een sterke beperking van het aantal partijen en groepen, die aan de verkiezin gen zullen deelnemen. Evenals in Neder land land namen tot voor kort vele partijen en groepen aan de verkiezingen deel, waar van de meeste niet voldoende stemmen op zich wisten te vereenigen om zelfs ook maar één zetel in den Rijksdag te verkrijgen. Bij de laatste verkiezingen in November be droeg dit aantal partijen en groepen 28. terwijl slechte 13 daarvan een of meer ze tels in den Rijksdag kregen. Door het moeilijken van het indienen van candidaten lijsten, is het aantal partijen en groepen, dat Zondag a.s. aan de verkiezingen zal deelnemen, tot ongeveer de helft terugge bracht Hieronder laten wij volgen de samenstel ling van den Rijksdag en den Pruisischen Landdag voor de jongste ontbinding en de op de partijen bij de vorige verkiezingen uitgebrachte stemmen met tusschen haak jes de percentages van de totaal-aantal uit gebrachte stemmen. RIJKSDAG Partijen: zetels: stemmenaantal N.S.D.A.P. 196 11.737.015 (33,1) S.P.D. 121 7.247.959 (20,4) K.P.D. 100 5.980.163 16,9) Centrum 70 4.230.644 (11,9) Zwart-Wit-Rood (DNVP) 52 2.959.051 8,3) Beiersche Volkspartij 20 1.095.427 3,1) Duitsche Volkspartij 11 661.794 1.9' Chr. Soc. Volksdienst 5 403.674 1,2', Staatspartij 2 336,451 1,0) Duitsche Boerenpartij en 3 149.002 0,4) Thur. Landbond 2 60.062 0,2) Duitsch Hann. Partij 1 63.970 0,2) Economische Partij 1 PRUISISCHE LANDDAG: Partijen: zetels: stemmenaantal N.S.DA.P. 162 8.007.384 (36,3) S.P.D. 93 4.675.173 (21,2) K.P.D. 57 2.819.763 (12,8) Centrum 67 3.371.932 (15,3) Zwart-Wit-Rood (DNVP) 31 1.524.230 6,9) Duitsche Volkspartij 7 330.745 1,5) Chr. Soc. Volksdienst 2 255.177 1,2) Staatspartij 2 332.490 1,5) Duitsch Hann. Partij 1 63.731 0,3) Soc Rep. Partij 1 Bij de a^. verkiezingen hebben de Econo mische Partij voor den Rijksdag en de Soc Rep. Partij voor den Landdag geen eigen lijsten meer. Het aantal kiezers voor den Rijksdag be droeg op 6 November 1932 44.373.652, waar van 80.6 pCt aan de verkiezingen heeft deelgenomen; bij de verkiezingen voor den Pruisischen Landdag op 24 April 1932 is 82,1 pCt. der kiezers opgekomen. SENATOR THOMAS WALSH f Roosevelts minister van justitie Uit Wilson (Zuid Carolina) wordt gemeld: Senator Walsh, die onlangs door Roosevelt tot attorney general benoemd werd, is heden terwijl hij sliep, in den trein van La Hava na naar Washington overleden. Walsh was vergezeld van zijn vrouw, die behoort tot een rijke Cubaansche familie. Hij was nog slechte korten tijd getrouwd. Walsh was een buitengewoon knap jurist. Hij verwierf groote bekendheid door zijn opzienbarende enquête in het groote olie schandaal in 1925. Hij was 76 jaar toen hij stierf. DE RUSSISCHE GODLOOZEN-ACTIE Nieuwe campagne tegen Paschen De Russische godloozen-opganisatie heeft een nieuwe campagne ingezet tegen Paschen Duizenden vergaderingen zullen worden be legd, waarin de sluiting van de kerken zal worden geëischt. In het bijzonder zijn voor Goeden Vrijdag bijzondere bijeenkomsten ge organiseerd. Zij, die op Paasch-Zondag en -Maandag niet op hun werk verschijnen, zullen op staanden voet worden ontslagen. DE DIEFSTALLEN TE SOERABAJA De dader op transport gesteld SOERABAJA, 2 Maart (Aneta). Tegen den chef van het postkantoor te Kidirj, de heen J. V. B. waren dusdanige ernstige verden kingen gerezen in verband met den diefstal ten nadeele van 's lands kas te Soerabaya van f 50.000, dat de leiding der politie den rechter in overweging gaf hem preventief te stellen. In verband hiermee werd de heer B. op transport gesteld naar Soerabaya, terwijl hij door den chef van den dienst in zijn functie werd geschort In de brandkast van B. vond men f 7300. Naar B. beweerde, waren dit spaarduitjes. Eenige personen hebben B. herkend, toen hij op den bewusten datum wegreed in een auto. B. was eerste commies bij de P.T.T. en zou Juli 1933 met pensioen gaan. KON DE DEKENS NIET VERDRAGEN Voelde zich als vergiftigd Rheumatische pijnen nu overwonnen Het lijkt bijna ongelooflijk, dat een vrouw in een dergelijken toestand kan geraken bedlegerig door nlieumatiok, zoo gekweld door pijn, dat zij het gewicht van de dekens zelfs niet verdragen kon en toch cloink zij Kruschen, leeft en beweegt zij zich nu •goed als ieder ander. Maar hier volgt haar eigen verslag van haar herstel zooals zij •het zelf schreef: „Ik had hevige rheumatiek en het zoo ernstig dat ik niet meer loopen kon; ik lag zelfs in bed met een rek om mij heen gebouwd omdat ik het gewicht van dc de kens niet verdragen kon. Mijn heele orga nisme leek wel vergiftigd. In een Engelsch blad, dat een vriendin me leende, bad ik eens een Kruschen-advertentie gelezen, en die advertentie wide mij maar niet uit de gedachten, ik kocht toen een flacon Kruschen Salts en vanaf de eerst paar dosis voelde ik me al beter. Dus ben ik er steeds mee doorgegaan. Dat alles was ongeveer acht jaar geleden. Maar ik heb sedert jaren geen pneumatiek meer gehad en kan nu even goed loopen als ieder ander. Nog steeds ga ik door met Kruschen te nemen. Eiken dag mijn kleine dosis, andere heb ik niets noodig. Mijn teint is frisch en helder als van een baby. Ik ben 46 jaar oud, maar ik voel me ongeveer 20, dank zij Kruschen" Mevr. M. O. De oorzaak van rheumatiek is een teveel aan urinezuur in bet lichaam, hetgeen ont staan is door te trage werking der inwendige organen (o.a. ingewanden en nieren). En indien deze organen niet beter gaan werken, hoopt dit kwaadaardig urinezuur en andere afvalstoffen, die Uw gezondheid kunnen benadeelen zich steeds meer in Uw lichaam op. De zes verschillende zouten in Kruschen nu, sporen deze afvoerorganen tot beter: werking aan, zóó dat alle ongehoopte scha delijke afvalstoffen uit het lichaam verwij derd worden. Daarna zal de geregelde .kleine, dagelijksche do6is" ervoor zorgen, dat dergelijke schadelijke stoffen zich nooit meer in Uw organisme ophoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) NEDERL. VARKENSCENTRALE AFNAME ZWAARDERE VARKENS In het najaar 1932 heeft de mogelijkheid bestaan om varkens, welke toendertijd een gewicht hadden van 75 tot 125 kg. aan de Nederlandsche Varkenscentrale op te geven voor levering op een nader aan te geven tijdstip, tegen een gegarandeerden prijs van 15 cent per pond. Een groot gedeelte der ingevolge deze regeling opgegeven varkens is op dit oogen- blik reeds door de Nederlandsche Varkens- centrale afgenomen. Het ligt in de bedoeling de afneming van het overgebleven gedeelte, alsmede van een groot gedeelte van de reeds lang bij de Nederlandsche Varkenscentrale opgegeven zwaardere varkens uiterlijk medio Maart te doen geschieden. De afgenomen varkens zullen niet in het binnenland worden geplaatst, doch zijn ge heel voor export bestemd. Verwacht kan worden, dat hiervan een gunstige werking zal uitgaan op de prijzen der zware varkens hier te lande. STEUN AAN DE FABRIEKS AARDAPPELTEELT TEN HOOGSTE ƒ3 MILLIOEN Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en vePhooging van het tiende hoofd stuk der Rijksbegrootring voor 1932. Sinds de totstandkoming van het wets ontwerp, krachtens hetwelk ten behoeve van de aardappelmeelindixstrie in de veen koloniën, aan de verbouwers van fabrieks aardappelen een uitkeering kon worden ge daan van 30 cent per H.L. vermalen aard appelen, heeft de regeering zich van den toestand van den veenkolonialen landbouw voortdurend op de hoogte gehouden. Wat den te verleenen steun betreft, is de regeering van oordeel, dat met den steun op den oogst 1932 niet verder moet worden gegaan dan het geven van een bijslag van 25 cent op elke hoeveelheid, dfie voor eiken verbouwer niet hooger mag zijn dan 80 pet. van hetgeen van den oogst 1929 in de cam- ie 1929/'30 door hem ter vermaling aan de fabriek is geleverd. Bij een te verwachten oogst van rond 12 millioen H.L. aardappelen zijn de kosten dezer steun verleeniing dan te begrooten op 3 millioen gulden. Ten slotte wordt opgemerkt, dat in som mige gedeelten van de veenkoloniën de aardappeloogst door zwaren regenval is ver woest Het komt der regeeripg billijk voor, hiermede rekening te houden en te bepalen dat door den regeeringscommissaris bijzon dere maatregelen kunnen worden getroffen landbouwers, die in dezo omstandighe den verkeeren, in den voorgestelden steun naar billijkheid te doen deelen met dien verstande, dat zij over den verwoesten oogst geen hoogeren steun kunnen erlangen dan 25 cent per H.L. Op grond van het voorgaande wordt voor gesteld een bedrag van ten hoogste 3 mil lioen gulden beschikbaar te stellen. DE TUINBOUWSTEUN Tweede uitkeeringen Zooals bekend hebben onlangs de eerste uitkeeringen plaats gehad van de steun bedragen aan den tuinbouw, ingevolge der Tu inbou wsteunwet Men heeft toen een voorloopige uitkee ring gedaan, omdat de juiste bedragen die als toeslag op de diverse producten gegeven zouden worden, nog niet bekend waren, ter wijl men op deze wijze nog zoo spoedig als mogelijk was aan de kweekers hulp kon worden verleend. Naar we vernemen zal waarschijnlijk deze week, of anders in de volgende week met de totale uitkeering van de steungel den over 1932 worden begonnen, door do volledige berekeningen nu zijn uitgevoerd. Ook thans zullen ae uitbetalingen weer geschieden via de veilingen. CRISIS ZUIVELCENTRALE De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 5 t.m. 18 Maart '3J de prijs voor het taxe-gcdeelte van conr sumptiemelk, gekocht op regeeringscontraot voor do verschillende soorten melk is vast gesteld op 5%, 6 cn 6% cent per liter en dat het bedrag der afdracht op andere in con sumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2% cent per liter. Weerbericht. let dunne Pllltje den vorlgen atand aan I-Ioogste stand te Stenseler 769.9. Laagste stand te Val ent ia 736.8, Stand vanmorgen halftwaalf 746.4. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro). Instituut te De BUt) Matige tot krachtige Z.Z.W. wind, zwaai' bewolkt tot betrokken, regenbuien, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol, Instituut te De Bilt) De depressie op de oceaan beslaat eejx enorm gebied en reikt van de Azoren tot diep in het binnenland van Europa. Met een breede stroom dringen luchtmassa's van hooge temperatuur naar Centraal-Europa door, en brengen aldaar voorjaarewamite en verjagen de vorst. Beneden de 52 gr. breedte graad blijft het nog koud. In Zweden vriest ht nog hard, terwijl alle stations aan do Noorsche kust temperaturen onder liet vries punt melden. Ook op IJsland blijft de tem peratuur hetzelfde. Het doordringen dei' warmte ging gepaard met zware regens in' Frankrijk en om het Kanaal tot in het Zwartewoud. In het Noorden viel nagenoeg geen neerslag. Voorloopig is na deze ver andering in de luchtdruk zacht en regen* achtig weer te wachten, gevolgd door op klarend weer, met buien en iets guurder. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 11.6 C. 4 MAART Zonsongang 6.42 u.; Zonsondergang 5.42 u. Eerste kwartier 10.43 u. voormiddag VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 4 MAART Van 's avonds 6.12 tx. tot 's morgens 6.10 u. •WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walshut 1.74 1.72 Caup 1.23 1.23 Basel -033 -0.33 Ems 1.19 i.l« Brelsacb 0.74 0.66 Coblenz 1.45 1.45 Relhnweller -0.00 -0.00 Trier 0.00 0.00 Kehl 1.81 1.78 Keulen 1.03 1.07 Maxan 3.34 3.37 Riihrort 0.22 0.30 Dledeshelm 0.75 0.77 Wesel 0.63 0.58 Mannheim 1.95 1.96 Emmerik 0.71 0.7G Lohr 1.42 1.37 Dusseldorf 0.50 0.54 Malnz 0.02 0.01 Maastricht 2.05 2.03 Blngen 1.19 1.17 Venlo 11.16 11.10 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 4 Maart Delfzijl 3.35 15.56 Hellevoetsluls 7.41 20.14, Terschelling 0.18 13.1! Willemstad 8.4121.15 Harlingen 1.30 13.45 Brouwersh. 6.53 19.26 Den Helder 11.20 23.45 Zierikzeo 7.16 19.48 IJmaiden 7.56 20/26 Wemeldinge 7.43 20.16 H.v. Holland 6.59 19,33 Vlissingen 6.02 18JJ7 Naar wij vernemen heeft het bestuur van. de Vereeniging van Beeldende Kunstenaars „Do Onafhankelijken" naar aanleiding van, het door genoemd bestuur inzake het beken de conflict aan het College van B. en W, van Amsterdam gezonden sohrijven een on derhoud gehad met den heer E. Botkman, wethouder voor de Kunstzaken, waarbij het bestuur gelegenheid heeft gehad, vap zijn in deze aangelegenheid ingenomen standpunt nogmaals een uiteenzetting te geven. In dit onderhoud heeft de wethouder te kennen gegeven, dat, tenzij de Raad anders mocht beslissen, B. en W. niet meer kunnen en zullen terugkomen op hun beslissing, doch dat hij persoonlijk en naar a*n in druk, dien het bestuur kreeg, ook de overi ge leden van het College niet geen ran cune tegen de Vereeniging koestert en dat, wanneer de Onafhankelijken voor een vol gende tentoonstelling wederom de beschik king over zalen in het Stedelijk Museum zouden aanvragen, hieraan geen bezwaar in den weg zal worden gelegd. Mocht de Raad in voor de Vereeniging ongunstigen zin ten aanzien van deze kwes tie beslissen, dan is het zoo goed als zeker dat reeds de volgende week de geheele ten toonstelling, dus met de verboden werken, op een andere plaats in de hoofdstad zal woren heropend. KON. CHR. ORATORIUMVEREENIGING De heer Theo van Zutphen heeft zijn func tie als directeur van de Kon. Chr. Oratorium vereeniging „Excelsior" te Amsterdam neer gelegd. In zijn plaats is benoemd de heer D. Smink te Oegstgeest, o.m. directeur van de Chr. Orutoriumvereeniging „Con Amore" te Leiden on van het gemengd koor „Pro Rege" te Den Haag. DE CRITIEK OP HET N.C.R.V.-ORGEL Naar aanleiding van de door Mr. v. d. Deure in zijn oudejaarsrede uitgesproken meening, dat bij de ci-itiek van sommigen op het N.C.R.V.-orgel andere dan objectieve ovenvegingen een groote rol spelen, schrijft het bestuur van de Ver. van Organisten bij' de Gei-efox-meerde Kerken in haar orgaan „Organist en Eex-edienst", dat wanneer in derdaad een deel der beoordeel ingen deze meening zou wtntigen, het zulks zou betreu ren, wijl zij die een dergelijke ci'itiek uit brachten daardoor blijk geven van onvol doend verantwoordelijkheidsbesef in een zoo belangrijke Christclijk-paedagogisalie kwes-

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6