Koopt Nederlandse!) Fabrikaat! VRIJDAG 3 MAART 1933 TWEEDE BLAD PAG. JINNENLAND GROOTSCH OPGEZETTE RECLAMECAMPAGNE INGEZET geen verwaarloozing meer van eigen volkskracht JWeg' met alle onverschilligheid voor het nationale product ALLE HENS AAN DEK Naar men weet, heeft de Regeering de tnoodige middelen beschikbaar gesteld tot Biet voeren van een korte maar krachtige propaganda-actie, waarvan het de bedoe ling is, dat onze landgenooten zullen wor den opgewekt, waar mogelijk de voorkeur te geven aan het Nederlandsche product. Voor het uitvoeren van deze propaganda- fcampagne, welke op 10 Maart a.s. een aan vang zal nemen, zullen verschillende mid- idelen worden aangewend. Als inleiding daar- jvan zullen thans eenige interviews gepubli- fceerd worden, waarin daarvoor in het bij- Konder in aanmerking komende autoriteiten [hun meening te kennen geven over de Noodzakelijkheid het verbruik van het Ne derlandsche product te bevorderen. Deze reeks van artikelen wordt hierbij (geopend met een beschouwing van Z. E. den Minister van Economische Zaken en Arbeid, Mr. T. J. Verschuur wien allereerstgevraagd ytei'd naar de gevolgen van doorvoering der Rutarkie-gcdachte voor Nederland. Het gevaar van autarkie: een laag welvaartspeil, „Bij alle beweging, aldus begon de Minis ter zijn uiteenzetting, voor het Nederlandsch fabrikaat willen wij de voordeelen van de ■wereldeconomie niet ontkennen. Die bewe ging zou zichzelf namelijk geweldig schaden, indien wij ons daardoor lieten leiden in de richting van autarkie. Want al moge het juist zijn, dat het buitenland ons met groo tte kracht dien weg opdringt, wij zouden pijnlijk ontwaken bij het lage welvaartspeil, dat wij zouden hereiken, indien Nederland het „ideaal" van een gesloten volkshuishou ding zou verwezenlijken. Het is voor onze Volkshuishouding absoluut noodig om een Keer belangrijk deel van hetgeen voor het handhaven van haar bestaan moet dienen, uit het buitenland te betrekken, in ruil voor [voortbrengselen van eigen bodem en nijver heid." Dus dwang tot koopen van Nederland- Eche voortbrengselen acht u uit den booze? „Inderdaad; gelijk de regeering bij herha ling te kennen heeft gegeven, kan een kunst matige beschermingepolitiek aan het be drijfsleven en met name aan de export-in- M1NISTER VERSCHUUR dustrie niet in het algemeen ten goede ko men. Hetzelfde geldt voor de scheepvaart, het transitoverkeer en aanverwante bedrijfs takken. Daarom dient voorop te staan, dat de actie spontaan blijft zonder dwingend in grijpen van boven af. Indien wij op die wij ze groote belangstelling bij het publiek voor het Nedei'landsche product kunnen wekken, zal de voorgenomen reclame-campagne onge twijfeld zeer veel rntf stichten". Geen verwaarloozing van eigen volkskracht. Bent, u van meening, dat het Nederland sche publiek nog onvoldoende ingelicht is? „Indien wij daarvan niet de bewijzen had den, zou de regeering geen subsidie hebben verleend. Niet alleen het publiek, doch ook de groote afnemers weten nog veel te wei nig van de prestaties, waartoe onze nijver heid in staat is. Nemen wij bijvoorbeeld onze glas- en aardewerkindustrie. Wat er in deze branches tot stand gebracht is, zoowel op industrieel- als artistiek gebied, daarvan weet de gemiddelde Nederlander nog maar zeer weinig, niettegenstaande er op verschil lende tentoonstellingen reeds veel naar vo ren werd gebracht. Vooral moet bij bet pu bliek de onverschilligheid tegenover het product van eigen bodem worden bestreden. Wel is ons internationalisme een van onze goede eigenschappen, maar dit moet niet ontaarden in een klakkeloos aanvaarden van hetgeen uit den vreemde komt, met ver waarloozing van hetgeen eigen volkskracht schiep. In dit opzicht mogen wij het buiten land, om een daar dikwijls aanwezige hoe veelheid gezond nationalisme, dat het eigen product weet te waardeeren, wel eens als voorbeeld nemen". Een nationale taak. Kan de industrie zelf geen voldoende propaganda maken? „Dat blijft uiteraard de eerste eisch. Trou wens bet Nederlandsche product heeft altijd zelf tegen den stroom moeten oproeien en men zal moeten erkennen, dat de onderne mers tot nu toe op voortreffelijke wijze daarvoor het hunne hebben bijgedragen. Onze industrie is door eigen kracht groot geworden, is nooit een broei kasplant ge weest, door overheidszorg opgekweekt. In tegendeel. En ook thans staat men vol be wondering voor de energie, waarmede eenige ondernemers aan de moeilijkheden van deze tijden het hoofd bieden. Maar nu die tij den dan ook zóó slecht zijn geworden, dat er in vele bedrijfstakken van een noodtoe stand moet worden gesproken, is het ook de plicht der regeering, een actief aandeel te nemen in een breed opgezette propaganda. Immex's, het gaat er thans niet om, den ver koop van een bepaald artikel te bevorderen, maar om het Nederlandsch. Fabrikaat als geheel, nader tot het Nederlandsche publiek te brengen. En in deze nationale taak ligt zeer zeker een reden tot steun door de re- geex-ing, die daaxmede het algemeeno wel zijn bevordert." De tijd is rijp. En acht u den tijd daaxwoor thans rijp? „Van meer dan een zijde ontvingen wij daarvoor de overtuigende aanwijzingen. Bij het Nederlandsche volk begint tiet besef le vendig te worden, dat men als verbruiker ki-achtigen steun kan verleenen en dat het zelfs een plicht is voorkeur te geven aan Nederlandsch fabrikaat, indien dit niet duurde en even goed is als het buitenlandsche. Het inzicht begint door te dringen, dat men, door aldus het Nedei'landsch Fabrikaat te steunen, in de zen tijd van ongekenden crisisnood, mede- helpt om het werk in het land te vermeer deren. Daannede is niet alleen het belang van onze arbeiders gediend, doch ook de in standhouding van onze bedrijven, die in de toekomst, gelijk voorheen, de welvaarts bronnen voor ons volk zullen moeten zijn." Het eigen product beter dan het buitenlandsche! Heeft in dit opzicht ook de contingen teering, naar uw oordeel beteekenis? „Een positief voordeel van de velschillen de contingenteeringsmaatregelen is, dat deze vele afnemers waaronder ook groote ver koophuizen aanleiding gaven, zich meer op den verkoop van Nederlandsche producten toe te leggen. Door traditie en sleur was men jarenlang gewend, buitenlandsche produc ten te verkoopen, terwijl men nu ervaren heeft, dat het Nederlandsche fabrikaat niet alleen dikwijls even goed, doch in vele ge vallen zelfs beter is dan het concurreerende buitenlandsche artikel. De contingen teering gaf, zooals ik uit practische ervaring weet, hier bij het bedrijfsleven den stoot tot het groeien van de belangstelling voor het va- derlandsche product en zoo verwacht ik, dat eveneens de in te zetten propagan da-actie bij den binnenlandschen verbruiker den stoot tot hoogere activiteit voor het Nedei'- landsche fabrikaat zal geven. De bedoeling van de contingenteering is slechts, in bepaalde gevallen oveistrooming van de Nederlandsche markt met buiten landsch goed te voorkomen, niet echter om de Nedeiiandsche nijverheid aan een extra afzet-gebied te helpen. Dit moet, zooals ge zegd, zonder dwang, uit overwegingen van welbegrepen eigenbelang, ontstaan, waarbij de actie voor het Nederlandsch fabrikaat leiding moge geven. Steunende op innerlijke kracht, zal de Nederlandsche nijverheid deze crisis te boven komen. Waarbij het opmer kelijk is, hoe weinig het bediijfsleven zelfs in dezen tijd geneigd is om alle heil en uit komst van de overheid te verwachten, doch allereerst zelf de hand aan den ploeg wenscht te slaan. Alle hens aan dek! Dit kan slechts tot verheugenis stemmen, want niet de regeering, doch de industrie zelf moet den weg aangeven, waarlangs zij uit de moeilijkheden denkt te geraken. Op zijn best kan x-egeeringssteun toch nooit meer zijn dan drie stappen vooruit en twee stap pen achteruit. Het blijkt nu ook als keei-zijde van de crisis-ramp hoe stalend de*e werkt De ondernemers worden gedwongen uit hun bediijf te halen wat er in zit. Wat wij thans vragen, nu het schip zich in hoogsten nood bevindt? Dat alle hens aan dek komen. Laat nu ook het Nederlandsche publiek medewerken. Geen chauvinisme, dat ons slechts noodlottig zou kunnen worden, doch een geheel vrijwillige steun. Dan krijgt de fiere leus: koopt Nederlandsch fabrikaat, indien dit evengoed en niet duui'der is dan het buitenlandsche, een zeer rcëele beteeke nis." DE VERJAARDAG DER PRINSES OP 1 MEI GEVIERD De minister van binnenlandsohe zaken heeft aan alle hoofden van dienst het vol gende medegedeeld: De verjaardag van Prinses Juliana valt dit jaar op Zondag. De regeering heeft be slist, dat de viering van den vex-jaarsdag, overeenkomstig den gewonen regel zal ge schieden den daaropvolgenden Maandag 1 Mei a.s. HET ZUIVEREN DER MARINE BONDEN DE EERSTE ONTSLAGEN Naar men ons meldt, zal het Algemeen Marineweekblad, het officieele orgaan van het CAMBO, met het nummer van vandaag voorloopig voor het laatst verschijnen we geus ontslag van den redacteur, den heei Smith en het aanbrengen van ingrijpende wijzigingen in de redactie. Vex-der meldt men ons nog: In de vergadering van den Bond van on- derofficieren der Koninklijke marine, Woeiis dagavond in Musis Sacrum in den Helder gehouden, is de burgerbestuurder van dezen bond, de heer J. H. de Nijs, met algemeene stemmen ontslagen. In de vergadering van Donderdagavond van den bond van korpo raals en bond van lager max-inepersoneel zou over het ontslag van den burgex-bestuur I der v. d. Vaart wox'den beslist. IWMMMMMMMMIM Pijn in de ledematen? Die scheuten in Uw schouder, in Uw arm of been, neem daarvoor nu eens wal van die wondervolle AikkeW] AKKER.CACHET5W Volgms recapl »on Apothakar Oomwl De x-edacteur van het Algemeen Marine weekblad, de heer Smith en de algemeene vertegenwoordiger van het CAMBO in Ned.- Indië, de heer van Klaveren, zijn door het bestuur van het CAMBO ontslagen Laatst genoemde is radiogx-afisch van zijn ontslag in kennis gesteld. DE KAMERVERKIEZINGEN DE A.R.-LIJST VOOR AMSTERDAM Als resultaat van de stemmingen is voor Amsterdam de volgende candidatenlijst sa mengesteld met het oog op do aanstaande Tweede Kamerverkiezingen: 1. H. Colijn, 2. C Smeenk, 3. L. F. Duy- maer van Twist, 4. mr J. A de Wilde, 5. J Schouten, 6. Chr. v. d. Heuvel, 7. J. J. G v Dijk, 8. prof. dr H. Visscher. 9. H. Amelink, 10. A. Zijlstra, 11 mr C S van Dobben de Bniyn, 12. mr J Terpstra, 13. Ds C van der Zaal, 14. P. Wielenga, 15. A. A. L. Rutgers, 16. T A. van Dijken, 17 G. Baas Kzn., 18. J. S. Ruppert, 19. Deutekom, en 20. K. Roosjes. NATIONAAL VERBOND PLICHT, ORDE, RECHT Men meldtt ons, dat te Amsterdam is ge sticht Het Nationaal Verbond Plicht, Orde Recht (P.OR.), welk verbond in alle kies districten deel zal nemen aan de verkiezin gen voor de Tweede Kamer met een lijst, waarop als no. 1 zal voox'komen de heer Adolf Bruinsma In den loop van de volgende week zal onder den titel Plicht, Orde, Recht, het or gaan van het Nationaal Verbond verschij nen. Redacteur daarvan is de heer J. G Schroder. DE BRUG BIJ SPIJKENISSE TIJDELIJK GESLOTEN De A.N.W.B., Toeristenbond voor Neder land meldt, van den Rijkswaterstaat bericht te hebben ontvangen, dat de brug over de Oude Maas bij Spijkenisse wegens het uit- voeren van werken, gesloten zal zijn op i Dinsdag 7 Maart as. van des voormiddags ROFFELRUMEN. Een misslag Een dame in de Rottestad Had wat oneenigheid gehad Met een van haar burinnen; Die scheen, naar dame A., in stmt Tot allerhande kattekwaad, Een moord zelfs te beginnen. Het is de eerste dag van Mmrt; De buurvrouw roert haar drakenstaart Weer met vermaarde woede: Ze dreigt bepaald, meent dame A., Ze komt haar nagenoeg te na, Wat 't ergste doet vermoeden; Dus roept ze vast bij voorbmt „moordt*. Wat door agenten wordt gehoord Die hmr ter hulpe snellen; Gélukkig was geen moord geschied En dame A. mag hmr verdriet Op het bureau vertellen Een onderzoek wordt toegezegd En dame A., fier op hmr recht, Keert kalmer huiswmrts henera; Toch zit de bibberende schrik Van het moorddadig oogenblik Nog hevig in hmr beenen Ze gaat weer nijver mn het werk Mmr steeds schiet die brutale vlerk Hmr prikkelend te binnen; Het is een tijdje stil; mmr dan: Er wordt geklopt! Dmr komt ze an! Wat zal ze nou beginnen Ze trekt haar slof met leeuwenmoed Eer ze de voordeur open doet: Ha, ha! ze zal ze leeren! Ze opent op een kier de deur Nu heeft defensie de primeur Om snel te attaqeeren!~. Stül dmr verschijnt de kattekop! Rats! rats! de slof er boven op! Sla rmk! het geldt je leven!. Geschreeuwgegil... de vijand wijkt^ t Als dame A. icat beter kijkt Gaat ze het haast begeven.*.: Ze wondde niet hmr vijandin Mmr hmr geëerde huisbazin Die huur kwam incasseeren! Die heeft met bloedend mngezicht Zich tot Justitia gericht Om recht te requireeren.M (Nadruk verboden.) LEO LENS 10.45 uur tot 12.15 uur en overigens nog eenige malen op dien dag gedurende een kwartier. Door een besluit van den Valkenburgschen raad zal een prachtig stukje natuurschoon aan den Flonkert verdwij nen..Nieuws-landhuizen zullen de mooie rotspartijen aan ifrei oog onttrekken, Een groote menschenmenigte ivas na den brand om het Rijksdag gebouw samengestroomd, om iets van de ver- De Nederlandsche kolonie van Reykjavik wmr het Ned. woesUng te kunnen zien. Reeds bij de Brandenburgerpoort had bereden politie echter het terrein afgezet. Aerologisch station voor het Int. Pooljmr 1982-1988 is gevestigd, bij een geyser (warmwaterbron), die am do. 2 uur en 3 kwartier zes minuten spuit Ds. J. Vonk, emeritus pre dikant der Geref. Kerk van Maassluis, die heden morgen op bijna 82-jarigen leeftijd overleed Een feit, dat duidelijk den politiéken toestand schetst: het Hakenkruis op 't Karl Liebknecht-huis. Op het Haagsche stadhuis wordt stevig gewerkt om alles in gereedheid te hebben voor de komende verkiezingen. De aflos sing van een damesploeg

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5