DONDERuAG 2 MAART 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN BURGEMEESTER roet toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Adorp. NOT.tRIAAT BIJ K. B. 1« met 1 Mei op zijn verzoek eervol ontslagen D. Lelsz als notaris te Groningen. EEREMEDAILLE BIJ K. B. is toegekend de gouden «ere medaille der Oranje Nasau-orde (bij 1 -!-i v. fi kir-<r «chrljve silver .lchtlng 's Hee- renloo te Ermelo: W. W. Bach, bibliotheeksbe- diende bij de Kon. Bibliotheek te Den Haag: W. Dijkstra, baas-timmerman bij het Diaconie ..Oude Vrouwen-, Mannen- en Bestedellngen- huis" der Ned. Herv. Gein. te Amsterdam; J. W. P. de Koning, winkelchef bij de fa M. H. Boas- son en Zonen, te Middelburg; In brons aan: O. BeIJk. bloem Is tkneoht bij de fam. Th. F. van RIJo. te Llsse; B. R. Wierenga. landarbeider In Maart 1933. e •vol ontslag uit 's Rijks verleend aan den bouwkundig ambtenai 2e kl. bij den Rijksgebouwendienst A. Bode Sr, te Den Haag. DE VERDEDIGING DER MUITERS De Minister van Koloniën heeft in ant- tvoord op een desbetreffende vraag van het Kamerlid Al bard a het volgende mede gedeeld: Overeenkomstig de desbetreffende bepa lingen van de rechtspleging bij de zeemacht kan een beschuldigde bij de behandeling sijner zaak door een krijgsraad zich door een gekozen of toegevoegde raadsman doen bijstaan. Staat de beschuldigde niet terecht voor ten krijgsraad binnen het rijk In Europa, „GROEN VAN PRINSTERER" VERGADERT Vereen, van Calvinistische Burgemees ters, Wethouders en Secretarissen DE HANDHAVING VAN HET GEZAG KIEZERS EN GEKOZENEN In hotel .Pays Bas" te Utreoht vergaderde gisiermiddag de Vereeniging van Calv. Bur gemeesters, Wethouders en Gemeente-secre tarissen „Groen van Prinsterer". De voorzitter, de heer C. P. I. Dommis- s e. Burgemeester van Maassluis, liet zingen Ps. 65 6, ging voor in gebed en las ver volgens Rom. 13 1 —18. openingsrede In zijn openingsre de wees de voorzitter er o.m. op, dat voor al met de handha ving van het gezag de vraag meer en meer op den voor grond komt of het niet meer dan tijd wordt, dat er her/le ning in ons kiesrecht en vertegenwoordi gingsstelsel kome om het onmogelijk te ma- ken, dat in gezaghebbende lichamen perso nen zitting nemen, bij wien het wettig eezng niet veilig en gewaarborgd is, daar zij door hun revolutionair optreden betoonen het recht te verbeuren in een wetgevend, een regeerend liohaam zitting te nemen. Het is een genade Gods, zegt spr., dat er een overheid is, die de gerechtigheid en de goede orde op de wereld kan. ja moet bevor deren. Aan die overheid dient men onder danig te zijn. In wezen is ongehoorzaamheid opstand te gen het gestelde wettig gezag, een opstann tegen God en Zijn Goddelijke ordinantie. De C. P. J. Doming dan mogen als raadslieden slechts optreden officieren bij de zeemacht Komt de zaak in hooger beroep in behan deling bij het Hoog Militair Gerechtshof in Nederlandsch-Indië, dan mogen als raads lieden mede worden gekozen of toegevoegd daarbij toegelaten advocaten. Het zou niet op den weg liggen van den minister stappen te doen tot wijziging van de op dit stuk bestaande wettelijke bepa- lingea opstand, de muiterij aan bo«»rd der Zeven Provinciën, is in zijn diepsten grond revo lutie, ongehoorzaamheid tegeuover het wet tig gezag. Met kracht en macht zal het noodig zijn, het herstel van het gezag weer in eere te brengen. Dit zal moeite kosten. Als er niet geluisterd wordt naar goeden raad, dan wordt het volk ten speelbal van hen. die het in ellende en ongeluk brengen en als blinde leidslieden het voeren In de duisternis. Gelqkkis dat onze regeering er geen struis vogel politiek op na houdt, maar meer eu meer gaat verstaan, dat zij paraat moet zijn op revolutionaire woelingen, als die moch ten onduiken. Indien het parlementair-socialisme zich tot revolutionaire handelingen zou laten verlei den, is het noodig, dat daar radikaal tegen wordt opgetreden. Het is voorzeker te apnrerieeren dat er thans voorzieningen worden getroffen, om te voorkomen, dat ingeval van noodzak^ m heid de gemeenten die geheel geen garnizoe nen bezitien en waar wellicht ook de Bijzon dere Vrijwillige Landstorm naar elders Is opgeroepen, niet ontbloot zijn van die verde digingsmiddelen, tegenover revolutionaire benden van kwaadwilligen, die in zulke ge meenten naar hartelust zouden willen op treden. Moge ons, door de komende verkiezingen voor de volksvertegenwoordiging van de Tweede Kamer, een krachtige regeerings- macht geworden, die in goede eenheid met hel Kabiniet, de zaken des lands weet te re gelen. Spr. eindigde mef een herinnering aan de herdenking van den geboortedag van den Vader des Vaderlands; laten wij als Burge meesters en gemeentebesturen doen wat mo gelijk is om dezen dag tot een onvergete lijke gedenkdag voor ons volk te maken, om dat het waard is te herdenken, hoe de Al machtige God, bij Wien nooit iets onmoge lijk is. Zich ontfermd heèfl over de Neder landen, door ons verdrukt volk een redder, een leidsman, een Mozes te geven, wiens toe gewijd leven en tragisch sterven een offeran de werd terwille van zijn arm volk. Oranje mocht niet aanschouwen de vrucht van zijn strijd en lijden; toch bleef die niet uit, want wij verkregen een vrij volksbestaan en vrij heid van religie. Wat de Prins van Oranje en zijn nakomelingen voor ons land hebhen gedaan blijve bij het nageslacht in dank bare gedachtenis voortleven en zij een spoor slag tof navolging, ook bijzonder in dezen bewogen tijd. Hnlde-telegram aan de Koningin Op voorstel van den voorzitter werd 't vol gen de telegram verzonden aan H. M. de Ko ningin: Vereeniging Burgemeesters, Wethouders, H. nott. Secretarissen „Groen van Prinsterer". in al- gemeene vergadering in Utrecht bijeen, be- ♦uigt Uwe Majesteit hare innige verkoi-ht- heid aan U en Uw Koninklijk Huis. De Al lerhoogste stelle U nog lang tot een rijken zegen. Rede H. Botterweg. Na deze openings rede sprak de heer H. Botterweg. weth. van Utrecht, die zijn onderwerp aldus geformuleerd had: „Partij en over heidspersonen; kie zers en gekozenen". De A.R. burgemees ters hebben ook lang niet altijd kunnen ontkomen aan cri- tiek van den kant der A.R.. dus uit den eigen kring, uit eigen partij, ook al kunnen ze niet door de partij ter verantwoor ding worden geroepen. Vroeger waren er geen A.R. burgemeesters, hoewel onze partij toen ook ten opzichie van tal van deside rata een zeer gefundeerde beschouwing had, b.v. op het gebied der Zondagsviering, too- neel, al dan niet toelaten van demonstra ties, absoluut dansverbod e.d. Toen er nu A. R. burgemeesters benoemd werden, ver wachtten de eenvoudige kiezers wel dal met één slag nu al de wenschen, welke onze Partij te dien aanzien heeft, in vervul ling zouden gaan. Toen dal niet het geval bleek te zijn, trad er hier en daar wel eens verkoeling in inzake de verhouding der hur gemeesters en de leden der A. R. partij in hun gemeente. Het is noodig, dat men ons A. R. volk steeds goed voorlicht dat voor verwezenlij king van alle programpunten steeds de me dewerking van een of meer partijen ver- eischt is. Spr. gaf hierna een overzicht van de ver houding in het verleden tusschen gekoze nen en hun kiezers, besprak het mandaten- stelsel, wees er op, dat Groen en Kuyper er op aanhielden, dat er een zedelijke band tusschen kiezers en gekozenen moest zijn, en toonde aan, dat de vraag of de gekoze nen beschouwd moeten worden als dragers van beginselen dan wel als personen van vertrouwen, beslecht is ten gunste van eers* genoemde. Er is den laatsten tijd zeer ge zondigd tegen het gezonde beginsel, (lat geen last gevraagd of ruggespraak gehou den moet worden met de kiezers, zeide Spr. daarbij doelende op hetgeen hier en daar in den lande te zien is gegeven inzake de ver houding van soc.-dem. Raads- en Staten leden tegenover hun kiezers. En de meeste van die gevallen hebben betrekking op raadsleden, terwijl juist voor hen met name geldt, dat geen last aanvaard of rugge spraak gehouden moet worden. Want de Raad is hoofd der gemeente en regeert dus, terwijl de Staten-Generaal volksverte genwoordiging is. De vrijheid en onafhankelijkheid van af gevaardigden is een kostelijk goed. dat ge handhaafd moet worden door de afgevaar digden en dient te worden ontzien door ne kiezers. Over het algemeen kan gezegd wor den, dat den A. R. kring tegen dit ge zonde beginsel niet wordt gezondigd. Een enkele maal lijkt het wel eens als 'n raads lid dat tevens bestuurslid eener school is, spreekt dat hij zulks meer doet als bestuurs lid dan als gemeenteraadslid. Spr. vindt hel verstandigst als iemand, die bestuurslid is eener school en tot raadslid gekozen wordt als bestuurslid der school bedankt, of indien hij dit niet zou willen, het nen kan op velerlei wijzen gevonden worden Het contact tusschen kiezers en gekoze nen kan op velerle wijzen gevonden worden Door een gemeenteprogram, door voorlich ting te vragen van de kiezers, echter niet dwingend, maar zoo gegeven, dat de ver antwoordelijkheid der raadsleden blijft be staan. De zedelijke band zij zoo nauw mo gelijk. Tegen club- en fractievergaderingen behoeft geen bezwaar te bestaan, maar het moet niet zoo zijn, dat de leden individueel gebonden zouden zijn. al is eendrachtig op treden zooveel mogelijk wel gewenscht 'Zoo genaamde cadaverdiscipline is in strijd met geest en aard der A. R. partij, en in den ge meenteraad komen tal van onderwerpen aan de orde, welke in de neutrale zone liggen en waarbij de opmerkingen van anderen zeer zeker de overweging waard zijn. Een wethouder of burgemeester, hoe zeer ook overtuigd van de wenschelijkheid van hn mogeniteit van het college, moet toch niet zoo star staan, dat hij geheel ontoeganke lijk zou wezen voor opmerkingen uit den Raad. Spr. gevoelde met Kuyper en Colijn niet veel voor het referendum. Indien de gekoze nen duidelijk blijk geven van een afwijking van het beginsel, dan behoeven de kie zers niet te wachten tot na afloop van dén termijn van verkiezing om de gekozenen 't vertrouwen op te zeggen. Door de studie over dit onderwerp is Spr. in het inzicht versterkt, dat het stand punt van Groen het juiste is. Aan den eenen kant zien we het absolutisme van het indi vidu, aan den anderen kant het absolu tisme van de massa Wij willen noch het een noch het ander. Maar dat legt ons dan ook een groote beperking op. Want wij doen geen verkiezingsbeloften. Onze tijd vraagt meer dan ooit mannen van karakter die zich niet laten afleiden noch ter rechter- noch ter linkerzijde maar die zich wel ze delijk verbonden weten aan hun kiezers. Na de rede volgde een zeer geanimeerde discussie, waarbij tal van onderwerpen aan R0FFELR1JM.ES. Een uüzonderin% Fietsen-, motor-, autodiefstal, Eerroof, zakkenrollerij, Fleschgetrek en speculatie, Buitenluiberooverij, Broedermoord en burgeroorlog, Oorlog in het groot en klein. Zullen even lang beklijven Als er menschen zullen zijn, Liefde, haat en vreugd en droefheid^ Lach en traan, geboortedood, Overvloed en vette jaren Wisselen met hongersnood; Rijkdom, armoe, voor- en onspoed, Op- en neergang, smaad en eer, Keer en naar de vaste regel Van de wereldorde weer En we lezen onze kranten Als een film, die snel verschiet Maar ons elke dag hetzelfde, Zij 't in andre beelden, büdt, En we zien naar de kalender, Scheuren elke dag een blad, En we zeggen: déze datum Hebben we alweer gehad! Voor een jaar ja! want dan komt-id Prachtig prompt op tijd terug, Als een vlug verglijdend golfje Onder onze levensbrug. En toch zijn er van die data, Van die tikken van de tijd, Die zich éven onderscheiden Door hun specialiteit: Morgen is er weer zooeentje Waar licht dit van hangen blijft, Dat je éénmaal in een eeuw maar S-S-'SS schrijft. (Nadruk verboden.) LEO LENS de orde gesteld werden. Nadat de secretaris de heer P. A Colijn, nog eenige mededee- lingen had gedaan inzake de Burgerwach ten, werd de vergadering gesloten. DR. A. C. A. HOFFMAN Naar wij vernemen, is de heer Dr. A. C. X. Hoffman te Gouda, lid van de Prov Staten van Zuid-Holland, tijdens zijn spreekuur door een beroerte getroffen. De toestand van den patiënt ik hoogst ernstig. De Oostelijke wind der laatste dagen was oorzaak, dat in de Rotter- damsche binnenwateren nagenoeg geen water stond bij laag tij. De Kolk aan het Westnieuwland zag er al heel desolaat uit. -m-.sM*, mmmmm Bet nieuwe pantserschip ,J)eutschland" t-, is dezer dagen uit de haven van Kiel vertrokken voor een officieélen proeftocht waarbij het schip aan de marine lou worden overgedragen. De reus passeert de havenbrug van Kiel De kinderen van kroonprins Ruprecht van Beieren aan het spel bij da bevroren pomp van het paleis Leuchtenber% te Micnchen, tien foto, die wel duidelijk doet uitkomen, hoe grondig de verwoesting in de groote vergaderzaal van het Rijksdag gebouw is. Jeugdige Elzassers in nationale kleederdrachtop den folklore-avond, te Berlijn gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5