P KUHN Ultrasuper 19 72°/0 DRIJVENDE ELEGTR. POMP „HAWIG" 100 NEDERLANDSCHE SUIKERBIET de beste kansen op het beste resultaat Belanqryk ^fllper laaqde pryzen n van LIJNZAADSCHILFERS ALLEEN „MUSKATOR" kan U dat bieden: LAND EN TUINBOUW PAG. 2 DONDERDAG 2 MAART 1933 practische wenken voor den siadskippenhouder Een leerzame brochure van Sluis Ja, dat kippanhouoen door den stedeling is nog vaak oen puzzle. Hoe vele vragen ons zoowel mondeling als schriftelijk daarover gedaan worden (die natuurlijk naar ons beste weten beantwoord women) valt niet met eenige nauwkeurigheid te zeggen. We zien ze straks el weer aankomen. De meeste houden de kippon voor de .ge zelligheid", anderen omdv.il ze vies zijn van gekochte eieren en die van eigen ki>ppen wel lusten. Nu. det is geen wonder, want wie eenmaal eieren gegeten heeft van kippen, die uit particuliere liefhebberij gehouden worden, weet eeiet hoe lekker een ei smaken kan. Sommigen, niet zulke fijnproevers, vinden dat men de eieren veel goedkooper in de winkel kan krijgen dan van eigen kippen. Nu is dat in vele gevahen waar, want er wordt heel wat getobd, omdat men niet weet hoe men doen moet Omdat door ondoel matige behandeling, huisvesting en voeding de dieren gaan lijden en er onooglijk uit gaan zi Het mooie gaat er af, de belang stelling verdwijnt, met als gevolg, dat de dieren nog minder goed behandeld worden, en 't geheel een mislukking wordt Dit behoeft heelemaal niet Men kan ook in bescheiden en stadstuinen wel met voordeel kippen houden. Men kan wel de dieren in zulke conditie houden, dat ze er, uitgezonderd dan in den ruitijd, heel mooi uitzien met glanzend gevederte, zon der de zoo veel geziene kale plekken, zon der het vuil slordig uiterlijk. Als men maar weet hoe te handelen. Voor degenen die dat willen weten is thans een buitengewoon leerzaam boekje verschenen bij P. Sluis' Pluimvee- en vogel- voederfabrieken N.V. te Weesperkanspel. Dit boekje heeft denzelfden titel als ons op schrift en zal allen die het bezitten onschat bare diensten bewijzen. Ge moet niet raeenen, dat het een lijvig handboek is, waarvan het bestudeeren den particulier vaak geheel van de wijs brengt door omslachtige verhandelingen en be schouwingen, 't. Is hier, kort, duidelijk, za kelijk, practisch heel goed uitvoerbaar voor den particulier. Aan zoo'n boekje heeft men wat. Natuurlijk ontbreekt het reclame-element voor de firma Sluis, due het gratis op aan vraag toezendt, niet, doch deze beslaat een geheel op den achtergrond staanden rol. Eerst wordt medegedeeld welke rassen men in stadstuinen houden kan. Dat zijn er niet weinig. Verder wordt wel de voornaamste zaak besproken, nl. de huisvesting, de plaais waar het hok het beet staat en de inrichting van nachthok en ren. Duidelijk en nauw keurig worden maten aangegeven. De een voudigste hulpmiddelem worden zelfs aan gegeven, Bijzondere ei6Chen heel niet ge steld. Heelemaal geen eischen waaraan door stadsbewoners bezwaarlijk kan voldaan Ook over bet voederen, voedermeThode en het voeder worden gemakkelijke voorechrif- ten gegeven. Iets wordt gezegd over verlichting voor hen die dit wbllon toepassen. Enkel nuttige wenken worden gegeven omtrent: overvethed, luis, veerenpikken, broedschiheld er. rui. Tenslotte eenige zaken waaraan men vooral moet denken. Zooals we geiden alles duidelijk, zakelijk en zonder eenige poespas. Juist iets voor particulieren in de steden die kippen nouden, of willen houden, of ge houden hebben en gedeeiiRisionneerd er mee ophielden. Ook voor dorpsbewoners ie het wel de moeite waard zoo'n boekje te hebben. Vraag het. maar aan. Doe er uw winst mee. Want kippenhouden kan men zonder veel moeite en met voordeel. Ook in de stadstuinen. Aankoop van pootgoed ten waarschuwing Het secretariaat van den Nederlandschen AJgemeenen Keuringsdienst te Wageningen schrijft ons: Hoewel verwacht mag worden, dat als ge volg van de zeer geringe export van con sumptie-a ardappelen en de zeer slechte fi- nancieele resultaten -an de aardappelteelt, de uitpoot van aardappelen in 1933 belang rijk minder zal zijn dan in het vorige jaar, stal toch vrijwel iedere landbouwer weer een deel van zijn akkers met aardappelen be- poten, aangezien hij geen andere gewassen heeft, die betere kansen op een loonende teelt waarborgen. Indien men aardapoelen wil verbouwen, is de allereerste voorwaarde, zich zekerheid te verschaffen dat het pootgoed een behoor lijke opbrengst zal geven. Dit kan door te gebruiken raszuiver en gezond pootgoed. De verbouwers dienen daarom garanties voor deze eischen te vragen, nl. door aan te koopen pootgoed, dat te velde en op partij is goedgekeurd door één van de keurings diensten van den Nederlandschen Algemee- Koopt altsluitend GEMIDDELD SLECHTS 4% VOCHT Inlichtingen en brochures bij: a. s. f. v. c. f. Maliebaan 61 Utrecht nen Keuringsdienst N.A.K. Ten bewijze daarvan bevindt zich in de zakken een cer tificaat, waarop vermeld staat door welke keuringsdienst het gewas is gekeurd. Hier door is men gewaarborgd, dat het pootgoed komt uit de streek waarvan men het wil betrekken. Verder wordt op het certificaat vermeld, de klasse, waarin het is goedge keurd. (A uitmuntend, P goed, C voldoende). De zakken moeten geplombeerd zijn. Op he plombe staat het controlemerk van den N.A.K., alsmede de naam van den keurings dienst Moe wenschlijk het is bij den aankoop in pootgoed de garanties voor raszuiver beid te vragen, moge hieruit blijken, dat bij keuringen dit jaar in onderscheidene streken 25 van de aangegeven opper vlakte niet aa.n de gestelde eischen voldeed en moest worden afgekeurd. Het pootgoed van deze afgekeurde velden en van de niet-gekeurde, die veelal nog ■leohter zijn, wordt in den handel gebracht a Is zgn. ongekeurd pootgoed. Nu de uitvoer van dit zgn. ongekeurde pootgoed door de Doolaarde ppelenwet ver boden is, wordt getracht om dit geen en kel guivmtiegevend pootgoed tegen zeer lage prijzen in het buitenland aan den man te brengen. Waar de prijzen van het goedgekeurde, met certificaat en plombe van den N.A.K. dit jaar eveneens laag zijn, kan het voor iemand die zeker wil zijn om een goed ge- te verkrijgen, geen financieel bezwaat zijn iets meer voor dit pootgoed uit te ge ven, omdat deze meerdere uitgaaf door een betere opbrengst ruimschoots wordt vergoed Men diepe evenmin in te gaan op aan biedingen waarbij goedgekeurd pootgoed „zonder plombe of certificaat" wondt aange boden, aangezien iedere controle op de juist heid dezer aanbiedingen in den regel ont breekt. Wie zekerheid wil hebben, eische een ge plombeerde zak met ongeschonden plombe en een certificaat in den zak. BERICHTEN VAN DEN P. D. piekte in de Douglassparren Sinds eenige jaren treedt ook in ons land op eenige plaatsen een ziekte in de Dou glassparren op, die voor deze boomsoort zeer schadelijk kan zijn. De door deze ziekte aangetaste naalden verkleuren vooral in de tweede helft van den winter in toenemende male. Zij krijgen paarse tot bruine vlekken, waaraan de ziekte op dit oogenblik duide lijk herkend kan worden. De groote schadelijkheid der ziekte is daarin gelegen, dat de aangetaste naalden in het voorjaar, na het uitloopen der knop pen, afvallen, wat meestal in zoo sterke mate plaats vindt dat het schot .van het vorige jaar geheel kaal wordt. Indien een boom eenige jaren achtereen aangetast wordt, wat vrij geregeld geschiedt ontbreken dus alle naalden, die na 't eerste optreden der ziekte gevormd waren. Daar de zwam alleen op de naalden voor komt en dus de knoppen niet aantast, loo- pen deze elk jaar uit, maar de daaruit ge vormde scheuten behouden hun naalden slechts een jaar, omdat ook deze naalden weer aangetast worden. De hier bedoelde ziekte wordt veroor zaakt door de zwam Rhabdocline Pseudot- sugae. Sinds eenige jaren is deze Rhabdoc- lineziekte in ons land bekend en zij wordt in toenemende mate schadelijk. Als een zeer gelukkige omstandigheid moet het echter beschouwd worden, dat zij vrijwel uitsluitend de blauwe en de grijze Douglassparren (glauca en caesia) aantast. Op de plaatsen, waar zij nu reeds eenige jaren voorkomt zijn de gevolgen voor de vatbare hoornen zoodanig, dat aan hun be houd getwijfeld moet worden. In elk geval vormen zij een gevaarlijke bron van infectie voor boomen in de omgeving. In verband hiermede wordt aan alle be-1 zitlers van Douglassparren aangeraden hun aanplantingcn te onderzoeken op de aanwe zigheid van de Rhabdocline ziekte en de boomen, die de ziek e thans reeds in eenigs- zins erge mate vertoonen, te vellen. Indien dit geschiedt voor 16 April leveren de aangetaste naalden geen gevaar voor be smetting van andere boomen meer op, daar de zwain zich alsdan niet tot volle rijpheid en sporenvorming kan ontwikkelen. Door een zoodanige opruiming van aangetaste boomen, die niet alleen in bosschen maar ook in verspreide aanplantingeu en bij al leenstaande exemplaren in parken en tuinen moe, worden toegepast, kan wellicht het be smettingsgevaar voor de overblijvende wor den verminderd. Het verwijderen van de aangetaste blauwe en grijze Douglassparren zou dan als een voorzichtigheidsmaatregel kunnen worden beschouwd, om de tot nu toe nog praktisch niet aangetaste groene Douglas niet aan een wellicht op den duui toch gevaarlijke besmetting blooi te stellen. Opruiming van de aangetaste Douglas sparren kan mede in het belang van den uitvoerhandel onzer boomkweekerijgewas- sen, die door de aanwezigheid van de Riiab- docliueziekte thans reeds, en later wellcht nog, meer, nadeelig beïnvloed wordt, ten sterkste worden aanbevolen. Zij die zeker heid wenschcn te hebben over het voorko men van de ziekte in hunne aanplantingen, kunnen daarvoor lakjes van door hen van aantasting verdachte boomen opzenden aan den Plantehziektenkundigen Dienst te Wa geningen, waar kosteloos inlichtingen daar over worden verstrekt Ook door het Staats- boschbeheer te Utrecht en de Nederlandsehe Heide Maatschappij worden inlichtingen over de ziekie gegeven. De Inspecteur, Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst N. VAN POETEREN. Cred iet in het bollenland Zooals we de vorige week in ons hoofd blad mededeelden hebben dertien burge meesters aan do bankinstellingen een schnj ven gericht (welk schrijven door ons is op genomen) over de credietverleening in het oollenland. Een der grootste bankinstellingen, die op verschillende plaatsen in de bollenstreek lilialen heeft, zond reeds een antwoord waarin o.m. het volgende voorkomt: Wij meenen onder uw aandacht te moeten brengen, dat onze directie zich volkomen bewust is van de groote verantwoordelijk heid, welke in deze moeilijke tijden op de bankinstellingen rust. voor een juiste af weging van de belangen, welke aan haar zoowel door geldgevers als door geldnemers zijn toevertrouwd. Wij zijn dan ook ten volle overtuigd, dat onze handelingen voldoende blijk geven van ons streven, om, zooveel als redelijkerwijs van ons mag worden verwacht, onze mede werking te verleenen aan het instandhou den van de bedrijven onzer crediet nemers, in de bollenstreek, waarbij wij slechts een uitzondering maken voor die t drijven, waaraan de basis voor e saneering ten gevolge van de geled" v< liezen is ontvallen, zoodat een voort/ i slechts zou beteekenen een vermeerde! van verlies voor crediteuren. Overigens maken wij van deze gelegenheid gebruik om u er op te wijzen, dat volgens de unanieme meening van de directeuren onzer kantoren in de bollenstreek de onder linge samenwerking van de bloembollen handelaren nog zeer veel te wenschen over laat, in het bijzonder wat betreft de door velen gevolgde prijzenpolitiek in het buiten land. Indien de exporthandelaren niet vrijwillig kunnen komen tot een overeenkomst waar door verkoop tegen „afbraakprijzen" vertier wordt voorkomen, meenen wij u in overwe ging te mogen geven thans uw invloed bij de regeering aan te wenden, opdat van over heidswege door bindende voorschriften eventueel gepaard gaande met een financi- eele steunverleening door het Rijk een regeling wordt getroffen voor het vaststel len van de minimum-prijzen, waartegen voortaan bloembollen in het buitenland zul len worden verkocht. GROOTSTE BEZUINIGING in uw bedrijf is thans dringend noodzakelijk. Vermindert Uw kosten van waterleiding en gietloon door gebruik van de Zij is transportabel en zonder montage bedrijfs klaar. Vraagt inlichtingen voor de rentabili teit van Uw bedrijf N.V. Octr.-Mij „HERMES", Haarlem, Hedastr.38 „Gezien de kwaliteit van de Nederlandsehe suikerbieten mepnen wij, dat onze bietenteler maar één keus kan hebben en dat hem daarbij meer kans op voordeel wacht dan omgekeerd." NEDERLANDSCHE SUIKERBIETENTELERS! Van U mag worden verwacht, dat gij Uw keuze bepaalt op de in Nederland veredelde en vermeerderde de suikerbiet, gekweekt onder en voor de gemiddelde Nederlandsehe omstandigheden van bodem, klimaat en cultuur en daarom voor diezelfde omstandigheden biedende De suikerbiet van en voor eigen bodem 1 I1 I ONTVANGEN GESCHRIFTEN Beschrijvende Rassenlijst voor Frnit, uit gave van den Ned. Alg. Keuringsdiens! (N. A.K.) te Wageningen, prijs 25 cent. Op het oorbeeld van het Instituut voor Plantenver-, edeling dat voor den akkerbouw reeds negen jaren aaneen een steeds vollediger wordende Rassenlijst uitgeeft, zoo heeft de N.A.K. het werk dat de R.K. Ned. Boeren- en Tuinders aanving, voortzettend, thans een Rassenlijst ior het Fruit uitgegeven. Deze lijst beoogt leiding te geven bij het aanschaffen van plaatmateriaal voor fruit- tuinen en boomgaarden. Daarom zijn de soor ten verdeeld in vier groepen: A de algemeen aanbevolen; B de niet algemeen aanbevolen, doch plaatselijk of voor bepaalde doeleinden te gebruiken soorten. C. de nieuwe en min der bekende variëteiten, D de onbruikbare rassen. Het land is daarbij verdeeld in 6 gebieden, die gekenmerkt zijn door een eigen klimaat. Achter elke fruitsoort en variëteit wordt door Romeinsche cijfers de gebieden voor deze variëteit of dit soort geëigend. 't Is een voor eiken fruitteler zeer nuttig boekje. De fruitteelt begint hier en daar zijn beste beentje voor te zetten. Zoo'n boekje kan daarbij een goede gids WEET GE.... dat de Duitsche Regeering een millioen mark heeft uitgetrokken om den verbou wers van vlas, lijn- en koolzaad uit te betalen als premie boven don wereldmarkt prijs; dat voor den uitvoer van rogge, tarwe en spelt in Duitschland weder als vroeger ook al eens geëischt werd, een uitvoerbe- wijs noodig is; dat de vorige week te Zwijndrecht de eerste kropsla ter veiling werd aangevoerd twee dagen vroeger dan het vorig jaar welke per krop 16 cent opbracht, een prijs die een poosje zoo moest blijven. MARKTOVERZICHT (Medegedeeld door het Centraal Bureau) VOERARTIKELEN Gedurende de afgeloope» week kwam er vooral aan het slot een weinig meer be' langstelling voor disijombele en spoedig leverbare mais. Het blijkt, dat van de Do- naulanden de eerste maand niet zoo heel veel te verwachten is, terwijl de afladingen van Argentinië ook aardig wat kleiner zijn geworden. Nu is de vraag naar de laatste soort door de prijsverschillen zoo klein ge worden, dat er niet veel noodig is om aan de behoelte te voldoen. Noord-Amerika een paar dagen zeer concurrent Voor gprst was een vrij goede vraag de laatste week, zoodat de disponibele partijen flind ruimden. De belangstelling is vooral voor de mooie Laplatasoorten In haver en rogge gaat niet veel om; de prijzen bleven vrijwel onveranderd. De markt voor lijnkoeken bleef in de af- geloopen week zeer lusteloos gestemd. De prijzen zijn nog iets afgebrokkeld, terwijl de vraag maar klein blijft. Grondnotenkoek en cocoskoeken iets kalmer gestemd. MESTSTOFFEN Stikstofmeststoffen. Als dit be richt onder de oogen komt, hebben we prac tisch gerekend. Maart Daarom lijkt het ons gewenscht hier vandaag te laten volgen de officieele noteeringen der producenten voor levering in Maart, hetzij boord/spoor vrij in voerhavens of franco voor den wal groot vaarwater bij minstens 300 tons ladingen De werkelijk in de markt zijnde prij/en voor deze stikstofmeststoffen zijn op een enkele uitzondering na. lager clan de offi cieele prijzen, waarmee tevens het bewijs geleverd is, dat hier door den groothandel geput wordt uit voorraden van de zomer- aankoopen. Aangezien echter de officieele prijzen der producenten voor de volgendie maanden tot en met Juni geen verhooging meer ondergaan, zullen de noteeringen van de markt deze officieele prijzen steeds dich ter naderen en wel te sneller, naarmate de onverkochte voorraden betrekkelijk minder groot zijn. Onzes inziens geldt dit 't eerst voor kalkstikstof, daarna voor ammonsa! peter S.M. en kalkammnnsalpeter, verder voor kalksalpeter, vervolgens voor chilisal- peter en het laatst voor zwavelzuren am moniak. Over ammonsulfaatsalpeter S.M. (ieuna/montansalpeter) kan men weinig zeggen, aangezien het verbruik daarvan zoo klein is. De produeenten-noteeringen voor levering Maart, April, Mei en Juni zijn: Chilisalpe- ter, gemalen 15% pet., boord/spoorvrij in voerhavens f7, Chilisalpeter, korrelproduct 16 pet., idem f7, Kalkstikstof 20% pet., id f5.80. Zwavelzure ammoniak 20% pet. fran co groot vaarwater f5, Ammonsal peter S.M 20% pet., idem f6; Ammonsulfaatsalpeter S.M. 26 pet idem f6.50, (leuna/montan), Kalksalpeter 15% pet idem f 6.40 Thomasmeel. De sneeuw- en hagel buien der afgeloopen week zijn niet bevor derlijk geweest voor het gebruik van kunst mest; de vraag naar Thomasmeel was dus ook klein. Er rest ons nu nog ongeveer een maand, en dan is overal het seizoen afge loopen. Wat zal die maand ons brengen. Zal de teruggang in het gebruik nog eenigszins verkleind worden? Duitschland heeft zich goed gehouden in de maand Januari. De cijfers zijn: Invoer- overschotten Duitschland- Januari 1933 84.500 ton. April 1932/Januari 1933: 583.000 ton; Jan. 1932: 51.100 ton; April 1931/Jan. 1932 520 400 ton. Dit land is dus nog steeds vóór met zijn invoer van Thomasmeel. De zaken op België staan op het oogen blik geheel stil. Op vele plaatsen hier te lande zijn voorraden en daaruit wordt afge leverd, doch er zijn overslagplaatsen bij waar de voorraden reeds klein beginnen te worden. De prijzen waren aan het einde der week disponibel te Doesburg. Zutfen, Deventer. Hasselt, Meppel, Rotterdam en Wageningen 18.2 et. disponibel te Musselkanaal 14.2 ct. Superfosfaat Er is in de afgeloopen week weer iets méér vraag gekomen. De prijzen zijn laag en over het geheel geno men gelooven wij, dat het verbruik zal mee vallen. De prijzen waren jM. Zaterdag: Neder landsehe super Voorjaar 1933, Ultra-suuer bd./sp.vr fabr. Groningen 14 pet f 1.70. 17 pet. f2, 18 pet. f 210 19pet. f2.25; idtm Amsterdam resp. f165, f 1.95, f2.05, f2 20; bd./vr. fabr. omg. R'dam resp. f 1.60, f 1.90, f 2. f2.15, los geladen 15 ct per 100 kilo lager. Belgische super, gewone super bd.'sp. vr fabr. omg. Gent-Antwerpen 14 pet. f 1.52%. 17 pet fl.S7%, los geladen 20 ct per 100 kilo lager. Limburgsche kalkmergel. De gedroogde A.mergel kan voortaan ook in papieren zakken worden geleverd van 50 kg inhoud. De noteeringen zijn: lev. Maart bv. Maas tricht gedroogd 90 pet zk. kalk. 80 pet. fijnh gezakt f6.35, los f4.35, 85 pet zk. kalk. 80 pet fijnheid los f3.15. 85 pet. kz. kalk. 75 pet. fijnheid los f220, idem sp. Maastricht resp f6.35, f4.35 f3.25. f2 40. idem b.v. Has selt resp f 8.05, f605, f 4.85, f3.90. Kalkmergel „Wilheltnina" 80 pet kool zure kalk. 75 pet fijnheid, levering Maart los geladen, boordvrij HieaenbecJi f4.25. OPFOKVOER De verlaagde prijzen van P. Sluis' Opfokvoer zijn» la. Voor kuikens 3 lot U dage oud 2a. Voor kuikens van 2 tol 5 weken oud 3a. Voor kuiken* van 5 tot 10 weken oud 1 Kilo f 0.48 1 Kilo f 0.40 1 Kilo f 0.34 21/» 1.16 2'/, 0.97 2'/» 0.85 5 2.25 5 1.85 5 1.63 25 8.90 25 6.90 25 5.80 50 17.00 50 13.00 50 10.75 Onze nieuwe handleiding voor het opfokken van kuikens wordt U op aanvraag gaarne gratis en franco toegezonden. SMEERKIT ideaal dekiniddel voor oude en lekke kassen, kan met kwast koud worden verwerkt Firma DE VRIES VAN DER LEEDEN DORDRECHT Lange Breestraat 37—39, Telefoon 3218 merk S. W. C. BETER dan welk ander merk ook, gehalte: 40 eiwit, 7 vet. HET voeder voor versche MELKKOEIEN Verkrijgbaar bij M. VERHEUL's Krachtvoederhandel, Rotterdam Levering van ALLE soorten KRACHTVOEDER, voor GROOT, en KLEIN VEE MENGVOEDERS MET VERZEKERD SUCCES Controle aan de Mengmachine - GRATIS Laboratorium-onderzoek GRATIS WETENSCHAPPELIJKE VOORLICHTING Steeds meer vee- en pluimveehouders zien hun voordeel hierin* Daarom is de MUSKATORFABRIEK ook de GROOTSTE van geheel Europai Het is UW EIGEN BELANG om Uw vee en pluimvee te voederen met: MUSKATOR STANDAARD-PRODUCTEN ■iiiaiE BZ Hl

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10