VRIJDAG 3 MAART 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan de firnia Wed. B. N. J. T. Molken-boer en rechtverkrijgen den tot liet oprichten van een koffiebran derij en tlieemengerij in het perceel Hooge- woerd No. 15, mede grenzende aan de Korc vaarstraat en aan de Barbarasteeg, kadas traal bekend Gemeente Leiden, Sectie D. No. 1662. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 3 Maart 1933. CHR. GYMNASTIEK- EN SCHERM- VEREEN1GING „JAHN" GOED GESLAAGDE UITVOERING Dat de crisis ook al invloed heeft op hel vereenigingsleven bleek gisteravond op de uitvoering van de Chr. Gymnastiek- en Schermverecniging „Jahn" in de Stadsge hoorzaal. Niet alleen zijn daardoor de Jahn legerscharen eenigszins gedund vergeleken bij vorige jaren maar bovendien was ook do belangstelling van het publiek niet zoo groot Er vertoonden zich in de zaal open plekken en dat kwam andere jaren niet Deze crisis-verschijnselen deden intus- schen niets of aan het gehalte van de uit voering. Het programma zag er ook Thans weer aantrekkelijk genoeg uit en de afwer king er van is niet tegengevallen. Even over achten had de opmarsch der vereeniging achter de onberispelijke vaan- dehvacht plaats. De leden stelden zich op op het uitgebouwde podium, waarna de voorzitter, de heer M. J. Dool den avond opende met gebed en daarna een kort woord van welkom sprak, speciaal tot afgevaar digden van zusterverenigingen en dona teurs en donatrices. Het podium werd ver volgens weer ontruimd en met de afwer king van het eigenlijke programma kon een aanvang worden gemaakt. De inzet, vrije oefeningen van de jongens, was niet onberispelijk. Daarbij werden nog al eenige vergissingen gemaakt, maar het klassikaal brugturnen van de meisjes was al beter en met Niisbrick-oefeningen van de heeren bereikte men een behoorlijk peil, waarop men met eenige schommelin gen, den geheelen avond gebleven is. De datnes deden keurige oefeningen aan de brug en de jongens voerden een aardig nummertje laagrek-brug uit, waarmede zij veel succes oogstten. Voor de pauze traden ook de kleine meisjes en de kleine jongens op met een aardig spelletje, waarbij de allerkleinsten met hun koddige bewegingen natuurlijk oorzaak waren van een groote vroolijkheid in de zaal. Na de pauze deden de heeren goede oefe ningen aan het lioog-rek, de hoog-brug en op het paard, waarbij bleek dat de oudste afdeeling van Jahn tot uitstekende presta ties in staat is. Een vroolijk en uitstekend geslaagd nummertje waren de vlagoefenin- gen voor de meisjes, terwijl de dames aan trekkelijke vrije- en knotsocfeningen uit voerden. Het glansnummer van den avond was een zeer goed geslaagde boerendans, de Driekusdaus. De schilderachtige kostuums deden het prachtig onder het kleurenlicht. Het nummer was goed ingestudeerd en werd ongedwongen en vroolijk uitgevoerd met stijgend succes. Zoo was liet al niet al een goede avond, waarmede Jahn opnieuw eer heeft ingelegd. De bijval na elk nummer was groot De muzikale begeleiding werd verzorgd door den heer Plu met zijn strijkje, dat veel tot het welslagen heeft bijgedragen. De beide leiders der vereeniging de heeren J. L. Auy- dervelt en F. Th. Zilverkant ontvingen bloe men. Ze hebben ze ongetwijfeld verdiend. Ook de heer Plu ontving een blijk van waai d<Denmtvoering werd gesloten met het zin gen van den avondzang. AANBESTEDING Door den architect, den heer A. van der Kraan werd in café-restaurant „In den Ver "ulden Turk" namens het bestuur der ver eeniging tot Opvoeding en Verpleging van Achterlijke Kinderen aanbesteedhet bou wen van een dubbel paviljoen voor 2 maal 2-2 kinderen, een centrale keuken met wo ning en een keukenpaviljoen voor 12 pa tiënten op een terrein van de Dr Mr. Wil lem van den Bergh-Stichtmg te Noordwijk (Binnen). Ingeschreven was als volgt. M Fa J. Krijtenberg, Harhngen f 13o.800, M. IC. de Groot Heerenveen f 142,600; H. Groen, Amersfoort f 138,700; R. Groenenberg, Amers foort f 143,000; Aann. Bedr. Jansen en Moens Haarlem f 137,880; G en J. Broertjes, Heem stede f 131,990; N.V. Erica v.h. W 1ae Vreede, Noordwijk f 138,500; A ^does en W Vooys, Katwijk aan Zee f 136.000, A. de Best, Katwijk aan Zee f 138.000; Fa. G Boon, Amsterdam f 156.900; Gebrs H. V. en Lde Vries, Den Haag—Purmerend f 152,000, Gebr Ostcrom, Warmond f 133,000; Gebrs A. en J. den Ouden. Alphen en Oegstgeest, f 130/740, P. Kort en C. v. d. Wiel, Rijnsburg-Noord- wiik f 135,862; Fa. v. Duyn en Vink. Noord- wiik f 143500; N.V. A. van Rossums Aann. Bedr., Utrecht f 138.000; N-V. W Geel s Aann. Bedr. Aardenhout f loü.000; D. Kaay en Zo nen Oegstgeest f 135,000; Fa. Engelvaart en Pusters, Den Haag f 142,000; A. Blikker Leer dam f 139,019; C. v. Vliet, ©en Haag f 154,G7o Fa. v .d. Velden en de Jong. Oegstgeest f 133 444; A. Mooten, Moordrecht f 13o,7UU, Aann' Bedr, Gelens en Zn., Den Haag I 153,200; Boele en v Eesteren Den Haag, f 143,990; Gebrs. Trebbe, Enschede f 143,7o0, Ensch. Bouw en Beton Mij., te Enschede f 114 000; Fa. Dubbeldam, Voorburg f 147350, N V R'damsche Aann. Mij., Rotterdam f 138,500; Leeghwater en Hittema. Heer-Hu- gowaard en Laren f 142,890; Jan Wittebrood, Beemster f 143.000; Joh. Limburg, Punner- end, f 152,000; F. Bijl, Kethel f 146 500; Gebr. Bosch, Delft f 128,600; D. Huurman Jr.. Dein f 134,3S8; A. Voordomv, Zoeterwoude f 13S.0UU H j' Hannink, Lonneker f 131,500; H. C. Geerdink. Usselo f 133,500; Ing. Bur. v. Bouw nijverheid, Oegstgeest f 129,492; GebrsH. J. en A. Ouwehand, Katwijk aan Zee f 137,900; G, C Blanken en A. de Bruin, Bussum en Amsterdam f 137,650; C. Boel, Voorburg 144,790; Fa. Rem en Verwaal, Zaandam f 97 820; Aann. Bedr. G. Bergshoef, Alphei, f 155,600; Aann. Bedr. De Zevenhoek, Am sterdam f 121,557; G. B. van Hoek, Delft f131,988; Kuypers en Kloppers, Kethet f 131,S00: N. J. Moryn. Dordrecht f 128,450; Heynshroek cn Leenderts, Schiedam, f 126 800. Laagste inschrijver was dus de firma Rem en Verwaal voor f 97.820. De begrooting was f 134.868. DE WERKLOOSHHEID. Op den 2den Maart waren 3670 werkzoe kenden ingeschreven bij de Arbeidsbeurs alhier. Op denzelfden datum aan het .vorig jaar bedroeg dit aantal 276-1. HUURSTAKINGEN EN WEERSTANDSFONDS Gisteravond heeft de Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken in de groote Nutszaal een drukbezochte vergadering ge houden waar behandeld werd het onderwerp „Huurstakingen en Weerstandsfonde". De heer J. A. Zitman opende de bijeen komst met een hartelijk welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot den ver tegenwoordiger van den Directeur-Generaal van de Volksgezondheid, wethouder Splinter, hoofdbestuursleden, leden van het bestuur en afgevaardigden van zustervereenigingen. Spr. zette liet doel der vergadering nader uiteen en leidde de verschillende sprekers met 'n enkel woord in. Mr. J. Hazenberg, secretaris-rechtsgeleerd adviseur van den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers, voer de het eerst het woord. Een belangrijke reden heeft genoopt tot het uitschrijven van deze vergadering, want er dreigen groote gevaren voor den eigen dom. De meening, dat het alleen de huur stakingen zouden zijn, die als gevaren mogen worden aangeduid ,is onjuist. Gevaren drei gen ook ten aanzien van den eigendom, niet aReen in het binnenland, maar ook en vooral in het buitenland. Men zie hiervoor slechts naar Duitschland, Frankrijk, Spanje enz. De stroomingen, die ten dezen aanzien in het buitenland waarneembaar zijn, zijn hier weliswaar nog niet te zien, doch die over gang is zoo heel gemakkelijk. Gelukkig is het privaat-eigendomsrecht hier nog niet aangetast, hoewel het eigen domsrecht door verschillende instanties be perkingen kunnen worden opgelegd Die be perkingen hebben zich langzamerhand geleid tot ingrijpende beperkingen vanwege de over heid. Spr. herinnert in dit verband aan de woningwet van 1901, en wijst dan op de stugheid in menig opzicht van gemeentelijke organen, die langzaam werken door allerlei commissies, door 'verschil van meening tus- schen diverse gemeen led iensten. Wat Leiden betreft wijst spr. op het on- bewoonbaarverklaren van tal van woningen, die de eigenaars zeer in verlegenheid bren- leggen. Al die anti-privaat-eigendoms-stroomingen zijn niet alleen waarneembaar in parlement, staten en gemeenteraden, ook daarbuiten komt een drang daartoe naar voren. De huurstakingen zijn onrechtvaardig. Niet alleen, dat het woord onjuist is, want dc huur wordt niet beëindigd, maar het be talen van de huur; er komt nog bij, dat het hier gaat om het verbreken van een door den huurder vrijwillig aangegane verbinte nis. Wat die huurstakingen tot gevolg heb ben, vooral voor den ongeorganiseerden huis eigenaar, toont spr. nader met voorbeelden aan. Evenzoo doet hij dit ten aanzien van de menschen, die een huis willen betrokken, waaruit de vorige bewoner wegens het niet nakomen van zijn verplichtingen is uitgezet en wien b.v. in Amsterdam het leven on dragelijk wordt gemaakt door de -buurtbe woners. En dat in een geordend land, in een land, „aarin art. 625 van het B. W. nog van kracht is en dat tegenover eigenaars, die slechts ordelievendheid en gezag wenschen! Spr. wijst vervolgens op hetgeen de Bond doet voor de huiseigenaren, die door boven genoemde oorzaken in het ongeluk zijn ge stort. Daarom is er een Weerstandsfonds ge vormd, waarvoor de eigenaren 1 per jaar per woning moeten bijdragen. Spr. doet een beroep op allen om zich toch te organisec- ren en om het Weerstandsfonds te steunen, terwijl hij er vooral op aan dringt, dat men zich aansluit bii den Landelijken Bond. Hierna was het woord aan den heer L. Klawer, redacteur van het weekblad „Ons Eigendom", die zijn woorden door licht beelden verduidelijkte. Vertoond werden plaatjes betreffende een gewonnen staking te Haarlem en stakingen, welke op het oogenblik te Amsterdam nog aan den gang zijn. Spr deed daarbij vooral uitkomen, dat het hier'niet betreft krotwoningen in min derwaardige buurten, maar woningen die niet tot de z.g. oude woningen gerekend kun nen worden. Het is volgens spr. niet te ont kennen, dat hier thans een revolutionair terrorisme aan de orde is, want de onder grond van deze actie is een zuiver revolu tionair verschijnsel. Aan de hand van de verschillende licht beelden liet de heer Klawer zien, hoe de huurders inderdaad een terrorisme uitoefe nen, dat niet onder woorden is te brengen. Het'is inderdaad schandelijk hoe de huizen muren, deuren en ramen worden beklodderd en beklad en terecht vroeg spr., of dit nu is binnen het kader van het wettelijk toelaat bare. Van de regeering worden ook ten dezen aanzien daden gevraagd! Vervolgens was het woord aan den heer Adolf Bruinsma, lid van het bestuur van den Ned. Bond van Huis- en Grondeigena ren en Bouwondernemers. Deze schetste hoe het bij huurstakingen toegaat. De huren wor den niet meer aan den eigenaar betaald, doch aan een comité, dat dit geld den naam van contributie geeft. Vroeger werd dit geld ook huur genoemd, maar sinds de justitie er beslag op legde, is men zoo slim geweest deze huur contributie te noemen en daaraan kan de justitie niet komen. Inderdaad, terecht worden van de regee ring maatregelen gevraagd om daartegen stelling te nemen, maar de eigenaars dienen in de eerste plaats zelf de handen uit de mouwen te steken en dit kunnen zij door zich aan te sluiten bij den Bond. Dit kunnen zij vooral ook door bij te dragen in het Weerstandsfonds. Moge men tot nu toe af zijdig hebben gestaan, van heden af kan niemand zich er meer op beroepen, dat men niets van dit Weerstandsfonds wist. Op de gevaren is thans gewezen. Bovendien worden de gelden, die zijn bijeengebracht, alleen aangewend voor de betrokkenen. Ook de hypotheekbanken worden bij deze actie geïnteresseerd en het zal den huis eigenaar voortaan niet gemakkelijk zijn de relaties met zijn hypotheekbank te behou den of te vernieuwen. Evengoed als men zijn goederen moet verzekeren tegen brand, even goed moet men ze verzekeren tegen andere risico. En de bond zal maatregelen weten te vinden om de huiseigenaars te dwingen aan hun verplichtingen te voldoen. En wanneer de huiseigenaars alles hebben gedaan om zich tegen alle risico te verze keren, dan staan zij sterker tegenover de re geering om ook van haar bescherming te vragen. De heer G. J. Fischer, tweede voorzitter van den Bond, vertelde vervolgens nog een en ander over zijn ervaringen bij huursta kingen en wekt nog eens krachtig op finan cieel te steunen in den zwaren strijd tegen het terrorisme. Op de betoogen der verschillende sprekers volgde nog een geanimeerde gedachtrmvis- seling, waarbij de heer Bruinsma de sprekers beantwoordde. In zijn slotwoord deelde de voorzitter me de, dat de Leidsche Verhuurdersbond Vrij dag- en Dinsdagavond a.s. van 810 uur zit ting zal houden in het kantoor Hoogland- sche Kerkgracht, om biljetten voor het Weer- stmdsfonds in ontvangst te nemen. ■uta/rvt die kiedea aewv. Dames fantasieschorten van moderne waschstof, buitengewoon aardige des sins en modellen0.90 Streeps'offen voor garnee ring in de zoo moderne combinaties zwart, wit, ter ra, beige, zwart, bleu 0 31 .Amerikaanscho legerhem- den met patentsluiting, practisch en sterk 1.75 Matzifden Dameskousen in fijne nieuwe kleuren, extra versterkte hiel 1.15 Eiken theemeubels, met glazen schuifdeuren cn mei peau de peche bekleed 5.85 Broodtrommels, prima lak- BroodtrommCls met goud gebiesd 0.81 Crêpe de chine, bijzonder soepel en met de nu ge zochte matte glans, bui tengewoon voordeelig 0.3S Graslinnen ISO c.M., dus extra breed, degelijk onop gemaakt goed, ongekend Lederen iietstasschen, geen leerdoek, maar echt zeer sterk leder, spotgoeü- Flatlock dames camisoles, in de kleuren rose en wit, elegante practische klee- Prima Emaille broodtrom mels, bijzondere reclame aanbieding 2.20 Waschknijpers, met sterke veer, extra voordeelig, poi Bonte handdoeken, rood of blauw geblokt, beslist sterk goed afdr. doeken... 0.13 Heerenflanellen met dub bele borst, flinke modellen en sterke confectie... 0.59 Eiken uitschuiftafels. flinke maat, zeer sterk cn ongelooflijk goedkoop 9.25 Eiken dressoirs met royale spiegelopzet en coromandel paneelen, slechts17.7b Engelsche ledikanten, goed gelakt m. degelijke spiraal- matras, als reclame... 4.10 Wollen fansasio dekens, 2 persoons, zoolang de Maandag zijn onze Magazijnen vanaf half twee geopend Ter vergadering gaven zich 26 personen voor dit fonds op met tezamen omstreeks 250 woningen. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND In de op 2 Maart jl. te Leiden gehouden vereenigde vergadering van het Hoogheem raadschap van Rijnland werd mededeeling gedaan van het bedanken als hoofdingeland van den heer D. Dorrepaal te Koudekerk en van de vernietiging bij Koninklijk Besluit van het besluit tot toelating van den heer K. van der Torren te Waddinxvecn als hoofd ingeland voor het 12e district, hetgeen noo- dig maakt dat in April a.s. een nieuwe ver kiezing in dat district moet worden gehou den. Naar aanleiding van een in de vorige ver gadering gestelde vraag omtrent de regeling van den vrijdom van bundergeld voor de duinen, gaf het bestuur een overzicht van de in 1922 gedane pogingen om dien vrijdom opgeheven te krijgen. Daar deze pogingen toen bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol- land op verzet zijn gestuit, acht het bestuur het thans ongewenscht om op deze zaak terug te komen, waarmede de vergadering zich vereenigde. Daarna werden de lijsten van stemgerech tigde ingelanden in de zeven districten, waarin dit jaar verkiezingen worclen ge houden, vastgesteld. Besloten werd tot het niet ontvankelijk verklaren van W. van der Hevden te Benthuizen in zijn bezwaar tegen de 'lijst voor het 12e district. Daarna werd besloten tot het niet involg derbaar verklaren van een aanleg in het bunclergeld van een perceel water m de West einderpias. Aan de pachters van de Oegstgeesterlanden werd een pachtvermindering van 50 over 1933 toegekend, terwijl tevens werd besloten tot het toekennen van een pachtverminde ring van 45% over den tweeden termijn 1932 aan de pachters van Celia's hoeve (Wierikkerdijklanden). Aan G. van Tunen te Santpoort werd een gedeelte van den Slaperdijk verhuurd voor het bouwen van een café. Bij de rondvraag deelde de Dijkgraaf op een daartoe gestelde vraag mede. dat binnen kort het gebouw van het te stichten Diese!- gemaal ten W. van Gouda zal worden aanbe- De heer Duinisveld vroeg naar aanleiding van de voorgekomen moeilijkheden bij ver kiezingen van Rijnland in het bii zonder in het. 12e district of het niet mogelijk zou zijn, om, met handhaving van het karakter van de verkiezingen, in de bepalingen daarom trent verbeteringen te brengen, in het hij zonder wat de volmachten betreft. De dijk graaf antwoordde hierop, dat dit alleen zou kunnen door wijziging van het Reglement van Rijnland. NED. CHR. VROUWENBOND Lezing ds. Straatsma. Gisteravond heeft ds. A. K. Straatsma, Herv. pred. te Den Haag voor de afd. Leiden voor den Ned. Chr. Vrouwenbond in de Burchtzaal een lezing gehouden. Een groot aantal belangstellenden had zich opgemaakt, deze vergadering, die te vens de laatste was in dit seizoen, bij te wonen. Ds. Straatsma, die sprak over „Het boek Job of het Probleem van het lijden", begon met erop te wijzen, dat de veronderstelling van dit boek is de rechtvaardigheid Gods, de vergelding eischt, zoowel ten goede als ten kwade, een vergelding die men zich denkt in dit leven. Hoe kan God rechtvaar dig zijn, als Job onschuldig lijdt, als „vre dig s'.aan de tenten der geweldenaars?" Als Job toch eigenlijk verplicht is zijn vrienden, zijn beschuldigers gelijk te geven? Hier is, aldus spr., drieërlei antwoord. Het JoodscliP antwoord aan het slot. Als God rechtvaardig is, moet Hij den onschuldigen Job alles dubbel teruggeven. Het antwoord uit hoofdstuk 38 v. v.: „k leg mijn hand op mijn mond"'. Maar het mooiste is het woord, midden uit den nood: Ik weet dat mijn Losser leeft!" Hier is de glimlach door de tranen heen. Hier is het licht, dwars door den nacht hel geloof fint staande midden in de raad- sélcn vasthoudt. V. V. S. L. Het bestuur der Vereen, voor vrouwelijke Studenten te Leiden is voor het jaar 1933- 1934 als volgt samengesteld: mej C. J Meyers, praesis; mej. C. W. SL uk. ab acus; mej. M. A. van Overeem, quaestrise; mej. M. A. H. Gentis, assessor I; mej. I. Vies, assessor J' K. VAN K. RIJNLAND Wijziging. 1 Mrt. J. A. van der Voort en Co. Naamlooze Vennootschap. Sassenheim, Hoofdstraat 79. Bloembollenbedrijf. Bovengc noemde N.V. is met ingang van 27 Februar» 1933 in liquidatie getreden. Liq.: Mr. C. Punt Noordwijk aan Zee. N.V. Koninklijke Nederlandsche Fabriek van wollen dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zoon. Leiden, Vestestraat 22. Uittr. proc.: N. A. Sloos, Leiden. P W. Mens. Noordwijkerhout, Dorpsstr. 24. Manufacturen. Overl. E.: R. W. Mens, Noordwijkerhout, dd. 19 Febr. 1933. Nieuwe inschrijving. 1 Mrt. Messcher's Mo dehuis. Leiden, Breestraat 175. Dameshoeden winkel. E.: S. Messcher, Leiden. Proc.: M. MesscherRosenbach, Leiden. S. Messcher, Leiden, Breestraat 175. Pa pierhandel, luxe, engros. E.: S. Messcher, Leiden. Proc.: M. Messcher—Rosenbach, Leiden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN': Jacobus Hendrik Bernard Z V J Boem en J C Fontein OVERLEDEN: P Biesot, wedr 74 j. P J Timp, wedr 62 M C Meijer—du Saar, vr, 73 j. M J Hartwök—Ober, vr., 33 j. C M Uit den Omtrek WERKLOOSHEID ALPHEN AAN DEN RIJN OPPERERANDMEESTER Door B. en W. is bij besluit van 17 Dec. 1.1. benoemd tot Opperbrandmeester in de vacature B. Snel, de heer Ir. J. D. I. Waar denburg. Bij raadsbcsl. v. 22 Aug. 1927 is de belooning voor deze functie 275 per jaar, maar gelet op de tijdsomstandigheden stel len B. en W. den raad voor deze belooning te bepalen op 200 per jaar. KLOKKENIST-KLOKLUIDER De heer J. G. Rijshouwer, klokkenist-klok luider van de Ned. Herv. Kerk aan den Ouds hoornscheweg heeft verzocht als zoodanig ontslag te verkrijgen in verband met zijn leeftijd. B. en W. stellen den raad voor dit ontslag eervol te verleenen en stellen voor uit twee personen die zich hiervoor hebben aangemeld nl. C. F. Zwaan en J. H. van Vliet, een opvolger te benoemen. De dir. van Gem. werken en de Com. van Bijstand stel len voor den heer Zwaan te benoemen om dat deze reeds koster is van genoemde kerk en dan alles bij een persoon blijft. Tot dusver bedroeg de belooning 95 maar gezien het klokluiden zeer sporadisch voor komt en de nieuwe functionaris feitelijk al leen klokkenist zal zijn stellen B. en W. voor de belooning vast te stellen op 60 per jaar. STEMLOKALEN Voor stemdistrict no. S is bij verordening aangewezen de Chr. School in den Hoorn. Nu in de onmiddellijke nabijheid daarvan het gebouw „Jonathan" is gekomen stellen B. en W. voor om het stemlokaal voor dat district in genoemd gebouw te vestigen. Het bestuur der betrokken vereen, heeft daar geen bezwaar tegen. VERKOOP GROND B. en W. -ijn met het bestuur der Vereen, tot oprichting en instandhouding van een school met den Bijbel voor buitengewoon onderwijs (Kon. Emma School) tot overeen stemming gekomen omtrent verkoop van een perceel grond aan de Jongkindt Coninck straat groot 485 M2. voor 5.25 per M2. Aan den raad wordt voorgesteld aldus te besluiten. Het is de bedoeling van de Vereen, het bestaand schoolgebouw uit te breiden. GOUWSLUISCHE BRUG HERSTELD Onder groote belangstelling van het pu bliek zijn de werkzaamheden voor de nieuwe balans aan de Gouwsluische brug verricht. De stagnatie van de scheepvaart en snelver keer is thans opgeheven. UITVOERING „DER MESSIAS" DOOR „HOSANNA" In het schoone kerkgebouw van de Ned. Herv. Kerk aan. de Julianastraat heeft de Chr. Gemengde Zangvereeniging „Hosanna" een negenhonderd muziekliefhebbers doen genie'en van de uitvoering „Der Messias", oratorium van G. 7. Handel. Het kerkge bouw was geheel bezet en we zagen ook ve len uit Boskoop, Bodegraven e. a. plaatsen uit de omgeving. Voor velen was het 'n teleurstelling te ver nemen, dat mej. To v. d. Sluis, Sopraan, door ziekte werd verhinderd haar medewerking te verleenen, maar mevr. Helena Ludolph uit Haarlem bleek een goede voor de sopraan partij. Verder verleenden medewerking mej. Ria v. d. Spoel, alt, Haarlem; F.vert Miede- ma, tenor, Den Haag; herman Mulder, bas, Amsterdam; P. van Poelgeest, Nieuwveen, accompagnateur en een gedeelte van het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest. De componist George Friedrich Handel, die dit Oratorium componeerde in 1741 voor een liefdadigheidsconcert in Dublin had daarbij rekening gehouden met de beschei den muzikale krachten waarover de stad be schikte. Daarom werd het aantal instru menten, dat den zang moest hegeleiden zoo veel mogelijk beperk'.. „Der Messias" bestaat uit drie cfeelen. Het eerste behandelt de ge boorte van den Christus cn werken op aarde; het tweede schildert Zijn lijnen, Zijn opstan ding cn de verbreiding van het Evangelie; het derde spreekt over het laatste oordeel. Aan de Heilige Schrift zoowel het Oude als Nieuwe Testament is de tekst ontleend. Voor de wijze waarop „Hosanna" dit Orato rium, dit religieuse werk heeft uitgevoerd hebben we alle lof. t' Was natuurlijk geheel iets anders dan 't vorig jaar bij „Die Jahres- zeiten" van Haydn, maar als we schrij over het koor dan is „Hosanna" berekend voor zulk een werk al bleek duidelijk dat dit geschied is na zeer ernstige studie. Onder de kalme maar zoo geheel beheerschende leiding van den heer J. M. Kouwenhoven uit Bodegraven is dit werk inzonderheid in de koorpartijen volkomen tot zijn recht geko men. We noemen o.a. „Ehre sei Gott in der Höhe"; „Sein Joch ist sanft, und leicht ist Seine Last" maar ook het slotkoor „Amen!" üe drie volle uren begeleiding aan de Bëbhsteinvleugei van den heer Van Poel geest, leverde voldoende bewijs voor het groote talent van den speler. Bij de tenor en baspartijen van de solisten hadden gaarne de instrumentale begeleiding van het Orkest zachter gewenscht inzonderheid voor de baspartij. Van de altsoliste noemen we de schoone voodracht en van de sopraan de zeer heldere uitspraak. Zeer mooi was de sopraan-soliste in „Er weidet Seine tierde'" I-Iet kwam ons voor dat de alt soliste niet duidelijk was, Was haar stem niet sterk ge noeg voor dit groote kerkgebouw? Van het Orkest dat in onze gemeente zeker een goede naam had zijn ons thans enkele onderdeden in de begeleiding tegen gevallen. Al zijn we vol lof voor de enkele zeer goede krachten, we hadden toch meer verwachting van dit Orkest. Ook de hou ding van een vioolspeler was niet in over eenstemming met zulk een schoon religieus oratorium. Dank zij de leiding van den heer Kouwen hoven was het geheel goed en heeft inzonder heid „Hosanna" velen aan zich verplicht, die met belangstelling zullen vernemen met welk oratorium zij een volgende uitvoering komt Ds. J. de Bruin opende en sloot met gebed. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: G ZaunbrecherBurggraaf d M Cassier—Waterman z C van Berkel—Doi mart z.; J MM Rombouts—van Velzen z. den Hartog— van der Pouw Kraan d.; T Veld kampvan Naamea d.: Z StapperVoortm z.H M RoggeveenZuldei vaart d. OVERLEDEN: O van Klaveren 81 J, wed v K van Vlitl: H Kok 5 J; J Kelderman 69 J van R Nieuwboer; L van der Welden 67 J van T de Kwant; G W J Helvc/iteun 45 j m van H J de Water, A W van Koekenberg 83 j, man van F M van der Heiden. GEHUWD: J Rijlaarsdam 22 J en A C Bree- djjk 22 3. BOSKOOP SPEELPLAATS VOOR DE JEUGD Naar wij vernemen bestaan hier plannen cm over te gaan tot stichting van een eeniging, die zal trachten voor de jeugd een speelplaats te organiseeren. HAZERSWOUDE UITVOERING „CRESCENDO" De Chr. Mandolineclub „Crescendo" gaf Donderdagavond in het Gymnastieklokaal der Chr. School op het dorp haar vierde openbare uitvoering, onder leiding van den directeur, den heer Jac. Cok Szn. De Voor zitter de heer T. van Elswijk, opende met te laten zingen Ps. 68 10, ging voor in ge bed en sprak een openingswoord. Daarop kreeg de directeur gelegenheid om "t pro gramma, bestaande uit een twaalf-tal num mers, met de club af te werken. Het ap plaus, dat hierop volgde, bewees voldoende dat de aanwezigen hadden genoten van wat door Crescendo was ten gehoore gebracht Ter afwisseling werden onder begeleiding van het orgel door den heer H. J. Pels, en kele liederen door een drietal dames op schoone wijze gezongen, en een tweetal sole nummers uitgevoerd, wat met een dave rend applaus werd beloond. Enkele voordrachten door de heeren Nic. de Gelder en J. Iloogendoom gaven een aangename afwisseling. Na t einde brachl de voorzitter een woord van dank tot den directeur voor zijn leiding en tot de aan wezigen voor de betoonde belangstelling, waarop, nadat gezongen was Ps. 150 1, hij voorging in dankgebed. Jammer, dat mei meerderen van deze gelegenheid gebruik maakten om Crescendo te gaan beluisteren, daar den aanwezigen een avond van kunst genot is gegeven. HERV. K.V. „CALVIJN" De Ned. Herv. Kiesvereen. „Calvijn"hiel"i in het lokaal Salvatori een ledenvergade ring, die goed was bezocljt. De voorzitter, de heer Jac. van Beek, opende op gewon1 wijze het samenzijn en sprak een openings woord. De secretaris, de heer L. Noordam, las de notulen, die worden goedgekeurd. Door den penningmeester werd herkoz n de heer Jac. van Beek, die zich weer bereid verklaarde. Na eenige bespreking, de be langen der vereeniging betreffend, sloot de voorzitter de vergadering, nadat de heer A. de Bruin was voorgegaan in dankgebed. JAARVERGADERING „EERE ZIJ GOD" De jaarvergadering van de Chr. J.V. „Eerc zij God" werd gehouden in het lokaal Sal vatori, bijgewoond door vele ger.ocdigden. De eere-voorzitter Ds P. L. Kiehl, opende met, te doen zingen Ps. 25 2 en 4, ging voor in gebed en sprak een openingswoord Daarna las spr. eenige verzen van Joh. 14 en hield daarop eenige bespreking. De se cretaris, de heer P. Verheul, bracht jaar verslag uit, waaruit bleek, dat het ledental toeneemt, en thans gestegen is tot 33. De vergaderingen worden trouw bezocht en wordt ijverig en goed gewerkt De staat der financiën is goed. daar de kas sluit met een batig saldo, wat zeker wel gewenscht is, daar het. vijftig-jarig bestaan der vereen! ging nog dit jaar zal worden herdacht en dit ongetwijfeld van den penningmeester veel zal vragen. De Voorzitter, de heer J. W Fase, gaf daarop een bijdrage over een visioen van Peter van Alsengo, dat met <~n- erdeelde aandacht werd gevolgd. Door H. .aros werd Gew. Geschiedenis behandeld iver Daniël geworpen in den kuil der leeu- ven, en door Jac. Kroon Vadert Geschiede nis, over Prins Willem. Beide inleidingen cetuigden van gedege studie. Ter afwisse ling volgde een tweetal samenspraken, ge titeld „De bedrieger bedrogen" en .Ken rtje op het politiebureau te St. Peters- burg". waarbij de medewerkers blijk gaven ich goed in de stukken te hebben inge werkt en nog een voordracht door twee personen. Namens den Kcrkcraad werd het woord gevoerd door den heer Jac. de Kort en vervolgens brachten afgevaardigden van vereenigingen uit Leiderdorp, Koudekerk, Alphen aan don Rijn, Jrosknop, alsmede van de J.V. „Filadelphia", Chr. Mannenver., Chr. Zongvereen. en Knapen vereen., alhier hun beste wenschen over .Aan het einde bracht de voorzitter een woord van dank voor de betoonde belangstelling, waarop Ds P. L. Kiehl een slotwoord sprak cn voorging in dankgebed, waarna staande werd gezon gen Gezang 1801. KATWIJK AAN ZEE PREDIKBEURT In de Gemeentezaal hoopt hedenavond half acht, voor te gaan Ds N. de Jong, Chr. Geref. pred. te Rijnsburg. In Casa Cara hoopt \oor te gaan om zeven uur Ds Mul der, van Huizen. ZILVEREN JUBILEUM Mej. A. N. de Voogd herdacht 1 Maart den dag, dat zij voor 25 jaar als onderwij zeres aan de eerste Herv. School in functie trad. Zij mocht vele blijken van belangstel ling in ontvangst nc-men, waarvan de ve J cadeaux en bloemstukken getuigden. VOETBALPROGRAMMA A.S. ZATERDAM Zaterdagmiddag half vier speelt Katwijk I tegen Quick Boys 111 op het terrein aan den Nieuwen Duinweg. KOUDEKERK CHR. NAT. SCHOOL In de ledenvergadering van de Chr. Nat. School aan den H. Rijndijk, bleek uit het jaarverslag van den penningmeester dat de ontvangsten hadden bedragen f 15823,29Vk en dc uitgaven f 15317.00% Batig saldo f500.29. Tot bestuursleden werden herkozen de hee ren Jac. van Leeuwen, H. van Leeuwen en IJ. Zintel. LEIDERDORP Het feest van bovenstaande vereenigingen uitgaande van de Geref. Oudervereeniging, stond onder leiding van den heer D. de Haas. Deze opende de bijeenkomst, nadat de vele genoodigden eenige verzen van Ps. 95 hadden gezongen, met gebed, waarna hij ter verwelkoming een kort woord sprak. De jaarverslagen werden uitgebracht door twee leden van „Samuel", twee leden van „Van Knop tot Bloem" en den heer van Egmond, een lid der Oudervereeniging die gezamenlijk in vragen en antwoorden, een beeld gaven van het doen en laten der beide vereenigingen, hetwelk dikwijls door komi- mische gezegden, de lachlust der aanwezi gen opwekte. Een inleiding van mejuff. G. Roest over „Simsoni" werd ge\olgd door een zangstuk je van een drietal jongedames. Hierna tra den de knapen op. Om „De Expeditie naar Afrika", een voordracht, werd smalijk ge lachen. De voordragers deden hei dan ook prachtig! Als afgevaardigde van den Kerkeraad sprak de heer C. van der Zvvet de vereeni gingen toe. De verdere avond werd gevuld met een voordraohtenwedstrijd; zingen (de „zang-onderwijzeres" met haar gedeeltelijk onmuzikale klas was vermakelijk!), het hou den van inleidingen en hei opvoeren van een tableau, terwijl nog verschillende afgevaar digden van andere vereenigingen gelukwen- schen overbrachten. Aan de voorbereiding van dit feest is on getwijfeld veel zorg besteed. Een woord van lof komt toe aan de leidsters en leider, die de uitvoering met succes bekroond zagen. LISSE „In één slagorde" Gisterenavond hield onze Burgemeester Baron van Wijnbergen in het gebouw van den Volksbond alhier een politieke rede. Er was veel belangstelling om het woord van den Magistraat te beluisteren. Onder de aan wezigen merkten we vele vooraanstaande personen uit Lisse op. Burgemeester van Wijnbergen, het woord verkrijgende, sprak over het onderwerp „In één slagorde" en ving zijn rede aan met te zeggen dat het geheele leven van den mensch zijn einddoel vindt in God. Ons al ler streven gaat uit om ook den Nederland- schen Staat heen te stuwen naar dat God delijk einddoel, naar Christus onzen Ko ning, Wiens wil ons een wet moet zijn. Een goede volksregeering is die, welke op den grondslag staat van Christus' wet cn Chris tus' beginsel. Spoedig zal een nieuwe volksvertegen woordiging moeten worden gekozen. Het schijnt alles zoo \reedzaam, in werkelijk heid echter zal het een strijd zijn op leven en dood vóór of tegen Christus. Onze strijdleus is: handhaving van het gezag gezonde volksinvloed loonende arbeid voor volksgenooten. Deze strijdleus is als een klaroenstoot tot alle goede man nen en vrouwen in Nederland. Wij erken nen God als Heer en Schepper der wereld. En wijl voor de menschelijke natuur de sa menleving zonder gezag onbestaanbaar is, komt het gezag van God. Wij stellen ons vierkant tegenover de onverlaten die het gezag durven aantasten. Hierbij wees spr. op de brandstichting irï het Duitsche Rijksdaggebouw. In heel de wereld van hoog tot laag en niet het minst in de stoere arbeiderskringen rijst een taai verzet tegen de ondermijning van het gezag. Na onze knie gebogen te hebben voor onzen God, staan wij ongebogen voor den strijd gereed. Met al ons vermogen zullen wij ook strij den voor werkverruiming. Als burgemeester van een gemeente als de onze is spr. waar lijk geen vreemde op het gebied der werk loosheid. In dezen tijd beseffen wij meer dan ooit dat deze aarde een tranendal is. Wat echter de toekomst ons brenge, de handen in den schoot leggen doen wij Laten de socialisten ten aanzien van ons vast geloof in Hem, die Heer en Bestuurder is van hemel en aarde smalend spraken, van „wissels op de eeuwigheid"; wij zullen ons nooit laten overstemmen door het onge loof van het socialisme. Na op dc gevaren van socialisme en com munisme gewezen Ie hebben wekt spreker op ter stembus te gaan ter handhaving van het erfdeel der vaderen, geschaard in één slagorde, God ter eere en tot heil van Ne derland! Op deze principieele rede volgde een warm' applaus der vergadering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2