IDE AL ZATERDAG 25 FEBRUARI 1933 Kerknieuws. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Maartensdijk (U.), J. J. Timmer te Lrmelo. Ds. W. MAAN. Vrijdag 3 Maart a.s herdenkt Ds. W. Maan, emeritus-predikant der Geref. Kerk van Loe- nen-Vreeland, zyn 55-jarig ambtsjubileum. Op 3 Maart 1878 deed hij, na zijn op'eiding te Zetten en te Utrecht ontvangen te hebben, als candidaat zijn intrede bij de Herv. Gemeente van Zuflichem. In 1881 ging hü naar Bles- ket\sgraaf. Van daar in 1886 naar Augustinus- ga, waar hij met de Doleantie medeging. In 1892 vertrok hij naar Vreeland, waar hij op 27 April 1913 eervol emeritaat verkreeg. Sindsdien woont Ds. Maan te Alphen aan den Rijn, Emmalaan. Ds. Maan, die nu reeds de tachtig gepas seerd is, verheugt zich nog in een goede ge zondheid. Zyn geheugen laat nog niets te wenschen over. Hy geniet in hooge mate door zijn eenvoud en oprechtheid de sympathie van allen, die hem kennen. Zijn belangstelling in het Kerkelijk leven is nog zeer groot. CRISIS EN PREDIKANTSTRACTEMENT Het Kerkelijk leven niet alleen hier te lande, maar in heel ons werelddeel ondervindt de moeilijkheden van de economische c Dat het in Noor d-A m e r i k a zeker niet minder erg gesteld is, blijkt uit wat we aan treffen in de rubriek „Brieven uit Amerika", voorkomende in „de Geuzen bode", orgaan van het Geuzengesticht te Brielle (redacteur Ds. G. Verry). De schrijver, „je Amerikaansche vriend", deelt mee, wat vorig jaar in twee kerken voorviel: „Beide hadden jaarvergadering in dezelfde Week, beide moesten hun begrooting vaststel len voor het volgend jaar, in beide Gemeen ten drong de Kerkeraad aan op bezuiniging. Dit was naar het inzicht des Kerkeraads eisch geworden. De Gemeente kon niet vol doende opbrengen om de aanslagen te be- „Toen de Kerkeraad hierover aan het han delen was, kwam de predikant in de eene meente met het voorstel om zyn traktement met 300 dollar te verlagen. Dit kon wel, dacht de dominéé, die vijf kinderen had, want alles was ook veel goedkooper dan enkele jaren leden. En dan, al kon het niet, hy, de leeraar was genegen niet alleen, maar wilde zelfs graag indien het noodig was met de slechte tyden deelen. Jullie hebben eten in overvloed, breng maar wat aan de pastorie en vermin dert mijn salaris zoo laag als de broeders den ken, dat het voor de draagkracht der Gemeen te noodig is. De predikant werd 250 dollar ge kort. Nu dit Jaar was er weer een begrooting vast te stellen voor 1933. Weer zei de leeraar: neemt maar wat van myn traktement af, want die 250 dollar van verleden jaar hebben wij niet gemist. Als de farmers 2 kippen noo dig hadden voor hun eigen maal, slachtten zy er 3, één wa« er voor den dominee. En zoo ging het met aardappelen en spek en vleesch. Zy brachten soms een kwart van een koe, dan kon mevrouw het wel inzouten. Het tekort was niet zoo groot als een jaar geleden. De dominéé werd niet verlaagd, maar gaf uit eigen beweging 200 dollar om de emerituskas aan te vullen. „Nu ga ik den toestand beschrijven in de andere Gemeente. De predikant met een veel kleiner gezin stond geen verlaging van zyn traktement toe en eischte het volle bedrag waarop hy beroepen was: „Toen de farmers hopen geld konden overleggen, kreeg ik maar een klein inkomen, en nu zy dit met meer kunnen, zouden zy aan mijn traktement willen tomen. Nothing doing". De Kerkeraad kon het dien avond niet met den dominee eens wor den. Er werd nog een speciale Kerkeraadsver- gaden'ng belegd, doch zonder resultaat. Domi néé hield zijn been stijf. Gevolg was, dat de begrooting voor de Gemeentevergadering ge bracht werd met het volle traktement van den dominéé er op. Op zyn Amerikaansch en wat een goed idee is, wordt die begrooting gedrukt. Elk manslidmaat krygt de gedrukte begrooting, zoo ook een gedrukte verantwoor ding van inkomsten en uitgaven. Dus kan ieder op zyn gemak den stand van zaken na gaan. Het voorstel van den Kerkeraad was die begrooting zoo te accepteeren. Maar de leden zien wel, dat er een groot tekort is en dat er bezuinigd moet worden, anders komt men weer voor zulk een tekort te staan, En het traktement ontgaat den lezers niet! Er kwam een protest, dat de Kerkeraad zoo roekeloos maar weer een ander jaar inging Het traktement moet verlaagd en vele andere dingen geschrapt worden. De leeraar als lei der der vergadering moest het doen des Kerkeraads maar verantwoorden. En hy deed het ook, maar het verloop van die vergade ring was allesbehalve stichtelijk en zonder de begrooting vast te stellen, is men uit el kaar gegaan. Gedurende het verloopen jaar kwamen de bijdragen slecht in. Zóó slecht zelfs, dat de leeraar slechts een beetje meer heeft ontvangen dan de helft van z'n trakte ment. En evenredig is dit ook zoo gegaan met de andere kassen. „Ook deze Gemeente vergadert nu weer voor de begrooting van 1933. De predikant ii nog even onhandelbaar als verleden jaar. En het resultaat is, dat, al is dit zeer af te keu ren, de Gemeente, ten minste een groot deel, even onhandelbaar zal zijn. En de gevolgen zullen zyn, dat de predikant zyn doel niet bereikt en dat zyn werk ook zeer veel schade zal leiden in zijn Gemeente, want door dergelijke onverstandige handel:ngen wordt de invloed, die er van een dienaar des God del ijken Woords uit moet gaan, zeer zeker geknakt". OUDERLINGENCONFERENTIES Te N i e u w-A msterdam werd VVoens dag jl. de 13de Ouderlingenconferentin in de Classis Coevorden der Geref. Kerken houden. Na opening door den voorzitter R. Ften- sen, van Zweelo, en vaststelling der notu len van den secretaris H. Visscher Pzn., bleek dat aanwezig waren 33 ouderlingen, 21 oud-ouderlingen en 8 predikanten, totaal 62 personen. Ds. T. H. Hoeksema, van Zwartemeer, re fereerde over: „De Ge zangen kwestie", waar op een zeer geanimeerde bespreking volgde In de vac.-A. Nederhoed, van Nieuw-Dor drecht, werd tol bestuurslid gekozen do h.pe> J. Huizing, van Emmen. De heer P E. Visser, van Emmer-Erfsehei denveen, hield een referaat over: „De Kei keraad en de beroeping van een dienaar des Woords". Ten slQtte behandelde de heer Toering, van Coevordeti. het onderwerp: „De ouderling op de meerdere vergaderingen". Ook hierop volgden vrij breede discussies. De volgende conferentie zal te Coevorden plaats hebben, DIACONIE. In het „Diac. Correspondentieblad voor de Geref. Kerken" behandelt Dr. J. Hoek: „De armverzorging naar Israels wetgeving". Mr J. VV. N'ot< boom schrijft over: „Sociale zorg en Armenzorg". Mr. A. J. L. van Beeck Cal koen haalt uit „Diakonia" mededeelitigeu van Prof. Dr. A. Eekhof aan over „Het dia conaat in het koloniale leven". Vervolgens worden enkele ingekomen vragen op hei terrein der Diaconie breedvoerig behandeld. DE PREEK Eens ergerde een predikant zich over het feit, dat zijn gehoor telkens naar de deur keek, als er iemand binnenkwam. Hij hieid toen midden in zijn preek op en zei: „Geliefde broeders en zusters, indien gij uw geheele aandacht aan mij wilt schenken zal 1 k een oogje op de deur houden Mocht iets ergers dan een mensch binnenko men, dan zal ik u bijtijds waarschuwen u in de gelegenheid te stellen een goed heenkomen te zoeken". ORDEVERSTORING IN DE KERK. Ds. G. Lans, voorzitter van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente té Huizen (N.-H.), heeft aan de redactie van de „Gecomb. Gooische Bladen" over de ordeverstoring tydens de prediking van den vrijzinnigen Ds Poldervaart zyn meening gezegd: „Wat het geval betreft van demonstratieve onrust tydens den door Ds. Poldervaart gelei den dienst, dit achtte Ds. Lans ongetwijfeld laakbaar, doch h\j is van meening, dat hier in geen geval sprake kan zyn van een georgani- seerden opzet. Ouderling D. Westland is nog de galerij toe gegaan om de rust te herstellen. „De groote fout, die hier gemaakt is, aldus Ds. Lans, is dat Ds. Poldervaart, die een bekend propagandist is voor de vrijzinnige richting, er ondanks myn verzoek op gestaan heeft de vacaturebeurt te vervullen. Ds. Mulder heeft den gemeenteleden aange raden niet naar de Nieuwe Kerk te gaan Zondagmiddag en het gevolg is dan ook ge weest, dat er heel weinig volwassenen waren i de jongens in zekeren zin vry spel hadden". kerkgebouwen. Haarlem-Noord. In aansluiting op wat wy onlangs meedeelden over den bouw van een nieuwe Geref. kerk in het noordelijk gedeelte van Haarlem, vermelden wij, dat de Kerke raad van de Geref. Kerk in zyn laatste ver gadering besloten heeft om het bedrag, dat noodig is voor den grond waarop de nieuwe kerk zal komen te staan, byeen te brengen door vry'e giften uit de Gemeente, Te Pynaeker heeft het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente, dat Donderdag avond 2 Maart a.s. met een predikatie van Ds. Th. G. Tonnon weer in gebruik genomen wordt, door twee aangebouwde zy-beuken een kruisvorm verkregen. Het orgel werd aan den torenkant op de galerij geplaatst, de kansel daartegenover in een eenvoudige, doch in een schoonen toog uitloopende nis. Het werk is uitgevoerd naar het plan van den architect Ilerm. van der Kloot-Meyburg te Schevenin- gen. Aannemers waren de gebrs. Schotte te Pynaeker (Oude Leede). Het geheele werk heeft 9 maanden geduurd. De drang ertoe was: gebrek aan plaatsruimte in de oude kerk. VRIJZINNIGE ACTIE IN INDIE. D s. F. K 1 e ij n, pred. der Remonstrantsche Gemeente te Den Haag, ontving van zyn Kerkbestuur verlof van Paschen tot 1 Sep tember, om wederom naar Indië te reizen en daar werkzaam te zyn tot versterking van de actie en organisatie der Vryz.-Protestanten. MANNENVEREENIGINGEN. De Bond van Ned. Herv. Mannenvereenl- gingen op Geref. grondslag houdt Zaterdag 4 Maart a.s.'in „Terminus" te Utrecht een vergadering, waar Prof. Dr. H. Visscher, van Utrecht, spreken zal over het onder werp: „Aaneensluiting op den grondslag van de Confessie". DE JODEN EN HET HUIS VAN ORANJE Te Amsterdam zal, naar de Joodsche bladen melden, de Portugettsch-Israelietische Gemeente op 24 April a.s. een extra-gods dienstoefening houden ter herdenking van Willem den Zwijger, wiens voortdurende strijd om geloofsvrijheid in zijn lijd tot de Joden in Spanje en Porlugal is daoru drongen en reeds toen bij hen de hoop óp een leven in een vrij land heeft gewekt VOOR DE „LIJDENSWEKEN'* Wij vernemen, dat dezer dagen bij den uitgever J. H. Kok te Kampen een bundel lijdenspreeken zal verschijnen van Dr. K. Dijk, den bekenden Haugschen predikant, onder den titel:' „Op den Lijdensweg". Deze preekenbundel voor de lijdensweken ia 'Je eerste van een serie van drie. die tot gq- meenschappelijiken titel hebben „Christus' Heerlijkheid". Het tweede boek dezer serie: „In Zijn vleesch wording" zal tegen den Ad' ventstijd van dit jaar het licht zien, terwijl het derde: „In Zijn verhooging" tegen Paschen 1934 D.V. van de pers zal komen Elk boek is een op zichzelf staaud geheel en zal dan ook afzonderlijk verkrijgbaar zijn. INWENDIGE ZENDING. Te Utrecht werd in het Studentenhuis der Vereeniging de Voorjaarsvergadering ge houden der Vereeniging tot Bevordering an Inwendige Zending, onder voorzitter schap van den vice-president Ds. G. velt Deze wijdde in zijn openingswoord aller eerst een woord van herinnering aan wijten Mr. Dr. C F. Schoch, die aan het einde van het vorig jaar der Vereeniging ontvallen is, nadat hij vele jaren haar als voorzitter had gediend. In de vacature, door dit overlijden ont staan, werd vervolgens met op een na alge stemmen gekozen Mr. G de Rhixy» Swaen te Velp, die de benoeming aanvaard de. De heer de Rhoon Swaen is tevens be stuurslid van de Weesinrichting te Neer- bosch en van de Heldringgestichten te Zet ten. De financieele toestand der Vereeniging kan, volgens het verslag van den penning meester, den heer J. I. Cordes, Burgemees ter van Hummeloo en Keppel, bevredigend genoemd worden. De voorziening In de beide vacatures, onl- staan door het overlijden van de heeren Mf. Dr. C F. Schoch én Mr. A. Royaards vaa Scherpenzee] werd aangehouden tot een vol gende vergadering. Betreffende de bestaande vacature op „Ruimzicht" worden de onderhandelingen voortgezet. ZENDING. Zendeling H. Engel, administrateur der Suriname-Zending te Paramaribo, en mevrouw H. Engel-Geiler, alsmede Zendeling W. Flie- 1, voor de Evan?. Broedergemeente te Noorderkerk, en mevr. E. M. Fliegel-Zimmer- nn, hopen met hun kinderen resp. in April Juni na hun verloftijd naar Suriname terug te keeren. Zendeling G. Gill, voorheen werkzaam te Charlottenburg in Suriname, en mevrouw Chr, Gill-Kleiner, die met verlof in Silezië (Duitsch- land) vertoefden, zullen om gezondheidsrede- in Europa moeten blijven en hopen in afzienbaren tyd een werkzaamheid in den dienst van de continentale Broedergemeenten te vinden. Oosterwolde, Fr.), die reeds voorloopig ving, officieel in haar nieuwe gebouw geopend te worden op Donderdag 16 Maart a.s. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. 'Zwolle (Herv. Kon. Wilhelminaschool, leerschool der Herv. Kweekschool, hoofd P. Smit), J. Alberda te Aalsmeer. Amersfoort (Chr. Nat School, Kruis- kamp, hoofd B. van der Kolk), R. A. Risse- lada te Nieuwe-Pekela. IJ muiden (Comité-school, hoofd C. Lijn zaad), mej. J. J. Pronk te Scheveningen. A b be ga by Sneek (Herv. School, hoofd H. Haagsma), D de Vries te Oppenhuizen. Wyk aan Duin (Beverwijk, hoofd Th. Runia), mej. J. J. Haselager te liaambrugge. Schoolnieuws. LEERMIDDELEN NOODIG? J. VERHAVE - INSTRUMENTHANDEL GALERIJ 24, AMSTERDAM AMBACHTSONDERWIJS Te Appingedam heeft het bestuur der Ambachtsschool, met het oog op de abnor male tijdsomsiandigheden, besloten den kin deren van ouders, die het schoolgeld bezwaar lijk kunnen voldoen, gelegenheid te geven, gratis de lessen bij te wonen. CHR. LANDBOUWONDERWIJS Te K o 11 u m hoopt de Chr. Lagere Land bouwschool (benoemd hoofd S. Bamberg, van J. KOONINGS, f Te Eindhoven is, 76 jaar oud, leden de heer J. Koonings, oud-hoofd eener school te Woensel en oud-leeraar aan de Rijks normaallessen te Tilburg, die in ons land bekend is als schrijver van een handboek voor Paedagogiek, schoolboeken en administratieve schooluitgaven. NOG GEHANDHAAFD. Te Langerels (N.-H.) zal de Openbare School voorloopig nog blijven gehandhaafd. De Burgemeester van Hoogwoud ontving n.l. een telegram, dat de Minister van Onderwyi naar aanleiding van tegen het besluit van Gedep. Staten om de Openbare School te Lan- gereis op te heffen, ingekomen beroep, zal bevorderen, dat die school blyft gehandhaafd. WACHTGELDREGELING. In het „Staatsblad" is afgekondigd een Kon. Besluit, waarbij uit overweging dat lot de vaststelling van een wachtgeldrege ling moet worden overgegaan voor het per soneel aan de door het Rijk gesubsidieerde Land- en Tuinbouwscholen, met ingang van 1 Januari 1933 het Kon. Besluit van 3 Aug. 1922 op dit personeel van toepassing wordi verklaard. EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gepro moveerd la tot Doctor In de Geneeskunde, or proefschrift getiteld: „Bacteriën en coacerva- n". de heer Th. J. Brouwer, geb. te Kortenhoef OEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Ge. romoveerd Is tot Doctor In de Letteren i Wijsbegeerte, op proefschrift getiteld: „Mllti Holland", de heer H. Scherpbier, geb. W. M. Pompen, geb. te Oudenbosch. ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Geel. Geel.: Rechtswetenschap: cand. e*.. de heer C. aag en mej. H. Blomberg te Haarlem. VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. |.i Godgeleerdheid: de heeren J. ..danue te Txum en J. W. Tunderman te Itotterdam. OEM. UNIVERSITEIT TB AMSTERDAM. Ge- iëj. E. van Geneeskunde: c A. M. Weiten; Ampt. J. Kloppen en unr. otten. Tandheelkunde: artsex.. de heeren J. Veerman i H. J. Schel tens; 2de theor. ex^ mej. A M. Veeartsenijkunde: 2e doet ex., de heer J. O. Jema.n; lste doet ex.. de heeren C. A Kok, W. Meyers en A M. Naaktgeboren. EXAMENS-STUURMAN DEN HAAG, 24 Febr. Gesl. voor lsten stuur- an gr. stoomv„ de heer T. P. Katoen: en voor 2den stuurman ld., de heeren H. A Faber en J. C. F. M. Koning. EXAMENS-MACHINIST DEN HAAG. 24 Febr. Geel. voor het voor!, di ploma. de heeren: J. van Vuuren, Dordrecht: J. L. P. Houberg. Utreoht; G. Klewlet, Winscho ten: H. W. de Koning, Delft en W. R. Aalten, Kunst en Letteren. SOLISTEN-EXAMEN. Dinsdag 28 Februari aA zal in de Bach zaal (Amst. Conserv.) in de Bachstraat Ie Amsterdam het solisten-examen voor orgel worden afgelegd door de heeren Piet v. Eg- mond en George Stam, beide leerlingen van den heer C. de Wolf, hoofdleeraar voor or gel aan 't Amsterdamsch Conservatorium en orgelist van de Groote Kerk te Arnhem. De internationale examen-commissie be staat dit jaar uit de heeren: Sein Diesden. Arasterdam; Marcel Dupré, Parijs; Dr. Joh Wagenaar, Den Haag. Het programma voor 't examen, dat vooi publiek toegankelijk Is, luidt als volgt:^ De heer Van Egmond speelt: 1 PassT en Fuga e moll, J. S. Bach; 2 Fantasie en Fug» over de naam BACH, Max Reger; 3 Varia tions de concert (avec cadance pour pédal solo), J. Bonzet; 4 Symphonic VI le deel, Ch. M. Widor; 5 Improvisatie op een eigen thema. De heer Stam speelt: 6 Fantasia en Fuga g moll, J. S. Bach; 7 Choral II, C. A Franck; 8 Wachet auf, ruft uns die Stimme. M. Roger; 9 Passacaglia en Fuga, Georg» Stam; 10 Improvisatie op een eigen thema Dr. WILLEM MENGELBERG TE ROME. Bij de vele feesten, plechtigheden, tentoon stellingen enz. welke ter gelegenheid van het Jubileumjaar te Rome plaats vinden behoort ook een serie gala concerten, gedn rende de maand Maart. Deze serie wordt den lsten Maart ingeluid met een concert onder leiding van Dr. Willem Mengelberg Ook bij het concert van 5 Maart zal Dr Mengelberg als dirigent optreden Uit het Sociale Leven De Ned. Bond van Chr. fabrieks- en trans portarbeiders heeft in verband met de Ka merverkiezingen zijn algeineene vergadering verzet Ze zal thans gehouden worden op Woensdag 3 en Donderdag 4 Mei in 'tsocië teitsgebouw in de Diergaarde te Rotterdam i heeft er dezer dagen erlaglng te willen spreken. Een resi chter niet bereikt. Wel heeft de firma ild verklaard om 6% van de aangekondigde erlaglng In te u een daarna gehouden stakersvergadering li iet algemeene stemmen besloten, de staklnf nverzwakt voort te zetten. Do Chr. Bond van belastingambtenaren hegft in verband met de Kamerverkiezingen zijn algemeene vergadering verschoven van 26 ADril naar Vrijdag 28 April e.k. Gemengd Nieuws. auto-ongelukken De heer j. Slager van Lekkerkeric, die zich per fiets op den Lekdyk bevond, gleed door de gladheid van den weg uit. Daardoor kwam hy aanraking met de juist passeerende auto van A. Broere en bekwam verwondingen hoofd en voeten. Dr. Kaumas verleende eerste geneeskundige hulp. doodelijk auto.ongeluk Te Grypskerk (Gr.) ]s de 73-jarige J. Weer- sma door een auto gegrepen en gedood. EEN GESTOLEN AUTO Te Wassenaar werd tegenover het huls „de Paauw" op den Rijksstraatweg een onbeheer de auto aangetroffen, waarvan later bleek dat deze wagen toebehoorde aan den heer T. uit Rotterdam en in Den Haag was ontvreemd. De eigenaar werd van deze vondst in kennis gesteld. De nieuwe grintweg van Ermelo naai* Gar deren is zoo goed als klaar. Deze weg loopt door een van de mooiste gedeelten van de Ve- luwe, die vroeger per auto niet te berijden wa- i. In de automobiel wereld zal men zich over den aanleg van deze schitterende weg verblijden. waarschuwing In het Algemeen Politieblad waarschuwt de burgemeester van Heiloo (N.-H.) ieder, alvo rens handelsbetrekkingen aan *e gaan met Adrianus Comelis Johannes van Oostveen, uurwerkmaker, geboren te Utrecht 10 Mei wonende aldaar, Ryksstraatv eg A 259, eerst inlichtingen omtrent dezen persoon in te winnen. EEN UITGEPUTTE WIELRIJDER Op den rijksstraatweg te Wassenaar werd op het rijwielpad naast zijn rijwiel bewuste loos aangetroffen zekere L. uit 's-Gravenhage. By nader onderzoek bleek hy door den val een wond aan zijn achterhoofd te hebben op- geloopen. Dr. Hebbeling, die de eerste hulp verleende, constateerde als oorzaak van het ongeval, dat L. door oververmoeidheid in de en toestand was geraakt. De politie heeft hem later naar zijn woning vervoerd. VOSSEN OP DE VELUWE Het aantal vossen op de Veluwe schijnt zich erbazend te vermeerderen. Blijkbaar wordt van sommige zyde de vossenteelt bevorderd. De vos toch een aartsvijand van de kony- u En de konijnen doen onberekenbare scha- aan het jonge houtgewas. Voor den hout ester is de vos dan ook een aangename gast n de bosschen. Radio Nieuws. zondag 26 februari. Hulzen (296 M.> N.C.R V. 8.30 Morgenwijding door Da. J. Pannebakker. Zang: Mej. A «eest D». M. van WUk. Organist: Joh. v. Lu> Francken. 1. Orgelspel 2. Stil gebed 3. Votum en zegengroet. 4. Zingen: fa. 9 va. 10 en 18. 6. Belijdenis des geloofs. 6. Schriftlezing: Malth 6 vs. 25—34 7. Gebed. 8. Zingen: Pa. 18 vs. 8 en 9.-9. ling zijnde ZondnysardeeUng' de^HeIdelti!"ca techismus: Zondag 10. 10. Eerste geloolte predikatie. 11. Zingen: Ps. 25 vs. 5 en uit de D.| blane Kuthedr&al. Könlgswusterhauaen. (1634.9 M.) g.15 •kkenspel van de I'ots- Morgenwijding. i dl and Reg. (398.9 M.) 8.2 nm. Kerkdienst. maandag 27 februari. Hulzen (296 M.) N.C.R.V. 8.00 Schriftlezing. 8.15 Gramofoon. 10.30 Morgendienst Ds J. A Hoekzema. 11.00 Lezen Chr. lectuur' 11.80 Gramofoon. 12.15 Gramofoon. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Uitzending voor de echo- Jen. 2.35 Gramofoon. 2.45 Voor de versleren en modevakopielding.4.00 BubH- lezlng Ds. L. Hoorweg Jr. 6.00 Trio van der Hoist. 6.30 Vrugenuurtje: 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Gramofoon. 9.U0 S Stemerdlng: Kunst en opvoeding. s.30 Orgel. 10.30 Vaz Dlaa. 10.40 Gramofoon. 1II v Orgelconcert. 2.05 Orl 4.06 Schotsch etudlo-orl 6.50 De grondslagen de Vetplonteii. 3.00 Grai Max Tak 6 00 Kovacs Lajos. 7.00 Boe kenhalfuur. 7 80 Kovacs Lajos. 8.01 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest. 9.00 Dr. M. Th. HJllen: Nlbelungen-sage. 9.20 Omroeporkest 9.45 Gramofoon. 10.00 Omroeporkest 10 30 Gramofoon. 11.00 Vaz Dias. 11.10 Con- ert trusael (Vlaamscb) (337.8 M.) 12.20 Gramo foon. 1.30 Klein orkest 6.20 Grsmofoon. 6.50 Klein oikest. 8.20 Omroep-symplionie- orkest 9.20 Concert. 10.30 Gramofojn. (Fransch^ (509.3 M 12 20 Klein orkest. B 20 Concerl 6 36 lMano_ lofoon. (1664.4 M.) 12 20 Concert 1.20 3.20 Concert 4.50 Orgelspel, muziek. 8.20 Ka- Kalundborg (1.1,3.8 M) 11.21 Concert 2.60 Concert 8.25 Zangspel. KOnlgswusterhausen (1634.9 M\ 1.30 Gramofoon. 8.60 Concret 4.50 Plano. -— angenberg (472 4 M.) 6.26 Gramofoon 11.20 Concert i2.20 Concert 4.20 Concert 7.20 Omroeporkest 9.60 Populair concert (261.8 M 12.20 Concert 1.20 London R eg. (356.9 M 12.20 Gramofoon. 1.05 Concert 1.60 Gramofoon. 2.35 Con cert 4 06 Schotsch Studio-orkest 4.60 Orgelspel. 6.60 Concert 7.60 Plano. 6.60 C. Par 0 (Radio Paris) (1724.1 M.) 12.20 Omroep orkest 7.40 Concert 8.20 SymDhome- 8.20 Symphonie- (1411.8 M.) 4.20 Plano-recital. 4.66 Concert 6.00 Gramofoon. Volledige programma's in de Omrorpgids. Duidelijke foto's; best verzorgd Radio, blad: 4 gld. per half jaar of 18 ''i. per week. Ned. Chr. Radio Vereeniging, Voog- lenzang. Ede. Draagt bi5 in de omroepkosten. Rechtzaken. DOODSLAG TE OSS De rechtbank van s-Hertogenbosch behandel- i de strafzaak tegen den 30-Jürigen koopman v d E. te Oss, terzake van doodslag op den 23-Jarlgen J. van Dijk op 2# December te Gas gepleegd. De verdachte, die gunstig bekend staat, had de daad gepleegd, toen van P ©en bezoek wilde brengen aan de achterzijde de Dijk ilng bin ruimen tijd nad Van Dijk omgang met de vrouw gehad, maar nu had zij hem den toegang tot de woning ontzegd. Toen Van Dijk zich aan dit verbod niet hield, ontstond er een twist tua- - - waarbij hij den laatst© ;„£,rïS.vVL"K; en v. d. E.. i dreigde te ontslaan. achterzijde' van het lichaam troffen. Zwaar gewond kroop hij naar het schuurtje achter het huls. waar hij spoedig overleed. Dë Officier van Justitie achtte het bewijs •an doodslag geleverd. Er was geen sprako noodweer. Spr. eischte gevangenisstraf van tw verdediger was van m< noodweer is geweest, daar vera, nevig be en heeft gehandeld. Zou de rechter dit aannemen, dan wilde pl. een psychiatrisch irzoek naar den psychlschen toestand, waar In verd. verkeerde, advlseeren. Uitspraak 9 Maart a.s. DE INBRAKEN TE OSS De rechtbank van Den Boséh heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen de Inbrekers uit Oss. die In September en December van net orige Jaar een aantal Inbraken hadden ge. >gd De rechtbank veroordeelde J. J. v. G. te tot drie Jaar gevangenisstraf, voorts C. J. 3. te Oss tot één Jaar en drie maanden ge vangenisstraf en C. L. U. te Oss tot acht maan den gevangenisstraf. Wegens heling werd U v nslotte tegen verd. die drie mi d H. FEUILLETON „Alles of Niets!" Twee Hollanders in de wildernis van Mandsjoerije Door J. A VISSCHER (9 HOOFDSTUK VI Vroeg in den morgen werden zij gewekt en zagen een groote Chineesche jonk op stroom liggen en werden aan boord ge bracht. Nog steeds waren de bewakers uitermate vriendelijk en zij schenen de bemanning Van de jonk reeds op de hoogte gebra'ht te hebben van wat de dokter den vorigen dag bad gedaan. Althans, deze was beirefd on zoigde dat de kajuit, waar rij verblijf moes ten houden zoo goed mogelijk was iuge richt Weldra vertrok het schip met zijn groote Zfcilen van rieL LH* Hollanders mochten zich vrij op het deb bewegen en genoten van de dc.ioone Vergezichten tuin den oever waarlangs het nchip voortgleed. De Chineesche geleider voegde zich tel kens bij hen en vertelde hen van de streek, waar zij doorgingen. „Het is thans schoon om hier te reizen. Volop zomer, maar hier duurt do vreugde kort. Vanaf Mei tot October is de rivier on bevaarbaar door de ijsschotsen en de sneeuw ligt hier overall op de bergen hoog. De temperatuur daalt hier soms tot dertig graden en dan ligt ons kamp geheel afge sloten. Dat is onze tijd van rust, want dan durft daar geen soldaat van het leger van den Keizer door te dringen. Dan schikken wij ons en werken zoo hard wij kunnen." „Werken?" vroeg de stuurman. „Ja zeker. In de mijnen. Onder den grond is het nog wel uit te houden en het goud is er nog lang niet uitgeput" „Maar ik heb toch gelezen", merkte de dokter op „dat een Russisch-Chineesche maatschappij daar alles exploiteert" De ander lachte. „Alles niet, Sir! Daar zijn werelden, waar nog nooit een Rus is geweest. Gelooft u maar, dat wij de beste plekken hebben be houden al werden wij ook opgejaagd als wild door een jager." „Wordt ge dan steeds vervolgd?" „Onophoudelijk. En dat is onze strijd. Wij moeten ons verdedigen met hand en tand en als er nu over gevaren voor u zou moeten gesproken worden zouden zij daarin moeten liggen. Bij ons zijt gij volstrekt vei lig, maar als de soldaten opdringen, die steeds in grooten getale de wouden door- vorschen vaak door een verrader aange voerd, moet er gevochten worden en daar zult ge nog wel iets van beleven Onze in lichtingendienst is echter geheel in orde. Die Russen weten dat niet, maar zelfs on der hun ambtenaren zijn onze vertegen woordigers. Mandarijnen en kooplieden zijn op onze hand. Russen haten wij omdat zii ons vroeger schandelijk bedrogen hebben Japanners zijn er ook doch deze schijnen van hoogeihand opdracht te hebben gekre gen om ons te ontzien. Ik denk, dat ze ons straks weer noodig hebben om hun politieke belangen in Mandsjoerije te bevorderen." Geleidelijk liet de Chinees meer los van de Hoengoezen en hun verleden. Met groote vreugde vertelde hij hoe Jaren geleden zelfs de broer van den keizer van Korea was opgelicht en voor een ontzaglijke geldsom zijn vrijheid moest terugkoopeu. Hij vertelde van i'en vroegeren hoofdman der Hoengoezen, een gewezen Chinoesch officier een man van ontzettende lichaams kracht, een ware reus, die daardoor een ge weldige invloed had op zijn manschappen en die den Russen veel afbreuk had ge- In die dagen vielen de Hoengoezen in kleine benden van tien of twaalf man hun vijanden aan en bestookten aanhoudend het leger van de Russen. Met geraffineerde sluw heid wisten de roovers hun vijanden op dwaalwegen te lijden. Wanneer schijnbaar onschuldige boeren onderweg werden onder vraagd door de Russische officieren dan beurde het meermalen dat zij met valsche gidsen hadden te doen, die daar expres wa ren geplaatst om de Russen in de val te lokken. Al deze verhalen werden gedaan aan de Hollanders, terwijl zij met hun Chineesche geleider op het dek van 'de jonk zaten en de rivier afzeilden. Er was gedurende hun reis blijkbaar niet veel vaart. Do eerste dagen kwamen zij geen enkel schip tegen, maar spoedig zou dit veranderen. Op den derden dag kwam een scheepje fh het zicht dat zich door de bouw deed ken merken als een koopman.. Men zeilde het achterop en de Jonk scheen moer vaart te hebben dan het andere schip. Steeds dich ter naderde men het De Chineesche bewaker had nu geen tijd voor gesprekken. Hij had het plotseling zeer druk en deed zich kennen als een man van gezag onder de bemanning. Steeds wa ren aller oogen op het schip daar voor hen gericht Plotseling weerklonk een commando. De matrozen «nelden naar beneden en kwamen weldra terug. Allen gewapend met groo te zwaarden opzij, met revo vers in den gor d»-l en sommigen met karabijnen over de schouder. De Hollanders moesten naar ben°den doch konden van uit een luik op zij van hei schip zien, hoe er een boot werd gestreken en de gewapende manschappen er in plaats namen. Snel werd op het andere schip aan geroeid, waarvan de bemanning zenuwach tig heen en weer liep over het dek. Nu zagen de Hollanders dat de boet vlak bij was en hoorde zij een sommatie om de zeilen oogenblikkelijk te strijken. Tegelijk werden er eenige revolverschoten op het schio afgevuurd. Het andere schip gehoorzaamde oogen blikkelijk en liet het anker zakken. De Hoen goezen gingen aan boord en keerden na on geveer een uur terug, doch nu was de sloep zwaar beladen met allerlei goederen die ze van daar hadden medegebracht Met ge Juich werden zij verwelkomd door de bp- mnnning van de jonk. De wapenen werden weder opgeborgen, het vreedzame aanzien keerde aan boord terug en de Chineesche begeleider had juist de Hollanders weer bo ven geroepen toen de vlugge jonk het an dere trage vaartuig passeerde. Daar ginds was het doodstil aan boorJ. Het dek scheen uitgestorven, de man aan het roer durfde ternauwernood naar de voorbijgaande jook te zien. Wat is er gebeurd?" vroeg de stuurman. De Chinees glimlachte. „Wij hebben zaken gedaan." „Handel?" vroeg de dokter. „Ja met gesloten beurzen" waa het ant woord, „dat wil zeggen, onze beurs is geslo ten gebleven maar zij hebben daar ginds de hunnen moeten openen." „Maar dat was toch zeeroof?" wierp de dokter hem \erontwaardigd tegen. „Handel, zeg ik u, „op de manier van de Hoengoezen Zeeroovers nemen alles, wij be talen een deel terug. Provisie kunt u zeg gen. Is die koopman nu niet gelukkig te noemen, dat hij verder veilig is en voor geen enkele aanval meer heeft te vreezen. Wij vragen hem slechts twintig percent van de waarde van zijn lading en gedeeltelijk mocht hij in goederen betalen Vertelt u mij eens eerlijk heeren. is de handel in de groo te wereldcentra soms zoo eerlijk?" De Hollanders wilden een untwoord ge ven, doch de kapitein van de jonk trad be leefd naderbij en weps op een ander schip, dat ver voor hen uitvoer. „Geef mij uw kijker," gebood de Chinees Hij tuurde lang, gaf de kijker terug schudde het hoofd, sprak een paar woorden met een afwerend gebaar en liet Jen man gaan. „Ditmaal niet", was het antwoord. „Die daar ginds vaart is een Japannees wij, la ten hem ongemoeid." „Zijn de Japanners vrij van de schatting der Hoengoezen?" vroeg de ander. „Daar zit zeker een stuk politiek achter?" „Daar hebt gij goed geraden", was het antwoord. „De Japanners begrijpen de Hoen goezen en de Hoengoezen begrijpen de vriendschap van de Japanners. Ik wil u het verhaal van die vriendschap wel doen. In 1903 liet Japan ons vragen of het op ons re kenen kon tegen de Russen. Wij ant woordden natuurlijk bevestigend. Toen zijn onze troepen gedrild door Japansche officie ren en de Japanners kregen een leger er hij van veertigduizend man. Onze troepen waren het hoste thuis in het land Wij heb ben ons gewroken op de Russen. Japan heeft zijn overwinning grootendeels aan ons te danken en toen de vrede geteekend werd in 1905 is de vriendschap niet verbroken go worden. Japan zou een veel grooter macht in Mandsjoerije moeten onderhouden, als ze de Hoengoezen niet op hun hand hadden, en ik denk dat ze ons altijd zullen noodig heb ben Onze tegenstanders blijven echter de Russen en de Chineesche keizerlijke regee- „En daarom, mijne heeren, zoö eindigde hy, zult u zien, dat wanneer wij de Japan ner daarginds ook hebben ingehaald wy elkander ongemoeid laten en zelfs vriende lijk groeten." Zoo geschiedde het ook werkplijk. Toen de heide schepen elkander naderden heesch de Japanner zijn vlag en de Hoengoezen de hunne Zij kwamen zooveel mogelijk langs zij de hpmanning zag over de verschansing er groette de kameraden van ho. andere schip. f Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8