^liruuir JTriksrijr (üviirmit Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken EERSTE BLAD Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 3 MAART 1933 No. 3906 Dit nummer bestaat uit VIER bladen BINNENLAND, waarbij inbegrepen het Zondagsblad EVEN AFWACHTEN. De roode pers juicht. Over de indiening van de jongste belastingwet; de omzetbe lasting, welke de rijksinkomsten met zestig millioen per jaar moet verhoogen. Nu mpet ge u niet vergissen. Dit juichen beteekent volstrekt niet, dat de sociaal democraten straks vóór het wetsontwerp zullen stemmen. Veeleer is te verwachten, dat zij het niet zullen doen. Daar is best iets op te vinden. De eenige bedoeling van dit gejuich is, uit de Indiening van het wetsontwerp poli tieke munt en stembuspropaganda te slaan. Want dit wetsontwerp stelt de wijsheid der S.D.A.P. weer in 't volle daglicht. Let maar op. Eerst krijgt de Regeering er van langs. Die ontbindt de Tweede Kamer en verzoekt haar tegelijkertijd belangrijke wetsontwer pen te behandelen. Ook „deze hoogst belangrijke crisiswet moet door de voor crisiszaken ongeschikt ver klaarde en deswegen ontbonden Kamer ook nog gauw behandeld worden. Het kan geen oogenblik wachten." Heelemaal juist is dat niet; want Minis ter De Geer heeft slechts verzocht vóór de verkiezingen de schriftelijke voorbereiding af te doen, opdat het nieuwe Kabinet en de nieuwe Kamer direct de behandeling kunnen voortzetten. Dit is een eenigszins vreemde figuur; maar de tijden zijn ook een beetje ongewoon en het landsbelang vraagt activiteit, zelfs bui tengewone. In de tweede plaats worden de politieke tegenstanders der S.D.A.P. in de hoek ge duwd. Hun wordt ten laste gelegd: „In haar rapport stelde de Commissie- Weiter een bezuiniging van 102 millioen foor. met de boodschap er bij, dat het nog veel meer moest worden. De burger lijke pers juichte geestdriftig. Er werd over niets dan bezuiniging tot overbrug ging van het begrootingstekort gerept." Ook dat is niet heelemaal juist. Van dat geestdriftig juichen hebben we niets ge merkt en we hebben er zelf in geen geval aan meegedaan. Ook stond het van meetaf vast, dat we er met bezuiniging alleen niet konden komen. Echter, de roode pers heeft dit noodig Voor de vérkiezingen. Want zij heeft de verlaging der werkloozenzorg voorkomen; zij drong op belastingverhooging aan. En nu krijgt ze gelijk. Nu komt de Regeering met een omzetbelasting van zestig millioen. En, de roode pers juicht: Omtrent den inhoud van deze belasting wet thans nog niets. Maar de indiening er van is een principieele overwinning van de geschoolde arbeidersbeweging op de sociale reactie. Wat een overwinning! Jammer alleen maar, dat de S.D.A.P. bij vorige verhoogin gen van belastingen niet gejuicht heeft en haar stem er niet aan gaf. We zullen even afwachten, wat het resul taat van het juichen over deze „principieele officieele berichten AUDIËNTIE LANDMACHT Bij K. B. Is op zijn verzoek e« lit den militairen dienst mot ine: najoor A. E. W. de Joni s eervol ontslasren uit Ülrich," Van "het" Ï3ereg. infanterie. VICE-PRESIDENT RAAD VAN NED. INDIË BIJ K. B. Is aan den heer C. W. Bodenl ce-president van den Raad van Ned. Indië, op Jn lerzuek, met Ingang van 26 April 1933. eer- jl ontslag uit 's lands dienst verleend, onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten, in moeilijke omstandigheden door hem aan den begrooting van curacao BEVORDERING DER WELVAART. Verschenen is het voorloopig Verslag der Tweede Kamer inz. de begrooting van Cu racao, waaraan wij het \olgende ontleenen: Naar het oordeel van verscheidene leden is de economische en financieele toestand van Curacao ten minste even ernstig als hie van Ned-Indië en van Suriname. Men heeft er op bedacht te zijn, dat het gewest nog een zeer moeilijken tijd tegemoet gaal, terwijl, naar het zich laat aanzien, zoowel de aardolie-industrie als de scheepvaart, welke beide vormen van bedrijvigheid in l.et allernauwste verband staan met de al- gemeene coniunctuur na het luwen van de crisis een blijvende inzinking zullen vertoo- nen. met als gevolg een eveneens blijvende vermindering van de capaciteit van de twee hoofdbronnen van welvaart waaraan Cura- cao in latere jaren plotselingen opbloei te di-nken had. Daarom behoort naar hun mee ning thans meer dan ooit het oog te wo den gericht op middelen ter bevordering van de welvaart, welke men zelf min of meer in zijn macht heeft, opdat het gewest economisch in zoo sterk mogelijke positie komt te verkeeren. Verscheidene leden, die er de aandacht op vestigden, dat de noodig geoordeelde t sterking der middelen vooral gezócht wordt in verhooging van de indirecte belastingen, stelden de vraag, of oolmiet aan een hooging van de inkomstenbelasting kan worden gedacht. verhooging van paspoort- kosten ADRES DER NED. REISVEREENIGING. Door het hoofdbestuur der Ned. Reis. Ver. is aan de Tweede Kamer een adres gezon den, waarin gevraagd wordt, de voorgeno men belangrijke verhooging der paspoort- kosten, welke vooral onevenredig zwaar drukt op korte, zeer goedkoope uitstapjes, niet aan te nemen. steun aan werkloozen IN DE MAAND JANUARI. Door het Dep. vap.Binnenlandsche Zaken is onlangs aan alle gemeenten een vragen lijst gezonden in zake de steunverleenihg aan werkloozen. Thans zijn de gegevens be kend van 1014 gemeenten over het tijdvak van 1 tot en met 28 Januari 1933. Hieruit blijkt, dat door de gemeenten (zonder af trek van subsidies, c.q. provincie) aan werkksteun werd uitgegeven f 6.296.155 Door de gemeenten (zonder aftrek van subsidies, c.q. provincie) werd voor werkverschaffing uitgegeven f 1720022. Door werkloozen kas sen is uitbetaald f 6.048.747 en door het Rijk f 726.649. Van 63 gemeenten met rond 287.450 in woners waren nog geen gegevens binnen gekomen. ABONNCKCNTt Per kwartaal In Lelden en In plant- sen waar 'n agentschap gevestigd is f2.35 Franco per post f 2.35 portokosten. Per wepk 1018 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending «4.50 Bij dagenjksche zending „5.50 Allés bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad Vfa cent overwinning" is. DE DEMOCRATIE IN GEVAAR. In een bedelbrief aan partijgenooten wat heelemaal geen schande is maakt het hoofdbestuur van de Vrijz.-democratische bond een opmerking aan het adres der SB. A.P., welke volmaakt juist is. „Nooit werd, aldus heet het, de democra tie zoo bedreigd als in deze dagen. Men belaagt haar van alle kanten. Ter linkerzij de steekt het communisme steeds driester het hoofd omhoog. De sociaal-democraten, die in vroeger jaren tegen dat communisme een bolwerk schenen te vormen, hebben in den 'aatsten tijd hun weerstandskracht te gen de communistische zuiging meer en meer verloren." Deze opvatting is volkomen iü overeen stemming met de waarheid. En, wat het ergste is, er zijn in de S.D.A.P. voormannen, die onbeschroomd verklaren, idat dit de meest gewenschte nouding.is. Op naam van het Leidsche raadslid, Mr. !Van Eek staat sinds vele jaren het slag woord der onverantwoordelijke politiek:, We moeten altijd meer vragen dan de bour geoisie kan inwilligen. Thans heeft hij er iets anders, minstens ©ven roekeloos, aan toegevoegd. Volgens zijn Bigen pers verkondigde hij de stelling; Het is beter met de arbeiders te dwa len, dan tegen de arbeiders gelijk te heb ben, heeft de vader van Victor Adler eens gezegd. Dat is democratie. Blijkbaar verlangt hij terug naar de dagen [Van 1903, toen de roode leiders volgelingen Van de massa werden en dit moesten boe ten met een nachtvergadering in Amster dam, waarvan Troelstra, Schaper, Vliegen je.a. als voornaamste herinnering over hiel den, dat het een hel was! uitvoering sociale verzekering ORGANISATIE DER OPENBARE ORGANEN. Ingediend is een wetsontwerp, strekkende tot organisatie van de openbare organen, belast met de uitvoering van de sociale verzekering. Blijkens de Memorie van Toelichting is de strekking van hei ontwerp tweeërlei. In de eerste plaats bedoelt het te komen tot vereenvoudiging in de organisatie ran de openbare rgarien, belast .net de uitvoe ring der sociale verzekering, en daarmede tot bezuiniging op de kosten dier uitvoe ringsorganen. Daarnevens wil het wetsont werp, met handhaving en verdere toepas sing van het beginsel van decentralisatie in de uitvoering der verzekering ten bchoe ve van de noodige eenheid in die uitvoe ring een hechter organisch verhand tus- schen de Batik en de Raden van Arbeid leggen -dan tot nóg toe bestaat. uitbreiding staatsmijn maurits De Kölnische Zeitung. meldt, dat de fa, dr. 'C. Otto en Co. te Bóchum door de Staats mijnen de levering: is-opgedragen van een nieuwe batterij op de cokësfabriek van de staatsmijn Maurits, bestaande uit 150 retor ten. Vulling, verbrandingsproces en. ledig- making van de retorten bedraagt 24 uur. De'batterij wordt van boven af bediend door een .vullingswagen, die dus alle retor ten, samen in 24 uur achtereenvolgens van vulling voorziet, zoodat thans dag en nacht ook Zondags, aan de cokes-oven continu bedrijf zal geschieden. In: verband met bovenstaand belicht heeft het Limburgsch Dagblad zich om nadere inlichtingen tot de Staatsmijnen gewend. Daarbij bleek, dat inderdaad plannen be staan tot uitbreiding van de cokesovuns van de staatsmijn Maurits. Een definitieve opdracht is echter nog niet gegeven. Het ligt echter in de bedoeling het werk zooveel mogelijk aan de Nederlandsche in dustrie te gunnen. PERSONEEIRAAD NEDERL. SPOORWEGEN BESPREKINGEN MET DE DIRECTIE Geen zomerdienstkleeding treinpersoneel DE VRIJE ZATERDAGMIDDAG Dezer dagen vond een bespreking plaats tusschen de directie en den Personeel raad der Nederlandsche Spoorwegen. Tengevolge van het conflict tusschen vertegenwoordi gers van den Bond van Ambtenaren bij de Nederlandsche Spoorwegen en die van de overige organisaties, waren hierbij geen vertegenwoordigers van de B.N.A.S. aanwe zig. De directie deelde mede, dat zij met het oog op de daardoor veroorzaakte meerdere kosten niet kon besluiten, tot het verstrek ken van zomerdienstkleeding aan. het trein personeel. Evenmin wenschte de directie te voldoen aan het verzoek om personen wier dienst verband niet verlèngd is, en die intusschen ouder dan 31 jaar zijn geworden, weer aan te stellen, omdat deze wederaanstelling zich niet zou beperken tot slechts enkele gevallen. Zij verklaarde zich wel bereid bij de aan stelling van loopjongens of bureaubedien den in de eerste plaats rekening te houden met de belangen van hen die wegens bezui- nigingsredenen niet langer als loopjongen in dienst zijn gehouden. De invoering van den vrijen Zaterdagmid dag voor het ploegpersoneei, het personeel van het seinwezen en de andere vaklieden van den diens van we° en werken in den vorm zooals deze door de directie was aan geboden, n.l. door vroegeren aanvang van den werktijd of verkorting van den middag- schafttijd was door den Personeelraad afge wezen. De Directie wees er op, dat voor den goe den gang van het werk zeer bezwaarlijk werkuren kunnen worden vrijgegeven. Nochtans verklaarde zij zich bereid nadere voorstellen van den Personeelraad onder de oogen te willen zien. Het verzoek om voor het geheele perso neel de pensioenneering op 60-jarigen leef tijd te doen ingaan, wees de directie af, amsterdam GEMEENTERAAD De Schoonheidscommissie Woensdag. Wij begonnen met een vroolij- ke noot. De heeren Wijnkoop en de Hartog (wild) hadden voor de zitting met elkaar eenige ruzie gemaakt. Bij een orde-debatje stelde de heer Wijnkoop een bepaalde be handeling van de betreffende zaak voor, en uit rancune wilde de heer den Hartog iets anders. Bij de stemming echter, waarbij het voor stel Wijnkoop den voorrang had stemde de heer den Hartog, blijkbaar niet geheel bij nog, voor, zoodat het voorstel-Wijnkoop met algemeene stemmen werd aangenomen. De revolutionaire heer Kitsz, wenschte te interpelleeren over het beestachtig optre den van de politie. Hij heeft dit niet gedaan gekregen, dan nadat de kwalificaitie „beestachtig" uit zijn interpelaltie was ver wijderd. De voordracht inzake de nieuwe regeling voor de Schoonheidscommissie had den Raad reeds in de vorige zitting bezig gehouden. Er waren nog al ernstige klachten geuit over de resultaten van het optreden der schoonheidscommissie. Bovendien had dc heer Romme scher- pe critiek laten hooren op de redactie van de voorgestelde verandering. In den tijd tus schen de vorige en deze vergadering hadden B. en W. de zaak nog eens hekeken en een heel stel wijzigingen aangebracht. Of men nu in de toekomst van de nieuwe schoonheidscommissie enkel genoegen zal be leven, zullen wij moeten afwachten. Eigen aardig was bij deze discussie dat de heer Boissevain (v.b.) het opnam voor den invloed van de architectenvereeniging en de wethou der voor de Publieke Werken, de heer De Miranda (s.d.) juist voor die bemoeiin gen met de architectenvereeniging niet veel scheen te voelen. In het oude reglement was overleg en voordracht regel, in het nieuwe reglement heeft de benoeming plaats door B. en W., na raadpleging van de Commissie van Bij stand. nat. boeren-, tuinders- en middenstandspartij VERKIEZINGSVOORBEREIDSELEN Ba Nationale Boeren- Tuinders- en Midden standspartij heeft te Utrecht vergaderd on der presidium van Mr. C. Vervoorn. Besloten werd dat in alle kieskringen de heer A. Braat als nr. 1 op de lijsten zal staan. Slechts enkele kieskringen zullen ko men met overigens gelijkluidende lijsten. Aangezien nog niet van alle candidaten vaststaat ,dat zij een candidatuur aanvaar den, kunnen deze namen nog niet worden ge publiceerd. Vervolgens werden het program van be ginselen en van actie met enkele wijzigingen overeenkomstig het ontwerp van het hoofd bestuur vastgesteld. Als bijzondere punten uit het program van actie vermelden vvij de bestrijding van de cumulatie van functies en pensioenen, de instelling van een Staats- hypotheek- of credietbank, die gelden ver strekt tegen lage rente, het tegengaan van zwaardere lasten en belemmeringen van het autobusverkeer, wettelijke regeling van het advertentie- en informatiewezen en vereen voudiging van het handelsregister. Nadat nog een en ander omtrent de finan ciën en de propaganda voor de verkiezingen was besproken en besloten, sprak de heer Braat een opwekkend slotwoord. de brand in het rijksdag gebouw „DAAF" INTERPELLEERT. De communist W ij n k oop is voornemens aan de Regeering te vragen, of de Nederlann sche gezant te Berlijn zich door persoonlijk contact met den beschuldigde ervan over tuigd heeft dat de brandstichter in het Rijksdaggebouw werkelijk Nederlander is, en dat hij inderdaad is de in de berichten genoemde Vaa der Lub be. Genoemd Kamerlid wenscht verder te we ten, of het aan de Regeering bekend is, dat bij de arbeiders, zoowel hier te lande, als in het buitenland, de overtuiging bestaat, dat men in het gegeven geval te maken heeft met een provocatie van nationaal-socialis- ten, met het doel de communistische pattij te teroriseeren. Het antwoord! De vrijmoedige interpellant, wiens doel het natuurlijk is om het te doen voorkomen, üf de Duitsche regeering zélf het Rijksdag gebouw heeft laten aansteken, kan in de Tel. van hedenmorgen het antwoord vin den op de vraag of het wel werkelijk Mari- nus van der Lubbe is, tot voor kort lid van de C. P. H., die de brand heeft gesticht Immers komt daarin voor een onderhoud, dat de Berlijnsche correspondent van dit blad op het hoofdbureau der Berlijnsche politie met Van der Lubbe heeft gehad. Daaruit blijkt, dat men inderdaad te doen heeft met Marinus van der Lubbe, een jon geman mpt golvend blonde haren, wat ge heel overeenkomt met de beschrijving, die onze Leidsche redacteur van den communist gaf. Na een relaas te hebben gegeven over de moeilijkheden, die hij heeft gehad om den gevangene te spreken, geeft de Tel.-corres pondent de volgende weergave van het on derhoud met den brandstichter: „Rinus, hoe kwam je erbij zoo'n gekheid uit te halen?" vraag ik hem. Ik wil name lijk weten of hij inderdaad Hollandsch spreekt. „Ja, meneer", is het antwoord, dat hij glimlachend geeft, „dat kan ik u moeilijk in vijf minuten vertellen. Ik heb er mjjn heele leven over nagedacht, voordat ik mijn plan ten uitvoer bracht". Thans laat ik hem zijn portret in ons blad zien. Hij trekt een verwonderd gezicht, kijkt mij aan en vraagt: „Hoe komt u daar aan?", waarop een van de aanwezige be ambten tot hem zegt: „Ken je dat portret?" „Neen", zegt Marinus, ..ik ben het wèl, maar wanneer ik dat portret heb laten maken, weet ik niet meer. Dat moet minstens wel een jaar of acht geleden zijn". Terwijl ik verder met een van de beamb ten spreek over de bijzonderheden van het Verhoor, leest Marinus, zich niets aantrek kend van zijn omgeving, het stuk over hem in ons blad „Ja, ja", zegt hij, „wat zullen ze daar In Holland wel van zeggen?" Marinus vertelt mij dan verder nog, dat hij sedert jaren geen lid meer is van eenige partij. Hij Is geen overtuigd communist, doch hij is van meening, dat het zijn roeping is, overal waar hij kan het kapitalisme te bestrijden. Ten slotte vraag ik hem nog, terwijl ik afscheid neem: „Rinus, heb je geen spijt van je daad?" „Neen, meneer", zegt hij, „ik sta voor mijn overtuiging. Ik weet wat mij wacht Het is niet de eerste keer, dat mij zoo iets over komt". De brandstichter Van der Lubbe Men schrijft ons uit Sorang (N.-B.): Voor vele Sprangenaren is de brand stichter van het Rijksdaggebouw geen onbe kende. Marinus v. d. Lubbe was destijds onder de schooljeugd zeer bekend. Men noemde hem steeds Marinus van het „Bos sche Pietje". Zijn ouders dreven een nego tie in lapjes katoen en aanverwante arti- Zoodra men zijn po.tret in de dagbladen zag, werd hij door velen, met wien hij school gegaan had, herkend. Een jaar gele ien heeft hij Sprang nog eens bezocht er\ bood toen zich voordoende als wereld reiziger ansichtkaarten met zijn portret te koop aan. Uit «Ie toen met oude buren gevoerde ge sprekken bleek reeds, dat hij een vurig communist was. steun aan bollentrekkers Ingediend is een wetsontwerp tot steun- verleening ten behoeve van bollentrekkers in de gemeenten Ter Aar, Alkemade, Nieuw koop en Woubrugge, onderscheidenlijk f 6255.95, f 51.249.38, f 2348.65 en f 1090.24, totaal f 61.000. de fascisten en de verkiezingen POGINGEN TOT LïJSTVORMING. Naar het Vaderland verneemt heeft de Alg. Ned. Fascisténbond tot Mr. Dr. W. M. Westerman het verzoek gericht de eerste plaats op de candidatenlijst voor de a s. Tweede Kamerverkiezingen te willen aan vaarden. De heer Westerman heeft hierop, zoo deelt men het blad mede, geantwoord dat hij naar bekend mag worden veron dersteld volstrekt niet afwijzend staat tegenover de fascistische beginselen en van oordeel is, dat voor het fascisme de strijd tegen de bedreiging van het communisme is weggelegd. Hij meent echter, dat de kan sen voor het veldwinnen van de fascistische gedachte in Nederland grooter zouden zijn indien de bestaande groepen elkaar zouden kunnen vinden. Voor de activiteit van den A. N. F. B. heeft hij waardeerin doch hij kan bezwaarlijk een candidatuur voor de kweede Kamer ook maar in overweging nemen, zoolang de mogelijkheid bestaat dat de eene groep de andere bij de verkiezingen zal bestrijden. In verband hiermede heeft het bestuur van den A. N. F. B. zch wederom tot de besturen der andere groepen gericht met de categorische vr„ag of men bereid is een uni forme lijst met Mr. Dr. Westerman als lijst aanvoerder te steunen. vernieuwing van de „johan de witt" OPVOERING VAN DE SNELHEID VAN HET SCHIP Naar wij vernemen ligt het In het voorne men van de directie van de Mij. „Nederland" om de „Johan de Witt" definitief te bestem men als plaatsvervanger van de verbrande „P. C. Hooft". Óm de vaarsmelheid van de „Johan de Witt" op te voeren, zal het schip worden verlengd, waartoe het omstreeks half Juli uit de vaart zal worden genomen. De directie van de „Nederland" deelt me- d°, dat gemelde plannen inderdaad bestaan, doch dat zekerheid omtrent het al of niet uitvoeren daarvan eerst verkregen zal zijn na afloop van de proefnemingen welke in dit verband de volgende week genomen zul len worden. rijkscommissie werkverruiming De Rijkscommissie werkverruiming heeft vergaderd en o.a. besloten om in bepaalde gevallen haar bemiddeling te vefleenen bij het behouden van orders voor de scheeps- bouwnij verheid. De commissie sprak haar afkeuring er over uit, dat er enkele opdrachtgevers zijn, die het Nederlandschen fabrikanten kwalijk némen, indien zij de bemiddeling der com missie inroepen, om te verkrijgen, dat or ders van Nederlandsche ondernemingen ten uitvoer zullen worden opgedragen. Een overzicht werd gegeven van de be moeiingen in 125 gevallen sinds de vorige vergadering. Gemengd Nieuws WAPENSMOKKELAAR GEARRESTEERD De politie te Heerlen heeft den werkloo zen arbeider J. H. J. aangehouden, die in de Emmastraat liep en een groote hoedendoos bij zich had. Bij nader onderzoek bleek dat zich in deze doos bevonden 17 revolvers en 102 scherpe patronen. J. bekende dat deze wapenen in een café daar ter stede zouden worden verhandeld en dat zij uit België waren binnengesmokkeld. Na verhandeld te zijn zouden zij naar Duitschland worden overgebracht. In ver band hiermee werd een tusschen handelaar, de Italiaan A. T. denzelfden avond gearres teerd. Beide mannen zijn ingesloten. J. is later weer vrijgelaten, terwijl de Italiaan nog wordt vastgehouden. BRANDSTICHTING Te Melik bij Herkenbosch (L.) ontstond brand in de schoenfabriek van J. Beursgens. Direct ingrijpen verhinderde, dat de fabrieK. afbrandde. Een partij schoenen en leder ter waarde van f 500 werd een prooi der vlam men. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat hier aan kwaadwilligheid moet gedacht wor den. De politie ontoektie langs den wano van de fabriek op verscheidene plaatsen sporen van daaruit gestorte petroleum; ook ADVERTENkIEN Van 1 tot 6 regels......»«T«...,.f.M f 1.17Vï Elke regel meer..............,...,M.M 0-22tf Ir.gez. Mededeellngen van 1—5 regels m 2-30 Elke regel meer 0.45 Bil contract belangrijke korting. Voor het he vragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 13e Jaargang Voornaamste Nieuws. (blz 1) Besprekingen van de directie der Ncderl. Spoorwegen met de Personeelraad. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Curagao. Nader bijzonderheden over de brand stichter Van der Lubbe. De Duitsche verkiezingen van Zondag a.s. Een radio-rede van Hitier. Jehol is tengevolge van verraad nan een Chineesch generaal waarschiinlijk voör.de Chineezen verloren. Roosevelts minister van Justitie Walsh" plotseling overleden. Een ernstige aardbeving in Japan. In Amerika wordt een noodwet verwacht in verband met de steeds ernstiger worden de bankcrisis. Ds. J. Vonk, em.-pred. der Geref. Kerk te Maassluis, is hedenmorgen overleden. (bit 5) Minister Versdhuur over het koopen van Nederlandsch Fabrikaat, Aan de burgerbestuurders der Marine bonden is thans ontslag aangezegd. (blz. 9)' De Eerste Kamer heeft de behandeling van de begrooting van Binnenlandsche Za ken voortgezet. De Tweede Kamer heeft de Indische be grooting verder behandeld. Het ZONDAGSBLAD van heden bevat o.m.": op plaatsen, waar het vuur nog niet was doorgedrongen, werden plassen petroleum ontdekt. B. was niet verzekerd. EEN ZAAL DOOR DE POLITIE ONTRUIMD Woensdagavond zou in het Kegel hqis over het spoor te Hilversum een fascistische ver gadering worden gehouden, uitgaande vair den Alg. Ned. Fascisténbond te 's-Graven- hage. De entrée was bepaald op 25 ct. Ver schillende communisten, O.S.P.-ers, socialis ten en werkloozen zagen echter kans via zij deuren gratis binnen te komen. Dit gaf aan. leiding tot onordelijkheden. Toen de indrin gers bovendien nog de Internationale aan hieven, achtte de polite het raadzaam, de vergadering, welke nog niet W£ts aangevan gen, niet te laten doorgaan en met gummi stokken werd de zaal ontruimd. Ook buiten, waar veel publiek aanwezig was, werd van den gummistok gebruik gemaakt. De communisten zijn hierop naar een zaal in de Heerenstraat gegaan, waar zij een pro- testvergadering hielden. Den geheelen avond was het in de omge ving van de Heerenstraat zeer druk, doch een uitgebreide politiemacht wist verdere wanordelijkheden te voorkomen, BRANDEN Te Gassel bij Grave (N.-Br.) zijn de boerenbehuizing en rijwielzaak van Van Kes sel door onbekende ooi-zaak tot den grond toe afgebrand. Verzekering dekt de schade. Te St. Anna Parochie (Fr.)' is brand uitgebroken in de boerderij bewoond door den landbouwer D. D. de Jong. Het vee werd op twee kalveren na gered. Het voor huis bleef behouden. Verzekering dekt de schade. afscheid ds c. w. x van lummel! Onder zeer groote ielmstellini, nam Ds C. W. J. van Lummel, die et"mol emeritaat ve rkreet, afscheid als vreiUtmt der Geref Kerk van Zmdland. Op onze 'oio z,et men den benenden vredig midden van fam Uielcden, kerkerdaisleden en "enoortajen flie de afsclioulspleciitttiheid bijwoonden. Meditatie:2Va twee dagen. Op de aankomst van mijn vader en zuster, vers van J. van Lodensteyn, met een aanteekening van P. v. R. Van boeken en schrijvers, door P. J. Risseeuw. Herinneringen van een predikant, Ouders en Jeugd, door Ds G. B. Wes tenburg. Bij ons in Batakland, V, door M. *A. M. Renes-Boldingh. Schetsen uit de Haagsche dierentuin, door Js. van Kuyk. Dit en Dat. Vervolgverhaal van K Lantermans Henderik van 'f Hopland. Jeugdrubriek met o.m. een vervolgver haal van G. K. de Wilde: De avonturen van Ternao de Magelhaes. Een nieuwe prijsvraag! Kleuterkrantje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1